Jak bezpiecznie parkować?

29 czerwiec 2018
Jak bezpiecznie parkować?
Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, jakie powinien dobrze umieć każdy kierowca. Nie od dziś wiadomo jednak, że wielu prowadzących ma problemy z właściwym zaparkowaniem auta. Poza poprawnym wykonaniem tego zadania pod względem technicznym, odpowiedniego wycelowania w wymalowanie linie na parkingu itp., pozostaje jeszcze kwestia innych zasad bezpieczeństwa, o których często zapominamy. O czym mowa? Oto kilka porad, które być może pozwolą Wam uniknąć wielu nieprzyjemności na parkingach.


Nie parkuj przed przejściem dla pieszych!

Nawet jeśli jest to dozwolone, nie zostawiaj samochodu bezpośrednio przed „zebrą”. W natłoku zaparkowanych wszędzie aut to niestety coraz częstszy problem, z jakim muszą zmagać się piesi. Aby zobaczyć, czy w ogóle można przejść przez ulicę, trzeba wyjść na samą jezdnię i wychylić się zza samochodu. Ryzykujemy gwałtownym hamowaniem nadjeżdżającego ewentualnie samochodu oraz potencjalnie niebezpieczną sytuacją. Rozumiemy, oczywiście, brak miejsc parkingowych i stawianie auta praktycznie wszędzie, gdzie się da, lecz miejmy choć odrobinę wyrozumiałości i zadbajmy o bezpieczeństwo, nie tylko swoje. Poza tym również Twoje auto może w takiej sytuacji ucierpieć, gdy wpadnie na nie, nadjeżdżające, próbujące uniknąć zderzenia z pieszym, auto innego kierowcy.

Zachowaj odpowiednią odległość

Przykro, że musimy w ogóle o tym wspominać, ale pozwól, by parkujący obok Ciebie kierowca, był w stanie w ogóle otworzyć drzwi i wysiąść z samochodu. Spójrz, czy przypadkiem nie stanąłeś z którejś strony za blisko – nic Cię to nie kosztuje, a może uchronić od ewentualnych kosztów zarysowanego lakieru, czy uszkodzonych drzwi. Po co spięcia i nerwy przez tak banalną sytuację, jak te kilka centymetrów za mało na miejscu parkingowym?

Wybierz miejsca oświetlone

Jest to szczególnie ważne, gdy zostawiasz w danym miejscu auto na noc. Ta psychologiczna reguła, że tam, gdzie jest jaśniej w nocy, tam wydaje się bezpieczniej, działa tutaj także w praktyce. Przy wszelkich niespodziewanych zajściach, aktach wandalizmu lub próbach kradzieży, masz w ten sposób większe szanse na to, że znajdzie się świadek, który coś widział bądź że sprawców dobrze uchwycą kamery. Boczna uliczka przy lesie wśród drzew to, tak jak w filmach akcji, idealne miejsce do tego, aby dokonać rozboju lub kradzieży – nie prowokuj i nie kuś losu taką nieodpowiedzialnością.

Nie zostawiaj cennych przedmiotów w aucie

Zostawiając zaparkowany samochód, nie dawaj potencjalnym przestępcom znaków, że włamanie do Twojego pojazdu będzie opłacalne. Telefon komórkowy przy samej szybie, laptop na siedzeniu – to najlepsza droga do tego, aby nie ujrzeć już tych przedmiotów po powrocie do auta. Jasne – Twój pojazd jest Twoją własnością i teoretycznie możesz tam przechowywać, co tylko zechcesz. Podobnie jest w przypadku Twojego domu, jednak mimo wszystko nie ryzykujesz i zamykasz drzwi na minimum 2 zamki, nie zostawiasz otwartych na oścież okien, wychodząc, czy też nie zostawisz niczego cennego na balkonie, gdy mieszkasz na parterze. Dlaczego więc postępujesz inaczej ze swoim samochodem?

Bezpieczne parkowanie to nie tylko zastosowanie się do oznakowania i przepisów drogowych. Bezpieczne parkowanie to też rozsądne, odpowiedzialne parkowanie. Nie chodzi tylko o to, abyś postawił samochód w wolnym miejscu i szybko odszedł, lecz też o zapewnienie bezpieczeństwa swojej własności oraz innych uczestników ruchu. Lubimy o tym zapominać. Ale czy polubimy zarysowany lakier na aucie lub wybitą szybę?

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Oznakowanie poziome, specjalizującą się w malowaniu pasów w obiektach przemysłowych.

Zostaw swój komentarz

Promowane artykuły

Najnowsze porady eksperta

 • Mandat za złe oświetlenie pojazdu? Sprawdź światła w swoim samochodzie!
  • wtorek, 19 luty 2019

  Coraz więcej firm ubezpieczeniowych odmawia wypłaty odszkodowania kierowcom, którzy spowodowali wypadek samochodem z nielegalnym lub źle ustawionym oświetleniem. Prawidłowa pozycja lamp zapewnia doskonałe doświetlenie drogi oraz zwiększa komfort jazdy i bezpieczeństwo nie tylko Twoje, ale także innych kierowców. Dowiedz się, jak dbać o oświetlenie pojazdu, aby uniknąć wysokiego mandatu i nie stwarzać zagrożenia na drodze.

  Czytaj więcej
 • Leasing czy wynajem samochodu, co się bardziej opłaca?
  • poniedziałek, 18 luty 2019

  Zarówno leasing jak i wynajem auta to pojęcia, które powszechnie znamy. Jednak bardzo często ich znaczenie mocno nam się myli. To dwie różne metody finansowania floty, które warto dokładniej poznać. Dzięki temu leasing Toyoty lub innego auta będzie łatwiejszy przy poszukiwaniu nowego samochodu na potrzeby firmy.

  Czytaj więcej
 • Oświetlenie w aucie - jakie żarówki do samochodu?
  • poniedziałek, 18 luty 2019

  Oświetlenie w samochodzie to obowiązek. Każdy kierowca powinien regularnie sprawdzać, czy wszystkie światła działają prawidłowo. Nie bez powodu wymagane jest oświetlenie w samochodzie. Powoduje ono, że Twój samochód jest widoczny na drodze, a Ty widzisz rozświetloną trasę i otoczenie. Szczególnie istotne jest to po zmroku - widoczność gwałtownie maleje, a także zimą, gdy przez większość doby na dworze panują ciemności.

  Czytaj więcej
 • Czas ładowania akumulatora
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

  Akumulator pełni istotne funkcje w każdym aucie. W tych wyposażonych w silniki spalinowe jest drugim po alternatorze źródłem energii elektrycznej. Wydaje się więc, że jest mniej ważny, jednakże to właśnie dzięki niemu działa układ zapłonowy i rozrusznik, pozwalające na uruchomienie samochodu. Umożliwia on też chociażby włączenie oświetlenia postojowego, ogrzewania, nadmuchu czy klimatyzacji oraz słuchanie radia przy wyłączonym silniku. Aby pełnić swoje funkcje musi mieć dostarczaną energię, którą akumuluje i później, w razie potrzeby, oddaje. W sprawnie działającej instalacji samochodowej odpowiada za to alternator wspomagany przez regulator napięcia, dzięki któremu jego nominalna wartość jest na stałym poziomie 14,4V. Wystarczy więc regularne…

  Czytaj więcej

News

 • Luksus na miarę samochodów
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

   Samochody luksusowe – pragnienie i rozkosz, która znajduje się w sferze naszych najskrytszych marzeń i na którą tylko wybrani mogą sobie pozwolić. Nie tylko powodują spustoszenie w naszych portfelach, ale i na ulicach. Kto z nas nie zatrzymał się, żeby spojrzeć w oczy takiej prawdziwej bestii?

  Czytaj więcej
 • Najciekawsze polskie projekty samochodów
  • czwartek, 17 styczeń 2019

  Choć na obecnym rynku motoryzacyjnym trudno szukać pojazdu, który byłby oparty na polskim projekcie, nie zawsze tak było. Modyfikacje istniejących projektów, ulepszenia, albo nowatorskie rozwiązania być może wykorzystywane później, choć nieoficjalnie w innych popularnych europejskich pojazdach pojawiały się na przestrzeni lat w dużej ilości. Choć sytuacja Polski jako twórcy i producenta na rynku motoryzacyjnym nigdy nie była znacząca, jest kilka ciekawych prototypów aut, które warto poznać, choć nigdy nie zyskały szansy na seryjną produkcję. Również współczesne polskie projekty samochodów wzbudzają zainteresowanie i być może zaistnieją za jakiś czas na świecie.

  Czytaj więcej
 • Innowacyjny system Kia R.E.A.D
  • poniedziałek, 21 styczeń 2019

  Największe na świecie elektroniczne Targi CES 2019 określają trendy technologiczne, jakie czekają nas już w niedalekiej przyszłości. Jeśli tylko projekty ukazane w Las Vegas na targach CES 2019 dałoby się zrealizować, oznaczałoby to rewolucję w motoryzacji. Uwagę wielu zwiedzających przyciągnął zwłaszcza system R.E.A.D. Projekt zaprezentowany przez firmę Kia przeniósł nas do czasów jazdy w pełni autonomicznej i sprawnej mobilności.

  Czytaj więcej
 • Telewizor w aucie? Byton M-Byte pokazuje, że można. Tylko po co?
  • środa, 16 styczeń 2019

  Telewizor w aucie, czyli kiedy próbujemy wynaleźć koło na nowo Telewizor w aucie wydaje się być średnio trafionym pomysłem. Już 17 calowy wyświetlacz, montowany w samochodach marki Tesla, daje się kierowcom mocno we znaki ze względu na swoje właściwości rozpraszające i oślepiające, ktoś jednak wpadł na pomysł, że jest on... wciąż za mały. Projektanci pojazdu zwącego się Byton M-Byte postawili wszystko na jedną kartę, projektując pojazd wyposażony w 49 calowy ekran, tuż pod przednią szybą. Projekt ten nie tylko wyszedł poza stadium projektu koncepcyjnego, lecz wręcz wkroczył powolnymi, śmiałymi krokami na ścieżkę masowej produkcji. Pytanie brzmi - czy słusznie? Opinie…

  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl