Długi okres postoju. Jak przygotować auto?

05 październik 2018
Autor 
Długi okres postoju. Jak przygotować auto?

Samochód najlepiej czuje się w ruchu. Jeśli przez dłuższy czas jest nieużywany, wiele jego podzespołów może ulec uszkodzeniu. Jak tego uniknąć? Nawet intensywna eksploatacja jest dla samochodu bezpieczniejsza niż długie okresy bezruchu. Negatywne skutki kilkutygodniowych – i dłuższych – postojów można na szczęście zminimalizować, odpowiednio przygotowując do nich auto. Samo odstawienie go do garażu, gdzie nie będzie bezpośrednio narażony na zimno i wiatr, jednak nie wystarczy. A stawka jest wysoka, bo nawet kilka tygodni bez jazdy może skutkować nieodwracalnym uszkodzeniem niektórych podzespołów.Przygotuj miejsce

Przed dłuższym postojem dobrze jest znaleźć odpowiednie miejsce do przechowywania auta. Najlepiej w tym celu sprawdzi się murowany, ogrzewany garaż z wydajną instalacją wentylacyjną. Musi to być pomieszczenie suche i nienarażone na skoki temperatur. Zanim odstawisz auto do garażu, upewnij się czy polisa OC będzie obowiązywać przez cały czas planowanego postoju. Ubezpieczenie musi obowiązywać także wtedy, gdy samochód jest nieużywany.

Akumulator

Jeżeli z auta nie będziesz korzystać do dwóch miesięcy, akumulator nie powinien rozładować się przez sterowniki. Dużo poważniejszy problem to pobór prądu przez alarm, który należy odłączyć nawet przed kilkutygodniowym postojem. Po dłuższej, trwającej kilka miesięcy przerwie, akumulator nawet bez obciążenia będzie jednak rozładowany. Unikaj wtedy uruchamiania go na kablach rozruchowych, bo w ten sposób niepotrzebnie go obciążasz. Zamiast tego podłącz baterię do prostownika i ładuj jak najniższym prądem.

Lakier

Jeśli jednak nie dysponujesz garażem, powinieneś przykryć samochód specjalnym pokrowcem. Najlepiej zrobisz wybierając model wykonany z brezentu – jest to materiał wodoodporny, a jednocześnie przepuszcza powietrze, dzięki czemu nie dopuścisz do rozwoju pleśni. Zanim jednak odstawisz auto „pod kołdrę”, starannie umyj i osusz karoserię, a następnie ją nawoskuj, zabezpieczając w ten sposób przed wilgocią, kurzem i innymi niebezpiecznymi czynnikami.

Opony

Mieszanki gum do produkcji opon mają tendencje do odkształcania się po kilku miesiącach spędzonych w bezruchu. Jest to proces nieodwracalny, dlatego należy zrobić wszystko, by tego uniknąć. Najskuteczniejszy sposób to napompowanie opony do najwyższego zalecanego przez producenta ciśnienia. Dzięki temu ogumienie będzie stykało się z podłożem niewielką powierzchnią i lepiej zniesie ciężar pojazdu.

Tarcze hamulcowe

W autach, które przez dłuższy czas stało bezczynnie, tarcze hamulcowe często nadają się tylko do wymiany. To „zasługa” rdzy, która pojawia się już kilku dniach postoju pojazdu. Z początku przybiera postać nalotu, który można łatwo usunąć. Po kilku miesiącach korozja może być jednak na tyle głęboka, że tarcze stają się niezdatne do użytku, a klocek przywrze tak mocno, że niemożliwe będzie ruszenie z miejsca. By tego uniknąć, nie zostawiaj auta na zaciągniętym ręcznym.

Wycieraczki

Wystarczy miesiąc, by pióra wycieraczek przywarły do szyb samochodu – zwłaszcza, jeśli ten stoi w ciepłym miejscu. Przy pierwszym uruchomieniu spryskiwacza, pióra nagle oderwą się od szkła, co w zdecydowanej większości przypadków skutkuje ich uszkodzeniem i koniecznością wymiany. Jak tego uniknąć? Nic trudnego. Przed dłuższym postojem musisz tylko postawić je pionowo.

Bak

Skraplanie się wody na ściankach baku to naturalne zjawisko. Przy dłuższym postoju kropelki mogą jednak ściekać do paliwa, pogarszając jego właściwości i przyspieszając proces zużywania się silnika. Dlatego przed postojem trwającym więcej niż tydzień należy uzupełnić bak do pełna.

Założyciel kilku stron branżowych w tym m.in. akustrefa.pl, strefaładowania.pl, prostowniki-akumulatory.pl, dostawcyprądu.pl, akumar.pl

W branży akumulatorowej od 2008r., prywatnie zapalony rowerzysta.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Porównanie akumulatorów Optima
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Optima, mają bardzo mały opór wewnętrzny, co przekłada się na większą moc startową akumulatora i lepsze charakterystyki ładowania. Dzięki zwartej budowie wewnętrznej, akumulatory Optima są odporne na wibracje i znajdują zastosowanie wszędzie tak, gdzie zwykłe akumulatory nie dałyby sobie rady: 4x4, maszyny budowalne. Poza tym zmniejszone wibracje minimalizują utratę…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Deep Cycle Tuborg AGM
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory do pracy buforowej Tuborg TP - posiadają elektrolit wchłonięty w separatory z włókna szklanego o bardzo dużej porowatości. Eliminuje to niebezpieczeństwo wycieków i umożliwia pracę w dowolnym położeniu (z wyjątkiem pozycji z klemami do dołu). Charakteryzują się niską rezystancją wewnętrzną, co oznacza wyższe napięcie na zaciskach oraz dłuższy czas…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Exide do samochodów ciężarowych
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Porównanie akumulatorów Exide Truck

  Tags: Ogólne Exide
  Czytaj więcej
 • Ładowarka Telwin DOCTOR CHARGE 130
  • piątek, 06 październik 2017

  Ładowarka Telwin DOCTOR CHARGE 130 12V/24V jest wielofunkcyjnym elektronicznym prostownikiem wykorzystującym technolog POWER STREAM do kompleksowego ładowania akumulatorów typu WET mokrych-kwasowych, GEL żelowych, AGM z matą z włókna szklanego (MF bezobsługowych, spiralnych, do systemów Start-Stop) oraz wspomagania działań w serwisach i salonach samochodowych.

  Czytaj więcej

News

 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej
 • Producenci akumulatorów motocyklowych na polskim rynku.
  • piątek, 31 maj 2019

  Na rynku polskim dostępnych jest wiele modeli akumulatorów do motocykli. Są to niewielkie baterie ze względu na ograniczone miejsce w pojeździe, o napięciu 6V lub 12V. Cechują się zróżnicowanymi technologiami i różnorodnymi rozwiązaniami, jakie zostały w nich użyte, a także pojemnością, prądem rozruchowym i wymiarami. Wśród producentów akumulatorów motocyklowych warto wyróżnić tych, których produkty są sprawdzone i gwarantują długą pracę.

  Czytaj więcej