System start stop w skuterach
Wyróżniony

03 marzec 2020
System start stop w skuterach

Aby sprostać wymaganiom rosnącego rynku pojazdów dwukołowych, zaoferowano nową technologię start / stop dla silników motocyklowych i skuterów. Osobliwością tego segmentu pojazdów dwukołowych jest potrzeba oszczędzania paliwa przy rosnących cenach, a jednocześnie przestrzeganie coraz bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących emisji toksycznych.Tymczasem ruch w miastach rośnie, korki rosną, a kierowcy często muszą zatrzymać i ponownie uruchomić silnik pojazdu. Start stop w skuterach działa w trybie automatycznym i zapewnia krótkotrwałe wyłączenie silnika po osiągnięciu zerowej prędkości. Podczas obracania rączki gazu ponownie włącza silnik na kolejną jazdę.

Opis działania systemu start stop

System Stop-Start ma na celu oszczędzanie paliwa, ograniczenie szkodliwych emisji i hałasu poprzez skrócenie czasu pracy na biegu jałowym. Jak pokazuje praktyka obsługi samochodu, tryb jałowy stanowi 30% całkowitego czasu pracy silnika, dzieje się tak poprzez częste postoje na światłach, w korkach, które są atrybutami dużego miasta.

Do niedawna system Stop-Start był używany głównie w samochodach hybrydowych. Dziś sytuacja zasadniczo się zmienia. Prawie wszyscy wiodący producenci samochodów mają w swoim asortymencie pojazdy wyposażone w ten system. Zasadą systemu Stop-Start jest wyłączenie silnika po zatrzymaniu samochodu i szybkie uruchomienie przez naciśnięcie pedału sprzęgła ( mechaniczna skrzynia biegów) lub zwolnienie pedału hamulca ( automatyczna skrzynia biegów). Strukturalnie system Stop-Start łączy w sobie urządzenie zapewniające wielokrotne uruchamianie silnika i elektroniczny układ sterowania.

Istnieje kilka podejść do wdrożenia i funkcji wielokrotnego rozruchu silnika:

 • Wzmocniony rozrusznik
 • Generator wsteczny (starter-generator)
 • Wtrysk paliwa do cylindrów i zapłon mieszanki.

Najprostszym i najbardziej niezawodnym pod względem konstrukcyjnym jest system Bosch Stop & Start. Dzięki temu systemowi nazwa start-stop stała się popularną nazwą dla innych systemów. System jest instalowany w samochodach Audi, BMW, Volkswagen i zapewnia zmniejszenie zużycia paliwa, szkodliwe emisje nawet o 8%. Podstawą systemu jest specjalny rozrusznik przeznaczony do dużej liczby rozruchów silnika i o przedłużonej żywotności. Rozrusznik jest wyposażony we wzmocniony cichobieżny mechanizm napędowy, który gwarantuje szybki, niezawodny i cichy rozruch silnika.

Układ sterowania zatrzymuje się i uruchamia silnik, a także kontroluje ładowanie akumulatora. Jak wszystkie nowoczesne systemy elektroniczne, obejmuje czujniki wejściowe, jednostkę sterującą i siłowniki. Czujniki wejściowe obejmują czujniki prędkości koła, prędkości wału korbowego, pozycji sprzęgła (pozycja pedału hamulca), pozycji pedału przyspieszenia, pozycji neutralnej dźwigni zmiany biegów (tylko z manualną skrzynią biegów), stanu akumulatora i innych czujników zarządzania silnikiem.

Nowe funkcje w skuterach - Start / Stop

Wraz z rozwojem energooszczędnej technologii Start / Stop dla pojazdów dwukołowych, producenci podążają za światowymi trendami w stosowaniu elektroniki w branży: na przykład motocykle z rozrusznikiem elektrycznym zamiast mechanicznego i cyfrowe deski rozdzielcze. Piasty, uważane za pierwszą tego rodzaju dla pojazdów dwukołowych, ze zintegrowanym czujnikiem StopGo, są tym samym automatycznym urządzeniem start / stop, które jest obecnie szeroko stosowane w samochodach. Rozpoznaje zatrzymanie pojazdu, na przykład na światłach, i na zaprogramowany krótki czas wyłącza silnik, a następnie uruchamia go ponownie po naciśnięciu pedału gazu.

To rozwiązanie pełni wiele funkcji pomocniczych, bezdotykowy czujnik prędkości i automatyczny system „start / stop”. Analizując ruch, system kontroluje uruchomienie / zatrzymanie silnika, aby wyeliminować niedogodności dla kierowcy. Oznacza to, że gdy skuter się zatrzyma - tzn. prędkość jest zerowa, a silnik pracuje na biegu jałowym (mniej niż 3000 obr / min), układ elektroniczny zatrzymuje silnik po określonym czasie. Jeśli dźwignia zmiany biegów znajduje się w położeniu neutralnym, silnik zatrzyma się po sześciu sekundach, przy włączonym biegu, odstęp ten wynosi 10 sekund.

Gdy silnik uruchamia się po raz pierwszy po długim pobycie na parkingu, ustawiony interwał dla pierwszego uruchomienia systemu jest nieco dłuższy, aby umożliwić rozgrzanie silnika do optymalnej temperatury. W ten sposób inteligentny system może dostosować się do warunków na drodze, zachowania kierowcy i zoptymalizować czasy zatrzymania. W zależności od warunków na drodze, system pozwala zaoszczędzić od 6% do 10% paliwa i zmniejsza ilość emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Przykładem skutera z systemem start stop jest Honda PCX125

 

start stop wskuterach

skutery z systemem start stop

 

 

Rozwiązania technologiczne Start/Stop w skuterach

Rozwój technologii można dostosować do wymagań klienta, jako gotową do instalacji jednostkę dla nowych modeli lub do modernizacji istniejących modeli dwukołowych. Podczas tworzenia systemu Start / Stop producenci skupiają się na łatwości instalacji przy minimalnych zmianach w konstrukcji pojazdu. Zespół jest zamontowany w piaście przedniego koła i połączony za pomocą standardowego złącza z odpowiednim złączem połączonym z elektronicznym układem motocyklowym. Ta konstrukcja jest uniwersalna i może być stosowana do każdego typu, rozmiaru i modelu motocykla, skutera lub motoroweru.

System zatrzymania biegu jałowego wymagał wielu istotnych zmian. Dotknęły przede wszystkim rozrusznika teraz nie ma urządzenia włączającego bieg, zamiast tego zastosowano silnik elektryczny zintegrowany z kołem zamachowym. Działanie systemu następuje tylko wtedy, gdy silnik rozgrzeje się do optymalnej temperatury roboczej (60 ° C). Jeśli prędkość spadnie poniżej 10 km / h, a silnik pracuje na biegu jałowym przez ponad 3 sekundy, system wyłącza ją. Skutery ze start stop przy najmniejszej zmianie położenia dźwigni przyspieszenia czujnik wysyła sygnał, aby wznowić pracę silnika.

Rozwiązanie godne uwagi

W tym projekcie funkcje wsparcia, czujnika prędkości i start / stop są zapewniane przez zintegrowany zespół piasty ze zintegrowanym czujnikiem. Jedną z zalet w porównaniu z poszczególnymi komponentami w postaci łożyska koła przedniego i czujnika prędkości jest to, że to rozwiązanie pozwala zmniejszyć całkowitą masę konstrukcji o 60%. Czujnik prędkości systemu StopGo może przesyłać informacje zarówno dla układu start / stop, jak i dla tachometrów cyfrowych.

  Wraz z technologią start / stop producenci mogą oferować swoim klientom możliwości zwiększenia przebiegu i zmniejszenia zużycia paliwa. Automatyczny system Start / Stop ma szczególne zalety w trudnych warunkach drogowych. Jest niezwykle łatwy w użyciu i nie wymaga specjalnego szkolenia kierowców. Wreszcie, system może stać się podstawą do dalszego rozwoju rozwiązań ABS.

 

Seria akumulatorów do systemów Start Stop

Uruchom Bike

Kup online

Uruchom Bike Start Stop Ready

Polecane

 • Akumulatory Centra AGRI
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory CENTRA AGRI to akumulatory zaprojektowane w oparciu o cenne doświadczenia zdobyte przy produkcji akumulatorów Centra Standard. Wyprodukowany zgodnie z międzynarodowymi normami, w oparciu o najlepsze i bezpieczne technologie łączy tradycję z nowoczesnością, zapewniając odpowiednią moc i dobry rozruch przy minimalnym zużyciu wody. Dwa rodzaje pojemności dają możliwość dokładnego dopasowania…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory żelowe do kampera Exide GEL
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulator przeznaczony do najlepiej wyposażonych camperów i przyczep kempingowych. Konstrukcja takiego akumulatora daje różne możliwości instalacji (w pomieszczeniu pasażerskim, w położeniu bocznym, przy oszczędności do 30% miejsca), ułatwia serwisowanie (akumulator całkowicie bezobsługowy, odpowiedni przy długich okresach nieużywania) i gwarantuje niezawodność (duża odporność na wibracje i przechyły, zabezpieczenie przed wyciekami).

  Czytaj więcej
 • Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A
  • niedziela, 01 październik 2017

  Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A - Przenośne urządzenie rozruchowe BOOSTER przeznaczone jest do rozruchu silnika w trudnych warunkach a także do zasilania urządzeń na napięcie DC 12V np.: TV, radia, komputera, żarówki itp.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Trojan SCS Marine
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulator głębokiego rozładowania Trojan Marine / RV sprawdza się wszędzie, tam gdzie nie mamy dostępu do energii elektrycznej, jako przenośne źródło zasilania. Może być także wykorzystywany w sprzęcie pływającym i kamperach.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Nieobowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne – co wchodzi w ich zakres?
  • piątek, 18 wrzesień 2020

  Dobrowolne świadczenia stanowią finansową ochronę dla kierowcy na wypadek nieoczekiwanych sytuacji, które mogą wydarzyć się na drodze. Przed zakupem konkretnego pakietu warto dowiedzieć się, jaki zakres mają poszczególne polisy.

  Czytaj więcej
 • Pojemność silnika a wysokość składki OC - wiesz, że to ma znaczenie? Osiem innych rzeczy, które wpływają na to ile zapłacisz
  • czwartek, 17 wrzesień 2020

  Wysokość składki OC często bywa zaskakująca dla właściciela pojazdu. Składa się na nią bowiem wiele czynników, na które na co dzień nie zwraca się uwagi. Sprawdź, jak uzyskać najtańsze OC i kto za składki płaci najwięcej.

  Czytaj więcej
 • Ładowanie samochodu elektrycznego - o czym należy pamiętać?
  • wtorek, 15 wrzesień 2020

  Koncepcja auta elektrycznego wciąż dla wielu osób jest czymś niecodziennym, jednak z drugiej strony możemy obserwować coraz więcej pojazdów tego typu na co dzień na drodze. Jednak do ekologicznej jazdy potrzeba również stacji ładowania, bez której nie jesteśmy w stanie funkcjonować, jeżeli posiadamy elektryka. O czym należy pamiętać w przypadku ładowania pojazdu EV?

  Czytaj więcej
 • Co warto sprawdzić w umowie przed wypożyczeniem samochodu?
  • piątek, 11 wrzesień 2020

  Wynajem samochodu to nie tylko dobre rozwiązanie dla firm, ale także dla osób, które nie dysponują własnym pojazdem, lecz mają prawo jazdy i od czasu do czasu chcą skorzystać z udogodnień, jakie daje przemieszczanie się autem. Jednak zanim będziemy cieszyć się komfortowym podróżowaniem i niezależnością, wpierw musimy wybrać wypożyczalnię samochodów, a także odpowiedni pojazd. Następnym ważnym krokiem będzie podpisanie umowy. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na krótko- czy długoterminowy wynajem samochodu, powinniśmy pamiętać o kilku elementach, na które warto zwrócić uwagę, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

  Czytaj więcej

News

 • Uruchom Black - Akumulatory na każdą kieszeń
  • czwartek, 03 wrzesień 2020

  Na rynku produktów motoryzacyjnych pojawiła się nowa linia akumulatorów znana pod nazwą Uruchom Black. Każda osoba zastanawiająca się jaki akumulator będzie pasować do pojazdu z silnikiem benzynowym czy też wysokoprężnym, powinna zwrócić uwagę na produkty tej marki. Akumulatory produkowane są w oparciu o nowoczesne rozwiązania technologiczne, które gwarantują nie tylko wydajną, skuteczną pracę, ale również bezpieczne użytkowanie. W zamian za dość przystępną cenę, zamawiający otrzyma wysokiej jakości sprzęt, który poradzi sobie w najtrudniejszych warunkach. Uruchom Black  doskonale pasuje on do grona nowoczesnych rozwiązań przystosowanych do rosnących wymagań rynkowych.

  Czytaj więcej
 • Nowa Toyota Yaris 2020
  • piątek, 28 sierpień 2020

  Nowa Toyota Yaris 2020 została stworzona z myślą o jak najwyższym komforcie jazdy. Kierowca dzięki temu może czuć się niezwykle bezpiecznie w pojeździe, o czym świadczy rzesza zadowolonych klientów.

  Czytaj więcej
 • Rejestry dłużników – co to takiego
  • czwartek, 27 sierpień 2020

  Nie tylko banki, ale i firmy pożyczkowe sprawdzają swoich klientów w rejestrach dłużników zanim przyznają im kredyt czy pożyczkę. Czym są rejestry dłużników i czy trzeba się ich tak bać? Czy mogą tylko zaszkodzić?

  Czytaj więcej
 • Najbardziej niezawodne marki samochodów
  • środa, 19 sierpień 2020

  Dowiedz się, jakie są najbardziej niezawodne samochody używane. Poznaj, w jaki sposób oceniano ich niezawodność oraz dlaczego warto przed zakupem auta zobaczyć ranking marek samochodowych.

  Czytaj więcej

Nowości na rynku akumulatorów

 • Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop
  • wtorek, 03 październik 2017

  Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop - pełna moc we wszystkich modelach rynkowych. Technologia Bosch S5 EFB (Enhanced Flooded Battery) firmy Bosch wypełnia lukę istniejącą między tradycyjnymi akumulatorami rozruchowymi a technologią S6 AGM. Wydajność akumulatorów w tej technologii sprawdza się przy zastosowaniu w samochodach z systemami Start/Stop. Wysoka odporność na pracę cykliczną zapewnia odpowiednie rezerwy mocy przy ponownym rozruchu pojazdu. Wysokie natężenie prądu spełnia także wymagania pojazdów z dużą ilością elektrycznych odbiorników energii.

  Odsłony: 2330 Czytaj więcej
 • Wzmocniony akumulator Uruchom Bike - również do systemów start stop
  • sobota, 04 kwiecień 2020

  Start Stop w motocyklach i skuterach? Tak, na rynkach azjatyckich coraz więcej jednośladów wyposażona zostaje w system start stop. System start-stop w skuterach i motocyklach samodzielnie rozpoznaje zatrzymanie pojazdu i na określony czas dezaktywuje silnik. Zostaje on samoistnie uruchomiony po odkręceniu rączki od gazu. System ten poprzez analizę naszego ruchu zatrzymuje lub uruchamia jednostkę w taki sposób, aby nie było żadnych niedogodności dla kierowcy.

  Odsłony: 1005 Czytaj więcej
 • Porównanie akumulatorów Optima
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Optima, mają bardzo mały opór wewnętrzny, co przekłada się na większą moc startową akumulatora i lepsze charakterystyki ładowania. Dzięki zwartej budowie wewnętrznej, akumulatory Optima są odporne na wibracje i znajdują zastosowanie wszędzie tak, gdzie zwykłe akumulatory nie dałyby sobie rady: 4x4, maszyny budowalne. Poza tym zmniejszone wibracje minimalizują utratę aktywnej powłoki płytek, a w rezultacie oznaczają mniejsze straty energii i dłuższy okres żywotności akumulatora.

  Odsłony: 1827 Czytaj więcej
 • Akumulator Uruchom Silver- potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością
  • wtorek, 28 styczeń 2020

  Zamysłem powstania tej linii był jej montaż w samochodach europejskich. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych podzespołów, możemy liczyć na eliminacje ryzyka wystąpienia wady fabrycznej. W akumulatorach tych zastosowano nowoczesną płytę, której podstawę działania stanowi stop wapnia. Akumulatory Uruchom Silver, potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością, odpornością na wszelkie warunki atmosferyczne. Dokładając do tego idealne parametry techniczne oraz zastosowanie bardzo dobrych podzespołów otrzymujemy naprawdę dobry akumulator, który da sobie radę z wilgocią oraz wahaniami temperatury.

  Odsłony: 1280 Czytaj więcej

Nowości na rynku prostowników

 • Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 34 ÷ 120Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 1667 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A - Automatyczna ładowarka EST przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 24V i pojemności 74 ÷ 400Ah. Zaletą i wyróżnieniem ładowarki automatycznej EST jest to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia. Ładowanie tymi ładowarkami zapobiega intensywnemu gazowaniu akumulatora przedłużając jego żywotność.

  Odsłony: 1704 Czytaj więcej
 • Ładowarki CTEK
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Jest to najlepszy w Europie model ładowarki do akumulatorów, trzykrotny laureat nagrody "Best in Test, używany przez najważniejsze firmy motoryzacyjne, jako podstawowy model ładowarki stosowanej w ich pojazdach. ŁadowarkiCTEK są zalecane do wszystkich rodzajów akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w tym elektrolitowych, bezobsługowych, żelowych, wapniowo-wapniowych oraz AGM.

  Odsłony: 1688 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-513 36V 2,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-513 36V 2,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 36V i pojemności 17 ÷ 30Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 1517 Czytaj więcej

Dobierz akumulator min

Kupno akumulatora może i specjaliście w tej dziedzinie przysporzyć wielu problemów. Ilość marek produkujących akumulatory potrafi szokować. Wiadomo, że ile osób, tyle opinii. Jeżeli chcesz poznać rzetelne, sprawdzone informacje oraz poznać zdanie fachowców w dziedzinie akumulatorów jesteś we właściwym miejscu! Na portalu oprócz tego, jaki akumulator czy prostownik będzie dla nas najlepszy dowiemy się, które sklepy są najbardziej profesjonalne i zawsze służą fachową poradą. Jesteśmy tu po to by kupno nowego akumulatora i prostownika było proste i możliwe w najkorzystniejszej na rynku cenie.

jaki akumulator

Kontakt z Redakcją

Email.: info(at)akustrefa.pl

Tel.: 574 114 005

NIP PL6652807743