2

Pobór prądu podczas postoju samochodu.

marzec 28th, 2019
Kończymy jazdę, zamykamy drzwi samochodu, wracamy do domu, i nie ...
0

Pomysł na oświetlenie salonu

marzec 25th, 2019
Oświetlenie salonu musi pełnić dwie ważne funkcje. Pierwszą z nich ...
0

Jakie żarówki H7 są najjaśniejsze?

luty 26th, 2019
Zarówka H7 to siódma, obecna na rynku od ponad 20 lat, generacja ...
0

Dobry sklep z akumulatorami - Jak znaleźć?

luty 25th, 2019
Ze względu na specyfikę budowy i pracy każdy akumulator należy ...
2

Rodzaje akumulatorów

sierpień 03rd, 2018
Samochód nie chce zapalić? Wiele może być przyczyn tego stanu, a ...
4

Jaki wybrać akumulator do motoru?

styczeń 20th, 2018
Zbliżający się sezon motocyklowy z pewnością dla, niektórych ...
4

Ładowanie akumulatora

styczeń 17th, 2018
Ładowanie akumulatora to czynność, z którą poradzi sobie każdy ...
4

Jaki akumulator do diesla wybrać?

styczeń 10th, 2015
Szukając porad na temat tego jak wybrać akumulator do diesla możemy ...
3

Jak sprawdzić czy mamy rozładowany akumulator?

styczeń 10th, 2015
Akumulator to serce każdego pojazdu. Od jego sprawności zależy, czy ...

Najciekawsze polskie projekty samochodów

17 styczeń 2019
Najciekawsze polskie projekty samochodów Najciekawsze polskie projekty samochodów

Choć na obecnym rynku motoryzacyjnym trudno szukać pojazdu, który byłby oparty na polskim projekcie, nie zawsze tak było. Modyfikacje istniejących projektów, ulepszenia, albo nowatorskie rozwiązania być może wykorzystywane później, choć nieoficjalnie w innych popularnych europejskich pojazdach pojawiały się na przestrzeni lat w dużej ilości. Choć sytuacja Polski jako twórcy i producenta na rynku motoryzacyjnym nigdy nie była znacząca, jest kilka ciekawych prototypów aut, które warto poznać, choć nigdy nie zyskały szansy na seryjną produkcję. Również współczesne polskie projekty samochodów wzbudzają zainteresowanie i być może zaistnieją za jakiś czas na świecie.Luksusowe projekty samochodów

W okresie tuż przed pierwszą wojną światową powstał w Polsce wyjątkowy prototyp luksusowego pojazdu. PZinż 403 czyli Lux-Sport to 7-osobowa limuzyna posiadająca szereg innowacyjnych rozwiązań na miarę przyszłych czasów. Zaprojektowana na zamówienie Kierownictwa Zaopatrzenia Broni Pancernych w Państwowych Zakładach Inżynieryjnych jednostka posiadała samoczyszczący się filtr oleju, hydrauliczne bębnowe hamulce, a także regulację zapłonu podciśnieniem. Ciekawostką były pneumatycznie napędzane wycieraczki oraz regulowane podwozie. Projekt samochodu powstał pod przewodnictwem inżyniera Zygmunta Okołówa, natomiast jednostkę napędową typu V8 mającą być wykorzystaną później do lekkich czołgów duet Jan Werner i Jerzy Dowkontt.

Polskie oblicza Małego Fiata

O kultowym Polskim Fiacie 126p słyszał zapewne każdy, choć już nie każdy zdaje sobie sprawę, że produkowany w Polsce w latach 1973-2000 Maluch był samochodem na włoskiej licencji. Powstało jednak wiele interesujących prototypów i wersji tego pojazdu, gdyż dla Polaków stanowił on pewien symbol ducha czasu. Fiat 126p kombi posiadał poszerzone i wydłużone nadwozie i mocniejszy silnik, z kolei "Bąbel" projektu mgr inż. Wiesława Wiatraka z ASP w Warszawie był maluchem dostawczym.

Udane prototypy Fiata 126p NP z wydłużonym przodem projektu zespołu z krakowskiej ASP dr. inżyniera Jerzego Ginalskiego posiadały silnik i napęd z przodu, którego opracowaniem zajmował się zespół specjalistów ze Zbigniewem Poździakiem na czele. "Ryjek", zwany także Traction Avant posiadał kilka prototypów powstających w latach 1977 do 1981 z różnymi wariantami silnika, zawieszenia, a także tylnej części karoserii, nie wszedł jednak do produkcji mimo dobrych wyników badań. Także maluch w wersji Diesel nie zagościł na polskim rynku motoryzacyjnym, mimo iż jego produkcja była bliska uskutecznienia.

"Tysiączka" i Beskid

Znany z pracy nad nadwoziem Malucha NP, obecnie profesor Jerzy Ginalski opracowywał wraz z dr hab. Markiem Liskiewiczem na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej ASP na zlecenie Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Samochodów Małolitrażowych BOSMAL projekt nadwozia dla nowego, mającego zrewolucjonizować polski rynek motoryzacyjny pojazdu o silniku 1000 cm3. Roboczo nazwany "Tysiączką" ze względu na planowaną pojemność silnika, nie wszedł niestety do produkcji, mimo dużego zaawansowania projektu.

Podobnie jego następca, FSM Beskid, który cechował się rewolucyjnym, opływowym jednobryłowym kształtem. Prace nad nim trwały od 1981 roku, natomiast ostatni prototyp powstał w 1991 roku. Aerodynamiczna bryła była nowatorskim rozwiązaniem, które na europejskim rynku motoryzacyjnym w klasie samochodów małolitrażowych pojawiła się na dobre dopiero w 1993 roku za sprawą Renault Twingo. Projekt samochodu  Beskid upadł, a niektórzy dopatrują się w pierwszych pojazdach Renault Twingo rozwiązań z niego zaczerpniętych.

Współczesne polskie pomysły na rynku motoryzacyjnym

Na zakończenie warto wspomnieć o aktualnych trendach. Spółka ElectroMobility Poland ma zająć się opracowaniem polskiej koncepcji elektrycznego pojazdu, który będzie produkowany również w Polsce. Do ogłoszonego konkursu zgłosiło się około 200 podmiotów, natomiast konkurs na projekt samochodu — nadwozia został już rozstrzygnięty. Jeżeli założenia się spełnią, na terenie kraju powstaną dwie fabryki — jedna zajmująca się produkcją pojazdów, druga natomiast akumulatorów do nich, które mają być wymienne. Dopiero za kilka lat okaże się, czy polskie samochody będą miały szansę zaistnieć na europejskim rynku motoryzacyjnym.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Centra Futura
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory CENTRA FUTURA zostały stworzone z myślą o nowoczesnych autach charakteryzujących się zwiększonym zapotrzebowaniem na moc rozruchową wynikającą ze specyficznego użytkowania samochodu (jazda na krótkich odcinkach, częste gaszenie silnika i ponowny rozruch, parkowanie na wolnym powietrzu, auta z silnikiem DIESLA). Doskonałe parametry akumulatorów centra futura pomagają uruchomić auto w praktycznie…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory YUASA YBX 3000
  • czwartek, 08 styczeń 2015

  Dzięki nowoczesnej technologii i wieloletniemu doświadczeniu akumulatory Yuasa spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Wysoka jakość, niezawodność pracy i nowatorskie rozwiązania technologiczne gwarantują dłuższą żywotność i komfort użytkowania pojazdów.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory YUASA YBX 5000
  • czwartek, 08 styczeń 2015

  Dzięki nowoczesnej technologii i wieloletniemu doświadczeniu akumulatory Yuasa spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Wysoka jakość, niezawodność pracy i nowatorskie rozwiązania technologiczne gwarantują dłuższą żywotność i komfort użytkowania pojazdów.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory YUASA AGM YBX 9000
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Dzięki nowoczesnej technologii i wieloletniemu doświadczeniu akumulatory Yuasa YBX9000 spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Wysoka jakość, niezawodność pracy i nowatorskie rozwiązania technologiczne gwarantują dłuższą żywotność i komfort użytkowania pojazdów.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana szyby przedniej w samochodzie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Szyba samochodowa to pozornie najdelikatniejsza materia w samochodzie, chociaż jednocześnie wytrzymała. Tak naprawdę nie musi dojść nawet do kolizji czy wypadku, aby uległa rozbiciu czy pęknięciu. Wystarczy drobny kamyk, który siłą odrzutu spod innego przejeżdżającego samochodu dotrze do naszej szyby, aby została ona uszkodzona. Szyba może nie zostać w takiej sytuacji zupełnie rozbita, ale nawet pęknięcie czy odprysk są podstawą do jej wymiany.

  Czytaj więcej
 • Prawidłowe ciśnienie w oponach - zbyt niskie, zbyt wysokie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Okres zmiany klimatu w Polsce to również okres zamiany opon zimowych na letnie. Wiele osób robi to bez chwili pomyślenia, bo tak po prostu trzeba. Jednak, podczas takiej zamiany warto przeanalizować również ciśnienie w oponach. Oczywiście, jeśli korzysta ktoś z serwisu wulkanizacyjnego to z pewnością zostanie ono sprawdzone. W innych przypadkach jak zamiana opon, które mają już parę lat we własnym garażu, ciśnienie nie jest zawsze sprawdzane.

  Czytaj więcej
 • Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Kiedy zgłębiamy techniki prowadzenia samochodu na kursie prawa jazdy, jednym z elementów jest nauka prawidłowego trzymania kierownicy. Zdarza się jednak, że już jako pełnoprawni kierowcy, bagatelizujemy tę kwestię i nie stosujemy się do zasad, które mają przecież znaczenie jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo „za kółkiem”. Bywa, że przykładamy wagę do takich kwestii jak zapinanie pasów, stosujemy się do zasad tzw. eco-drivingu, zaopatrujemy się w zestaw głośnomówiący, aby nie używać telefonu komórkowego, a zupełnie pomijamy przyswojenie sobie nawyku prawidłowego trzymania kierownicy.

  Czytaj więcej
 • Wideorejestrator samochodowy - jak dobrać optymalny model kamery samochodowej?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Na drodze mogą zdarzyć się różne sytuacje, nie zawsze przyjemne. Kolizje, stłuczki czy wypadki zawsze wiążą się z dużym stresem i wymagają wskazania winnego. Sprawca może oczywiście przyznać się dobrowolnie, lecz jest to rzadkość, dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na montaż wideorejestratora samochodowego.

  Czytaj więcej

News

 • Szóste wcielenie Hyundai Elantra już w Polsce
  • środa, 20 marzec 2019

  Hyundai Elantra liczy sobie już niemal 30 lat. Pierwsza generacja tych samochodów na rynku pojawiła się w roku 1990. Obecnie zakupić można już szóste wcielenie tego modelu, który prezentuje się nieszablonowo, a przy tym jest bardzo wygodny. Co warto jeszcze na jego temat wiedzieć? Czym cechuje się najnowszy model Hyundai Elantra, który trafił również do Polski?

  Czytaj więcej
 • Nowy Lexus UX - co trzeba o nim wiedzieć?
  • środa, 20 marzec 2019

  Pod koniec 2018 roku do sprzedaży trafił nowy crossover Lexusa. Liczba zamówień na samochód wyniosła już niemal 9 tysięcy egzemplarzy. To o wiele więcej niż się spodziewano. Wcześniej mówiono o sprzedaży rzędu 900 sztuk w skali miesiąca. Co ciekawe, zdaniem ekspertów japońska firma nie zwiększy produkcji i zrealizuje wszystkie złożone zamówienia, to na auto trzeba będzie czekać nawet 10 miesięcy.

  Czytaj więcej
 • Rivian - Nowość na rynku samochodów elektrycznych
  • środa, 20 marzec 2019

  Choć auta elektryczne w świecie motoryzacji to nie nowość, od momentu premiery pierwszego elektrycznego samochodu bardzo wiele się zmieniło. Nawet najwięksi przeciwnicy akumulatorów zamiast rzędowych V6, muszą przyznać, że nowości, które pojawiają się na rynku potrafią zachwycać osiągami.

  Czytaj więcej
 • Kia Stinger - Gran Turismo w sedanie za rozsądną cenę
  • środa, 20 marzec 2019

  W świecie motoryzacji możemy zaobserwować ostatnio mocną zmianę na liście liderów sprzedaży, a przede wszystkim niesamowitą metamorfozę niegdyś zapomnianych marek. Oczywiście pomimo tego, że w Polsce cały czas królem, a właściwie królową sprzedaży jest niezmienne Skoda Octavia, reszta miejsc na podium jest mocno chwiejna. Można to porównać do zawodów sportowych. W wyścigach Formuły 1 często mówi się o zaletach jazdy na drugim miejscu. Kierowca nie tylko korzysta z tunelu aerodynamicznego zwycięskiego samochodu, ale także może obserwować trasę i unikać błędów, które popełnia jego rywal. Na ostatnim odcinku przystępuje do wyprzedzania i wygrywa wyścig. Podobna sytuacja ma obecnie miejsce na rynku…

  Czytaj więcej