Czy instalacja LPG rzeczywiście niszczy silnik? Obalamy mity

12 październik 2018
Autor 
Czy instalacja LPG rzeczywiście niszczy silnik? Obalamy mity

Często można spotkać się z opinią, jakoby instalacja LPG prowadzi do degradacji wielu części silnika, a ich naprawa generuje tak wysokie koszty, że staje się to po prostu nieopłacalne. Czy jest to prawdziwa opinia? Niewątpliwie, w niektórych przypadkach instalacja LPG może okazać się błędem. Wynika to jednak częściej z niewiedzy, zarówno właściciela samochodu, jak i serwisu montującego instalację. Powinniśmy zacząć od tego, że nie każdy silnik nadaje się do przerobienia na napęd LPG, jednak wraz z postępem techniki, błędy przy montażu takiej instalacji mogą zostać wyeliminowane. Zacznijmy więc od tego, kto może pozwolić sobie na instalację LPG.Jakie silniki nadają się do instalacji LPG?

Silniki (co nie jest tajemnicą), występują w wielu odmiennych wersjach. Jeśli nie znamy się za bardzo na ich budowie, warto przed decyzją o zamontowaniu instalacji LPG, sprawdzić kod silnika i dowiedzieć się u specjalisty czy taka operacja jest w ogóle możliwa.

Silniki z pośrednim wtryskiem paliwa

Dobrą współpracą z instalacją LPG najczęściej mogą pochwalić się silniki z wtryskiem pośrednim. Silniki takie niejednokrotnie montowane były w samochodach grupy Volkswagena (np. 1.4 MPI 16V), Opla (np. 1.4 Turbo) i wielu innych. Gorsze we współpracy z instalacją LPG wydają się być silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Po pierwsze koszt zamontowania takiej instalacji w tego rodzaju silniku jest wyższy. Dodatkowo przy tego rodzaju silnikach należy stosować dodatkowe dotryski benzyny co wynika z faktu, że dłuższa jazda jedynie na paliwie gazowym mogłaby doprowadzić do zatarcia wtryskiwaczy paliwa

Silniki z bezpośrednim wtryskiem paliwa

Coraz częstsze występowanie silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa zmusza do wprowadzania coraz to nowocześniejszych instalacji gazowych, które różnią się nie tylko większymi kosztami montażu, ale i sposobem działania. Jest to niestety konieczne aby poprawić żywotność tego rodzajów silników z zamontowaną instalacją LPG. Jednak poprawne zamontowanie tejże instalacji, połączone z regularnym serwisem powinno zaowocować bezpieczną i w miarę bezproblemową eksploatacje takiego rodzaju motoru. Przejdźmy teraz do kolejnej nurtującej rzeczy, a mianowicie…

Co najczęściej się psuje w samochodzie z instalacją LPG?

Niestety jest tego sporo. Musimy dbać o regularny serwis i kontrole, aby nie znaleźć się w sytuacji, kiedy zaplanowane na zmianie paliwa oszczędności, zmuszeni będziemy wydać na renowację najważniejszych części silnika.

Po pierwsze kontrolujmy przewody. Przy montowaniu instalacji LPG nie oszczędzajmy i nie wybierajmy tylko tych z najniższej półki. Przewody często parcieją i pękają, co prowadzi do wycieków gazu i płynów chłodzących. Może to doprowadzić nawet do przegrzania się silnika i jego awarii.

Musimy pamiętać o legalizacji butli co dziesięć lat. Pamiętajmy, że pracuje ona pod wysokim ciśnieniem. Po określonym w homologacji terminie mamy do wyboru dwa rozwiązania, albo udamy się do serwisu mającego uprawnienia do legalizacji butli, która pozwoli nam korzystać z niej przez kolejne 2-3 lata i będzie kosztować nas od 150 do 300 zł, albo możemy zakupić nową butlę za około 600 zł. Pamiętajmy, że bez ważnej legalizacji, naszemu pojazdowi nie zostanie podbity przegląd.

Dbajmy o serwis takich części jak filtry powietrza i gazu. Koszt ich wymiany nie powinien przekroczyć stu złotych. Części takie jak reduktor oraz wtryskiwacze są nieco trwalsze, ale i koszt ich naprawy czy wymiany jest wyższy. Biorąc jednak pod uwagę to ile zdołamy dzięki instalacji LPG zaoszczędzić to ich wymiana nie powinna stanowić wielkiego problemu.

Podsumowanie

Niewątpliwie instalacja LPG wiąże się pewnego rodzaju odpowiedzialnością. Jesteśmy zmuszeni do dopłacenia w przeglądy oraz serwis dodatkowych podzespołów, jednak prawidłowo zamontowana instalacja gazowa połączona z regularnym i dokładnym serwisem, przyniesie nam więcej zysków niż strat. Często problemy z silnikiem powodowane rzekomym przerobieniem go na gaz, nie są winą samej w sobie instalacji, a wiążą się z niedokładnym montażem instalacji LPG. Instalacja może być np. nieszczelna lub jej elementy mogą być niskiej jakości, co może powodować psucie się innych elementów w pozostałych podzespołach. Innym powodem jest często nieregularny serwis lub oszczędzanie na nim. Decydując się na instalację LPG musimy pogodzić się z dodatkowym kosztem serwisu, który mimo wszystko będzie w tym rozrachunku opłacalny.

Najbezpieczniejszym wyjściem przy instalacji LPG wydaje się zakup samochodu dostosowanego do tego rodzaju paliwa już przez samego producenta. Drugim bezpiecznym wyjściem jest zakup typowego benzyniaka i zainstalowanie LPG u zaufanego montera. Prawidłowo wykonana instalacja połączona z serwisem nie powinna przysparzać więcej kłopotów od innego rodzaju silników.

Założyciel kilku stron branżowych w tym m.in. akustrefa.pl, strefaładowania.pl, prostowniki-akumulatory.pl, dostawcyprądu.pl, akumar.pl

W branży akumulatorowej od 2008r., prywatnie zapalony rowerzysta.

Zostaw swój komentarz

Komentarze

 • Józek piątek, 12 październik 2018

  Uważam, że montaż instalacji lpg to bardzo dobre rozwiązanie dla osób które pokonują dużo km. Jeżeli instalacja jest poprawnie zamontowana to nie powinna sprawiać kłopotów. Wystarczy przestrzegać serwis. W moim ucie zamontowano instalację BRC i spisuje się bardzo dobrze.

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana szyby przedniej w samochodzie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Szyba samochodowa to pozornie najdelikatniejsza materia w samochodzie, chociaż jednocześnie wytrzymała. Tak naprawdę nie musi dojść nawet do kolizji czy wypadku, aby uległa rozbiciu czy pęknięciu. Wystarczy drobny kamyk, który siłą odrzutu spod innego przejeżdżającego samochodu dotrze do naszej szyby, aby została ona uszkodzona. Szyba może nie zostać w takiej sytuacji zupełnie rozbita, ale nawet pęknięcie czy odprysk są podstawą do jej wymiany.

  Czytaj więcej
 • Prawidłowe ciśnienie w oponach - zbyt niskie, zbyt wysokie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Okres zmiany klimatu w Polsce to również okres zamiany opon zimowych na letnie. Wiele osób robi to bez chwili pomyślenia, bo tak po prostu trzeba. Jednak, podczas takiej zamiany warto przeanalizować również ciśnienie w oponach. Oczywiście, jeśli korzysta ktoś z serwisu wulkanizacyjnego to z pewnością zostanie ono sprawdzone. W innych przypadkach jak zamiana opon, które mają już parę lat we własnym garażu, ciśnienie nie jest zawsze sprawdzane.

  Czytaj więcej
 • Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Kiedy zgłębiamy techniki prowadzenia samochodu na kursie prawa jazdy, jednym z elementów jest nauka prawidłowego trzymania kierownicy. Zdarza się jednak, że już jako pełnoprawni kierowcy, bagatelizujemy tę kwestię i nie stosujemy się do zasad, które mają przecież znaczenie jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo „za kółkiem”. Bywa, że przykładamy wagę do takich kwestii jak zapinanie pasów, stosujemy się do zasad tzw. eco-drivingu, zaopatrujemy się w zestaw głośnomówiący, aby nie używać telefonu komórkowego, a zupełnie pomijamy przyswojenie sobie nawyku prawidłowego trzymania kierownicy.

  Czytaj więcej
 • Wideorejestrator samochodowy - jak dobrać optymalny model kamery samochodowej?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Na drodze mogą zdarzyć się różne sytuacje, nie zawsze przyjemne. Kolizje, stłuczki czy wypadki zawsze wiążą się z dużym stresem i wymagają wskazania winnego. Sprawca może oczywiście przyznać się dobrowolnie, lecz jest to rzadkość, dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na montaż wideorejestratora samochodowego.

  Czytaj więcej

News

 • Szóste wcielenie Hyundai Elantra już w Polsce
  • środa, 20 marzec 2019

  Hyundai Elantra liczy sobie już niemal 30 lat. Pierwsza generacja tych samochodów na rynku pojawiła się w roku 1990. Obecnie zakupić można już szóste wcielenie tego modelu, który prezentuje się nieszablonowo, a przy tym jest bardzo wygodny. Co warto jeszcze na jego temat wiedzieć? Czym cechuje się najnowszy model Hyundai Elantra, który trafił również do Polski?

  Czytaj więcej
 • Nowy Lexus UX - co trzeba o nim wiedzieć?
  • środa, 20 marzec 2019

  Pod koniec 2018 roku do sprzedaży trafił nowy crossover Lexusa. Liczba zamówień na samochód wyniosła już niemal 9 tysięcy egzemplarzy. To o wiele więcej niż się spodziewano. Wcześniej mówiono o sprzedaży rzędu 900 sztuk w skali miesiąca. Co ciekawe, zdaniem ekspertów japońska firma nie zwiększy produkcji i zrealizuje wszystkie złożone zamówienia, to na auto trzeba będzie czekać nawet 10 miesięcy.

  Czytaj więcej
 • Rivian - Nowość na rynku samochodów elektrycznych
  • środa, 20 marzec 2019

  Choć auta elektryczne w świecie motoryzacji to nie nowość, od momentu premiery pierwszego elektrycznego samochodu bardzo wiele się zmieniło. Nawet najwięksi przeciwnicy akumulatorów zamiast rzędowych V6, muszą przyznać, że nowości, które pojawiają się na rynku potrafią zachwycać osiągami.

  Czytaj więcej
 • Kia Stinger - Gran Turismo w sedanie za rozsądną cenę
  • środa, 20 marzec 2019

  W świecie motoryzacji możemy zaobserwować ostatnio mocną zmianę na liście liderów sprzedaży, a przede wszystkim niesamowitą metamorfozę niegdyś zapomnianych marek. Oczywiście pomimo tego, że w Polsce cały czas królem, a właściwie królową sprzedaży jest niezmienne Skoda Octavia, reszta miejsc na podium jest mocno chwiejna. Można to porównać do zawodów sportowych. W wyścigach Formuły 1 często mówi się o zaletach jazdy na drugim miejscu. Kierowca nie tylko korzysta z tunelu aerodynamicznego zwycięskiego samochodu, ale także może obserwować trasę i unikać błędów, które popełnia jego rywal. Na ostatnim odcinku przystępuje do wyprzedzania i wygrywa wyścig. Podobna sytuacja ma obecnie miejsce na rynku…

  Czytaj więcej