System start stop w skuterach
Wyróżniony

03 marzec 2020
System start stop w skuterach

Aby sprostać wymaganiom rosnącego rynku pojazdów dwukołowych, zaoferowano nową technologię start / stop dla silników motocyklowych i skuterów. Osobliwością tego segmentu pojazdów dwukołowych jest potrzeba oszczędzania paliwa przy rosnących cenach, a jednocześnie przestrzeganie coraz bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących emisji toksycznych.Tymczasem ruch w miastach rośnie, korki rosną, a kierowcy często muszą zatrzymać i ponownie uruchomić silnik pojazdu. Start stop w skuterach działa w trybie automatycznym i zapewnia krótkotrwałe wyłączenie silnika po osiągnięciu zerowej prędkości. Podczas obracania rączki gazu ponownie włącza silnik na kolejną jazdę.

Opis działania systemu start stop

System Stop-Start ma na celu oszczędzanie paliwa, ograniczenie szkodliwych emisji i hałasu poprzez skrócenie czasu pracy na biegu jałowym. Jak pokazuje praktyka obsługi samochodu, tryb jałowy stanowi 30% całkowitego czasu pracy silnika, dzieje się tak poprzez częste postoje na światłach, w korkach, które są atrybutami dużego miasta.

Do niedawna system Stop-Start był używany głównie w samochodach hybrydowych. Dziś sytuacja zasadniczo się zmienia. Prawie wszyscy wiodący producenci samochodów mają w swoim asortymencie pojazdy wyposażone w ten system. Zasadą systemu Stop-Start jest wyłączenie silnika po zatrzymaniu samochodu i szybkie uruchomienie przez naciśnięcie pedału sprzęgła ( mechaniczna skrzynia biegów) lub zwolnienie pedału hamulca ( automatyczna skrzynia biegów). Strukturalnie system Stop-Start łączy w sobie urządzenie zapewniające wielokrotne uruchamianie silnika i elektroniczny układ sterowania.

Istnieje kilka podejść do wdrożenia i funkcji wielokrotnego rozruchu silnika:

 • Wzmocniony rozrusznik
 • Generator wsteczny (starter-generator)
 • Wtrysk paliwa do cylindrów i zapłon mieszanki.

Najprostszym i najbardziej niezawodnym pod względem konstrukcyjnym jest system Bosch Stop & Start. Dzięki temu systemowi nazwa start-stop stała się popularną nazwą dla innych systemów. System jest instalowany w samochodach Audi, BMW, Volkswagen i zapewnia zmniejszenie zużycia paliwa, szkodliwe emisje nawet o 8%. Podstawą systemu jest specjalny rozrusznik przeznaczony do dużej liczby rozruchów silnika i o przedłużonej żywotności. Rozrusznik jest wyposażony we wzmocniony cichobieżny mechanizm napędowy, który gwarantuje szybki, niezawodny i cichy rozruch silnika.

Układ sterowania zatrzymuje się i uruchamia silnik, a także kontroluje ładowanie akumulatora. Jak wszystkie nowoczesne systemy elektroniczne, obejmuje czujniki wejściowe, jednostkę sterującą i siłowniki. Czujniki wejściowe obejmują czujniki prędkości koła, prędkości wału korbowego, pozycji sprzęgła (pozycja pedału hamulca), pozycji pedału przyspieszenia, pozycji neutralnej dźwigni zmiany biegów (tylko z manualną skrzynią biegów), stanu akumulatora i innych czujników zarządzania silnikiem.

Nowe funkcje w skuterach - Start / Stop

Wraz z rozwojem energooszczędnej technologii Start / Stop dla pojazdów dwukołowych, producenci podążają za światowymi trendami w stosowaniu elektroniki w branży: na przykład motocykle z rozrusznikiem elektrycznym zamiast mechanicznego i cyfrowe deski rozdzielcze. Piasty, uważane za pierwszą tego rodzaju dla pojazdów dwukołowych, ze zintegrowanym czujnikiem StopGo, są tym samym automatycznym urządzeniem start / stop, które jest obecnie szeroko stosowane w samochodach. Rozpoznaje zatrzymanie pojazdu, na przykład na światłach, i na zaprogramowany krótki czas wyłącza silnik, a następnie uruchamia go ponownie po naciśnięciu pedału gazu.

To rozwiązanie pełni wiele funkcji pomocniczych, bezdotykowy czujnik prędkości i automatyczny system „start / stop”. Analizując ruch, system kontroluje uruchomienie / zatrzymanie silnika, aby wyeliminować niedogodności dla kierowcy. Oznacza to, że gdy skuter się zatrzyma - tzn. prędkość jest zerowa, a silnik pracuje na biegu jałowym (mniej niż 3000 obr / min), układ elektroniczny zatrzymuje silnik po określonym czasie. Jeśli dźwignia zmiany biegów znajduje się w położeniu neutralnym, silnik zatrzyma się po sześciu sekundach, przy włączonym biegu, odstęp ten wynosi 10 sekund.

Gdy silnik uruchamia się po raz pierwszy po długim pobycie na parkingu, ustawiony interwał dla pierwszego uruchomienia systemu jest nieco dłuższy, aby umożliwić rozgrzanie silnika do optymalnej temperatury. W ten sposób inteligentny system może dostosować się do warunków na drodze, zachowania kierowcy i zoptymalizować czasy zatrzymania. W zależności od warunków na drodze, system pozwala zaoszczędzić od 6% do 10% paliwa i zmniejsza ilość emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Przykładem skutera z systemem start stop jest Honda PCX125

 

start stop wskuterach

skutery z systemem start stop

 

 

Rozwiązania technologiczne Start/Stop w skuterach

Rozwój technologii można dostosować do wymagań klienta, jako gotową do instalacji jednostkę dla nowych modeli lub do modernizacji istniejących modeli dwukołowych. Podczas tworzenia systemu Start / Stop producenci skupiają się na łatwości instalacji przy minimalnych zmianach w konstrukcji pojazdu. Zespół jest zamontowany w piaście przedniego koła i połączony za pomocą standardowego złącza z odpowiednim złączem połączonym z elektronicznym układem motocyklowym. Ta konstrukcja jest uniwersalna i może być stosowana do każdego typu, rozmiaru i modelu motocykla, skutera lub motoroweru.

System zatrzymania biegu jałowego wymagał wielu istotnych zmian. Dotknęły przede wszystkim rozrusznika teraz nie ma urządzenia włączającego bieg, zamiast tego zastosowano silnik elektryczny zintegrowany z kołem zamachowym. Działanie systemu następuje tylko wtedy, gdy silnik rozgrzeje się do optymalnej temperatury roboczej (60 ° C). Jeśli prędkość spadnie poniżej 10 km / h, a silnik pracuje na biegu jałowym przez ponad 3 sekundy, system wyłącza ją. Skutery ze start stop przy najmniejszej zmianie położenia dźwigni przyspieszenia czujnik wysyła sygnał, aby wznowić pracę silnika.

Rozwiązanie godne uwagi

W tym projekcie funkcje wsparcia, czujnika prędkości i start / stop są zapewniane przez zintegrowany zespół piasty ze zintegrowanym czujnikiem. Jedną z zalet w porównaniu z poszczególnymi komponentami w postaci łożyska koła przedniego i czujnika prędkości jest to, że to rozwiązanie pozwala zmniejszyć całkowitą masę konstrukcji o 60%. Czujnik prędkości systemu StopGo może przesyłać informacje zarówno dla układu start / stop, jak i dla tachometrów cyfrowych.

  Wraz z technologią start / stop producenci mogą oferować swoim klientom możliwości zwiększenia przebiegu i zmniejszenia zużycia paliwa. Automatyczny system Start / Stop ma szczególne zalety w trudnych warunkach drogowych. Jest niezwykle łatwy w użyciu i nie wymaga specjalnego szkolenia kierowców. Wreszcie, system może stać się podstawą do dalszego rozwoju rozwiązań ABS.

 

Seria akumulatorów do systemów Start Stop

Uruchom Bike

Kup online

Uruchom Bike Start Stop Ready

Polecane

 • Akumulatory Exide EFB
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Przeznaczona jest do pojazdów mikrohybrydowych wyposażonych w system Start & Stop. Dzięki technologii EFB, akumulatory tego typu zapewniają optymalne działanie w ekstremalnych zastosowaniach pracy pojazdu jakim jest system Start & Stop. Auto wyposażone w taki system wykonuje w ciągu doby nawet kilkadziesiąt razy większą ilość rozruchów niż samochodów bez tego…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Exide do samochodów ciężarowych
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Porównanie akumulatorów Exide Truck

  Tags: Ogólne Exide
  Czytaj więcej
 • Akumulatory do wspomagania rozruchu Telwin STARTZILLA 3024 LiPO
  • piątek, 06 październik 2017

  Akumulatory do wspomagania rozruchu Telwin STARTZILLA 3024 z wbudowanym akumulatorem litowo-żelazowo-fosforanowym (LiPo). Urządzenie przeznaczone jest do rozrucho pojazdów z instalacją 12V lub 24V. Może być używane zarówno do pojazdów osobowych, dostawczych i ciężarówek oraz małych łodzi. Dzięki swoim niewielki rozmiarą i małej wadze jest bardzo łatwe w transporcie, a zarazem…

  Czytaj więcej
 • Ładowarka Keepower I-2440
  • piątek, 22 wrzesień 2017

  Ładowarki Keepower I-2440 przemysłowe Keepower zostały zaprojektowane i wyprodukowane z przeznaczeniem do ładowania wszystkich standardowych akumulatorów kwasowo-ołowiowych, żelowych i AGM. Do zestawu 15 wbudowanych charakterystyk ładowania można swobodnie wprowadzać dowolne charakterystyki ładowania. Ładowarka Keepower I-2440 może ładować akumulatory od napięcia zaledwie 0,5 V - mogą one automatycznie regenerować głęboko rozładowane…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Laptopy podróżne - jakie wybrać i na czym się skupić?
  • piątek, 15 maj 2020

  Laptopy to sprzęt, który bardzo często zabiera się ze sobą w podróż samochodem, ponieważ chce się wtedy z nich skorzystać, np. gdy na co dzień pracuje się na komputerze. Oczywiście jest to wskazane w przypadku pasażerów, którzy mogą sobie pozwolić na całkowite skupienie się na laptopie. Nie każdy model będzie jednak idealnym wyborem. Odpowiedni laptop do podróży samochodowych musi cechować się kilkoma istotnymi parametrami, dzięki czemu podczas podróży spełni oczekiwania użytkowników. Najlepszym wyborem będą te urządzenia, które mają charakter biznesowy. Są przystosowane do częstych podróży i nie ma problemów, aby zabierać je ze sobą na dłuższe wycieczki samochodowe.

  Czytaj więcej
 • Słuchawki do samochodu nie tylko dla kierowcy
  • niedziela, 10 maj 2020

  Wielu z nas dopóki nie zaczęło korzystać ze słuchawek w samochodzie uważało, że są one zbędne, ale zaledwie po pierwszym użyciu nasze postrzeganie tego przedmiotu się zmienia i zaczynamy na nowo odkrywać jego zalety. Słuchawki nie muszą być pomocne jedynie kierowcy podczas rozmowy przez telefon, ale są równie przydatne pasażerom, tym młodszym do oglądania bajek oraz tym starszym do słuchania muzyki lub audiobooków. Dzięki słuchawkom każdy uczestnik podróży może cieszyć się tym czego aktualnie słucha, nie zagłuszając przy tym innych.

  Czytaj więcej
 • Moda na auta elektryczne
  • środa, 06 maj 2020

  Zmiany technologiczne oraz coraz mocniej dostrzegalne trendy proekologiczne sprawiają, że samochodów napędzanych energią elektryczną na ulicach polskich miast pojawia się coraz więcej. Temu też mają sprzyjać wprowadzane przez rząd programy oraz gęsta sieć stacji ładowania pojazdów.

  Czytaj więcej
 • Akustyka a tuning samochodu
  • środa, 06 maj 2020

  Tuning samochodów luksusowych coraz częściej obejmuje działania dotyczące akustyki i dźwięku silnika. W zależności od oczekiwań można sprawić, że będzie to rasowy bulgot, gwizd lub miarowy pomruk. Części tuningowe BMW potrafią tutaj wiele zdziałać.

  Czytaj więcej

News

 • Prostownik Kulon 720
  • środa, 27 maj 2020

  Prostownik Kulon 720 przeznaczony jest do ładowania wszelkich typów akumulatorów - z płynnym elektrolitem, żelowych czy też AGM - o napięciu od 6 do 12V i pojemności od 5 do 200 Ah. Mogą być stosowane zarówno w samochodach, motocyklach, kamperach, jak i łodziach elektrycznych. Ładowarka Kulon 720 może być stosowana również jako regulowany zasilacz o napięciu od 6 do 16 V, z prądem wyjściowym sięgającym do 15 A. Prostownik kontrolowany jest przy pomocy nowoczesnego wyświetlacza.

  Czytaj więcej
 • Nowa linia akumulatorów zasilających Uruchom® Marine
  • piątek, 15 maj 2020

  Polskie akumulatory Uruchom® z linii Marine to dopracowany projekt akumulatorów do różnorodnych zastosowań hobbystycznych, jak również profesjonalnych. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane w jednostkach pływających takich jak łodzie motorowe lub z napędem elektrycznym, jachty, a także w kamperach oraz przyczepach kempingowych. Produkt sprawdza się również jako zasilanie awaryjne w instalacjach sygnalizacyjnych oraz wielu innych miejscach.

  Czytaj więcej
 • Cyfrowa premiera rynkowa Audi A3
  • poniedziałek, 11 maj 2020

  Cyfrowa premiera rynkowa Audi A3 cieszy się bardzo dużą popularnością wśród wszystkich zwolenników motoryzacji na całym świecie. To premierowe przedsięwzięcie w wersji cyfrowej w historii Audi, więc z pewnością jest na co czekać. Wszystko to za sprawą obecnej sytuacji oraz zwiększenia popytu na wiedzę czerpaną z wirtualnych technologii.

  Czytaj więcej
 • Akcesoria dla dzieci w kolekcji MINI Lifestyle 2018-2020
  • niedziela, 10 maj 2020

  Wysokiej jakości materiały oraz niepowtarzalny design to cechy, które bez wątpienia wyróżniają kolekcję MINI Lifestle 2018-2020. Kolekcja obejmuje ponad 100 ciekawych propozycji, pośród których znajdziemy laptopy, odzież, akcesoria dla dzieci i wiele innych przedmiotów codziennego użytku, które związane są z mobilnością. Co warto wiedzieć o kolekcji MINI?

  Czytaj więcej

Nowości na rynku akumulatorów

 • Wzmocniony akumulator Uruchom Bike - również do systemów start stop
  • sobota, 04 kwiecień 2020

  Start Stop w motocyklach i skuterach? Tak, na rynkach azjatyckich coraz więcej jednośladów wyposażona zostaje w system start stop. System start-stop w skuterach i motocyklach samodzielnie rozpoznaje zatrzymanie pojazdu i na określony czas dezaktywuje silnik. Zostaje on samoistnie uruchomiony po odkręceniu rączki od gazu. System ten poprzez analizę naszego ruchu zatrzymuje lub uruchamia jednostkę w taki sposób, aby nie było żadnych niedogodności dla kierowcy.

  Odsłony: 259 Czytaj więcej
 • Porównanie akumulatorów Optima
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Optima, mają bardzo mały opór wewnętrzny, co przekłada się na większą moc startową akumulatora i lepsze charakterystyki ładowania. Dzięki zwartej budowie wewnętrznej, akumulatory Optima są odporne na wibracje i znajdują zastosowanie wszędzie tak, gdzie zwykłe akumulatory nie dałyby sobie rady: 4x4, maszyny budowalne. Poza tym zmniejszone wibracje minimalizują utratę aktywnej powłoki płytek, a w rezultacie oznaczają mniejsze straty energii i dłuższy okres żywotności akumulatora.

  Odsłony: 1123 Czytaj więcej
 • Akumulator Uruchom Silver- potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością
  • wtorek, 28 styczeń 2020

  Zamysłem powstania tej linii był jej montaż w samochodach europejskich. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych podzespołów, możemy liczyć na eliminacje ryzyka wystąpienia wady fabrycznej. W akumulatorach tych zastosowano nowoczesną płytę, której podstawę działania stanowi stop wapnia. Akumulatory Uruchom Silver, potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością, odpornością na wszelkie warunki atmosferyczne. Dokładając do tego idealne parametry techniczne oraz zastosowanie bardzo dobrych podzespołów otrzymujemy naprawdę dobry akumulator, który da sobie radę z wilgocią oraz wahaniami temperatury.

  Odsłony: 558 Czytaj więcej
 • Akumulatory Uruchom Gold - Polska marka
  • wtorek, 28 styczeń 2020

  Akumulatory Uruchom są bardzo cenione zarówno przez doświadczonych kierowców, jak i tych początkujących. Nie ma nic dziwnego w tym, że na ich zakup decyduje się obecnie coraz większa grupa zmotoryzowanych osób. Jedną z nowości jest seria Gold, dzięki której można wyposażyć się w niezawodne urządzenie rozruchowe, doskonale spisujące się zwłaszcza w warunkach zimowych. Uruchom Gold zapewnią zainteresowanym bezproblemowy rozruch, nawet gdy za oknem będzie sypać śnieg.

  Odsłony: 505 Czytaj więcej

Nowości na rynku prostowników

 • Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 34 ÷ 120Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 999 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A - Automatyczna ładowarka EST przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 24V i pojemności 74 ÷ 400Ah. Zaletą i wyróżnieniem ładowarki automatycznej EST jest to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia. Ładowanie tymi ładowarkami zapobiega intensywnemu gazowaniu akumulatora przedłużając jego żywotność.

  Odsłony: 1030 Czytaj więcej
 • Ładowarki CTEK
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Jest to najlepszy w Europie model ładowarki do akumulatorów, trzykrotny laureat nagrody "Best in Test, używany przez najważniejsze firmy motoryzacyjne, jako podstawowy model ładowarki stosowanej w ich pojazdach. ŁadowarkiCTEK są zalecane do wszystkich rodzajów akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w tym elektrolitowych, bezobsługowych, żelowych, wapniowo-wapniowych oraz AGM.

  Odsłony: 1035 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-513 36V 2,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-513 36V 2,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 36V i pojemności 17 ÷ 30Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 987 Czytaj więcej

Dobierz akumulator min

Kupno akumulatora może i specjaliście w tej dziedzinie przysporzyć wielu problemów. Ilość marek produkujących akumulatory potrafi szokować. Wiadomo, że ile osób, tyle opinii. Jeżeli chcesz poznać rzetelne, sprawdzone informacje oraz poznać zdanie fachowców w dziedzinie akumulatorów jesteś we właściwym miejscu! Na portalu oprócz tego, jaki akumulator czy prostownik będzie dla nas najlepszy dowiemy się, które sklepy są najbardziej profesjonalne i zawsze służą fachową poradą. Jesteśmy tu po to by kupno nowego akumulatora i prostownika było proste i możliwe w najkorzystniejszej na rynku cenie.

jaki akumulator

Kontakt z Redakcją

Email.: info(at)akustrefa.pl

Tel.: 574 114 005

NIP PL6652807743