2

Pobór prądu podczas postoju samochodu.

marzec 28th, 2019
Kończymy jazdę, zamykamy drzwi samochodu, wracamy do domu, i nie ...
0

Pomysł na oświetlenie salonu

marzec 25th, 2019
Oświetlenie salonu musi pełnić dwie ważne funkcje. Pierwszą z nich ...
0

Jakie żarówki H7 są najjaśniejsze?

luty 26th, 2019
Zarówka H7 to siódma, obecna na rynku od ponad 20 lat, generacja ...
0

Dobry sklep z akumulatorami - Jak znaleźć?

luty 25th, 2019
Ze względu na specyfikę budowy i pracy każdy akumulator należy ...
2

Rodzaje akumulatorów

sierpień 03rd, 2018
Samochód nie chce zapalić? Wiele może być przyczyn tego stanu, a ...
4

Jaki wybrać akumulator do motoru?

styczeń 20th, 2018
Zbliżający się sezon motocyklowy z pewnością dla, niektórych ...
4

Ładowanie akumulatora

styczeń 17th, 2018
Ładowanie akumulatora to czynność, z którą poradzi sobie każdy ...
4

Jaki akumulator do diesla wybrać?

styczeń 10th, 2015
Szukając porad na temat tego jak wybrać akumulator do diesla możemy ...
3

Jak sprawdzić czy mamy rozładowany akumulator?

styczeń 10th, 2015
Akumulator to serce każdego pojazdu. Od jego sprawności zależy, czy ...

Telewizor w aucie? Byton M-Byte pokazuje, że można. Tylko po co?

16 styczeń 2019
Telewizor w aucie? Byton M-Byte pokazuje, że można. Tylko po co?

Telewizor w aucie, czyli kiedy próbujemy wynaleźć koło na nowo

Telewizor w aucie wydaje się być średnio trafionym pomysłem. Już 17 calowy wyświetlacz, montowany w samochodach marki Tesla, daje się kierowcom mocno we znaki ze względu na swoje właściwości rozpraszające i oślepiające, ktoś jednak wpadł na pomysł, że jest on... wciąż za mały. Projektanci pojazdu zwącego się Byton M-Byte postawili wszystko na jedną kartę, projektując pojazd wyposażony w 49 calowy ekran, tuż pod przednią szybą. Projekt ten nie tylko wyszedł poza stadium projektu koncepcyjnego, lecz wręcz wkroczył powolnymi, śmiałymi krokami na ścieżkę masowej produkcji. Pytanie brzmi - czy słusznie? Opinie raczej jednoznacznie wskazują na bezcelowość takiego wyposażenia, spróbujmy jednak zagłębić się w idee przyświecające chińskim projektantom. Byton M-Byte jest bowiem pomysłem kontrowersyjnym, za którym kryją się jednak pewne niezaprzeczalne zalety.

Byton M-Byte - opis tego, czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości

Byton M-Byte to kolejne wcielenie konceptów znanych z zeszłego roku. Także one zaprojektowane były z myślą o dużym wyświetlaczu, według twórców należało im się jednak lekkie odświeżenie. Jedną ze zmian jest przeniesienie nieco w dół ekranu znajdującego się na kierownicy. Zaraz zaraz, ekranu? Tak, to nie pomyłka. Telewizor w aucie to nie jedyny rewolucyjny pomysł studia Byton. W kierownicy znajduje się bowiem także tablet o przekątnej 7 cali, pozwalający kierować kluczowymi elementami podczas jazdy. W tunelu środkowym znajduje się kolejny ekran, tym razem z myślą o pasażerach. Zdaniem chińczyków, również oni zasłużyli na możliwość sterowania ekranem głównym. A do czego służy właściwie główna ozdoba M-Byte? Przede wszystkim jest to urządzenie wyświetlające informacje, zarówno te potrzebne z punktu widzenia kierowcy, jak i pasażerów. Pojazd jest wdrażany z myślą o najwyższych stopniach autonomiczności w pojazdach, to może być więc główne uzasadnienie takiego kierunku rozwoju. Samochody autonomiczne znacznie ograniczają obowiązki kierowcy, ograniczając je w zasadzie do... minimum. Ten zaś nie powinien się nudzić, wobec tego w kolejce po jego uwagę stawiają się liczne urozmaicenia w kokpicie, na czele z wyświetlaczem pod przednią szybą - przynajmniej według firmy odpowiedzialnej za ten koncept.Ewolucja - ale w jakim kierunku?

Telewizor w aucie, czy raczej wyświetlacz infotainment nie jest pomysłem jednoznacznie skazanym skreślenie i przepadnięcie w mroku historii. M-Byte bowiem wyraźnie wskazuje, że ich projekt stanowi bardziej preludium pod przyszłe stopnie autonomizacji w motoryzacyjnym świecie. Padło wiele stwierdzeń, z których wyraźnie klaruje się obraz pojazdu zajmującego się transportem ludzi z punktu A do punktu B, z okazjonalnym podejmowaniem decyzji przez kierowcę. W takim świecie, duży ekran faktycznie ma sens. Pokazywane na nim byłyby bieżące informacje na temat możliwości przejazdu danej trasy, okraszone opisami miejscowości do której zmierzamy. System ten byłby naturalnym krokiem naprzód, stając się czymś pomiędzy komunikacją zbiorową, a indywidualną. W prawdzie kierowca decydowałby bezpośrednio o trasie, lecz nie prowadziłby pojazdu, a jedynie dokonywał korekt kursu. Rozwiązanie takie - co udowadniają liczne badania - wydatnie przyczyniłoby się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Jak wiadomo, to błędy kierowców stanowią największą liczbę przyczyn wypadków.  

Byton M-Byte jako melodia przyszłości

Telewizor w aucie to pomysł, na który nie odważyło się wielu producentów. Byton M-Byte stawia na tym grząskim gruncie swoje pierwsze kroki, niejako ucząc innych na swoich błędach. Bycie pionierem w jakiejkolwiek dziedzinie wiąże się właśnie z tym ryzykiem, więc chińskiemu producentowi przynajmniej za chęć innowacji należą się słowa uznania. Pierwsze zwiastuny nowych trendów nie zawsze muszą być w stu procentach trafne, służą bardziej jako drogowskazy, z których korzystają pozostali. 47 calowy telewizor, jakkolwiek dobrze nie ukryty pod przednią szybą, zawsze będzie rozpraszać kierowcę. Pytanie tylko, czy bycie kierowcą, nie jest zawodem, który wkrótce zniknie, a wraz z nim wspomniane dylematy?

Zostaw swój komentarz

Komentarze

 • Tomek środa, 16 styczeń 2019

  Ja jestem ciekaw bardziej tego jak jest z trwałością takiego rozwiązania. Co będzie za 5-10 lat, jak takie auto trafi na rynek wtórny ? Pewnie nie będzie się opłacało naprawiać jak tyle elektroniki . Ja zostanę przy swoim Mercedesie W124 - auto nie do zdarcia !

 • Wioletta Z. środa, 16 styczeń 2019

  Telewizor w aucie - rzeczywiście temat kontrowersyjny. Na ten moment wydaje się być dobrym rozwiązaniem jedynie dla pasażerów. Ale być może w czasach, kiedy kierowca będzie odpowiedzialny tylko za korygowanie kursu, nie będzie już nas tak bardzo dziwił telewizor w przedniej szybie.

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Centra Futura
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory CENTRA FUTURA zostały stworzone z myślą o nowoczesnych autach charakteryzujących się zwiększonym zapotrzebowaniem na moc rozruchową wynikającą ze specyficznego użytkowania samochodu (jazda na krótkich odcinkach, częste gaszenie silnika i ponowny rozruch, parkowanie na wolnym powietrzu, auta z silnikiem DIESLA). Doskonałe parametry akumulatorów centra futura pomagają uruchomić auto w praktycznie…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory YUASA YBX 3000
  • czwartek, 08 styczeń 2015

  Dzięki nowoczesnej technologii i wieloletniemu doświadczeniu akumulatory Yuasa spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Wysoka jakość, niezawodność pracy i nowatorskie rozwiązania technologiczne gwarantują dłuższą żywotność i komfort użytkowania pojazdów.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory YUASA YBX 5000
  • czwartek, 08 styczeń 2015

  Dzięki nowoczesnej technologii i wieloletniemu doświadczeniu akumulatory Yuasa spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Wysoka jakość, niezawodność pracy i nowatorskie rozwiązania technologiczne gwarantują dłuższą żywotność i komfort użytkowania pojazdów.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory YUASA AGM YBX 9000
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Dzięki nowoczesnej technologii i wieloletniemu doświadczeniu akumulatory Yuasa YBX9000 spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Wysoka jakość, niezawodność pracy i nowatorskie rozwiązania technologiczne gwarantują dłuższą żywotność i komfort użytkowania pojazdów.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana szyby przedniej w samochodzie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Szyba samochodowa to pozornie najdelikatniejsza materia w samochodzie, chociaż jednocześnie wytrzymała. Tak naprawdę nie musi dojść nawet do kolizji czy wypadku, aby uległa rozbiciu czy pęknięciu. Wystarczy drobny kamyk, który siłą odrzutu spod innego przejeżdżającego samochodu dotrze do naszej szyby, aby została ona uszkodzona. Szyba może nie zostać w takiej sytuacji zupełnie rozbita, ale nawet pęknięcie czy odprysk są podstawą do jej wymiany.

  Czytaj więcej
 • Prawidłowe ciśnienie w oponach - zbyt niskie, zbyt wysokie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Okres zmiany klimatu w Polsce to również okres zamiany opon zimowych na letnie. Wiele osób robi to bez chwili pomyślenia, bo tak po prostu trzeba. Jednak, podczas takiej zamiany warto przeanalizować również ciśnienie w oponach. Oczywiście, jeśli korzysta ktoś z serwisu wulkanizacyjnego to z pewnością zostanie ono sprawdzone. W innych przypadkach jak zamiana opon, które mają już parę lat we własnym garażu, ciśnienie nie jest zawsze sprawdzane.

  Czytaj więcej
 • Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Kiedy zgłębiamy techniki prowadzenia samochodu na kursie prawa jazdy, jednym z elementów jest nauka prawidłowego trzymania kierownicy. Zdarza się jednak, że już jako pełnoprawni kierowcy, bagatelizujemy tę kwestię i nie stosujemy się do zasad, które mają przecież znaczenie jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo „za kółkiem”. Bywa, że przykładamy wagę do takich kwestii jak zapinanie pasów, stosujemy się do zasad tzw. eco-drivingu, zaopatrujemy się w zestaw głośnomówiący, aby nie używać telefonu komórkowego, a zupełnie pomijamy przyswojenie sobie nawyku prawidłowego trzymania kierownicy.

  Czytaj więcej
 • Wideorejestrator samochodowy - jak dobrać optymalny model kamery samochodowej?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Na drodze mogą zdarzyć się różne sytuacje, nie zawsze przyjemne. Kolizje, stłuczki czy wypadki zawsze wiążą się z dużym stresem i wymagają wskazania winnego. Sprawca może oczywiście przyznać się dobrowolnie, lecz jest to rzadkość, dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na montaż wideorejestratora samochodowego.

  Czytaj więcej

News

 • Szóste wcielenie Hyundai Elantra już w Polsce
  • środa, 20 marzec 2019

  Hyundai Elantra liczy sobie już niemal 30 lat. Pierwsza generacja tych samochodów na rynku pojawiła się w roku 1990. Obecnie zakupić można już szóste wcielenie tego modelu, który prezentuje się nieszablonowo, a przy tym jest bardzo wygodny. Co warto jeszcze na jego temat wiedzieć? Czym cechuje się najnowszy model Hyundai Elantra, który trafił również do Polski?

  Czytaj więcej
 • Nowy Lexus UX - co trzeba o nim wiedzieć?
  • środa, 20 marzec 2019

  Pod koniec 2018 roku do sprzedaży trafił nowy crossover Lexusa. Liczba zamówień na samochód wyniosła już niemal 9 tysięcy egzemplarzy. To o wiele więcej niż się spodziewano. Wcześniej mówiono o sprzedaży rzędu 900 sztuk w skali miesiąca. Co ciekawe, zdaniem ekspertów japońska firma nie zwiększy produkcji i zrealizuje wszystkie złożone zamówienia, to na auto trzeba będzie czekać nawet 10 miesięcy.

  Czytaj więcej
 • Rivian - Nowość na rynku samochodów elektrycznych
  • środa, 20 marzec 2019

  Choć auta elektryczne w świecie motoryzacji to nie nowość, od momentu premiery pierwszego elektrycznego samochodu bardzo wiele się zmieniło. Nawet najwięksi przeciwnicy akumulatorów zamiast rzędowych V6, muszą przyznać, że nowości, które pojawiają się na rynku potrafią zachwycać osiągami.

  Czytaj więcej
 • Kia Stinger - Gran Turismo w sedanie za rozsądną cenę
  • środa, 20 marzec 2019

  W świecie motoryzacji możemy zaobserwować ostatnio mocną zmianę na liście liderów sprzedaży, a przede wszystkim niesamowitą metamorfozę niegdyś zapomnianych marek. Oczywiście pomimo tego, że w Polsce cały czas królem, a właściwie królową sprzedaży jest niezmienne Skoda Octavia, reszta miejsc na podium jest mocno chwiejna. Można to porównać do zawodów sportowych. W wyścigach Formuły 1 często mówi się o zaletach jazdy na drugim miejscu. Kierowca nie tylko korzysta z tunelu aerodynamicznego zwycięskiego samochodu, ale także może obserwować trasę i unikać błędów, które popełnia jego rywal. Na ostatnim odcinku przystępuje do wyprzedzania i wygrywa wyścig. Podobna sytuacja ma obecnie miejsce na rynku…

  Czytaj więcej