Wydrukuj tę stronę

Jak bezpiecznie parkować?

29 czerwiec 2018
Jak bezpiecznie parkować?
Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, jakie powinien dobrze umieć każdy kierowca. Nie od dziś wiadomo jednak, że wielu prowadzących ma problemy z właściwym zaparkowaniem auta. Poza poprawnym wykonaniem tego zadania pod względem technicznym, odpowiedniego wycelowania w wymalowanie linie na parkingu itp., pozostaje jeszcze kwestia innych zasad bezpieczeństwa, o których często zapominamy. O czym mowa? Oto kilka porad, które być może pozwolą Wam uniknąć wielu nieprzyjemności na parkingach.

Nie parkuj przed przejściem dla pieszych!

Nawet jeśli jest to dozwolone, nie zostawiaj samochodu bezpośrednio przed „zebrą”. W natłoku zaparkowanych wszędzie aut to niestety coraz częstszy problem, z jakim muszą zmagać się piesi. Aby zobaczyć, czy w ogóle można przejść przez ulicę, trzeba wyjść na samą jezdnię i wychylić się zza samochodu. Ryzykujemy gwałtownym hamowaniem nadjeżdżającego ewentualnie samochodu oraz potencjalnie niebezpieczną sytuacją. Rozumiemy, oczywiście, brak miejsc parkingowych i stawianie auta praktycznie wszędzie, gdzie się da, lecz miejmy choć odrobinę wyrozumiałości i zadbajmy o bezpieczeństwo, nie tylko swoje. Poza tym również Twoje auto może w takiej sytuacji ucierpieć, gdy wpadnie na nie, nadjeżdżające, próbujące uniknąć zderzenia z pieszym, auto innego kierowcy.

Zachowaj odpowiednią odległość

Przykro, że musimy w ogóle o tym wspominać, ale pozwól, by parkujący obok Ciebie kierowca, był w stanie w ogóle otworzyć drzwi i wysiąść z samochodu. Spójrz, czy przypadkiem nie stanąłeś z którejś strony za blisko – nic Cię to nie kosztuje, a może uchronić od ewentualnych kosztów zarysowanego lakieru, czy uszkodzonych drzwi. Po co spięcia i nerwy przez tak banalną sytuację, jak te kilka centymetrów za mało na miejscu parkingowym?

Wybierz miejsca oświetlone

Jest to szczególnie ważne, gdy zostawiasz w danym miejscu auto na noc. Ta psychologiczna reguła, że tam, gdzie jest jaśniej w nocy, tam wydaje się bezpieczniej, działa tutaj także w praktyce. Przy wszelkich niespodziewanych zajściach, aktach wandalizmu lub próbach kradzieży, masz w ten sposób większe szanse na to, że znajdzie się świadek, który coś widział bądź że sprawców dobrze uchwycą kamery. Boczna uliczka przy lesie wśród drzew to, tak jak w filmach akcji, idealne miejsce do tego, aby dokonać rozboju lub kradzieży – nie prowokuj i nie kuś losu taką nieodpowiedzialnością.

Nie zostawiaj cennych przedmiotów w aucie

Zostawiając zaparkowany samochód, nie dawaj potencjalnym przestępcom znaków, że włamanie do Twojego pojazdu będzie opłacalne. Telefon komórkowy przy samej szybie, laptop na siedzeniu – to najlepsza droga do tego, aby nie ujrzeć już tych przedmiotów po powrocie do auta. Jasne – Twój pojazd jest Twoją własnością i teoretycznie możesz tam przechowywać, co tylko zechcesz. Podobnie jest w przypadku Twojego domu, jednak mimo wszystko nie ryzykujesz i zamykasz drzwi na minimum 2 zamki, nie zostawiasz otwartych na oścież okien, wychodząc, czy też nie zostawisz niczego cennego na balkonie, gdy mieszkasz na parterze. Dlaczego więc postępujesz inaczej ze swoim samochodem?

Bezpieczne parkowanie to nie tylko zastosowanie się do oznakowania i przepisów drogowych. Bezpieczne parkowanie to też rozsądne, odpowiedzialne parkowanie. Nie chodzi tylko o to, abyś postawił samochód w wolnym miejscu i szybko odszedł, lecz też o zapewnienie bezpieczeństwa swojej własności oraz innych uczestników ruchu. Lubimy o tym zapominać. Ale czy polubimy zarysowany lakier na aucie lub wybitą szybę?

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Oznakowanie poziome, specjalizującą się w malowaniu pasów w obiektach przemysłowych.

Artykuły powiązane