0

Zalety car sharingu, czyli dlaczego warto wynająć auto na minuty

lipiec 01st, 2019
Przemysł motoryzacyjny ulega nieustannym przeobrażeniom. W ostatnich ...
0

Jak wynająć auto z wypożyczalni samochodów?

czerwiec 27th, 2019
Wynajem samochodu z wypożyczalni jest wygodną i łatwą opcją, gdy ...
0

Jak prawidłowo dbać o czystość samochodu?

maj 28th, 2019
Zazwyczaj zależy na na tym, by samochód prezentował się pięknie z ...
4

Jaki wybrać akumulator do motoru?

styczeń 20th, 2018
Zbliżający się sezon motocyklowy z pewnością dla, niektórych ...
4

Ładowanie akumulatora

styczeń 17th, 2018
Ładowanie akumulatora to czynność, z którą poradzi sobie każdy ...
4

Jaki akumulator do diesla wybrać?

styczeń 10th, 2015
Szukając porad na temat tego jak wybrać akumulator do diesla możemy ...
3

Jak sprawdzić czy mamy rozładowany akumulator?

styczeń 10th, 2015
Akumulator to serce każdego pojazdu. Od jego sprawności zależy, czy ...

Innowacyjny system Kia R.E.A.D

21 styczeń 2019
Innowacyjny system Kia R.E.A.D

Największe na świecie elektroniczne Targi CES 2019 określają trendy technologiczne, jakie czekają nas już w niedalekiej przyszłości. Jeśli tylko projekty ukazane w Las Vegas na targach CES 2019 dałoby się zrealizować, oznaczałoby to rewolucję w motoryzacji. Uwagę wielu zwiedzających przyciągnął zwłaszcza system R.E.A.D. Projekt zaprezentowany przez firmę Kia przeniósł nas do czasów jazdy w pełni autonomicznej i sprawnej mobilności.

Czym jest system R.E.A.D ?

R.E.A.D jest to system, którego celem jest dostosowanie wnętrza samochodu do emocji osób przebywających w nim. Firma Kia pragnie, aby każdy użytkownik w jej samochodzie czuł się jak u siebie w domu, a być może lepiej. System próbuje zrozumieć wszelkie emocje pasażera i wpłynąć przy tym w sposób pozytywny na jego zmysły.
Twórca systemu

Projekt R.E.A.D, czyli Realtime Emotion Adaptive Driving został stworzony przez koreańskiego producenta samochodów Kia oraz przy pomocy grupy badawczej z Affective Computing z Massachusetts Institute of Technology (MIT) Media Lab. System wykorzystuje sztuczną inteligencję, która bada stan emocjonalny osób w pojeździe, sterując przy tym wieloma urządzeniami zainstalowanymi w samochodzie. Jego zadaniem jest zapewnienie maksymalnego komfortu pasażerom w trakcie jazdy. R.E.A.D może w pełni optymalizować oraz personalizować przestrzeń w kabinie pojazdu po dokładnie przeprowadzonej analizie w czasie rzeczywistym. Do analizy służy technologia rozpoznawania tak zwany bio-sygnał. To innowacyjne rozwiązanie powstało z myślą o autonomicznych samochodach przyszłości, które prowadzą się samodzielnie, a ich użytkownicy mogą pozwolić sobie na chwilę relaksu, rozrywce czy pracy. System stara się wpływać na wszystkie pięć zmysłów człowieka.


Jak działa sztuczna inteligencja w systemie R.E.A.D?

    System bada cały czas tętno pasażerów w pojeździe, potrafi także odczytać mimikę ich twarzy. Wykorzystuje otrzymane dane w interesujący sposób. Systemem R.E.A.D można sterować oświetleniem samochodu oraz systemem audio. Dzięki temu może kreować nastrój odpowiedni dla pasażerów. To właśnie od emocji osób przebywających w pojeździe zależy to, w jakim stopniu wnętrze auta jest rozświetlone czy może panuje w nim półmrok. Dotyczy to także głośności muzyki. Istotną kwestią jest to, iż system pracuje w sposób zautomatyzowany. Pasażer jednak ma możliwość przejęcia nad nim kontroli. Może wydawać mu polecenia za pomocą poleceń albo ruchów palców i rąk. Umożliwiają to zamontowane w samochodzie kamery. Kierowa bez problemu może regulować głośność muzyki czy natężenie światła. Auto wyposażone w czujniki systemu R.E.A.D monitoruje na bieżąco tętno, aktywność i wyraz twarzy pasażerów. W trakcie jazdy siedzenia pasażerów mogą także wibrować na przykład w takt aktualnie odtwarzanej piosenki. Istnieje również opcja masowania pleców pasażerów, dzięki czemu ich nastrój poprawia się.


R.E.A.D według szefa działa badań i rozwoju w Kia Motors Alberta Biermanna:


„Opracowaliśmy system R.E.A.D (Real-time Emotion Adaptive Driving), aby stworzyć interaktywną, przyszłościową przestrzeń kabinową, łącząc najnowocześniejszą technologię kontroli pojazdów i inteligencję emocjonalną opartą na sztucznej inteligencji. W konsekwencji system R.E.A.D umożliwi ciągłą komunikację między kierowcami a pojazdami poprzez niewypowiedziany język „uczuć emocjonalnych”, zapewniając w ten sposób zoptymalizowaną przestrzeń dla kierowców w czasie rzeczywistym”.

R.E.A.D jest systemem eksperymentalnym, na razie cały czas poddaje się go testom. Firmy Kia chce go wykorzystać w kolejnych modelach samochodów, dzięki czemu być może już niedługo klienci będą mogli sami przetestować tę sztuczną inteligencję. Dzięki temu rozwiązaniu każda kolejna podróż może stać się jeszcze bardziej przyjemna i komfortowa. System bowiem z kolejnymi przejazdami potrafi coraz lepiej odczytywać i reagować na stany emocjonalne pasażerów. R.E.A.D jest bez wątpienia innowacyjnym rozwiązaniem, które sprosta wymaganiom wielu klientów tej marki samochodów. W końcu jazda samochodem stanie się nie tylko koniecznością, ale prawdziwą przyjemnością. Warto z bliska przyjrzeć się wszystkim zaletom korzystania z systemu R.E.A.D.

Media

Kia R.E.A.D

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Ładowarka Stef-pol EST-516 P/12V/ 15A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-516 P/12V/ 15A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 ÷ 150Ah . Ładowarki EST – 516 przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 ÷…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory AGM Yuasa NPL
  • wtorek, 25 wrzesień 2018

  W odpowiedzi na zainteresowanie użytkowników akumulatorami standardowej serii NP, ale o wydłużonej żywotności, firma YUASA na początku lat 90-tych rozpoczęła produkcję serii NPL w zakresie pojemności 24-200[Ah] o projektowanej żywotności 10 lat.

  Tags: Yuasa
  Czytaj więcej
 • Akumulatory Trojan Flooded
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Trojan Flooded - przeznaczona do zastosowania w energii odnawialnej, gdzie kluczowym czynnikiem jest koszt jednej amperogodziny. Zaprojektowane z wykorzystaniem technologii T2 Technology™ dzięki której możemy osiągnąć maksymalne długą pracę akumulatora oraz dostępną pojemność.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Banner Energy bull
  • wtorek, 26 wrzesień 2017

  Akumulatory Banner Energy Bull  - Banner prezentuje, specjalny akumulator do zastosowań hobbistycznych oraz alternatywnego zasilania. Właściwości akumulatora Energy Bull sprawiają, że jest on solidnym i idealnym zasobnikiem energii podczas kempingu/karawaningu, na łodzi oraz w wielu innych zastosowaniach jak np. instalacje sygnalizacyjne, czy zasilanie silników elektrycznych.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Serwis klimatyzacji Ciechanów – Kiedy dokonać serwisu w pojazdach.
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Regularne czyszczenie i serwisowanie klimatyzacji to konieczność, jeśli zależy nam na tym, by móc cieszyć się z niższej temperatury w nagrzanym samochodzie. Warto również pamiętać o tym, że oprócz chłodzenia, klimatyzacja oczyszcza powietrze. Jeśli działa sprawnie i jest włączona, może skutecznie zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów. Ponadto dzięki niej w powietrzu nie ma pyłków ani kurzu. Czyste powietrze w samochodzie pozwala uniknąć groźnych chorób, takich jak legionelloza, która bardzo przypomina ciężkie zapalenie płuc.

  Czytaj więcej
 • Korzystanie z samochodu bez jego kupowania
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Korzystanie z samochodu należy do wygodnych rozwiązań. Wsiadając do niego, można w komfortowych warunkach przejechać z miejsca na miejsce. Jeśli nie ma się własnego, można skorzystać z oferty udzielanej w ramach usługi wynajem aut.

  Czytaj więcej
 • Jak często należy wymieniać filtr powietrza?
  • sobota, 15 czerwiec 2019

  Filtry są częściami eksploatacyjnymi pojazdu, ulegającymi codziennym zabrudzeniom, mającym wpływ na pracę silnika. Podczas regularnego serwisu motocykla jednym z elementów, o których trzeba pamiętać, jest filtr powietrza. Mocno zanieczyszczony, może prowadzić do zaburzenia trwałości, a nawet uszkodzenia jednostki napędowej.

  Czytaj więcej
 • Od czego zależy żywotność opony
  • poniedziałek, 08 lipiec 2019

  Dzisiejsze konstrukcje samochodów, a przede wszystkim wyśrubowane parametry techniczne, nastawione są na zapewnienie jak najlepszych osiągów. Dzieje się tak dlatego, że takie są podstawowe oczekiwania podażowe, stąd produkcja aut ukierunkowana jest bardziej na aspekty wizualne i technologiczne, niż na bezpieczeństwo. Klienci zapominają, że jeździe takim autem, towarzyszą olbrzymie przeciążenia, potencjalnie zagrażające bezpieczeństwu. W sytuacji, kiedy pojazd jest nowy, a wszystkie systemy kontrolujące i stabilizujące są w pełni sprawne, to ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji samochodu jest stosunkowo niewielkie. Problem zaczyna być poważny, w momencie, gdy pojazd ma już swoje lata, a na dodatek właściciel nie przywiązuje należytej uwagi do elementów, jakie tak naprawdę mają…

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej