Jaki rodzaj napędu wybrać?

21 październik 2018
Autor 
Jaki rodzaj napędu wybrać?

Większość osób przed zakupem samochodu, w pewnym momencie zadaje sobie pytanie o rodzaj napędu jaki wybrać. Co będzie dla nas najbardziej opłacalne? Benzyna, gaz, a może olej napędowy? Każdy z tych rodzajów paliw ma swoje wady i zalety. Niestety nie da się ich opisać jedynie za pomocą prostych przeliczników, takich jak ilość spalanego paliwa na sto kilometrów i jego koszty za litr. Każdy rodzaj napędu wiąże się z określonym rodzajem silnika, jego kosztami eksploatacji oraz ze specyficzną kulturą jego pracy. Powoduje to, że każdy z nich nadaje się w różnym stopniu do różnych „typów eksploatacji”.Jaki rodzaj napędu wybrać?

Benzyniak

Benzyna aktualnie jest liderem jeśli chodzi o cenę za jej litr. Nie znajdziemy drugiego tak drogiego paliwa w naszym kraju. Czy powoduje to, że staje się ona nieopłacalna, a ludzie używający tego rodzaju napędu są po prostu nieodpowiedzialni i nie mają co robić z pieniędzmi? Odpowiedź jest prosta i brzmi „nie”. W niektórych sytuacjach benzyna, może być dobrym rozwiązaniem. Silniki nią napędzane charakteryzują się mniejszym spalaniem na każde sto kilometrów w porównaniu do np. gazu, a koszty eksploatacji silnika oraz jego naprawy są zwyczajowo dużo niższe od np. diesla. Również sam koszt zakupu samochodu napędzanego przez benzynę (nawet nowego), jest dużo mniejszy aniżeli diesla. Co więcej, benzyna zapewni nam dynamiczną pracę silnika, jest to szczególnie ważna dla samochodów poruszających się po miastach. Jeśli więc, samochód służy nam głównie do pokonywania niewielkich dystansów z mieszkania do pracy, poruszamy się głównie po mieście, często musimy zatrzymać się na światłach czy postać w korku i ogółem nie przejeżdżamy zbyt wielu kilometrów, to wybór pojazdu o napędzie benzynowym, może okazać się dobrym rozwiązaniem.

LPG

LPG jest najtańsze. Cena za litr, aktualnie jest ponad dwa razy niższa niż za benzynę czy olej napędowy. Wydawałoby się, że nie ma nic bardziej opłacalnego jak kupić samochód z instalacją LPG i cieszyć się z zaoszczędzonych pieniędzy. W praktyce nie jest to takie proste. Nowych samochodów z fabrycznie zainstalowaną instalacją LPG jest stosunkowo niewiele w porównaniu np. do fabrycznie nowych samochodów napędzanych przez benzynę. To już na samym początku ogranicza nasz wybór. Z kolei, zakup samochodu używanego z zainstalowaną przez poprzedniego właściciela instalacją LPG jest z reguły odradzany. Należy zadać sobie pytanie, dlaczego ktoś, kto posiada super oszczędny pojazd chce się go pozbyć? Co więcej, nie będziemy w stanie sprawdzić, ile dokładnie samochód przejechał już z zamontowaną instalacją LPG, być może będzie tak, że po zakupie będziemy zmuszeniu do serwisowania lub nawet montowania od nowa całego podzespołu. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być zakup samochodu z napędem na benzynę, z silnikiem tolerującym instalację LPG i zlecenie jej zamontowania fachowcom. W zależności od rodzaju motoru, koszt takiej inwestycji to od około 2000 do nawet 6000 zł. Wszystko zależy od rodzaju silnika i tego, jakiego rodzaju instalację LPG chcielibyśmy mieć w naszym samochodzie. Ponadto, w praktyce wygląda to tak, że większość samochodów „na gaz”, zanim się na niego przełącz, jedzie na benzynie, dopóki silnik nie rozgrzeje się do odpowiedniej temperatury. Jeśli więc poruszamy się głównie na niewielkich dystansach, oszczędność na gazie może być znikoma. Jeśli jednak poruszamy się nie tylko po mieście, a często musimy przebyć większą odległość, to biorąc pod uwagę średnią ilość kilometrów pokonywaną przez polskich kierowców, taka instalacja powinna zwrócić się nam po około roku.

Diesel

Właściciele samochodów tankujący olej napędowy są bardzo często zadowoleni z tego rodzaju silników, a wśród kierowców często panuje przekonanie o opłacalności doinwestowania kilku tysięcy w samochód z tego rodzaju silnikiem. W praktyce, jak to wszędzie, z tą opłacalnością bywa różnie. Wydawać się może bowiem, że o ekonomiczności dieselów, szczególnie tych nowszej generacji, mogą się przekonać głównie właściciele nowych samochodów tego typu lub właściciele tych z niewielkim przebiegiem. Owszem, spalanie diesla jest dużo niższe niż w benzyniakach i w samochodach na gaz (szczególnie na większych dystansach), a cena za litr ropy jest mniejsza niż za litr benzyny. Jeśli więc jesteś osobą, która rocznie przejeżdża dużo więcej kilometrów niż statystyczny polak, to doinwestowanie tych kilku tysięcy w diesla, może okazać się bardzo opłacalne. Jednak jeśli poruszasz się głównie po mieście, to samochód o takim napędzie nie będzie ekonomicznym rozwiązaniem. Co więcej, nie będzie mógł pochwalić się tak wysoką kulturą pracy silnika jak benzyniak. Kolejną wadą, samochodów napędzanych olejem napędowym, szczególnie tych nowszej generacji, są bardzo wysokie ceny napraw i części zamiennych.

Podsumowując

Zanim zdecydujemy się, jakiego rodzaju paliwo, będzie miało być tankowane w naszym przyszłym samochodzie, weźmy pod uwagę to, do czego ma on nam głównie służyć, na jakich trasach będziemy się nim głównie poruszać, a w przypadku jeśli będziemy chcieli zainstalować LPG, czy silnik naszego auta, będzie to tolerować.

Założyciel kilku stron branżowych w tym m.in. akustrefa.pl, strefaładowania.pl, prostowniki-akumulatory.pl, dostawcyprądu.pl, akumar.pl

W branży akumulatorowej od 2008r., prywatnie zapalony rowerzysta.

Zostaw swój komentarz

Promowane artykuły

Najnowsze porady eksperta

 • Czy kupując nowy akumulator trzeba oddać stary?
  • piątek, 18 styczeń 2019

  Akumulator to urządzenie rozruchowe, stanowiące olbrzymie zagrożenie dla środowiska naturalnego. Z tego powodu zużytego akumulatora nie można tak po prostu wyrzucić do kosza na śmieci, a w jego miejsce zakupić nowy egzemplarz. Istotne znaczenie dla ograniczenia ryzyka skażenia gleby lub wody przez wyciek substancji w nim zawartych, ma przestrzeganie odpowiednich, regulowanych prawnie zasad ich zbiórki oraz recyklingu. Aktem prawnym, który określa reguły obrotu akumulatorami jest Ustawa z 24 kwietnia 2009r. o bateriach i akumulatorach. Zapoznając się z jej zapisami można uzyskać odpowiedź na pytanie, czy kupując nowy akumulator trzeba oddać stary?

  Czytaj więcej
 • 5 objawów śmierci akumulatora – kiedy nadaje się do wymiany?
  • środa, 16 styczeń 2019

  Akumulator to obok alternatora główne źródło prądu w większości samochodów osobowych. W przeciwieństwie do tego drugiego nie wytwarza energii elektrycznej, lecz gromadzi ją i przekazuje do różnych systemów w aucie. Akumulator odpowiada za dostarczanie prądu podczas odpalania silnika oraz po jego zgaszeniu (m.in. radio, oświetlenie wnętrza, gniazdo zapalniczki). Wytwarzaniem energii elektrycznej podczas jazdy zajmuje się natomiast alternator. Stary lub zużyty akumulator może sprawiać wiele problemów. Jest jak serce samochodu, bez którego auto nie ruszy. Mimo to większość z nas przypomina sobie o jego istnieniu dopiero w zimowy poranek, kiedy zły stan techniczny akumulatora uniemożliwia odpalenie silnika. Sprawność akumulatora warto sprawdzić…

  Czytaj więcej
 • Jak kupić korzystnie wymarzony samochód?
  • środa, 16 styczeń 2019

  Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jaki powinien być lub jaki jest Twój wymarzony samochód? Widok, którego auta przyspiesza bicie Twojego serca? Jaka to jest marka, kolor lakieru, tapicerka, silnik, czy jest to wersja sportowa, a może limuzyna? Czy tylko o nim marzysz, czy poczyniłeś już jakieś kroki, by mieć takie wymarzone auto? Pamiętaj, nie musisz rezygnować ze swoich marzeń, myśląc, że to nierealna sprawa. Wystarczy dobrze się zastanowić i rozejrzeć wokół siebie, bo teraz masz nie tylko szeroki asortyment pojazdów, ale też sprawdzony sposób na korzystny zakup samochodu.

  Czytaj więcej
 • Bezpieczna jazda w deszczu
  • wtorek, 15 styczeń 2019

  Znając nieprzewidywalne warunki atmosferyczne panujące w Polsce można być niemal pewnym, że zimowa aura może jeszcze niejednokrotnie zaskoczyć kierowców. Niemniej jednak, wraz z nieuchronnym zbliżaniem się wiosny – okresu odwilży i pierwszych opadów intensywnego deszczu – warto poznać kilka przydatnych rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort jazdy w takich warunkach. Podczas intensywnych opadów, kierowca jadący z określona prędkością, uderzając w kałużę, może spodziewać się, że pojazd wymknie mu się spod kontroli. Dlatego też, poniższe wskazówki na temat prowadzenia pojazdu w czasie deszczu, pomogą bezpiecznie jeździć po mokrej i śliskiej nawierzchni.

  Czytaj więcej

News

 • Innowacyjny system Kia R.E.A.D
  • poniedziałek, 21 styczeń 2019

  Największe na świecie elektroniczne Targi CES 2019 określają trendy technologiczne, jakie czekają nas już w niedalekiej przyszłości. Jeśli tylko projekty ukazane w Las Vegas na targach CES 2019 dałoby się zrealizować, oznaczałoby to rewolucję w motoryzacji. Uwagę wielu zwiedzających przyciągnął zwłaszcza system R.E.A.D. Projekt zaprezentowany przez firmę Kia przeniósł nas do czasów jazdy w pełni autonomicznej i sprawnej mobilności.

  Czytaj więcej
 • Telewizor w aucie? Byton M-Byte pokazuje, że można. Tylko po co?
  • środa, 16 styczeń 2019

  Telewizor w aucie, czyli kiedy próbujemy wynaleźć koło na nowo Telewizor w aucie wydaje się być średnio trafionym pomysłem. Już 17 calowy wyświetlacz, montowany w samochodach marki Tesla, daje się kierowcom mocno we znaki ze względu na swoje właściwości rozpraszające i oślepiające, ktoś jednak wpadł na pomysł, że jest on... wciąż za mały. Projektanci pojazdu zwącego się Byton M-Byte postawili wszystko na jedną kartę, projektując pojazd wyposażony w 49 calowy ekran, tuż pod przednią szybą. Projekt ten nie tylko wyszedł poza stadium projektu koncepcyjnego, lecz wręcz wkroczył powolnymi, śmiałymi krokami na ścieżkę masowej produkcji. Pytanie brzmi - czy słusznie? Opinie…

  Czytaj więcej
 • Detroit Auto Show 2019 - Najciekawsze nowości
  • wtorek, 15 styczeń 2019

  Najciekawsze premiery motoryzacyjne w 2019 Detroit Auto Show Detroit Auto Show, a dokładniej 2019 North American International Auto Show, to niemal najważniejsze wydarzenie motoryzacyjne w ciągu roku. Niemal, ponieważ wciąż istnieje Goodwood Festival of Speed, nieco pozytywniej odbierany przez świat motoryzacji - głównie ze względu na brak wyraźnie zaznaczonej obecności światowych koncernów i dużo luźniejszy, piknikowy klimat. Czego by jednak nie mówić o brytyjskim festiwalu, to jednak Detroit jest czystej krwi pokazem, obfitującym w przeróżne premiery motoryzacyjne, czego smak mieliśmy okazję poznać przez kilka ostatnich dni. Oto kilka najciekawszych nowości w świecie motoryzacji, jakimi przyjdzie się nam zachwycać w rozpoczynającym…

  Czytaj więcej
 • Wysokie ceny paliw na stacjach
  • środa, 02 styczeń 2019

  Kierowcy, którzy regularnie udają się na drogi z pewnością z przestrachem spoglądają na ceny paliw na stacjach benzynowych. Ich rosnący pułap w szczególności w drugiej połowie 2018 roku mocno zaniepokoił fanów motoryzacji, a także przedsiębiorców, których praca mocno zależy od proponowanych cen paliwa. Bezpośredni wpływ na ceny paliw ma zarówno kurs walut, ceny ropy naftowej na międzynarodowych rynkach oraz podatki i opłaty nakładane na kierowców. Często jednak zapomina się, że to także popyt ma duże znaczenie dla kształtowania się ostatecznej ceny paliw. W grudniu 2018 roku można zauważać spadek cen w porównaniu do sytuacji, która miała miejsce jeszcze w niedalekiej przeszłości. Czego spodziewać się w Nowym Roku? 

  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl