2

Pobór prądu podczas postoju samochodu.

marzec 28th, 2019
Kończymy jazdę, zamykamy drzwi samochodu, wracamy do domu, i nie ...
0

Pomysł na oświetlenie salonu

marzec 25th, 2019
Oświetlenie salonu musi pełnić dwie ważne funkcje. Pierwszą z nich ...
0

Jakie żarówki H7 są najjaśniejsze?

luty 26th, 2019
Zarówka H7 to siódma, obecna na rynku od ponad 20 lat, generacja ...
0

Dobry sklep z akumulatorami - Jak znaleźć?

luty 25th, 2019
Ze względu na specyfikę budowy i pracy każdy akumulator należy ...
2

Rodzaje akumulatorów

sierpień 03rd, 2018
Samochód nie chce zapalić? Wiele może być przyczyn tego stanu, a ...
4

Jaki wybrać akumulator do motoru?

styczeń 20th, 2018
Zbliżający się sezon motocyklowy z pewnością dla, niektórych ...
4

Ładowanie akumulatora

styczeń 17th, 2018
Ładowanie akumulatora to czynność, z którą poradzi sobie każdy ...
4

Jaki akumulator do diesla wybrać?

styczeń 10th, 2015
Szukając porad na temat tego jak wybrać akumulator do diesla możemy ...
3

Jak sprawdzić czy mamy rozładowany akumulator?

styczeń 10th, 2015
Akumulator to serce każdego pojazdu. Od jego sprawności zależy, czy ...

Innowacyjny system Kia R.E.A.D

21 styczeń 2019
Innowacyjny system Kia R.E.A.D

Największe na świecie elektroniczne Targi CES 2019 określają trendy technologiczne, jakie czekają nas już w niedalekiej przyszłości. Jeśli tylko projekty ukazane w Las Vegas na targach CES 2019 dałoby się zrealizować, oznaczałoby to rewolucję w motoryzacji. Uwagę wielu zwiedzających przyciągnął zwłaszcza system R.E.A.D. Projekt zaprezentowany przez firmę Kia przeniósł nas do czasów jazdy w pełni autonomicznej i sprawnej mobilności.

Czym jest system R.E.A.D ?

R.E.A.D jest to system, którego celem jest dostosowanie wnętrza samochodu do emocji osób przebywających w nim. Firma Kia pragnie, aby każdy użytkownik w jej samochodzie czuł się jak u siebie w domu, a być może lepiej. System próbuje zrozumieć wszelkie emocje pasażera i wpłynąć przy tym w sposób pozytywny na jego zmysły.
Twórca systemu

Projekt R.E.A.D, czyli Realtime Emotion Adaptive Driving został stworzony przez koreańskiego producenta samochodów Kia oraz przy pomocy grupy badawczej z Affective Computing z Massachusetts Institute of Technology (MIT) Media Lab. System wykorzystuje sztuczną inteligencję, która bada stan emocjonalny osób w pojeździe, sterując przy tym wieloma urządzeniami zainstalowanymi w samochodzie. Jego zadaniem jest zapewnienie maksymalnego komfortu pasażerom w trakcie jazdy. R.E.A.D może w pełni optymalizować oraz personalizować przestrzeń w kabinie pojazdu po dokładnie przeprowadzonej analizie w czasie rzeczywistym. Do analizy służy technologia rozpoznawania tak zwany bio-sygnał. To innowacyjne rozwiązanie powstało z myślą o autonomicznych samochodach przyszłości, które prowadzą się samodzielnie, a ich użytkownicy mogą pozwolić sobie na chwilę relaksu, rozrywce czy pracy. System stara się wpływać na wszystkie pięć zmysłów człowieka.


Jak działa sztuczna inteligencja w systemie R.E.A.D?

    System bada cały czas tętno pasażerów w pojeździe, potrafi także odczytać mimikę ich twarzy. Wykorzystuje otrzymane dane w interesujący sposób. Systemem R.E.A.D można sterować oświetleniem samochodu oraz systemem audio. Dzięki temu może kreować nastrój odpowiedni dla pasażerów. To właśnie od emocji osób przebywających w pojeździe zależy to, w jakim stopniu wnętrze auta jest rozświetlone czy może panuje w nim półmrok. Dotyczy to także głośności muzyki. Istotną kwestią jest to, iż system pracuje w sposób zautomatyzowany. Pasażer jednak ma możliwość przejęcia nad nim kontroli. Może wydawać mu polecenia za pomocą poleceń albo ruchów palców i rąk. Umożliwiają to zamontowane w samochodzie kamery. Kierowa bez problemu może regulować głośność muzyki czy natężenie światła. Auto wyposażone w czujniki systemu R.E.A.D monitoruje na bieżąco tętno, aktywność i wyraz twarzy pasażerów. W trakcie jazdy siedzenia pasażerów mogą także wibrować na przykład w takt aktualnie odtwarzanej piosenki. Istnieje również opcja masowania pleców pasażerów, dzięki czemu ich nastrój poprawia się.


R.E.A.D według szefa działa badań i rozwoju w Kia Motors Alberta Biermanna:


„Opracowaliśmy system R.E.A.D (Real-time Emotion Adaptive Driving), aby stworzyć interaktywną, przyszłościową przestrzeń kabinową, łącząc najnowocześniejszą technologię kontroli pojazdów i inteligencję emocjonalną opartą na sztucznej inteligencji. W konsekwencji system R.E.A.D umożliwi ciągłą komunikację między kierowcami a pojazdami poprzez niewypowiedziany język „uczuć emocjonalnych”, zapewniając w ten sposób zoptymalizowaną przestrzeń dla kierowców w czasie rzeczywistym”.

R.E.A.D jest systemem eksperymentalnym, na razie cały czas poddaje się go testom. Firmy Kia chce go wykorzystać w kolejnych modelach samochodów, dzięki czemu być może już niedługo klienci będą mogli sami przetestować tę sztuczną inteligencję. Dzięki temu rozwiązaniu każda kolejna podróż może stać się jeszcze bardziej przyjemna i komfortowa. System bowiem z kolejnymi przejazdami potrafi coraz lepiej odczytywać i reagować na stany emocjonalne pasażerów. R.E.A.D jest bez wątpienia innowacyjnym rozwiązaniem, które sprosta wymaganiom wielu klientów tej marki samochodów. W końcu jazda samochodem stanie się nie tylko koniecznością, ale prawdziwą przyjemnością. Warto z bliska przyjrzeć się wszystkim zaletom korzystania z systemu R.E.A.D.

Media

Kia R.E.A.D

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Centra Futura
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory CENTRA FUTURA zostały stworzone z myślą o nowoczesnych autach charakteryzujących się zwiększonym zapotrzebowaniem na moc rozruchową wynikającą ze specyficznego użytkowania samochodu (jazda na krótkich odcinkach, częste gaszenie silnika i ponowny rozruch, parkowanie na wolnym powietrzu, auta z silnikiem DIESLA). Doskonałe parametry akumulatorów centra futura pomagają uruchomić auto w praktycznie…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory YUASA YBX 3000
  • czwartek, 08 styczeń 2015

  Dzięki nowoczesnej technologii i wieloletniemu doświadczeniu akumulatory Yuasa spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Wysoka jakość, niezawodność pracy i nowatorskie rozwiązania technologiczne gwarantują dłuższą żywotność i komfort użytkowania pojazdów.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory YUASA YBX 5000
  • czwartek, 08 styczeń 2015

  Dzięki nowoczesnej technologii i wieloletniemu doświadczeniu akumulatory Yuasa spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Wysoka jakość, niezawodność pracy i nowatorskie rozwiązania technologiczne gwarantują dłuższą żywotność i komfort użytkowania pojazdów.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory YUASA AGM YBX 9000
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Dzięki nowoczesnej technologii i wieloletniemu doświadczeniu akumulatory Yuasa YBX9000 spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Wysoka jakość, niezawodność pracy i nowatorskie rozwiązania technologiczne gwarantują dłuższą żywotność i komfort użytkowania pojazdów.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana szyby przedniej w samochodzie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Szyba samochodowa to pozornie najdelikatniejsza materia w samochodzie, chociaż jednocześnie wytrzymała. Tak naprawdę nie musi dojść nawet do kolizji czy wypadku, aby uległa rozbiciu czy pęknięciu. Wystarczy drobny kamyk, który siłą odrzutu spod innego przejeżdżającego samochodu dotrze do naszej szyby, aby została ona uszkodzona. Szyba może nie zostać w takiej sytuacji zupełnie rozbita, ale nawet pęknięcie czy odprysk są podstawą do jej wymiany.

  Czytaj więcej
 • Prawidłowe ciśnienie w oponach - zbyt niskie, zbyt wysokie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Okres zmiany klimatu w Polsce to również okres zamiany opon zimowych na letnie. Wiele osób robi to bez chwili pomyślenia, bo tak po prostu trzeba. Jednak, podczas takiej zamiany warto przeanalizować również ciśnienie w oponach. Oczywiście, jeśli korzysta ktoś z serwisu wulkanizacyjnego to z pewnością zostanie ono sprawdzone. W innych przypadkach jak zamiana opon, które mają już parę lat we własnym garażu, ciśnienie nie jest zawsze sprawdzane.

  Czytaj więcej
 • Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Kiedy zgłębiamy techniki prowadzenia samochodu na kursie prawa jazdy, jednym z elementów jest nauka prawidłowego trzymania kierownicy. Zdarza się jednak, że już jako pełnoprawni kierowcy, bagatelizujemy tę kwestię i nie stosujemy się do zasad, które mają przecież znaczenie jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo „za kółkiem”. Bywa, że przykładamy wagę do takich kwestii jak zapinanie pasów, stosujemy się do zasad tzw. eco-drivingu, zaopatrujemy się w zestaw głośnomówiący, aby nie używać telefonu komórkowego, a zupełnie pomijamy przyswojenie sobie nawyku prawidłowego trzymania kierownicy.

  Czytaj więcej
 • Wideorejestrator samochodowy - jak dobrać optymalny model kamery samochodowej?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Na drodze mogą zdarzyć się różne sytuacje, nie zawsze przyjemne. Kolizje, stłuczki czy wypadki zawsze wiążą się z dużym stresem i wymagają wskazania winnego. Sprawca może oczywiście przyznać się dobrowolnie, lecz jest to rzadkość, dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na montaż wideorejestratora samochodowego.

  Czytaj więcej

News

 • Szóste wcielenie Hyundai Elantra już w Polsce
  • środa, 20 marzec 2019

  Hyundai Elantra liczy sobie już niemal 30 lat. Pierwsza generacja tych samochodów na rynku pojawiła się w roku 1990. Obecnie zakupić można już szóste wcielenie tego modelu, który prezentuje się nieszablonowo, a przy tym jest bardzo wygodny. Co warto jeszcze na jego temat wiedzieć? Czym cechuje się najnowszy model Hyundai Elantra, który trafił również do Polski?

  Czytaj więcej
 • Nowy Lexus UX - co trzeba o nim wiedzieć?
  • środa, 20 marzec 2019

  Pod koniec 2018 roku do sprzedaży trafił nowy crossover Lexusa. Liczba zamówień na samochód wyniosła już niemal 9 tysięcy egzemplarzy. To o wiele więcej niż się spodziewano. Wcześniej mówiono o sprzedaży rzędu 900 sztuk w skali miesiąca. Co ciekawe, zdaniem ekspertów japońska firma nie zwiększy produkcji i zrealizuje wszystkie złożone zamówienia, to na auto trzeba będzie czekać nawet 10 miesięcy.

  Czytaj więcej
 • Rivian - Nowość na rynku samochodów elektrycznych
  • środa, 20 marzec 2019

  Choć auta elektryczne w świecie motoryzacji to nie nowość, od momentu premiery pierwszego elektrycznego samochodu bardzo wiele się zmieniło. Nawet najwięksi przeciwnicy akumulatorów zamiast rzędowych V6, muszą przyznać, że nowości, które pojawiają się na rynku potrafią zachwycać osiągami.

  Czytaj więcej
 • Kia Stinger - Gran Turismo w sedanie za rozsądną cenę
  • środa, 20 marzec 2019

  W świecie motoryzacji możemy zaobserwować ostatnio mocną zmianę na liście liderów sprzedaży, a przede wszystkim niesamowitą metamorfozę niegdyś zapomnianych marek. Oczywiście pomimo tego, że w Polsce cały czas królem, a właściwie królową sprzedaży jest niezmienne Skoda Octavia, reszta miejsc na podium jest mocno chwiejna. Można to porównać do zawodów sportowych. W wyścigach Formuły 1 często mówi się o zaletach jazdy na drugim miejscu. Kierowca nie tylko korzysta z tunelu aerodynamicznego zwycięskiego samochodu, ale także może obserwować trasę i unikać błędów, które popełnia jego rywal. Na ostatnim odcinku przystępuje do wyprzedzania i wygrywa wyścig. Podobna sytuacja ma obecnie miejsce na rynku…

  Czytaj więcej