Jaki rodzaj napędu wybrać?

21 październik 2018
Autor 
Jaki rodzaj napędu wybrać?

Większość osób przed zakupem samochodu, w pewnym momencie zadaje sobie pytanie o rodzaj napędu jaki wybrać. Co będzie dla nas najbardziej opłacalne? Benzyna, gaz, a może olej napędowy? Każdy z tych rodzajów paliw ma swoje wady i zalety. Niestety nie da się ich opisać jedynie za pomocą prostych przeliczników, takich jak ilość spalanego paliwa na sto kilometrów i jego koszty za litr. Każdy rodzaj napędu wiąże się z określonym rodzajem silnika, jego kosztami eksploatacji oraz ze specyficzną kulturą jego pracy. Powoduje to, że każdy z nich nadaje się w różnym stopniu do różnych „typów eksploatacji”.Jaki rodzaj napędu wybrać?

Benzyniak

Benzyna aktualnie jest liderem jeśli chodzi o cenę za jej litr. Nie znajdziemy drugiego tak drogiego paliwa w naszym kraju. Czy powoduje to, że staje się ona nieopłacalna, a ludzie używający tego rodzaju napędu są po prostu nieodpowiedzialni i nie mają co robić z pieniędzmi? Odpowiedź jest prosta i brzmi „nie”. W niektórych sytuacjach benzyna, może być dobrym rozwiązaniem. Silniki nią napędzane charakteryzują się mniejszym spalaniem na każde sto kilometrów w porównaniu do np. gazu, a koszty eksploatacji silnika oraz jego naprawy są zwyczajowo dużo niższe od np. diesla. Również sam koszt zakupu samochodu napędzanego przez benzynę (nawet nowego), jest dużo mniejszy aniżeli diesla. Co więcej, benzyna zapewni nam dynamiczną pracę silnika, jest to szczególnie ważna dla samochodów poruszających się po miastach. Jeśli więc, samochód służy nam głównie do pokonywania niewielkich dystansów z mieszkania do pracy, poruszamy się głównie po mieście, często musimy zatrzymać się na światłach czy postać w korku i ogółem nie przejeżdżamy zbyt wielu kilometrów, to wybór pojazdu o napędzie benzynowym, może okazać się dobrym rozwiązaniem.

LPG

LPG jest najtańsze. Cena za litr, aktualnie jest ponad dwa razy niższa niż za benzynę czy olej napędowy. Wydawałoby się, że nie ma nic bardziej opłacalnego jak kupić samochód z instalacją LPG i cieszyć się z zaoszczędzonych pieniędzy. W praktyce nie jest to takie proste. Nowych samochodów z fabrycznie zainstalowaną instalacją LPG jest stosunkowo niewiele w porównaniu np. do fabrycznie nowych samochodów napędzanych przez benzynę. To już na samym początku ogranicza nasz wybór. Z kolei, zakup samochodu używanego z zainstalowaną przez poprzedniego właściciela instalacją LPG jest z reguły odradzany. Należy zadać sobie pytanie, dlaczego ktoś, kto posiada super oszczędny pojazd chce się go pozbyć? Co więcej, nie będziemy w stanie sprawdzić, ile dokładnie samochód przejechał już z zamontowaną instalacją LPG, być może będzie tak, że po zakupie będziemy zmuszeniu do serwisowania lub nawet montowania od nowa całego podzespołu. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być zakup samochodu z napędem na benzynę, z silnikiem tolerującym instalację LPG i zlecenie jej zamontowania fachowcom. W zależności od rodzaju motoru, koszt takiej inwestycji to od około 2000 do nawet 6000 zł. Wszystko zależy od rodzaju silnika i tego, jakiego rodzaju instalację LPG chcielibyśmy mieć w naszym samochodzie. Ponadto, w praktyce wygląda to tak, że większość samochodów „na gaz”, zanim się na niego przełącz, jedzie na benzynie, dopóki silnik nie rozgrzeje się do odpowiedniej temperatury. Jeśli więc poruszamy się głównie na niewielkich dystansach, oszczędność na gazie może być znikoma. Jeśli jednak poruszamy się nie tylko po mieście, a często musimy przebyć większą odległość, to biorąc pod uwagę średnią ilość kilometrów pokonywaną przez polskich kierowców, taka instalacja powinna zwrócić się nam po około roku.

Diesel

Właściciele samochodów tankujący olej napędowy są bardzo często zadowoleni z tego rodzaju silników, a wśród kierowców często panuje przekonanie o opłacalności doinwestowania kilku tysięcy w samochód z tego rodzaju silnikiem. W praktyce, jak to wszędzie, z tą opłacalnością bywa różnie. Wydawać się może bowiem, że o ekonomiczności dieselów, szczególnie tych nowszej generacji, mogą się przekonać głównie właściciele nowych samochodów tego typu lub właściciele tych z niewielkim przebiegiem. Owszem, spalanie diesla jest dużo niższe niż w benzyniakach i w samochodach na gaz (szczególnie na większych dystansach), a cena za litr ropy jest mniejsza niż za litr benzyny. Jeśli więc jesteś osobą, która rocznie przejeżdża dużo więcej kilometrów niż statystyczny polak, to doinwestowanie tych kilku tysięcy w diesla, może okazać się bardzo opłacalne. Jednak jeśli poruszasz się głównie po mieście, to samochód o takim napędzie nie będzie ekonomicznym rozwiązaniem. Co więcej, nie będzie mógł pochwalić się tak wysoką kulturą pracy silnika jak benzyniak. Kolejną wadą, samochodów napędzanych olejem napędowym, szczególnie tych nowszej generacji, są bardzo wysokie ceny napraw i części zamiennych.

Podsumowując

Zanim zdecydujemy się, jakiego rodzaju paliwo, będzie miało być tankowane w naszym przyszłym samochodzie, weźmy pod uwagę to, do czego ma on nam głównie służyć, na jakich trasach będziemy się nim głównie poruszać, a w przypadku jeśli będziemy chcieli zainstalować LPG, czy silnik naszego auta, będzie to tolerować.

Założyciel kilku stron branżowych w tym m.in. akustrefa.pl, strefaładowania.pl, prostowniki-akumulatory.pl, dostawcyprądu.pl, akumar.pl

W branży akumulatorowej od 2008r., prywatnie zapalony rowerzysta.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A
  • niedziela, 01 październik 2017

  Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A - Przenośne urządzenie rozruchowe BOOSTER przeznaczone jest do rozruchu silnika w trudnych warunkach a także do zasilania urządzeń na napięcie DC 12V np.: TV, radia, komputera, żarówki itp.

  Czytaj więcej
 • Typ akumulatorów ciężarowych Exide
  • środa, 01 listopad 2017

  Exide tak zaprojektował swoje akumulatory, aby obniżyć ryzyko awarii i w ten sposób dać klientowi przewagę nad konkurencją. Klient zyskuje produkt o najwyższej wydajności na rynku, niższe koszty jego użytkowania i wybór produktów do różnych zastosowań. Dla właścicieli flot i mechaników szczególnie ważne jest, aby poprawnie dobrać akumulator w odniesieniu…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Moll M3plus
  • sobota, 30 wrzesień 2017

  Niemiecka firma Moll posiada wieloletnie doświadczenie w konstruowaniu akumulatorów, doskonali dostawcy,rozwój i konstruowanie maszyn do produkcji akumulatorów włączając wyposażenie służące do kontroli jakości,zarządzanie jakością według norm DIN EN ISO 9001 i dodatku VDA 6.1 sprawiają, że akumulatory moll cieszą się doskonałą jakością i zaufaniem czołowych producentów samochodów. Potwierdzają ją rozmaite…

  Czytaj więcej
 • Budowa VARTA Start-Stop w technologii EFB
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory Varta Blue EFB Start-Stop wykonane w technologii EFB są doskonałym rozwiązaniem dla pojazdów ze standardową (podstawową) funkcją Start-Stop. Przy wyłączonym silniku niezawodnie zaopatruje on w prąd odbiorniki energii i gwarantuje ponowny start silnika w ciągu ułamka sekundy. Ponadto posiada on dwukrotnie większą wytrzymałość cykliczną w porównaniu z akumulatorem konwencjonalnym…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Serwis klimatyzacji Ciechanów – Kiedy dokonać serwisu w pojazdach.
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Regularne czyszczenie i serwisowanie klimatyzacji to konieczność, jeśli zależy nam na tym, by móc cieszyć się z niższej temperatury w nagrzanym samochodzie. Warto również pamiętać o tym, że oprócz chłodzenia, klimatyzacja oczyszcza powietrze. Jeśli działa sprawnie i jest włączona, może skutecznie zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów. Ponadto dzięki niej w powietrzu nie ma pyłków ani kurzu. Czyste powietrze w samochodzie pozwala uniknąć groźnych chorób, takich jak legionelloza, która bardzo przypomina ciężkie zapalenie płuc.

  Czytaj więcej
 • Korzystanie z samochodu bez jego kupowania
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Korzystanie z samochodu należy do wygodnych rozwiązań. Wsiadając do niego, można w komfortowych warunkach przejechać z miejsca na miejsce. Jeśli nie ma się własnego, można skorzystać z oferty udzielanej w ramach usługi wynajem aut.

  Czytaj więcej
 • Jak często należy wymieniać filtr powietrza?
  • sobota, 15 czerwiec 2019

  Filtry są częściami eksploatacyjnymi pojazdu, ulegającymi codziennym zabrudzeniom, mającym wpływ na pracę silnika. Podczas regularnego serwisu motocykla jednym z elementów, o których trzeba pamiętać, jest filtr powietrza. Mocno zanieczyszczony, może prowadzić do zaburzenia trwałości, a nawet uszkodzenia jednostki napędowej.

  Czytaj więcej
 • Od czego zależy żywotność opony
  • poniedziałek, 08 lipiec 2019

  Dzisiejsze konstrukcje samochodów, a przede wszystkim wyśrubowane parametry techniczne, nastawione są na zapewnienie jak najlepszych osiągów. Dzieje się tak dlatego, że takie są podstawowe oczekiwania podażowe, stąd produkcja aut ukierunkowana jest bardziej na aspekty wizualne i technologiczne, niż na bezpieczeństwo. Klienci zapominają, że jeździe takim autem, towarzyszą olbrzymie przeciążenia, potencjalnie zagrażające bezpieczeństwu. W sytuacji, kiedy pojazd jest nowy, a wszystkie systemy kontrolujące i stabilizujące są w pełni sprawne, to ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji samochodu jest stosunkowo niewielkie. Problem zaczyna być poważny, w momencie, gdy pojazd ma już swoje lata, a na dodatek właściciel nie przywiązuje należytej uwagi do elementów, jakie tak naprawdę mają…

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej