Jak sprawdzić czy samochód jest kradziony?

01 październik 2018
Autor 
Jak sprawdzić czy samochód jest kradziony?

Kupno kradzionego auta może mieć dla nas poważne konsekwencje. Jak do tego nie dopuścić? Choć z roku na rok z polskich parkingów i garaży znika coraz mniejsza liczba aut, to statystyki nadal nie pozwalają czuć się bezpiecznie. W ubiegłym roku policja przyjęła ponad 10 tysięcy zgłoszeń o skradzionych pojazdach, co oznacza, że blisko co godzinę któryś z kierowców pada ofiarą złodziei. Warto o tym pamiętać nie tylko, gdy zostawiamy samochód w niestrzeżonym miejscu, ale też podczas poszukiwań czterech kółek na rynku wtórnym. By uniknąć przykrych niespodzianek, przed podpisaniem umowy warto więc upewnić się, że auto nie pochodzi od pasera.Po pierwsze: weryfikacja sprzedawcy

Należy to zrobić zawsze, gdy auto kupujemy poza serwisem. Jeśli sprzedawca wydaje nam się niewiarygodny, poprośmy go o okazanie dwóch dowodów tożsamości. Przestępcy nie działają pod własnym nazwiskiem i zwykle legitymują się fałszywymi dokumentami. Rzadko zdarza się jednak, by posiadali dwa wyrobione na to samo nazwisko, choć nie jest to wykluczone. Jako że większość złodziei nie jest tak dobrze przygotowana, porównanie prawa jazdy i dowodu osobistego pozwala z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, czy mamy do czynienia z przestępcą.

Po drugie: sprawdzenie numeru VIN

Najlepszym źródłem wiedzy na temat przeszłości samochodu jest numer VIN. Warto zacząć od porównania tego, który widnieje w dowodzie rejestracyjnym z wybitym na podwoziu lub nadwoziu. Zwróćmy też uwagę na to, czy numer VIN i silnika nie są przebite. Sam VIN możemy sprawdzić na najbliższym posterunku policji. W ten sposób dowiemy się, czy pojazd nie pochodzi z kradzieży i czy numer rzeczywiście jest przypisany do kupowanego przez nas auta.

Kupiłem kradzione auto. Co mi grozi?

Sprawdzenie przeszłości i pochodzenia auta powinno być równie ważne, jak jego stanu technicznego. Pamiętajmy, że obowiązek upewnienia się, że transakcja jest legalna, spoczywa na nas. Jeśli okaże się, że skuszeni atrakcyjną ceną podpisaliśmy umowę z paserem, w najgorszym wypadku może grozić nam nawet 5 lat więzienia. W najlepszym zaś – utrata kupionego auta. O zwrot pieniędzy będziemy mogli ubiegać się jedynie w sądzie cywilnym, ale ich odzyskanie od przestępcy na pewno nie będzie łatwe.

Założyciel kilku stron branżowych w tym m.in. akustrefa.pl, strefaładowania.pl, prostowniki-akumulatory.pl, dostawcyprądu.pl, akumar.pl

W branży akumulatorowej od 2008r., prywatnie zapalony rowerzysta.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Porównanie akumulatorów Optima
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Optima, mają bardzo mały opór wewnętrzny, co przekłada się na większą moc startową akumulatora i lepsze charakterystyki ładowania. Dzięki zwartej budowie wewnętrznej, akumulatory Optima są odporne na wibracje i znajdują zastosowanie wszędzie tak, gdzie zwykłe akumulatory nie dałyby sobie rady: 4x4, maszyny budowalne. Poza tym zmniejszone wibracje minimalizują utratę…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Deep Cycle Tuborg AGM
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory do pracy buforowej Tuborg TP - posiadają elektrolit wchłonięty w separatory z włókna szklanego o bardzo dużej porowatości. Eliminuje to niebezpieczeństwo wycieków i umożliwia pracę w dowolnym położeniu (z wyjątkiem pozycji z klemami do dołu). Charakteryzują się niską rezystancją wewnętrzną, co oznacza wyższe napięcie na zaciskach oraz dłuższy czas…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Exide do samochodów ciężarowych
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Porównanie akumulatorów Exide Truck

  Tags: Ogólne Exide
  Czytaj więcej
 • Ładowarka Telwin DOCTOR CHARGE 130
  • piątek, 06 październik 2017

  Ładowarka Telwin DOCTOR CHARGE 130 12V/24V jest wielofunkcyjnym elektronicznym prostownikiem wykorzystującym technolog POWER STREAM do kompleksowego ładowania akumulatorów typu WET mokrych-kwasowych, GEL żelowych, AGM z matą z włókna szklanego (MF bezobsługowych, spiralnych, do systemów Start-Stop) oraz wspomagania działań w serwisach i salonach samochodowych.

  Czytaj więcej

News

 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej
 • Producenci akumulatorów motocyklowych na polskim rynku.
  • piątek, 31 maj 2019

  Na rynku polskim dostępnych jest wiele modeli akumulatorów do motocykli. Są to niewielkie baterie ze względu na ograniczone miejsce w pojeździe, o napięciu 6V lub 12V. Cechują się zróżnicowanymi technologiami i różnorodnymi rozwiązaniami, jakie zostały w nich użyte, a także pojemnością, prądem rozruchowym i wymiarami. Wśród producentów akumulatorów motocyklowych warto wyróżnić tych, których produkty są sprawdzone i gwarantują długą pracę.

  Czytaj więcej