0

Zalety car sharingu, czyli dlaczego warto wynająć auto na minuty

lipiec 01st, 2019
Przemysł motoryzacyjny ulega nieustannym przeobrażeniom. W ostatnich ...
0

Jak wynająć auto z wypożyczalni samochodów?

czerwiec 27th, 2019
Wynajem samochodu z wypożyczalni jest wygodną i łatwą opcją, gdy ...
0

Jak prawidłowo dbać o czystość samochodu?

maj 28th, 2019
Zazwyczaj zależy na na tym, by samochód prezentował się pięknie z ...
4

Jaki wybrać akumulator do motoru?

styczeń 20th, 2018
Zbliżający się sezon motocyklowy z pewnością dla, niektórych ...
4

Ładowanie akumulatora

styczeń 17th, 2018
Ładowanie akumulatora to czynność, z którą poradzi sobie każdy ...
4

Jaki akumulator do diesla wybrać?

styczeń 10th, 2015
Szukając porad na temat tego jak wybrać akumulator do diesla możemy ...
3

Jak sprawdzić czy mamy rozładowany akumulator?

styczeń 10th, 2015
Akumulator to serce każdego pojazdu. Od jego sprawności zależy, czy ...

Telewizor w aucie? Byton M-Byte pokazuje, że można. Tylko po co?

16 styczeń 2019
Telewizor w aucie? Byton M-Byte pokazuje, że można. Tylko po co?

Telewizor w aucie, czyli kiedy próbujemy wynaleźć koło na nowo

Telewizor w aucie wydaje się być średnio trafionym pomysłem. Już 17 calowy wyświetlacz, montowany w samochodach marki Tesla, daje się kierowcom mocno we znaki ze względu na swoje właściwości rozpraszające i oślepiające, ktoś jednak wpadł na pomysł, że jest on... wciąż za mały. Projektanci pojazdu zwącego się Byton M-Byte postawili wszystko na jedną kartę, projektując pojazd wyposażony w 49 calowy ekran, tuż pod przednią szybą. Projekt ten nie tylko wyszedł poza stadium projektu koncepcyjnego, lecz wręcz wkroczył powolnymi, śmiałymi krokami na ścieżkę masowej produkcji. Pytanie brzmi - czy słusznie? Opinie raczej jednoznacznie wskazują na bezcelowość takiego wyposażenia, spróbujmy jednak zagłębić się w idee przyświecające chińskim projektantom. Byton M-Byte jest bowiem pomysłem kontrowersyjnym, za którym kryją się jednak pewne niezaprzeczalne zalety.

Byton M-Byte - opis tego, czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości

Byton M-Byte to kolejne wcielenie konceptów znanych z zeszłego roku. Także one zaprojektowane były z myślą o dużym wyświetlaczu, według twórców należało im się jednak lekkie odświeżenie. Jedną ze zmian jest przeniesienie nieco w dół ekranu znajdującego się na kierownicy. Zaraz zaraz, ekranu? Tak, to nie pomyłka. Telewizor w aucie to nie jedyny rewolucyjny pomysł studia Byton. W kierownicy znajduje się bowiem także tablet o przekątnej 7 cali, pozwalający kierować kluczowymi elementami podczas jazdy. W tunelu środkowym znajduje się kolejny ekran, tym razem z myślą o pasażerach. Zdaniem chińczyków, również oni zasłużyli na możliwość sterowania ekranem głównym. A do czego służy właściwie główna ozdoba M-Byte? Przede wszystkim jest to urządzenie wyświetlające informacje, zarówno te potrzebne z punktu widzenia kierowcy, jak i pasażerów. Pojazd jest wdrażany z myślą o najwyższych stopniach autonomiczności w pojazdach, to może być więc główne uzasadnienie takiego kierunku rozwoju. Samochody autonomiczne znacznie ograniczają obowiązki kierowcy, ograniczając je w zasadzie do... minimum. Ten zaś nie powinien się nudzić, wobec tego w kolejce po jego uwagę stawiają się liczne urozmaicenia w kokpicie, na czele z wyświetlaczem pod przednią szybą - przynajmniej według firmy odpowiedzialnej za ten koncept.Ewolucja - ale w jakim kierunku?

Telewizor w aucie, czy raczej wyświetlacz infotainment nie jest pomysłem jednoznacznie skazanym skreślenie i przepadnięcie w mroku historii. M-Byte bowiem wyraźnie wskazuje, że ich projekt stanowi bardziej preludium pod przyszłe stopnie autonomizacji w motoryzacyjnym świecie. Padło wiele stwierdzeń, z których wyraźnie klaruje się obraz pojazdu zajmującego się transportem ludzi z punktu A do punktu B, z okazjonalnym podejmowaniem decyzji przez kierowcę. W takim świecie, duży ekran faktycznie ma sens. Pokazywane na nim byłyby bieżące informacje na temat możliwości przejazdu danej trasy, okraszone opisami miejscowości do której zmierzamy. System ten byłby naturalnym krokiem naprzód, stając się czymś pomiędzy komunikacją zbiorową, a indywidualną. W prawdzie kierowca decydowałby bezpośrednio o trasie, lecz nie prowadziłby pojazdu, a jedynie dokonywał korekt kursu. Rozwiązanie takie - co udowadniają liczne badania - wydatnie przyczyniłoby się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Jak wiadomo, to błędy kierowców stanowią największą liczbę przyczyn wypadków.  

Byton M-Byte jako melodia przyszłości

Telewizor w aucie to pomysł, na który nie odważyło się wielu producentów. Byton M-Byte stawia na tym grząskim gruncie swoje pierwsze kroki, niejako ucząc innych na swoich błędach. Bycie pionierem w jakiejkolwiek dziedzinie wiąże się właśnie z tym ryzykiem, więc chińskiemu producentowi przynajmniej za chęć innowacji należą się słowa uznania. Pierwsze zwiastuny nowych trendów nie zawsze muszą być w stu procentach trafne, służą bardziej jako drogowskazy, z których korzystają pozostali. 47 calowy telewizor, jakkolwiek dobrze nie ukryty pod przednią szybą, zawsze będzie rozpraszać kierowcę. Pytanie tylko, czy bycie kierowcą, nie jest zawodem, który wkrótce zniknie, a wraz z nim wspomniane dylematy?

Zostaw swój komentarz

Komentarze

 • Tomek środa, 16 styczeń 2019

  Ja jestem ciekaw bardziej tego jak jest z trwałością takiego rozwiązania. Co będzie za 5-10 lat, jak takie auto trafi na rynek wtórny ? Pewnie nie będzie się opłacało naprawiać jak tyle elektroniki . Ja zostanę przy swoim Mercedesie W124 - auto nie do zdarcia !

 • Wioletta Z. środa, 16 styczeń 2019

  Telewizor w aucie - rzeczywiście temat kontrowersyjny. Na ten moment wydaje się być dobrym rozwiązaniem jedynie dla pasażerów. Ale być może w czasach, kiedy kierowca będzie odpowiedzialny tylko za korygowanie kursu, nie będzie już nas tak bardzo dziwił telewizor w przedniej szybie.

Najpopularniejsze produkty

Najnowsze porady eksperta

 • Serwis klimatyzacji Ciechanów – Kiedy dokonać serwisu w pojazdach.
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Regularne czyszczenie i serwisowanie klimatyzacji to konieczność, jeśli zależy nam na tym, by móc cieszyć się z niższej temperatury w nagrzanym samochodzie. Warto również pamiętać o tym, że oprócz chłodzenia, klimatyzacja oczyszcza powietrze. Jeśli działa sprawnie i jest włączona, może skutecznie zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów. Ponadto dzięki niej w powietrzu nie ma pyłków ani kurzu. Czyste powietrze w samochodzie pozwala uniknąć groźnych chorób, takich jak legionelloza, która bardzo przypomina ciężkie zapalenie płuc.

  Czytaj więcej
 • Korzystanie z samochodu bez jego kupowania
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Korzystanie z samochodu należy do wygodnych rozwiązań. Wsiadając do niego, można w komfortowych warunkach przejechać z miejsca na miejsce. Jeśli nie ma się własnego, można skorzystać z oferty udzielanej w ramach usługi wynajem aut.

  Czytaj więcej
 • Jak często należy wymieniać filtr powietrza?
  • sobota, 15 czerwiec 2019

  Filtry są częściami eksploatacyjnymi pojazdu, ulegającymi codziennym zabrudzeniom, mającym wpływ na pracę silnika. Podczas regularnego serwisu motocykla jednym z elementów, o których trzeba pamiętać, jest filtr powietrza. Mocno zanieczyszczony, może prowadzić do zaburzenia trwałości, a nawet uszkodzenia jednostki napędowej.

  Czytaj więcej
 • Od czego zależy żywotność opony
  • poniedziałek, 08 lipiec 2019

  Dzisiejsze konstrukcje samochodów, a przede wszystkim wyśrubowane parametry techniczne, nastawione są na zapewnienie jak najlepszych osiągów. Dzieje się tak dlatego, że takie są podstawowe oczekiwania podażowe, stąd produkcja aut ukierunkowana jest bardziej na aspekty wizualne i technologiczne, niż na bezpieczeństwo. Klienci zapominają, że jeździe takim autem, towarzyszą olbrzymie przeciążenia, potencjalnie zagrażające bezpieczeństwu. W sytuacji, kiedy pojazd jest nowy, a wszystkie systemy kontrolujące i stabilizujące są w pełni sprawne, to ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji samochodu jest stosunkowo niewielkie. Problem zaczyna być poważny, w momencie, gdy pojazd ma już swoje lata, a na dodatek właściciel nie przywiązuje należytej uwagi do elementów, jakie tak naprawdę mają…

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej