0

Jak prawidłowo dbać o czystość samochodu?

maj 28th, 2019
Zazwyczaj zależy na na tym, by samochód prezentował się pięknie z ...
2

Pobór prądu podczas postoju samochodu.

marzec 28th, 2019
Kończymy jazdę, zamykamy drzwi samochodu, wracamy do domu, i nie ...
2

Rodzaje akumulatorów

sierpień 03rd, 2018
Samochód nie chce zapalić? Wiele może być przyczyn tego stanu, a ...
4

Jaki wybrać akumulator do motoru?

styczeń 20th, 2018
Zbliżający się sezon motocyklowy z pewnością dla, niektórych ...
4

Ładowanie akumulatora

styczeń 17th, 2018
Ładowanie akumulatora to czynność, z którą poradzi sobie każdy ...
4

Jaki akumulator do diesla wybrać?

styczeń 10th, 2015
Szukając porad na temat tego jak wybrać akumulator do diesla możemy ...
3

Jak sprawdzić czy mamy rozładowany akumulator?

styczeń 10th, 2015
Akumulator to serce każdego pojazdu. Od jego sprawności zależy, czy ...

Najciekawsze polskie projekty samochodów

17 styczeń 2019
Najciekawsze polskie projekty samochodów Najciekawsze polskie projekty samochodów

Choć na obecnym rynku motoryzacyjnym trudno szukać pojazdu, który byłby oparty na polskim projekcie, nie zawsze tak było. Modyfikacje istniejących projektów, ulepszenia, albo nowatorskie rozwiązania być może wykorzystywane później, choć nieoficjalnie w innych popularnych europejskich pojazdach pojawiały się na przestrzeni lat w dużej ilości. Choć sytuacja Polski jako twórcy i producenta na rynku motoryzacyjnym nigdy nie była znacząca, jest kilka ciekawych prototypów aut, które warto poznać, choć nigdy nie zyskały szansy na seryjną produkcję. Również współczesne polskie projekty samochodów wzbudzają zainteresowanie i być może zaistnieją za jakiś czas na świecie.Luksusowe projekty samochodów

W okresie tuż przed pierwszą wojną światową powstał w Polsce wyjątkowy prototyp luksusowego pojazdu. PZinż 403 czyli Lux-Sport to 7-osobowa limuzyna posiadająca szereg innowacyjnych rozwiązań na miarę przyszłych czasów. Zaprojektowana na zamówienie Kierownictwa Zaopatrzenia Broni Pancernych w Państwowych Zakładach Inżynieryjnych jednostka posiadała samoczyszczący się filtr oleju, hydrauliczne bębnowe hamulce, a także regulację zapłonu podciśnieniem. Ciekawostką były pneumatycznie napędzane wycieraczki oraz regulowane podwozie. Projekt samochodu powstał pod przewodnictwem inżyniera Zygmunta Okołówa, natomiast jednostkę napędową typu V8 mającą być wykorzystaną później do lekkich czołgów duet Jan Werner i Jerzy Dowkontt.

Polskie oblicza Małego Fiata

O kultowym Polskim Fiacie 126p słyszał zapewne każdy, choć już nie każdy zdaje sobie sprawę, że produkowany w Polsce w latach 1973-2000 Maluch był samochodem na włoskiej licencji. Powstało jednak wiele interesujących prototypów i wersji tego pojazdu, gdyż dla Polaków stanowił on pewien symbol ducha czasu. Fiat 126p kombi posiadał poszerzone i wydłużone nadwozie i mocniejszy silnik, z kolei "Bąbel" projektu mgr inż. Wiesława Wiatraka z ASP w Warszawie był maluchem dostawczym.

Udane prototypy Fiata 126p NP z wydłużonym przodem projektu zespołu z krakowskiej ASP dr. inżyniera Jerzego Ginalskiego posiadały silnik i napęd z przodu, którego opracowaniem zajmował się zespół specjalistów ze Zbigniewem Poździakiem na czele. "Ryjek", zwany także Traction Avant posiadał kilka prototypów powstających w latach 1977 do 1981 z różnymi wariantami silnika, zawieszenia, a także tylnej części karoserii, nie wszedł jednak do produkcji mimo dobrych wyników badań. Także maluch w wersji Diesel nie zagościł na polskim rynku motoryzacyjnym, mimo iż jego produkcja była bliska uskutecznienia.

"Tysiączka" i Beskid

Znany z pracy nad nadwoziem Malucha NP, obecnie profesor Jerzy Ginalski opracowywał wraz z dr hab. Markiem Liskiewiczem na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej ASP na zlecenie Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Samochodów Małolitrażowych BOSMAL projekt nadwozia dla nowego, mającego zrewolucjonizować polski rynek motoryzacyjny pojazdu o silniku 1000 cm3. Roboczo nazwany "Tysiączką" ze względu na planowaną pojemność silnika, nie wszedł niestety do produkcji, mimo dużego zaawansowania projektu.

Podobnie jego następca, FSM Beskid, który cechował się rewolucyjnym, opływowym jednobryłowym kształtem. Prace nad nim trwały od 1981 roku, natomiast ostatni prototyp powstał w 1991 roku. Aerodynamiczna bryła była nowatorskim rozwiązaniem, które na europejskim rynku motoryzacyjnym w klasie samochodów małolitrażowych pojawiła się na dobre dopiero w 1993 roku za sprawą Renault Twingo. Projekt samochodu  Beskid upadł, a niektórzy dopatrują się w pierwszych pojazdach Renault Twingo rozwiązań z niego zaczerpniętych.

Współczesne polskie pomysły na rynku motoryzacyjnym

Na zakończenie warto wspomnieć o aktualnych trendach. Spółka ElectroMobility Poland ma zająć się opracowaniem polskiej koncepcji elektrycznego pojazdu, który będzie produkowany również w Polsce. Do ogłoszonego konkursu zgłosiło się około 200 podmiotów, natomiast konkurs na projekt samochodu — nadwozia został już rozstrzygnięty. Jeżeli założenia się spełnią, na terenie kraju powstaną dwie fabryki — jedna zajmująca się produkcją pojazdów, druga natomiast akumulatorów do nich, które mają być wymienne. Dopiero za kilka lat okaże się, czy polskie samochody będą miały szansę zaistnieć na europejskim rynku motoryzacyjnym.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Porównanie akumulatorów Optima
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Optima, mają bardzo mały opór wewnętrzny, co przekłada się na większą moc startową akumulatora i lepsze charakterystyki ładowania. Dzięki zwartej budowie wewnętrznej, akumulatory Optima są odporne na wibracje i znajdują zastosowanie wszędzie tak, gdzie zwykłe akumulatory nie dałyby sobie rady: 4x4, maszyny budowalne. Poza tym zmniejszone wibracje minimalizują utratę…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Deep Cycle Tuborg AGM
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory do pracy buforowej Tuborg TP - posiadają elektrolit wchłonięty w separatory z włókna szklanego o bardzo dużej porowatości. Eliminuje to niebezpieczeństwo wycieków i umożliwia pracę w dowolnym położeniu (z wyjątkiem pozycji z klemami do dołu). Charakteryzują się niską rezystancją wewnętrzną, co oznacza wyższe napięcie na zaciskach oraz dłuższy czas…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Exide do samochodów ciężarowych
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Porównanie akumulatorów Exide Truck

  Tags: Ogólne Exide
  Czytaj więcej
 • Ładowarka Telwin DOCTOR CHARGE 130
  • piątek, 06 październik 2017

  Ładowarka Telwin DOCTOR CHARGE 130 12V/24V jest wielofunkcyjnym elektronicznym prostownikiem wykorzystującym technolog POWER STREAM do kompleksowego ładowania akumulatorów typu WET mokrych-kwasowych, GEL żelowych, AGM z matą z włókna szklanego (MF bezobsługowych, spiralnych, do systemów Start-Stop) oraz wspomagania działań w serwisach i salonach samochodowych.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Akumulatory motocyklowe - jak przechowywać je po sezonie?
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Akumulatory motocyklowe są narażone na negatywne działanie czynników zewnętrznych, dlatego też warto je po sezonie odpowiednio przechowywać, aby nie skrócić żywotności akumulatora. Nie wszyscy motocykliści zdają sobie sprawę z tego, że akumulatory w ich maszynach mogą się bardzo szybko zużyć, jeśli nie będą po sezonie właściwie przechowywane. Po zakończeniu sezonu najlepszym rozwiązaniem będzie więc zdemontowanie akumulatora i pozostawienie go w ciemnym pomieszczeniu, może to być garaż. Nie powinien być narażony na nadmierne promieniowanie słoneczne oraz skoki temperatur. Najlepiej jeśli będzie to miejsce wentylowane, wtedy też z akumulatorem przed kolejnym sezonem nie stanie się nic złego. Zdecydowanie lepiej wybierać nieco chłodniejsze…

  Czytaj więcej
 • Czynniki negatywnie działające na akumulator
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Akumulator jest elementem niezbędnym w każdym pojeździe. W samochodach, w których najczęściej spotkamy akumulator kwasowo-ołowiowy, służy do rozruchu podczas włączania zapłonu pojazdu. Jak każdy często eksploatowany element, również akumulator ulega stopniowemu niszczeniu, wykazując coraz gorsze parametry. Istnieją także pewne czynniki, negatywnie działające na akumulator, znacząco przyspieszające jego degenerację.

  Czytaj więcej
 • Ekologia w kwestii użytkowania akumulatora
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Chociaż akumulator to niezbędne wyposażenie nie tylko w przypadku samochodu i jego wynalezienie było dla ludzkości niezwykle pożyteczne, to już sam jego skład chemiczny nie jest tak przyjazny, ani dla ludzi, ani dla środowiska. Elektrolit, ołów i lit to substancje, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Z tego powodu niezwykle ważne jest zadbanie, by akumulator posłużył nam jak najdłużej, a co za tym idzie, aby jego produkcja nie musiała wzrastać wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem. Jak więc ekomyślenie przekłada się w praktyce na użytkowanie tego źródła prądu?

  Czytaj więcej
 • Kradzież motocykla - czy istnieje szansa uchronić się przed nią?
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Wiele osób jeździ na motocyklach. Oczywiście jego zakup wiąże się z dość dużym kosztem, jednak jest to marzenie osób związanych z motoryzacją od dawna, którzy chcieli zasiąść na własnym motocyklu i poczuć na skórze niesamowite doznania płynące z jazdy. Z motocykli korzysta się głównie w okresie wiosennym oraz letnim, chociaż coraz częściej można zauważyć motocyklistów na drogach w porze jesiennej. W ostatnich latach pojawiło się na ulicach wiele nowych jednośladów, dlatego popularność motocykli stale rośnie.

  Czytaj więcej

News

 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej
 • Producenci akumulatorów motocyklowych na polskim rynku.
  • piątek, 31 maj 2019

  Na rynku polskim dostępnych jest wiele modeli akumulatorów do motocykli. Są to niewielkie baterie ze względu na ograniczone miejsce w pojeździe, o napięciu 6V lub 12V. Cechują się zróżnicowanymi technologiami i różnorodnymi rozwiązaniami, jakie zostały w nich użyte, a także pojemnością, prądem rozruchowym i wymiarami. Wśród producentów akumulatorów motocyklowych warto wyróżnić tych, których produkty są sprawdzone i gwarantują długą pracę.

  Czytaj więcej