Podatek od zakupu auta - o czym musimy pamiętać?

20 wrzesień 2018
Autor 
Podatek od zakupu auta

Kupujemy używany samochód i nagle się okazuje, że musimy zapłacić podatek. Zaskoczeni tym obrotem sprawy wpadamy w popłoch i szukamy wiarygodnych informacji. Przede wszystkim chcemy się dowiedzieć, czy to prawda, czy taki mamy obowiązek, a w dalszej kolejności - jak to zrobić? Spokojnie, w naszym artykule znajdą państwo wszystkie potrzebne informacje na ten temat.

O co chodzi z tym podatkiem? Czy zawsze trzeba go płacić?

Podatek od zakupu auta - te słowa jeszcze dźwięczą nam w uszach, choć usłyszeliśmy je kilka godzin wcześniej. Warto wiedzieć, że potocznie tak się to nazywa, ale prawidłowo powinniśmy to określać jako podatek od czynności cywilnoprawnych. Czyli dodatkowo uściślając: nie płacimy za samochód, lecz za umowę, która została zawarta. Uiszcza go kupujący, każdy, kto kupił samochód na zasadzie umowy sprzedaż. Co ciekawe, nie zawsze trzeba go zapłacić. Dzieje się tak w kilku przypadkach:

 • Gdy kupimy pojazd w komisie lub handlarza z zarejestrowaną działalnością - wystawiona przez niego faktura (to konieczny warunek!) zwalnia nas od zapłaty podatku;
 • Kolejne zwolnienie to wartość pojazdu - jeśli jest niższa niż 1000 zł, nie musimy szykować się na ten dodatkowy wydatek. Ale uwaga: mowa tu o wartości samochodu, nie cenie (wyjaśnimy to w dalszej części artykuł);
 • Innym przypadkiem jest sytuacja, gdy pojazd nabywamy za granicą;
 • No i naturalne, jak kupujemy nowy samochód z salonu (bo podatek dotyczy tylko aut używanych).

Jak, gdzie, ile mamy czasu - czyli wszystko, co najważniejsze

Musimy się spieszyć, bo na opłacenie podatku mamy 14 dni od daty zawarcia umowy. W przypadku, gdy na umowie widnieje jeden nowy właściciel, wypełniamy deklarację PCC-3 (w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania). Jak jest więcej właścicieli, wybierzmy druk PCC-3/A. Należność - 2 procent ceny znajdującej się na umowie (lub ustalonej przez urzędnika) należy wpłacić na podane przez urząd konto.Do wypełnienia deklaracji potrzeba podstawowych danych samochodu - marka, model, pojemność silnika, rok produkcji, numer rejestracyjny. Dodatkowo ważna jest data podpisania umowy sprzedaży. Można też - co na pewno ucieszy wiele osób - sprawę załatwić przez internet. Wygląda to podobnie jak przy wypełnianiu PIT-u, czyli wysyłamy deklarację drogą elektroniczną, a następnie wykonujemy przelew. Co istotne, nie musimy posiadać podpisu elektronicznego. Innym sposobem jest wydrukowanie deklaracji i wysłanie jej tradycyjną pocztą.

Jak ustalana jest wartość podatku?

Wróćmy teraz do ceny i wartości samochodu, o której wspominaliśmy wcześniej, bo jak się okazuje - ta problematyka sprawia duże trudności i nie każdy wie, o co tu chodzi. Najważniejsze to rozumieć, że cena samochodu, która widnieje na umowie, nie jest zbyt ważna. Istotna jest za to wartość rynkowa, a tę czasem określa urzędnik. Kiedy może to zrobić? Gdy stwierdzi, że kwota na umowie jest za niska, przez co istnieje podejrzenie, że zaniżając koszt zakupu, nabywca chce zapłacić niższy podatek. W większości przypadków jednak bywa tak, że, jak samochód został zakupiony za kwotę podobną do rynkowej, to urząd nie będzie miał obiekcji.

A co jak kupujemy auto uszkodzone? Warto wpisać to na umowie sprzedaży, załączając dodatkowo opis uszkodzeń (przydadzą się równie zdjęcia). Ponadto, kwota ustalona przez urzędnika nie jest ostatecznym wyrokiem, bo można się od tego odwołać. W tej sytuacji urząd ma obowiązek zlecić badanie sprawy biegłemu. Jeśli ktoś faktycznie chce zaniżyć wartość, to powinien się w tej sytuacji mocno zastanowić. Jak bowiem biegły oceni, że wartość odbiega od ceny (o więcej niż 33 proc.), to nie tylko zapłacimy właściwą kwotę podatku, ale i pokryjemy koszty sporządzenia opinii. I tu jeszcze mamy szansę, jak poczujemy się pokrzywdzeni, aby od tej decyzji się odwołać - w izbie skarbowej.  

Zapomnieliśmy zapłacić - czy zacząć się bać?

To się może zdarzyć każdemu, bo zafrasowani codziennymi sprawami, nie pamiętamy o wszystkich obowiązkach. Wiele osób przypomina sobie o podatku o wiele później niż po ustawowych 14 dniach, a w głowie wtedy pojawiają się najgorsze myśli - kary, odsetki i inne komplikacje. Tak naprawdę jednak nie ma się czego bać, ale tylko jak nie minęło rzeczywiście dużo czasu, a urząd skarbowy sam się nie upomniał o należną kwotę. W tej sytuacji bowiem możemy się uratować tzw. czynnym żalem. Składamy go na piśmie, gdzie przyznajemy się do popełnionego błędu i od razu regulujemy zaległą kwotę podatku. Co prawda razem z odsetkami, ale bez wygórowanej kary finansowej.

Urząd wraca po latach…

Może i wystąpić taka okoliczność, że kwoty nie budzą zastrzeżeń skarbówki, przechodzą przez urząd i myślimy, że sprawa jest zamknięta. Jakże będzie nasze zdziwienie, gdy po jakimś czasie urzędnicy się do nas odezwą i poproszą skorygowanie kwot. Mogą to zrobić przed końcem okresu przedawnienia, a więc po prawie 5 latach. W najgorszym wypadku musimy się przygotować na niemałe odsetki.

Podsumujmy więc najważniejsze informacje. Podatek od kupna samochodu (nazywany też podatkiem od wzbogacenia), to po prostu podatek od czynności cywilnoprawnych. Nie płacimy więc go de facto za samochód, a za umowę, jaką zawarliśmy. Musi go zapłacić każdy, kto kupił używany samochód od osoby prywatnej (czyli takiej, która nie jest podatnikiem VAT). Będziemy z niego zwolnieni, gdy kupimy nowe auto z salonu, od firmy wystawiającej faktury VAT, jak kupimy auto za granicą, a także, gdy jego wartość jest niższa niż 1000 zł. Wartość podatku to 2% wartości rynkowej pojazdu. Jeśli zapomnimy zapłacić podatek, nie musimy się obawiać, ale lepiej, jak szybko się zorientujemy. W tej bowiem sytuacji wystarczy złożenie czynnego żalu. Jak zaś to urzędnicy zauważą, że zapomnieliśmy uiścić tej opłaty, to będziemy podejrzani o dopuszczenie się wykroczenia skarbowego.

Polecane

 • Ładowarki Victron Blue Power IP65
  • piątek, 22 wrzesień 2017

  Ładowarki Victron Blue Power IP65 - z efektywnością do 95%, ładowarki Blue Power emitują czterokrotnie mniej ciepła w porównaniu do konkurencyjnych urządzeń. Dodatkowo, kiedy bateria jest naładowana, zużycie prądu spada dzięki spadkowi mocy do 0,5W, co jest wynikiem od pięciu do dziesięciu razy lepszym niż konkurencyjne urządzenia.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Uruchom Gold - Polska marka
  • wtorek, 28 styczeń 2020

  Akumulatory Uruchom są bardzo cenione zarówno przez doświadczonych kierowców, jak i tych początkujących. Nie ma nic dziwnego w tym, że na ich zakup decyduje się obecnie coraz większa grupa zmotoryzowanych osób. Jedną z nowości jest seria Gold, dzięki której można wyposażyć się w niezawodne urządzenie rozruchowe, doskonale spisujące się zwłaszcza…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Jenox Gold
  • środa, 27 wrzesień 2017

  Akumulator Jenox Gold to nowoczesny akumulator, w którym elektrody pozytywne i negatywne są wykonane w oparciu o stopy wapniowe. Zaprojektowany, aby sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających użytkowników – właścicieli pojazdów samochodowych wysokiej klasy. Bardzo duży prąd rozruchowy, dobre przyjmowanie ładunku, zwiększona pojemność, pozwala sprostać zapotrzebowaniu na energię dla pojazdów wyposażonych w…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory AGM Yuasa NPL
  • wtorek, 25 wrzesień 2018

  W odpowiedzi na zainteresowanie użytkowników akumulatorami standardowej serii NP, ale o wydłużonej żywotności, firma YUASA na początku lat 90-tych rozpoczęła produkcję serii NPL w zakresie pojemności 24-200[Ah] o projektowanej żywotności 10 lat.

  Tags: Yuasa
  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Laptopy podróżne - jakie wybrać i na czym się skupić?
  • piątek, 15 maj 2020

  Laptopy to sprzęt, który bardzo często zabiera się ze sobą w podróż samochodem, ponieważ chce się wtedy z nich skorzystać, np. gdy na co dzień pracuje się na komputerze. Oczywiście jest to wskazane w przypadku pasażerów, którzy mogą sobie pozwolić na całkowite skupienie się na laptopie. Nie każdy model będzie jednak idealnym wyborem. Odpowiedni laptop do podróży samochodowych musi cechować się kilkoma istotnymi parametrami, dzięki czemu podczas podróży spełni oczekiwania użytkowników. Najlepszym wyborem będą te urządzenia, które mają charakter biznesowy. Są przystosowane do częstych podróży i nie ma problemów, aby zabierać je ze sobą na dłuższe wycieczki samochodowe.

  Czytaj więcej
 • Słuchawki do samochodu nie tylko dla kierowcy
  • niedziela, 10 maj 2020

  Wielu z nas dopóki nie zaczęło korzystać ze słuchawek w samochodzie uważało, że są one zbędne, ale zaledwie po pierwszym użyciu nasze postrzeganie tego przedmiotu się zmienia i zaczynamy na nowo odkrywać jego zalety. Słuchawki nie muszą być pomocne jedynie kierowcy podczas rozmowy przez telefon, ale są równie przydatne pasażerom, tym młodszym do oglądania bajek oraz tym starszym do słuchania muzyki lub audiobooków. Dzięki słuchawkom każdy uczestnik podróży może cieszyć się tym czego aktualnie słucha, nie zagłuszając przy tym innych.

  Czytaj więcej
 • Moda na auta elektryczne
  • środa, 06 maj 2020

  Zmiany technologiczne oraz coraz mocniej dostrzegalne trendy proekologiczne sprawiają, że samochodów napędzanych energią elektryczną na ulicach polskich miast pojawia się coraz więcej. Temu też mają sprzyjać wprowadzane przez rząd programy oraz gęsta sieć stacji ładowania pojazdów.

  Czytaj więcej
 • Akustyka a tuning samochodu
  • środa, 06 maj 2020

  Tuning samochodów luksusowych coraz częściej obejmuje działania dotyczące akustyki i dźwięku silnika. W zależności od oczekiwań można sprawić, że będzie to rasowy bulgot, gwizd lub miarowy pomruk. Części tuningowe BMW potrafią tutaj wiele zdziałać.

  Czytaj więcej

News

 • Prostownik Kulon 720
  • środa, 27 maj 2020

  Prostownik Kulon 720 przeznaczony jest do ładowania wszelkich typów akumulatorów - z płynnym elektrolitem, żelowych czy też AGM - o napięciu od 6 do 12V i pojemności od 5 do 200 Ah. Mogą być stosowane zarówno w samochodach, motocyklach, kamperach, jak i łodziach elektrycznych. Ładowarka Kulon 720 może być stosowana również jako regulowany zasilacz o napięciu od 6 do 16 V, z prądem wyjściowym sięgającym do 15 A. Prostownik kontrolowany jest przy pomocy nowoczesnego wyświetlacza.

  Czytaj więcej
 • Nowa linia akumulatorów zasilających Uruchom® Marine
  • piątek, 15 maj 2020

  Polskie akumulatory Uruchom® z linii Marine to dopracowany projekt akumulatorów do różnorodnych zastosowań hobbystycznych, jak również profesjonalnych. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane w jednostkach pływających takich jak łodzie motorowe lub z napędem elektrycznym, jachty, a także w kamperach oraz przyczepach kempingowych. Produkt sprawdza się również jako zasilanie awaryjne w instalacjach sygnalizacyjnych oraz wielu innych miejscach.

  Czytaj więcej
 • Cyfrowa premiera rynkowa Audi A3
  • poniedziałek, 11 maj 2020

  Cyfrowa premiera rynkowa Audi A3 cieszy się bardzo dużą popularnością wśród wszystkich zwolenników motoryzacji na całym świecie. To premierowe przedsięwzięcie w wersji cyfrowej w historii Audi, więc z pewnością jest na co czekać. Wszystko to za sprawą obecnej sytuacji oraz zwiększenia popytu na wiedzę czerpaną z wirtualnych technologii.

  Czytaj więcej
 • Akcesoria dla dzieci w kolekcji MINI Lifestyle 2018-2020
  • niedziela, 10 maj 2020

  Wysokiej jakości materiały oraz niepowtarzalny design to cechy, które bez wątpienia wyróżniają kolekcję MINI Lifestle 2018-2020. Kolekcja obejmuje ponad 100 ciekawych propozycji, pośród których znajdziemy laptopy, odzież, akcesoria dla dzieci i wiele innych przedmiotów codziennego użytku, które związane są z mobilnością. Co warto wiedzieć o kolekcji MINI?

  Czytaj więcej

Nowości na rynku akumulatorów

 • Wzmocniony akumulator Uruchom Bike - również do systemów start stop
  • sobota, 04 kwiecień 2020

  Start Stop w motocyklach i skuterach? Tak, na rynkach azjatyckich coraz więcej jednośladów wyposażona zostaje w system start stop. System start-stop w skuterach i motocyklach samodzielnie rozpoznaje zatrzymanie pojazdu i na określony czas dezaktywuje silnik. Zostaje on samoistnie uruchomiony po odkręceniu rączki od gazu. System ten poprzez analizę naszego ruchu zatrzymuje lub uruchamia jednostkę w taki sposób, aby nie było żadnych niedogodności dla kierowcy.

  Odsłony: 286 Czytaj więcej
 • Porównanie akumulatorów Optima
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Optima, mają bardzo mały opór wewnętrzny, co przekłada się na większą moc startową akumulatora i lepsze charakterystyki ładowania. Dzięki zwartej budowie wewnętrznej, akumulatory Optima są odporne na wibracje i znajdują zastosowanie wszędzie tak, gdzie zwykłe akumulatory nie dałyby sobie rady: 4x4, maszyny budowalne. Poza tym zmniejszone wibracje minimalizują utratę aktywnej powłoki płytek, a w rezultacie oznaczają mniejsze straty energii i dłuższy okres żywotności akumulatora.

  Odsłony: 1149 Czytaj więcej
 • Akumulator Uruchom Silver- potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością
  • wtorek, 28 styczeń 2020

  Zamysłem powstania tej linii był jej montaż w samochodach europejskich. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych podzespołów, możemy liczyć na eliminacje ryzyka wystąpienia wady fabrycznej. W akumulatorach tych zastosowano nowoczesną płytę, której podstawę działania stanowi stop wapnia. Akumulatory Uruchom Silver, potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością, odpornością na wszelkie warunki atmosferyczne. Dokładając do tego idealne parametry techniczne oraz zastosowanie bardzo dobrych podzespołów otrzymujemy naprawdę dobry akumulator, który da sobie radę z wilgocią oraz wahaniami temperatury.

  Odsłony: 579 Czytaj więcej
 • Akumulatory Uruchom Gold - Polska marka
  • wtorek, 28 styczeń 2020

  Akumulatory Uruchom są bardzo cenione zarówno przez doświadczonych kierowców, jak i tych początkujących. Nie ma nic dziwnego w tym, że na ich zakup decyduje się obecnie coraz większa grupa zmotoryzowanych osób. Jedną z nowości jest seria Gold, dzięki której można wyposażyć się w niezawodne urządzenie rozruchowe, doskonale spisujące się zwłaszcza w warunkach zimowych. Uruchom Gold zapewnią zainteresowanym bezproblemowy rozruch, nawet gdy za oknem będzie sypać śnieg.

  Odsłony: 524 Czytaj więcej

Nowości na rynku prostowników

 • Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 34 ÷ 120Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 1020 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A - Automatyczna ładowarka EST przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 24V i pojemności 74 ÷ 400Ah. Zaletą i wyróżnieniem ładowarki automatycznej EST jest to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia. Ładowanie tymi ładowarkami zapobiega intensywnemu gazowaniu akumulatora przedłużając jego żywotność.

  Odsłony: 1051 Czytaj więcej
 • Ładowarki CTEK
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Jest to najlepszy w Europie model ładowarki do akumulatorów, trzykrotny laureat nagrody "Best in Test, używany przez najważniejsze firmy motoryzacyjne, jako podstawowy model ładowarki stosowanej w ich pojazdach. ŁadowarkiCTEK są zalecane do wszystkich rodzajów akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w tym elektrolitowych, bezobsługowych, żelowych, wapniowo-wapniowych oraz AGM.

  Odsłony: 1059 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-513 36V 2,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-513 36V 2,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 36V i pojemności 17 ÷ 30Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 999 Czytaj więcej

Dobierz akumulator min

Kupno akumulatora może i specjaliście w tej dziedzinie przysporzyć wielu problemów. Ilość marek produkujących akumulatory potrafi szokować. Wiadomo, że ile osób, tyle opinii. Jeżeli chcesz poznać rzetelne, sprawdzone informacje oraz poznać zdanie fachowców w dziedzinie akumulatorów jesteś we właściwym miejscu! Na portalu oprócz tego, jaki akumulator czy prostownik będzie dla nas najlepszy dowiemy się, które sklepy są najbardziej profesjonalne i zawsze służą fachową poradą. Jesteśmy tu po to by kupno nowego akumulatora i prostownika było proste i możliwe w najkorzystniejszej na rynku cenie.

jaki akumulator

Kontakt z Redakcją

Email.: info(at)akustrefa.pl

Tel.: 574 114 005

NIP PL6652807743