Typy i rodzaje zastosowań pasków klinowych

18 październik 2018
Typy i rodzaje zastosowań pasków klinowych
Pasy napędowe wciąż wykorzystywane są na szeroką skalę bez względu na rodzaj gałęzi przemysłowej. Pośród niezwykle szerokiej rynkowej oferty wciąż największą popularnością cieszą się pasy klinowe. Jakie typy pasów klinowych wyróżniamy oraz w jakich obszarach znajdują one swoje zastosowanie?
 

Przemysłowy motor napędowy

Podstawową funkcją pasa klinowego jest przeniesienie momentu obrotowego z koła pasowego usytuowanego na wale jednostki zasilającej na koło pasowe urządzeń odbiorczych. Owa czynność umożliwiona jest dzięki tarciu występującego pomiędzy kołem pasowym, a wspomnianym pasem. Tego rodzaju zjawisko sprawia, iż pas wsuwa się w koło pasowe, a w konsekwencji starty energii występujące na skutek uślizgu koła są zredukowane do minimum. Moment obrotowy w efekcie jest przeniesiony.

Paski klinowe

Specyficzna budowa pasów klinowych występujących na kształt trapezu sprawia, że cechują się one wytrzymałością oraz odpowiednim poziomem elastyczności. Na całkowitą konstrukcję paska klinowego składają się trzy główne warstwy – nośna, podatna oraz tkaninowo-gumowa. Pierwsza z warstw stworzona jest z linek stalowych, bądź poliamidowych, które służą umocnieniu pasa. Warstwa podatna z kolei najczęściej wykonana jest z gumy, bądź kauczuku. Tytułowe paski występują w dwóch głównych wariantach – uzębionym i klasycznym.

W obrębie tych grup mówimy o następujących typach pasków :

- paski zespolone

- wysokoprofilowe

- paski o profilach klasycznych

- wysokoprofilowe i szerokoprofilowe z ciętymi bokami

 Kilka słów o paskach uzębionych

Uzębiony wariant pasków klinowych dzielimy na paski wysokoprofilowe oraz wąskoprofilowe. Dedykowane są one rodzajom prac wymagającym dużego obciążenia, które z kolei potrzebują zwiększonej prędkości obrotowej. Ciekawostkę stanowi fakt, iż zarówno uzębienie zewnętrzne, jak i wewnętrzne nie służy przenoszeniu obciążenia, a powiększeniu elastyczności powierzchni bocznych. Ma to także wpływ na zminimalizowanie tarcia wewnętrznego, które występuje na warstwie ściskanej. W efekcie następuje powiększenie odporności zmęczeniowej materiału, co pozwala na przeniesienie wartości zwiększonych w odróżnieniu od konstrukcji klasycznych. Paski uzębione dzięki swoim cechom znalazły szerokie zastosowanie w branży motoryzacyjnej.

 

Jakie paski klinowe

 

Paski klasyczne – najważniejsze informacje

Jeśli chodzi o klasyczny wariant pasków klinowych, to znalazły one największe zastosowanie w przemyśle, budownictwie oraz rolnictwie. Ów typ pasków złożony jest z trzech warstw. Pierwsza z nich odpowiedzialna jest za przenoszenie siły rozciągającej. Do wykonania owej warstwy najczęściej stosuje się linki stalowe, bądź nylonowe. Druga warstwa zwana trącą służy zredukowaniu poślizgu na kole pasowym, trzecia zaś – kryjąca ochrania pasek przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Pasek klinowy to niezbędny element przemysłu bez względu na jego rodzaj. Z szeroką gamą najwyższej jakości pasków klinowych można zapoznać się na stronie internetowej renomowanego sklepu EBMiA.pl, który oferuje również normalia pod adresem: https://www.ebmia.pl/mechanika-normalia-c-196_4837.html

Paski klasyczne

Zostaw swój komentarz

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana szyby przedniej w samochodzie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Szyba samochodowa to pozornie najdelikatniejsza materia w samochodzie, chociaż jednocześnie wytrzymała. Tak naprawdę nie musi dojść nawet do kolizji czy wypadku, aby uległa rozbiciu czy pęknięciu. Wystarczy drobny kamyk, który siłą odrzutu spod innego przejeżdżającego samochodu dotrze do naszej szyby, aby została ona uszkodzona. Szyba może nie zostać w takiej sytuacji zupełnie rozbita, ale nawet pęknięcie czy odprysk są podstawą do jej wymiany.

  Czytaj więcej
 • Prawidłowe ciśnienie w oponach - zbyt niskie, zbyt wysokie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Okres zmiany klimatu w Polsce to również okres zamiany opon zimowych na letnie. Wiele osób robi to bez chwili pomyślenia, bo tak po prostu trzeba. Jednak, podczas takiej zamiany warto przeanalizować również ciśnienie w oponach. Oczywiście, jeśli korzysta ktoś z serwisu wulkanizacyjnego to z pewnością zostanie ono sprawdzone. W innych przypadkach jak zamiana opon, które mają już parę lat we własnym garażu, ciśnienie nie jest zawsze sprawdzane.

  Czytaj więcej
 • Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Kiedy zgłębiamy techniki prowadzenia samochodu na kursie prawa jazdy, jednym z elementów jest nauka prawidłowego trzymania kierownicy. Zdarza się jednak, że już jako pełnoprawni kierowcy, bagatelizujemy tę kwestię i nie stosujemy się do zasad, które mają przecież znaczenie jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo „za kółkiem”. Bywa, że przykładamy wagę do takich kwestii jak zapinanie pasów, stosujemy się do zasad tzw. eco-drivingu, zaopatrujemy się w zestaw głośnomówiący, aby nie używać telefonu komórkowego, a zupełnie pomijamy przyswojenie sobie nawyku prawidłowego trzymania kierownicy.

  Czytaj więcej
 • Wideorejestrator samochodowy - jak dobrać optymalny model kamery samochodowej?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Na drodze mogą zdarzyć się różne sytuacje, nie zawsze przyjemne. Kolizje, stłuczki czy wypadki zawsze wiążą się z dużym stresem i wymagają wskazania winnego. Sprawca może oczywiście przyznać się dobrowolnie, lecz jest to rzadkość, dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na montaż wideorejestratora samochodowego.

  Czytaj więcej

News

 • Szóste wcielenie Hyundai Elantra już w Polsce
  • środa, 20 marzec 2019

  Hyundai Elantra liczy sobie już niemal 30 lat. Pierwsza generacja tych samochodów na rynku pojawiła się w roku 1990. Obecnie zakupić można już szóste wcielenie tego modelu, który prezentuje się nieszablonowo, a przy tym jest bardzo wygodny. Co warto jeszcze na jego temat wiedzieć? Czym cechuje się najnowszy model Hyundai Elantra, który trafił również do Polski?

  Czytaj więcej
 • Nowy Lexus UX - co trzeba o nim wiedzieć?
  • środa, 20 marzec 2019

  Pod koniec 2018 roku do sprzedaży trafił nowy crossover Lexusa. Liczba zamówień na samochód wyniosła już niemal 9 tysięcy egzemplarzy. To o wiele więcej niż się spodziewano. Wcześniej mówiono o sprzedaży rzędu 900 sztuk w skali miesiąca. Co ciekawe, zdaniem ekspertów japońska firma nie zwiększy produkcji i zrealizuje wszystkie złożone zamówienia, to na auto trzeba będzie czekać nawet 10 miesięcy.

  Czytaj więcej
 • Rivian - Nowość na rynku samochodów elektrycznych
  • środa, 20 marzec 2019

  Choć auta elektryczne w świecie motoryzacji to nie nowość, od momentu premiery pierwszego elektrycznego samochodu bardzo wiele się zmieniło. Nawet najwięksi przeciwnicy akumulatorów zamiast rzędowych V6, muszą przyznać, że nowości, które pojawiają się na rynku potrafią zachwycać osiągami.

  Czytaj więcej
 • Kia Stinger - Gran Turismo w sedanie za rozsądną cenę
  • środa, 20 marzec 2019

  W świecie motoryzacji możemy zaobserwować ostatnio mocną zmianę na liście liderów sprzedaży, a przede wszystkim niesamowitą metamorfozę niegdyś zapomnianych marek. Oczywiście pomimo tego, że w Polsce cały czas królem, a właściwie królową sprzedaży jest niezmienne Skoda Octavia, reszta miejsc na podium jest mocno chwiejna. Można to porównać do zawodów sportowych. W wyścigach Formuły 1 często mówi się o zaletach jazdy na drugim miejscu. Kierowca nie tylko korzysta z tunelu aerodynamicznego zwycięskiego samochodu, ale także może obserwować trasę i unikać błędów, które popełnia jego rywal. Na ostatnim odcinku przystępuje do wyprzedzania i wygrywa wyścig. Podobna sytuacja ma obecnie miejsce na rynku…

  Czytaj więcej