0

Pomysł na oświetlenie salonu

marzec 25th, 2019
Oświetlenie salonu musi pełnić dwie ważne funkcje. Pierwszą z nich ...
0

Jakie żarówki H7 są najjaśniejsze?

luty 26th, 2019
Zarówka H7 to siódma, obecna na rynku od ponad 20 lat, generacja ...
0

Dobry sklep z akumulatorami - Jak znaleźć?

luty 25th, 2019
Ze względu na specyfikę budowy i pracy każdy akumulator należy ...
2

Rodzaje akumulatorów

sierpień 03rd, 2018
Samochód nie chce zapalić? Wiele może być przyczyn tego stanu, a ...
4

Jaki wybrać akumulator do motoru?

styczeń 20th, 2018
Zbliżający się sezon motocyklowy z pewnością dla, niektórych ...
4

Ładowanie akumulatora. O czym pamiętać?

styczeń 17th, 2018
Ładowanie akumulatora. O czym pamiętać? Ładowanie akumulatora to ...
4

Jaki akumulator do diesla wybrać?

styczeń 10th, 2015
Szukając porad na temat tego jak wybrać akumulator do diesla możemy ...
3

Jak sprawdzić czy mamy rozładowany akumulator?

styczeń 10th, 2015
Akumulator to serce każdego pojazdu. Od jego sprawności zależy, czy ...

E-samochody są bardziej ekologiczne od diesla? Niekoniecznie

07 listopad 2018
Autor 
E-samochody są bardziej ekologiczne od diesla

Samochody elektryczne są promowane jako zielona alternatywa dla diesli i benzyniaków. Okazuje się jednak, że i one nie mają dobrego wpływu na środowisko. Mieszka w mieście powyżej 100 tysięcy mieszkańców lub gminach ościennych, w drodze do pracy pokonując mniej niż 40 kilometrów. Prowadzi własną firmę lub należy do kadry menedżerskiej. Zarabia sporo, telefon wymienia co dwa lata, a w jego pamięci ma ponad 40 zainstalowanych aplikacji. Posiada dwa auta z napędem spalinowym, a w garażu – gniazdko umożliwiające ładowanie pod napięciem 380 V. Tak rysuje się portret przeciętnego właściciela e-samochodu. Na całym świecie jest ich około 2 miliony. E-samochody są bardziej ekologiczne od diesla? Niekoniecznie

Argumentem przemawiającym za kupnem auta elektrycznego jest zazwyczaj ochrona środowiska. Ich entuzjazm podziela między innymi polski rząd, który opracował projekt ustawy o elektromobilności, licząc że do 2025 liczba „elektryków” jeżdżących po polskich drogach przekroczy milion. Nowe przepisy ułatwiają życie właścicielom e-samochodów, wpuszczając ich na bus pasy, zwalniając z opłat za parkowanie i wprowadzając dla gmin obowiązek budowania stacji ładowania.

Jednocześnie generują trudności dla kierowców aut z silnikami spalinowymi. Mowa przede wszystkim o umożliwieniu stworzenia stref bezemisyjnych, do których dostęp miałyby mieć jedynie „czyste” samochody. Ustawa o elektromobilności to według jej twórców wyraz troski o zdrowie obywateli i próba poradzenia sobie z coraz poważniejszym problemem smogu w polskich miastach. Intencje ustawodawcy są jak najbardziej słuszne, ale wiele wskazuje na to, że „elektryki” będą dla środowiska dużo większym zagrożeniem niż diesle.

e-samochody nie są wcale zielone

Dla wielu kierowców wystarczającym powodem, by poczuć się lepiej jest brak rury wydechowej i wydobywającej z niej spalin. To jednak nie świadczy o braku negatywnego wpływu na środowisko, bo w naszym kraju tylko niecałe 15 procent energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł. Pozostała część jest produkowana przez elektrownie węglowe, które odpowiadają za blisko 50 procent światowej emisji gazów cieplarnianych. To właśnie im zawdzięczamy takie problemy jak smog, powiększanie dziury ozonowej, kwaśne deszcze oraz zanieczyszczenie gleby i wody pyłem.

Problem jest naprawdę poważny. Przeciętny samochód elektryczny do przejechania 100 kilometrów potrzebuje ponad 31 kilowatogodzin energii, z czego aż 75 procent jest zużywane na dostarczenie prądu do stacji ładowania. Oznacza to, że by e-samochód przejechał 100 kilometrów, elektrownia musi wyemitować ponad 8 kilogramów dwutlenku węgla. Tymczasem w 2016 średnia emisja CO2 wszystkich zarejestrowanych w Niemczech silników diesla wyniosła 12,8 kilogramów na każde przejechane 100 kilometrów.

Wynik wydaje się korzystniejszy dla „elektryków”, ale należy pamiętać, że duży wpływ na taki stan rzeczy miały starsze silniki. Nowsze modele na setkę generują już tylko niecałe 10 kilogramów CO2, a wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach ta wartość spadnie jeszcze bardziej. W nieodległej przyszłości diesle pod względem ilości zanieczyszczeń zrównają się więc z autami elektrycznymi.

Akumulatory – nieekologiczne i nieetyczne

Jeszcze poważniejszym zagrożeniem dla środowiska okazują się akumulatory. Na tę chwilę koncerny motoryzacyjne nie dysponują technologią lepszą niż baterie litowo-jonowe. Ich produkcja jest dla przyrody ogromnym obciążeniem. Po pierwsze ze względu na związaną z nią emisję dwutlenku węgla. By wyprodukować jeden akumulator, do atmosfery musi trafić taka ilość CO2, jaką przeciętny diesel wytwarza przez 5-8 lat użytkowania.

Po drugie, jeden akumulator do e-samochodu to aż 10 kilogramów kobaltu. Dla porównania, bateria telefonu komórkowego zawiera go jedynie 10 gramów. Tak duże zużycie tego pierwiastka to duży problem, bo jego zasoby są nieodnawialne, a przemysł produkcji akumulatorów litowo-jonowych pochłania blisko połowę światowego wydobycia. Na domiar złego, znajdujące się w Ameryce Południowej i środkowej Afryce kopalnie kobaltu korzystają głównie ze słabo opłacanej siły roboczej, a czasem nawet niewolników.

Trzeci problem to kwestia utylizacji zużytych akumulatorów. Już za kilka lat, kiedy zużyją się pierwsze baterie, rynek stanie przed poważnym wyzwaniem. Powstanie ogromna ilość niebezpiecznych dla środowiska odpadów – szacuje się, że w 2025 do punktów składowania trafi ich 11 milionów ton. Recykling będzie nie tylko trudny, ale też kosztowny. Za ponowne przetworzenie kilograma elektrolitu trzeba bowiem zapłacić około 4 złotych. Na spełnienie marzeń o zielonej motoryzacji będziemy więc musieli jeszcze poczekać.

Założyciel kilku stron branżowych w tym m.in. akustrefa.pl, strefaładowania.pl, prostowniki-akumulatory.pl, dostawcyprądu.pl, akumar.pl

W branży akumulatorowej od 2008r., prywatnie zapalony rowerzysta.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Centra Futura
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory CENTRA FUTURA zostały stworzone z myślą o nowoczesnych autach charakteryzujących się zwiększonym zapotrzebowaniem na moc rozruchową wynikającą ze specyficznego użytkowania samochodu (jazda na krótkich odcinkach, częste gaszenie silnika i ponowny rozruch, parkowanie na wolnym powietrzu, auta z silnikiem DIESLA). Doskonałe parametry akumulatorów centra futura pomagają uruchomić auto w praktycznie…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory YUASA YBX 3000
  • czwartek, 08 styczeń 2015

  Dzięki nowoczesnej technologii i wieloletniemu doświadczeniu akumulatory Yuasa spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Wysoka jakość, niezawodność pracy i nowatorskie rozwiązania technologiczne gwarantują dłuższą żywotność i komfort użytkowania pojazdów.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory YUASA YBX 5000
  • czwartek, 08 styczeń 2015

  Dzięki nowoczesnej technologii i wieloletniemu doświadczeniu akumulatory Yuasa spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Wysoka jakość, niezawodność pracy i nowatorskie rozwiązania technologiczne gwarantują dłuższą żywotność i komfort użytkowania pojazdów.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory YUASA AGM YBX 9000
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Dzięki nowoczesnej technologii i wieloletniemu doświadczeniu akumulatory Yuasa YBX9000 spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Wysoka jakość, niezawodność pracy i nowatorskie rozwiązania technologiczne gwarantują dłuższą żywotność i komfort użytkowania pojazdów.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Dlaczego warto wynająć auto z wypożyczalni?
  • sobota, 23 marzec 2019

  Wynajęcie samochodu z wypożyczalni jest bardzo rozsądnym i opłacalnym pomysłem w sytuacjach, gdy samochód potrzebny jest na krótki termin. Oczywiście dostępne są również oferty wynajmu średnio i długoterminowego, jednak są o wiele mniej popularne od wynajmu pojazdów na dobę lub tydzień. Samochody z wypożyczalni stanowią zróżnicowaną pod względem klasy, a co za tym idzie ceny wynajmu bazę ofert, spośród której można wybrać pojazd, spełniający wymagania wynajmującego. Wynajem samochodów w wypożyczalni to przede wszystkim możliwość skorzystania z samochodu w sytuacji, gdy jest on niezbędny, bez ponoszenia dużych kosztów.

  Czytaj więcej
 • Naprawa Zamków Samochodowych Warszawa - Jak znaleźć firmę?
  • środa, 20 marzec 2019

  Jeśli zamek samochodowy zacina się, odmawia posłuszeństwa i nie pozwala nam się dostać do auta, jest to nie tylko stresujące, ale też może wiązać się ze sporymi kosztami. Przede wszystkim warto pamiętać, że takiego zamka nie można otwierać samodzielnie na siłę – jest to niebezpieczne i może tylko pogorszyć sytuację. Jak się więc zachować?

  Czytaj więcej
 • Łożyska do prowadnic – które są najlepsze?
  • wtorek, 19 marzec 2019

  Wybór łożyska ślizgowego może być dosyć problematyczny. Jeśli nie wiesz, jak je dobrać i które będzie najlepsze w Twoim przypadku, zapoznaj się z poradnikiem, który przygotowaliśmy. Z pewnością pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Zapraszamy do lektury.

  Czytaj więcej
 • Na jakie usługi dodatkowe możesz liczyć wynajmując samochód?
  • poniedziałek, 18 marzec 2019

  Wynajem samochodów staje się coraz modniejszym rozwiązaniem, z którego ochoczo korzystają osoby prywatne oraz firmy. W związku z coraz większą konkurencją na rynku wynajmu samochodów, wypożyczalnie samochodów prześcigają się w tworzeniu jak najbardziej atrakcyjnych ofert dla klientów. Niektórzy klienci decydują się na wybór opcji podstawowej, są jednak tacy, którzy poszukują opcji dodatkowych. A szeroki wachlarz takich opcji różni się w poszczególnych wypożyczalniach. O co możemy zapytać przed podpisaniem umowy? Jakie opcje dodatkowe przy wynajmie samochodu są najbardziej pożądane?  

  Czytaj więcej

News

 • Szóste wcielenie Hyundai Elantra już w Polsce
  • środa, 20 marzec 2019

  Hyundai Elantra liczy sobie już niemal 30 lat. Pierwsza generacja tych samochodów na rynku pojawiła się w roku 1990. Obecnie zakupić można już szóste wcielenie tego modelu, który prezentuje się nieszablonowo, a przy tym jest bardzo wygodny. Co warto jeszcze na jego temat wiedzieć? Czym cechuje się najnowszy model Hyundai Elantra, który trafił również do Polski?

  Czytaj więcej
 • Nowy Lexus UX - co trzeba o nim wiedzieć?
  • środa, 20 marzec 2019

  Pod koniec 2018 roku do sprzedaży trafił nowy crossover Lexusa. Liczba zamówień na samochód wyniosła już niemal 9 tysięcy egzemplarzy. To o wiele więcej niż się spodziewano. Wcześniej mówiono o sprzedaży rzędu 900 sztuk w skali miesiąca. Co ciekawe, zdaniem ekspertów japońska firma nie zwiększy produkcji i zrealizuje wszystkie złożone zamówienia, to na auto trzeba będzie czekać nawet 10 miesięcy.

  Czytaj więcej
 • Rivian - Nowość na rynku samochodów elektrycznych
  • środa, 20 marzec 2019

  Choć auta elektryczne w świecie motoryzacji to nie nowość, od momentu premiery pierwszego elektrycznego samochodu bardzo wiele się zmieniło. Nawet najwięksi przeciwnicy akumulatorów zamiast rzędowych V6, muszą przyznać, że nowości, które pojawiają się na rynku potrafią zachwycać osiągami.

  Czytaj więcej
 • Kia Stinger - Gran Turismo w sedanie za rozsądną cenę
  • środa, 20 marzec 2019

  W świecie motoryzacji możemy zaobserwować ostatnio mocną zmianę na liście liderów sprzedaży, a przede wszystkim niesamowitą metamorfozę niegdyś zapomnianych marek. Oczywiście pomimo tego, że w Polsce cały czas królem, a właściwie królową sprzedaży jest niezmienne Skoda Octavia, reszta miejsc na podium jest mocno chwiejna. Można to porównać do zawodów sportowych. W wyścigach Formuły 1 często mówi się o zaletach jazdy na drugim miejscu. Kierowca nie tylko korzysta z tunelu aerodynamicznego zwycięskiego samochodu, ale także może obserwować trasę i unikać błędów, które popełnia jego rywal. Na ostatnim odcinku przystępuje do wyprzedzania i wygrywa wyścig. Podobna sytuacja ma obecnie miejsce na rynku…

  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl