0

Zalety car sharingu, czyli dlaczego warto wynająć auto na minuty

lipiec 01st, 2019
Przemysł motoryzacyjny ulega nieustannym przeobrażeniom. W ostatnich ...
0

Jak wynająć auto z wypożyczalni samochodów?

czerwiec 27th, 2019
Wynajem samochodu z wypożyczalni jest wygodną i łatwą opcją, gdy ...
0

Jak prawidłowo dbać o czystość samochodu?

maj 28th, 2019
Zazwyczaj zależy na na tym, by samochód prezentował się pięknie z ...
4

Jaki wybrać akumulator do motoru?

styczeń 20th, 2018
Zbliżający się sezon motocyklowy z pewnością dla, niektórych ...
4

Ładowanie akumulatora

styczeń 17th, 2018
Ładowanie akumulatora to czynność, z którą poradzi sobie każdy ...
4

Jaki akumulator do diesla wybrać?

styczeń 10th, 2015
Szukając porad na temat tego jak wybrać akumulator do diesla możemy ...
3

Jak sprawdzić czy mamy rozładowany akumulator?

styczeń 10th, 2015
Akumulator to serce każdego pojazdu. Od jego sprawności zależy, czy ...

Najnowsze technologie w służbie motoryzacji

02 maj 2019
Najnowsze technologie w służbie motoryzacji

Minie jeszcze wiele czasu zanim inteligentne samochody wyjadą na ulicę i zastąpią taksówkarzy i innych kierowców. Nie oznacza to jednak, że cała branża spoczywa na laurach. Wręcz przeciwnie. Nowe technologie są stale rozwijane i powoli wkraczają na drogi. Większość nowinek technologicznych dotyczy powiązań motoryzacji z systemami informatycznymi, ale zdarzają się także odkrycia, które zmieniają coś, co na pozór dopracowane jest już do perfekcji.

Inteligentne opony samochodowe

Dobór odpowiednich opon jest ważny, gdyż to właśnie od nich w dużej mierze zależy nasze bezpieczeństwo. Okazuje się, że nie tylko to jest celem badań konstruktorów. Obecnie opony potrafią dopasowywać się do podłoża, pozwalać na jazdę nawet po przebiciu, o niskich oporach toczenia i krótkiej drodze hamowania nie wspominając.

Nawet niewielka zmiana jest w stanie sprawić, że opona będzie sprawować się zdecydowanie lepiej. Proces projektowo-testowy jest bardzo skomplikowany i w jego trakcie sprawdza się różne wersje mieszanki,wpływ temperatury, wilgotności i rodzaju nawierzchni na oponę. W ramach tych testów producentom udało się wprowadzić unowocześnienia, w postaci specjalnej gumy, która posiada właściwości przekaźnika elektrycznego i czujnika w oponie, który mierzy jej temperaturę i grubość bieżnika. Czujnik połączony jest z komputerem pokładowym i wszelkie problemy są niezwłocznie sygnalizowane za pomocą lampki. W dodatku, czujnik wykrywa nie tylko problemy związane z oponą, ale również rodzaj nawierzchni, po której przyszło nam się poruszać. W przypadku mokrej lub oblodzonej drogi jesteśmy niezwłocznie informowani o tym, że może być ślisko i trzeba zachować szczególną ostrożność.

Istnieją także systemy, które za pomocą mikroprocesorów wpływają na zmianę ciśnienia i szerokości powierzchni jezdnej w oponie. W trudnych warunkach opona staje się szersza, dzięki czemu zwiększa się również jej powierzchnia styku z drogą, zapewniając nam dużo lepszą przyczepność.

 Limitowana prędkość pojazdów

Szwedzka firma Volvo ma zamiar wykorzystać geolokalizację pojazdu do zastosowania "inteligentnej kontroli prędkości". System ma regularnie pilnować pozycji samochodu na trasie i w pobliżu szkół i szpitali ograniczać ją do tego co znajduje się na znakach. W dodatku, niezależnie od możliwości silnika, maksymalna prędkość samochodu ma być ograniczona do 280 km/h. Jak takie zmiany przyjmą klienci - nie wiadomo. Z pewnością jednak nie obejdzie się bez protestów przeciwko ograniczaniu wolności, a na firmę wyleje się wiadro pomyj. 

Czujniki poziomu alkoholu we krwi

Dotychczas do uruchomienia pojazdu potrzebny był tylko kluczyk. Nic nie stało na przeszkodzie, by za kółko wsiadła niepowołana, a co gorsza, nietrzeźwa osoba. Również i w tym przypadku Volvo pragnie wprowadzić pewne zmiany, montując w swoich samochodach kamery i czujniki, które będą sprawdzać poziom trzeźwości osoby za kierownicą. Jeśli system wykryje, że z kierowcą jest coś nie w porządku, nie będzie mógł on ruszyć, a jeśli odczyt nastąpi w trakcie jazdy, możliwe jest, że komputer przejmie władzę nad samochodem i sam znajdzie najbliższe miejsce do parkowania. Działanie systemu ma opierać się na śledzeniu zachowań kierowcy. Jeśli będzie on przymykał oczy na długi czas, odwracał wzrok od drogi lub miał problemy z utrzymaniem się na pasie, komputer zacznie ingerować. Ciekawe tylko jak taki system poradzi sobie z ciemnymi okularami w słoneczny dzień.

Opony do latającego samochodu

Coraz więcej mówi się o tym, że w przyszłości samochody będą mogły wnieść się ponad drogę i zacząć latać. Inżynierowie z wielu firm powoli się do tego przygotowują. Niedawno firma Goodyear, zaproponowała specjalną oponę do autonomicznych, latających samochodów przyszłości. Wykonano ją tak, żeby sprawdziła się nie tylko jako guma do jazdy, ale także jako śmigło do latania. Nowa opona ma być bardzo wytrzymała, a przy okazji elastyczna. W trakcie jazdy będzie amortyzować wstrząsy, a podczas lotu zdoła wytworzyć siłę wznoszącą wystarczającą do tego, by lot był spokojny i bezpieczny. Niestety, opona ta prawdopodobnie nigdy nie trafi do użytku, gdyż jak mówi sam dyrektor firmy, ich projekty to tylko pretekst do debaty na temat opon i rozwoju technologii transportowych i ich wpływu na ekosystem. 

Ferguson Car Assistant - asystent samochodowy

Ferguson Car Assistant to zestaw, który składa się z aplikacji na smartfony i małego urządzenia elektronicznego. Podłączenie modułu do złącza OBDII i powiązanie go z aplikacją pozwoli nam otrzymać szereg interesujących funkcji.

Najważniejsze z nich to alarm, który poinformuje nas o kradzieży samochodu i pozwoli na śledzenie go w czasie rzeczywistym, a także system wykrywania kolizji. Za pomocą aplikacji możemy także kontrolować naszą prędkość, wyznaczać trasy, oznaczać pozycję auta (przydatne w trakcie imprez masowych na dużych parkingach), a nawet kontrolować napięcie akumulatora. Do aplikacji możemy wprowadzić także cały szereg danych, które później posłużą nam m.in. do przypomnienia o zbliżającym się terminie przeglądu.

Cała ta usługa jest wyjątkowo tania, gdyż w najtańszym abonamencie (3zł miesięcznie) otrzymujemy już pełny dostęp do nawigacji i podstawowych usług. 

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Ładowarka Stef-pol EST-514 12V 15A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-514 12V 15A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 ÷ 150Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego…

  Czytaj więcej
 • CTEK ON BOARD CHARGING
  • czwartek, 02 listopad 2017

  System ładowania CTEK ON BOARD CHARGING pozwala cieszyć się maksymalną pojemnością baterii, jest również idealną ładowarką dla pojazdów bez dostępu do sieci.

  Tags: CTEK
  Czytaj więcej
 • Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A
  • niedziela, 01 październik 2017

  Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A - Przenośne urządzenie rozruchowe BOOSTER przeznaczone jest do rozruchu silnika w trudnych warunkach a także do zasilania urządzeń na napięcie DC 12V np.: TV, radia, komputera, żarówki itp.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Centra EFB
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Przeznaczona jest do pojazdów mikrohybrydowych wyposażonych w system Start & Stop. Dzięki technologii EFB akumulatory tego typu zapewniają optymalne działanie w ekstremalnych zastosowaniach pracy pojazdu jakim jest system Start & Stop. Auto wyposażone w taki system wykonuje w ciągu doby nawet kilkadziesiąt razy większą ilość rozruchów niż samochodów bez tego…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Serwis klimatyzacji Ciechanów – Kiedy dokonać serwisu w pojazdach.
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Regularne czyszczenie i serwisowanie klimatyzacji to konieczność, jeśli zależy nam na tym, by móc cieszyć się z niższej temperatury w nagrzanym samochodzie. Warto również pamiętać o tym, że oprócz chłodzenia, klimatyzacja oczyszcza powietrze. Jeśli działa sprawnie i jest włączona, może skutecznie zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów. Ponadto dzięki niej w powietrzu nie ma pyłków ani kurzu. Czyste powietrze w samochodzie pozwala uniknąć groźnych chorób, takich jak legionelloza, która bardzo przypomina ciężkie zapalenie płuc.

  Czytaj więcej
 • Korzystanie z samochodu bez jego kupowania
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Korzystanie z samochodu należy do wygodnych rozwiązań. Wsiadając do niego, można w komfortowych warunkach przejechać z miejsca na miejsce. Jeśli nie ma się własnego, można skorzystać z oferty udzielanej w ramach usługi wynajem aut.

  Czytaj więcej
 • Jak często należy wymieniać filtr powietrza?
  • sobota, 15 czerwiec 2019

  Filtry są częściami eksploatacyjnymi pojazdu, ulegającymi codziennym zabrudzeniom, mającym wpływ na pracę silnika. Podczas regularnego serwisu motocykla jednym z elementów, o których trzeba pamiętać, jest filtr powietrza. Mocno zanieczyszczony, może prowadzić do zaburzenia trwałości, a nawet uszkodzenia jednostki napędowej.

  Czytaj więcej
 • Od czego zależy żywotność opony
  • poniedziałek, 08 lipiec 2019

  Dzisiejsze konstrukcje samochodów, a przede wszystkim wyśrubowane parametry techniczne, nastawione są na zapewnienie jak najlepszych osiągów. Dzieje się tak dlatego, że takie są podstawowe oczekiwania podażowe, stąd produkcja aut ukierunkowana jest bardziej na aspekty wizualne i technologiczne, niż na bezpieczeństwo. Klienci zapominają, że jeździe takim autem, towarzyszą olbrzymie przeciążenia, potencjalnie zagrażające bezpieczeństwu. W sytuacji, kiedy pojazd jest nowy, a wszystkie systemy kontrolujące i stabilizujące są w pełni sprawne, to ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji samochodu jest stosunkowo niewielkie. Problem zaczyna być poważny, w momencie, gdy pojazd ma już swoje lata, a na dodatek właściciel nie przywiązuje należytej uwagi do elementów, jakie tak naprawdę mają…

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej