System start stop w skuterach

03 marzec 2020
System start stop w skuterach

Aby sprostać wymaganiom rosnącego rynku pojazdów dwukołowych, zaoferowano nową technologię start / stop dla silników motocyklowych i skuterów. Osobliwością tego segmentu pojazdów dwukołowych jest potrzeba oszczędzania paliwa przy rosnących cenach, a jednocześnie przestrzeganie coraz bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących emisji toksycznych.Tymczasem ruch w miastach rośnie, korki rosną, a kierowcy często muszą zatrzymać i ponownie uruchomić silnik pojazdu. Start stop w skuterach działa w trybie automatycznym i zapewnia krótkotrwałe wyłączenie silnika po osiągnięciu zerowej prędkości. Podczas obracania rączki gazu ponownie włącza silnik na kolejną jazdę.

Opis działania systemu start stop

System Stop-Start ma na celu oszczędzanie paliwa, ograniczenie szkodliwych emisji i hałasu poprzez skrócenie czasu pracy na biegu jałowym. Jak pokazuje praktyka obsługi samochodu, tryb jałowy stanowi 30% całkowitego czasu pracy silnika, dzieje się tak poprzez częste postoje na światłach, w korkach, które są atrybutami dużego miasta.

Do niedawna system Stop-Start był używany głównie w samochodach hybrydowych. Dziś sytuacja zasadniczo się zmienia. Prawie wszyscy wiodący producenci samochodów mają w swoim asortymencie pojazdy wyposażone w ten system. Zasadą systemu Stop-Start jest wyłączenie silnika po zatrzymaniu samochodu i szybkie uruchomienie przez naciśnięcie pedału sprzęgła ( mechaniczna skrzynia biegów) lub zwolnienie pedału hamulca ( automatyczna skrzynia biegów). Strukturalnie system Stop-Start łączy w sobie urządzenie zapewniające wielokrotne uruchamianie silnika i elektroniczny układ sterowania.

Istnieje kilka podejść do wdrożenia i funkcji wielokrotnego rozruchu silnika:

 • Wzmocniony rozrusznik
 • Generator wsteczny (starter-generator)
 • Wtrysk paliwa do cylindrów i zapłon mieszanki.

Najprostszym i najbardziej niezawodnym pod względem konstrukcyjnym jest system Bosch Stop & Start. Dzięki temu systemowi nazwa start-stop stała się popularną nazwą dla innych systemów. System jest instalowany w samochodach Audi, BMW, Volkswagen i zapewnia zmniejszenie zużycia paliwa, szkodliwe emisje nawet o 8%. Podstawą systemu jest specjalny rozrusznik przeznaczony do dużej liczby rozruchów silnika i o przedłużonej żywotności. Rozrusznik jest wyposażony we wzmocniony cichobieżny mechanizm napędowy, który gwarantuje szybki, niezawodny i cichy rozruch silnika.

Układ sterowania zatrzymuje się i uruchamia silnik, a także kontroluje ładowanie akumulatora. Jak wszystkie nowoczesne systemy elektroniczne, obejmuje czujniki wejściowe, jednostkę sterującą i siłowniki. Czujniki wejściowe obejmują czujniki prędkości koła, prędkości wału korbowego, pozycji sprzęgła (pozycja pedału hamulca), pozycji pedału przyspieszenia, pozycji neutralnej dźwigni zmiany biegów (tylko z manualną skrzynią biegów), stanu akumulatora i innych czujników zarządzania silnikiem.

Nowe funkcje w skuterach - Start / Stop

Wraz z rozwojem energooszczędnej technologii Start / Stop dla pojazdów dwukołowych, producenci podążają za światowymi trendami w stosowaniu elektroniki w branży: na przykład motocykle z rozrusznikiem elektrycznym zamiast mechanicznego i cyfrowe deski rozdzielcze. Piasty, uważane za pierwszą tego rodzaju dla pojazdów dwukołowych, ze zintegrowanym czujnikiem StopGo, są tym samym automatycznym urządzeniem start / stop, które jest obecnie szeroko stosowane w samochodach. Rozpoznaje zatrzymanie pojazdu, na przykład na światłach, i na zaprogramowany krótki czas wyłącza silnik, a następnie uruchamia go ponownie po naciśnięciu pedału gazu.

To rozwiązanie pełni wiele funkcji pomocniczych, bezdotykowy czujnik prędkości i automatyczny system „start / stop”. Analizując ruch, system kontroluje uruchomienie / zatrzymanie silnika, aby wyeliminować niedogodności dla kierowcy. Oznacza to, że gdy skuter się zatrzyma - tzn. prędkość jest zerowa, a silnik pracuje na biegu jałowym (mniej niż 3000 obr / min), układ elektroniczny zatrzymuje silnik po określonym czasie. Jeśli dźwignia zmiany biegów znajduje się w położeniu neutralnym, silnik zatrzyma się po sześciu sekundach, przy włączonym biegu, odstęp ten wynosi 10 sekund.

Gdy silnik uruchamia się po raz pierwszy po długim pobycie na parkingu, ustawiony interwał dla pierwszego uruchomienia systemu jest nieco dłuższy, aby umożliwić rozgrzanie silnika do optymalnej temperatury. W ten sposób inteligentny system może dostosować się do warunków na drodze, zachowania kierowcy i zoptymalizować czasy zatrzymania. W zależności od warunków na drodze, system pozwala zaoszczędzić od 6% do 10% paliwa i zmniejsza ilość emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Przykładem skutera z systemem start stop jest Honda PCX125

 

start stop wskuterach

skutery z systemem start stop

 

 

Rozwiązania technologiczne Start/Stop w skuterach

Rozwój technologii można dostosować do wymagań klienta, jako gotową do instalacji jednostkę dla nowych modeli lub do modernizacji istniejących modeli dwukołowych. Podczas tworzenia systemu Start / Stop producenci skupiają się na łatwości instalacji przy minimalnych zmianach w konstrukcji pojazdu. Zespół jest zamontowany w piaście przedniego koła i połączony za pomocą standardowego złącza z odpowiednim złączem połączonym z elektronicznym układem motocyklowym. Ta konstrukcja jest uniwersalna i może być stosowana do każdego typu, rozmiaru i modelu motocykla, skutera lub motoroweru.

System zatrzymania biegu jałowego wymagał wielu istotnych zmian. Dotknęły przede wszystkim rozrusznika teraz nie ma urządzenia włączającego bieg, zamiast tego zastosowano silnik elektryczny zintegrowany z kołem zamachowym. Działanie systemu następuje tylko wtedy, gdy silnik rozgrzeje się do optymalnej temperatury roboczej (60 ° C). Jeśli prędkość spadnie poniżej 10 km / h, a silnik pracuje na biegu jałowym przez ponad 3 sekundy, system wyłącza ją. Skutery ze start stop przy najmniejszej zmianie położenia dźwigni przyspieszenia czujnik wysyła sygnał, aby wznowić pracę silnika.

Rozwiązanie godne uwagi

W tym projekcie funkcje wsparcia, czujnika prędkości i start / stop są zapewniane przez zintegrowany zespół piasty ze zintegrowanym czujnikiem. Jedną z zalet w porównaniu z poszczególnymi komponentami w postaci łożyska koła przedniego i czujnika prędkości jest to, że to rozwiązanie pozwala zmniejszyć całkowitą masę konstrukcji o 60%. Czujnik prędkości systemu StopGo może przesyłać informacje zarówno dla układu start / stop, jak i dla tachometrów cyfrowych.

  Wraz z technologią start / stop producenci mogą oferować swoim klientom możliwości zwiększenia przebiegu i zmniejszenia zużycia paliwa. Automatyczny system Start / Stop ma szczególne zalety w trudnych warunkach drogowych. Jest niezwykle łatwy w użyciu i nie wymaga specjalnego szkolenia kierowców. Wreszcie, system może stać się podstawą do dalszego rozwoju rozwiązań ABS.

 

Seria akumulatorów do systemów Start Stop

Uruchom Bike

Kup online

Uruchom Bike Start Stop Ready

Reklama

Polecane

 • Akumulatory Yuasa Maintenance Free
  • piątek, 12 styczeń 2018

  Akumulatory Yuasa Maintenance Free - Jeśli potrzebujesz wysokiej jakości i dużej mocy rozruchowej to idealnym dla ciebie rozwiązaniem będzie akumulator Yuasa z serii Maintenance Free. Seria MF to więcej mocy, mniej konserwacji i dłuższa żywotność. Akumulatory Yuasa Maintenance Free są najlepszym wyborem do motocykli, pojazdów użytkowych, skuterów, quadów, kosiarek jeżdżących,…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory YUASA YBX 3000
  • czwartek, 08 styczeń 2015

  Dzięki nowoczesnej technologii i wieloletniemu doświadczeniu akumulatory Yuasa spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Wysoka jakość, niezawodność pracy i nowatorskie rozwiązania technologiczne gwarantują dłuższą żywotność i komfort użytkowania pojazdów.

  Czytaj więcej
 • Ładowarka Keepower 90A
  • piątek, 22 wrzesień 2017

  Prostownik Keepower 90A posiada możliwość dostosowania sposobu ładowania do typu i pojemności ładowanego akumulatora. Ładuje akumulatory kwasowo-ołowiowe 12V i 24V. Sposób działania oparty jest na technologii Switch Mode, będącej najefektywniejszym sposobem ładowania. Ten nowy zaawansowany prostownik pozwala nie tylko na dostosowanie parametrów ładowania, ale także na tworzenie i zachowanie własnego…

  Tags: Ładowarki
  Czytaj więcej
 • Akumulatory Bosch Start/Stop : technologia redukcji emisji spalin
  • wtorek, 03 październik 2017

  Każda sekunda, kiedy samochód stoi z pracującym silnikiem, oznacza większe zużycie paliwa i niepotrzebną emisję spalin. Rozruch silnika w samochodach posiadających system Start/Stop przebiega bardzo szybko i w sposób ekonomiczny. Pomiary wykonane zgodnie z Nowym Europejskim Cyklem Jazdy (NEFZ / NEDC) wykazały obniżenie zużycia paliwa oraz redukcję emisji o ok.…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Wynajem długoterminowy – korzyści z posiadania floty firmowej
  • wtorek, 16 lipiec 2024

  Wynajem długoterminowy samochodów stał się bardzo popularnym rozwiązaniem wśród firm, które potrzebują niezawodnych pojazdów do prowadzenia swojej działalności. Dzięki temu modelowi finansowania, przedsiębiorstwa mogą korzystać z nowoczesnych samochodów bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów zakupu. Przyjrzyjmy się głównym korzyściom związanym z posiadaniem floty firmowej na zasadzie wynajmu długoterminowego.

  Czytaj więcej
 • CER MOTOR: Twoje Centrum Części Motoryzacyjnych
  • wtorek, 16 lipiec 2024

  CER MOTOR to więcej niż tylko firma zajmująca się sprzedażą części motoryzacyjnych. To miejsce, gdzie pasja do motoryzacji łączy się z profesjonalizmem i wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta jest odpowiedzią na potrzeby współczesnego rynku, który wymaga nie tylko wysokiej jakości produktów, ale także szybkiej i efektywnej obsługi. Zapraszamy do doświadczenia jakości i profesjonalizmu, jakie oferuje CER MOTOR – Twoje centrum części motoryzacyjnych.

  Czytaj więcej
 • Jak działa generator prądu: przewodnik dla początkujących
  • czwartek, 04 lipiec 2024

  Generatory prądu to urządzenia, które przekształcają energię mechaniczną w energię elektryczną, zapewniając zasilanie w sytuacjach awaryjnych lub w miejscach bez dostępu do sieci energetycznej. Składają się one z kilku kluczowych elementów, które współpracują, aby wygenerować prąd.

  Czytaj więcej
 • Skup aut Bytów – dlaczego jest popularnym miejscem dla sprzedających samochody?
  • piątek, 28 czerwiec 2024

  Sprzedaż używanego samochodu może być zniechęcająca, zwłaszcza w małych miastach. Mieszkańcy Bytowa i okolic często zastanawiają się, gdzie mogą szybko i korzystnie sprzedać swoje auta. Skup aut w Bytowie staje się coraz bardziej popularnym wyborem i niesie ze sobą szereg korzyści, które przyciągają sprzedających. Dlaczego właśnie Bytów przyciąga tak wielu zainteresowanych? Sprawdźmy.

  Czytaj więcej

News

 • MobiCars: Elastyczne Rozwiązanie Transportowe dla Podróżujących i Firm
  • środa, 24 kwiecień 2024

  MobiCars, jedna z czołowych firm na polskim rynku wynajmu samochodów, wyróżnia się jako niezawodne i elastyczne rozwiązanie zarówno dla indywidualnych podróżujących, jak i dla przedsiębiorstw potrzebujących dostępu do floty pojazdów. Z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, firma ta kieruje się nie tylko biznesowym celem, ale także pasją do mobilności oraz świadczenia kompleksowych usług transportowych, które nie tylko ułatwiają życie, ale również wspierają cele biznesowe klientów.

  Czytaj więcej
 • Jak tanio znaleźć odpowiednie części karoserii do swojego pojazdu: Poradnik dla konsumentów
  • czwartek, 29 luty 2024

  Każdy właściciel samochodu prędzej czy później spotka się z koniecznością naprawy karoserii. Niezależnie od tego, czy jest to wynik drobnej stłuczki, czy działania czynników zewnętrznych, uszkodzone elementy nadwozia nie muszą oznaczać katastrofy dla Twojego portfela. Istnieje kilka sposobów na tanią i efektywną naprawę, które pozwolą przywrócić pierwotny stan pojazdu bez konieczności wydawania fortuny. Chętnie Ci je przybliżymy!

  Czytaj więcej
 • Odkryj Świat Toyoty: Proace City i Proace Verso Long - Twoje Idealne Samochody Dostawcze!
  • poniedziałek, 05 luty 2024

  Poszukiwanie idealnego samochodu dostawczego dla Twojej firmy może przypominać poszukiwanie igły w stogu siana. Czy chcesz coś bardziej kompaktowego, czy potrzebujesz większej przestrzeni ładunkowej? A co z wydajnością i komfortem jazdy? Nie martw się! Toyota ma odpowiedź na Twoje potrzeby. Z szeroką gamą modeli, od Proace City po obszernego Proace Verso Long, Toyota Professional oferuje pojazdy dostawcze, które naprawdę zasługują na uwagę.

  Czytaj więcej
 • Zasilanie przyszłości: Jak akumulatory wpływają na wydajność i trwałość nowoczesnych urządzeń
  • wtorek, 27 czerwiec 2023

  Dzisiejsza technologia pędzi naprzód w niebywałym tempie. Wizje przyszłości nieraz spełniają się na naszych oczach, a my wciąż oczekujemy więcej. Jednym z aspektów, na które społeczeństwo patrzy z wielkim oczekiwaniem jest zasilanie naszych nowoczesnych urządzeń. W tej dziedzinie akumulatory odgrywają kluczową rolę wpływając zarówno na wydajność, jak i trwałość urządzeń, które używamy na co dzień. Jak to się dokładnie dzieje?

  Czytaj więcej

Nowości na rynku akumulatorów

 • Akumulatory Uruchom Gold - Polska marka
  • wtorek, 07 styczeń 2020

  Akumulatory Uruchom są bardzo cenione zarówno przez doświadczonych kierowców, jak i tych początkujących. Nie ma nic dziwnego w tym, że na ich zakup decyduje się obecnie coraz większa grupa zmotoryzowanych osób. Jedną z nowości jest seria Gold, dzięki której można wyposażyć się w niezawodne urządzenie rozruchowe, doskonale spisujące się zwłaszcza w warunkach zimowych. Uruchom Gold zapewnią zainteresowanym bezproblemowy rozruch, nawet gdy za oknem będzie sypać śnieg.

  Odsłony: 6160 Czytaj więcej
 • Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop
  • wtorek, 03 październik 2017

  Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop - pełna moc we wszystkich modelach rynkowych. Technologia Bosch S5 EFB (Enhanced Flooded Battery) firmy Bosch wypełnia lukę istniejącą między tradycyjnymi akumulatorami rozruchowymi a technologią S6 AGM. Wydajność akumulatorów w tej technologii sprawdza się przy zastosowaniu w samochodach z systemami Start/Stop. Wysoka odporność na pracę cykliczną zapewnia odpowiednie rezerwy mocy przy ponownym rozruchu pojazdu. Wysokie natężenie prądu spełnia także wymagania pojazdów z dużą ilością elektrycznych odbiorników energii.

  Odsłony: 10492 Czytaj więcej
 • Porównanie akumulatorów Optima
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Optima, mają bardzo mały opór wewnętrzny, co przekłada się na większą moc startową akumulatora i lepsze charakterystyki ładowania. Dzięki zwartej budowie wewnętrznej, akumulatory Optima są odporne na wibracje i znajdują zastosowanie wszędzie tak, gdzie zwykłe akumulatory nie dałyby sobie rady: 4x4, maszyny budowalne. Poza tym zmniejszone wibracje minimalizują utratę aktywnej powłoki płytek, a w rezultacie oznaczają mniejsze straty energii i dłuższy okres żywotności akumulatora.

  Odsłony: 9749 Czytaj więcej
 • Akumulator Uruchom Silver- potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością
  • wtorek, 28 styczeń 2020

  Zamysłem powstania tej linii był jej montaż w samochodach europejskich. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych podzespołów, możemy liczyć na eliminacje ryzyka wystąpienia wady fabrycznej. W akumulatorach tych zastosowano nowoczesną płytę, której podstawę działania stanowi stop wapnia. Akumulatory Uruchom Silver, potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością, odpornością na wszelkie warunki atmosferyczne. Dokładając do tego idealne parametry techniczne oraz zastosowanie bardzo dobrych podzespołów otrzymujemy naprawdę dobry akumulator, który da sobie radę z wilgocią oraz wahaniami temperatury.

  Odsłony: 8000 Czytaj więcej

Nowości na rynku prostowników

 • Wodoszczelna i wstrząsoodporna BLUE POWER IP67
  • piątek, 22 wrzesień 2017

  Ładowarka Blue Power Marine IP67 - dedykowana do zastosowania w sektorze marynistycznym. Woda, olej, ani piasek nie są w stanie uszkodzić ładowarki Blue Power IP67. Obudowa jest odlana z aluminium, a elektronika jest zalana w żywicy. dy temperatura osiągnie 60 ° C prąd wyjściowy zostaje zredukowany utrzymując prawidłowe działanie i w ten sposób chroni ładowarkę przed uszkodzeniem. Z efektywnością do 92%, ładowarki Blue Power emitują czterokrotnie mniej ciepła w porównaniu do konkurencyjnych urządzeń. Dodatkowo, kiedy bateria jest naładowana, zużycie prądu spada dzięki spadkowi mocy do 0,5W, co jest wynikiem od pięciu do dziesięciu razy lepszym niż konkurencyjne urządzenia.

  Odsłony: 5565 Czytaj więcej
 • Bezbateryjne urządzenie rozruchowe Telwin FLASH START 700
  • piątek, 06 październik 2017

  Bezbateryjne urządzenie rozruchowe Telwin FLASH START 700 wykonane w technologii ultra-kondensatorów: lekkie, kompaktowe, nie wymagające konserwacji, łatwe w transporcie. Szczytowy prąd rozruchu 700A zapewnia szybkie wspomaganie rozruchu motocykli, samochodów osobowych i dostawczych oraz łodzi. Telwin FLASH START 700 jest niezwykle prosty w obsłudze: wystarczy podłączyć zaciski urządzenia do rozładowanego akumulatora i odczekać ok.100 sekund,a następnie uruchomić pojazd.

  Odsłony: 8570 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 34 ÷ 120Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 8445 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A - Automatyczna ładowarka EST przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 24V i pojemności 74 ÷ 400Ah. Zaletą i wyróżnieniem ładowarki automatycznej EST jest to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia. Ładowanie tymi ładowarkami zapobiega intensywnemu gazowaniu akumulatora przedłużając jego żywotność.

  Odsłony: 8468 Czytaj więcej

Dobierz akumulator min

Kupno akumulatora może i specjaliście w tej dziedzinie przysporzyć wielu problemów. Ilość marek produkujących akumulatory potrafi szokować. Wiadomo, że ile osób, tyle opinii. Jeżeli chcesz poznać rzetelne, sprawdzone informacje oraz poznać zdanie fachowców w dziedzinie akumulatorów jesteś we właściwym miejscu! Na portalu oprócz tego, jaki akumulator czy prostownik będzie dla nas najlepszy dowiemy się, które sklepy są najbardziej profesjonalne i zawsze służą fachową poradą. Jesteśmy tu po to by kupno nowego akumulatora i prostownika było proste i możliwe w najkorzystniejszej na rynku cenie.

jaki akumulator

Kontakt z Redakcją

Email.: info(at)akustrefa.pl

Tel.: +48 690 940 134

NIP PL6652807743