Korozja- problem dużej liczby kierowców. Jak sobie z nim radzić?

16 październik 2018
Autor 
Korozja- problem dużej liczby kierowców.

Każdy samochód, prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się z problemem korozji. Są oczywiście marki oraz modele, które uchodzą za szczególnie na nią podatne, jednak niezależnie od modelu, każdy pojazd, prędzej czy później, będzie miał z nią kłopot. Korozja nie wpływa jedynie na estetykę samochodu, w najbardziej drastycznych przypadkach może wymusić na nas złomowanie pojazdu, gdyż koszt renowacji będzie po prostu nieopłacalny. Co najbardziej wpływa na niszczenie metalu, w których częściach samochodu, rdza pojawia się najszybciej i jak jej zapobiegać oraz jak z nią skutecznie walczyć? Poniżej znajdziecie kilka porad, jak radzić sobie z tym problemem.Jak pojawia się korozja?

Korozja jest procesem niszczenia metalu. Pojawia się w wyniku kontaktu samochodu z czynnikami takimi jak np. sól, woda oraz tlen. Aby zapobiec korodowaniu samochodu, jego części pokrywane są izolującymi warstwami ochronnymi. Stosuje się do tego specjalne podkłady oraz lakier. Jednak wraz z eksploatacją samochodu, pojawiają się drobne uszkodzenia samochodu. Wystarczy, że w trakcie jazdy, mały kamień uderzy o część nadkola i spowoduje odprysk lakieru. Warstwa izolująca metal od czynników szkodliwych ulega uszkodzeniu i problem gotowy. Jeśli szybko nie naprawimy tej małej usterki to możemy być pewni, że prędzej czy później pojawi się korozja.

Gdzie najwcześniej pojawia się rdza?

Na korodowanie szczególnie narażone są te części samochodu, które mają największy kontakt z czynnikami szkodliwymi. Są nimi między innymi: podwozie ora nadkola. W trakcie jazdy, części te są szczególnie narażone na drobne uszkodzenia mechaniczne lakieru, a co za tym idzie, te części pojazdu, mają większy kontakt z czynnikami powodującymi rdzewienie samochodu. Narażone są również progi oraz dolne krawędzie drzwi. Powodem tego, tak samo jak wcześniej, jest to, że są one nisko usytuowane i mają większy kontakt z czynnikami szkodliwymi. Narażone są również wszelkie miejsca, na których znajdziemy zadrapania, odpryski i inne uszkodzenia lakieru, co powoduje większy kontakt tych nieosłoniętych miejsc z czynnikami szkodliwymi.

Jak walczyć z korozją?

 • Profilaktyka

Tak jak w medycynie, lepiej zabezpieczać niż leczyć. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do zabezpieczania pojazdów przed rdzą. Pracę konserwacyjną należy rozpocząć od bardzo dokładnego umycia samochodu. Następnie, jeśli nie znajdziemy żadnych ognisk korozji, to nanosimy zakupione preparaty do zabezpieczania pojazdu warstwowo, na wszystkie części podwozia. Zapewni im to większą odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Konserwację pozostałych części karoserii, możemy przeprowadzić w dość prosty sposób. W specjalne otwory technologiczne, znajdujące się w zewnętrznych częściach karoserii, musimy wlać odpowiedni preparat. Niestety, na dłuższą metę, takie rozwiązanie może okazać się niewystarczające. Kompleksowa profilaktyka zajmie zdecydowanie więcej czasu i pochłonie mnóstwo pracy. Jeśli mamy dostęp do kanału oraz podnośników, warto z nich skorzystać, zabezpieczyć części takie jak rura wydechowa, hamulce oraz gumowe elementy, aby nie dopuścić do ich rozpuszczenia się w wyniku kontaktu z czynnikami szkodliwymi. Jeśli nie mamy doświadczenia w konserwacji pojazdów, warto skontaktować się z profesjonalistą. W takiej sytuacji jednak, musimy być przygotowani na wydatek rzędu od 500 do 1000 zł.

 • Usuwanie drobnych ognisk korozji

Jeśli w naszym samochodzie pojawiły się już niewielkie plamy rdzy, przed przystąpieniem do ich usunięcia, przyda się nam trochę taśmy oraz folii. Trzeba nimi obkleić miejsce, w którym metal ulega wietrzeniu, tak, aby w trakcie szlifowania, nie doszło do dalszych odprysków lakieru. Jak już zabezpieczymy to miejsce, musimy dokładnie zeszlifować i usunąć plamę rdzy, może nam posłużyć do tego papier ścierny. Należy to zrobić bardzo dokładnie, aż do warstwy nieuszkodzonej blachy. Jeśli w karoserii pojawi się dziura, trzeba użyć specjalnego zestawu mat, żywicy oraz utwardzacza, które pozwolą na wypełnienie ubytku. Po wszystkim, miejsce oczyszczone z rdzy, musimy bardzo dokładnie umyć i możemy zająć się malowaniem. Zaczynam od nałożenia środka odtłuszczającego, następnie za pomocą szpachli samochodowej wypełniamy ubytki, nakładamy kilka warstw aż ubytek zostanie całkowicie wypełniony. Powierzchnia ubytku wypełnionego szpachlą samochodową powinna być gładka. Żeby osiągnąć taki efekt, możemy posłużyć się papierem ściernym o drobnej granulacji. Teraz można przystąpić do malowania lakierem. Nakładamy go warstwami, za każdym razem czekając aż warstwa poprzednia wyschnie. Kiedy efekt jest dla nas zadowalający, nakładamy ostatnią warstwę lakieru akrylowego, który wzmacnia lakier właściwy.

Podsumowanie

W przypadku niewielkich ubytków, jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z problemem. Jednak jeśli pojawią się większe, niejednokrotnie zmuszeni będziemy do wymiany całych elementów karoserii albo do skorzystania z usług profesjonalisty. Obydwie z tych opcji sporo kosztują. Najlepiej więc, skupić się na profilaktyce i starać się w ogóle nie dopuścić do powstania korozji. Konserwacja samochodu jest czasochłonna i trzeba w nią włożyć wiele wysiłku. Możemy też zlecić to fachowcom, jednak znowu będziemy musieli liczyć się ze sporym wydatkiem, jednak biorąc pod uwagę koszty ewentualnych napraw, raz na jakiś czas warto zadbać o profilaktykę i zapobiegać problemowi zanim się pojawi.

Założyciel kilku stron branżowych w tym m.in. akustrefa.pl, strefaładowania.pl, prostowniki-akumulatory.pl, dostawcyprądu.pl, akumar.pl

W branży akumulatorowej od 2008r., prywatnie zapalony rowerzysta.

Zostaw swój komentarz

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana szyby przedniej w samochodzie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Szyba samochodowa to pozornie najdelikatniejsza materia w samochodzie, chociaż jednocześnie wytrzymała. Tak naprawdę nie musi dojść nawet do kolizji czy wypadku, aby uległa rozbiciu czy pęknięciu. Wystarczy drobny kamyk, który siłą odrzutu spod innego przejeżdżającego samochodu dotrze do naszej szyby, aby została ona uszkodzona. Szyba może nie zostać w takiej sytuacji zupełnie rozbita, ale nawet pęknięcie czy odprysk są podstawą do jej wymiany.

  Czytaj więcej
 • Prawidłowe ciśnienie w oponach - zbyt niskie, zbyt wysokie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Okres zmiany klimatu w Polsce to również okres zamiany opon zimowych na letnie. Wiele osób robi to bez chwili pomyślenia, bo tak po prostu trzeba. Jednak, podczas takiej zamiany warto przeanalizować również ciśnienie w oponach. Oczywiście, jeśli korzysta ktoś z serwisu wulkanizacyjnego to z pewnością zostanie ono sprawdzone. W innych przypadkach jak zamiana opon, które mają już parę lat we własnym garażu, ciśnienie nie jest zawsze sprawdzane.

  Czytaj więcej
 • Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Kiedy zgłębiamy techniki prowadzenia samochodu na kursie prawa jazdy, jednym z elementów jest nauka prawidłowego trzymania kierownicy. Zdarza się jednak, że już jako pełnoprawni kierowcy, bagatelizujemy tę kwestię i nie stosujemy się do zasad, które mają przecież znaczenie jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo „za kółkiem”. Bywa, że przykładamy wagę do takich kwestii jak zapinanie pasów, stosujemy się do zasad tzw. eco-drivingu, zaopatrujemy się w zestaw głośnomówiący, aby nie używać telefonu komórkowego, a zupełnie pomijamy przyswojenie sobie nawyku prawidłowego trzymania kierownicy.

  Czytaj więcej
 • Wideorejestrator samochodowy - jak dobrać optymalny model kamery samochodowej?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Na drodze mogą zdarzyć się różne sytuacje, nie zawsze przyjemne. Kolizje, stłuczki czy wypadki zawsze wiążą się z dużym stresem i wymagają wskazania winnego. Sprawca może oczywiście przyznać się dobrowolnie, lecz jest to rzadkość, dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na montaż wideorejestratora samochodowego.

  Czytaj więcej

News

 • Szóste wcielenie Hyundai Elantra już w Polsce
  • środa, 20 marzec 2019

  Hyundai Elantra liczy sobie już niemal 30 lat. Pierwsza generacja tych samochodów na rynku pojawiła się w roku 1990. Obecnie zakupić można już szóste wcielenie tego modelu, który prezentuje się nieszablonowo, a przy tym jest bardzo wygodny. Co warto jeszcze na jego temat wiedzieć? Czym cechuje się najnowszy model Hyundai Elantra, który trafił również do Polski?

  Czytaj więcej
 • Nowy Lexus UX - co trzeba o nim wiedzieć?
  • środa, 20 marzec 2019

  Pod koniec 2018 roku do sprzedaży trafił nowy crossover Lexusa. Liczba zamówień na samochód wyniosła już niemal 9 tysięcy egzemplarzy. To o wiele więcej niż się spodziewano. Wcześniej mówiono o sprzedaży rzędu 900 sztuk w skali miesiąca. Co ciekawe, zdaniem ekspertów japońska firma nie zwiększy produkcji i zrealizuje wszystkie złożone zamówienia, to na auto trzeba będzie czekać nawet 10 miesięcy.

  Czytaj więcej
 • Rivian - Nowość na rynku samochodów elektrycznych
  • środa, 20 marzec 2019

  Choć auta elektryczne w świecie motoryzacji to nie nowość, od momentu premiery pierwszego elektrycznego samochodu bardzo wiele się zmieniło. Nawet najwięksi przeciwnicy akumulatorów zamiast rzędowych V6, muszą przyznać, że nowości, które pojawiają się na rynku potrafią zachwycać osiągami.

  Czytaj więcej
 • Kia Stinger - Gran Turismo w sedanie za rozsądną cenę
  • środa, 20 marzec 2019

  W świecie motoryzacji możemy zaobserwować ostatnio mocną zmianę na liście liderów sprzedaży, a przede wszystkim niesamowitą metamorfozę niegdyś zapomnianych marek. Oczywiście pomimo tego, że w Polsce cały czas królem, a właściwie królową sprzedaży jest niezmienne Skoda Octavia, reszta miejsc na podium jest mocno chwiejna. Można to porównać do zawodów sportowych. W wyścigach Formuły 1 często mówi się o zaletach jazdy na drugim miejscu. Kierowca nie tylko korzysta z tunelu aerodynamicznego zwycięskiego samochodu, ale także może obserwować trasę i unikać błędów, które popełnia jego rywal. Na ostatnim odcinku przystępuje do wyprzedzania i wygrywa wyścig. Podobna sytuacja ma obecnie miejsce na rynku…

  Czytaj więcej