Korozja- problem dużej liczby kierowców. Jak sobie z nim radzić?

16 październik 2018
Autor 
Korozja- problem dużej liczby kierowców.

Każdy samochód, prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się z problemem korozji. Są oczywiście marki oraz modele, które uchodzą za szczególnie na nią podatne, jednak niezależnie od modelu, każdy pojazd, prędzej czy później, będzie miał z nią kłopot. Korozja nie wpływa jedynie na estetykę samochodu, w najbardziej drastycznych przypadkach może wymusić na nas złomowanie pojazdu, gdyż koszt renowacji będzie po prostu nieopłacalny. Co najbardziej wpływa na niszczenie metalu, w których częściach samochodu, rdza pojawia się najszybciej i jak jej zapobiegać oraz jak z nią skutecznie walczyć? Poniżej znajdziecie kilka porad, jak radzić sobie z tym problemem.Jak pojawia się korozja?

Korozja jest procesem niszczenia metalu. Pojawia się w wyniku kontaktu samochodu z czynnikami takimi jak np. sól, woda oraz tlen. Aby zapobiec korodowaniu samochodu, jego części pokrywane są izolującymi warstwami ochronnymi. Stosuje się do tego specjalne podkłady oraz lakier. Jednak wraz z eksploatacją samochodu, pojawiają się drobne uszkodzenia samochodu. Wystarczy, że w trakcie jazdy, mały kamień uderzy o część nadkola i spowoduje odprysk lakieru. Warstwa izolująca metal od czynników szkodliwych ulega uszkodzeniu i problem gotowy. Jeśli szybko nie naprawimy tej małej usterki to możemy być pewni, że prędzej czy później pojawi się korozja.

Gdzie najwcześniej pojawia się rdza?

Na korodowanie szczególnie narażone są te części samochodu, które mają największy kontakt z czynnikami szkodliwymi. Są nimi między innymi: podwozie ora nadkola. W trakcie jazdy, części te są szczególnie narażone na drobne uszkodzenia mechaniczne lakieru, a co za tym idzie, te części pojazdu, mają większy kontakt z czynnikami powodującymi rdzewienie samochodu. Narażone są również progi oraz dolne krawędzie drzwi. Powodem tego, tak samo jak wcześniej, jest to, że są one nisko usytuowane i mają większy kontakt z czynnikami szkodliwymi. Narażone są również wszelkie miejsca, na których znajdziemy zadrapania, odpryski i inne uszkodzenia lakieru, co powoduje większy kontakt tych nieosłoniętych miejsc z czynnikami szkodliwymi.

Jak walczyć z korozją?

 • Profilaktyka

Tak jak w medycynie, lepiej zabezpieczać niż leczyć. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do zabezpieczania pojazdów przed rdzą. Pracę konserwacyjną należy rozpocząć od bardzo dokładnego umycia samochodu. Następnie, jeśli nie znajdziemy żadnych ognisk korozji, to nanosimy zakupione preparaty do zabezpieczania pojazdu warstwowo, na wszystkie części podwozia. Zapewni im to większą odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Konserwację pozostałych części karoserii, możemy przeprowadzić w dość prosty sposób. W specjalne otwory technologiczne, znajdujące się w zewnętrznych częściach karoserii, musimy wlać odpowiedni preparat. Niestety, na dłuższą metę, takie rozwiązanie może okazać się niewystarczające. Kompleksowa profilaktyka zajmie zdecydowanie więcej czasu i pochłonie mnóstwo pracy. Jeśli mamy dostęp do kanału oraz podnośników, warto z nich skorzystać, zabezpieczyć części takie jak rura wydechowa, hamulce oraz gumowe elementy, aby nie dopuścić do ich rozpuszczenia się w wyniku kontaktu z czynnikami szkodliwymi. Jeśli nie mamy doświadczenia w konserwacji pojazdów, warto skontaktować się z profesjonalistą. W takiej sytuacji jednak, musimy być przygotowani na wydatek rzędu od 500 do 1000 zł.

 • Usuwanie drobnych ognisk korozji

Jeśli w naszym samochodzie pojawiły się już niewielkie plamy rdzy, przed przystąpieniem do ich usunięcia, przyda się nam trochę taśmy oraz folii. Trzeba nimi obkleić miejsce, w którym metal ulega wietrzeniu, tak, aby w trakcie szlifowania, nie doszło do dalszych odprysków lakieru. Jak już zabezpieczymy to miejsce, musimy dokładnie zeszlifować i usunąć plamę rdzy, może nam posłużyć do tego papier ścierny. Należy to zrobić bardzo dokładnie, aż do warstwy nieuszkodzonej blachy. Jeśli w karoserii pojawi się dziura, trzeba użyć specjalnego zestawu mat, żywicy oraz utwardzacza, które pozwolą na wypełnienie ubytku. Po wszystkim, miejsce oczyszczone z rdzy, musimy bardzo dokładnie umyć i możemy zająć się malowaniem. Zaczynam od nałożenia środka odtłuszczającego, następnie za pomocą szpachli samochodowej wypełniamy ubytki, nakładamy kilka warstw aż ubytek zostanie całkowicie wypełniony. Powierzchnia ubytku wypełnionego szpachlą samochodową powinna być gładka. Żeby osiągnąć taki efekt, możemy posłużyć się papierem ściernym o drobnej granulacji. Teraz można przystąpić do malowania lakierem. Nakładamy go warstwami, za każdym razem czekając aż warstwa poprzednia wyschnie. Kiedy efekt jest dla nas zadowalający, nakładamy ostatnią warstwę lakieru akrylowego, który wzmacnia lakier właściwy.

Podsumowanie

W przypadku niewielkich ubytków, jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z problemem. Jednak jeśli pojawią się większe, niejednokrotnie zmuszeni będziemy do wymiany całych elementów karoserii albo do skorzystania z usług profesjonalisty. Obydwie z tych opcji sporo kosztują. Najlepiej więc, skupić się na profilaktyce i starać się w ogóle nie dopuścić do powstania korozji. Konserwacja samochodu jest czasochłonna i trzeba w nią włożyć wiele wysiłku. Możemy też zlecić to fachowcom, jednak znowu będziemy musieli liczyć się ze sporym wydatkiem, jednak biorąc pod uwagę koszty ewentualnych napraw, raz na jakiś czas warto zadbać o profilaktykę i zapobiegać problemowi zanim się pojawi.

Założyciel kilku stron branżowych w tym m.in. akustrefa.pl, strefaładowania.pl, prostowniki-akumulatory.pl, dostawcyprądu.pl, akumar.pl

W branży akumulatorowej od 2008r., prywatnie zapalony rowerzysta.

Zostaw swój komentarz

Promowane artykuły

Najnowsze porady eksperta

 • Czy kupując nowy akumulator trzeba oddać stary?
  • piątek, 18 styczeń 2019

  Akumulator to urządzenie rozruchowe, stanowiące olbrzymie zagrożenie dla środowiska naturalnego. Z tego powodu zużytego akumulatora nie można tak po prostu wyrzucić do kosza na śmieci, a w jego miejsce zakupić nowy egzemplarz. Istotne znaczenie dla ograniczenia ryzyka skażenia gleby lub wody przez wyciek substancji w nim zawartych, ma przestrzeganie odpowiednich, regulowanych prawnie zasad ich zbiórki oraz recyklingu. Aktem prawnym, który określa reguły obrotu akumulatorami jest Ustawa z 24 kwietnia 2009r. o bateriach i akumulatorach. Zapoznając się z jej zapisami można uzyskać odpowiedź na pytanie, czy kupując nowy akumulator trzeba oddać stary?

  Czytaj więcej
 • 5 objawów śmierci akumulatora – kiedy nadaje się do wymiany?
  • środa, 16 styczeń 2019

  Akumulator to obok alternatora główne źródło prądu w większości samochodów osobowych. W przeciwieństwie do tego drugiego nie wytwarza energii elektrycznej, lecz gromadzi ją i przekazuje do różnych systemów w aucie. Akumulator odpowiada za dostarczanie prądu podczas odpalania silnika oraz po jego zgaszeniu (m.in. radio, oświetlenie wnętrza, gniazdo zapalniczki). Wytwarzaniem energii elektrycznej podczas jazdy zajmuje się natomiast alternator. Stary lub zużyty akumulator może sprawiać wiele problemów. Jest jak serce samochodu, bez którego auto nie ruszy. Mimo to większość z nas przypomina sobie o jego istnieniu dopiero w zimowy poranek, kiedy zły stan techniczny akumulatora uniemożliwia odpalenie silnika. Sprawność akumulatora warto sprawdzić…

  Czytaj więcej
 • Jak kupić korzystnie wymarzony samochód?
  • środa, 16 styczeń 2019

  Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jaki powinien być lub jaki jest Twój wymarzony samochód? Widok, którego auta przyspiesza bicie Twojego serca? Jaka to jest marka, kolor lakieru, tapicerka, silnik, czy jest to wersja sportowa, a może limuzyna? Czy tylko o nim marzysz, czy poczyniłeś już jakieś kroki, by mieć takie wymarzone auto? Pamiętaj, nie musisz rezygnować ze swoich marzeń, myśląc, że to nierealna sprawa. Wystarczy dobrze się zastanowić i rozejrzeć wokół siebie, bo teraz masz nie tylko szeroki asortyment pojazdów, ale też sprawdzony sposób na korzystny zakup samochodu.

  Czytaj więcej
 • Bezpieczna jazda w deszczu
  • wtorek, 15 styczeń 2019

  Znając nieprzewidywalne warunki atmosferyczne panujące w Polsce można być niemal pewnym, że zimowa aura może jeszcze niejednokrotnie zaskoczyć kierowców. Niemniej jednak, wraz z nieuchronnym zbliżaniem się wiosny – okresu odwilży i pierwszych opadów intensywnego deszczu – warto poznać kilka przydatnych rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort jazdy w takich warunkach. Podczas intensywnych opadów, kierowca jadący z określona prędkością, uderzając w kałużę, może spodziewać się, że pojazd wymknie mu się spod kontroli. Dlatego też, poniższe wskazówki na temat prowadzenia pojazdu w czasie deszczu, pomogą bezpiecznie jeździć po mokrej i śliskiej nawierzchni.

  Czytaj więcej

News

 • Innowacyjny system Kia R.E.A.D
  • poniedziałek, 21 styczeń 2019

  Największe na świecie elektroniczne Targi CES 2019 określają trendy technologiczne, jakie czekają nas już w niedalekiej przyszłości. Jeśli tylko projekty ukazane w Las Vegas na targach CES 2019 dałoby się zrealizować, oznaczałoby to rewolucję w motoryzacji. Uwagę wielu zwiedzających przyciągnął zwłaszcza system R.E.A.D. Projekt zaprezentowany przez firmę Kia przeniósł nas do czasów jazdy w pełni autonomicznej i sprawnej mobilności.

  Czytaj więcej
 • Telewizor w aucie? Byton M-Byte pokazuje, że można. Tylko po co?
  • środa, 16 styczeń 2019

  Telewizor w aucie, czyli kiedy próbujemy wynaleźć koło na nowo Telewizor w aucie wydaje się być średnio trafionym pomysłem. Już 17 calowy wyświetlacz, montowany w samochodach marki Tesla, daje się kierowcom mocno we znaki ze względu na swoje właściwości rozpraszające i oślepiające, ktoś jednak wpadł na pomysł, że jest on... wciąż za mały. Projektanci pojazdu zwącego się Byton M-Byte postawili wszystko na jedną kartę, projektując pojazd wyposażony w 49 calowy ekran, tuż pod przednią szybą. Projekt ten nie tylko wyszedł poza stadium projektu koncepcyjnego, lecz wręcz wkroczył powolnymi, śmiałymi krokami na ścieżkę masowej produkcji. Pytanie brzmi - czy słusznie? Opinie…

  Czytaj więcej
 • Detroit Auto Show 2019 - Najciekawsze nowości
  • wtorek, 15 styczeń 2019

  Najciekawsze premiery motoryzacyjne w 2019 Detroit Auto Show Detroit Auto Show, a dokładniej 2019 North American International Auto Show, to niemal najważniejsze wydarzenie motoryzacyjne w ciągu roku. Niemal, ponieważ wciąż istnieje Goodwood Festival of Speed, nieco pozytywniej odbierany przez świat motoryzacji - głównie ze względu na brak wyraźnie zaznaczonej obecności światowych koncernów i dużo luźniejszy, piknikowy klimat. Czego by jednak nie mówić o brytyjskim festiwalu, to jednak Detroit jest czystej krwi pokazem, obfitującym w przeróżne premiery motoryzacyjne, czego smak mieliśmy okazję poznać przez kilka ostatnich dni. Oto kilka najciekawszych nowości w świecie motoryzacji, jakimi przyjdzie się nam zachwycać w rozpoczynającym…

  Czytaj więcej
 • Wysokie ceny paliw na stacjach
  • środa, 02 styczeń 2019

  Kierowcy, którzy regularnie udają się na drogi z pewnością z przestrachem spoglądają na ceny paliw na stacjach benzynowych. Ich rosnący pułap w szczególności w drugiej połowie 2018 roku mocno zaniepokoił fanów motoryzacji, a także przedsiębiorców, których praca mocno zależy od proponowanych cen paliwa. Bezpośredni wpływ na ceny paliw ma zarówno kurs walut, ceny ropy naftowej na międzynarodowych rynkach oraz podatki i opłaty nakładane na kierowców. Często jednak zapomina się, że to także popyt ma duże znaczenie dla kształtowania się ostatecznej ceny paliw. W grudniu 2018 roku można zauważać spadek cen w porównaniu do sytuacji, która miała miejsce jeszcze w niedalekiej przeszłości. Czego spodziewać się w Nowym Roku? 

  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl