2

Pobór prądu podczas postoju samochodu.

marzec 28th, 2019
Kończymy jazdę, zamykamy drzwi samochodu, wracamy do domu, i nie ...
0

Pomysł na oświetlenie salonu

marzec 25th, 2019
Oświetlenie salonu musi pełnić dwie ważne funkcje. Pierwszą z nich ...
0

Jakie żarówki H7 są najjaśniejsze?

luty 26th, 2019
Zarówka H7 to siódma, obecna na rynku od ponad 20 lat, generacja ...
0

Dobry sklep z akumulatorami - Jak znaleźć?

luty 25th, 2019
Ze względu na specyfikę budowy i pracy każdy akumulator należy ...
2

Rodzaje akumulatorów

sierpień 03rd, 2018
Samochód nie chce zapalić? Wiele może być przyczyn tego stanu, a ...
4

Jaki wybrać akumulator do motoru?

styczeń 20th, 2018
Zbliżający się sezon motocyklowy z pewnością dla, niektórych ...
4

Ładowanie akumulatora

styczeń 17th, 2018
Ładowanie akumulatora to czynność, z którą poradzi sobie każdy ...
4

Jaki akumulator do diesla wybrać?

styczeń 10th, 2015
Szukając porad na temat tego jak wybrać akumulator do diesla możemy ...
3

Jak sprawdzić czy mamy rozładowany akumulator?

styczeń 10th, 2015
Akumulator to serce każdego pojazdu. Od jego sprawności zależy, czy ...

Mercedes Klasy V Marco Polo - luksusowy dom na czterech kółkach

02 maj 2019
Mercedes Klasy V Marco Polo - luksusowy dom na czterech kółkach

Mercedes od lat przyzwyczajał nas do kempingowych wersji swoich vanów czy samochodów dostawczych. Niezależnie od tego, czy był to model Sprinter (i jego poprzednik, popularna "kaczka") w wersji James Cook, czy właśnie Klasa V i jej kempingowa odmiana - "Marco Polo". Pomysł na takie wykorzystanie auta ma wielu oddanych zwolenników na całym świecie, a zwłaszcza w Europie, gdzie w takich krajach jak Niemcy czy Szwecja rodzinny kemping wciąż jest niezwykle popularnym sposobem na spędzenie wakacji.

Mercedes Klasy V Marco Polo dostępny jest zasadniczo wyłącznie w Europie. Wersja ta, według włodarzy koncernu spod znaku trójramiennej gwiazdy, jest zwyczajnie nieopłacalna do wprowadzenia na rynki Ameryki Północnej czy Azji. Jest to więc odmiana stosunkowo niszowa, co doskonale odzwierciedlają ceny poprzednich generacji na rynku wtórnym - rokrocznie zyskują one na wartości kilka procent! To świetna inwestycja.

 Czym charakteryzuje się Mercedes Klasy V Marco Polo na tle zwykłej wersji?

Marco Polo był znanym podróżnikiem epoki późnego średniowiecza. To dzięki jego odkryciom ludzie po raz pierwszy usłyszeli o wielu orientalnych dziwach z Państwa Środka, Indii oraz Japonii. Marco Polo przecierał szlaki, zaś od jego imienia zaczerpnięto nazwę dla kempingowej odmiany Mercedesa Klasy V. Bazując na tak pojemnym vanie oraz siostrzanym dostawczaku (o nazwie Vito), Mercedes miał ułatwione zadanie. Konstrukcja wręcz prosiła się o dołożenie łóżka i stworzenie z pojazdu mobilnego centrum urlopowego.

Pomimo skromnych - przynajmniej na papierze - rozmiarów, Mercedes Klasy V Marco Polo nie ma się czego wstydzić. Bardzo mądrze zaprojektowany środek pomieścił bowiem mnóstwo schowków, wiele cupholderów czy nawet... kuchenkę gazową, zlew oraz lodówkę! Te elementy wyposażenie dotychczas były zarezerwowane wyłącznie dla największych kamperów, toteż staje przed nami niepowtarzalna możliwość nabycia kompaktowych rozmiarów auta kempingowego, nie mającego żadnych powodów do wstydu na tle swoich większych odpowiedników.

Wbudowana na stałe kuchenka gazowa, połączona z szafkami i zlewem wygląda niezwykle efektownie, zaś całość niesamowitego wrażenia potęguje niesłychana wręcz przestronność wnętrza, nawet pomimo tak sporego aneksu. Dobrze oświetlone wnętrze przypomina nowoczesny, hotelowy wystrój, zaś fotele są bardzo wygodne i z łatwością można je obracać w dowolnym kierunku. Odpoczynek po długiej trasie z pewnością ujdzie w niepamięć po złożeniu oparcia i zamknięciu oczu. W nocy zaś będziemy mogli rozłożyć całkiem fotele, by poznać, co oznacza termin "zdrowy sen". Auto może być jednocześnie kuchnią, sypialnią, eleganckim salonem, jak i biurem, do którego udajemy się by odpowiedzieć na kilka ważnych maili. Nowoczesne gadżety i wyposażenie standardowe jak na koniec drugiej dekady XXI wieku oczywiście znalazły się również i tu. Porty USB do ładowania urządzeń elektronicznych, wszechobecne lampki w technologii LED.

Mercedes Klasy V Marco Polo napędzany jest znanym z Klasy E silnikiem o pojemności 2 litrów. Jest to turbodoładowana jednostka wysokoprężna, charakteryzująca się umiarkowanym apetytem na paliwo oraz świetnymi osiągami i elastycznością. Przyspieszenie od prędkości około 80 km/h do 120 km/h trwa dosłownie chwilę, a takie właściwości są dużo ważniejsze z punktu widzenia codziennej eksploatacji niż klasyczne "od zera do setki". Nawet to jest jednak bardzo dobre - wynosi bowiem jedynie 8.6 sekund. Mercedes Klasy V Marco Polo jest więc autem o osiągach sportowego pojazdu z lat 90. Iście uniwersalny pojazd!

Głównym konkurentem Mercedesa V Marco Polo jest Volkswagen California, bazujący na VW Transporterze. Posiada on charakterystyczny tylko dla niego rozkładany dach, dzięki czemu łatwo i wygodnie można wyspać się "na" jego dachu, przynajmniej patrząc na lokalizację użytkownika z zewnątrz pojazdu. Brak mu jednak zdecydowanie klasy Mercedesa Marco Polo, która kolejny raz potwierdza, że producent spod znaku trójramiennej gwiazdy jest prawdziwym mistrzem w dziedzinie komfortu.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Deka Ultimate
  • piątek, 28 wrzesień 2018

  Akumulatory DEKA Ultimate - Najwyższa jakość, Maksymalna żywotność Dla wymagających klientów szukających doskonałych akumulatorów bezobsługowych o znakomitych parametrach oraz długiej żywotności przedstawiamy serię ULTIMATE. Wykonane przy użyciu stopu z dodatkiem srebra baterie te idealnie nadają się do pojazdów o większych gabarytach takich jak SUV-y , mini-vany oraz furgonetki.

  Tags: Deka
  Czytaj więcej
 • Prostownik Stef-pol EST-327 12V/24V 100A
  • poniedziałek, 02 październik 2017

  Prostownik Stef-pol EST-327 12V/24V 100A przeznaczony jest do samoczynnego ładowania akumulatorów ołowiowo-kwasowych o napięciu 12V/24V i pojemności 90 ÷ 1000Ah oraz do wspomagania rozruchu silnika. Prostownik Stef-pol EST-327 12V/24V 100A  Sprawdza się przy ładowaniu akumulatorów montowany w samochodach osobowych i ciężarowych.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Trojan Deep-Cycle Solar AGM
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Trojan Solar AGM to jeden z nielicznych akumulatorów w technologii AGM do głębokiego rozładowania. Może być z powodzeniem używany w systemach solarnych, zasilaniu awaryjnym oraz do głębokich rozładowań. Kluczową zaletą akumulatorów serii SOLAR AGM jest ich bezobsługowość, nie trzeba już sprawdzać poziomu elektrolitu i uzupełniać wody destylowanej co przekłada…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory AGM Yuasa NPL
  • wtorek, 25 wrzesień 2018

  W odpowiedzi na zainteresowanie użytkowników akumulatorami standardowej serii NP, ale o wydłużonej żywotności, firma YUASA na początku lat 90-tych rozpoczęła produkcję serii NPL w zakresie pojemności 24-200[Ah] o projektowanej żywotności 10 lat.

  Tags: Yuasa
  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Jak kupić auto używane
  • środa, 15 maj 2019

  Samochodów przybywa każdego dnia. Według badań jest ich więcej niż ludzi w dużych miastach. Jednak czy Polacy zarabiają, aż tak dużo, że mogą sobie pozwolić na kupowanie nowych aut z salonu? Odpowiedź niestety nie będzie twierdząca, ponieważ w większości samochody kupowane w Polsce pochodzą z rynku wtórnego. Można nawet znaleźć opinie mechaników, którzy twierdzą, że jak przyjedzie do nich samochód z 2010 roku to jest to nówka. Kupowanie auta używanego wcale nie należy do najprostszych rzeczy i właśnie, dlatego warto zainteresować się tym tematem. Przed czym się ustrzec i co sprawdzić przed zakupem samochodu od handlarza albo z aukcji internetowych. To wszystko…

  Czytaj więcej
 • Jak dbać o kondycję samochodu i nie zbankrutować?
  • środa, 15 maj 2019

  Właściwy stan techniczny samochodu to nie tylko poczucie komfortu i niezawodność pojazdu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Stan ten gwarantuje regularna wymiana części eksploatacyjnych i dopilnowanie podstawowych obowiązków serwisowych. Zaniedbania na tym polu oznaczają skrócenie żywotność pojazdu, a także skutkują zwiększonymi wydatkami.

  Czytaj więcej
 • Do czego służy przetwornica samochodowa i jak ją wybrać?
  • sobota, 11 maj 2019

  Prawie każdy kierowca oraz pasażer zadawał sobie kiedyś pytanie, jak poradzić sobie w sytuacji gdy rozładuje się telefon albo laptop. W aucie znajduje się stale ładowany akumulator, z którego bez problemu korzystają wszelkie samochodowe urządzenia, takie jak światła (w środku i na zewnątrz), klimatyzacja czy radio. Oczywiście można skorzystać ze specjalnych ładowarek samochodowych umożliwiających podłączenie określonych urządzeń. Jednak znacznie prościej byłoby, gdyby można było skorzystać ze zwykłego gniazdka elektrycznego jak w ścianie w domu. Odpowiedzią jest przetwornica samochodowa.'

  Czytaj więcej
 • Zużyte sprzęgło - na co zwrócić uwagę
  • czwartek, 09 maj 2019

  Sprzęgło samochodowe jest to mechanizm służący do połączenia dwóch wałów - czynnego (napędowego) i biernego (napędzanego) - w celu przeniesienia momentu obrotowego. Objawy nieprawidłowo działającego sprzęgła są najczęściej łatwe do zaobserwowania, ale istnieją też takie, które łatwo pomylić z inną awarią.

  Czytaj więcej

News

 • Akumulatory Rocket
  • piątek, 10 maj 2019

  Na polskim rynku pojawiła się ostatnio firma Rocket, producent zespołów baterii, który od 28 lat z powodzeniem tworzy akumulatory samochodowe. Rocket Batt to firma założona prawie 30 lat temu. Długa tradycja i ciągłe dążenie do doskonalenia technologii, a także procesu produkcji, w szybkim tempie pcha do przodu przedsiębiorstwo, które nie spoczywa na laurach, dbając o ciągły rozwój. Akumulatory Rocket można znaleźć między innymi w nowych samochodach marki KIA, która zasłynęła ostatnio z trwałości komponentów i wysokiej jakości produkowanych samochodów. Firma współpracuje również z takimi markami jak Ford czy Samsung. Zaufanie tak dużych klientów, mocno przemawia za jakością oferowanych podzespołów.

  Czytaj więcej
 • Najnowszy sedan Cadillac'a - CT5
  • niedziela, 05 maj 2019

  Salony samochodowe przyciągają wielu miłośników motoryzacji i są okazją do zaprezentowania nie tylko bieżącej oferty koncernów samochodowych czy prototypów, ale także premier nowych modeli. Kwiecień tego roku przyniósł dwie tego typu imprezy. Jedną z nich był salon w Szanghaju, odbywający się w dniach 16-25 kwietnia, a drugą jej amerykański odpowiednik w Nowym Jorku, trwający od 19 do 29 kwietnia. To właśnie amerykańska impreza przyniosła prezentację najnowszego sedana Cadillac’a – CT5.

  Czytaj więcej
 • Najnowsze technologie w służbie motoryzacji
  • czwartek, 02 maj 2019

  Minie jeszcze wiele czasu zanim inteligentne samochody wyjadą na ulicę i zastąpią taksówkarzy i innych kierowców. Nie oznacza to jednak, że cała branża spoczywa na laurach. Wręcz przeciwnie. Nowe technologie są stale rozwijane i powoli wkraczają na drogi. Większość nowinek technologicznych dotyczy powiązań motoryzacji z systemami informatycznymi, ale zdarzają się także odkrycia, które zmieniają coś, co na pozór dopracowane jest już do perfekcji.

  Czytaj więcej
 • Nowy VW Golf 8 - dlaczego możemy być pewni jego sukcesu?
  • czwartek, 02 maj 2019

  Nowy Volkswagen Golf 8 nadchodzi wielkimi krokami! Ostatnio internet obiegły fotografie tego prawdopodobnie najbardziej wyczekiwanego kompaktu na świecie. Golf z pewnością może zostać uznany za prawdziwą ikonę designu i stylu "ewolucji", gdyż niemal nigdy nie wyszedł on poza narzucone ramy stylistyczne. Każda generacja czerpie garściami ze swojego poprzednika, często oczy niewprawnych obserwatorów... mylą nowego Golfa ze starym. Nie inaczej jest i tym razem. Ostatnio opublikowane zdjęcia każą nam sądzić, iż o rewolucji nie mam mowy. Nowy VW Golf 8 to wciąż ten sam uwielbiany przez wszystkich kompakt, symbol klasy średniej i pojazdu niezawodnego, punkt odniesienia dla większości nowo powstających konstrukcji.

  Czytaj więcej