Długi okres postoju. Jak przygotować auto?

05 październik 2018
Autor 
Długi okres postoju. Jak przygotować auto?

Samochód najlepiej czuje się w ruchu. Jeśli przez dłuższy czas jest nieużywany, wiele jego podzespołów może ulec uszkodzeniu. Jak tego uniknąć? Nawet intensywna eksploatacja jest dla samochodu bezpieczniejsza niż długie okresy bezruchu. Negatywne skutki kilkutygodniowych – i dłuższych – postojów można na szczęście zminimalizować, odpowiednio przygotowując do nich auto. Samo odstawienie go do garażu, gdzie nie będzie bezpośrednio narażony na zimno i wiatr, jednak nie wystarczy. A stawka jest wysoka, bo nawet kilka tygodni bez jazdy może skutkować nieodwracalnym uszkodzeniem niektórych podzespołów.Przygotuj miejsce

Przed dłuższym postojem dobrze jest znaleźć odpowiednie miejsce do przechowywania auta. Najlepiej w tym celu sprawdzi się murowany, ogrzewany garaż z wydajną instalacją wentylacyjną. Musi to być pomieszczenie suche i nienarażone na skoki temperatur. Zanim odstawisz auto do garażu, upewnij się czy polisa OC będzie obowiązywać przez cały czas planowanego postoju. Ubezpieczenie musi obowiązywać także wtedy, gdy samochód jest nieużywany.

Akumulator

Jeżeli z auta nie będziesz korzystać do dwóch miesięcy, akumulator nie powinien rozładować się przez sterowniki. Dużo poważniejszy problem to pobór prądu przez alarm, który należy odłączyć nawet przed kilkutygodniowym postojem. Po dłuższej, trwającej kilka miesięcy przerwie, akumulator nawet bez obciążenia będzie jednak rozładowany. Unikaj wtedy uruchamiania go na kablach rozruchowych, bo w ten sposób niepotrzebnie go obciążasz. Zamiast tego podłącz baterię do prostownika i ładuj jak najniższym prądem.

Lakier

Jeśli jednak nie dysponujesz garażem, powinieneś przykryć samochód specjalnym pokrowcem. Najlepiej zrobisz wybierając model wykonany z brezentu – jest to materiał wodoodporny, a jednocześnie przepuszcza powietrze, dzięki czemu nie dopuścisz do rozwoju pleśni. Zanim jednak odstawisz auto „pod kołdrę”, starannie umyj i osusz karoserię, a następnie ją nawoskuj, zabezpieczając w ten sposób przed wilgocią, kurzem i innymi niebezpiecznymi czynnikami.

Opony

Mieszanki gum do produkcji opon mają tendencje do odkształcania się po kilku miesiącach spędzonych w bezruchu. Jest to proces nieodwracalny, dlatego należy zrobić wszystko, by tego uniknąć. Najskuteczniejszy sposób to napompowanie opony do najwyższego zalecanego przez producenta ciśnienia. Dzięki temu ogumienie będzie stykało się z podłożem niewielką powierzchnią i lepiej zniesie ciężar pojazdu.

Tarcze hamulcowe

W autach, które przez dłuższy czas stało bezczynnie, tarcze hamulcowe często nadają się tylko do wymiany. To „zasługa” rdzy, która pojawia się już kilku dniach postoju pojazdu. Z początku przybiera postać nalotu, który można łatwo usunąć. Po kilku miesiącach korozja może być jednak na tyle głęboka, że tarcze stają się niezdatne do użytku, a klocek przywrze tak mocno, że niemożliwe będzie ruszenie z miejsca. By tego uniknąć, nie zostawiaj auta na zaciągniętym ręcznym.

Wycieraczki

Wystarczy miesiąc, by pióra wycieraczek przywarły do szyb samochodu – zwłaszcza, jeśli ten stoi w ciepłym miejscu. Przy pierwszym uruchomieniu spryskiwacza, pióra nagle oderwą się od szkła, co w zdecydowanej większości przypadków skutkuje ich uszkodzeniem i koniecznością wymiany. Jak tego uniknąć? Nic trudnego. Przed dłuższym postojem musisz tylko postawić je pionowo.

Bak

Skraplanie się wody na ściankach baku to naturalne zjawisko. Przy dłuższym postoju kropelki mogą jednak ściekać do paliwa, pogarszając jego właściwości i przyspieszając proces zużywania się silnika. Dlatego przed postojem trwającym więcej niż tydzień należy uzupełnić bak do pełna.

Przemysław Juszczak

Założyciel kilku stron branżowych w tym m.in. akustrefa.pl, strefaładowania.pl, prostowniki-akumulatory.pl, dostawcyprądu.pl, akumar.pl

W branży akumulatorowej od 2008r., prywatnie zapalony rowerzysta.

Artykuły powiązane

 • Zobacz ile naprawdę kosztuje utrzymanie samochodu!

  Zakup nowego samochodu jest dla wielu z nas tak dużym obciążeniem finansowym, że uciekamy się do zaciągania kredytu. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że kiedy już dostaniemy do ręki kluczyki, wydatki związane z utrzymaniem samochodu dopiero się zaczynają. I nie chodzi bynajmniej o kolejne raty kredytu. Kupując auto trzeba być przygotowanym na okresowe wydatki związane kosztami przeglądów i ubezpieczenia AC/OC.

 • Co warto wiedzieć o mobilnej wulkanizacji?

  Czy słyszałeś już o usługach wulkanizacji mobilnej? Staje się ona coraz bardziej popularna w naszym kraju. Jak działa mobilna wulkanizacja? Jakie są korzyści i wady tej usługi? Zapraszamy do lektury!

 • Kamera samochodowa – zabezpieczenie czy zbytek?

  Kamery samochodowe przybyły także do Polski i zyskują popularność. Wciąż jednak wielu kierowców nie wie, czym są, ani do czego w ogóle mieliby je wykorzystać. W artykule przedstawiliśmy podstawowe informacje, które pozwolą Ci odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kamera samochodowa jest właściwym urządzeniem dla Ciebie.

 • Maskowanie niedoskonałości auta - zalety foli samochodowych

  Gdy chodzi o nasze samochody, zdecydowanie jesteśmy skłonni do wielu zabiegów, byleby tylko przedłużyć im żywotność i sprawić, by pomimo upływu czasu i eksploatacji nie traciły zbytnio na wartości. Kupując auto, bardzo zwracamy uwagę na to, aby miało ono jak najmniej ukrytych wad, i było w jak najlepszym stanie technicznym. Ono jednak, pomimo starannego wyboru tego jedynego modelu, wymagać będzie jeszcze poprawek, które zabezpieczą auto i poprawią jego stan wizualny.

 • Jaki rodzaj napędu wybrać?

  Większość osób przed zakupem samochodu, w pewnym momencie zadaje sobie pytanie o rodzaj napędu jaki wybrać. Co będzie dla nas najbardziej opłacalne? Benzyna, gaz, a może olej napędowy? Każdy z tych rodzajów paliw ma swoje wady i zalety. Niestety nie da się ich opisać jedynie za pomocą prostych przeliczników, takich jak ilość spalanego paliwa na sto kilometrów i jego koszty za litr. Każdy rodzaj napędu wiąże się z określonym rodzajem silnika, jego kosztami eksploatacji oraz ze specyficzną kulturą jego pracy. Powoduje to, że każdy z nich nadaje się w różnym stopniu do różnych „typów eksploatacji”.

Zostaw swój komentarz

Promowane artykuły

Najnowsze porady eksperta

 • Zakupy części i akcesoriów samochodowych online
  • piątek, 07 grudzień 2018

  Każdego roku notuje się wzrost sprzedaży wszelkiego rodzaju produktów w internecie. Trend ten dotyczy również branży motoryzacyjnej, gdyż internetowa sprzedaż części zamiennych również szybuje w górę. Sprzedaż części samochodowych online wzrasta, a sklepy internetowe zaopatrują już nie tylko klientów indywidualnych, ale także firmy i warsztaty samochodowe. W internecie klient znacznie łatwiej znajdzie to, czego aktualnie potrzebuje do swojego auta. Nie brakuje ofert nowych i używanych części zamiennych, felg, opon, wycieraczek oraz akcesoriów i kosmetyków samochodowych. Wybierać możemy spośród oryginalnych części samochodowych, a także ich solidnych zamienników. Przez internet można składać zamówienia zarówno detaliczne jak i hurtowe.

  Czytaj więcej
 • Rejestratory jazdy – poznaj parametry, które należy wziąć uwagę podczas zakupu
  • środa, 05 grudzień 2018

  Rejestratory jazdy cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród kierowców. Okazują się niezwykle pomocne w razie trudności z ustaleniem sprawcy wypadku lub kolizji, choć to nie jedyne ich zastosowanie. Jakie rejestratory jazdy są szczególnie warte polecenia i na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu?

  Czytaj więcej
 • Kto zapłaci odszkodowanie po wypadku samochodowym?
  • poniedziałek, 26 listopad 2018

  Stłuczka to zwykle dla obu stron duże zaskoczenie. Zwykle zanim kierowcy dojdą do siebie, już muszą zajmować się formalnościami związanymi z odszkodowaniem po wypadku samochodowym. Często okazuje się, że to mniej oczywiste, niż mogłoby się wydawać.

  Czytaj więcej
 • Zobacz ile naprawdę kosztuje utrzymanie samochodu!
  • wtorek, 20 listopad 2018

  Zakup nowego samochodu jest dla wielu z nas tak dużym obciążeniem finansowym, że uciekamy się do zaciągania kredytu. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że kiedy już dostaniemy do ręki kluczyki, wydatki związane z utrzymaniem samochodu dopiero się zaczynają. I nie chodzi bynajmniej o kolejne raty kredytu. Kupując auto trzeba być przygotowanym na okresowe wydatki związane kosztami przeglądów i ubezpieczenia AC/OC.

  Czytaj więcej

Najlepiej oceniane

News

 • Najciekawsze auta z napędem elektrycznym
  • środa, 12 grudzień 2018

  Napęd elektryczny – to nasza przyszłość. Energia elektryczna to przyszłość motoryzacji. Już teraz w ofercie możemy znaleźć samochody, które mają pionierskie rozwiązania na rynku. Ale dlaczego ograniczać się do aut – samoloty, a nawet pojazdy kosmiczne także mogą być tak napędzane.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory MEGATEX | AMEGA Ukraińska marka w Polsce
  • środa, 12 grudzień 2018

  Akumulatory MEGATEX | AMEGA Ukraińska marka akumulatorów w Polsce! Każdy kierowca wie doskonale, że wybór odpowiedniego akumulatora ma ogromne znaczenie i może pomóc nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych np. z problemem z odpaleniem silnika w trakcie zimowych dni. Właśnie dlatego warto zdawać sobie sprawę, że na polskim rynku pojawił się właśnie nowy gracz, który jest w stanie zaoferować nam solidne i niezawodne akumulatory w dobrych cenach. Mowa o firmie Megatex.

  Czytaj więcej
 • Najpopularniejsze SUV-y w Polsce
  • środa, 28 listopad 2018

  W Polsce coraz chętniej kupowane samochody to SUV-y. Te auta sportowo-rekreacyjne przebojem weszły na rynek światowy, a teraz także na nasz krajowy. Lista najpopularniejszych w Polsce SUV-ów oraz ich wady i zalety.

  Czytaj więcej
 • E-samochody są bardziej ekologiczne od diesla? Niekoniecznie
  • środa, 07 listopad 2018

  Samochody elektryczne są promowane jako zielona alternatywa dla diesli i benzyniaków. Okazuje się jednak, że i one nie mają dobrego wpływu na środowisko. Mieszka w mieście powyżej 100 tysięcy mieszkańców lub gminach ościennych, w drodze do pracy pokonując mniej niż 40 kilometrów. Prowadzi własną firmę lub należy do kadry menedżerskiej. Zarabia sporo, telefon wymienia co dwa lata, a w jego pamięci ma ponad 40 zainstalowanych aplikacji. Posiada dwa auta z napędem spalinowym, a w garażu – gniazdko umożliwiające ładowanie pod napięciem 380 V. Tak rysuje się portret przeciętnego właściciela e-samochodu. Na całym świecie jest ich około 2 miliony.

  Tags: Esamochody
  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl