Kto zapłaci odszkodowanie po wypadku samochodowym?

26 listopad 2018
Autor 
Kto zapłaci odszkodowanie po wypadku samochodowym?

Stłuczka to zwykle dla obu stron duże zaskoczenie. Zwykle zanim kierowcy dojdą do siebie, już muszą zajmować się formalnościami związanymi z odszkodowaniem po wypadku samochodowym. Często okazuje się, że to mniej oczywiste, niż mogłoby się wydawać.

Jeśli kierowca spowodował wypadek, może liczyć na to, że spowodowane nim koszty zostaną pokryte z OC. Dzieje się tak w większości przypadków, ale nie we wszystkich, bo gdy sprawca był pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, to będzie musiał zwrócić ubezpieczycielowi koszty napraw. Taka sama sytuacja będzie miała miejsce, jeśli spowodował wypadek umyślnie, jechał kradzionym samochodem lub nie miał prawa jazdy. Bardzo mało osób zdaje sobie sprawę, że to samo dzieje się, gdy sprawca wypadku ucieknie z miejsca zdarzenia, a później policji uda się go zidentyfikować. Samo spowodowanie wypadku mogłoby go kosztować utratę punktów prawa jazdy. Po ucieczce może się okazać, że trzeba zwracać dziesiątki lub setki tysięcy złotych za naprawę staranowanego auta.

Kiedy odszkodowanie powypadkowe z AC?

 

kto placi odszkodowanie po wypadku

 

Zdarza się jednak również, że nie da się zidentyfikować sprawcy zdarzenia. W takim wypadku odszkodowanie wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, choć tylko w niewielkim zakresie. Płaci za szkody wyrządzone na zdrowiu poszkodowanego i za straty materialne przy pobycie w szpitalu dłuższym niż 2 tygodnie. Nie zwraca on jednak automatycznie kosztów napraw. Te może pokryć autocasco, czyli ubezpieczenie AC. To również sposób na uzyskanie odszkodowania po wypadku samochodowym, w którym nie ma sprawcy lub trudno go ustalić.

Jeśli samochód jest zniszczony, bo zderzył się z sarną lub spadła na niego gałąź, właśnie AC pozwala odzyskać koszty napraw. Tu też są wyjątki podobne, jak w przypadku OC: nie można prowadzić auta w stanie nietrzeźwym, spowodować wypadku umyślnie ani prowadzić samochodu niezarejestrowanego lub takiego, który nie przeszedł przeglądu. Odszkodowanie z AC po wypadku nie zostanie też wypłacone, jeśli szkoda wyniosła mniej niż 1 proc. wartości auta. Powinni o tym pamiętać szczególnie właściciele drogich samochodów, bo choć nawet drobna usterka może ich słono kosztować, to niekoniecznie uzyskają oni odszkodowanie z tytułu AC w satysfakcjonującej wysokości.

Zadośćuczynienie a odszkodowanie po wypadku

 

kto placio dszkodowanie po wypadku

Część osób jest rozczarowana wysokością odszkodowania, jakie dostają z OC sprawcy wypadku. Jest w nim zawarta tylko wycena samego zniszczenia samochodu, a przecież często wypadek wiąże się też z urazami fizycznymi i psychicznymi, które ciągną za sobą wizyty u specjalistów, a niekiedy i konieczność rezygnacji z pracy. Dlatego warto sprawdzić, czym różni się odszkodowanie z OC sprawcy kolizji od zadośćuczynienia. To właśnie zadośćuczynienie pozwala uzyskać pieniądze za niematerialne szkody, takie jak długotrwały strach przed jazdą po wypadku lub konieczność zmiany pracy wywołana urazem. Warto domagać się zaspokojenia takich roszczeń, jeśli u osoby pokrzywdzonej istnieje poczucie, że samo odszkodowanie wcale nie pokryło wszystkich kosztów związanych z kolizją.

Zostaw swój komentarz

Promowane artykuły

Najnowsze porady eksperta

 • Zakupy części i akcesoriów samochodowych online
  • piątek, 07 grudzień 2018

  Każdego roku notuje się wzrost sprzedaży wszelkiego rodzaju produktów w internecie. Trend ten dotyczy również branży motoryzacyjnej, gdyż internetowa sprzedaż części zamiennych również szybuje w górę. Sprzedaż części samochodowych online wzrasta, a sklepy internetowe zaopatrują już nie tylko klientów indywidualnych, ale także firmy i warsztaty samochodowe. W internecie klient znacznie łatwiej znajdzie to, czego aktualnie potrzebuje do swojego auta. Nie brakuje ofert nowych i używanych części zamiennych, felg, opon, wycieraczek oraz akcesoriów i kosmetyków samochodowych. Wybierać możemy spośród oryginalnych części samochodowych, a także ich solidnych zamienników. Przez internet można składać zamówienia zarówno detaliczne jak i hurtowe.

  Czytaj więcej
 • Rejestratory jazdy – poznaj parametry, które należy wziąć uwagę podczas zakupu
  • środa, 05 grudzień 2018

  Rejestratory jazdy cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród kierowców. Okazują się niezwykle pomocne w razie trudności z ustaleniem sprawcy wypadku lub kolizji, choć to nie jedyne ich zastosowanie. Jakie rejestratory jazdy są szczególnie warte polecenia i na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu?

  Czytaj więcej
 • Kto zapłaci odszkodowanie po wypadku samochodowym?
  • poniedziałek, 26 listopad 2018

  Stłuczka to zwykle dla obu stron duże zaskoczenie. Zwykle zanim kierowcy dojdą do siebie, już muszą zajmować się formalnościami związanymi z odszkodowaniem po wypadku samochodowym. Często okazuje się, że to mniej oczywiste, niż mogłoby się wydawać.

  Czytaj więcej
 • Zobacz ile naprawdę kosztuje utrzymanie samochodu!
  • wtorek, 20 listopad 2018

  Zakup nowego samochodu jest dla wielu z nas tak dużym obciążeniem finansowym, że uciekamy się do zaciągania kredytu. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że kiedy już dostaniemy do ręki kluczyki, wydatki związane z utrzymaniem samochodu dopiero się zaczynają. I nie chodzi bynajmniej o kolejne raty kredytu. Kupując auto trzeba być przygotowanym na okresowe wydatki związane kosztami przeglądów i ubezpieczenia AC/OC.

  Czytaj więcej

Najlepiej oceniane

News

 • Najciekawsze auta z napędem elektrycznym
  • środa, 12 grudzień 2018

  Napęd elektryczny – to nasza przyszłość. Energia elektryczna to przyszłość motoryzacji. Już teraz w ofercie możemy znaleźć samochody, które mają pionierskie rozwiązania na rynku. Ale dlaczego ograniczać się do aut – samoloty, a nawet pojazdy kosmiczne także mogą być tak napędzane.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory MEGATEX | AMEGA Ukraińska marka w Polsce
  • środa, 12 grudzień 2018

  Akumulatory MEGATEX | AMEGA Ukraińska marka akumulatorów w Polsce! Każdy kierowca wie doskonale, że wybór odpowiedniego akumulatora ma ogromne znaczenie i może pomóc nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych np. z problemem z odpaleniem silnika w trakcie zimowych dni. Właśnie dlatego warto zdawać sobie sprawę, że na polskim rynku pojawił się właśnie nowy gracz, który jest w stanie zaoferować nam solidne i niezawodne akumulatory w dobrych cenach. Mowa o firmie Megatex.

  Czytaj więcej
 • Najpopularniejsze SUV-y w Polsce
  • środa, 28 listopad 2018

  W Polsce coraz chętniej kupowane samochody to SUV-y. Te auta sportowo-rekreacyjne przebojem weszły na rynek światowy, a teraz także na nasz krajowy. Lista najpopularniejszych w Polsce SUV-ów oraz ich wady i zalety.

  Czytaj więcej
 • E-samochody są bardziej ekologiczne od diesla? Niekoniecznie
  • środa, 07 listopad 2018

  Samochody elektryczne są promowane jako zielona alternatywa dla diesli i benzyniaków. Okazuje się jednak, że i one nie mają dobrego wpływu na środowisko. Mieszka w mieście powyżej 100 tysięcy mieszkańców lub gminach ościennych, w drodze do pracy pokonując mniej niż 40 kilometrów. Prowadzi własną firmę lub należy do kadry menedżerskiej. Zarabia sporo, telefon wymienia co dwa lata, a w jego pamięci ma ponad 40 zainstalowanych aplikacji. Posiada dwa auta z napędem spalinowym, a w garażu – gniazdko umożliwiające ładowanie pod napięciem 380 V. Tak rysuje się portret przeciętnego właściciela e-samochodu. Na całym świecie jest ich około 2 miliony.

  Tags: Esamochody
  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl