0

Gdzie będą produkowane samochody elektryczne Volkswagena?

styczeń 17th, 2019
Samochody elektryczne marki Volkswagen to coraz większa gama modeli. ...
3

Jak przygotować akumulator do zimy?

wrzesień 25th, 2018
Gdy zima się zbliża warto pomyśleć o naszym ukochanym aucie, aby było ...
0

Jeżeli kupujesz używanego Volkswagena, zwróć uwagę na to, co ma pod maską!

sierpień 14th, 2018
Samochody koncernu Volkswagen to niewątpliwie bardzo popularne i ...
2

Rodzaje akumulatorów

sierpień 03rd, 2018
Samochód nie chce zapalić? Wiele może być przyczyn tego stanu, a ...
4

Ładowanie akumulatora. O czym pamiętać?

styczeń 17th, 2018
Ładowanie akumulatora. O czym pamiętać? Ładowanie akumulatora to ...
4

Jaki akumulator do diesla wybrać?

styczeń 10th, 2015
Szukając porad na temat tego jak wybrać akumulator do diesla możemy ...
3

Jak sprawdzić czy mamy rozładowany akumulator?

styczeń 10th, 2015
Akumulator to serce każdego pojazdu. Od jego sprawności zależy, czy ...

Telewizor w aucie? Byton M-Byte pokazuje, że można. Tylko po co?
Wyróżniony

16 styczeń 2019
Telewizor w aucie? Byton M-Byte pokazuje, że można. Tylko po co?

Telewizor w aucie, czyli kiedy próbujemy wynaleźć koło na nowo

Telewizor w aucie wydaje się być średnio trafionym pomysłem. Już 17 calowy wyświetlacz, montowany w samochodach marki Tesla, daje się kierowcom mocno we znaki ze względu na swoje właściwości rozpraszające i oślepiające, ktoś jednak wpadł na pomysł, że jest on... wciąż za mały. Projektanci pojazdu zwącego się Byton M-Byte postawili wszystko na jedną kartę, projektując pojazd wyposażony w 49 calowy ekran, tuż pod przednią szybą. Projekt ten nie tylko wyszedł poza stadium projektu koncepcyjnego, lecz wręcz wkroczył powolnymi, śmiałymi krokami na ścieżkę masowej produkcji. Pytanie brzmi - czy słusznie? Opinie raczej jednoznacznie wskazują na bezcelowość takiego wyposażenia, spróbujmy jednak zagłębić się w idee przyświecające chińskim projektantom. Byton M-Byte jest bowiem pomysłem kontrowersyjnym, za którym kryją się jednak pewne niezaprzeczalne zalety.

Byton M-Byte - opis tego, czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości

Byton M-Byte to kolejne wcielenie konceptów znanych z zeszłego roku. Także one zaprojektowane były z myślą o dużym wyświetlaczu, według twórców należało im się jednak lekkie odświeżenie. Jedną ze zmian jest przeniesienie nieco w dół ekranu znajdującego się na kierownicy. Zaraz zaraz, ekranu? Tak, to nie pomyłka. Telewizor w aucie to nie jedyny rewolucyjny pomysł studia Byton. W kierownicy znajduje się bowiem także tablet o przekątnej 7 cali, pozwalający kierować kluczowymi elementami podczas jazdy. W tunelu środkowym znajduje się kolejny ekran, tym razem z myślą o pasażerach. Zdaniem chińczyków, również oni zasłużyli na możliwość sterowania ekranem głównym. A do czego służy właściwie główna ozdoba M-Byte? Przede wszystkim jest to urządzenie wyświetlające informacje, zarówno te potrzebne z punktu widzenia kierowcy, jak i pasażerów. Pojazd jest wdrażany z myślą o najwyższych stopniach autonomiczności w pojazdach, to może być więc główne uzasadnienie takiego kierunku rozwoju. Samochody autonomiczne znacznie ograniczają obowiązki kierowcy, ograniczając je w zasadzie do... minimum. Ten zaś nie powinien się nudzić, wobec tego w kolejce po jego uwagę stawiają się liczne urozmaicenia w kokpicie, na czele z wyświetlaczem pod przednią szybą - przynajmniej według firmy odpowiedzialnej za ten koncept.Ewolucja - ale w jakim kierunku?

Telewizor w aucie, czy raczej wyświetlacz infotainment nie jest pomysłem jednoznacznie skazanym skreślenie i przepadnięcie w mroku historii. M-Byte bowiem wyraźnie wskazuje, że ich projekt stanowi bardziej preludium pod przyszłe stopnie autonomizacji w motoryzacyjnym świecie. Padło wiele stwierdzeń, z których wyraźnie klaruje się obraz pojazdu zajmującego się transportem ludzi z punktu A do punktu B, z okazjonalnym podejmowaniem decyzji przez kierowcę. W takim świecie, duży ekran faktycznie ma sens. Pokazywane na nim byłyby bieżące informacje na temat możliwości przejazdu danej trasy, okraszone opisami miejscowości do której zmierzamy. System ten byłby naturalnym krokiem naprzód, stając się czymś pomiędzy komunikacją zbiorową, a indywidualną. W prawdzie kierowca decydowałby bezpośrednio o trasie, lecz nie prowadziłby pojazdu, a jedynie dokonywał korekt kursu. Rozwiązanie takie - co udowadniają liczne badania - wydatnie przyczyniłoby się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Jak wiadomo, to błędy kierowców stanowią największą liczbę przyczyn wypadków.  

Byton M-Byte jako melodia przyszłości

Telewizor w aucie to pomysł, na który nie odważyło się wielu producentów. Byton M-Byte stawia na tym grząskim gruncie swoje pierwsze kroki, niejako ucząc innych na swoich błędach. Bycie pionierem w jakiejkolwiek dziedzinie wiąże się właśnie z tym ryzykiem, więc chińskiemu producentowi przynajmniej za chęć innowacji należą się słowa uznania. Pierwsze zwiastuny nowych trendów nie zawsze muszą być w stu procentach trafne, służą bardziej jako drogowskazy, z których korzystają pozostali. 47 calowy telewizor, jakkolwiek dobrze nie ukryty pod przednią szybą, zawsze będzie rozpraszać kierowcę. Pytanie tylko, czy bycie kierowcą, nie jest zawodem, który wkrótce zniknie, a wraz z nim wspomniane dylematy?

Zostaw swój komentarz

Komentarze

 • Tomek środa, 16 styczeń 2019

  Ja jestem ciekaw bardziej tego jak jest z trwałością takiego rozwiązania. Co będzie za 5-10 lat, jak takie auto trafi na rynek wtórny ? Pewnie nie będzie się opłacało naprawiać jak tyle elektroniki . Ja zostanę przy swoim Mercedesie W124 - auto nie do zdarcia !

 • Wioletta Z. środa, 16 styczeń 2019

  Telewizor w aucie - rzeczywiście temat kontrowersyjny. Na ten moment wydaje się być dobrym rozwiązaniem jedynie dla pasażerów. Ale być może w czasach, kiedy kierowca będzie odpowiedzialny tylko za korygowanie kursu, nie będzie już nas tak bardzo dziwił telewizor w przedniej szybie.

Promowane artykuły

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Centra Futura
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory CENTRA FUTURA zostały stworzone z myślą o nowoczesnych autach charakteryzujących się zwiększonym zapotrzebowaniem na moc rozruchową wynikającą ze specyficznego użytkowania samochodu (jazda na krótkich odcinkach, częste gaszenie silnika i ponowny rozruch, parkowanie na wolnym powietrzu, auta z silnikiem DIESLA). Doskonałe parametry akumulatorów centra futura pomagają uruchomić auto w praktycznie…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory YUASA YBX 3000
  • czwartek, 08 styczeń 2015

  Dzięki nowoczesnej technologii i wieloletniemu doświadczeniu akumulatory Yuasa spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Wysoka jakość, niezawodność pracy i nowatorskie rozwiązania technologiczne gwarantują dłuższą żywotność i komfort użytkowania pojazdów.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory YUASA YBX 5000
  • czwartek, 08 styczeń 2015

  Dzięki nowoczesnej technologii i wieloletniemu doświadczeniu akumulatory Yuasa spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Wysoka jakość, niezawodność pracy i nowatorskie rozwiązania technologiczne gwarantują dłuższą żywotność i komfort użytkowania pojazdów.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory YUASA AGM YBX 9000
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Dzięki nowoczesnej technologii i wieloletniemu doświadczeniu akumulatory Yuasa YBX9000 spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Wysoka jakość, niezawodność pracy i nowatorskie rozwiązania technologiczne gwarantują dłuższą żywotność i komfort użytkowania pojazdów.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Czas ładowania akumulatora
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

  Akumulator pełni istotne funkcje w każdym aucie. W tych wyposażonych w silniki spalinowe jest drugim po alternatorze źródłem energii elektrycznej. Wydaje się więc, że jest mniej ważny, jednakże to właśnie dzięki niemu działa układ zapłonowy i rozrusznik, pozwalające na uruchomienie samochodu. Umożliwia on też chociażby włączenie oświetlenia postojowego, ogrzewania, nadmuchu czy klimatyzacji oraz słuchanie radia przy wyłączonym silniku. Aby pełnić swoje funkcje musi mieć dostarczaną energię, którą akumuluje i później, w razie potrzeby, oddaje. W sprawnie działającej instalacji samochodowej odpowiada za to alternator wspomagany przez regulator napięcia, dzięki któremu jego nominalna wartość jest na stałym poziomie 14,4V. Wystarczy więc regularne…

  Czytaj więcej
 • Tryb parkingowy w kamerach samochodowych – jak działa?
  • wtorek, 22 styczeń 2019

  Kamera samochodowa to intuicyjne oraz funkcjonalne urządzenie. Posiada wiele funkcji, które mają za zadanie ułatwić podróżowanie w każdych warunkach. Jedną z nich jest właśnie tryb parkingowy. Jak działa tak funkcja? W poniższym artykule przedstawimy zalety jej posiadania.

  Czytaj więcej
 • Czy kupując nowy akumulator trzeba oddać stary?
  • piątek, 18 styczeń 2019

  Akumulator to urządzenie rozruchowe, stanowiące olbrzymie zagrożenie dla środowiska naturalnego. Z tego powodu zużytego akumulatora nie można tak po prostu wyrzucić do kosza na śmieci, a w jego miejsce zakupić nowy egzemplarz. Istotne znaczenie dla ograniczenia ryzyka skażenia gleby lub wody przez wyciek substancji w nim zawartych, ma przestrzeganie odpowiednich, regulowanych prawnie zasad ich zbiórki oraz recyklingu. Aktem prawnym, który określa reguły obrotu akumulatorami jest Ustawa z 24 kwietnia 2009r. o bateriach i akumulatorach. Zapoznając się z jej zapisami można uzyskać odpowiedź na pytanie, czy kupując nowy akumulator trzeba oddać stary?

  Czytaj więcej
 • Co zrobić kiedy kierowca, który spowodował kolizję uciekł?
  • czwartek, 17 styczeń 2019

  Co robić kiedy kierowca, który spowodował kolizję uciekł z miejsca zdarzenia? Kłopoty związane z ucieczką z miejsca wypadku, nie  tylko powodują problemy z tytułu ubezpieczenia samochodu. Jeśli sprawca jest nieznany, naprawa będzie finansowana w ramach AC poszkodowanego – to wiąże się z wyższymi składkami i utratą zniżki. Niestety, ucieczka przez innego kierowcę po wcześniejszym spowodowaniu kolizji/obtarcia nie jest tak rzadka, jak mogłoby się wydawać.  W takiej sytuacji ustalenie, w jaki sposób roszczenie ubezpieczeniowe będzie obsługiwane, może być trudną sytuacją.

  Czytaj więcej

News

 • Luksus na miarę samochodów
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

   Samochody luksusowe – pragnienie i rozkosz, która znajduje się w sferze naszych najskrytszych marzeń i na którą tylko wybrani mogą sobie pozwolić. Nie tylko powodują spustoszenie w naszych portfelach, ale i na ulicach. Kto z nas nie zatrzymał się, żeby spojrzeć w oczy takiej prawdziwej bestii?

  Czytaj więcej
 • Najciekawsze polskie projekty samochodów
  • czwartek, 17 styczeń 2019

  Choć na obecnym rynku motoryzacyjnym trudno szukać pojazdu, który byłby oparty na polskim projekcie, nie zawsze tak było. Modyfikacje istniejących projektów, ulepszenia, albo nowatorskie rozwiązania być może wykorzystywane później, choć nieoficjalnie w innych popularnych europejskich pojazdach pojawiały się na przestrzeni lat w dużej ilości. Choć sytuacja Polski jako twórcy i producenta na rynku motoryzacyjnym nigdy nie była znacząca, jest kilka ciekawych prototypów aut, które warto poznać, choć nigdy nie zyskały szansy na seryjną produkcję. Również współczesne polskie projekty samochodów wzbudzają zainteresowanie i być może zaistnieją za jakiś czas na świecie.

  Czytaj więcej
 • Innowacyjny system Kia R.E.A.D
  • poniedziałek, 21 styczeń 2019

  Największe na świecie elektroniczne Targi CES 2019 określają trendy technologiczne, jakie czekają nas już w niedalekiej przyszłości. Jeśli tylko projekty ukazane w Las Vegas na targach CES 2019 dałoby się zrealizować, oznaczałoby to rewolucję w motoryzacji. Uwagę wielu zwiedzających przyciągnął zwłaszcza system R.E.A.D. Projekt zaprezentowany przez firmę Kia przeniósł nas do czasów jazdy w pełni autonomicznej i sprawnej mobilności.

  Czytaj więcej
 • Telewizor w aucie? Byton M-Byte pokazuje, że można. Tylko po co?
  • środa, 16 styczeń 2019

  Telewizor w aucie, czyli kiedy próbujemy wynaleźć koło na nowo Telewizor w aucie wydaje się być średnio trafionym pomysłem. Już 17 calowy wyświetlacz, montowany w samochodach marki Tesla, daje się kierowcom mocno we znaki ze względu na swoje właściwości rozpraszające i oślepiające, ktoś jednak wpadł na pomysł, że jest on... wciąż za mały. Projektanci pojazdu zwącego się Byton M-Byte postawili wszystko na jedną kartę, projektując pojazd wyposażony w 49 calowy ekran, tuż pod przednią szybą. Projekt ten nie tylko wyszedł poza stadium projektu koncepcyjnego, lecz wręcz wkroczył powolnymi, śmiałymi krokami na ścieżkę masowej produkcji. Pytanie brzmi - czy słusznie? Opinie…

  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl