0

Jak prawidłowo dbać o czystość samochodu?

maj 28th, 2019
Zazwyczaj zależy na na tym, by samochód prezentował się pięknie z ...
2

Pobór prądu podczas postoju samochodu.

marzec 28th, 2019
Kończymy jazdę, zamykamy drzwi samochodu, wracamy do domu, i nie ...
2

Rodzaje akumulatorów

sierpień 03rd, 2018
Samochód nie chce zapalić? Wiele może być przyczyn tego stanu, a ...
4

Jaki wybrać akumulator do motoru?

styczeń 20th, 2018
Zbliżający się sezon motocyklowy z pewnością dla, niektórych ...
4

Ładowanie akumulatora

styczeń 17th, 2018
Ładowanie akumulatora to czynność, z którą poradzi sobie każdy ...
4

Jaki akumulator do diesla wybrać?

styczeń 10th, 2015
Szukając porad na temat tego jak wybrać akumulator do diesla możemy ...
3

Jak sprawdzić czy mamy rozładowany akumulator?

styczeń 10th, 2015
Akumulator to serce każdego pojazdu. Od jego sprawności zależy, czy ...

Gdzie będą produkowane samochody elektryczne Volkswagena?

17 styczeń 2019
Gdzie będą produkowane samochody elektryczne Volkswagena? Gdzie będą produkowane samochody elektryczne Volkswagena?

Samochody elektryczne marki Volkswagen to coraz większa gama modeli. Mamy już elektrycznego Golfa, niedawno dołączył do niego UP, a oferta stale się rozszerza. Ekologia wkracza w XXI wiek i nie tylko historia fabryki, ale również i zastosowane technologie w tej fabryce zasługują na omówienie.Gdzie będą produkowane samochody elektryczne Volkswagena?

Produkcja aż sześciu modeli z palety VW zjeżdżać będzie z taśmy montażowej w zakładach w Zwickau. Starsi fani motoryzacji doskonale pamiętają ten zakład z jednego bardzo ważnego powodu. W czasach komunistycznych powstawały tam między innymi poczciwe Trabanty. Technologia produkcji ulega naturalnie wielkim zmianom. Koncern zainwestował ponad miliard euro w modernizację zakładów, które po upadku IFA i zakończeniu produkcji Trabanta przeszły w 1990 roku pod władzę Volkswagena. Fabryka z duszą i wieloletnią historią produkowała wtedy tradycyjne modele koncernu.

Produkcja na dużą skalę

Planowana do uruchomienia pod koniec 2019 roku produkcja ma wynosić aż trzysta tysięcy egzemplarzy wszystkich modeli rocznie. Ma to być odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na samochody elektryczne, ale również i dzięki optymalizacji kosztów produkcji auta te mogą stać się tańsze i bardziej dostępne dla wszystkich. Trend związany z ekologicznymi samochodami pozwala przewidywać stale zwiększające się zapotrzebowanie na tego typu auta w całej Europie. 

Najważniejsze inwestycje w fabryce

Ponad miliard zainwestowany w tę fabrykę to naturalnie ogromne zmiany w i tak nowoczesnym zakładzie. Najważniejszą kwestią dla koncernu, który od czasów afery diesel gate i tak ma problemy wizerunkowe w kwestiach ekologicznych, było odbudowanie wizerunku marki eko. Przede wszystkim plan przewiduje zachowanie całkowicie zerowego bilansu CO2. Sto procent wykorzystywanej przez zakład energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Ponadto ma to być najbardziej zautomatyzowana fabryka w historii całego koncernu. Wartym uwagi jest również fakt tego, iż pomimo postępującej automatyzacji zachowana zostanie pełna załoga pracująca w tejże fabryce.

Zakład modelowy

Takim właśnie mianem Volkswagen ochrzcił poddawany właśnie modernizacji obiekt w Zwickau. Ma to być miejsce wyposażone w najnowocześniejsze inteligentne roboty przemysłowe generacji 4.0. Również transport części będzie się odbywał w pełni automatycznie. Będzie to miejsce, gdzie można będzie przeszkolić personel do innych w przyszłości unowocześnianych do tego stopnia fabryk, a także dziennikarze będą mogli realizować reportaże o nowoczesnych metodach produkcji samochodów.

Kiedy nastąpi pełne otwarcie fabryki?

Inwestycje rozpoczęły się już w połowie ubiegłego roku. Pierwsza z linii ma ruszyć pod koniec obecnego roku, o czym już wspomnieliśmy, a pełne moce przerobowe osiągnięte zostaną już w 2020 roku, kiedy dołączy druga linia, również zautomatyzowana i spełniająca wymogi całego zakładu. Docelowa produkcja to około 330 tysięcy sztuk samochodów elektrycznych rocznie. Pozwoli to z zapasem zaspokoić obecne zapotrzebowanie całego rynku dzięki wdrożeniu produkcji elektrycznych pojazdów również w Hanowerze i Emden.

Co z konwencjonalnymi modelami produkowanymi w Zwickau?

W miarę postępu prac w Zwickau, koncern VW stopniowo przenosi produkcję w różne miejsca. Obecnie trwają jeszcze ostateczne ustalenia co do podziału wszystkich modeli między różne fabryki. Jednakże pewne jest, że Passat trafi do czeskiej fabryki Skody. Jest to swoisty ewenement, gdyż produkowana jest tam Skoda Superb będąca modelem spokrewnionym. To pierwszy przypadek, kiedy auto marki wyższego segmentu wewnątrz koncernu trafia do fabryki dotychczas zajmującej się produkcją niższej marki.

Czy Volkswagenowi uda się podnieść po problemach wizerunkowych w kwestiach ekologicznych? Jest to jak najbardziej możliwe biorąc pod uwagę zaangażowanie i rozmach przy ograniczaniu emisji gazów do atmosfery. jest to z pewnością ogromny krok w przód i coraz więcej fabryk innych koncernów będzie podążało drogą neutralnego bilansu emisji CO2.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Porównanie akumulatorów Optima
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Optima, mają bardzo mały opór wewnętrzny, co przekłada się na większą moc startową akumulatora i lepsze charakterystyki ładowania. Dzięki zwartej budowie wewnętrznej, akumulatory Optima są odporne na wibracje i znajdują zastosowanie wszędzie tak, gdzie zwykłe akumulatory nie dałyby sobie rady: 4x4, maszyny budowalne. Poza tym zmniejszone wibracje minimalizują utratę…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Deep Cycle Tuborg AGM
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory do pracy buforowej Tuborg TP - posiadają elektrolit wchłonięty w separatory z włókna szklanego o bardzo dużej porowatości. Eliminuje to niebezpieczeństwo wycieków i umożliwia pracę w dowolnym położeniu (z wyjątkiem pozycji z klemami do dołu). Charakteryzują się niską rezystancją wewnętrzną, co oznacza wyższe napięcie na zaciskach oraz dłuższy czas…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Exide do samochodów ciężarowych
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Porównanie akumulatorów Exide Truck

  Tags: Ogólne Exide
  Czytaj więcej
 • Ładowarka Telwin DOCTOR CHARGE 130
  • piątek, 06 październik 2017

  Ładowarka Telwin DOCTOR CHARGE 130 12V/24V jest wielofunkcyjnym elektronicznym prostownikiem wykorzystującym technolog POWER STREAM do kompleksowego ładowania akumulatorów typu WET mokrych-kwasowych, GEL żelowych, AGM z matą z włókna szklanego (MF bezobsługowych, spiralnych, do systemów Start-Stop) oraz wspomagania działań w serwisach i salonach samochodowych.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Akumulatory motocyklowe - jak przechowywać je po sezonie?
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Akumulatory motocyklowe są narażone na negatywne działanie czynników zewnętrznych, dlatego też warto je po sezonie odpowiednio przechowywać, aby nie skrócić żywotności akumulatora. Nie wszyscy motocykliści zdają sobie sprawę z tego, że akumulatory w ich maszynach mogą się bardzo szybko zużyć, jeśli nie będą po sezonie właściwie przechowywane. Po zakończeniu sezonu najlepszym rozwiązaniem będzie więc zdemontowanie akumulatora i pozostawienie go w ciemnym pomieszczeniu, może to być garaż. Nie powinien być narażony na nadmierne promieniowanie słoneczne oraz skoki temperatur. Najlepiej jeśli będzie to miejsce wentylowane, wtedy też z akumulatorem przed kolejnym sezonem nie stanie się nic złego. Zdecydowanie lepiej wybierać nieco chłodniejsze…

  Czytaj więcej
 • Czynniki negatywnie działające na akumulator
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Akumulator jest elementem niezbędnym w każdym pojeździe. W samochodach, w których najczęściej spotkamy akumulator kwasowo-ołowiowy, służy do rozruchu podczas włączania zapłonu pojazdu. Jak każdy często eksploatowany element, również akumulator ulega stopniowemu niszczeniu, wykazując coraz gorsze parametry. Istnieją także pewne czynniki, negatywnie działające na akumulator, znacząco przyspieszające jego degenerację.

  Czytaj więcej
 • Ekologia w kwestii użytkowania akumulatora
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Chociaż akumulator to niezbędne wyposażenie nie tylko w przypadku samochodu i jego wynalezienie było dla ludzkości niezwykle pożyteczne, to już sam jego skład chemiczny nie jest tak przyjazny, ani dla ludzi, ani dla środowiska. Elektrolit, ołów i lit to substancje, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Z tego powodu niezwykle ważne jest zadbanie, by akumulator posłużył nam jak najdłużej, a co za tym idzie, aby jego produkcja nie musiała wzrastać wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem. Jak więc ekomyślenie przekłada się w praktyce na użytkowanie tego źródła prądu?

  Czytaj więcej
 • Kradzież motocykla - czy istnieje szansa uchronić się przed nią?
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Wiele osób jeździ na motocyklach. Oczywiście jego zakup wiąże się z dość dużym kosztem, jednak jest to marzenie osób związanych z motoryzacją od dawna, którzy chcieli zasiąść na własnym motocyklu i poczuć na skórze niesamowite doznania płynące z jazdy. Z motocykli korzysta się głównie w okresie wiosennym oraz letnim, chociaż coraz częściej można zauważyć motocyklistów na drogach w porze jesiennej. W ostatnich latach pojawiło się na ulicach wiele nowych jednośladów, dlatego popularność motocykli stale rośnie.

  Czytaj więcej

News

 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej
 • Producenci akumulatorów motocyklowych na polskim rynku.
  • piątek, 31 maj 2019

  Na rynku polskim dostępnych jest wiele modeli akumulatorów do motocykli. Są to niewielkie baterie ze względu na ograniczone miejsce w pojeździe, o napięciu 6V lub 12V. Cechują się zróżnicowanymi technologiami i różnorodnymi rozwiązaniami, jakie zostały w nich użyte, a także pojemnością, prądem rozruchowym i wymiarami. Wśród producentów akumulatorów motocyklowych warto wyróżnić tych, których produkty są sprawdzone i gwarantują długą pracę.

  Czytaj więcej