Jedziemy przez Europę. Na co musisz uważać i ile to kosztuje?

18 sierpień 2018
Jedziemy przez Europę. Na co musisz uważać i ile to kosztuje?

Rozpoczęły się wakacje, więc Polacy tłumnie wyjeżdżają nad polskie morze, ale też bardzo często za swój urlopowy kierunek wybierają zagranicę. I o ile część z nas decyduje się na wykup wycieczki z biura podróży, które zazwyczaj oferuje przelot samolotem, tak wiele osób wybiera się na wypoczynek własnym samochodem. Jeśli zdecydujemy się na tę drugą możliwość, warto przed wyjazdem zorientować się, jakie w danym kraju obowiązują przepisy ruchu drogowego oraz ile kosztuje przejazd przez autostrady.

Płacenie za paliwo

Każdemu kierowcy wyruszającemu w długą podróż samochodem zależy na tym, by na paliwie oszczędzić możliwie jak najwięcej. Oczywiście nie unikniemy tankowania w trasie, dlatego warto wiedzieć, jakie obowiązują ceny w krajach, przez które będziemy przejeżdżać, by mieć świadomość, jakiego rzędu koszty na nas czekają.

Na naszej drodze pewnie niejednokrotnie natrafimy na samoobsługowe stacje benzynowe, gdzie za paliwo trzeba płacić kartą – warto z tych miejsc korzystać, gdyż w takich sytuacjach nasz bank może nam zwrócić część poniesionych kosztów (o taką możliwość należy zapytać pracownika banku lub sprawdzić regulamin naszego rachunku bankowego).

Nie jest tajemnicą, że mimo nieznacznej odległości między stacjami benzynowymi, cena za paliwo może być całkiem inna. I tak tankowanie w Niemczech będzie średnio o 20% tańsze, jeśli zdecydujemy się na zjechanie z głównej drogi i zatankowanie na mniejszej stacji. Z kolei we Włoszech benzyna jest znacznie droższa niż w położonej obok Austrii, warto więc odpowiednio zaplanować miejsca tankowania, by niepotrzebnie nie przepłacać.

Jazda na światłach

W Austrii w ciągu dnia zapalone lampy są obowiązkowe wyłącznie wtedy, gdy na zewnątrz panuje zła pogoda. Z kolei w Niemczech musimy włączyć oświetlenie w momencie przejeżdżania przez tunel i w czasie złej pogody, ale zaleca się jazdę z nimi całą dobę. Tak też jest w Słowacji i Słowenii – światła muszą świecić cały czas. We Włoszech w terenie niezabudowanym i podczas przejazdu tunelem należy mieć włączone reflektory 24h/dobę, jednak w obszarze zabudowanym w dzień konieczne jest ich używanie tylko przy ograniczonej widoczności.

Ograniczenia prędkości

Otrzymując mandat za przekroczenie prędkości na autostradzie w Polsce (dopuszczalna prędkość to maksymalnie 140 km/h), możemy się spodziewać kosztów do 500 zł. Kwota ta jest bolesna dla każdego kierowcy. Okazuje się, że poza granicami naszego kraju ten rodzaj mandatu mógłby solidnie nadszarpnąć nasz budżet. Sprawdźmy zatem, z jakimi konsekwencjami finansowymi musimy się liczyć, jeśli nie zdejmiemy nogi z gazu.

 • Słowacja – prędkość 130 km/h, mandat za przekroczenie 60-540 euro
 • Austria – 130 km/h, 20-2200 euro
 • Włochy – 130 km/h, 39-2000 euro
 • Słowenia – 130 km/h, 60-380 euro
 • Niemcy – nie ma ograniczenia prędkości, jednak zalecane jest 130 km/h
 • Czechy – 130 km/h, 1000 Kč-10000 Kč
 • Chorwacja – 130 km/h, 300-15 000 kun chorwackich
 • Węgry – 130 km/h, 30 000-300 000 Ft
 • Francja – 130 km/h, 45-500 euro

Komunikaty, jakie możemy spotkać na drodze

Nawet jeśli nie znamy języka kraju, przez który właśnie przejeżdżamy, warto znać podstawowe komunikaty, które mogą pojawić się na drodze. Dzięki temu będziemy mogli uniknąć zagrożeń czyhających na nas na trasie lub dowiemy się, gdzie możemy odpocząć w podróży. W poszczególnych krajach wygląda to następująco:

Słowenia: Dodržuj vzdialenost – zachowaj bezpieczny odstęp (minimum 50m)

Odpocivádlo – miejsce obsługi podróżnych

Pozor, nehoda – uwaga, wypadek

Austria/Niemcy: (Autobahn) Raststätte – miejsce obsługi podróżnych

Stau – uwaga, korek

Umleitung – objazd

Włochy: Lavori – uwaga, prace drogowe

Area di servizio – miejsce obsługi podróżnych

Strada chiusa – droga zamknięta

Jak oznaczony jest odcinkowy pomiar prędkości?

W Polsce odcinkowy pomiar prędkości wszedł w życie w roku 2015 w 29 miejscach dwunastu województw. Oznaczony jest znakiem D51, czyli niebieską, prostokątną tabliczką z napisem „Kontrola prędkości – fotoradar” i symbolem aparatu fotograficznego. Dodatkowo uzupełniony jest białą tablicą opatrzoną tekstem „Kontrola średniej prędkości” i wskazaniem długości odcinka, który jest obserwowany przez kamery.

We Włoszech odcinkowy pomiar prędkości działa pod nazwą Safety Tutor i umiejscowiony jest na 40% włoskich autostrad. Oznaczony jest zieloną tabliczką z białym napisem „Controllo elettronico della velocita con sistema tutor” i symbolem policjanta podpisanym „Polizia Stradale”.

W Austrii odcinkowy pomiar prędkości znajduje się w jednym miejscu, na autostradzie A22 w sieci drogowej Wiednia. Oznaczony jest białą tabliczką z czarnym napisem „Section Control” i symbolem kamery.

Opłaty za przejazd

Austria. Możliwość korzystania z autostrad i dróg szybkiego ruchu w tym kraju wiąże się z wykupem winiety, która na dwa miesiące kosztuje 26,20 euro, natomiast na 10 dni 9 euro. Osoby poruszające się na motocyklach zapłacą mniej: 2 miesiące – 13,10 euro, a 10 dni – 5,20 euro. Po zakupie winiety należy ją nakleić w odpowiednim miejscu na przedniej szybie pojazdu, pod lusterkiem lub z lewej strony na wysokości lusterka.

Niemcy. Aktualnie korzystanie z niemieckich autostrad nie wiąże się z naliczaniem opłat i dotyczy to samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 tony. Opłata zostanie jednak pobrana za przejazd tunelami Herrentunnel (1,70 euro) oraz Warnowtunnel (4,1 euro).

Słowenia. W tym kraju obowiązują winiety, które należy nakleić w lewym, górnym rogu przedniej szyby. W zależności od tego, jakim pojazdem się poruszamy (motocykl, pojazd o DMC do 3,5 tony) oraz na jaki okres chcemy wykupić winietę, jej koszt może oscylować w granicach od 7,50 do 110 euro, przy czym najwyższa kwota dotyczy winiety na 12 miesięcy.

Włochy. W tym przypadku nie wykupuje się winiet, a system opłat za przejazd autostradą jest analogiczny do systemu obowiązującego w Polsce: płacimy na bramkach za przejechany odcinek.

Czechy. W tym kraju obowiązuje jedna opłata dla wszystkich pojazdów o DMC do 3,5 tony i jest zależna od okresu, na jaki wykupimy winietę. Winieta na 10 dni kosztuje 310 CZK, na miesiąc 440 CZK, a na rok 1500 CZK. Motocykle są zwolnione z opłat.

Chorwacja. Przejazd chorwackimi autostradami jest płatny. Opłaty są pobierane na bramkach, a koszt przejazdu zależny jest od długości przejechanego odcinka. W punktach poboru opłat można płacić gotówką (EUR bądź HRK), kartą płatniczą oraz poprzez elektroniczny system poboru opłat (warto go wykupić, jeśli często przejeżdżamy przez chorwackie autostrady).

Węgry. Na Węgrzech można wykupić winietę krajową na okres 10 dni, miesiąca i roku. W przypadku motocyklu i pojazdów osobowych do max. 3,5 ton i przewożących maksymalnie 7 osób kosztują one kolejno: 2975 HUF, 4780 HUF i 42980 HUF. Dla samochodów osobowych powyżej 7 osób oraz pojazdów dostawczych do 3,5 tony i kamperów za 10 dni zapłacimy 5959 HUF, za miesiąc 9560 HUF, a za rok 42980 HUF.

Francja. Poza Alzacją przejazd po francuskich drogach ekspresowych i autostradach jest płatny, a koszt zależy od długości przejechanego odcinka. Płatności dokonuje się na bramkach. Warto wiedzieć, że opłata zostanie nam naliczona także za przejechanie przez niektóre mosty i tunele – cena uzależniona jest od rodzaju pojazdu, jakim się poruszamy. Na pewno zapłacimy, przejeżdżając przez: Frejus, Millau, Mont Blanc, Pont de Normandie, Pont de Tancarville, tunel Prado Carenage oraz Puymorens.

Niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy na długi urlop, czy też na weekendowy wyjazd za granicę, w każdym przypadku należy poznać nie tylko normy kulturowe obowiązujące w danym kraju, ale także aktualne przepisy. Znajomość prawa drogowego pomoże nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji z zagraniczną policją, ale również wpłynie na bezpieczeństwo podróży.

Artykuł został opracowany przez specjalistów z wujeksknerus.pl.

Artykuły powiązane

 • Jak usunąć smołę z karoserii?

  W Polsce wciąż buduje się dużo dróg, wiele odcinków jest też remontowanych. Kierowcy oczywiście mogą się z tego cieszyć, ale jednocześnie narzekają na typowo estetyczny problem. Jest nim smoła, która przyczepia się do karoserii oraz felg, znacząco psując wygląd samochodu. Wystarczy przejechanie krótkiego odcinka świeżo wyremontowanej drogi, aby natychmiast zauważyć na lakierze charakterystyczne, czarne i chropowate kropki. Na szczęście można dość łatwo usunąć smołę z karoserii. Jak to zrobić? Przeczytasz w naszym poradniku.

 • Jesień a lakier. Jak zadbać o karoserię?

  Gorące letnie słońce nie działa dobrze na lakier na naszych autach. Niestety, sytuacja wcale nie poprawia się wraz z nadejściem jesieni. We wrześniu, październiku i listopadzie powłoka narażona jest na ostre słońce z jednej strony, a za drugiej – na zacinający deszcz, chłód i wiatr. Niesprzyjające warunki to najlepszy powód, by jesienią szczególnie zatroszczyć się o lakier. Tym bardziej, że nie wymaga to ani dużego wysiłku, ani też użycia trudno dostępnych środków. Jak więc zadbać o karoserię podczas jesiennych słot?

 • Data produkcji akumulatora - Varta, Bosch, Centra

  Zakup akumulatora to zazwyczaj wydatek paruset złotych, także warto kupić dobry i przede wszystkim "świeży" akumulator. Ważne aby bateria wytrzymała nam jak najdłużej i nie sprawiała problemów podczas użytkowania. Nie ma nic gorszego niż zakup 2-3 letniego akumulatora, który stał i kurzył się na sklepowej półce, a w dodatku ani razu nie został doładowywany. Taki akumulator w najlepszy wypadku będzie miał dużo mniejszą zdolność rozruchową niż jego "świeży" kolega, a w najgorszym zakończy swój żywot po kilku miesiącach użytkowania. Co gorsze, jego użytkowanie może doprowadzić do zwarcia lub przerwy w celi. Aby uniknąć tych wszystkich problemów warto dowiedzieć się jak odczytywać datę produkcji z akumulatorów takich marek jak Varta, Bosch i Centra. Posiadając taką wiedzę będziemy mogli sprawdzić przy zakupie nowego akumulatora, czy to aby na pewno nie jest leżak magazynowy, który sprzedawca chce nam wcisnąć.

 • Czy warto używać klimatyzacji jesienią i zimą?

  Wielu kierowców wraz z nastaniem pierwszych jesiennych chłodów żegna się z klimatyzacją. To duży błąd. Czy warto wyłączać klimatyzację po zakończeniu sezonu letniego? Wśród kierowców zdania są podzielone. Niektórzy jesienną jazdę z włączoną klimą traktują jako niepotrzebne zużycie paliwa, inni zaś są zdania, że podczas chłodniejszych dni jej użycie jest tak samo uzasadnione, jak latem. Kto ma rację?

 • Jesienna jazda. Czego unikać?

  Lato powoli zmierza ku końcowi, a wraz z nim kończą się najlepsze warunki do prowadzenia auta. Wraz z nadejściem jesieni warunki na drogach znacznie się pogarszają, co dla mniej wprawionych kierowców może okazać się sporym problemem. Na domiar złego, popełniane przez nich błędy utrudniają jazdę nie tylko im samym, ale też pozostałym użytkownikom drogi. Lista jesiennych grzechów popełnianych za kierownicą jest długa – oto pięć najpoważniejszych.

Zostaw swój komentarz

Promowane artykuły

Najnowsze porady eksperta

 • Jak usunąć smołę z karoserii?
  • czwartek, 13 wrzesień 2018

  W Polsce wciąż buduje się dużo dróg, wiele odcinków jest też remontowanych. Kierowcy oczywiście mogą się z tego cieszyć, ale jednocześnie narzekają na typowo estetyczny problem. Jest nim smoła, która przyczepia się do karoserii oraz felg, znacząco psując wygląd samochodu. Wystarczy przejechanie krótkiego odcinka świeżo wyremontowanej drogi, aby natychmiast zauważyć na lakierze charakterystyczne, czarne i chropowate kropki. Na szczęście można dość łatwo usunąć smołę z karoserii. Jak to zrobić? Przeczytasz w naszym poradniku.

  Czytaj więcej
 • Jesień a lakier. Jak zadbać o karoserię?
  • czwartek, 13 wrzesień 2018

  Gorące letnie słońce nie działa dobrze na lakier na naszych autach. Niestety, sytuacja wcale nie poprawia się wraz z nadejściem jesieni. We wrześniu, październiku i listopadzie powłoka narażona jest na ostre słońce z jednej strony, a za drugiej – na zacinający deszcz, chłód i wiatr. Niesprzyjające warunki to najlepszy powód, by jesienią szczególnie zatroszczyć się o lakier. Tym bardziej, że nie wymaga to ani dużego wysiłku, ani też użycia trudno dostępnych środków. Jak więc zadbać o karoserię podczas jesiennych słot?

  Czytaj więcej
 • Data produkcji akumulatora - Varta, Bosch, Centra
  • wtorek, 11 wrzesień 2018

  Zakup akumulatora to zazwyczaj wydatek paruset złotych, także warto kupić dobry i przede wszystkim "świeży" akumulator. Ważne aby bateria wytrzymała nam jak najdłużej i nie sprawiała problemów podczas użytkowania. Nie ma nic gorszego niż zakup 2-3 letniego akumulatora, który stał i kurzył się na sklepowej półce, a w dodatku ani razu nie został doładowywany. Taki akumulator w najlepszy wypadku będzie miał dużo mniejszą zdolność rozruchową niż jego "świeży" kolega, a w najgorszym zakończy swój żywot po kilku miesiącach użytkowania. Co gorsze, jego użytkowanie może doprowadzić do zwarcia lub przerwy w celi. Aby uniknąć tych wszystkich problemów warto dowiedzieć się jak…

  Czytaj więcej
 • Czy warto używać klimatyzacji jesienią i zimą?
  • piątek, 07 wrzesień 2018

  Wielu kierowców wraz z nastaniem pierwszych jesiennych chłodów żegna się z klimatyzacją. To duży błąd. Czy warto wyłączać klimatyzację po zakończeniu sezonu letniego? Wśród kierowców zdania są podzielone. Niektórzy jesienną jazdę z włączoną klimą traktują jako niepotrzebne zużycie paliwa, inni zaś są zdania, że podczas chłodniejszych dni jej użycie jest tak samo uzasadnione, jak latem. Kto ma rację?

  Czytaj więcej

Najlepiej oceniane

 • Katalog - CTEK 2016
  • piątek, 22 wrzesień 2017

  Szukasz profesjonalnej ładowarki do akumulatorów różnego typu? Sprawdź ofertę firmy CTEK, znanej i cenionej na całym świecie.

  Tags: Katalog CTEK
 • Akumulatory Exide HVR®
  • piątek, 09 styczeń 2015

  Najciekawszą nowością w akumulatorach do pojazdów użytkowych jest technologia HVR® (High Vibration Resistant), dostępna jedynie w Exide Technologies. Technologia HVR® gwarantuje niespotykany poziom niezawodności, dzięki absorbcji wibracji, które są główną przyczyną uszkodzeń wewnątrz akumulatora.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Exide do zastosowań morskich i rekreacyjnych
  • piątek, 09 styczeń 2015

  Czy wiesz, że w Europie jest ponad 5 milionów pojazdów rekreacyjnych i 6 milionów łodzi? Łącznie jest ich więcej niż wszystkich pojazdów użytkowych na europejskich drogach.

  Czytaj więcej
 • Exide Strong PRO & Carbon Boost
  • środa, 01 listopad 2017

  Nowy akumulator Exide Strong PRO cechuje wykorzystanie najnowszej generacji technologii HVR® (wysoka odporność na wstrząsy) oraz technologii Carbon BoostTM, inteligentnego rozwiązania Exide pozwalającego na obniżenie rozwarstwienia elektrolitu oraz umożliwiającego szybsze doładowanie. W związku z wprowadzeniem zbiorników AdBlue® (Euro 5/6), producenci pojazdów przenieśli lokalizację akumulatora na tylną oś, gdzie występują duże wibracje, mogące uszkodzic akumulator.

  Czytaj więcej

Video YouTube

akumulatory

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl