Jak przygotować auto przed długą podróżą?

10 październik 2018
Autor 
Jak przygotować auto przed długą podróżą?

Wyjeżdżasz w daleką podróż i zależy ci na tym by twój samochód nie zawiódł na trasie? Obawiasz się usterek i awarii, które spotkają cię w najmniej oczekiwanym momencie? To zrozumiałe. Zadbaj więc o swoje bezpieczeństwo i przygotuj auto do długiej podróży. Podpowiadamy jak to zrobić.

Nic na ostatnią chwilę

Jeśli wyjazd, który planujesz nie jest nagły zadbaj o to, by swój samochód zacząć przygotowywać już na cztery tygodnie przed podróżą. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz. Co więcej, jeśli okaże się, że niektóre części w twoim aucie wymagają wymiany spokojnie zdążysz się ze wszystkim uporać.

Sprawdź płyny

Zacznij przede wszystkim od oleju. Jeśli zbliża się czas jego wymiany a przed tobą długa podróż - nie ryzykuj, zrób to przed wyjazdem. Zawsze lepiej wymienić olej wcześniej, niż za późno. Poza tym sprawdź także stan płynu chłodniczego oraz upewnij się, że układ chłodniczy jest szczelny. Długa podróż to wyzwanie dla silnika, który musi być odpowiednio chłodzony. Skontroluj również poziom elektrolitu w akumulatorze oraz płyn do spryskiwaczy.Przegląd opon

Kolejny krok, jaki warto zrobić to dokładne sprawdzenie stanu opon. Upewnij się, że bieżnik na ich powierzchni wciąż jest wyraźny - starta opona to gorsze odprowadzanie wody a co za tym idzie ryzyko poślizgu. Sprawdź czy ciśnienie w oponach jest odpowiednie oraz równe. Sprawdzając koła w swoim pojeździe nie zapominaj również o tym zapasowym. Bardzo często zdarza się bowiem tak, że w swoich bagażnikach posiadamy koła, które nie będą w stanie pomóc nam w kryzysowej sytuacji. Upewnij się, że w oponie koła zapasowego znajduje się powietrze a rozstaw śrub pasuje do tego jaki znajduje się w twoim samochodzie.

Czas na porządki

Przed wyjazdem w podróż zadbaj o to, by posprzątać samochód. Szczególnie warto wyjąć z niego wszystkie niepotrzebne rzeczy, które wozimy w bagażniku. Im cięższy samochód tym większe zużycie paliwa. Generalne porządki mogą więc pomóc ci podróżować taniej.

Niezbędne dokumenty

Wyruszając w podróż warto skupić się nie tylko na stanie pojazdu, ale również na tym, by zabrać ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty. Sprawdź do kiedy samochód posiada ważny przegląd techniczny oraz upewnij się, że posiadasz ważną polisę OC. Warto również zastanowić się nad wykupieniem pakietu Assistance, dzięki któremu możesz liczyć na pomoc na trasie. Poza tym zabierz ze sobą dowód rejestracyjny, numer telefonu do zaufanego serwisu, książkę serwisową oraz numer telefonu do ubezpieczyciela. Tak przygotowany poradzisz sobie w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji.

Zadbaj o wyposażenie

To co zabierzesz ze sobą może pomóc ci na trasie i zapewnić ci bezpieczeństwo. Sprawdź więc czy gaśnica w twoim samochodzie posiada legalizację, wyposaż się w trójkąt bezpieczeństwa, linkę holowniczą oraz komplet podstawowych narzędzi. Co powinno wchodzić w skład takiego zestawu? Lewarek, klucze, śrubokręt to podstawa. Jeśli wybierasz się w podróż zagraniczną sprawdź w sieci, jakie są obowiązkowe elementy wyposażenia samochodu w kraju, do którego jedziesz. W wielu z nich kierowca ma bowiem obowiązek posiadania kamizelki odblaskowej.

Założyciel kilku stron branżowych w tym m.in. akustrefa.pl, strefaładowania.pl, prostowniki-akumulatory.pl, dostawcyprądu.pl, akumar.pl

W branży akumulatorowej od 2008r., prywatnie zapalony rowerzysta.

Zostaw swój komentarz

Komentarze

 • Remek środa, 10 październik 2018

  Aby auto dobrze służyło trzeba zawsze o nie dbać a nie tylko przed dłuższymi podróżami. Sam lubię raz w miesiącu posprawdzać wszystko w moim korando. Płyny, ciśnienie opon, aby był zawsze gotowy do jazdy

 • limon środa, 10 październik 2018

  Jak to jak? Szybko :)

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana szyby przedniej w samochodzie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Szyba samochodowa to pozornie najdelikatniejsza materia w samochodzie, chociaż jednocześnie wytrzymała. Tak naprawdę nie musi dojść nawet do kolizji czy wypadku, aby uległa rozbiciu czy pęknięciu. Wystarczy drobny kamyk, który siłą odrzutu spod innego przejeżdżającego samochodu dotrze do naszej szyby, aby została ona uszkodzona. Szyba może nie zostać w takiej sytuacji zupełnie rozbita, ale nawet pęknięcie czy odprysk są podstawą do jej wymiany.

  Czytaj więcej
 • Prawidłowe ciśnienie w oponach - zbyt niskie, zbyt wysokie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Okres zmiany klimatu w Polsce to również okres zamiany opon zimowych na letnie. Wiele osób robi to bez chwili pomyślenia, bo tak po prostu trzeba. Jednak, podczas takiej zamiany warto przeanalizować również ciśnienie w oponach. Oczywiście, jeśli korzysta ktoś z serwisu wulkanizacyjnego to z pewnością zostanie ono sprawdzone. W innych przypadkach jak zamiana opon, które mają już parę lat we własnym garażu, ciśnienie nie jest zawsze sprawdzane.

  Czytaj więcej
 • Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Kiedy zgłębiamy techniki prowadzenia samochodu na kursie prawa jazdy, jednym z elementów jest nauka prawidłowego trzymania kierownicy. Zdarza się jednak, że już jako pełnoprawni kierowcy, bagatelizujemy tę kwestię i nie stosujemy się do zasad, które mają przecież znaczenie jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo „za kółkiem”. Bywa, że przykładamy wagę do takich kwestii jak zapinanie pasów, stosujemy się do zasad tzw. eco-drivingu, zaopatrujemy się w zestaw głośnomówiący, aby nie używać telefonu komórkowego, a zupełnie pomijamy przyswojenie sobie nawyku prawidłowego trzymania kierownicy.

  Czytaj więcej
 • Wideorejestrator samochodowy - jak dobrać optymalny model kamery samochodowej?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Na drodze mogą zdarzyć się różne sytuacje, nie zawsze przyjemne. Kolizje, stłuczki czy wypadki zawsze wiążą się z dużym stresem i wymagają wskazania winnego. Sprawca może oczywiście przyznać się dobrowolnie, lecz jest to rzadkość, dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na montaż wideorejestratora samochodowego.

  Czytaj więcej

News

 • Szóste wcielenie Hyundai Elantra już w Polsce
  • środa, 20 marzec 2019

  Hyundai Elantra liczy sobie już niemal 30 lat. Pierwsza generacja tych samochodów na rynku pojawiła się w roku 1990. Obecnie zakupić można już szóste wcielenie tego modelu, który prezentuje się nieszablonowo, a przy tym jest bardzo wygodny. Co warto jeszcze na jego temat wiedzieć? Czym cechuje się najnowszy model Hyundai Elantra, który trafił również do Polski?

  Czytaj więcej
 • Nowy Lexus UX - co trzeba o nim wiedzieć?
  • środa, 20 marzec 2019

  Pod koniec 2018 roku do sprzedaży trafił nowy crossover Lexusa. Liczba zamówień na samochód wyniosła już niemal 9 tysięcy egzemplarzy. To o wiele więcej niż się spodziewano. Wcześniej mówiono o sprzedaży rzędu 900 sztuk w skali miesiąca. Co ciekawe, zdaniem ekspertów japońska firma nie zwiększy produkcji i zrealizuje wszystkie złożone zamówienia, to na auto trzeba będzie czekać nawet 10 miesięcy.

  Czytaj więcej
 • Rivian - Nowość na rynku samochodów elektrycznych
  • środa, 20 marzec 2019

  Choć auta elektryczne w świecie motoryzacji to nie nowość, od momentu premiery pierwszego elektrycznego samochodu bardzo wiele się zmieniło. Nawet najwięksi przeciwnicy akumulatorów zamiast rzędowych V6, muszą przyznać, że nowości, które pojawiają się na rynku potrafią zachwycać osiągami.

  Czytaj więcej
 • Kia Stinger - Gran Turismo w sedanie za rozsądną cenę
  • środa, 20 marzec 2019

  W świecie motoryzacji możemy zaobserwować ostatnio mocną zmianę na liście liderów sprzedaży, a przede wszystkim niesamowitą metamorfozę niegdyś zapomnianych marek. Oczywiście pomimo tego, że w Polsce cały czas królem, a właściwie królową sprzedaży jest niezmienne Skoda Octavia, reszta miejsc na podium jest mocno chwiejna. Można to porównać do zawodów sportowych. W wyścigach Formuły 1 często mówi się o zaletach jazdy na drugim miejscu. Kierowca nie tylko korzysta z tunelu aerodynamicznego zwycięskiego samochodu, ale także może obserwować trasę i unikać błędów, które popełnia jego rywal. Na ostatnim odcinku przystępuje do wyprzedzania i wygrywa wyścig. Podobna sytuacja ma obecnie miejsce na rynku…

  Czytaj więcej