2

Pobór prądu podczas postoju samochodu.

marzec 28th, 2019
Kończymy jazdę, zamykamy drzwi samochodu, wracamy do domu, i nie ...
0

Pomysł na oświetlenie salonu

marzec 25th, 2019
Oświetlenie salonu musi pełnić dwie ważne funkcje. Pierwszą z nich ...
0

Jakie żarówki H7 są najjaśniejsze?

luty 26th, 2019
Zarówka H7 to siódma, obecna na rynku od ponad 20 lat, generacja ...
0

Dobry sklep z akumulatorami - Jak znaleźć?

luty 25th, 2019
Ze względu na specyfikę budowy i pracy każdy akumulator należy ...
2

Rodzaje akumulatorów

sierpień 03rd, 2018
Samochód nie chce zapalić? Wiele może być przyczyn tego stanu, a ...
4

Jaki wybrać akumulator do motoru?

styczeń 20th, 2018
Zbliżający się sezon motocyklowy z pewnością dla, niektórych ...
4

Ładowanie akumulatora

styczeń 17th, 2018
Ładowanie akumulatora to czynność, z którą poradzi sobie każdy ...
4

Jaki akumulator do diesla wybrać?

styczeń 10th, 2015
Szukając porad na temat tego jak wybrać akumulator do diesla możemy ...
3

Jak sprawdzić czy mamy rozładowany akumulator?

styczeń 10th, 2015
Akumulator to serce każdego pojazdu. Od jego sprawności zależy, czy ...

Auto dyktatora Północnej Korei? Oczywiście Mercedes!

02 maj 2019
Auto dyktatora Północnej Korei? Oczywiście Mercedes!

Mało który pojazd wzbudza tyle kontrowersji, co auto dyktatora Korei Północnej, Kim Jong-Una. Ta niezwykle barwna postać nie schodzi z ust komentatorów z całego świata, głównie ze względu na rządzenie w sposób despotyczny i autorytarny jednym z najbiedniejszych państw świata, Koreą Północną. Zostawmy jednak te tragiczne sprawy na boku, przyglądając się nieco innemu aspektowi życia tego bezlitosnego władcy. Jest nim... auto dyktatora.

W zeszłym roku świat obiegły pogłoski, jakoby głęboko zakorzeniona miłość dyktatora do niemieckich aut nieco osłabła, ustępując miejsca innej potężnej maszynie - Rolls Royce'owi Phantomowi. Auto oczywiście nie obeszło się bez kuracji opancerzającej, zapewne przeprowadzonej przez jedną z zewnętrznych firm. Istnieje bowiem wąski rynek, specjalizujący się w zabezpieczaniu luksusowych aut przed każdym możliwym rodzajem niebezpieczeństwa. Kuloodporność to podstawa. Nowoczesne auto pancerne musi być w stanie wytrzymać ostrzał z ręcznej wyrzutni rakiet oraz wyjść cało ze starcia z... miną. Można więc śmiało stwierdzić, iż jest to bardzo lukratywny rynek, gdyż życie jest najcenniejszą wartością - szczególnie, jeżeli mówimy o... życiu osób wpływowych. Tak więc autem Kim Jong-Una był do niedawna klejnot w koronie brytyjskiej motoryzacji. Czym wpływowy Koreańczyk jeździ więc teraz? Jest nim...

 Mercedes-Maybach S600 Pullman Guard - nowe auto dyktatora

Jak się okazuje, wciąż silne jest przekonanie, że auto dyktatora musi mieć... gwiazdę. Taką właśnie na masce ma bowiem Mercedes-Maybach S600 Pullman Guard, opancerzona wersja niezwykłej niemieckiej limuzyny. Auta spod szyldu Mercedesa od dziesiątek lat kojarzone były z władzą i rządzeniem. Wybierali je niemal wszyscy despoci, dyktatorzy i samozwańczy władcy spod niemal każdej szerokości geograficznej. Jedynie w krajach, gdzie taki wybór miałby niejasne konotacje wizerunkowe, Mercedes ustąpił pola rodzimym produkcjom - na przykład w Związku Radzieckim, gdzie rolę samochodu wyższych kast przejęła radziecka Czajka. Król Fahd bin Abdulaziz  z Arabii Saudyjskiej, Saddam Husajn z Iraku, Muammar Kadafi, ojciec bohatera niniejszego artykułu - Kim Jong-Il, Richard Nixon, czy nawet Hugh Hefner, Jack Nicolson i Coco Channel. Wszyscy oni poruszali się przy pomocy Mercedesów. Łatka samochodu dla wybranych przylgnęła więc do czarnej, niemieckiej limuzyny z niespotykaną wręcz siłą i trudno się dziwić, że wciąć wybór jest w zasadzie jeden - auto dyktatora to zawsze Mercedes - Benz.

Co ciekawe, do sprawy nie przyznaje się sam... Mercedes. Rzeczniczka firmy, Silke Mockert, stanowczo odcięła się od wszelkich podejrzeń o prowadzenie współpracy z objętą embargiem na jakiekolwiek dobra luksusowe Koreą Północną. Jak sama przyznała, Mercedes nie prowadził od kilkunastu lat jakichkolwiek rozmów biznesowych z przedstawicielami Korei zarówno w samej Korei, jak i jakichkolwiek jej placówek dyplomatycznych. Nie jest w stanie także przyznać, kto mógł importować samochody tej marki na Półwysep Koreański. Stwierdziła również, że obrót samochodów na rynku wtórnym jest poza jakąkolwiek jurysdykcją firmy, zarówno jeżeli chodzi o techniczne możliwości takiej kontroli, jak i obowiązki. Mercedes nie jest po prostu zobowiązany do kontroli drogi swoich samochodów na rynku wtórnym.

Podnoszą się jednak głosy sceptyczne. Według nich, rynek samochodów opancerzonych jest na tyle specyficznym sektorem, że obowiązują go dodatkowe regulacje. Nie jest więc żadnym problemem dla firmy Mercedes, by prześledzić listę kupców i dotrzeć do spółki jako pierwszej zamawiającej dany opancerzony pojazd. Osoby podnoszące takie zarzuty twierdzą również, iż Mercedesowi nie zależy na odnalezieniu winowajców, gdyż najprawdopodobniej są to... chińscy pośrednicy. A Chiny, jak doskonale wiadomo, są jednym z najbardziej lukratywnych rynku zbytu dla luksusowych Mercedesów. Jakakolwiek konfrontacja miałaby więc dla "niemieckiej gwiazdy" katastrofalne skutki. Doskonale sprawdza się tu znane powiedzenie: "jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o... pieniądze."

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

Najnowsze porady eksperta

 • Jak kupić auto używane
  • środa, 15 maj 2019

  Samochodów przybywa każdego dnia. Według badań jest ich więcej niż ludzi w dużych miastach. Jednak czy Polacy zarabiają, aż tak dużo, że mogą sobie pozwolić na kupowanie nowych aut z salonu? Odpowiedź niestety nie będzie twierdząca, ponieważ w większości samochody kupowane w Polsce pochodzą z rynku wtórnego. Można nawet znaleźć opinie mechaników, którzy twierdzą, że jak przyjedzie do nich samochód z 2010 roku to jest to nówka. Kupowanie auta używanego wcale nie należy do najprostszych rzeczy i właśnie, dlatego warto zainteresować się tym tematem. Przed czym się ustrzec i co sprawdzić przed zakupem samochodu od handlarza albo z aukcji internetowych. To wszystko…

  Czytaj więcej
 • Jak dbać o kondycję samochodu i nie zbankrutować?
  • środa, 15 maj 2019

  Właściwy stan techniczny samochodu to nie tylko poczucie komfortu i niezawodność pojazdu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Stan ten gwarantuje regularna wymiana części eksploatacyjnych i dopilnowanie podstawowych obowiązków serwisowych. Zaniedbania na tym polu oznaczają skrócenie żywotność pojazdu, a także skutkują zwiększonymi wydatkami.

  Czytaj więcej
 • Do czego służy przetwornica samochodowa i jak ją wybrać?
  • sobota, 11 maj 2019

  Prawie każdy kierowca oraz pasażer zadawał sobie kiedyś pytanie, jak poradzić sobie w sytuacji gdy rozładuje się telefon albo laptop. W aucie znajduje się stale ładowany akumulator, z którego bez problemu korzystają wszelkie samochodowe urządzenia, takie jak światła (w środku i na zewnątrz), klimatyzacja czy radio. Oczywiście można skorzystać ze specjalnych ładowarek samochodowych umożliwiających podłączenie określonych urządzeń. Jednak znacznie prościej byłoby, gdyby można było skorzystać ze zwykłego gniazdka elektrycznego jak w ścianie w domu. Odpowiedzią jest przetwornica samochodowa.'

  Czytaj więcej
 • Zużyte sprzęgło - na co zwrócić uwagę
  • czwartek, 09 maj 2019

  Sprzęgło samochodowe jest to mechanizm służący do połączenia dwóch wałów - czynnego (napędowego) i biernego (napędzanego) - w celu przeniesienia momentu obrotowego. Objawy nieprawidłowo działającego sprzęgła są najczęściej łatwe do zaobserwowania, ale istnieją też takie, które łatwo pomylić z inną awarią.

  Czytaj więcej

News

 • Akumulatory Rocket
  • piątek, 10 maj 2019

  Na polskim rynku pojawiła się ostatnio firma Rocket, producent zespołów baterii, który od 28 lat z powodzeniem tworzy akumulatory samochodowe. Rocket Batt to firma założona prawie 30 lat temu. Długa tradycja i ciągłe dążenie do doskonalenia technologii, a także procesu produkcji, w szybkim tempie pcha do przodu przedsiębiorstwo, które nie spoczywa na laurach, dbając o ciągły rozwój. Akumulatory Rocket można znaleźć między innymi w nowych samochodach marki KIA, która zasłynęła ostatnio z trwałości komponentów i wysokiej jakości produkowanych samochodów. Firma współpracuje również z takimi markami jak Ford czy Samsung. Zaufanie tak dużych klientów, mocno przemawia za jakością oferowanych podzespołów.

  Czytaj więcej
 • Najnowszy sedan Cadillac'a - CT5
  • niedziela, 05 maj 2019

  Salony samochodowe przyciągają wielu miłośników motoryzacji i są okazją do zaprezentowania nie tylko bieżącej oferty koncernów samochodowych czy prototypów, ale także premier nowych modeli. Kwiecień tego roku przyniósł dwie tego typu imprezy. Jedną z nich był salon w Szanghaju, odbywający się w dniach 16-25 kwietnia, a drugą jej amerykański odpowiednik w Nowym Jorku, trwający od 19 do 29 kwietnia. To właśnie amerykańska impreza przyniosła prezentację najnowszego sedana Cadillac’a – CT5.

  Czytaj więcej
 • Najnowsze technologie w służbie motoryzacji
  • czwartek, 02 maj 2019

  Minie jeszcze wiele czasu zanim inteligentne samochody wyjadą na ulicę i zastąpią taksówkarzy i innych kierowców. Nie oznacza to jednak, że cała branża spoczywa na laurach. Wręcz przeciwnie. Nowe technologie są stale rozwijane i powoli wkraczają na drogi. Większość nowinek technologicznych dotyczy powiązań motoryzacji z systemami informatycznymi, ale zdarzają się także odkrycia, które zmieniają coś, co na pozór dopracowane jest już do perfekcji.

  Czytaj więcej
 • Nowy VW Golf 8 - dlaczego możemy być pewni jego sukcesu?
  • czwartek, 02 maj 2019

  Nowy Volkswagen Golf 8 nadchodzi wielkimi krokami! Ostatnio internet obiegły fotografie tego prawdopodobnie najbardziej wyczekiwanego kompaktu na świecie. Golf z pewnością może zostać uznany za prawdziwą ikonę designu i stylu "ewolucji", gdyż niemal nigdy nie wyszedł on poza narzucone ramy stylistyczne. Każda generacja czerpie garściami ze swojego poprzednika, często oczy niewprawnych obserwatorów... mylą nowego Golfa ze starym. Nie inaczej jest i tym razem. Ostatnio opublikowane zdjęcia każą nam sądzić, iż o rewolucji nie mam mowy. Nowy VW Golf 8 to wciąż ten sam uwielbiany przez wszystkich kompakt, symbol klasy średniej i pojazdu niezawodnego, punkt odniesienia dla większości nowo powstających konstrukcji.

  Czytaj więcej