Kiedy możemy nie otrzymać wypłaty z odszkodowania AC?

20 sierpień 2018
Kiedy możemy nie otrzymać wypłaty z odszkodowania AC?

Wykupując polisę AC mamy nadzieję, że otrzymamy odszkodowanie w razie kradzieży czy np. kolizji spowodowanej z naszej winy. Niestety, istnieje szereg sytuacji, gdy ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty pieniędzy z polisy AC.W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, które jest obowiązkowe dla każdego kierowcy i działa na bardzo zbliżonych zasadach u polskich ubezpieczycieli, to AC jest dobrowolne. Jednak AC w zależności od firmy ubezpieczeniowej może znacząco różnić się zapisem OWU podanym w umowie. Dlatego przed podpisaniem umowy musimy dokładnie przeczytać warunki naszego autocasco. W ten sposób unikniemy przykrego rozczarowania, gdy będziemy ubiegać się o wypłatę świadczenia.

Generalnie rzecz biorąc AC obejmuje swoją ochroną szkody spowodowane przez: inne pojazdy, osoby trzecie, zwierzęta, pożary czy działania sił natury jak burze, gradobicia, wichury. Dla większości z nas wiedza na ten temat kończy się właśnie w tym miejscu. Nie zdajemy sobie sprawy, że w każdej powyższej sytuacji, istnieją wyłączenia, które mogą zostać uznane za niedbalstwo, czego skutkiem będzie niewypłacenie nam środków z autocasco. Omówmy je bliżej.

Posiadanie kompletu kluczyków.

W momencie zgłaszania kradzieży samochodu, bardzo często musimy przedstawić ubezpieczycielowi komplet kluczyków, jaki zadeklarowaliśmy w umowie. Co oznacza, że jeśli kluczyki zostaną nam skradzione w wyniku np. włamania, czy poprzez pozostawienie ich w kurtce w szatni to istnieje małe prawdopodobieństwo, że otrzymamy odszkodowanie. Pozostawienie kluczyków w łatwo dostępnym miejscu, będzie uznane jako ich nienależyte zabezpieczenie i przyczynienie się do kradzieży.

Posiadanie kompletu dokumentów.

Wszelkie dokumenty: dowód rejestracyjny, karta pojazdu muszą być odpowiednio zabezpieczone. Częstym błędem popełnianym przez kierowców jest pozostawianie dowodu rejestracyjnego w samochodzie. Kradzież auta wraz z dowodem jest to zaniedbanie i nie wywiązanie się z umowy posiadania kompletu dokumentów. Wówczas firma ubezpieczeniowa ma prawo nie zgodzić się na wypłatę odszkodowania. Wyjątkiem jest rozbój, czyli gdy siłą, poprzez groźby, zostaniemy zmuszeni do oddania dokumentów, jednak o tym fakcie należy niezwłocznie powiadomić policję.

Brak ważnych badań technicznych.

Większość firm ubezpieczeniowych zawiera w umowie informację dotyczącą posiadania ważnych badań technicznych. Ich brak może skutkować odmową wypłaty świadczenia. Jednak, co istotne, ubezpieczyciel powinien najpierw zbadać, czy stan techniczny pojazdu miał wpływ na zaistniałe zdarzenie. Jeśli nie ma związku przyczynowego ze szkodą, to ubezpieczyciel jest zobowiązany do wzięcia na siebie odpowiedzialności. Brak ważnego przeglądu technicznego może mieć związek chociażby z brakiem miejsca na wpis w dowodzie, co nie ma nic wpólnego ze złym stanem technicznym pojazdu.

Błędna deklaracja ilości i rodzaju kluczyków.

Kolejnym popełnianym błędem jest niezgodność pomiędzy podaną a rzeczywistą posiadaną liczbą kluczyków do samochodu we wniosku ubezpieczeniowym. Musimy dokładnie określić, ile posiadamy kluczyków i jakie jest ich pochodzenie, oryginalne czy nieoryginalne. Po kradzieży auta ubezpieczyciel przeprowadza badania stanu kluczyków. Jeśli stwierdzi niezgodności to może odmówić wypłaty odszkodowania. Jest to częsta przyczyna skarg do Rzecznika Finansowego. Chodzi np. O sytuacje, gdzie przedstawiony po kradzieży kluczyk nie jest oryginalny albo nie widać śladów użytkowania. Dla ubezpieczyciela oznacza to, że drugi kluczyk mógł zostać zgubiony lub dorobiony, za co ma prawo nie ponosić odpowiedzialności.

W jakich przypadkach jeszcze możemy nie otrzymać odszkodowania z AC?

Poza powyższymi przykładami najpopularniejsze wyłączenia, jakie jeszcze stosują firmy ubezpieczeniowe to:

- pozostawienie drogiego samochodu na parkingu niestrzeżonym,

- pozostawienie samochodu z kluczykiem w stacyjce,

- szkody powstałe przez prowadzenie auta pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,

- brak ważnego prawa jazdy,

- złamanie przepisów drogowych takich jak: przejazd na czerwonym świetle, nie zapięcie pasów bezpieczeństwa itp.

Pamiętajmy, że posiadanie ubezpieczenia AC nie zwalnia nas z odpowiedzialności dbania o samochód. W każdej sytuacji musimy zachować zdrowy rozsądek. Oczywiście najważniejsze jest, aby zapoznać się z OWU, a w szczególności z listą wyłączeń przedstawionych przez naszego ubezpieczyciela. Czasem zdarza się, że ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania, mimo iż ono nam przysługuje. W takim przypadku możemy odwołać się od decyzji na własną rękę lub skorzystać z pomocy prawnej oferowanej przez kancelarie odszkodowawcze lub radców prawnych.

Artykuł przygotowany przez Ranking Firm Odszkodowawczych.

Zostaw swój komentarz

Promowane artykuły

Najnowsze porady eksperta

 • Mandat za złe oświetlenie pojazdu? Sprawdź światła w swoim samochodzie!
  • wtorek, 19 luty 2019

  Coraz więcej firm ubezpieczeniowych odmawia wypłaty odszkodowania kierowcom, którzy spowodowali wypadek samochodem z nielegalnym lub źle ustawionym oświetleniem. Prawidłowa pozycja lamp zapewnia doskonałe doświetlenie drogi oraz zwiększa komfort jazdy i bezpieczeństwo nie tylko Twoje, ale także innych kierowców. Dowiedz się, jak dbać o oświetlenie pojazdu, aby uniknąć wysokiego mandatu i nie stwarzać zagrożenia na drodze.

  Czytaj więcej
 • Leasing czy wynajem samochodu, co się bardziej opłaca?
  • poniedziałek, 18 luty 2019

  Zarówno leasing jak i wynajem auta to pojęcia, które powszechnie znamy. Jednak bardzo często ich znaczenie mocno nam się myli. To dwie różne metody finansowania floty, które warto dokładniej poznać. Dzięki temu leasing Toyoty lub innego auta będzie łatwiejszy przy poszukiwaniu nowego samochodu na potrzeby firmy.

  Czytaj więcej
 • Oświetlenie w aucie - jakie żarówki do samochodu?
  • poniedziałek, 18 luty 2019

  Oświetlenie w samochodzie to obowiązek. Każdy kierowca powinien regularnie sprawdzać, czy wszystkie światła działają prawidłowo. Nie bez powodu wymagane jest oświetlenie w samochodzie. Powoduje ono, że Twój samochód jest widoczny na drodze, a Ty widzisz rozświetloną trasę i otoczenie. Szczególnie istotne jest to po zmroku - widoczność gwałtownie maleje, a także zimą, gdy przez większość doby na dworze panują ciemności.

  Czytaj więcej
 • Czas ładowania akumulatora
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

  Akumulator pełni istotne funkcje w każdym aucie. W tych wyposażonych w silniki spalinowe jest drugim po alternatorze źródłem energii elektrycznej. Wydaje się więc, że jest mniej ważny, jednakże to właśnie dzięki niemu działa układ zapłonowy i rozrusznik, pozwalające na uruchomienie samochodu. Umożliwia on też chociażby włączenie oświetlenia postojowego, ogrzewania, nadmuchu czy klimatyzacji oraz słuchanie radia przy wyłączonym silniku. Aby pełnić swoje funkcje musi mieć dostarczaną energię, którą akumuluje i później, w razie potrzeby, oddaje. W sprawnie działającej instalacji samochodowej odpowiada za to alternator wspomagany przez regulator napięcia, dzięki któremu jego nominalna wartość jest na stałym poziomie 14,4V. Wystarczy więc regularne…

  Czytaj więcej

News

 • Luksus na miarę samochodów
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

   Samochody luksusowe – pragnienie i rozkosz, która znajduje się w sferze naszych najskrytszych marzeń i na którą tylko wybrani mogą sobie pozwolić. Nie tylko powodują spustoszenie w naszych portfelach, ale i na ulicach. Kto z nas nie zatrzymał się, żeby spojrzeć w oczy takiej prawdziwej bestii?

  Czytaj więcej
 • Najciekawsze polskie projekty samochodów
  • czwartek, 17 styczeń 2019

  Choć na obecnym rynku motoryzacyjnym trudno szukać pojazdu, który byłby oparty na polskim projekcie, nie zawsze tak było. Modyfikacje istniejących projektów, ulepszenia, albo nowatorskie rozwiązania być może wykorzystywane później, choć nieoficjalnie w innych popularnych europejskich pojazdach pojawiały się na przestrzeni lat w dużej ilości. Choć sytuacja Polski jako twórcy i producenta na rynku motoryzacyjnym nigdy nie była znacząca, jest kilka ciekawych prototypów aut, które warto poznać, choć nigdy nie zyskały szansy na seryjną produkcję. Również współczesne polskie projekty samochodów wzbudzają zainteresowanie i być może zaistnieją za jakiś czas na świecie.

  Czytaj więcej
 • Innowacyjny system Kia R.E.A.D
  • poniedziałek, 21 styczeń 2019

  Największe na świecie elektroniczne Targi CES 2019 określają trendy technologiczne, jakie czekają nas już w niedalekiej przyszłości. Jeśli tylko projekty ukazane w Las Vegas na targach CES 2019 dałoby się zrealizować, oznaczałoby to rewolucję w motoryzacji. Uwagę wielu zwiedzających przyciągnął zwłaszcza system R.E.A.D. Projekt zaprezentowany przez firmę Kia przeniósł nas do czasów jazdy w pełni autonomicznej i sprawnej mobilności.

  Czytaj więcej
 • Telewizor w aucie? Byton M-Byte pokazuje, że można. Tylko po co?
  • środa, 16 styczeń 2019

  Telewizor w aucie, czyli kiedy próbujemy wynaleźć koło na nowo Telewizor w aucie wydaje się być średnio trafionym pomysłem. Już 17 calowy wyświetlacz, montowany w samochodach marki Tesla, daje się kierowcom mocno we znaki ze względu na swoje właściwości rozpraszające i oślepiające, ktoś jednak wpadł na pomysł, że jest on... wciąż za mały. Projektanci pojazdu zwącego się Byton M-Byte postawili wszystko na jedną kartę, projektując pojazd wyposażony w 49 calowy ekran, tuż pod przednią szybą. Projekt ten nie tylko wyszedł poza stadium projektu koncepcyjnego, lecz wręcz wkroczył powolnymi, śmiałymi krokami na ścieżkę masowej produkcji. Pytanie brzmi - czy słusznie? Opinie…

  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl