Jak dobrać zasilacz UPS do komputera?

28 marzec 2018
Jak dobrać zasilacz UPS do komputera?

Kompletujemy swój zestaw komputerowy, pod uwagę bierzemy oczywiście takie podzespoły jak monitor, obudowa, płyta główna, procesor czy karta graficzna. Mało kto interesuje się zabezpieczeniem komputera przed zanikiem prądu czy przepięciami. A mogą one doprowadzić nawet do uszkodzenia komputera i utraty cennych danych. Spokojnie, możemy temu zaradzić, jak? Wystarczy zaopatrzyć się w zasilacz UPS!

Co to takiego ten UPS?

UPS czyli (Uninterruptible Power Supply), to urządzenie wyposażone najczęściej w akumulatora, którego głównym zadaniem jest ciągłe zasilanie podłączonych do niego urządzeń elektrycznych. Spełnia on bardzo często też funkcję ochronną, przed skokami napięcia.

Wady UPSów

Główną wadą jest cena, rozmiar, hałas podczas pracy.

Dla kogo UPS?

 • Gracze - wyobraźmy sobie sytuację, że od wielu godzin budujemy swoje miasto "Sim City" i nagle tracimy zasilanie, można się zdenerwować, jeśli ktoś nie ma w zwyczaju częstego zapisu stanu gry.
 • Graficy - duże projekty, godziny pracy, brak zasilania może kosztować firmę niemałe pieniądze, jeśli projekt trzeba będzie robić od początku.
 • Drogi sprzęt - uderzenie pioruna czy nagłe zwarcie w instalacji, może uszkodzić drogie podzespoły w naszym komputerze.
 • Małe serwer - brak zasilania=brak dostępnych usług.

Typy zasilaczy UPS

Ze względu na różny sposób podłączenia do sieci, wyróżnia się dwa główne typy zasilaczy awaryjnych:

Online

Odizolowuje całkowicie układ podłączony do urządzenia (np. serwer) od napięcia wejściowego. Zasilacz przetwarza podwójnie prąd:

 • 1. Napięcie sieciowe (przemienne) jest przetwarzane na napięcie stałe przez układ prostownikowy
 • 2. Napięcie stałe jest przetwarzane na napięcie przemienne w układzie falownikowym.

W ten sposób podłączony do zasilacza sprzęt otrzymuje stabilne napięcie, odporne na zakłócenia oraz zaniki mogące wystąpić w napięciu wejściowym. Ze względu na wysoki koszt urządzenia oraz eksploatacji, zasilacz typu online wykorzystuje się przede wszystkim w miejscach, gdzie występują duże zakłócenia napięcia wejściowego.

Offline

Urządzenie charakteryzuje się prostszą budową, a dzięki temu także niższą ceną. Składa się z akumulatora, prostownika oraz falownika. Zamiast przeprowadzać konwersję, system monitoruje napięcie wejściowe i dopiero w przypadku wykrycia odchyłów od normy (zaniku, obniżenia lub podwyższenia), układ sterowania odcina dopływ prądu, zasilacz zaczyna korzystać z akumulatorów, a następnie zostaje uruchomiony falownik.

Parametry ważne przy wyborze zasilacza.

Moc

Podawana jest na dwa sposoby

 • moc czynna w watach (W)
 • moc pozorna w voltoamperach (VA)

Najlepszym sposobem sprawdzenia jakie zasilacza UPS potrzebujemy, jest podłączenia watomierza i maksymalne obciążenie komputera, otrzymamy wynik zwiększamy o 20%.

Kształt sinusoidy

Część tanich zasilaczy UPS generuje tzw. przebieg prostokątny sinusoidy co może niektórym urządzeniom utrudniać lub uniemożliwić działanie. Jeśli chcemy mieć pewność, że każde urządzenia będzie działało prawidłowo, możemy wybrać za wyższą cenę tzw. pełen sinus.

Czas przełączania

Od tego parametru zależy, jak szybko zareaguje zasilacz ups w przypadku zaniku napięcia. Optymalna wartość powinna mieścić się w przedziale do 20 ms, a im jest ona mniejsza, tym większa gwarancja, że komputer nie zdąży się wyłączyć lub zrestartować. Szerokim łukiem należy omijać zasilacze oferujące czas przełączania na poziomie kilkudziesięciu milisekund.

Czas podtrzymywania akumulatorowego

Choć głównym zadaniem zasilacza jest podtrzymanie pracy podłączonych urządzeń w czasie przerw dostawy prądu, należy pamiętać, że ten czas jest wielokrotnie niższy niż np. w przypadku notebooków. Średniej klasy UPS pozwala na około 5-8 minut pracy po wyłączeniu prądu i przejściu w tryb akumulatorowy. Jest to wystarczający czas, by zapisać wszystkie zmiany, dokumenty, stan gry itp.

 Liczba i rodzaj gniazd

 Od tego zależy, ile urządzeń będziemy mogli podłączyć do naszego zasilacza UPS.

System monitorujący

 • diody i/lub sygnał dźwiękowy – sygnalizuje stan pracy. Same diody są mało wystarczającym elementem ze względu na konieczność samodzielnego kontrolowania pracy zasilacza i zorientowanie się, że w danym momencie zanikł prąd.
 • port komunikacyjna wraz z oprogramowaniem – powala sprawdzić na komputerze stan pracy UPS, poziom naładowania akumulatorów, a także bezpiecznie wyłączyć komputer w razie braku reakcji ze strony użytkownika.
 • panele kontrolne i wyświetlacze LCD – są najwygodniejszą formą kontroli pracy zasilacza. Do odczytu i zmiany ustawień nie ma potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania, gdyż wszystko odbywa się bezpośrednio na urządzeniu.

Rodzaje zabezpieczeń i filtrów

Każdy zasilacz UPS, oprócz możliwości podtrzymania podłączonych urządzeń, jest wyposażony w szereg filtrów oraz ochronę przeciwprzepięciową. Tym samym pełni podobną rolę, co listwy przepięciowe. Dodatkowo można spotkać filtr linii telefonicznej oraz LAN-u, które mają za zadanie chronić karty sieciowe oraz modemy.

Zostaw swój komentarz

Najnowsze porady eksperta

 • Najlepsze oferty i najlepsza jakość – gdzie kupić samochód?
  • wtorek, 24, kwiecień 2018

  Kiedyś to model Fiata 125p, był tym, który najbardziej pożądali Polacy. Wiele się jednak od tamtych czasów zmieniło, jedno pozostało natomiast takie samo. Zalety i wady, które ma nie tylko człowiek, ale i to, co tworzy. Podobnie jest z odpowiedziami na pytanie o źródło, z którego można kupić najlepszy samochód. Tak wiele w tym relatywizmu, że warto opisać to zagadnienie odrobinę szerzej. Jeszcze nie tak dawno temu, obok salonów samochodowych popularne były giełdy z autami używanymi. Jednak, gdy tylko Internet stał się bardziej powszechny, poszukiwanie samochodu stało się znacznie prostsze. Obok gazet z ogłoszeniami ogromną bazą ofert są portale aukcyjne…

  Czytaj więcej
 • Jak znaleźć dobry warsztat wulkanizacyjny?
  • środa, 18, kwiecień 2018

  Wszyscy kierowcy dobrze wiedzą, że dwa razy w roku przychodzi taki czas aby wybrać się na sezonową wymianę opon. Jedni wymieniają całe koła, a inni tylko opony. Jeżeli nie zdecydujemy się na  samodzielną wymianę, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrego warsztatu wulkanizacyjnego.

  Czytaj więcej
 • Czy warto samemu zmienić koła?
  • środa, 18, kwiecień 2018

  Każdy użytkownik samochodu przynajmniej dwa razy w roku dokonuje wymiany opon, na przełomie jesieni i zimy oraz zimy i wiosny. Część z nas udaje się do profesjonalnego warsztatu, a druga część decyduje się na samodzielną wymianę kół. Wymiana kół wygląda na czynność mało skomplikowaną, teoretycznie musimy podnieść samochód, odkręcić koło, założyć drugie koło, dokręcić je i opuścić samochód. Czynności te należy powtórzyć z drugim, trzecim i czwartym kołem.

  Czytaj więcej
 • Wymiana opon w warsztacie
  • wtorek, 17, kwiecień 2018

  Większość kierowców obowiązkowo dwa razy w roku udaje się na wymianę opon w samochodzie. Przeważnie wybieramy się do najbliższego warsztatu czy też wulkanizatora aby dokonał wymiany z opon letnich na zimowe lub na odwrót. Jeżeli już jesteśmy na miejscu i nie mamy akurat ochoty na kawę z automatu, możemy popatrzeć mechanikom na ręce aby się upewnić, czy aby na pewno usługa jest wykonywana poprawnie.

  Czytaj więcej

Promowane artykuły

Najlepiej oceniane

 • Katalog - CTEK 2016
  • piątek, 22, wrzesień 2017

  Szukasz profesjonalnej ładowarki do akumulatorów różnego typu? Sprawdź ofertę firmy CTEK, znanej i cenionej na całym świecie.

  Tags: Katalog CTEK
 • Akumulatory Exide HVR®
  • piątek, 09, styczeń 2015

  Najciekawszą nowością w akumulatorach do pojazdów użytkowych jest technologia HVR® (High Vibration Resistant), dostępna jedynie w Exide Technologies. Technologia HVR® gwarantuje niespotykany poziom niezawodności, dzięki absorbcji wibracji, które są główną przyczyną uszkodzeń wewnątrz akumulatora.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Exide do zastosowań morskich i rekreacyjnych
  • piątek, 09, styczeń 2015

  Czy wiesz, że w Europie jest ponad 5 milionów pojazdów rekreacyjnych i 6 milionów łodzi? Łącznie jest ich więcej niż wszystkich pojazdów użytkowych na europejskich drogach.

  Czytaj więcej
 • Exide Strong PRO & Carbon Boost
  • środa, 01, listopad 2017

  Nowy akumulator Exide Strong PRO cechuje wykorzystanie najnowszej generacji technologii HVR® (wysoka odporność na wstrząsy) oraz technologii Carbon BoostTM, inteligentnego rozwiązania Exide pozwalającego na obniżenie rozwarstwienia elektrolitu oraz umożliwiającego szybsze doładowanie. W związku z wprowadzeniem zbiorników AdBlue® (Euro 5/6), producenci pojazdów przenieśli lokalizację akumulatora na tylną oś, gdzie występują duże wibracje, mogące uszkodzic akumulator.

  Czytaj więcej

Video YouTube

akumulatory

Akustrefa.pl - Portal o akumulatorach

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  gdzie można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Redakcja

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro czynne PN-PT: 8.00-16.00

NIP: 6652807743, REGON: 302152213