Kamera samochodowa – zabezpieczenie czy zbytek?

26 październik 2018
Kamera samochodowa

Kamery samochodowe przybyły także do Polski i zyskują popularność. Wciąż jednak wielu kierowców nie wie, czym są, ani do czego w ogóle mieliby je wykorzystać. W artykule przedstawiliśmy podstawowe informacje, które pozwolą Ci odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kamera samochodowa jest właściwym urządzeniem dla Ciebie.

Po co kupować kamerę samochodową?

Kamery samochodowe są hitem wśród osób wyruszających w ekscytujące trasy i chcących je nagrywać, by następnie pokazywać znajomym lub publikować w sieci, np. na kanale Youtube czy blogu. Jeśli wyruszasz na survival w lesie, sprawdzą się idealnie.

Przydają się także podróżnikom, którzy planują wybrać się na przejażdżkę po malowniczym terenie: wąwozach, wzgórzach i dolinach, przy jeziorach lub wulkanach. Zamiast co chwilę się zatrzymywać i robić zdjęcia, mogą mieć zarejestrowane wszystko na jednym płynnym nagraniu.

 

kamera samochodowa zabezpieczenie czy zabytek

Jednak podstawową i wykorzystywaną na co dzień funkcją jest rejestracja tego, co się dzieje na drodze. Kompaktowe kamerki samochodowe są w stanie nagrać przebieg kolizji, dzięki czemu staną się dowodem na Twoją niewinność. Mało tego, po przełączeniu opcji kamery na aparat sfotografujesz miejsce wypadku, zanim winowajca postanowi zatrzeć śladu. Jeśli ucieknie, i tak będziesz miał nagrane jego numery rejestracyjne.

Gdzie montuje się kamerę samochodową?

Skoro kamera ma zarejestrować obraz jak najszerszy, czysty i niczym nie przesłonięty, musi zostać zamontowana w miejscu, z którego widoczność jest wystarczająca. Takim miejscem jest na przykład przednia szyba. Podstawowe modele są do niej przytwierdzane za pomocą przyssawek lub taśmy z klejem. Są łatwe do usunięcia i nie pozostawiają śladów, jednak przyssawki zajmują nieco więcej miejsca, a taśma wraz z każdym odlepieniem traci właściwości.

Dobrym miejscem na kamerę jest góra przedniej szyby w okolicach lusterka. Tam nie będzie Ci przeszkadzać w prowadzeniu samochodu czy zasłaniać drogi. Dodatkowo nic nie będzie stać na drodze obiektywu. Powstały nawet modele kamer wbudowane w lusterko – montuje się je w ten sposób, że zastępuje się dotychczasowe lusterko.

Miłośnicy wypraw survivalowych mogą też zamontować kamerę samochodową w samochodzie, na przykład w zderzaku. To rozwiązanie wymaga ingerencji w auto i kosztuje więcej.

kamera samochodowa

 

Kąt rejestracji kamery samochodowej – ważny parametr

Jeśli zastanawiałeś się, dlaczego w ogóle masz wydawać pieniądze na kamerę samochodową, skoro możesz zamontować telefon w uchwycie i włączyć nagrywanie, oto odpowiedź: kąt rejestracji obrazu. W kamerach samochodowych jest znacząco szerszy niż w smartfonach. W tanich jest niewielki, bo np. 90-stopniowy, ale w urządzeniach rozbudowanych i polecanych wynosi nawet 180 stopni! Kompromisem pomiędzy ceną urządzenia a dobrym kątem rejestracji jest wartość ok. 120 stopni.

Wartość 120 stopni pozwala na nagranie czystego obrazu na pasie przed Twoim samochodem. Przy 170 stopniach będziesz mógł zarejestrować także pasy boczne.

Koniecznie zadbaj o to, by kamera samochodowa miała tryb nocny (podświetlenie LED lub IR) oraz taką pamięć, która wystarczy na nagranie interesującej Cię trasy.Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A
  • niedziela, 01 październik 2017

  Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A - Przenośne urządzenie rozruchowe BOOSTER przeznaczone jest do rozruchu silnika w trudnych warunkach a także do zasilania urządzeń na napięcie DC 12V np.: TV, radia, komputera, żarówki itp.

  Czytaj więcej
 • Typ akumulatorów ciężarowych Exide
  • środa, 01 listopad 2017

  Exide tak zaprojektował swoje akumulatory, aby obniżyć ryzyko awarii i w ten sposób dać klientowi przewagę nad konkurencją. Klient zyskuje produkt o najwyższej wydajności na rynku, niższe koszty jego użytkowania i wybór produktów do różnych zastosowań. Dla właścicieli flot i mechaników szczególnie ważne jest, aby poprawnie dobrać akumulator w odniesieniu…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Moll M3plus
  • sobota, 30 wrzesień 2017

  Niemiecka firma Moll posiada wieloletnie doświadczenie w konstruowaniu akumulatorów, doskonali dostawcy,rozwój i konstruowanie maszyn do produkcji akumulatorów włączając wyposażenie służące do kontroli jakości,zarządzanie jakością według norm DIN EN ISO 9001 i dodatku VDA 6.1 sprawiają, że akumulatory moll cieszą się doskonałą jakością i zaufaniem czołowych producentów samochodów. Potwierdzają ją rozmaite…

  Czytaj więcej
 • Budowa VARTA Start-Stop w technologii EFB
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory Varta Blue EFB Start-Stop wykonane w technologii EFB są doskonałym rozwiązaniem dla pojazdów ze standardową (podstawową) funkcją Start-Stop. Przy wyłączonym silniku niezawodnie zaopatruje on w prąd odbiorniki energii i gwarantuje ponowny start silnika w ciągu ułamka sekundy. Ponadto posiada on dwukrotnie większą wytrzymałość cykliczną w porównaniu z akumulatorem konwencjonalnym…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Serwis klimatyzacji Ciechanów – Kiedy dokonać serwisu w pojazdach.
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Regularne czyszczenie i serwisowanie klimatyzacji to konieczność, jeśli zależy nam na tym, by móc cieszyć się z niższej temperatury w nagrzanym samochodzie. Warto również pamiętać o tym, że oprócz chłodzenia, klimatyzacja oczyszcza powietrze. Jeśli działa sprawnie i jest włączona, może skutecznie zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów. Ponadto dzięki niej w powietrzu nie ma pyłków ani kurzu. Czyste powietrze w samochodzie pozwala uniknąć groźnych chorób, takich jak legionelloza, która bardzo przypomina ciężkie zapalenie płuc.

  Czytaj więcej
 • Korzystanie z samochodu bez jego kupowania
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Korzystanie z samochodu należy do wygodnych rozwiązań. Wsiadając do niego, można w komfortowych warunkach przejechać z miejsca na miejsce. Jeśli nie ma się własnego, można skorzystać z oferty udzielanej w ramach usługi wynajem aut.

  Czytaj więcej
 • Jak często należy wymieniać filtr powietrza?
  • sobota, 15 czerwiec 2019

  Filtry są częściami eksploatacyjnymi pojazdu, ulegającymi codziennym zabrudzeniom, mającym wpływ na pracę silnika. Podczas regularnego serwisu motocykla jednym z elementów, o których trzeba pamiętać, jest filtr powietrza. Mocno zanieczyszczony, może prowadzić do zaburzenia trwałości, a nawet uszkodzenia jednostki napędowej.

  Czytaj więcej
 • Od czego zależy żywotność opony
  • poniedziałek, 08 lipiec 2019

  Dzisiejsze konstrukcje samochodów, a przede wszystkim wyśrubowane parametry techniczne, nastawione są na zapewnienie jak najlepszych osiągów. Dzieje się tak dlatego, że takie są podstawowe oczekiwania podażowe, stąd produkcja aut ukierunkowana jest bardziej na aspekty wizualne i technologiczne, niż na bezpieczeństwo. Klienci zapominają, że jeździe takim autem, towarzyszą olbrzymie przeciążenia, potencjalnie zagrażające bezpieczeństwu. W sytuacji, kiedy pojazd jest nowy, a wszystkie systemy kontrolujące i stabilizujące są w pełni sprawne, to ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji samochodu jest stosunkowo niewielkie. Problem zaczyna być poważny, w momencie, gdy pojazd ma już swoje lata, a na dodatek właściciel nie przywiązuje należytej uwagi do elementów, jakie tak naprawdę mają…

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej