2

Pobór prądu podczas postoju samochodu.

marzec 28th, 2019
Kończymy jazdę, zamykamy drzwi samochodu, wracamy do domu, i nie ...
0

Pomysł na oświetlenie salonu

marzec 25th, 2019
Oświetlenie salonu musi pełnić dwie ważne funkcje. Pierwszą z nich ...
0

Jakie żarówki H7 są najjaśniejsze?

luty 26th, 2019
Zarówka H7 to siódma, obecna na rynku od ponad 20 lat, generacja ...
0

Dobry sklep z akumulatorami - Jak znaleźć?

luty 25th, 2019
Ze względu na specyfikę budowy i pracy każdy akumulator należy ...
2

Rodzaje akumulatorów

sierpień 03rd, 2018
Samochód nie chce zapalić? Wiele może być przyczyn tego stanu, a ...
4

Jaki wybrać akumulator do motoru?

styczeń 20th, 2018
Zbliżający się sezon motocyklowy z pewnością dla, niektórych ...
4

Ładowanie akumulatora

styczeń 17th, 2018
Ładowanie akumulatora to czynność, z którą poradzi sobie każdy ...
4

Jaki akumulator do diesla wybrać?

styczeń 10th, 2015
Szukając porad na temat tego jak wybrać akumulator do diesla możemy ...
3

Jak sprawdzić czy mamy rozładowany akumulator?

styczeń 10th, 2015
Akumulator to serce każdego pojazdu. Od jego sprawności zależy, czy ...

Gdzie będą produkowane samochody elektryczne Volkswagena?

17 styczeń 2019
Gdzie będą produkowane samochody elektryczne Volkswagena? Gdzie będą produkowane samochody elektryczne Volkswagena?

Samochody elektryczne marki Volkswagen to coraz większa gama modeli. Mamy już elektrycznego Golfa, niedawno dołączył do niego UP, a oferta stale się rozszerza. Ekologia wkracza w XXI wiek i nie tylko historia fabryki, ale również i zastosowane technologie w tej fabryce zasługują na omówienie.Gdzie będą produkowane samochody elektryczne Volkswagena?

Produkcja aż sześciu modeli z palety VW zjeżdżać będzie z taśmy montażowej w zakładach w Zwickau. Starsi fani motoryzacji doskonale pamiętają ten zakład z jednego bardzo ważnego powodu. W czasach komunistycznych powstawały tam między innymi poczciwe Trabanty. Technologia produkcji ulega naturalnie wielkim zmianom. Koncern zainwestował ponad miliard euro w modernizację zakładów, które po upadku IFA i zakończeniu produkcji Trabanta przeszły w 1990 roku pod władzę Volkswagena. Fabryka z duszą i wieloletnią historią produkowała wtedy tradycyjne modele koncernu.

Produkcja na dużą skalę

Planowana do uruchomienia pod koniec 2019 roku produkcja ma wynosić aż trzysta tysięcy egzemplarzy wszystkich modeli rocznie. Ma to być odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na samochody elektryczne, ale również i dzięki optymalizacji kosztów produkcji auta te mogą stać się tańsze i bardziej dostępne dla wszystkich. Trend związany z ekologicznymi samochodami pozwala przewidywać stale zwiększające się zapotrzebowanie na tego typu auta w całej Europie. 

Najważniejsze inwestycje w fabryce

Ponad miliard zainwestowany w tę fabrykę to naturalnie ogromne zmiany w i tak nowoczesnym zakładzie. Najważniejszą kwestią dla koncernu, który od czasów afery diesel gate i tak ma problemy wizerunkowe w kwestiach ekologicznych, było odbudowanie wizerunku marki eko. Przede wszystkim plan przewiduje zachowanie całkowicie zerowego bilansu CO2. Sto procent wykorzystywanej przez zakład energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Ponadto ma to być najbardziej zautomatyzowana fabryka w historii całego koncernu. Wartym uwagi jest również fakt tego, iż pomimo postępującej automatyzacji zachowana zostanie pełna załoga pracująca w tejże fabryce.

Zakład modelowy

Takim właśnie mianem Volkswagen ochrzcił poddawany właśnie modernizacji obiekt w Zwickau. Ma to być miejsce wyposażone w najnowocześniejsze inteligentne roboty przemysłowe generacji 4.0. Również transport części będzie się odbywał w pełni automatycznie. Będzie to miejsce, gdzie można będzie przeszkolić personel do innych w przyszłości unowocześnianych do tego stopnia fabryk, a także dziennikarze będą mogli realizować reportaże o nowoczesnych metodach produkcji samochodów.

Kiedy nastąpi pełne otwarcie fabryki?

Inwestycje rozpoczęły się już w połowie ubiegłego roku. Pierwsza z linii ma ruszyć pod koniec obecnego roku, o czym już wspomnieliśmy, a pełne moce przerobowe osiągnięte zostaną już w 2020 roku, kiedy dołączy druga linia, również zautomatyzowana i spełniająca wymogi całego zakładu. Docelowa produkcja to około 330 tysięcy sztuk samochodów elektrycznych rocznie. Pozwoli to z zapasem zaspokoić obecne zapotrzebowanie całego rynku dzięki wdrożeniu produkcji elektrycznych pojazdów również w Hanowerze i Emden.

Co z konwencjonalnymi modelami produkowanymi w Zwickau?

W miarę postępu prac w Zwickau, koncern VW stopniowo przenosi produkcję w różne miejsca. Obecnie trwają jeszcze ostateczne ustalenia co do podziału wszystkich modeli między różne fabryki. Jednakże pewne jest, że Passat trafi do czeskiej fabryki Skody. Jest to swoisty ewenement, gdyż produkowana jest tam Skoda Superb będąca modelem spokrewnionym. To pierwszy przypadek, kiedy auto marki wyższego segmentu wewnątrz koncernu trafia do fabryki dotychczas zajmującej się produkcją niższej marki.

Czy Volkswagenowi uda się podnieść po problemach wizerunkowych w kwestiach ekologicznych? Jest to jak najbardziej możliwe biorąc pod uwagę zaangażowanie i rozmach przy ograniczaniu emisji gazów do atmosfery. jest to z pewnością ogromny krok w przód i coraz więcej fabryk innych koncernów będzie podążało drogą neutralnego bilansu emisji CO2.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Centra Futura
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory CENTRA FUTURA zostały stworzone z myślą o nowoczesnych autach charakteryzujących się zwiększonym zapotrzebowaniem na moc rozruchową wynikającą ze specyficznego użytkowania samochodu (jazda na krótkich odcinkach, częste gaszenie silnika i ponowny rozruch, parkowanie na wolnym powietrzu, auta z silnikiem DIESLA). Doskonałe parametry akumulatorów centra futura pomagają uruchomić auto w praktycznie…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory YUASA YBX 3000
  • czwartek, 08 styczeń 2015

  Dzięki nowoczesnej technologii i wieloletniemu doświadczeniu akumulatory Yuasa spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Wysoka jakość, niezawodność pracy i nowatorskie rozwiązania technologiczne gwarantują dłuższą żywotność i komfort użytkowania pojazdów.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory YUASA YBX 5000
  • czwartek, 08 styczeń 2015

  Dzięki nowoczesnej technologii i wieloletniemu doświadczeniu akumulatory Yuasa spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Wysoka jakość, niezawodność pracy i nowatorskie rozwiązania technologiczne gwarantują dłuższą żywotność i komfort użytkowania pojazdów.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory YUASA AGM YBX 9000
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Dzięki nowoczesnej technologii i wieloletniemu doświadczeniu akumulatory Yuasa YBX9000 spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Wysoka jakość, niezawodność pracy i nowatorskie rozwiązania technologiczne gwarantują dłuższą żywotność i komfort użytkowania pojazdów.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana szyby przedniej w samochodzie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Szyba samochodowa to pozornie najdelikatniejsza materia w samochodzie, chociaż jednocześnie wytrzymała. Tak naprawdę nie musi dojść nawet do kolizji czy wypadku, aby uległa rozbiciu czy pęknięciu. Wystarczy drobny kamyk, który siłą odrzutu spod innego przejeżdżającego samochodu dotrze do naszej szyby, aby została ona uszkodzona. Szyba może nie zostać w takiej sytuacji zupełnie rozbita, ale nawet pęknięcie czy odprysk są podstawą do jej wymiany.

  Czytaj więcej
 • Prawidłowe ciśnienie w oponach - zbyt niskie, zbyt wysokie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Okres zmiany klimatu w Polsce to również okres zamiany opon zimowych na letnie. Wiele osób robi to bez chwili pomyślenia, bo tak po prostu trzeba. Jednak, podczas takiej zamiany warto przeanalizować również ciśnienie w oponach. Oczywiście, jeśli korzysta ktoś z serwisu wulkanizacyjnego to z pewnością zostanie ono sprawdzone. W innych przypadkach jak zamiana opon, które mają już parę lat we własnym garażu, ciśnienie nie jest zawsze sprawdzane.

  Czytaj więcej
 • Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Kiedy zgłębiamy techniki prowadzenia samochodu na kursie prawa jazdy, jednym z elementów jest nauka prawidłowego trzymania kierownicy. Zdarza się jednak, że już jako pełnoprawni kierowcy, bagatelizujemy tę kwestię i nie stosujemy się do zasad, które mają przecież znaczenie jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo „za kółkiem”. Bywa, że przykładamy wagę do takich kwestii jak zapinanie pasów, stosujemy się do zasad tzw. eco-drivingu, zaopatrujemy się w zestaw głośnomówiący, aby nie używać telefonu komórkowego, a zupełnie pomijamy przyswojenie sobie nawyku prawidłowego trzymania kierownicy.

  Czytaj więcej
 • Wideorejestrator samochodowy - jak dobrać optymalny model kamery samochodowej?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Na drodze mogą zdarzyć się różne sytuacje, nie zawsze przyjemne. Kolizje, stłuczki czy wypadki zawsze wiążą się z dużym stresem i wymagają wskazania winnego. Sprawca może oczywiście przyznać się dobrowolnie, lecz jest to rzadkość, dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na montaż wideorejestratora samochodowego.

  Czytaj więcej

News

 • Szóste wcielenie Hyundai Elantra już w Polsce
  • środa, 20 marzec 2019

  Hyundai Elantra liczy sobie już niemal 30 lat. Pierwsza generacja tych samochodów na rynku pojawiła się w roku 1990. Obecnie zakupić można już szóste wcielenie tego modelu, który prezentuje się nieszablonowo, a przy tym jest bardzo wygodny. Co warto jeszcze na jego temat wiedzieć? Czym cechuje się najnowszy model Hyundai Elantra, który trafił również do Polski?

  Czytaj więcej
 • Nowy Lexus UX - co trzeba o nim wiedzieć?
  • środa, 20 marzec 2019

  Pod koniec 2018 roku do sprzedaży trafił nowy crossover Lexusa. Liczba zamówień na samochód wyniosła już niemal 9 tysięcy egzemplarzy. To o wiele więcej niż się spodziewano. Wcześniej mówiono o sprzedaży rzędu 900 sztuk w skali miesiąca. Co ciekawe, zdaniem ekspertów japońska firma nie zwiększy produkcji i zrealizuje wszystkie złożone zamówienia, to na auto trzeba będzie czekać nawet 10 miesięcy.

  Czytaj więcej
 • Rivian - Nowość na rynku samochodów elektrycznych
  • środa, 20 marzec 2019

  Choć auta elektryczne w świecie motoryzacji to nie nowość, od momentu premiery pierwszego elektrycznego samochodu bardzo wiele się zmieniło. Nawet najwięksi przeciwnicy akumulatorów zamiast rzędowych V6, muszą przyznać, że nowości, które pojawiają się na rynku potrafią zachwycać osiągami.

  Czytaj więcej
 • Kia Stinger - Gran Turismo w sedanie za rozsądną cenę
  • środa, 20 marzec 2019

  W świecie motoryzacji możemy zaobserwować ostatnio mocną zmianę na liście liderów sprzedaży, a przede wszystkim niesamowitą metamorfozę niegdyś zapomnianych marek. Oczywiście pomimo tego, że w Polsce cały czas królem, a właściwie królową sprzedaży jest niezmienne Skoda Octavia, reszta miejsc na podium jest mocno chwiejna. Można to porównać do zawodów sportowych. W wyścigach Formuły 1 często mówi się o zaletach jazdy na drugim miejscu. Kierowca nie tylko korzysta z tunelu aerodynamicznego zwycięskiego samochodu, ale także może obserwować trasę i unikać błędów, które popełnia jego rywal. Na ostatnim odcinku przystępuje do wyprzedzania i wygrywa wyścig. Podobna sytuacja ma obecnie miejsce na rynku…

  Czytaj więcej