Kto zapłaci odszkodowanie po wypadku samochodowym?

26 listopad 2018
Kto zapłaci odszkodowanie po wypadku samochodowym?

Stłuczka to zwykle dla obu stron duże zaskoczenie. Zwykle zanim kierowcy dojdą do siebie, już muszą zajmować się formalnościami związanymi z odszkodowaniem po wypadku samochodowym. Często okazuje się, że to mniej oczywiste, niż mogłoby się wydawać.

Jeśli kierowca spowodował wypadek, może liczyć na to, że spowodowane nim koszty zostaną pokryte z OC. Dzieje się tak w większości przypadków, ale nie we wszystkich, bo gdy sprawca był pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, to będzie musiał zwrócić ubezpieczycielowi koszty napraw. Taka sama sytuacja będzie miała miejsce, jeśli spowodował wypadek umyślnie, jechał kradzionym samochodem lub nie miał prawa jazdy. Bardzo mało osób zdaje sobie sprawę, że to samo dzieje się, gdy sprawca wypadku ucieknie z miejsca zdarzenia, a później policji uda się go zidentyfikować. Samo spowodowanie wypadku mogłoby go kosztować utratę punktów prawa jazdy. Po ucieczce może się okazać, że trzeba zwracać dziesiątki lub setki tysięcy złotych za naprawę staranowanego auta.

Kiedy odszkodowanie powypadkowe z AC?

 

kto placi odszkodowanie po wypadku

 

Zdarza się jednak również, że nie da się zidentyfikować sprawcy zdarzenia. W takim wypadku odszkodowanie wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, choć tylko w niewielkim zakresie. Płaci za szkody wyrządzone na zdrowiu poszkodowanego i za straty materialne przy pobycie w szpitalu dłuższym niż 2 tygodnie. Nie zwraca on jednak automatycznie kosztów napraw. Te może pokryć autocasco, czyli ubezpieczenie AC. To również sposób na uzyskanie odszkodowania po wypadku samochodowym, w którym nie ma sprawcy lub trudno go ustalić.

Jeśli samochód jest zniszczony, bo zderzył się z sarną lub spadła na niego gałąź, właśnie AC pozwala odzyskać koszty napraw. Tu też są wyjątki podobne, jak w przypadku OC: nie można prowadzić auta w stanie nietrzeźwym, spowodować wypadku umyślnie ani prowadzić samochodu niezarejestrowanego lub takiego, który nie przeszedł przeglądu. Odszkodowanie z AC po wypadku nie zostanie też wypłacone, jeśli szkoda wyniosła mniej niż 1 proc. wartości auta. Powinni o tym pamiętać szczególnie właściciele drogich samochodów, bo choć nawet drobna usterka może ich słono kosztować, to niekoniecznie uzyskają oni odszkodowanie z tytułu AC w satysfakcjonującej wysokości.

Zadośćuczynienie a odszkodowanie po wypadku

 

kto placio dszkodowanie po wypadku

Część osób jest rozczarowana wysokością odszkodowania, jakie dostają z OC sprawcy wypadku. Jest w nim zawarta tylko wycena samego zniszczenia samochodu, a przecież często wypadek wiąże się też z urazami fizycznymi i psychicznymi, które ciągną za sobą wizyty u specjalistów, a niekiedy i konieczność rezygnacji z pracy. Dlatego warto sprawdzić, czym różni się odszkodowanie z OC sprawcy kolizji od zadośćuczynienia. To właśnie zadośćuczynienie pozwala uzyskać pieniądze za niematerialne szkody, takie jak długotrwały strach przed jazdą po wypadku lub konieczność zmiany pracy wywołana urazem. Warto domagać się zaspokojenia takich roszczeń, jeśli u osoby pokrzywdzonej istnieje poczucie, że samo odszkodowanie wcale nie pokryło wszystkich kosztów związanych z kolizją.

Zostaw swój komentarz

Promowane artykuły

Najnowsze porady eksperta

 • Czas ładowania akumulatora
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

  Akumulator pełni istotne funkcje w każdym aucie. W tych wyposażonych w silniki spalinowe jest drugim po alternatorze źródłem energii elektrycznej. Wydaje się więc, że jest mniej ważny, jednakże to właśnie dzięki niemu działa układ zapłonowy i rozrusznik, pozwalające na uruchomienie samochodu. Umożliwia on też chociażby włączenie oświetlenia postojowego, ogrzewania, nadmuchu czy klimatyzacji oraz słuchanie radia przy wyłączonym silniku. Aby pełnić swoje funkcje musi mieć dostarczaną energię, którą akumuluje i później, w razie potrzeby, oddaje. W sprawnie działającej instalacji samochodowej odpowiada za to alternator wspomagany przez regulator napięcia, dzięki któremu jego nominalna wartość jest na stałym poziomie 14,4V. Wystarczy więc regularne…

  Czytaj więcej
 • Tryb parkingowy w kamerach samochodowych – jak działa?
  • wtorek, 22 styczeń 2019

  Kamera samochodowa to intuicyjne oraz funkcjonalne urządzenie. Posiada wiele funkcji, które mają za zadanie ułatwić podróżowanie w każdych warunkach. Jedną z nich jest właśnie tryb parkingowy. Jak działa tak funkcja? W poniższym artykule przedstawimy zalety jej posiadania.

  Czytaj więcej
 • Czy kupując nowy akumulator trzeba oddać stary?
  • piątek, 18 styczeń 2019

  Akumulator to urządzenie rozruchowe, stanowiące olbrzymie zagrożenie dla środowiska naturalnego. Z tego powodu zużytego akumulatora nie można tak po prostu wyrzucić do kosza na śmieci, a w jego miejsce zakupić nowy egzemplarz. Istotne znaczenie dla ograniczenia ryzyka skażenia gleby lub wody przez wyciek substancji w nim zawartych, ma przestrzeganie odpowiednich, regulowanych prawnie zasad ich zbiórki oraz recyklingu. Aktem prawnym, który określa reguły obrotu akumulatorami jest Ustawa z 24 kwietnia 2009r. o bateriach i akumulatorach. Zapoznając się z jej zapisami można uzyskać odpowiedź na pytanie, czy kupując nowy akumulator trzeba oddać stary?

  Czytaj więcej
 • Co zrobić kiedy kierowca, który spowodował kolizję uciekł?
  • czwartek, 17 styczeń 2019

  Co robić kiedy kierowca, który spowodował kolizję uciekł z miejsca zdarzenia? Kłopoty związane z ucieczką z miejsca wypadku, nie  tylko powodują problemy z tytułu ubezpieczenia samochodu. Jeśli sprawca jest nieznany, naprawa będzie finansowana w ramach AC poszkodowanego – to wiąże się z wyższymi składkami i utratą zniżki. Niestety, ucieczka przez innego kierowcę po wcześniejszym spowodowaniu kolizji/obtarcia nie jest tak rzadka, jak mogłoby się wydawać.  W takiej sytuacji ustalenie, w jaki sposób roszczenie ubezpieczeniowe będzie obsługiwane, może być trudną sytuacją.

  Czytaj więcej

News

 • Luksus na miarę samochodów
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

   Samochody luksusowe – pragnienie i rozkosz, która znajduje się w sferze naszych najskrytszych marzeń i na którą tylko wybrani mogą sobie pozwolić. Nie tylko powodują spustoszenie w naszych portfelach, ale i na ulicach. Kto z nas nie zatrzymał się, żeby spojrzeć w oczy takiej prawdziwej bestii?

  Czytaj więcej
 • Najciekawsze polskie projekty samochodów
  • czwartek, 17 styczeń 2019

  Choć na obecnym rynku motoryzacyjnym trudno szukać pojazdu, który byłby oparty na polskim projekcie, nie zawsze tak było. Modyfikacje istniejących projektów, ulepszenia, albo nowatorskie rozwiązania być może wykorzystywane później, choć nieoficjalnie w innych popularnych europejskich pojazdach pojawiały się na przestrzeni lat w dużej ilości. Choć sytuacja Polski jako twórcy i producenta na rynku motoryzacyjnym nigdy nie była znacząca, jest kilka ciekawych prototypów aut, które warto poznać, choć nigdy nie zyskały szansy na seryjną produkcję. Również współczesne polskie projekty samochodów wzbudzają zainteresowanie i być może zaistnieją za jakiś czas na świecie.

  Czytaj więcej
 • Innowacyjny system Kia R.E.A.D
  • poniedziałek, 21 styczeń 2019

  Największe na świecie elektroniczne Targi CES 2019 określają trendy technologiczne, jakie czekają nas już w niedalekiej przyszłości. Jeśli tylko projekty ukazane w Las Vegas na targach CES 2019 dałoby się zrealizować, oznaczałoby to rewolucję w motoryzacji. Uwagę wielu zwiedzających przyciągnął zwłaszcza system R.E.A.D. Projekt zaprezentowany przez firmę Kia przeniósł nas do czasów jazdy w pełni autonomicznej i sprawnej mobilności.

  Czytaj więcej
 • Telewizor w aucie? Byton M-Byte pokazuje, że można. Tylko po co?
  • środa, 16 styczeń 2019

  Telewizor w aucie, czyli kiedy próbujemy wynaleźć koło na nowo Telewizor w aucie wydaje się być średnio trafionym pomysłem. Już 17 calowy wyświetlacz, montowany w samochodach marki Tesla, daje się kierowcom mocno we znaki ze względu na swoje właściwości rozpraszające i oślepiające, ktoś jednak wpadł na pomysł, że jest on... wciąż za mały. Projektanci pojazdu zwącego się Byton M-Byte postawili wszystko na jedną kartę, projektując pojazd wyposażony w 49 calowy ekran, tuż pod przednią szybą. Projekt ten nie tylko wyszedł poza stadium projektu koncepcyjnego, lecz wręcz wkroczył powolnymi, śmiałymi krokami na ścieżkę masowej produkcji. Pytanie brzmi - czy słusznie? Opinie…

  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl