2

Pobór prądu podczas postoju samochodu.

marzec 28th, 2019
Kończymy jazdę, zamykamy drzwi samochodu, wracamy do domu, i nie ...
0

Pomysł na oświetlenie salonu

marzec 25th, 2019
Oświetlenie salonu musi pełnić dwie ważne funkcje. Pierwszą z nich ...
0

Jakie żarówki H7 są najjaśniejsze?

luty 26th, 2019
Zarówka H7 to siódma, obecna na rynku od ponad 20 lat, generacja ...
0

Dobry sklep z akumulatorami - Jak znaleźć?

luty 25th, 2019
Ze względu na specyfikę budowy i pracy każdy akumulator należy ...
2

Rodzaje akumulatorów

sierpień 03rd, 2018
Samochód nie chce zapalić? Wiele może być przyczyn tego stanu, a ...
4

Jaki wybrać akumulator do motoru?

styczeń 20th, 2018
Zbliżający się sezon motocyklowy z pewnością dla, niektórych ...
4

Ładowanie akumulatora

styczeń 17th, 2018
Ładowanie akumulatora to czynność, z którą poradzi sobie każdy ...
4

Jaki akumulator do diesla wybrać?

styczeń 10th, 2015
Szukając porad na temat tego jak wybrać akumulator do diesla możemy ...
3

Jak sprawdzić czy mamy rozładowany akumulator?

styczeń 10th, 2015
Akumulator to serce każdego pojazdu. Od jego sprawności zależy, czy ...

Najnowsze technologie w służbie motoryzacji

02 maj 2019
Najnowsze technologie w służbie motoryzacji

Minie jeszcze wiele czasu zanim inteligentne samochody wyjadą na ulicę i zastąpią taksówkarzy i innych kierowców. Nie oznacza to jednak, że cała branża spoczywa na laurach. Wręcz przeciwnie. Nowe technologie są stale rozwijane i powoli wkraczają na drogi. Większość nowinek technologicznych dotyczy powiązań motoryzacji z systemami informatycznymi, ale zdarzają się także odkrycia, które zmieniają coś, co na pozór dopracowane jest już do perfekcji.

Inteligentne opony samochodowe

Dobór odpowiednich opon jest ważny, gdyż to właśnie od nich w dużej mierze zależy nasze bezpieczeństwo. Okazuje się, że nie tylko to jest celem badań konstruktorów. Obecnie opony potrafią dopasowywać się do podłoża, pozwalać na jazdę nawet po przebiciu, o niskich oporach toczenia i krótkiej drodze hamowania nie wspominając.

Nawet niewielka zmiana jest w stanie sprawić, że opona będzie sprawować się zdecydowanie lepiej. Proces projektowo-testowy jest bardzo skomplikowany i w jego trakcie sprawdza się różne wersje mieszanki,wpływ temperatury, wilgotności i rodzaju nawierzchni na oponę. W ramach tych testów producentom udało się wprowadzić unowocześnienia, w postaci specjalnej gumy, która posiada właściwości przekaźnika elektrycznego i czujnika w oponie, który mierzy jej temperaturę i grubość bieżnika. Czujnik połączony jest z komputerem pokładowym i wszelkie problemy są niezwłocznie sygnalizowane za pomocą lampki. W dodatku, czujnik wykrywa nie tylko problemy związane z oponą, ale również rodzaj nawierzchni, po której przyszło nam się poruszać. W przypadku mokrej lub oblodzonej drogi jesteśmy niezwłocznie informowani o tym, że może być ślisko i trzeba zachować szczególną ostrożność.

Istnieją także systemy, które za pomocą mikroprocesorów wpływają na zmianę ciśnienia i szerokości powierzchni jezdnej w oponie. W trudnych warunkach opona staje się szersza, dzięki czemu zwiększa się również jej powierzchnia styku z drogą, zapewniając nam dużo lepszą przyczepność.

 Limitowana prędkość pojazdów

Szwedzka firma Volvo ma zamiar wykorzystać geolokalizację pojazdu do zastosowania "inteligentnej kontroli prędkości". System ma regularnie pilnować pozycji samochodu na trasie i w pobliżu szkół i szpitali ograniczać ją do tego co znajduje się na znakach. W dodatku, niezależnie od możliwości silnika, maksymalna prędkość samochodu ma być ograniczona do 280 km/h. Jak takie zmiany przyjmą klienci - nie wiadomo. Z pewnością jednak nie obejdzie się bez protestów przeciwko ograniczaniu wolności, a na firmę wyleje się wiadro pomyj. 

Czujniki poziomu alkoholu we krwi

Dotychczas do uruchomienia pojazdu potrzebny był tylko kluczyk. Nic nie stało na przeszkodzie, by za kółko wsiadła niepowołana, a co gorsza, nietrzeźwa osoba. Również i w tym przypadku Volvo pragnie wprowadzić pewne zmiany, montując w swoich samochodach kamery i czujniki, które będą sprawdzać poziom trzeźwości osoby za kierownicą. Jeśli system wykryje, że z kierowcą jest coś nie w porządku, nie będzie mógł on ruszyć, a jeśli odczyt nastąpi w trakcie jazdy, możliwe jest, że komputer przejmie władzę nad samochodem i sam znajdzie najbliższe miejsce do parkowania. Działanie systemu ma opierać się na śledzeniu zachowań kierowcy. Jeśli będzie on przymykał oczy na długi czas, odwracał wzrok od drogi lub miał problemy z utrzymaniem się na pasie, komputer zacznie ingerować. Ciekawe tylko jak taki system poradzi sobie z ciemnymi okularami w słoneczny dzień.

Opony do latającego samochodu

Coraz więcej mówi się o tym, że w przyszłości samochody będą mogły wnieść się ponad drogę i zacząć latać. Inżynierowie z wielu firm powoli się do tego przygotowują. Niedawno firma Goodyear, zaproponowała specjalną oponę do autonomicznych, latających samochodów przyszłości. Wykonano ją tak, żeby sprawdziła się nie tylko jako guma do jazdy, ale także jako śmigło do latania. Nowa opona ma być bardzo wytrzymała, a przy okazji elastyczna. W trakcie jazdy będzie amortyzować wstrząsy, a podczas lotu zdoła wytworzyć siłę wznoszącą wystarczającą do tego, by lot był spokojny i bezpieczny. Niestety, opona ta prawdopodobnie nigdy nie trafi do użytku, gdyż jak mówi sam dyrektor firmy, ich projekty to tylko pretekst do debaty na temat opon i rozwoju technologii transportowych i ich wpływu na ekosystem. 

Ferguson Car Assistant - asystent samochodowy

Ferguson Car Assistant to zestaw, który składa się z aplikacji na smartfony i małego urządzenia elektronicznego. Podłączenie modułu do złącza OBDII i powiązanie go z aplikacją pozwoli nam otrzymać szereg interesujących funkcji.

Najważniejsze z nich to alarm, który poinformuje nas o kradzieży samochodu i pozwoli na śledzenie go w czasie rzeczywistym, a także system wykrywania kolizji. Za pomocą aplikacji możemy także kontrolować naszą prędkość, wyznaczać trasy, oznaczać pozycję auta (przydatne w trakcie imprez masowych na dużych parkingach), a nawet kontrolować napięcie akumulatora. Do aplikacji możemy wprowadzić także cały szereg danych, które później posłużą nam m.in. do przypomnienia o zbliżającym się terminie przeglądu.

Cała ta usługa jest wyjątkowo tania, gdyż w najtańszym abonamencie (3zł miesięcznie) otrzymujemy już pełny dostęp do nawigacji i podstawowych usług. 

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Ładowarka automatyczna EST–536 36V 25A
  • niedziela, 01 październik 2017

  Ładowarka automatyczna EST–536 36V 25A przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 36V i pojemności 74 ÷ 250Ah. Ładowarka automatyczna EST–536 36V 25A  przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 36V i pojemności 74 ÷ 250Ah. Zaletą i wyróżnieniem ładowarki…

  Czytaj więcej
 • Prostownik Stef-pol EST-322 24V 25A
  • poniedziałek, 02 październik 2017

  Prostownik Stef-pol EST-322 24V 25A rzeznaczony jest do samoczynnego ładowania akumulatorów ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 70 ÷ 250Ah. Prostownik Stef-pol EST-322 24V 25A Sprawdza się przy ładowaniu akumulatorów montowany w samochodach ciężarowych.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Deep Cycle Tuborg AGM
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory do pracy buforowej Tuborg TP - posiadają elektrolit wchłonięty w separatory z włókna szklanego o bardzo dużej porowatości. Eliminuje to niebezpieczeństwo wycieków i umożliwia pracę w dowolnym położeniu (z wyjątkiem pozycji z klemami do dołu). Charakteryzują się niską rezystancją wewnętrzną, co oznacza wyższe napięcie na zaciskach oraz dłuższy czas…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Bosch T3
  • wtorek, 03 październik 2017

  Przed samochodami użytkowymi stawia się najwyższe wymagania odnośnie zasilania. Akumulatory T5, T4 i T3 firmy Bosch są specjalnie zaprojektowane aby sprostać wymaganiom stawianym przez wszystkie odbiorniki elektryczne samochodów użytkowych zapewniając pewny rozruch i komfortową podróż nawet w niekorzystnych warunkach. Akumulatory do samochodów ciężarowych Bosch to oszczędność czasu i pieniędzy. Akumulatory…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Jak kupić auto używane
  • środa, 15 maj 2019

  Samochodów przybywa każdego dnia. Według badań jest ich więcej niż ludzi w dużych miastach. Jednak czy Polacy zarabiają, aż tak dużo, że mogą sobie pozwolić na kupowanie nowych aut z salonu? Odpowiedź niestety nie będzie twierdząca, ponieważ w większości samochody kupowane w Polsce pochodzą z rynku wtórnego. Można nawet znaleźć opinie mechaników, którzy twierdzą, że jak przyjedzie do nich samochód z 2010 roku to jest to nówka. Kupowanie auta używanego wcale nie należy do najprostszych rzeczy i właśnie, dlatego warto zainteresować się tym tematem. Przed czym się ustrzec i co sprawdzić przed zakupem samochodu od handlarza albo z aukcji internetowych. To wszystko…

  Czytaj więcej
 • Jak dbać o kondycję samochodu i nie zbankrutować?
  • środa, 15 maj 2019

  Właściwy stan techniczny samochodu to nie tylko poczucie komfortu i niezawodność pojazdu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Stan ten gwarantuje regularna wymiana części eksploatacyjnych i dopilnowanie podstawowych obowiązków serwisowych. Zaniedbania na tym polu oznaczają skrócenie żywotność pojazdu, a także skutkują zwiększonymi wydatkami.

  Czytaj więcej
 • Do czego służy przetwornica samochodowa i jak ją wybrać?
  • sobota, 11 maj 2019

  Prawie każdy kierowca oraz pasażer zadawał sobie kiedyś pytanie, jak poradzić sobie w sytuacji gdy rozładuje się telefon albo laptop. W aucie znajduje się stale ładowany akumulator, z którego bez problemu korzystają wszelkie samochodowe urządzenia, takie jak światła (w środku i na zewnątrz), klimatyzacja czy radio. Oczywiście można skorzystać ze specjalnych ładowarek samochodowych umożliwiających podłączenie określonych urządzeń. Jednak znacznie prościej byłoby, gdyby można było skorzystać ze zwykłego gniazdka elektrycznego jak w ścianie w domu. Odpowiedzią jest przetwornica samochodowa.'

  Czytaj więcej
 • Zużyte sprzęgło - na co zwrócić uwagę
  • czwartek, 09 maj 2019

  Sprzęgło samochodowe jest to mechanizm służący do połączenia dwóch wałów - czynnego (napędowego) i biernego (napędzanego) - w celu przeniesienia momentu obrotowego. Objawy nieprawidłowo działającego sprzęgła są najczęściej łatwe do zaobserwowania, ale istnieją też takie, które łatwo pomylić z inną awarią.

  Czytaj więcej

News

 • Akumulatory Rocket
  • piątek, 10 maj 2019

  Na polskim rynku pojawiła się ostatnio firma Rocket, producent zespołów baterii, który od 28 lat z powodzeniem tworzy akumulatory samochodowe. Rocket Batt to firma założona prawie 30 lat temu. Długa tradycja i ciągłe dążenie do doskonalenia technologii, a także procesu produkcji, w szybkim tempie pcha do przodu przedsiębiorstwo, które nie spoczywa na laurach, dbając o ciągły rozwój. Akumulatory Rocket można znaleźć między innymi w nowych samochodach marki KIA, która zasłynęła ostatnio z trwałości komponentów i wysokiej jakości produkowanych samochodów. Firma współpracuje również z takimi markami jak Ford czy Samsung. Zaufanie tak dużych klientów, mocno przemawia za jakością oferowanych podzespołów.

  Czytaj więcej
 • Najnowszy sedan Cadillac'a - CT5
  • niedziela, 05 maj 2019

  Salony samochodowe przyciągają wielu miłośników motoryzacji i są okazją do zaprezentowania nie tylko bieżącej oferty koncernów samochodowych czy prototypów, ale także premier nowych modeli. Kwiecień tego roku przyniósł dwie tego typu imprezy. Jedną z nich był salon w Szanghaju, odbywający się w dniach 16-25 kwietnia, a drugą jej amerykański odpowiednik w Nowym Jorku, trwający od 19 do 29 kwietnia. To właśnie amerykańska impreza przyniosła prezentację najnowszego sedana Cadillac’a – CT5.

  Czytaj więcej
 • Najnowsze technologie w służbie motoryzacji
  • czwartek, 02 maj 2019

  Minie jeszcze wiele czasu zanim inteligentne samochody wyjadą na ulicę i zastąpią taksówkarzy i innych kierowców. Nie oznacza to jednak, że cała branża spoczywa na laurach. Wręcz przeciwnie. Nowe technologie są stale rozwijane i powoli wkraczają na drogi. Większość nowinek technologicznych dotyczy powiązań motoryzacji z systemami informatycznymi, ale zdarzają się także odkrycia, które zmieniają coś, co na pozór dopracowane jest już do perfekcji.

  Czytaj więcej
 • Nowy VW Golf 8 - dlaczego możemy być pewni jego sukcesu?
  • czwartek, 02 maj 2019

  Nowy Volkswagen Golf 8 nadchodzi wielkimi krokami! Ostatnio internet obiegły fotografie tego prawdopodobnie najbardziej wyczekiwanego kompaktu na świecie. Golf z pewnością może zostać uznany za prawdziwą ikonę designu i stylu "ewolucji", gdyż niemal nigdy nie wyszedł on poza narzucone ramy stylistyczne. Każda generacja czerpie garściami ze swojego poprzednika, często oczy niewprawnych obserwatorów... mylą nowego Golfa ze starym. Nie inaczej jest i tym razem. Ostatnio opublikowane zdjęcia każą nam sądzić, iż o rewolucji nie mam mowy. Nowy VW Golf 8 to wciąż ten sam uwielbiany przez wszystkich kompakt, symbol klasy średniej i pojazdu niezawodnego, punkt odniesienia dla większości nowo powstających konstrukcji.

  Czytaj więcej