Długi okres postoju. Jak przygotować auto?

05 październik 2018
Autor 
Długi okres postoju. Jak przygotować auto?

Samochód najlepiej czuje się w ruchu. Jeśli przez dłuższy czas jest nieużywany, wiele jego podzespołów może ulec uszkodzeniu. Jak tego uniknąć? Nawet intensywna eksploatacja jest dla samochodu bezpieczniejsza niż długie okresy bezruchu. Negatywne skutki kilkutygodniowych – i dłuższych – postojów można na szczęście zminimalizować, odpowiednio przygotowując do nich auto. Samo odstawienie go do garażu, gdzie nie będzie bezpośrednio narażony na zimno i wiatr, jednak nie wystarczy. A stawka jest wysoka, bo nawet kilka tygodni bez jazdy może skutkować nieodwracalnym uszkodzeniem niektórych podzespołów.Przygotuj miejsce

Przed dłuższym postojem dobrze jest znaleźć odpowiednie miejsce do przechowywania auta. Najlepiej w tym celu sprawdzi się murowany, ogrzewany garaż z wydajną instalacją wentylacyjną. Musi to być pomieszczenie suche i nienarażone na skoki temperatur. Zanim odstawisz auto do garażu, upewnij się czy polisa OC będzie obowiązywać przez cały czas planowanego postoju. Ubezpieczenie musi obowiązywać także wtedy, gdy samochód jest nieużywany.

Akumulator

Jeżeli z auta nie będziesz korzystać do dwóch miesięcy, akumulator nie powinien rozładować się przez sterowniki. Dużo poważniejszy problem to pobór prądu przez alarm, który należy odłączyć nawet przed kilkutygodniowym postojem. Po dłuższej, trwającej kilka miesięcy przerwie, akumulator nawet bez obciążenia będzie jednak rozładowany. Unikaj wtedy uruchamiania go na kablach rozruchowych, bo w ten sposób niepotrzebnie go obciążasz. Zamiast tego podłącz baterię do prostownika i ładuj jak najniższym prądem.

Lakier

Jeśli jednak nie dysponujesz garażem, powinieneś przykryć samochód specjalnym pokrowcem. Najlepiej zrobisz wybierając model wykonany z brezentu – jest to materiał wodoodporny, a jednocześnie przepuszcza powietrze, dzięki czemu nie dopuścisz do rozwoju pleśni. Zanim jednak odstawisz auto „pod kołdrę”, starannie umyj i osusz karoserię, a następnie ją nawoskuj, zabezpieczając w ten sposób przed wilgocią, kurzem i innymi niebezpiecznymi czynnikami.

Opony

Mieszanki gum do produkcji opon mają tendencje do odkształcania się po kilku miesiącach spędzonych w bezruchu. Jest to proces nieodwracalny, dlatego należy zrobić wszystko, by tego uniknąć. Najskuteczniejszy sposób to napompowanie opony do najwyższego zalecanego przez producenta ciśnienia. Dzięki temu ogumienie będzie stykało się z podłożem niewielką powierzchnią i lepiej zniesie ciężar pojazdu.

Tarcze hamulcowe

W autach, które przez dłuższy czas stało bezczynnie, tarcze hamulcowe często nadają się tylko do wymiany. To „zasługa” rdzy, która pojawia się już kilku dniach postoju pojazdu. Z początku przybiera postać nalotu, który można łatwo usunąć. Po kilku miesiącach korozja może być jednak na tyle głęboka, że tarcze stają się niezdatne do użytku, a klocek przywrze tak mocno, że niemożliwe będzie ruszenie z miejsca. By tego uniknąć, nie zostawiaj auta na zaciągniętym ręcznym.

Wycieraczki

Wystarczy miesiąc, by pióra wycieraczek przywarły do szyb samochodu – zwłaszcza, jeśli ten stoi w ciepłym miejscu. Przy pierwszym uruchomieniu spryskiwacza, pióra nagle oderwą się od szkła, co w zdecydowanej większości przypadków skutkuje ich uszkodzeniem i koniecznością wymiany. Jak tego uniknąć? Nic trudnego. Przed dłuższym postojem musisz tylko postawić je pionowo.

Bak

Skraplanie się wody na ściankach baku to naturalne zjawisko. Przy dłuższym postoju kropelki mogą jednak ściekać do paliwa, pogarszając jego właściwości i przyspieszając proces zużywania się silnika. Dlatego przed postojem trwającym więcej niż tydzień należy uzupełnić bak do pełna.

Założyciel kilku stron branżowych w tym m.in. akustrefa.pl, strefaładowania.pl, prostowniki-akumulatory.pl, dostawcyprądu.pl, akumar.pl

W branży akumulatorowej od 2008r., prywatnie zapalony rowerzysta.

Zostaw swój komentarz

Promowane artykuły

Najnowsze porady eksperta

 • Lokalizatory GPS: 3 zastosowania dla kierowcy i fleet managera
  • czwartek, 21 luty 2019

  Jeszcze do niedawna stanowiły kosztowny przywilej i prestiż, na który pozwolić mogli sobie wyłącznie nieliczni. Dziś większość fleet managerów nie wyobraża sobie zarządzania parkiem pojazdów bez ich udziału. Oto trzy najważniejsze zadania, jakie spełniają lokalizatory GPS we współczesnych flotach.

  Czytaj więcej
 • Gdzie można zdać stary akumulator?
  • środa, 20 luty 2019

  Akumulator to jedna z niezwykle ważnych części samochodu, dzięki któremu możliwe jest uruchomienie silnika czy obsługa urządzeń elektrycznych. Niestety, jak każda część w samochodzie, akumulator również ulega eksploatacji. Po około 4 latach użytkowania nadchodzi czas na wymianę go na nowe urządzenie. Co jednak zrobić? Gdzie można zdać stary akumulator? Odpowiadamy. Dlaczego stary akumulator należy oddać? Wiele osób, kiedy decyduje się na wymianę akumulatora na nowy zostawia stary model w swoim garażu czy piwnicy. To błąd. Pamiętajmy, że w akumulatorze znajduje się ołów, kwas oraz inne substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Co więcej, jeśli akumulator znajdzie się…

 • Mandat za złe oświetlenie pojazdu? Sprawdź światła w swoim samochodzie!
  • wtorek, 19 luty 2019

  Coraz więcej firm ubezpieczeniowych odmawia wypłaty odszkodowania kierowcom, którzy spowodowali wypadek samochodem z nielegalnym lub źle ustawionym oświetleniem. Prawidłowa pozycja lamp zapewnia doskonałe doświetlenie drogi oraz zwiększa komfort jazdy i bezpieczeństwo nie tylko Twoje, ale także innych kierowców. Dowiedz się, jak dbać o oświetlenie pojazdu, aby uniknąć wysokiego mandatu i nie stwarzać zagrożenia na drodze.

  Czytaj więcej
 • Leasing czy wynajem samochodu, co się bardziej opłaca?
  • poniedziałek, 18 luty 2019

  Zarówno leasing jak i wynajem auta to pojęcia, które powszechnie znamy. Jednak bardzo często ich znaczenie mocno nam się myli. To dwie różne metody finansowania floty, które warto dokładniej poznać. Dzięki temu leasing Toyoty lub innego auta będzie łatwiejszy przy poszukiwaniu nowego samochodu na potrzeby firmy.

  Czytaj więcej

News

 • Luksus na miarę samochodów
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

   Samochody luksusowe – pragnienie i rozkosz, która znajduje się w sferze naszych najskrytszych marzeń i na którą tylko wybrani mogą sobie pozwolić. Nie tylko powodują spustoszenie w naszych portfelach, ale i na ulicach. Kto z nas nie zatrzymał się, żeby spojrzeć w oczy takiej prawdziwej bestii?

  Czytaj więcej
 • Najciekawsze polskie projekty samochodów
  • czwartek, 17 styczeń 2019

  Choć na obecnym rynku motoryzacyjnym trudno szukać pojazdu, który byłby oparty na polskim projekcie, nie zawsze tak było. Modyfikacje istniejących projektów, ulepszenia, albo nowatorskie rozwiązania być może wykorzystywane później, choć nieoficjalnie w innych popularnych europejskich pojazdach pojawiały się na przestrzeni lat w dużej ilości. Choć sytuacja Polski jako twórcy i producenta na rynku motoryzacyjnym nigdy nie była znacząca, jest kilka ciekawych prototypów aut, które warto poznać, choć nigdy nie zyskały szansy na seryjną produkcję. Również współczesne polskie projekty samochodów wzbudzają zainteresowanie i być może zaistnieją za jakiś czas na świecie.

  Czytaj więcej
 • Innowacyjny system Kia R.E.A.D
  • poniedziałek, 21 styczeń 2019

  Największe na świecie elektroniczne Targi CES 2019 określają trendy technologiczne, jakie czekają nas już w niedalekiej przyszłości. Jeśli tylko projekty ukazane w Las Vegas na targach CES 2019 dałoby się zrealizować, oznaczałoby to rewolucję w motoryzacji. Uwagę wielu zwiedzających przyciągnął zwłaszcza system R.E.A.D. Projekt zaprezentowany przez firmę Kia przeniósł nas do czasów jazdy w pełni autonomicznej i sprawnej mobilności.

  Czytaj więcej
 • Telewizor w aucie? Byton M-Byte pokazuje, że można. Tylko po co?
  • środa, 16 styczeń 2019

  Telewizor w aucie, czyli kiedy próbujemy wynaleźć koło na nowo Telewizor w aucie wydaje się być średnio trafionym pomysłem. Już 17 calowy wyświetlacz, montowany w samochodach marki Tesla, daje się kierowcom mocno we znaki ze względu na swoje właściwości rozpraszające i oślepiające, ktoś jednak wpadł na pomysł, że jest on... wciąż za mały. Projektanci pojazdu zwącego się Byton M-Byte postawili wszystko na jedną kartę, projektując pojazd wyposażony w 49 calowy ekran, tuż pod przednią szybą. Projekt ten nie tylko wyszedł poza stadium projektu koncepcyjnego, lecz wręcz wkroczył powolnymi, śmiałymi krokami na ścieżkę masowej produkcji. Pytanie brzmi - czy słusznie? Opinie…

  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl