System start stop w skuterach
Wyróżniony

03 marzec 2020
System start stop w skuterach

Aby sprostać wymaganiom rosnącego rynku pojazdów dwukołowych, zaoferowano nową technologię start / stop dla silników motocyklowych i skuterów. Osobliwością tego segmentu pojazdów dwukołowych jest potrzeba oszczędzania paliwa przy rosnących cenach, a jednocześnie przestrzeganie coraz bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących emisji toksycznych.Tymczasem ruch w miastach rośnie, korki rosną, a kierowcy często muszą zatrzymać i ponownie uruchomić silnik pojazdu. Start stop w skuterach działa w trybie automatycznym i zapewnia krótkotrwałe wyłączenie silnika po osiągnięciu zerowej prędkości. Podczas obracania rączki gazu ponownie włącza silnik na kolejną jazdę.

Opis działania systemu start stop

System Stop-Start ma na celu oszczędzanie paliwa, ograniczenie szkodliwych emisji i hałasu poprzez skrócenie czasu pracy na biegu jałowym. Jak pokazuje praktyka obsługi samochodu, tryb jałowy stanowi 30% całkowitego czasu pracy silnika, dzieje się tak poprzez częste postoje na światłach, w korkach, które są atrybutami dużego miasta.

Do niedawna system Stop-Start był używany głównie w samochodach hybrydowych. Dziś sytuacja zasadniczo się zmienia. Prawie wszyscy wiodący producenci samochodów mają w swoim asortymencie pojazdy wyposażone w ten system. Zasadą systemu Stop-Start jest wyłączenie silnika po zatrzymaniu samochodu i szybkie uruchomienie przez naciśnięcie pedału sprzęgła ( mechaniczna skrzynia biegów) lub zwolnienie pedału hamulca ( automatyczna skrzynia biegów). Strukturalnie system Stop-Start łączy w sobie urządzenie zapewniające wielokrotne uruchamianie silnika i elektroniczny układ sterowania.

Istnieje kilka podejść do wdrożenia i funkcji wielokrotnego rozruchu silnika:

 • Wzmocniony rozrusznik
 • Generator wsteczny (starter-generator)
 • Wtrysk paliwa do cylindrów i zapłon mieszanki.

Najprostszym i najbardziej niezawodnym pod względem konstrukcyjnym jest system Bosch Stop & Start. Dzięki temu systemowi nazwa start-stop stała się popularną nazwą dla innych systemów. System jest instalowany w samochodach Audi, BMW, Volkswagen i zapewnia zmniejszenie zużycia paliwa, szkodliwe emisje nawet o 8%. Podstawą systemu jest specjalny rozrusznik przeznaczony do dużej liczby rozruchów silnika i o przedłużonej żywotności. Rozrusznik jest wyposażony we wzmocniony cichobieżny mechanizm napędowy, który gwarantuje szybki, niezawodny i cichy rozruch silnika.

Układ sterowania zatrzymuje się i uruchamia silnik, a także kontroluje ładowanie akumulatora. Jak wszystkie nowoczesne systemy elektroniczne, obejmuje czujniki wejściowe, jednostkę sterującą i siłowniki. Czujniki wejściowe obejmują czujniki prędkości koła, prędkości wału korbowego, pozycji sprzęgła (pozycja pedału hamulca), pozycji pedału przyspieszenia, pozycji neutralnej dźwigni zmiany biegów (tylko z manualną skrzynią biegów), stanu akumulatora i innych czujników zarządzania silnikiem.

Nowe funkcje w skuterach - Start / Stop

Wraz z rozwojem energooszczędnej technologii Start / Stop dla pojazdów dwukołowych, producenci podążają za światowymi trendami w stosowaniu elektroniki w branży: na przykład motocykle z rozrusznikiem elektrycznym zamiast mechanicznego i cyfrowe deski rozdzielcze. Piasty, uważane za pierwszą tego rodzaju dla pojazdów dwukołowych, ze zintegrowanym czujnikiem StopGo, są tym samym automatycznym urządzeniem start / stop, które jest obecnie szeroko stosowane w samochodach. Rozpoznaje zatrzymanie pojazdu, na przykład na światłach, i na zaprogramowany krótki czas wyłącza silnik, a następnie uruchamia go ponownie po naciśnięciu pedału gazu.

To rozwiązanie pełni wiele funkcji pomocniczych, bezdotykowy czujnik prędkości i automatyczny system „start / stop”. Analizując ruch, system kontroluje uruchomienie / zatrzymanie silnika, aby wyeliminować niedogodności dla kierowcy. Oznacza to, że gdy skuter się zatrzyma - tzn. prędkość jest zerowa, a silnik pracuje na biegu jałowym (mniej niż 3000 obr / min), układ elektroniczny zatrzymuje silnik po określonym czasie. Jeśli dźwignia zmiany biegów znajduje się w położeniu neutralnym, silnik zatrzyma się po sześciu sekundach, przy włączonym biegu, odstęp ten wynosi 10 sekund.

Gdy silnik uruchamia się po raz pierwszy po długim pobycie na parkingu, ustawiony interwał dla pierwszego uruchomienia systemu jest nieco dłuższy, aby umożliwić rozgrzanie silnika do optymalnej temperatury. W ten sposób inteligentny system może dostosować się do warunków na drodze, zachowania kierowcy i zoptymalizować czasy zatrzymania. W zależności od warunków na drodze, system pozwala zaoszczędzić od 6% do 10% paliwa i zmniejsza ilość emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Przykładem skutera z systemem start stop jest Honda PCX125

 

start stop wskuterach

skutery z systemem start stop

 

 

Rozwiązania technologiczne Start/Stop w skuterach

Rozwój technologii można dostosować do wymagań klienta, jako gotową do instalacji jednostkę dla nowych modeli lub do modernizacji istniejących modeli dwukołowych. Podczas tworzenia systemu Start / Stop producenci skupiają się na łatwości instalacji przy minimalnych zmianach w konstrukcji pojazdu. Zespół jest zamontowany w piaście przedniego koła i połączony za pomocą standardowego złącza z odpowiednim złączem połączonym z elektronicznym układem motocyklowym. Ta konstrukcja jest uniwersalna i może być stosowana do każdego typu, rozmiaru i modelu motocykla, skutera lub motoroweru.

System zatrzymania biegu jałowego wymagał wielu istotnych zmian. Dotknęły przede wszystkim rozrusznika teraz nie ma urządzenia włączającego bieg, zamiast tego zastosowano silnik elektryczny zintegrowany z kołem zamachowym. Działanie systemu następuje tylko wtedy, gdy silnik rozgrzeje się do optymalnej temperatury roboczej (60 ° C). Jeśli prędkość spadnie poniżej 10 km / h, a silnik pracuje na biegu jałowym przez ponad 3 sekundy, system wyłącza ją. Skutery ze start stop przy najmniejszej zmianie położenia dźwigni przyspieszenia czujnik wysyła sygnał, aby wznowić pracę silnika.

Rozwiązanie godne uwagi

W tym projekcie funkcje wsparcia, czujnika prędkości i start / stop są zapewniane przez zintegrowany zespół piasty ze zintegrowanym czujnikiem. Jedną z zalet w porównaniu z poszczególnymi komponentami w postaci łożyska koła przedniego i czujnika prędkości jest to, że to rozwiązanie pozwala zmniejszyć całkowitą masę konstrukcji o 60%. Czujnik prędkości systemu StopGo może przesyłać informacje zarówno dla układu start / stop, jak i dla tachometrów cyfrowych.

  Wraz z technologią start / stop producenci mogą oferować swoim klientom możliwości zwiększenia przebiegu i zmniejszenia zużycia paliwa. Automatyczny system Start / Stop ma szczególne zalety w trudnych warunkach drogowych. Jest niezwykle łatwy w użyciu i nie wymaga specjalnego szkolenia kierowców. Wreszcie, system może stać się podstawą do dalszego rozwoju rozwiązań ABS.

Polecane

 • Grupa Panasonic na świecie
  • niedziela, 29 październik 2017

  Lider na rynku światowym Panasonic Corporation jest jednym z największych producentów urządzeń elektronicznych na świecie. Firma produkuje i sprzedaje szeroką gamę produktów pod marką Panasonic, urozmaicając i pozytywnie wpływając na styl życia ludzi na całym świecie.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Varta Blue EFB Dynamic
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory Varta Blue EFB Dynamic Start-Stop wykonane w technologii EFB są doskonałym rozwiązaniem dla pojazdów ze standardową (podstawową) funkcją Start-Stop. Przy wyłączonym silniku niezawodnie zaopatruje on w prąd odbiorniki energii i gwarantuje ponowny start silnika w ciągu ułamka sekundy. Ponadto posiada on dwukrotnie większą wytrzymałość cykliczną w porównaniu z akumulatorem…

  Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-516 P/12V/ 15A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-516 P/12V/ 15A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 ÷ 150Ah . Ładowarki EST – 516 przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 ÷…

  Czytaj więcej
 • Prostownik Stef-pol EST-325 12V/24V 90A
  • poniedziałek, 02 październik 2017

  Prostownik Stef-pol EST-323 12V/24V 40A przeznaczony jest do ładowania akumulatorów ołowiowo-kwasowych o napięciu 12V/24V i pojemności 120 ÷ 900Ah oraz do wspomagania rozruchu silnika. Prostownik Stef-pol EST-323 12V/24V 40A Sprawdza się przy ładowaniu akumulatorów montowany w samochodach osobowych i ciężarowych.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Car audio na nowym poziomie - jak poprawić dźwięk w samochodzie?
  • wtorek, 31 marzec 2020

  Lepszy dźwięk w samochodzie to oczywiście konieczność poniesienia nieco większych wydatków, szczególnie w kontekście zestawów klasy high end. Warto jednak pamiętać, że wydatki te nie muszą być astronomicznie wysokie, aby uzyskać oczekiwany efekt. Warto rozważnie podejść do wyboru systemu car audio.

  Czytaj więcej
 • Opony bieżnikowane - czy warto zainwestować?
  • wtorek, 24 marzec 2020

  Opony bieżnikowane to dość tanie rozwiązanie, które bardzo przypomina nam zupełnie nowe ogumienie. Czy warto w nie zainwestować? Opony te może w dużym uroszczeniu nazwać regenerowanymi. Są one produkowana na podstawie produktów już wcześniej wykorzystywanych, które podlegają dokładnej selekcji. Rzeczą, o której należy wspomnieć, jest, że procesom obróbczym poddawane są jedynie opony, których konstrukcja karkasu jest zupełnie nienaruszona. To on jest odpowiedzialny za utrzymywanie odpowiedniego kształtu, przenoszenie sił oraz zapewnianie poprawnego ciśnienia ogumienia. Proces bieżnikowania działa na zasadzie usunięcia pozostałości wykorzystanej gumy oraz nałożeniu zupełniej nowej z odciśniętym bieżnikiem.

  Czytaj więcej
 • Dlaczego warto kupować oryginalne części samochodowe?
  • wtorek, 24 marzec 2020

  W czasie codziennej eksploatacji samochodu, dochodzi oczywiście do stopniowego zużywania się jego poszczególnych części. To zjawisko w 100% normalne. Czasem auto ulega także pewnemu uszkodzeniu na skutek poważnego wypadku czy też pozornie niegroźnej kolizji. Niekiedy konieczne staje się więc oddanie go do naprawy. Powstaje wtedy pytanie – postawić na oryginalne części samochodowe czy też na tańsze zamienniki?

  Czytaj więcej
 • Jak otworzyć akumulator bezobsługowy?
  • poniedziałek, 23 marzec 2020

  Bardzo dużo naszych czytelników pyta nas jak otworzyć akumulator bezobsługowy? Powody są różne, dolanie wody do akumulatora, sprawdzenie jego stanu naładowania, opadu masy czynnej. Dzięki dostępowi do cel akumulatora jesteśmy w stanie zdiagnozować nasz akumulator praktycznie w 100% oraz określić jego żywotność. Dlatego my jesteśmy zwolennikami akumulatorów z dostępem do cel akumulatora.

  Czytaj więcej

News

 • Technologie wodorowych ogniw paliwowych - Układ BMW i Hydrogen NEXT
  • wtorek, 31 marzec 2020

  Pracowanie nad alternatywnymi formami napędu, jest w koncernie BMW na pierwszym miejscu. Dzięki pierwszemu wglądowi w układ napędowy Hydrogen NEXT i BMW producent samochodów klasy premium wyraźnie potwierdza swoje zaangażowanie w dążenie do bez emisyjnego przemieszczania się. Strategia Power Of Choice uwzględnia również potrzeby klientów. To my, czyli konsumenci oraz elastyczność są najważniejszymi aspektami, które ułatwią i przyśpieszą przełom w dziedzinie zrównoważonej mobilności.

  Czytaj więcej
 • Jak działają aukcje samochodów poleasingowych?
  • piątek, 20 marzec 2020

  Leasing to coraz popularniejsza forma sfinansowania nowego samochodu, Oferuje on znacznie lepsze możliwości niż tradycyjny kredyt, dzięki czemu można dysponować atrakcyjniejszym modelem. Dodatkowo raty leasingu można wpisać w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, a w przypadku leasingu operacyjnego również odpisać od podatku VAT. Ciekawą opcją jest również możliwość zakupu leasingowanego samochodu przez użytkownika, jednak nie zawsze jest ona wykorzystywana. Co wówczas dzieje się z takim samochodem?

  Czytaj więcej
 • Cyfrowe lusterka - jak to działa?
  • poniedziałek, 16 marzec 2020

  Lexus wprowadza cyfrowe lusterka boczne do luksusowego hybrydowego sedana ES 300h w Europie. To rozwiązanie zostanie ukazane podczas Geneva Motor Show 2020 w Europie, równolegle z czasem rozpoczęcia sprzedaży w Polsce i na innych wybranych rynkach (w Polsce od kwietnia 2020). System po raz pierwszy wprowadzono w Japonii w 2018 roku w pierwszym na świecie samochodzie produkcyjnym. Rozwiązanie ma zastąpić konwencjonalne lusterka boczne kamerami zewnętrznymi rejestrującymi obraz w wysokiej rozdzielczości, które będą połączone z monitorami zainstalowanymi w samochodzie.

  Czytaj więcej
 • Koronawirus i jego wpływ na branżę motoryzacyjną
  • poniedziałek, 16 marzec 2020

  Ostatnimi czasy w mediach jednym z ważniejszych tematów jest coraz szybciej rozprzestrzeniający się wirus COVID-19. Koronawirus i jego wpływ na branżę motoryzacyjną być może nie jest obecnie najbardziej istotną kwestią, niemniej jednak warto się temu przyjrzeć. Jednym z możliwych scenariuszy będzie większy popyt na niewielkie i tanie samochody jako alternatywę dla publicznej komunikacji. 

  Czytaj więcej

Nowości na rynku akumulatorów

 • Porównanie akumulatorów Optima
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Optima, mają bardzo mały opór wewnętrzny, co przekłada się na większą moc startową akumulatora i lepsze charakterystyki ładowania. Dzięki zwartej budowie wewnętrznej, akumulatory Optima są odporne na wibracje i znajdują zastosowanie wszędzie tak, gdzie zwykłe akumulatory nie dałyby sobie rady: 4x4, maszyny budowalne. Poza tym zmniejszone wibracje minimalizują utratę aktywnej powłoki płytek, a w rezultacie oznaczają mniejsze straty energii i dłuższy okres żywotności akumulatora.

  Odsłony: 924 Czytaj więcej
 • Akumulator Uruchom Silver- potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością
  • wtorek, 28 styczeń 2020

  Zamysłem powstania tej linii był jej montaż w samochodach europejskich. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych podzespołów, możemy liczyć na eliminacje ryzyka wystąpienia wady fabrycznej. W akumulatorach tych zastosowano nowoczesną płytę, której podstawę działania stanowi stop wapnia. Akumulatory Uruchom Silver, potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością, odpornością na wszelkie warunki atmosferyczne. Dokładając do tego idealne parametry techniczne oraz zastosowanie bardzo dobrych podzespołów otrzymujemy naprawdę dobry akumulator, który da sobie radę z wilgocią oraz wahaniami temperatury.

  Odsłony: 335 Czytaj więcej
 • Akumulatory Uruchom Gold - Polska marka
  • wtorek, 28 styczeń 2020

  Akumulatory Uruchom są bardzo cenione zarówno przez doświadczonych kierowców, jak i tych początkujących. Nie ma nic dziwnego w tym, że na ich zakup decyduje się obecnie coraz większa grupa zmotoryzowanych osób. Jedną z nowości jest seria Gold, dzięki której można wyposażyć się w niezawodne urządzenie rozruchowe, doskonale spisujące się zwłaszcza w warunkach zimowych. Uruchom Gold zapewnią zainteresowanym bezproblemowy rozruch, nawet gdy za oknem będzie sypać śnieg.

  Odsłony: 284 Czytaj więcej
 • Akumulatory VOLT EFB
  • czwartek, 16 styczeń 2020

  Akumulatory VOLT podzielone są przez producenta na różne serie, które różnią się od siebie poszczególnymi właściwościami oraz parametrami technicznymi. Z racji tego trzeba wziąć pod lupę wszystkie dostępne możliwości, aby mieć pewność, że dany akumulator spisze się poprawnie w nowoczesnych pojazdach, z dostępem do rozbudowanych systemów. Jeśli będzie się szukało odpowiedniego urządzenia rozruchowego do pojazdów z systemami Start-Stop, warto wziąć pod uwagę akumulatory VOLT EFB.

  Odsłony: 394 Czytaj więcej

Nowości na rynku prostowników

 • Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 34 ÷ 120Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 815 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A - Automatyczna ładowarka EST przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 24V i pojemności 74 ÷ 400Ah. Zaletą i wyróżnieniem ładowarki automatycznej EST jest to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia. Ładowanie tymi ładowarkami zapobiega intensywnemu gazowaniu akumulatora przedłużając jego żywotność.

  Odsłony: 843 Czytaj więcej
 • Ładowarki CTEK
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Jest to najlepszy w Europie model ładowarki do akumulatorów, trzykrotny laureat nagrody "Best in Test, używany przez najważniejsze firmy motoryzacyjne, jako podstawowy model ładowarki stosowanej w ich pojazdach. ŁadowarkiCTEK są zalecane do wszystkich rodzajów akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w tym elektrolitowych, bezobsługowych, żelowych, wapniowo-wapniowych oraz AGM.

  Odsłony: 840 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-513 36V 2,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-513 36V 2,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 36V i pojemności 17 ÷ 30Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 817 Czytaj więcej

Dobierz akumulator min

Kupno akumulatora może i specjaliście w tej dziedzinie przysporzy wielu problemów. Ilość marek produkujących akumulatory potrafi szokować. Wiadomo, że ile osób, tyle opinii. Jeżeli chcesz poznać rzetelne, sprawdzone informacje oraz poznać zdanie fachowców w dziedzinie akumulatorów jesteś we właściwym miejscu! Na portalu oprócz tego, jaki akumulator czy prostownik będzie dla nas najlepszy dowiemy się, które sklepy są najbardziej profesjonalne i zawsze służą fachową poradą. Jesteśmy tu po to by kupno nowego akumulatora i prostownika było proste i możliwe w najkorzystniejszej na rynku cenie.

jaki akumulator

Kontakt z Redakcją

Email.: info(at)akustrefa.pl

Tel.: 574 114 005

NIP PL6652807743