Jaki rodzaj napędu wybrać?

21 październik 2018
Autor 
Jaki rodzaj napędu wybrać?

Większość osób przed zakupem samochodu, w pewnym momencie zadaje sobie pytanie o rodzaj napędu jaki wybrać. Co będzie dla nas najbardziej opłacalne? Benzyna, gaz, a może olej napędowy? Każdy z tych rodzajów paliw ma swoje wady i zalety. Niestety nie da się ich opisać jedynie za pomocą prostych przeliczników, takich jak ilość spalanego paliwa na sto kilometrów i jego koszty za litr. Każdy rodzaj napędu wiąże się z określonym rodzajem silnika, jego kosztami eksploatacji oraz ze specyficzną kulturą jego pracy. Powoduje to, że każdy z nich nadaje się w różnym stopniu do różnych „typów eksploatacji”.Jaki rodzaj napędu wybrać?

Benzyniak

Benzyna aktualnie jest liderem jeśli chodzi o cenę za jej litr. Nie znajdziemy drugiego tak drogiego paliwa w naszym kraju. Czy powoduje to, że staje się ona nieopłacalna, a ludzie używający tego rodzaju napędu są po prostu nieodpowiedzialni i nie mają co robić z pieniędzmi? Odpowiedź jest prosta i brzmi „nie”. W niektórych sytuacjach benzyna, może być dobrym rozwiązaniem. Silniki nią napędzane charakteryzują się mniejszym spalaniem na każde sto kilometrów w porównaniu do np. gazu, a koszty eksploatacji silnika oraz jego naprawy są zwyczajowo dużo niższe od np. diesla. Również sam koszt zakupu samochodu napędzanego przez benzynę (nawet nowego), jest dużo mniejszy aniżeli diesla. Co więcej, benzyna zapewni nam dynamiczną pracę silnika, jest to szczególnie ważna dla samochodów poruszających się po miastach. Jeśli więc, samochód służy nam głównie do pokonywania niewielkich dystansów z mieszkania do pracy, poruszamy się głównie po mieście, często musimy zatrzymać się na światłach czy postać w korku i ogółem nie przejeżdżamy zbyt wielu kilometrów, to wybór pojazdu o napędzie benzynowym, może okazać się dobrym rozwiązaniem.

LPG

LPG jest najtańsze. Cena za litr, aktualnie jest ponad dwa razy niższa niż za benzynę czy olej napędowy. Wydawałoby się, że nie ma nic bardziej opłacalnego jak kupić samochód z instalacją LPG i cieszyć się z zaoszczędzonych pieniędzy. W praktyce nie jest to takie proste. Nowych samochodów z fabrycznie zainstalowaną instalacją LPG jest stosunkowo niewiele w porównaniu np. do fabrycznie nowych samochodów napędzanych przez benzynę. To już na samym początku ogranicza nasz wybór. Z kolei, zakup samochodu używanego z zainstalowaną przez poprzedniego właściciela instalacją LPG jest z reguły odradzany. Należy zadać sobie pytanie, dlaczego ktoś, kto posiada super oszczędny pojazd chce się go pozbyć? Co więcej, nie będziemy w stanie sprawdzić, ile dokładnie samochód przejechał już z zamontowaną instalacją LPG, być może będzie tak, że po zakupie będziemy zmuszeniu do serwisowania lub nawet montowania od nowa całego podzespołu. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być zakup samochodu z napędem na benzynę, z silnikiem tolerującym instalację LPG i zlecenie jej zamontowania fachowcom. W zależności od rodzaju motoru, koszt takiej inwestycji to od około 2000 do nawet 6000 zł. Wszystko zależy od rodzaju silnika i tego, jakiego rodzaju instalację LPG chcielibyśmy mieć w naszym samochodzie. Ponadto, w praktyce wygląda to tak, że większość samochodów „na gaz”, zanim się na niego przełącz, jedzie na benzynie, dopóki silnik nie rozgrzeje się do odpowiedniej temperatury. Jeśli więc poruszamy się głównie na niewielkich dystansach, oszczędność na gazie może być znikoma. Jeśli jednak poruszamy się nie tylko po mieście, a często musimy przebyć większą odległość, to biorąc pod uwagę średnią ilość kilometrów pokonywaną przez polskich kierowców, taka instalacja powinna zwrócić się nam po około roku.

Diesel

Właściciele samochodów tankujący olej napędowy są bardzo często zadowoleni z tego rodzaju silników, a wśród kierowców często panuje przekonanie o opłacalności doinwestowania kilku tysięcy w samochód z tego rodzaju silnikiem. W praktyce, jak to wszędzie, z tą opłacalnością bywa różnie. Wydawać się może bowiem, że o ekonomiczności dieselów, szczególnie tych nowszej generacji, mogą się przekonać głównie właściciele nowych samochodów tego typu lub właściciele tych z niewielkim przebiegiem. Owszem, spalanie diesla jest dużo niższe niż w benzyniakach i w samochodach na gaz (szczególnie na większych dystansach), a cena za litr ropy jest mniejsza niż za litr benzyny. Jeśli więc jesteś osobą, która rocznie przejeżdża dużo więcej kilometrów niż statystyczny polak, to doinwestowanie tych kilku tysięcy w diesla, może okazać się bardzo opłacalne. Jednak jeśli poruszasz się głównie po mieście, to samochód o takim napędzie nie będzie ekonomicznym rozwiązaniem. Co więcej, nie będzie mógł pochwalić się tak wysoką kulturą pracy silnika jak benzyniak. Kolejną wadą, samochodów napędzanych olejem napędowym, szczególnie tych nowszej generacji, są bardzo wysokie ceny napraw i części zamiennych.

Podsumowując

Zanim zdecydujemy się, jakiego rodzaju paliwo, będzie miało być tankowane w naszym przyszłym samochodzie, weźmy pod uwagę to, do czego ma on nam głównie służyć, na jakich trasach będziemy się nim głównie poruszać, a w przypadku jeśli będziemy chcieli zainstalować LPG, czy silnik naszego auta, będzie to tolerować.

Założyciel kilku stron branżowych w tym m.in. akustrefa.pl, strefaładowania.pl, prostowniki-akumulatory.pl, dostawcyprądu.pl, akumar.pl

W branży akumulatorowej od 2008r., prywatnie zapalony rowerzysta.

Zostaw swój komentarz

Najnowsze porady eksperta

 • Na jakie usługi dodatkowe możesz liczyć wynajmując samochód?
  • poniedziałek, 18 marzec 2019

  Wynajem samochodów staje się coraz modniejszym rozwiązaniem, z którego ochoczo korzystają osoby prywatne oraz firmy. W związku z coraz większą konkurencją na rynku wynajmu samochodów, wypożyczalnie samochodów prześcigają się w tworzeniu jak najbardziej atrakcyjnych ofert dla klientów. Niektórzy klienci decydują się na wybór opcji podstawowej, są jednak tacy, którzy poszukują opcji dodatkowych. A szeroki wachlarz takich opcji różni się w poszczególnych wypożyczalniach. O co możemy zapytać przed podpisaniem umowy? Jakie opcje dodatkowe przy wynajmie samochodu są najbardziej pożądane?  

  Czytaj więcej
 • Wymiana opon zimowych
  • środa, 13 marzec 2019

  Obecnie, swój własny samochód posiada już niemal każda rodzina. Bez względu na to, czy jest to zupełnie nowy model czy też kupujemy auto używane, niezwykle ważne jest to, aby pamiętać o regularnej wymianie opon. Nie bez powodu, istnieją ich dwa podstawowe rodzaje, czyli opony letnie i opony zimowe. Każdy z nich jest stworzony z innego rodzaju gumy i posiada inne parametry, dzięki którym jesteśmy bezpieczniejsi na drodze. Co zatem warto wiedzieć na temat wymiany opon na zimowe? Oto kilka najważniejszych wskazówek.

  Czytaj więcej
 • Akumulator żelowy - zastosowanie, jak ładować?
  • poniedziałek, 11 marzec 2019

  Akumulator żelowy jest to jeden z rodzaju akumulatorów kwasowo-ołowianych z żelowym elektrolitem. Elektrolit został wytworzony w procesie zmieszania kwasu siarkowego oraz krzemionki. Akumulatory żelowe pierwszy raz ukazały się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Charakteryzują się przede wszystkim wysoką odpornością na ubytek elektrolitu w trakcie pracy elektrycznej, a także niskim samorozładowaniem. Przeważnie akumulatory żelowe produkowane są jako akumulatory typu VRLA. Do ich produkcji wykorzystywane są kolektory ze stopów ołowiu, niemających w sobie antymonu. Kolejną technologią zastosowaną w akumulatorach typu VRLA jest AGM. W absorptive glass mat elektrolit zostaje zaabsorbowany w separatorze wytworzonym z maty szklanej. Dzięki temu uniemożliwiono występowanie wycieku elektrolity z uszkodzonego mechanicznie akumulatora. Polepszyła…

  Czytaj więcej
 • Kiedy wymienić tarcze hamulcowe?
  • niedziela, 10 marzec 2019

  Kiedy wymienić tarcze hamulcowe? Naturalnym czynnikiem zmuszającym nas do wymiany tarcz hamulcowych jest ich zużycie, objawiające się po prostu utratą ich grubości. Minimalna grubość tarczy, przy której powinno przeprowadzić się jej wymianę, określana jest przez jej producenta. Jazda na w zużytych tarczach powoduje gorszą sprawność układu hamulcowego, w tym złe odprowadzanie ciepła. W przypadku dalszej jazdy na wyeksploatowanych tarczach, może dojść do ich skrzywienia a nawet pęknięcia. Nie trzeba wyjaśniać, jakie skutki może mieć taka sytuacja, dlatego pamiętajmy o częstym kontrolowaniu układu hamulcowego. Do sprawdzania ich grubości posłuży nam mikrometr.

  Czytaj więcej

News

 • Ranking prostowników 2018/2019 r.
  • poniedziałek, 18 marzec 2019

  Jak wiele zależy od naładowanego akumulatora przekonują się zazwyczaj kierowcy parkujący zimą poza krytym garażem. Spadek temperatury otoczenia odbija się bezpośrednio na pojemności akumulatora i jego zdolności do pracy. Dlatego też zima to udręka i okres niepewności dla kierowców, szczególnie kiedy akumulator ma już swoje lata. Przyczyną polegnięcia akumulatora w pojeździe może być też taki prozaiczny powód, jak pozostawienie włączonych świateł na noc lub nawet czuwający, nieautoryzowany, chiński alarm zamontowany w aucie. Na szczęście akumulator można przywrócić do życia, kiedy ma się w posiadaniu narzędzie do jego naładowania, czyli prostownik.

  Czytaj więcej
 • Ładowanie aut elektrycznych – rozwiązania dla biznesu
  • poniedziałek, 18 marzec 2019

  W dobie, gdy tak dużą uwagę zwraca się na ochronę środowiska, pojawia się coraz więcej rozważań na temat korzystania z samochodów elektrycznych. Obecnie na ulicach ich liczba już nie zaskakuje, choć wciąż jest niewielka w stosunku do aut napędzanych paliwem. Jednak ta wzrastająca liczba, chęć koncernów samochodowych, by produkować auta elektryczne, wymusza jednocześnie zmiany w infrastrukturze. Dla przedsiębiorców, właścicieli dużych obiektów usługowych, to świetna okazja, by wzbogacić się o cenną ofertę.

  Czytaj więcej
 • Ranking akumulatorów 2018/2019
  • poniedziałek, 04 marzec 2019

  Ranking akumulatorów 2018/2019 - Każdy kierowca staje prędzej czy później przed decyzją o zakupie akumulatora do swojego auta. Wybór ten nie jest prosty, ze względu na olbrzymią i zróżnicowaną ofertę konkurencyjnych producentów. Trudne warunki atmosferyczne i intensywna eksploatacja samochodu to najlepszy i najbardziej wiarygodny test akumulatorów, jaki można sobie wyobrazić, ale większość z nas wolałaby nie robić tego samodzielnie. Cennymi wskazówkami są zatem wyniki w rankingach sprzedaży, wskazujące które modele cieszyły się największą popularnością wśród kupujących. Ta wiedza, w połączeniu ze znajomością zasad doboru właściwego dla danego samochodu akumulatora, znacznie zawęża pole wyboru i pozwala podjąć optymalną decyzję.

  Czytaj więcej
 • Luksus na miarę samochodów
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

   Samochody luksusowe – pragnienie i rozkosz, która znajduje się w sferze naszych najskrytszych marzeń i na którą tylko wybrani mogą sobie pozwolić. Nie tylko powodują spustoszenie w naszych portfelach, ale i na ulicach. Kto z nas nie zatrzymał się, żeby spojrzeć w oczy takiej prawdziwej bestii?

  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl