Kto zapłaci odszkodowanie po wypadku samochodowym?

26 listopad 2018
Kto zapłaci odszkodowanie po wypadku samochodowym?

Stłuczka to zwykle dla obu stron duże zaskoczenie. Zwykle zanim kierowcy dojdą do siebie, już muszą zajmować się formalnościami związanymi z odszkodowaniem po wypadku samochodowym. Często okazuje się, że to mniej oczywiste, niż mogłoby się wydawać.

Jeśli kierowca spowodował wypadek, może liczyć na to, że spowodowane nim koszty zostaną pokryte z OC. Dzieje się tak w większości przypadków, ale nie we wszystkich, bo gdy sprawca był pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, to będzie musiał zwrócić ubezpieczycielowi koszty napraw. Taka sama sytuacja będzie miała miejsce, jeśli spowodował wypadek umyślnie, jechał kradzionym samochodem lub nie miał prawa jazdy. Bardzo mało osób zdaje sobie sprawę, że to samo dzieje się, gdy sprawca wypadku ucieknie z miejsca zdarzenia, a później policji uda się go zidentyfikować. Samo spowodowanie wypadku mogłoby go kosztować utratę punktów prawa jazdy. Po ucieczce może się okazać, że trzeba zwracać dziesiątki lub setki tysięcy złotych za naprawę staranowanego auta.

Kiedy odszkodowanie powypadkowe z AC?

 

kto placi odszkodowanie po wypadku

 

Zdarza się jednak również, że nie da się zidentyfikować sprawcy zdarzenia. W takim wypadku odszkodowanie wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, choć tylko w niewielkim zakresie. Płaci za szkody wyrządzone na zdrowiu poszkodowanego i za straty materialne przy pobycie w szpitalu dłuższym niż 2 tygodnie. Nie zwraca on jednak automatycznie kosztów napraw. Te może pokryć autocasco, czyli ubezpieczenie AC. To również sposób na uzyskanie odszkodowania po wypadku samochodowym, w którym nie ma sprawcy lub trudno go ustalić.

Jeśli samochód jest zniszczony, bo zderzył się z sarną lub spadła na niego gałąź, właśnie AC pozwala odzyskać koszty napraw. Tu też są wyjątki podobne, jak w przypadku OC: nie można prowadzić auta w stanie nietrzeźwym, spowodować wypadku umyślnie ani prowadzić samochodu niezarejestrowanego lub takiego, który nie przeszedł przeglądu. Odszkodowanie z AC po wypadku nie zostanie też wypłacone, jeśli szkoda wyniosła mniej niż 1 proc. wartości auta. Powinni o tym pamiętać szczególnie właściciele drogich samochodów, bo choć nawet drobna usterka może ich słono kosztować, to niekoniecznie uzyskają oni odszkodowanie z tytułu AC w satysfakcjonującej wysokości.

Zadośćuczynienie a odszkodowanie po wypadku

 

kto placio dszkodowanie po wypadku

Część osób jest rozczarowana wysokością odszkodowania, jakie dostają z OC sprawcy wypadku. Jest w nim zawarta tylko wycena samego zniszczenia samochodu, a przecież często wypadek wiąże się też z urazami fizycznymi i psychicznymi, które ciągną za sobą wizyty u specjalistów, a niekiedy i konieczność rezygnacji z pracy. Dlatego warto sprawdzić, czym różni się odszkodowanie z OC sprawcy kolizji od zadośćuczynienia. To właśnie zadośćuczynienie pozwala uzyskać pieniądze za niematerialne szkody, takie jak długotrwały strach przed jazdą po wypadku lub konieczność zmiany pracy wywołana urazem. Warto domagać się zaspokojenia takich roszczeń, jeśli u osoby pokrzywdzonej istnieje poczucie, że samo odszkodowanie wcale nie pokryło wszystkich kosztów związanych z kolizją.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Centra Standard
  • środa, 20 wrzesień 2017

  CENTRA STANDARD to akumulatory obecny na rynku od wielu lat. Cenne doświadczenia zdobyte przy jego produkcji wykorzystane zostały przy tworzeniu kolejnych serii akumulatorów . Produkowany zgodnie z międzynarodowymi normami, w oparciu o najlepsze i bezpieczne technologie łączy tradycję z nowoczesnością. Centra STANDARD to akumulator dedykowany autom z podstawowym wyposażeniem.

  Czytaj więcej
 • Porównanie akumulatorów Bosch
  • wtorek, 03 październik 2017

  Niezawodne źródło energii dla każdego pojazdu: Akumulatory Bosch. Wraz z rosnącą liczbą elementów pojazdu poprawiających komfort i bezpieczeństwo użytkowników, zwiększa się zapotrzebowanie na energię elektryczną. Systemy aktywnego bezpieczeństwa jak ABS, ESP, ACC, funkcje komfortu: klimatyzacja, audio, nawigacja, elektryczna regulacja siedzeń, okien, lusterek, czy szyberdachu sprawiły, że obecne zapotrzebowanie samochodu na…

  Czytaj więcej
 • Prostownik Arctic Classic CL20 12V 20A
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Prostowniki Arctic Classic, dedykowany jest do ładowania akumulatorów o pojemności od 6 do 120Ah oraz do konserwacji akumulatorów o pojemności do 200Ah. Zbudowany na wydajnym transformatorze kształtkowym zapewnia wysoki i stabilny prąd ładowania. W tej klasie prostowników jest to jedna z lepszych propozycji na rynku. Jako jeden z nielicznych prostowników…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Banner Buffalo bull
  • wtorek, 26 wrzesień 2017

  Akumulatory Banner Buffalo Bull  - Każdy, kto poszukiwał odpowiedniego i niezawodnego akumulatora rozruchowego i wybrał Buffalo Bull, zaliczył strzał w dziesiątkę. Podsumowanie: akumulator Buffalo Bull to markowy akumulator ze sprawdzoną jakością Bannera. Stałe zastosowanie w bardzo wymagających warunkach segmentu pojazdów użytkowych stawia przed akumulatorem wielkie wyzwanie. Wymagania stawiane pod kątem…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Zawieszenie gwintowane do Hondy Civic
  • wtorek, 20 sierpień 2019

  Honda Civic to jedno z tych aut, które zbierają świetne opinie zarówno od dziennikarzy motoryzacyjnych jak i zwykłych użytkowników. Niezależnie jednak od tego, jak bardzo kierowca dba o swój samochód, prędzej czy później konieczna będzie wymiana zawieszenia.

  Czytaj więcej
 • Korytarz życia - co to jest, jak go utworzyć?
  • czwartek, 08 sierpień 2019

  Podczas poruszania się samochodem kierowcy nigdy nie powinni zapominać o tym, że mają nad sobą przepisy z zakresu ruchu drogowego, do których muszą dostosować swoje zachowanie. Nieodpowiedzialne zachowanie na drodze może zakończyć się tragicznie, zwłaszcza jeśli nie ustąpi się pierwszeństwa uprzywilejowanym pojazdom, takim jak karetka. Niestety coraz częściej ludzie nie przepuszczają karetek na drogach, przez co są one cały czas spowalniane i na miejsce zdarzenia docierają po czasie, kiedy dla jakiegoś człowieka jest już za późno na ratunek. W związku z tym tak ważne jest utworzenie tzw. korytarza życia, dzięki któremu Pogotowie Ratunkowe może znaleźć się na miejscu wypadku praktycznie…

  Czytaj więcej
 • Przegrzany silnik - jak rozwiązać usterkę, przyczyny i objawy
  • czwartek, 01 sierpień 2019

  Zupełnie naturalne jest to, że każdy silnik, podczas swojej pracy, generuje duże ilości ciepła. Nierzadko z tego powodu dochodzi do przegrzania. Zazwyczaj takie sytuacje zdarzają się podczas wielogodzinnej podróży, podczas gdy silnik pracuje nieustannie na wysokich obrotach. Poniżej opisane są najczęstsze objawy przegrzania się silnika i sposoby, jak z tym problemem sobie radzić.

  Czytaj więcej
 • Awaria automatycznej skrzyni biegów objawy
  • środa, 31 lipiec 2019

  Posiadanie automatycznej skrzyni biegów to bardzo duży komfort. Coraz większa grupa kierowców wyraża swojego zadowolenie z faktu, iż posiada taki element w swoim samochodzie. Bardzo często automatyczna skrzynia wybierana jest przez kobiety, które chcą zapewnić sobie większą wygodę i pełen spokój podczas prowadzenia swojego auta. Taki rodzaj skrzyni posiada wiele zalet, jednak trzeba mieć na uwadze to, że po drodze mogą się przytrafić liczne awarie techniczne. Ich eliminowanie jest dość kosztowne, zapłaci się za to dużo więcej niż za naprawę skrzyni manualnych. 

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej