0

Zalety car sharingu, czyli dlaczego warto wynająć auto na minuty

lipiec 01st, 2019
Przemysł motoryzacyjny ulega nieustannym przeobrażeniom. W ostatnich ...
0

Jak wynająć auto z wypożyczalni samochodów?

czerwiec 27th, 2019
Wynajem samochodu z wypożyczalni jest wygodną i łatwą opcją, gdy ...
0

Jak prawidłowo dbać o czystość samochodu?

maj 28th, 2019
Zazwyczaj zależy na na tym, by samochód prezentował się pięknie z ...
4

Jaki wybrać akumulator do motoru?

styczeń 20th, 2018
Zbliżający się sezon motocyklowy z pewnością dla, niektórych ...
4

Ładowanie akumulatora

styczeń 17th, 2018
Ładowanie akumulatora to czynność, z którą poradzi sobie każdy ...
4

Jaki akumulator do diesla wybrać?

styczeń 10th, 2015
Szukając porad na temat tego jak wybrać akumulator do diesla możemy ...
3

Jak sprawdzić czy mamy rozładowany akumulator?

styczeń 10th, 2015
Akumulator to serce każdego pojazdu. Od jego sprawności zależy, czy ...

Auto dyktatora Północnej Korei? Oczywiście Mercedes!

02 maj 2019
Auto dyktatora Północnej Korei? Oczywiście Mercedes!

Mało który pojazd wzbudza tyle kontrowersji, co auto dyktatora Korei Północnej, Kim Jong-Una. Ta niezwykle barwna postać nie schodzi z ust komentatorów z całego świata, głównie ze względu na rządzenie w sposób despotyczny i autorytarny jednym z najbiedniejszych państw świata, Koreą Północną. Zostawmy jednak te tragiczne sprawy na boku, przyglądając się nieco innemu aspektowi życia tego bezlitosnego władcy. Jest nim... auto dyktatora.

W zeszłym roku świat obiegły pogłoski, jakoby głęboko zakorzeniona miłość dyktatora do niemieckich aut nieco osłabła, ustępując miejsca innej potężnej maszynie - Rolls Royce'owi Phantomowi. Auto oczywiście nie obeszło się bez kuracji opancerzającej, zapewne przeprowadzonej przez jedną z zewnętrznych firm. Istnieje bowiem wąski rynek, specjalizujący się w zabezpieczaniu luksusowych aut przed każdym możliwym rodzajem niebezpieczeństwa. Kuloodporność to podstawa. Nowoczesne auto pancerne musi być w stanie wytrzymać ostrzał z ręcznej wyrzutni rakiet oraz wyjść cało ze starcia z... miną. Można więc śmiało stwierdzić, iż jest to bardzo lukratywny rynek, gdyż życie jest najcenniejszą wartością - szczególnie, jeżeli mówimy o... życiu osób wpływowych. Tak więc autem Kim Jong-Una był do niedawna klejnot w koronie brytyjskiej motoryzacji. Czym wpływowy Koreańczyk jeździ więc teraz? Jest nim...

 Mercedes-Maybach S600 Pullman Guard - nowe auto dyktatora

Jak się okazuje, wciąż silne jest przekonanie, że auto dyktatora musi mieć... gwiazdę. Taką właśnie na masce ma bowiem Mercedes-Maybach S600 Pullman Guard, opancerzona wersja niezwykłej niemieckiej limuzyny. Auta spod szyldu Mercedesa od dziesiątek lat kojarzone były z władzą i rządzeniem. Wybierali je niemal wszyscy despoci, dyktatorzy i samozwańczy władcy spod niemal każdej szerokości geograficznej. Jedynie w krajach, gdzie taki wybór miałby niejasne konotacje wizerunkowe, Mercedes ustąpił pola rodzimym produkcjom - na przykład w Związku Radzieckim, gdzie rolę samochodu wyższych kast przejęła radziecka Czajka. Król Fahd bin Abdulaziz  z Arabii Saudyjskiej, Saddam Husajn z Iraku, Muammar Kadafi, ojciec bohatera niniejszego artykułu - Kim Jong-Il, Richard Nixon, czy nawet Hugh Hefner, Jack Nicolson i Coco Channel. Wszyscy oni poruszali się przy pomocy Mercedesów. Łatka samochodu dla wybranych przylgnęła więc do czarnej, niemieckiej limuzyny z niespotykaną wręcz siłą i trudno się dziwić, że wciąć wybór jest w zasadzie jeden - auto dyktatora to zawsze Mercedes - Benz.

Co ciekawe, do sprawy nie przyznaje się sam... Mercedes. Rzeczniczka firmy, Silke Mockert, stanowczo odcięła się od wszelkich podejrzeń o prowadzenie współpracy z objętą embargiem na jakiekolwiek dobra luksusowe Koreą Północną. Jak sama przyznała, Mercedes nie prowadził od kilkunastu lat jakichkolwiek rozmów biznesowych z przedstawicielami Korei zarówno w samej Korei, jak i jakichkolwiek jej placówek dyplomatycznych. Nie jest w stanie także przyznać, kto mógł importować samochody tej marki na Półwysep Koreański. Stwierdziła również, że obrót samochodów na rynku wtórnym jest poza jakąkolwiek jurysdykcją firmy, zarówno jeżeli chodzi o techniczne możliwości takiej kontroli, jak i obowiązki. Mercedes nie jest po prostu zobowiązany do kontroli drogi swoich samochodów na rynku wtórnym.

Podnoszą się jednak głosy sceptyczne. Według nich, rynek samochodów opancerzonych jest na tyle specyficznym sektorem, że obowiązują go dodatkowe regulacje. Nie jest więc żadnym problemem dla firmy Mercedes, by prześledzić listę kupców i dotrzeć do spółki jako pierwszej zamawiającej dany opancerzony pojazd. Osoby podnoszące takie zarzuty twierdzą również, iż Mercedesowi nie zależy na odnalezieniu winowajców, gdyż najprawdopodobniej są to... chińscy pośrednicy. A Chiny, jak doskonale wiadomo, są jednym z najbardziej lukratywnych rynku zbytu dla luksusowych Mercedesów. Jakakolwiek konfrontacja miałaby więc dla "niemieckiej gwiazdy" katastrofalne skutki. Doskonale sprawdza się tu znane powiedzenie: "jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o... pieniądze."

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A
  • niedziela, 01 październik 2017

  Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A - Przenośne urządzenie rozruchowe BOOSTER przeznaczone jest do rozruchu silnika w trudnych warunkach a także do zasilania urządzeń na napięcie DC 12V np.: TV, radia, komputera, żarówki itp.

  Czytaj więcej
 • Typ akumulatorów ciężarowych Exide
  • środa, 01 listopad 2017

  Exide tak zaprojektował swoje akumulatory, aby obniżyć ryzyko awarii i w ten sposób dać klientowi przewagę nad konkurencją. Klient zyskuje produkt o najwyższej wydajności na rynku, niższe koszty jego użytkowania i wybór produktów do różnych zastosowań. Dla właścicieli flot i mechaników szczególnie ważne jest, aby poprawnie dobrać akumulator w odniesieniu…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Moll M3plus
  • sobota, 30 wrzesień 2017

  Niemiecka firma Moll posiada wieloletnie doświadczenie w konstruowaniu akumulatorów, doskonali dostawcy,rozwój i konstruowanie maszyn do produkcji akumulatorów włączając wyposażenie służące do kontroli jakości,zarządzanie jakością według norm DIN EN ISO 9001 i dodatku VDA 6.1 sprawiają, że akumulatory moll cieszą się doskonałą jakością i zaufaniem czołowych producentów samochodów. Potwierdzają ją rozmaite…

  Czytaj więcej
 • Budowa VARTA Start-Stop w technologii EFB
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory Varta Blue EFB Start-Stop wykonane w technologii EFB są doskonałym rozwiązaniem dla pojazdów ze standardową (podstawową) funkcją Start-Stop. Przy wyłączonym silniku niezawodnie zaopatruje on w prąd odbiorniki energii i gwarantuje ponowny start silnika w ciągu ułamka sekundy. Ponadto posiada on dwukrotnie większą wytrzymałość cykliczną w porównaniu z akumulatorem konwencjonalnym…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Serwis klimatyzacji Ciechanów – Kiedy dokonać serwisu w pojazdach.
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Regularne czyszczenie i serwisowanie klimatyzacji to konieczność, jeśli zależy nam na tym, by móc cieszyć się z niższej temperatury w nagrzanym samochodzie. Warto również pamiętać o tym, że oprócz chłodzenia, klimatyzacja oczyszcza powietrze. Jeśli działa sprawnie i jest włączona, może skutecznie zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów. Ponadto dzięki niej w powietrzu nie ma pyłków ani kurzu. Czyste powietrze w samochodzie pozwala uniknąć groźnych chorób, takich jak legionelloza, która bardzo przypomina ciężkie zapalenie płuc.

  Czytaj więcej
 • Korzystanie z samochodu bez jego kupowania
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Korzystanie z samochodu należy do wygodnych rozwiązań. Wsiadając do niego, można w komfortowych warunkach przejechać z miejsca na miejsce. Jeśli nie ma się własnego, można skorzystać z oferty udzielanej w ramach usługi wynajem aut.

  Czytaj więcej
 • Jak często należy wymieniać filtr powietrza?
  • sobota, 15 czerwiec 2019

  Filtry są częściami eksploatacyjnymi pojazdu, ulegającymi codziennym zabrudzeniom, mającym wpływ na pracę silnika. Podczas regularnego serwisu motocykla jednym z elementów, o których trzeba pamiętać, jest filtr powietrza. Mocno zanieczyszczony, może prowadzić do zaburzenia trwałości, a nawet uszkodzenia jednostki napędowej.

  Czytaj więcej
 • Od czego zależy żywotność opony
  • poniedziałek, 08 lipiec 2019

  Dzisiejsze konstrukcje samochodów, a przede wszystkim wyśrubowane parametry techniczne, nastawione są na zapewnienie jak najlepszych osiągów. Dzieje się tak dlatego, że takie są podstawowe oczekiwania podażowe, stąd produkcja aut ukierunkowana jest bardziej na aspekty wizualne i technologiczne, niż na bezpieczeństwo. Klienci zapominają, że jeździe takim autem, towarzyszą olbrzymie przeciążenia, potencjalnie zagrażające bezpieczeństwu. W sytuacji, kiedy pojazd jest nowy, a wszystkie systemy kontrolujące i stabilizujące są w pełni sprawne, to ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji samochodu jest stosunkowo niewielkie. Problem zaczyna być poważny, w momencie, gdy pojazd ma już swoje lata, a na dodatek właściciel nie przywiązuje należytej uwagi do elementów, jakie tak naprawdę mają…

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej