Czy instalacja LPG rzeczywiście niszczy silnik? Obalamy mity

12 październik 2018
Autor 
Czy instalacja LPG rzeczywiście niszczy silnik? Obalamy mity

Często można spotkać się z opinią, jakoby instalacja LPG prowadzi do degradacji wielu części silnika, a ich naprawa generuje tak wysokie koszty, że staje się to po prostu nieopłacalne. Czy jest to prawdziwa opinia? Niewątpliwie, w niektórych przypadkach instalacja LPG może okazać się błędem. Wynika to jednak częściej z niewiedzy, zarówno właściciela samochodu, jak i serwisu montującego instalację. Powinniśmy zacząć od tego, że nie każdy silnik nadaje się do przerobienia na napęd LPG, jednak wraz z postępem techniki, błędy przy montażu takiej instalacji mogą zostać wyeliminowane. Zacznijmy więc od tego, kto może pozwolić sobie na instalację LPG.Jakie silniki nadają się do instalacji LPG?

Silniki (co nie jest tajemnicą), występują w wielu odmiennych wersjach. Jeśli nie znamy się za bardzo na ich budowie, warto przed decyzją o zamontowaniu instalacji LPG, sprawdzić kod silnika i dowiedzieć się u specjalisty czy taka operacja jest w ogóle możliwa.

Silniki z pośrednim wtryskiem paliwa

Dobrą współpracą z instalacją LPG najczęściej mogą pochwalić się silniki z wtryskiem pośrednim. Silniki takie niejednokrotnie montowane były w samochodach grupy Volkswagena (np. 1.4 MPI 16V), Opla (np. 1.4 Turbo) i wielu innych. Gorsze we współpracy z instalacją LPG wydają się być silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Po pierwsze koszt zamontowania takiej instalacji w tego rodzaju silniku jest wyższy. Dodatkowo przy tego rodzaju silnikach należy stosować dodatkowe dotryski benzyny co wynika z faktu, że dłuższa jazda jedynie na paliwie gazowym mogłaby doprowadzić do zatarcia wtryskiwaczy paliwa

Silniki z bezpośrednim wtryskiem paliwa

Coraz częstsze występowanie silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa zmusza do wprowadzania coraz to nowocześniejszych instalacji gazowych, które różnią się nie tylko większymi kosztami montażu, ale i sposobem działania. Jest to niestety konieczne aby poprawić żywotność tego rodzajów silników z zamontowaną instalacją LPG. Jednak poprawne zamontowanie tejże instalacji, połączone z regularnym serwisem powinno zaowocować bezpieczną i w miarę bezproblemową eksploatacje takiego rodzaju motoru. Przejdźmy teraz do kolejnej nurtującej rzeczy, a mianowicie…

Co najczęściej się psuje w samochodzie z instalacją LPG?

Niestety jest tego sporo. Musimy dbać o regularny serwis i kontrole, aby nie znaleźć się w sytuacji, kiedy zaplanowane na zmianie paliwa oszczędności, zmuszeni będziemy wydać na renowację najważniejszych części silnika.

Po pierwsze kontrolujmy przewody. Przy montowaniu instalacji LPG nie oszczędzajmy i nie wybierajmy tylko tych z najniższej półki. Przewody często parcieją i pękają, co prowadzi do wycieków gazu i płynów chłodzących. Może to doprowadzić nawet do przegrzania się silnika i jego awarii.

Musimy pamiętać o legalizacji butli co dziesięć lat. Pamiętajmy, że pracuje ona pod wysokim ciśnieniem. Po określonym w homologacji terminie mamy do wyboru dwa rozwiązania, albo udamy się do serwisu mającego uprawnienia do legalizacji butli, która pozwoli nam korzystać z niej przez kolejne 2-3 lata i będzie kosztować nas od 150 do 300 zł, albo możemy zakupić nową butlę za około 600 zł. Pamiętajmy, że bez ważnej legalizacji, naszemu pojazdowi nie zostanie podbity przegląd.

Dbajmy o serwis takich części jak filtry powietrza i gazu. Koszt ich wymiany nie powinien przekroczyć stu złotych. Części takie jak reduktor oraz wtryskiwacze są nieco trwalsze, ale i koszt ich naprawy czy wymiany jest wyższy. Biorąc jednak pod uwagę to ile zdołamy dzięki instalacji LPG zaoszczędzić to ich wymiana nie powinna stanowić wielkiego problemu.

Podsumowanie

Niewątpliwie instalacja LPG wiąże się pewnego rodzaju odpowiedzialnością. Jesteśmy zmuszeni do dopłacenia w przeglądy oraz serwis dodatkowych podzespołów, jednak prawidłowo zamontowana instalacja gazowa połączona z regularnym i dokładnym serwisem, przyniesie nam więcej zysków niż strat. Często problemy z silnikiem powodowane rzekomym przerobieniem go na gaz, nie są winą samej w sobie instalacji, a wiążą się z niedokładnym montażem instalacji LPG. Instalacja może być np. nieszczelna lub jej elementy mogą być niskiej jakości, co może powodować psucie się innych elementów w pozostałych podzespołach. Innym powodem jest często nieregularny serwis lub oszczędzanie na nim. Decydując się na instalację LPG musimy pogodzić się z dodatkowym kosztem serwisu, który mimo wszystko będzie w tym rozrachunku opłacalny.

Najbezpieczniejszym wyjściem przy instalacji LPG wydaje się zakup samochodu dostosowanego do tego rodzaju paliwa już przez samego producenta. Drugim bezpiecznym wyjściem jest zakup typowego benzyniaka i zainstalowanie LPG u zaufanego montera. Prawidłowo wykonana instalacja połączona z serwisem nie powinna przysparzać więcej kłopotów od innego rodzaju silników.

Założyciel kilku stron branżowych w tym m.in. akustrefa.pl, strefaładowania.pl, prostowniki-akumulatory.pl, dostawcyprądu.pl, akumar.pl

W branży akumulatorowej od 2008r., prywatnie zapalony rowerzysta.

Zostaw swój komentarz

Komentarze

 • Józek piątek, 12 październik 2018

  Uważam, że montaż instalacji lpg to bardzo dobre rozwiązanie dla osób które pokonują dużo km. Jeżeli instalacja jest poprawnie zamontowana to nie powinna sprawiać kłopotów. Wystarczy przestrzegać serwis. W moim ucie zamontowano instalację BRC i spisuje się bardzo dobrze.

Promowane artykuły

Najnowsze porady eksperta

 • Czy kupując nowy akumulator trzeba oddać stary?
  • piątek, 18 styczeń 2019

  Akumulator to urządzenie rozruchowe, stanowiące olbrzymie zagrożenie dla środowiska naturalnego. Z tego powodu zużytego akumulatora nie można tak po prostu wyrzucić do kosza na śmieci, a w jego miejsce zakupić nowy egzemplarz. Istotne znaczenie dla ograniczenia ryzyka skażenia gleby lub wody przez wyciek substancji w nim zawartych, ma przestrzeganie odpowiednich, regulowanych prawnie zasad ich zbiórki oraz recyklingu. Aktem prawnym, który określa reguły obrotu akumulatorami jest Ustawa z 24 kwietnia 2009r. o bateriach i akumulatorach. Zapoznając się z jej zapisami można uzyskać odpowiedź na pytanie, czy kupując nowy akumulator trzeba oddać stary?

  Czytaj więcej
 • 5 objawów śmierci akumulatora – kiedy nadaje się do wymiany?
  • środa, 16 styczeń 2019

  Akumulator to obok alternatora główne źródło prądu w większości samochodów osobowych. W przeciwieństwie do tego drugiego nie wytwarza energii elektrycznej, lecz gromadzi ją i przekazuje do różnych systemów w aucie. Akumulator odpowiada za dostarczanie prądu podczas odpalania silnika oraz po jego zgaszeniu (m.in. radio, oświetlenie wnętrza, gniazdo zapalniczki). Wytwarzaniem energii elektrycznej podczas jazdy zajmuje się natomiast alternator. Stary lub zużyty akumulator może sprawiać wiele problemów. Jest jak serce samochodu, bez którego auto nie ruszy. Mimo to większość z nas przypomina sobie o jego istnieniu dopiero w zimowy poranek, kiedy zły stan techniczny akumulatora uniemożliwia odpalenie silnika. Sprawność akumulatora warto sprawdzić…

  Czytaj więcej
 • Jak kupić korzystnie wymarzony samochód?
  • środa, 16 styczeń 2019

  Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jaki powinien być lub jaki jest Twój wymarzony samochód? Widok, którego auta przyspiesza bicie Twojego serca? Jaka to jest marka, kolor lakieru, tapicerka, silnik, czy jest to wersja sportowa, a może limuzyna? Czy tylko o nim marzysz, czy poczyniłeś już jakieś kroki, by mieć takie wymarzone auto? Pamiętaj, nie musisz rezygnować ze swoich marzeń, myśląc, że to nierealna sprawa. Wystarczy dobrze się zastanowić i rozejrzeć wokół siebie, bo teraz masz nie tylko szeroki asortyment pojazdów, ale też sprawdzony sposób na korzystny zakup samochodu.

  Czytaj więcej
 • Bezpieczna jazda w deszczu
  • wtorek, 15 styczeń 2019

  Znając nieprzewidywalne warunki atmosferyczne panujące w Polsce można być niemal pewnym, że zimowa aura może jeszcze niejednokrotnie zaskoczyć kierowców. Niemniej jednak, wraz z nieuchronnym zbliżaniem się wiosny – okresu odwilży i pierwszych opadów intensywnego deszczu – warto poznać kilka przydatnych rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort jazdy w takich warunkach. Podczas intensywnych opadów, kierowca jadący z określona prędkością, uderzając w kałużę, może spodziewać się, że pojazd wymknie mu się spod kontroli. Dlatego też, poniższe wskazówki na temat prowadzenia pojazdu w czasie deszczu, pomogą bezpiecznie jeździć po mokrej i śliskiej nawierzchni.

  Czytaj więcej

News

 • Innowacyjny system Kia R.E.A.D
  • poniedziałek, 21 styczeń 2019

  Największe na świecie elektroniczne Targi CES 2019 określają trendy technologiczne, jakie czekają nas już w niedalekiej przyszłości. Jeśli tylko projekty ukazane w Las Vegas na targach CES 2019 dałoby się zrealizować, oznaczałoby to rewolucję w motoryzacji. Uwagę wielu zwiedzających przyciągnął zwłaszcza system R.E.A.D. Projekt zaprezentowany przez firmę Kia przeniósł nas do czasów jazdy w pełni autonomicznej i sprawnej mobilności.

  Czytaj więcej
 • Telewizor w aucie? Byton M-Byte pokazuje, że można. Tylko po co?
  • środa, 16 styczeń 2019

  Telewizor w aucie, czyli kiedy próbujemy wynaleźć koło na nowo Telewizor w aucie wydaje się być średnio trafionym pomysłem. Już 17 calowy wyświetlacz, montowany w samochodach marki Tesla, daje się kierowcom mocno we znaki ze względu na swoje właściwości rozpraszające i oślepiające, ktoś jednak wpadł na pomysł, że jest on... wciąż za mały. Projektanci pojazdu zwącego się Byton M-Byte postawili wszystko na jedną kartę, projektując pojazd wyposażony w 49 calowy ekran, tuż pod przednią szybą. Projekt ten nie tylko wyszedł poza stadium projektu koncepcyjnego, lecz wręcz wkroczył powolnymi, śmiałymi krokami na ścieżkę masowej produkcji. Pytanie brzmi - czy słusznie? Opinie…

  Czytaj więcej
 • Detroit Auto Show 2019 - Najciekawsze nowości
  • wtorek, 15 styczeń 2019

  Najciekawsze premiery motoryzacyjne w 2019 Detroit Auto Show Detroit Auto Show, a dokładniej 2019 North American International Auto Show, to niemal najważniejsze wydarzenie motoryzacyjne w ciągu roku. Niemal, ponieważ wciąż istnieje Goodwood Festival of Speed, nieco pozytywniej odbierany przez świat motoryzacji - głównie ze względu na brak wyraźnie zaznaczonej obecności światowych koncernów i dużo luźniejszy, piknikowy klimat. Czego by jednak nie mówić o brytyjskim festiwalu, to jednak Detroit jest czystej krwi pokazem, obfitującym w przeróżne premiery motoryzacyjne, czego smak mieliśmy okazję poznać przez kilka ostatnich dni. Oto kilka najciekawszych nowości w świecie motoryzacji, jakimi przyjdzie się nam zachwycać w rozpoczynającym…

  Czytaj więcej
 • Wysokie ceny paliw na stacjach
  • środa, 02 styczeń 2019

  Kierowcy, którzy regularnie udają się na drogi z pewnością z przestrachem spoglądają na ceny paliw na stacjach benzynowych. Ich rosnący pułap w szczególności w drugiej połowie 2018 roku mocno zaniepokoił fanów motoryzacji, a także przedsiębiorców, których praca mocno zależy od proponowanych cen paliwa. Bezpośredni wpływ na ceny paliw ma zarówno kurs walut, ceny ropy naftowej na międzynarodowych rynkach oraz podatki i opłaty nakładane na kierowców. Często jednak zapomina się, że to także popyt ma duże znaczenie dla kształtowania się ostatecznej ceny paliw. W grudniu 2018 roku można zauważać spadek cen w porównaniu do sytuacji, która miała miejsce jeszcze w niedalekiej przeszłości. Czego spodziewać się w Nowym Roku? 

  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl