Kto zapłaci odszkodowanie po wypadku samochodowym?

26 listopad 2018
Kto zapłaci odszkodowanie po wypadku samochodowym?

Stłuczka to zwykle dla obu stron duże zaskoczenie. Zwykle zanim kierowcy dojdą do siebie, już muszą zajmować się formalnościami związanymi z odszkodowaniem po wypadku samochodowym. Często okazuje się, że to mniej oczywiste, niż mogłoby się wydawać.

Jeśli kierowca spowodował wypadek, może liczyć na to, że spowodowane nim koszty zostaną pokryte z OC. Dzieje się tak w większości przypadków, ale nie we wszystkich, bo gdy sprawca był pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, to będzie musiał zwrócić ubezpieczycielowi koszty napraw. Taka sama sytuacja będzie miała miejsce, jeśli spowodował wypadek umyślnie, jechał kradzionym samochodem lub nie miał prawa jazdy. Bardzo mało osób zdaje sobie sprawę, że to samo dzieje się, gdy sprawca wypadku ucieknie z miejsca zdarzenia, a później policji uda się go zidentyfikować. Samo spowodowanie wypadku mogłoby go kosztować utratę punktów prawa jazdy. Po ucieczce może się okazać, że trzeba zwracać dziesiątki lub setki tysięcy złotych za naprawę staranowanego auta.

Kiedy odszkodowanie powypadkowe z AC?

 

kto placi odszkodowanie po wypadku

 

Zdarza się jednak również, że nie da się zidentyfikować sprawcy zdarzenia. W takim wypadku odszkodowanie wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, choć tylko w niewielkim zakresie. Płaci za szkody wyrządzone na zdrowiu poszkodowanego i za straty materialne przy pobycie w szpitalu dłuższym niż 2 tygodnie. Nie zwraca on jednak automatycznie kosztów napraw. Te może pokryć autocasco, czyli ubezpieczenie AC. To również sposób na uzyskanie odszkodowania po wypadku samochodowym, w którym nie ma sprawcy lub trudno go ustalić.

Jeśli samochód jest zniszczony, bo zderzył się z sarną lub spadła na niego gałąź, właśnie AC pozwala odzyskać koszty napraw. Tu też są wyjątki podobne, jak w przypadku OC: nie można prowadzić auta w stanie nietrzeźwym, spowodować wypadku umyślnie ani prowadzić samochodu niezarejestrowanego lub takiego, który nie przeszedł przeglądu. Odszkodowanie z AC po wypadku nie zostanie też wypłacone, jeśli szkoda wyniosła mniej niż 1 proc. wartości auta. Powinni o tym pamiętać szczególnie właściciele drogich samochodów, bo choć nawet drobna usterka może ich słono kosztować, to niekoniecznie uzyskają oni odszkodowanie z tytułu AC w satysfakcjonującej wysokości.

Zadośćuczynienie a odszkodowanie po wypadku

 

kto placio dszkodowanie po wypadku

Część osób jest rozczarowana wysokością odszkodowania, jakie dostają z OC sprawcy wypadku. Jest w nim zawarta tylko wycena samego zniszczenia samochodu, a przecież często wypadek wiąże się też z urazami fizycznymi i psychicznymi, które ciągną za sobą wizyty u specjalistów, a niekiedy i konieczność rezygnacji z pracy. Dlatego warto sprawdzić, czym różni się odszkodowanie z OC sprawcy kolizji od zadośćuczynienia. To właśnie zadośćuczynienie pozwala uzyskać pieniądze za niematerialne szkody, takie jak długotrwały strach przed jazdą po wypadku lub konieczność zmiany pracy wywołana urazem. Warto domagać się zaspokojenia takich roszczeń, jeśli u osoby pokrzywdzonej istnieje poczucie, że samo odszkodowanie wcale nie pokryło wszystkich kosztów związanych z kolizją.

Zostaw swój komentarz

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana szyby przedniej w samochodzie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Szyba samochodowa to pozornie najdelikatniejsza materia w samochodzie, chociaż jednocześnie wytrzymała. Tak naprawdę nie musi dojść nawet do kolizji czy wypadku, aby uległa rozbiciu czy pęknięciu. Wystarczy drobny kamyk, który siłą odrzutu spod innego przejeżdżającego samochodu dotrze do naszej szyby, aby została ona uszkodzona. Szyba może nie zostać w takiej sytuacji zupełnie rozbita, ale nawet pęknięcie czy odprysk są podstawą do jej wymiany.

  Czytaj więcej
 • Prawidłowe ciśnienie w oponach - zbyt niskie, zbyt wysokie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Okres zmiany klimatu w Polsce to również okres zamiany opon zimowych na letnie. Wiele osób robi to bez chwili pomyślenia, bo tak po prostu trzeba. Jednak, podczas takiej zamiany warto przeanalizować również ciśnienie w oponach. Oczywiście, jeśli korzysta ktoś z serwisu wulkanizacyjnego to z pewnością zostanie ono sprawdzone. W innych przypadkach jak zamiana opon, które mają już parę lat we własnym garażu, ciśnienie nie jest zawsze sprawdzane.

  Czytaj więcej
 • Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Kiedy zgłębiamy techniki prowadzenia samochodu na kursie prawa jazdy, jednym z elementów jest nauka prawidłowego trzymania kierownicy. Zdarza się jednak, że już jako pełnoprawni kierowcy, bagatelizujemy tę kwestię i nie stosujemy się do zasad, które mają przecież znaczenie jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo „za kółkiem”. Bywa, że przykładamy wagę do takich kwestii jak zapinanie pasów, stosujemy się do zasad tzw. eco-drivingu, zaopatrujemy się w zestaw głośnomówiący, aby nie używać telefonu komórkowego, a zupełnie pomijamy przyswojenie sobie nawyku prawidłowego trzymania kierownicy.

  Czytaj więcej
 • Wideorejestrator samochodowy - jak dobrać optymalny model kamery samochodowej?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Na drodze mogą zdarzyć się różne sytuacje, nie zawsze przyjemne. Kolizje, stłuczki czy wypadki zawsze wiążą się z dużym stresem i wymagają wskazania winnego. Sprawca może oczywiście przyznać się dobrowolnie, lecz jest to rzadkość, dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na montaż wideorejestratora samochodowego.

  Czytaj więcej

News

 • Szóste wcielenie Hyundai Elantra już w Polsce
  • środa, 20 marzec 2019

  Hyundai Elantra liczy sobie już niemal 30 lat. Pierwsza generacja tych samochodów na rynku pojawiła się w roku 1990. Obecnie zakupić można już szóste wcielenie tego modelu, który prezentuje się nieszablonowo, a przy tym jest bardzo wygodny. Co warto jeszcze na jego temat wiedzieć? Czym cechuje się najnowszy model Hyundai Elantra, który trafił również do Polski?

  Czytaj więcej
 • Nowy Lexus UX - co trzeba o nim wiedzieć?
  • środa, 20 marzec 2019

  Pod koniec 2018 roku do sprzedaży trafił nowy crossover Lexusa. Liczba zamówień na samochód wyniosła już niemal 9 tysięcy egzemplarzy. To o wiele więcej niż się spodziewano. Wcześniej mówiono o sprzedaży rzędu 900 sztuk w skali miesiąca. Co ciekawe, zdaniem ekspertów japońska firma nie zwiększy produkcji i zrealizuje wszystkie złożone zamówienia, to na auto trzeba będzie czekać nawet 10 miesięcy.

  Czytaj więcej
 • Rivian - Nowość na rynku samochodów elektrycznych
  • środa, 20 marzec 2019

  Choć auta elektryczne w świecie motoryzacji to nie nowość, od momentu premiery pierwszego elektrycznego samochodu bardzo wiele się zmieniło. Nawet najwięksi przeciwnicy akumulatorów zamiast rzędowych V6, muszą przyznać, że nowości, które pojawiają się na rynku potrafią zachwycać osiągami.

  Czytaj więcej
 • Kia Stinger - Gran Turismo w sedanie za rozsądną cenę
  • środa, 20 marzec 2019

  W świecie motoryzacji możemy zaobserwować ostatnio mocną zmianę na liście liderów sprzedaży, a przede wszystkim niesamowitą metamorfozę niegdyś zapomnianych marek. Oczywiście pomimo tego, że w Polsce cały czas królem, a właściwie królową sprzedaży jest niezmienne Skoda Octavia, reszta miejsc na podium jest mocno chwiejna. Można to porównać do zawodów sportowych. W wyścigach Formuły 1 często mówi się o zaletach jazdy na drugim miejscu. Kierowca nie tylko korzysta z tunelu aerodynamicznego zwycięskiego samochodu, ale także może obserwować trasę i unikać błędów, które popełnia jego rywal. Na ostatnim odcinku przystępuje do wyprzedzania i wygrywa wyścig. Podobna sytuacja ma obecnie miejsce na rynku…

  Czytaj więcej