Jedziemy przez Europę. Na co musisz uważać i ile to kosztuje?

18 sierpień 2018
Jedziemy przez Europę. Na co musisz uważać i ile to kosztuje?

Rozpoczęły się wakacje, więc Polacy tłumnie wyjeżdżają nad polskie morze, ale też bardzo często za swój urlopowy kierunek wybierają zagranicę. I o ile część z nas decyduje się na wykup wycieczki z biura podróży, które zazwyczaj oferuje przelot samolotem, tak wiele osób wybiera się na wypoczynek własnym samochodem. Jeśli zdecydujemy się na tę drugą możliwość, warto przed wyjazdem zorientować się, jakie w danym kraju obowiązują przepisy ruchu drogowego oraz ile kosztuje przejazd przez autostrady.Płacenie za paliwo

Każdemu kierowcy wyruszającemu w długą podróż samochodem zależy na tym, by na paliwie oszczędzić możliwie jak najwięcej. Oczywiście nie unikniemy tankowania w trasie, dlatego warto wiedzieć, jakie obowiązują ceny w krajach, przez które będziemy przejeżdżać, by mieć świadomość, jakiego rzędu koszty na nas czekają.

Na naszej drodze pewnie niejednokrotnie natrafimy na samoobsługowe stacje benzynowe, gdzie za paliwo trzeba płacić kartą – warto z tych miejsc korzystać, gdyż w takich sytuacjach nasz bank może nam zwrócić część poniesionych kosztów (o taką możliwość należy zapytać pracownika banku lub sprawdzić regulamin naszego rachunku bankowego).

Nie jest tajemnicą, że mimo nieznacznej odległości między stacjami benzynowymi, cena za paliwo może być całkiem inna. I tak tankowanie w Niemczech będzie średnio o 20% tańsze, jeśli zdecydujemy się na zjechanie z głównej drogi i zatankowanie na mniejszej stacji. Z kolei we Włoszech benzyna jest znacznie droższa niż w położonej obok Austrii, warto więc odpowiednio zaplanować miejsca tankowania, by niepotrzebnie nie przepłacać.

Jazda na światłach

W Austrii w ciągu dnia zapalone lampy są obowiązkowe wyłącznie wtedy, gdy na zewnątrz panuje zła pogoda. Z kolei w Niemczech musimy włączyć oświetlenie w momencie przejeżdżania przez tunel i w czasie złej pogody, ale zaleca się jazdę z nimi całą dobę. Tak też jest w Słowacji i Słowenii – światła muszą świecić cały czas. We Włoszech w terenie niezabudowanym i podczas przejazdu tunelem należy mieć włączone reflektory 24h/dobę, jednak w obszarze zabudowanym w dzień konieczne jest ich używanie tylko przy ograniczonej widoczności.

Ograniczenia prędkości

Otrzymując mandat za przekroczenie prędkości na autostradzie w Polsce (dopuszczalna prędkość to maksymalnie 140 km/h), możemy się spodziewać kosztów do 500 zł. Kwota ta jest bolesna dla każdego kierowcy. Okazuje się, że poza granicami naszego kraju ten rodzaj mandatu mógłby solidnie nadszarpnąć nasz budżet. Sprawdźmy zatem, z jakimi konsekwencjami finansowymi musimy się liczyć, jeśli nie zdejmiemy nogi z gazu.

 • Słowacja – prędkość 130 km/h, mandat za przekroczenie 60-540 euro
 • Austria – 130 km/h, 20-2200 euro
 • Włochy – 130 km/h, 39-2000 euro
 • Słowenia – 130 km/h, 60-380 euro
 • Niemcy – nie ma ograniczenia prędkości, jednak zalecane jest 130 km/h
 • Czechy – 130 km/h, 1000 Kč-10000 Kč
 • Chorwacja – 130 km/h, 300-15 000 kun chorwackich
 • Węgry – 130 km/h, 30 000-300 000 Ft
 • Francja – 130 km/h, 45-500 euro

Komunikaty, jakie możemy spotkać na drodze

Nawet jeśli nie znamy języka kraju, przez który właśnie przejeżdżamy, warto znać podstawowe komunikaty, które mogą pojawić się na drodze. Dzięki temu będziemy mogli uniknąć zagrożeń czyhających na nas na trasie lub dowiemy się, gdzie możemy odpocząć w podróży. W poszczególnych krajach wygląda to następująco:

Słowenia: Dodržuj vzdialenost – zachowaj bezpieczny odstęp (minimum 50m)

Odpocivádlo – miejsce obsługi podróżnych

Pozor, nehoda – uwaga, wypadek

Austria/Niemcy: (Autobahn) Raststätte – miejsce obsługi podróżnych

Stau – uwaga, korek

Umleitung – objazd

Włochy: Lavori – uwaga, prace drogowe

Area di servizio – miejsce obsługi podróżnych

Strada chiusa – droga zamknięta

Jak oznaczony jest odcinkowy pomiar prędkości?

W Polsce odcinkowy pomiar prędkości wszedł w życie w roku 2015 w 29 miejscach dwunastu województw. Oznaczony jest znakiem D51, czyli niebieską, prostokątną tabliczką z napisem „Kontrola prędkości – fotoradar” i symbolem aparatu fotograficznego. Dodatkowo uzupełniony jest białą tablicą opatrzoną tekstem „Kontrola średniej prędkości” i wskazaniem długości odcinka, który jest obserwowany przez kamery.

We Włoszech odcinkowy pomiar prędkości działa pod nazwą Safety Tutor i umiejscowiony jest na 40% włoskich autostrad. Oznaczony jest zieloną tabliczką z białym napisem „Controllo elettronico della velocita con sistema tutor” i symbolem policjanta podpisanym „Polizia Stradale”.

W Austrii odcinkowy pomiar prędkości znajduje się w jednym miejscu, na autostradzie A22 w sieci drogowej Wiednia. Oznaczony jest białą tabliczką z czarnym napisem „Section Control” i symbolem kamery.

Opłaty za przejazd

Austria. Możliwość korzystania z autostrad i dróg szybkiego ruchu w tym kraju wiąże się z wykupem winiety, która na dwa miesiące kosztuje 26,20 euro, natomiast na 10 dni 9 euro. Osoby poruszające się na motocyklach zapłacą mniej: 2 miesiące – 13,10 euro, a 10 dni – 5,20 euro. Po zakupie winiety należy ją nakleić w odpowiednim miejscu na przedniej szybie pojazdu, pod lusterkiem lub z lewej strony na wysokości lusterka.

Niemcy. Aktualnie korzystanie z niemieckich autostrad nie wiąże się z naliczaniem opłat i dotyczy to samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 tony. Opłata zostanie jednak pobrana za przejazd tunelami Herrentunnel (1,70 euro) oraz Warnowtunnel (4,1 euro).

Słowenia. W tym kraju obowiązują winiety, które należy nakleić w lewym, górnym rogu przedniej szyby. W zależności od tego, jakim pojazdem się poruszamy (motocykl, pojazd o DMC do 3,5 tony) oraz na jaki okres chcemy wykupić winietę, jej koszt może oscylować w granicach od 7,50 do 110 euro, przy czym najwyższa kwota dotyczy winiety na 12 miesięcy.

Włochy. W tym przypadku nie wykupuje się winiet, a system opłat za przejazd autostradą jest analogiczny do systemu obowiązującego w Polsce: płacimy na bramkach za przejechany odcinek.

Czechy. W tym kraju obowiązuje jedna opłata dla wszystkich pojazdów o DMC do 3,5 tony i jest zależna od okresu, na jaki wykupimy winietę. Winieta na 10 dni kosztuje 310 CZK, na miesiąc 440 CZK, a na rok 1500 CZK. Motocykle są zwolnione z opłat.

Chorwacja. Przejazd chorwackimi autostradami jest płatny. Opłaty są pobierane na bramkach, a koszt przejazdu zależny jest od długości przejechanego odcinka. W punktach poboru opłat można płacić gotówką (EUR bądź HRK), kartą płatniczą oraz poprzez elektroniczny system poboru opłat (warto go wykupić, jeśli często przejeżdżamy przez chorwackie autostrady).

Węgry. Na Węgrzech można wykupić winietę krajową na okres 10 dni, miesiąca i roku. W przypadku motocyklu i pojazdów osobowych do max. 3,5 ton i przewożących maksymalnie 7 osób kosztują one kolejno: 2975 HUF, 4780 HUF i 42980 HUF. Dla samochodów osobowych powyżej 7 osób oraz pojazdów dostawczych do 3,5 tony i kamperów za 10 dni zapłacimy 5959 HUF, za miesiąc 9560 HUF, a za rok 42980 HUF.

Francja. Poza Alzacją przejazd po francuskich drogach ekspresowych i autostradach jest płatny, a koszt zależy od długości przejechanego odcinka. Płatności dokonuje się na bramkach. Warto wiedzieć, że opłata zostanie nam naliczona także za przejechanie przez niektóre mosty i tunele – cena uzależniona jest od rodzaju pojazdu, jakim się poruszamy. Na pewno zapłacimy, przejeżdżając przez: Frejus, Millau, Mont Blanc, Pont de Normandie, Pont de Tancarville, tunel Prado Carenage oraz Puymorens.

Niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy na długi urlop, czy też na weekendowy wyjazd za granicę, w każdym przypadku należy poznać nie tylko normy kulturowe obowiązujące w danym kraju, ale także aktualne przepisy. Znajomość prawa drogowego pomoże nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji z zagraniczną policją, ale również wpłynie na bezpieczeństwo podróży.

Artykuł został opracowany przez specjalistów z wujeksknerus.pl.

Zostaw swój komentarz

Promowane artykuły

Najnowsze porady eksperta

 • Mandat za złe oświetlenie pojazdu? Sprawdź światła w swoim samochodzie!
  • wtorek, 19 luty 2019

  Coraz więcej firm ubezpieczeniowych odmawia wypłaty odszkodowania kierowcom, którzy spowodowali wypadek samochodem z nielegalnym lub źle ustawionym oświetleniem. Prawidłowa pozycja lamp zapewnia doskonałe doświetlenie drogi oraz zwiększa komfort jazdy i bezpieczeństwo nie tylko Twoje, ale także innych kierowców. Dowiedz się, jak dbać o oświetlenie pojazdu, aby uniknąć wysokiego mandatu i nie stwarzać zagrożenia na drodze.

  Czytaj więcej
 • Leasing czy wynajem samochodu, co się bardziej opłaca?
  • poniedziałek, 18 luty 2019

  Zarówno leasing jak i wynajem auta to pojęcia, które powszechnie znamy. Jednak bardzo często ich znaczenie mocno nam się myli. To dwie różne metody finansowania floty, które warto dokładniej poznać. Dzięki temu leasing Toyoty lub innego auta będzie łatwiejszy przy poszukiwaniu nowego samochodu na potrzeby firmy.

  Czytaj więcej
 • Oświetlenie w aucie - jakie żarówki do samochodu?
  • poniedziałek, 18 luty 2019

  Oświetlenie w samochodzie to obowiązek. Każdy kierowca powinien regularnie sprawdzać, czy wszystkie światła działają prawidłowo. Nie bez powodu wymagane jest oświetlenie w samochodzie. Powoduje ono, że Twój samochód jest widoczny na drodze, a Ty widzisz rozświetloną trasę i otoczenie. Szczególnie istotne jest to po zmroku - widoczność gwałtownie maleje, a także zimą, gdy przez większość doby na dworze panują ciemności.

  Czytaj więcej
 • Czas ładowania akumulatora
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

  Akumulator pełni istotne funkcje w każdym aucie. W tych wyposażonych w silniki spalinowe jest drugim po alternatorze źródłem energii elektrycznej. Wydaje się więc, że jest mniej ważny, jednakże to właśnie dzięki niemu działa układ zapłonowy i rozrusznik, pozwalające na uruchomienie samochodu. Umożliwia on też chociażby włączenie oświetlenia postojowego, ogrzewania, nadmuchu czy klimatyzacji oraz słuchanie radia przy wyłączonym silniku. Aby pełnić swoje funkcje musi mieć dostarczaną energię, którą akumuluje i później, w razie potrzeby, oddaje. W sprawnie działającej instalacji samochodowej odpowiada za to alternator wspomagany przez regulator napięcia, dzięki któremu jego nominalna wartość jest na stałym poziomie 14,4V. Wystarczy więc regularne…

  Czytaj więcej

News

 • Luksus na miarę samochodów
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

   Samochody luksusowe – pragnienie i rozkosz, która znajduje się w sferze naszych najskrytszych marzeń i na którą tylko wybrani mogą sobie pozwolić. Nie tylko powodują spustoszenie w naszych portfelach, ale i na ulicach. Kto z nas nie zatrzymał się, żeby spojrzeć w oczy takiej prawdziwej bestii?

  Czytaj więcej
 • Najciekawsze polskie projekty samochodów
  • czwartek, 17 styczeń 2019

  Choć na obecnym rynku motoryzacyjnym trudno szukać pojazdu, który byłby oparty na polskim projekcie, nie zawsze tak było. Modyfikacje istniejących projektów, ulepszenia, albo nowatorskie rozwiązania być może wykorzystywane później, choć nieoficjalnie w innych popularnych europejskich pojazdach pojawiały się na przestrzeni lat w dużej ilości. Choć sytuacja Polski jako twórcy i producenta na rynku motoryzacyjnym nigdy nie była znacząca, jest kilka ciekawych prototypów aut, które warto poznać, choć nigdy nie zyskały szansy na seryjną produkcję. Również współczesne polskie projekty samochodów wzbudzają zainteresowanie i być może zaistnieją za jakiś czas na świecie.

  Czytaj więcej
 • Innowacyjny system Kia R.E.A.D
  • poniedziałek, 21 styczeń 2019

  Największe na świecie elektroniczne Targi CES 2019 określają trendy technologiczne, jakie czekają nas już w niedalekiej przyszłości. Jeśli tylko projekty ukazane w Las Vegas na targach CES 2019 dałoby się zrealizować, oznaczałoby to rewolucję w motoryzacji. Uwagę wielu zwiedzających przyciągnął zwłaszcza system R.E.A.D. Projekt zaprezentowany przez firmę Kia przeniósł nas do czasów jazdy w pełni autonomicznej i sprawnej mobilności.

  Czytaj więcej
 • Telewizor w aucie? Byton M-Byte pokazuje, że można. Tylko po co?
  • środa, 16 styczeń 2019

  Telewizor w aucie, czyli kiedy próbujemy wynaleźć koło na nowo Telewizor w aucie wydaje się być średnio trafionym pomysłem. Już 17 calowy wyświetlacz, montowany w samochodach marki Tesla, daje się kierowcom mocno we znaki ze względu na swoje właściwości rozpraszające i oślepiające, ktoś jednak wpadł na pomysł, że jest on... wciąż za mały. Projektanci pojazdu zwącego się Byton M-Byte postawili wszystko na jedną kartę, projektując pojazd wyposażony w 49 calowy ekran, tuż pod przednią szybą. Projekt ten nie tylko wyszedł poza stadium projektu koncepcyjnego, lecz wręcz wkroczył powolnymi, śmiałymi krokami na ścieżkę masowej produkcji. Pytanie brzmi - czy słusznie? Opinie…

  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl