Rejestratory jazdy – poznaj parametry, które należy wziąć uwagę podczas zakupu

05 grudzień 2018
Autor 
Rejestratory jazdy

Rejestratory jazdy cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród kierowców. Okazują się niezwykle pomocne w razie trudności z ustaleniem sprawcy wypadku lub kolizji, choć to nie jedyne ich zastosowanie. Jakie rejestratory jazdy są szczególnie warte polecenia i na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu?

Rejestrator jazdy – kiedy się przydaje?

Niemal każdego dnia docierają do nas informacje o kolejnych wypadkach lub stłuczkach. W niektórych tego typu sytuacjach wskazanie sprawcy zdarzenia nie jest jednak oczywiste. W takich przypadkach często pomocne okazują się nagrania wideo, na których widać, w jaki sposób doszło do kolizji. Film ze zdarzenia może stanowić dowód w sądzie lub podczas dochodzenia odszkodowania.

Oczywiście rejestratory jazdy nie przydają się tylko w razie wypadku czy stłuczki. Pozwalają też monitorować samochód podczas postoju na parkingu, a także umożliwiają nagrywanie trasy, jaką pokonujemy samochodem, przykładowo podczas wakacji. Zastanawiasz się, jaki rejestrator najlepiej wybrać, by mógł spełniać wszystkie te funkcje? W dokonaniu wyboru może pomóc ci ranking najlepszych rejestratorów jazdy oraz lista parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu.

 

rejestratoryjazdy poznajparametryktorenalezywziacuwagepodczaszakupu2 min

 

Co wziąć pod uwagę, kupując rejestrator?

Najważniejszym aspektem, który trzeba sprawdzić, wybierając rejestrator jazdy, jest jakość nagrywanego obrazu. To od niego zależy, czy zarejestrowane przez urządzenie nagranie będzie można wykorzystać jako dowód w przypadku wystąpienia spornej sytuacji na drodze.

Rozdzielczość i prędkość klatkowa

W tym celu należy zweryfikować kilka podstawowych parametrów, które decydują o jakości obrazu. Wśród najważniejszych z nich wymienia się rozdzielczość oraz prędkość klatkową – w tym przypadku absolutnym minimum, a obecnie również standardem, jest rozdzielczość Full HD i 30 klatek na sekundę. Kamery o niższych parametrach nie będą właściwie spełniać swojej funkcji, dlatego ich zakup będzie raczej nietrafioną inwestycją.

 

rejestratoryjazdy poznajparametryktorenalezywziacuwagepodczaszakupu3 min

 

Przetwornik obrazu

Jakość nagrania jest determinowana także przez przetwornik obrazu, który jest jednym z najważniejszych podzespołów w urządzeniu. Przetwarza on obraz rzeczywisty na cyfrowy, dlatego w znacznej mierze od niego zależy, jak będzie prezentował się zarejestrowany obraz.

Obiektyw i przysłona

Kolejne aspekty, jakie trzeba wziąć pod uwagę, to obiektyw i wartość przysłony. Sprawdźmy między innymi, z czego wykonany jest obiektyw oraz ile ma warstw. Zweryfikujmy również, jaką dany model posiada przysłonę – im wartość ją określająca jest niższa, tym obraz jest jaśniejszy i zawiera więcej szczegółów. W dobrej jakości rejestratorach wartość przysłony wynosi f/1.8 oraz f/1.6, a w najlepszych modelach nawet f/1.4.

Wśród interesujących nas parametrów rejestratorów wymienić należy także kąt widzenia obiektywu – im jest on większy, tym szerszy obraz jest rejestrowany przez kamerę. Bardzo istotnym elementem urządzenia jest też procesor, do zadań którego należy przetworzenie sygnału cyfrowego czy zapis nagrania na karcie pamięci.

Zostaw swój komentarz

Komentarze

 • mstachow środa, 05 grudzień 2018

  to teraz mam jasność co do wyboru rejestratora dzięki wielkie.

Najpopularniejsze produkty

 • Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A
  • niedziela, 01 październik 2017

  Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A - Przenośne urządzenie rozruchowe BOOSTER przeznaczone jest do rozruchu silnika w trudnych warunkach a także do zasilania urządzeń na napięcie DC 12V np.: TV, radia, komputera, żarówki itp.

  Czytaj więcej
 • Typ akumulatorów ciężarowych Exide
  • środa, 01 listopad 2017

  Exide tak zaprojektował swoje akumulatory, aby obniżyć ryzyko awarii i w ten sposób dać klientowi przewagę nad konkurencją. Klient zyskuje produkt o najwyższej wydajności na rynku, niższe koszty jego użytkowania i wybór produktów do różnych zastosowań. Dla właścicieli flot i mechaników szczególnie ważne jest, aby poprawnie dobrać akumulator w odniesieniu…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Moll M3plus
  • sobota, 30 wrzesień 2017

  Niemiecka firma Moll posiada wieloletnie doświadczenie w konstruowaniu akumulatorów, doskonali dostawcy,rozwój i konstruowanie maszyn do produkcji akumulatorów włączając wyposażenie służące do kontroli jakości,zarządzanie jakością według norm DIN EN ISO 9001 i dodatku VDA 6.1 sprawiają, że akumulatory moll cieszą się doskonałą jakością i zaufaniem czołowych producentów samochodów. Potwierdzają ją rozmaite…

  Czytaj więcej
 • Budowa VARTA Start-Stop w technologii EFB
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory Varta Blue EFB Start-Stop wykonane w technologii EFB są doskonałym rozwiązaniem dla pojazdów ze standardową (podstawową) funkcją Start-Stop. Przy wyłączonym silniku niezawodnie zaopatruje on w prąd odbiorniki energii i gwarantuje ponowny start silnika w ciągu ułamka sekundy. Ponadto posiada on dwukrotnie większą wytrzymałość cykliczną w porównaniu z akumulatorem konwencjonalnym…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Serwis klimatyzacji Ciechanów – Kiedy dokonać serwisu w pojazdach.
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Regularne czyszczenie i serwisowanie klimatyzacji to konieczność, jeśli zależy nam na tym, by móc cieszyć się z niższej temperatury w nagrzanym samochodzie. Warto również pamiętać o tym, że oprócz chłodzenia, klimatyzacja oczyszcza powietrze. Jeśli działa sprawnie i jest włączona, może skutecznie zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów. Ponadto dzięki niej w powietrzu nie ma pyłków ani kurzu. Czyste powietrze w samochodzie pozwala uniknąć groźnych chorób, takich jak legionelloza, która bardzo przypomina ciężkie zapalenie płuc.

  Czytaj więcej
 • Korzystanie z samochodu bez jego kupowania
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Korzystanie z samochodu należy do wygodnych rozwiązań. Wsiadając do niego, można w komfortowych warunkach przejechać z miejsca na miejsce. Jeśli nie ma się własnego, można skorzystać z oferty udzielanej w ramach usługi wynajem aut.

  Czytaj więcej
 • Jak często należy wymieniać filtr powietrza?
  • sobota, 15 czerwiec 2019

  Filtry są częściami eksploatacyjnymi pojazdu, ulegającymi codziennym zabrudzeniom, mającym wpływ na pracę silnika. Podczas regularnego serwisu motocykla jednym z elementów, o których trzeba pamiętać, jest filtr powietrza. Mocno zanieczyszczony, może prowadzić do zaburzenia trwałości, a nawet uszkodzenia jednostki napędowej.

  Czytaj więcej
 • Od czego zależy żywotność opony
  • poniedziałek, 08 lipiec 2019

  Dzisiejsze konstrukcje samochodów, a przede wszystkim wyśrubowane parametry techniczne, nastawione są na zapewnienie jak najlepszych osiągów. Dzieje się tak dlatego, że takie są podstawowe oczekiwania podażowe, stąd produkcja aut ukierunkowana jest bardziej na aspekty wizualne i technologiczne, niż na bezpieczeństwo. Klienci zapominają, że jeździe takim autem, towarzyszą olbrzymie przeciążenia, potencjalnie zagrażające bezpieczeństwu. W sytuacji, kiedy pojazd jest nowy, a wszystkie systemy kontrolujące i stabilizujące są w pełni sprawne, to ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji samochodu jest stosunkowo niewielkie. Problem zaczyna być poważny, w momencie, gdy pojazd ma już swoje lata, a na dodatek właściciel nie przywiązuje należytej uwagi do elementów, jakie tak naprawdę mają…

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej