2

Pobór prądu podczas postoju samochodu.

marzec 28th, 2019
Kończymy jazdę, zamykamy drzwi samochodu, wracamy do domu, i nie ...
0

Pomysł na oświetlenie salonu

marzec 25th, 2019
Oświetlenie salonu musi pełnić dwie ważne funkcje. Pierwszą z nich ...
0

Jakie żarówki H7 są najjaśniejsze?

luty 26th, 2019
Zarówka H7 to siódma, obecna na rynku od ponad 20 lat, generacja ...
0

Dobry sklep z akumulatorami - Jak znaleźć?

luty 25th, 2019
Ze względu na specyfikę budowy i pracy każdy akumulator należy ...
2

Rodzaje akumulatorów

sierpień 03rd, 2018
Samochód nie chce zapalić? Wiele może być przyczyn tego stanu, a ...
4

Jaki wybrać akumulator do motoru?

styczeń 20th, 2018
Zbliżający się sezon motocyklowy z pewnością dla, niektórych ...
4

Ładowanie akumulatora

styczeń 17th, 2018
Ładowanie akumulatora to czynność, z którą poradzi sobie każdy ...
4

Jaki akumulator do diesla wybrać?

styczeń 10th, 2015
Szukając porad na temat tego jak wybrać akumulator do diesla możemy ...
3

Jak sprawdzić czy mamy rozładowany akumulator?

styczeń 10th, 2015
Akumulator to serce każdego pojazdu. Od jego sprawności zależy, czy ...

Najnowszy sedan Cadillac'a - CT5

05 maj 2019
Najnowszy sedan Cadillac'a - CT5

Salony samochodowe przyciągają wielu miłośników motoryzacji i są okazją do zaprezentowania nie tylko bieżącej oferty koncernów samochodowych czy prototypów, ale także premier nowych modeli. Kwiecień tego roku przyniósł dwie tego typu imprezy. Jedną z nich był salon w Szanghaju, odbywający się w dniach 16-25 kwietnia, a drugą jej amerykański odpowiednik w Nowym Jorku, trwający od 19 do 29 kwietnia. To właśnie amerykańska impreza przyniosła prezentację najnowszego sedana Cadillac’a – CT5.

Aktywne półrocze

Nie sposób nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że Cadillac rozpoczął ten rok niezwykle aktywnie. W styczniu podczas North American International Auto Show w Detroit zaprezentował model XT6, który jest propozycją dla osób szukających amerykańskiego SUV-a, ale przerażonych ogromem aut pokroju Escalade’a. Końcówka kwietnia z kolei była okazją do pokazania modelu mającego być konkurencją dla BMW serii 3, Audi A4, czy Mercedesa klasy C. Biorąc jednak pod uwagę wymiary (4923 mm długości, 1882 mm szerokości, 1453 mm wysokości oraz 2946 mm rozstawu osi), może śmiało walczyć z modelami o klasę wyżej.

Dwie wersje silnikowe

W odróżnieniu od europejskiej konkurencji najnowszy sedan Cadillac’a - CT5 nie oferuje dużego wyboru jeśli chodzi o silniki. Są tylko dwa i oba benzynowe: 2-litrowy, charakteryzujący się mocą 237 KM oraz 3-litrowy V6 TwinTurbo, znany już z CT6, ale o mocy 335 KM (w CT6 ma 405 KM).  Bez względu na wybór silnika do dyspozycji kierowcy będzie także 10-stopniowa automatyczna skrzynia biegów. Jeśli chodzi o tryby jazdy to będzie można wybierać spośród kilku, jak Tour, Snow/Ice, Sport oraz My Mode, który będzie można spersonalizować, by pasował jak najbardziej do przeważającego stylu i warunków jazdy kierowcy. Standardem dla tego auta będzie napęd na tylną oś, ale za dopłatą będzie można zmienić go na AWD.

 Znajome wnętrze

Zasiadając za sterami CT5 nie sposób oprzeć się wrażeniu, że wiele rozwiązań zaczerpniętych jest z innych modeli tej marki. Układ sterowania, w tym między innymi drążek zmiany biegów, a także duże pokrętło do zarządzania funkcjami systemu infotainment, zaczerpnięte są niemal żywcem z modelu XT4. Sama kierownica również wydaje się znajoma. Czy to jednak źle? Niektórzy mogą postrzegać to jako cięcie kosztów, chociaż wnętrze wykonane jest z użyciem wysokiej jakości materiałów, ale z drugiej strony można uznać takie działanie za rozszerzenie działań standaryzujących. Na środku deski rozdzielczej znalazł się 10-calowy dotykowy ekran.

Nowinki techniczne związane z bezpieczeństwem

Nowoczesne samochody są naszpikowane elektroniką i to właściwie nikogo już nie dziwi. Część tych rozwiązań dotyczy także kwestii bezpieczeństwa. W CT5 znajdziemy między innymi system powiadamiania o potencjalnej kolizji czołowej, ostrzeganie poprzez wibrujący fotel, system hamowania przed pieszymi czy, znane już chociażby z obecnej wersji Escalade’a, lusterko wsteczne z kamerą.

Nowy system jazdy autonomicznej

Wiele koncernów samochodowych pracuje aktualnie nad systemami jazdy autonomicznej. Cadillac również i właśnie w CT5 prezentuje swoje najnowsze rozwiązanie tego typu – Super Cruise, dzięki któremu podczas jazdy po części, a dokładniej ponad 130 tys. mil, autostrad w USA i Kanadzie kierowca nie będzie musiał dotykać kierownicy.  System korzysta z kamer, czujników radarowych, laserowych głowic, map oraz kamer. To wszystko ma zapewniać dostarczanie dokładnych danych i bezpieczne sterowanie autem. Mimo tak dokładnych pomiarów i systemów kontroli specjaliści uczulają, by na wszelki wypadek kierowcy nie rezygnowali z zachowywania czujności w czasie jazdy. Należy pamiętać, że jazda autonomiczna jest ciągle jeszcze na wczesnym etapie rozwoju.

Kompaktowe rysy i inspiracja Escalą

Kwestia segmentowania najnowszego sedana Cadillac’a – CT5 może wzbudzać dyskusje. Z jednej strony mamy bowiem wymiary, które porównywalne są z takimi autami, jak chociażby Audi A6, a z drugiej oficjalne stanowisko Amerykanów, którzy swój produkt określają jako kompaktowy. Na potwierdzenie tego stanowiska przemawiać mogą rysy, a szczególnie tył, który faktycznie bardziej wpisywać się może w definicję kompaktu czy liftback’a niż pełnowymiarowego sedana. Miłośnicy marki bez problemu zauważą, że CT5 jest kontynuacją aktualnie panującej stylistyki, czerpiącej z koncepcyjnego modelu Escala. Świadczą o tym między innymi wąskie poziome reflektory przednie, długie pionowe światła do jazdy dziennej oraz światła tylne zachodzące na klapę bagażnika. Dotyczy to nie tylko sedanów, ale także SUV-ów, co widać w przypadku modelu XT6.  

Standaryzowane nazewnictwo

Najnowszy sedan Cadillac’a – CT5 ma zastąpić modele ATS oraz CTS. Będzie to także sposób na kontynuację drogi związanej z nazywaniem modeli samochodów tej marki. Zapoczątkował ją Johan De Nysschen około rok po objęciu stanowiska CMO. Standaryzacja zakłada, że auta będą oznaczane symbolem literowym CT, czyli Cadillac Touring lub XT, czyli Crossover Touring oraz cyfry. De Nysschen twierdził, że takie uproszczenie nazw stosuje już wiele marek samochodowych na świecie i przyszła także pora na Cadillac’a, którego klienci mają kłopoty przy orientowaniu się w nazewnictwie poszczególnych modeli. Oznaczenia alfanumeryczne w Audi i Infinity to także jego dzieło z czasów, gdy pracował dla tych marek. W Cadillac’u najprawdopodobniej jedynym modelem, który nie będzie poddany temu systemowi, pozostanie Escalade, który jest w zasadzie marką samą w sobie i dla wielu osób jest to po prostu The Escalade. Być może w przyszłości czekać go nawet będzie los podobny do Corvette, RAM czy Mustanga.   

Planowany początek sprzedaży CT5 to jesień 2019 roku. Nie są jeszcze znane ceny, ale najtańsza wersja modelu CTS, który jest przez niego zastępowany, sprzedawana jest obecnie za 47990 dolarów. Czy auto okaże się hitem sprzedażowym? Czas pokaże, ale z pewnością warto się nim zainteresować.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Deka Ultimate
  • piątek, 28 wrzesień 2018

  Akumulatory DEKA Ultimate - Najwyższa jakość, Maksymalna żywotność Dla wymagających klientów szukających doskonałych akumulatorów bezobsługowych o znakomitych parametrach oraz długiej żywotności przedstawiamy serię ULTIMATE. Wykonane przy użyciu stopu z dodatkiem srebra baterie te idealnie nadają się do pojazdów o większych gabarytach takich jak SUV-y , mini-vany oraz furgonetki.

  Tags: Deka
  Czytaj więcej
 • Prostownik Stef-pol EST-327 12V/24V 100A
  • poniedziałek, 02 październik 2017

  Prostownik Stef-pol EST-327 12V/24V 100A przeznaczony jest do samoczynnego ładowania akumulatorów ołowiowo-kwasowych o napięciu 12V/24V i pojemności 90 ÷ 1000Ah oraz do wspomagania rozruchu silnika. Prostownik Stef-pol EST-327 12V/24V 100A  Sprawdza się przy ładowaniu akumulatorów montowany w samochodach osobowych i ciężarowych.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Trojan Deep-Cycle Solar AGM
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Trojan Solar AGM to jeden z nielicznych akumulatorów w technologii AGM do głębokiego rozładowania. Może być z powodzeniem używany w systemach solarnych, zasilaniu awaryjnym oraz do głębokich rozładowań. Kluczową zaletą akumulatorów serii SOLAR AGM jest ich bezobsługowość, nie trzeba już sprawdzać poziomu elektrolitu i uzupełniać wody destylowanej co przekłada…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory AGM Yuasa NPL
  • wtorek, 25 wrzesień 2018

  W odpowiedzi na zainteresowanie użytkowników akumulatorami standardowej serii NP, ale o wydłużonej żywotności, firma YUASA na początku lat 90-tych rozpoczęła produkcję serii NPL w zakresie pojemności 24-200[Ah] o projektowanej żywotności 10 lat.

  Tags: Yuasa
  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Jak kupić auto używane
  • środa, 15 maj 2019

  Samochodów przybywa każdego dnia. Według badań jest ich więcej niż ludzi w dużych miastach. Jednak czy Polacy zarabiają, aż tak dużo, że mogą sobie pozwolić na kupowanie nowych aut z salonu? Odpowiedź niestety nie będzie twierdząca, ponieważ w większości samochody kupowane w Polsce pochodzą z rynku wtórnego. Można nawet znaleźć opinie mechaników, którzy twierdzą, że jak przyjedzie do nich samochód z 2010 roku to jest to nówka. Kupowanie auta używanego wcale nie należy do najprostszych rzeczy i właśnie, dlatego warto zainteresować się tym tematem. Przed czym się ustrzec i co sprawdzić przed zakupem samochodu od handlarza albo z aukcji internetowych. To wszystko…

  Czytaj więcej
 • Jak dbać o kondycję samochodu i nie zbankrutować?
  • środa, 15 maj 2019

  Właściwy stan techniczny samochodu to nie tylko poczucie komfortu i niezawodność pojazdu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Stan ten gwarantuje regularna wymiana części eksploatacyjnych i dopilnowanie podstawowych obowiązków serwisowych. Zaniedbania na tym polu oznaczają skrócenie żywotność pojazdu, a także skutkują zwiększonymi wydatkami.

  Czytaj więcej
 • Do czego służy przetwornica samochodowa i jak ją wybrać?
  • sobota, 11 maj 2019

  Prawie każdy kierowca oraz pasażer zadawał sobie kiedyś pytanie, jak poradzić sobie w sytuacji gdy rozładuje się telefon albo laptop. W aucie znajduje się stale ładowany akumulator, z którego bez problemu korzystają wszelkie samochodowe urządzenia, takie jak światła (w środku i na zewnątrz), klimatyzacja czy radio. Oczywiście można skorzystać ze specjalnych ładowarek samochodowych umożliwiających podłączenie określonych urządzeń. Jednak znacznie prościej byłoby, gdyby można było skorzystać ze zwykłego gniazdka elektrycznego jak w ścianie w domu. Odpowiedzią jest przetwornica samochodowa.'

  Czytaj więcej
 • Zużyte sprzęgło - na co zwrócić uwagę
  • czwartek, 09 maj 2019

  Sprzęgło samochodowe jest to mechanizm służący do połączenia dwóch wałów - czynnego (napędowego) i biernego (napędzanego) - w celu przeniesienia momentu obrotowego. Objawy nieprawidłowo działającego sprzęgła są najczęściej łatwe do zaobserwowania, ale istnieją też takie, które łatwo pomylić z inną awarią.

  Czytaj więcej

News

 • Akumulatory Rocket
  • piątek, 10 maj 2019

  Na polskim rynku pojawiła się ostatnio firma Rocket, producent zespołów baterii, który od 28 lat z powodzeniem tworzy akumulatory samochodowe. Rocket Batt to firma założona prawie 30 lat temu. Długa tradycja i ciągłe dążenie do doskonalenia technologii, a także procesu produkcji, w szybkim tempie pcha do przodu przedsiębiorstwo, które nie spoczywa na laurach, dbając o ciągły rozwój. Akumulatory Rocket można znaleźć między innymi w nowych samochodach marki KIA, która zasłynęła ostatnio z trwałości komponentów i wysokiej jakości produkowanych samochodów. Firma współpracuje również z takimi markami jak Ford czy Samsung. Zaufanie tak dużych klientów, mocno przemawia za jakością oferowanych podzespołów.

  Czytaj więcej
 • Najnowszy sedan Cadillac'a - CT5
  • niedziela, 05 maj 2019

  Salony samochodowe przyciągają wielu miłośników motoryzacji i są okazją do zaprezentowania nie tylko bieżącej oferty koncernów samochodowych czy prototypów, ale także premier nowych modeli. Kwiecień tego roku przyniósł dwie tego typu imprezy. Jedną z nich był salon w Szanghaju, odbywający się w dniach 16-25 kwietnia, a drugą jej amerykański odpowiednik w Nowym Jorku, trwający od 19 do 29 kwietnia. To właśnie amerykańska impreza przyniosła prezentację najnowszego sedana Cadillac’a – CT5.

  Czytaj więcej
 • Najnowsze technologie w służbie motoryzacji
  • czwartek, 02 maj 2019

  Minie jeszcze wiele czasu zanim inteligentne samochody wyjadą na ulicę i zastąpią taksówkarzy i innych kierowców. Nie oznacza to jednak, że cała branża spoczywa na laurach. Wręcz przeciwnie. Nowe technologie są stale rozwijane i powoli wkraczają na drogi. Większość nowinek technologicznych dotyczy powiązań motoryzacji z systemami informatycznymi, ale zdarzają się także odkrycia, które zmieniają coś, co na pozór dopracowane jest już do perfekcji.

  Czytaj więcej
 • Nowy VW Golf 8 - dlaczego możemy być pewni jego sukcesu?
  • czwartek, 02 maj 2019

  Nowy Volkswagen Golf 8 nadchodzi wielkimi krokami! Ostatnio internet obiegły fotografie tego prawdopodobnie najbardziej wyczekiwanego kompaktu na świecie. Golf z pewnością może zostać uznany za prawdziwą ikonę designu i stylu "ewolucji", gdyż niemal nigdy nie wyszedł on poza narzucone ramy stylistyczne. Każda generacja czerpie garściami ze swojego poprzednika, często oczy niewprawnych obserwatorów... mylą nowego Golfa ze starym. Nie inaczej jest i tym razem. Ostatnio opublikowane zdjęcia każą nam sądzić, iż o rewolucji nie mam mowy. Nowy VW Golf 8 to wciąż ten sam uwielbiany przez wszystkich kompakt, symbol klasy średniej i pojazdu niezawodnego, punkt odniesienia dla większości nowo powstających konstrukcji.

  Czytaj więcej