Wybieramy nawigację GPS do samochodu - przegląd modeli

12 październik 2018
Autor 
Wybieramy nawigację GPS do samochodu - przegląd modeli

Papierowe mapy odchodzą do lamusa na rzecz wygodniejszej w użyciu nawigacji GPS. Jaką nawigację wybrać i czym się kierować przy jej zakupie? Poniżej przedstawię kilka najpopularniejszych w naszym kraju modeli, które są według mnie godne polecenia.

Wybieramy nawigację GPS do samochodu

Vordon VOR-5 Europa

Ekran o pięciocalowej przekątnej i rozdzielczości 800 x 480 pikseli. Nawigacja ta jest obsługiwana przez system operacyjny Windows CE 6.0. Wyposażona jest w kartę pamięci flash o pojemności 4 GB, na której zainstalowana jest mapa OpenStreetMap zawierająca mapy całej Europy. Model ten posiada gwarancję dożywotniej i darmowej aktualizacji map, które mogą być wyświetlane w formie dwu lub trójwymiarowej. Urządzenie zaopatrzone jest w bazę fotoradarów, więc w porę ostrzeże nas, w których miejscach warto zachować ostrożność. Ponadto automatycznie zmodyfikuje trasę, która jest monitorowana na bieżąco w celu uniknięcia korków. Nawigacja ta posiada odtwarzacz multimedialny oraz radio. Dodatkowe dane możemy przechowywać na karcie micro SD lub micro SDHC, które możemy zainstalować wewnątrz tej nawigacji.TomTom Start 20M EU 45

Bardzo prosty montaż i obsługa tego urządzenia są jego niewątpliwą zaletą. 4,3 calowy ekran jest wystarczający do zapewnienia wygodnej obsługi przejrzystego menu głównego. Nawigacja TomTom może pochwalić się bardzo dokładnym systemem IQ Routes, który precyzyjnie określa czas przejazdu zaplanowanej trasy. Urządzenie to posiada wgraną bazę fotoradarów oraz ostrzeże nas jeśli przekroczymy dozwoloną prędkość o określoną wartość. Producenci zapewniają nam również dożywotni dostęp do bezpłatnych aktualizacji map.

Navitel E700 Europa + Rosja

Nawigacja ta posiada wgrane mapy całej Europy oraz Rosji. Duży siedmiocalowy ekran zapewnia wygodną obsługę. Urządzenie posiada ciekawą funkcję „Samochód ciężarowy”, która pozwala na wytyczenie trasy z uwzględnieniem takich danych jak gabaryty pojazdu czy jego waga. Ponadto, możemy określić jakiego rodzaju dróg ma unikać nawigacja (np. płatnych) co umożliwi dokładniejsze spersonalizowanie urządzenia. Producent oferuje nam również dożywotnią aktualizację map za darmo. Urządzenie posiada wbudowany transmiter FM wraz z Audio Player, pozwalający na słuchanie muzyki w bardzo wysokiej jakości. Nawigacja t posiada opcję uśpienia, tak więc jeśli będziemy używać jej kilka razy w ciągu dnia, możemy zaoszczędzić czas na jej wielokrotnym uruchamianiu.

Mio Spirit 7500 LM Europa

Ekran o przekątnej pięć cali zapewnia wystarczającą przejrzystość prezentowanych na nim map. Nawigacja ta wyposażona jest w wiele pomocnych systemów, ułatwiających jej użytkownikom dotarcie do zaplanowanego celu, np. system LineAssist poinformuje na jakim pasie ruchu ustawić się, aby manewr skręcania był najkorzystniejszy. Urządzenie działa w oparciu o system Windows CE. Posiada wgrane mapy 44 krajów Europy z możliwością ich bezpłatnej aktualizacji przez cały okres eksploatacji. W urządzeniu tym, tak jak w poprzednich znajdziemy aktualną bazę fotoradarów, dzięki której wiadomo w jakich miejscach lepiej zwolnić. W urządzeniu znajduje się wejście na kartę SD, dzięki czemu mamy możliwość przechowania na nim większej liczby danych.

Vordon 7 HD

Siedmiocalowy ekran o rozdzielczości 800 x 480 pikseli i bardzo intuicyjny interfejs sprawiają, że jest to urządzenia proste w obsłudze. Działa w oparciu o system Windows CE. Dzięki wgranej bazie fotoradarów zaoszczędzimy trochę pieniędzy na mandatach za szybką jazdę. Transmiter FM umożliwia podłączenie nawigacji do głośników samochodowych. Urządzenie posiada możliwość odtwarzania plików audio, video oraz zdjęć. Wyposażone jest w wejście słuchawkowe oraz posiada wgrany głosowy przewodnik turystyczny. Dzięki możliwości obsługi kart micro SD, możemy poszerzyć bazowe 4GB pamięci o dodatkowe 32GB. Nawigacja jest wyposażona w mapy 42 krajów Europy. Dodatkowe programy użytkowe czynią to urządzenie jeszcze bardziej atrakcyjnym. Znajdziemy w nim bowiem programy takie jak kalkulator, Word viever, Excel viever oraz kilka innych.

Podsumowanie

Opisane wyżej modele nawigacji GPS są niewielkim ułamkiem dostępnych na polskim rynku urządzeń. Są one jednymi z najpopularniejszych w naszym kraju i mogą pochwalić się przyzwoitymi recenzjami i opiniami klientów. Z pewnością warto wziąć je pod uwagę jeśli rozważamy zakup nawigacji, bez względu na to czy prowadzimy samochód osobowy, campera czy tira. Posiadają one bardzo wiele możliwości dostosowania ich do naszych osobistych potrzeb, a przez bogatą ofertę przeróżnych programów, bardzo ułatwiają nawigację. Ponadto dzięki możliwości obsługi multimediów mogą stać się fajnym narzędziem rozrywki. Jeśli chcemy połączyć przyjemne z użytecznym to warto rozważyć ich zakup.

Założyciel kilku stron branżowych w tym m.in. akustrefa.pl, strefaładowania.pl, prostowniki-akumulatory.pl, dostawcyprądu.pl, akumar.pl

W branży akumulatorowej od 2008r., prywatnie zapalony rowerzysta.

Zostaw swój komentarz

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana szyby przedniej w samochodzie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Szyba samochodowa to pozornie najdelikatniejsza materia w samochodzie, chociaż jednocześnie wytrzymała. Tak naprawdę nie musi dojść nawet do kolizji czy wypadku, aby uległa rozbiciu czy pęknięciu. Wystarczy drobny kamyk, który siłą odrzutu spod innego przejeżdżającego samochodu dotrze do naszej szyby, aby została ona uszkodzona. Szyba może nie zostać w takiej sytuacji zupełnie rozbita, ale nawet pęknięcie czy odprysk są podstawą do jej wymiany.

  Czytaj więcej
 • Prawidłowe ciśnienie w oponach - zbyt niskie, zbyt wysokie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Okres zmiany klimatu w Polsce to również okres zamiany opon zimowych na letnie. Wiele osób robi to bez chwili pomyślenia, bo tak po prostu trzeba. Jednak, podczas takiej zamiany warto przeanalizować również ciśnienie w oponach. Oczywiście, jeśli korzysta ktoś z serwisu wulkanizacyjnego to z pewnością zostanie ono sprawdzone. W innych przypadkach jak zamiana opon, które mają już parę lat we własnym garażu, ciśnienie nie jest zawsze sprawdzane.

  Czytaj więcej
 • Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Kiedy zgłębiamy techniki prowadzenia samochodu na kursie prawa jazdy, jednym z elementów jest nauka prawidłowego trzymania kierownicy. Zdarza się jednak, że już jako pełnoprawni kierowcy, bagatelizujemy tę kwestię i nie stosujemy się do zasad, które mają przecież znaczenie jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo „za kółkiem”. Bywa, że przykładamy wagę do takich kwestii jak zapinanie pasów, stosujemy się do zasad tzw. eco-drivingu, zaopatrujemy się w zestaw głośnomówiący, aby nie używać telefonu komórkowego, a zupełnie pomijamy przyswojenie sobie nawyku prawidłowego trzymania kierownicy.

  Czytaj więcej
 • Wideorejestrator samochodowy - jak dobrać optymalny model kamery samochodowej?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Na drodze mogą zdarzyć się różne sytuacje, nie zawsze przyjemne. Kolizje, stłuczki czy wypadki zawsze wiążą się z dużym stresem i wymagają wskazania winnego. Sprawca może oczywiście przyznać się dobrowolnie, lecz jest to rzadkość, dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na montaż wideorejestratora samochodowego.

  Czytaj więcej

News

 • Szóste wcielenie Hyundai Elantra już w Polsce
  • środa, 20 marzec 2019

  Hyundai Elantra liczy sobie już niemal 30 lat. Pierwsza generacja tych samochodów na rynku pojawiła się w roku 1990. Obecnie zakupić można już szóste wcielenie tego modelu, który prezentuje się nieszablonowo, a przy tym jest bardzo wygodny. Co warto jeszcze na jego temat wiedzieć? Czym cechuje się najnowszy model Hyundai Elantra, który trafił również do Polski?

  Czytaj więcej
 • Nowy Lexus UX - co trzeba o nim wiedzieć?
  • środa, 20 marzec 2019

  Pod koniec 2018 roku do sprzedaży trafił nowy crossover Lexusa. Liczba zamówień na samochód wyniosła już niemal 9 tysięcy egzemplarzy. To o wiele więcej niż się spodziewano. Wcześniej mówiono o sprzedaży rzędu 900 sztuk w skali miesiąca. Co ciekawe, zdaniem ekspertów japońska firma nie zwiększy produkcji i zrealizuje wszystkie złożone zamówienia, to na auto trzeba będzie czekać nawet 10 miesięcy.

  Czytaj więcej
 • Rivian - Nowość na rynku samochodów elektrycznych
  • środa, 20 marzec 2019

  Choć auta elektryczne w świecie motoryzacji to nie nowość, od momentu premiery pierwszego elektrycznego samochodu bardzo wiele się zmieniło. Nawet najwięksi przeciwnicy akumulatorów zamiast rzędowych V6, muszą przyznać, że nowości, które pojawiają się na rynku potrafią zachwycać osiągami.

  Czytaj więcej
 • Kia Stinger - Gran Turismo w sedanie za rozsądną cenę
  • środa, 20 marzec 2019

  W świecie motoryzacji możemy zaobserwować ostatnio mocną zmianę na liście liderów sprzedaży, a przede wszystkim niesamowitą metamorfozę niegdyś zapomnianych marek. Oczywiście pomimo tego, że w Polsce cały czas królem, a właściwie królową sprzedaży jest niezmienne Skoda Octavia, reszta miejsc na podium jest mocno chwiejna. Można to porównać do zawodów sportowych. W wyścigach Formuły 1 często mówi się o zaletach jazdy na drugim miejscu. Kierowca nie tylko korzysta z tunelu aerodynamicznego zwycięskiego samochodu, ale także może obserwować trasę i unikać błędów, które popełnia jego rywal. Na ostatnim odcinku przystępuje do wyprzedzania i wygrywa wyścig. Podobna sytuacja ma obecnie miejsce na rynku…

  Czytaj więcej