Rejestratory jazdy – poznaj parametry, które należy wziąć uwagę podczas zakupu

05 grudzień 2018
Autor 
Rejestratory jazdy

Rejestratory jazdy cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród kierowców. Okazują się niezwykle pomocne w razie trudności z ustaleniem sprawcy wypadku lub kolizji, choć to nie jedyne ich zastosowanie. Jakie rejestratory jazdy są szczególnie warte polecenia i na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu?

Rejestrator jazdy – kiedy się przydaje?

Niemal każdego dnia docierają do nas informacje o kolejnych wypadkach lub stłuczkach. W niektórych tego typu sytuacjach wskazanie sprawcy zdarzenia nie jest jednak oczywiste. W takich przypadkach często pomocne okazują się nagrania wideo, na których widać, w jaki sposób doszło do kolizji. Film ze zdarzenia może stanowić dowód w sądzie lub podczas dochodzenia odszkodowania.

Oczywiście rejestratory jazdy nie przydają się tylko w razie wypadku czy stłuczki. Pozwalają też monitorować samochód podczas postoju na parkingu, a także umożliwiają nagrywanie trasy, jaką pokonujemy samochodem, przykładowo podczas wakacji. Zastanawiasz się, jaki rejestrator najlepiej wybrać, by mógł spełniać wszystkie te funkcje? W dokonaniu wyboru może pomóc ci ranking najlepszych rejestratorów jazdy oraz lista parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu.

 

rejestratoryjazdy poznajparametryktorenalezywziacuwagepodczaszakupu2 min

 

Co wziąć pod uwagę, kupując rejestrator?

Najważniejszym aspektem, który trzeba sprawdzić, wybierając rejestrator jazdy, jest jakość nagrywanego obrazu. To od niego zależy, czy zarejestrowane przez urządzenie nagranie będzie można wykorzystać jako dowód w przypadku wystąpienia spornej sytuacji na drodze.

Rozdzielczość i prędkość klatkowa

W tym celu należy zweryfikować kilka podstawowych parametrów, które decydują o jakości obrazu. Wśród najważniejszych z nich wymienia się rozdzielczość oraz prędkość klatkową – w tym przypadku absolutnym minimum, a obecnie również standardem, jest rozdzielczość Full HD i 30 klatek na sekundę. Kamery o niższych parametrach nie będą właściwie spełniać swojej funkcji, dlatego ich zakup będzie raczej nietrafioną inwestycją.

 

rejestratoryjazdy poznajparametryktorenalezywziacuwagepodczaszakupu3 min

 

Przetwornik obrazu

Jakość nagrania jest determinowana także przez przetwornik obrazu, który jest jednym z najważniejszych podzespołów w urządzeniu. Przetwarza on obraz rzeczywisty na cyfrowy, dlatego w znacznej mierze od niego zależy, jak będzie prezentował się zarejestrowany obraz.

Obiektyw i przysłona

Kolejne aspekty, jakie trzeba wziąć pod uwagę, to obiektyw i wartość przysłony. Sprawdźmy między innymi, z czego wykonany jest obiektyw oraz ile ma warstw. Zweryfikujmy również, jaką dany model posiada przysłonę – im wartość ją określająca jest niższa, tym obraz jest jaśniejszy i zawiera więcej szczegółów. W dobrej jakości rejestratorach wartość przysłony wynosi f/1.8 oraz f/1.6, a w najlepszych modelach nawet f/1.4.

Wśród interesujących nas parametrów rejestratorów wymienić należy także kąt widzenia obiektywu – im jest on większy, tym szerszy obraz jest rejestrowany przez kamerę. Bardzo istotnym elementem urządzenia jest też procesor, do zadań którego należy przetworzenie sygnału cyfrowego czy zapis nagrania na karcie pamięci.

Zostaw swój komentarz

Komentarze

 • mstachow środa, 05 grudzień 2018

  to teraz mam jasność co do wyboru rejestratora dzięki wielkie.

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana szyby przedniej w samochodzie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Szyba samochodowa to pozornie najdelikatniejsza materia w samochodzie, chociaż jednocześnie wytrzymała. Tak naprawdę nie musi dojść nawet do kolizji czy wypadku, aby uległa rozbiciu czy pęknięciu. Wystarczy drobny kamyk, który siłą odrzutu spod innego przejeżdżającego samochodu dotrze do naszej szyby, aby została ona uszkodzona. Szyba może nie zostać w takiej sytuacji zupełnie rozbita, ale nawet pęknięcie czy odprysk są podstawą do jej wymiany.

  Czytaj więcej
 • Prawidłowe ciśnienie w oponach - zbyt niskie, zbyt wysokie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Okres zmiany klimatu w Polsce to również okres zamiany opon zimowych na letnie. Wiele osób robi to bez chwili pomyślenia, bo tak po prostu trzeba. Jednak, podczas takiej zamiany warto przeanalizować również ciśnienie w oponach. Oczywiście, jeśli korzysta ktoś z serwisu wulkanizacyjnego to z pewnością zostanie ono sprawdzone. W innych przypadkach jak zamiana opon, które mają już parę lat we własnym garażu, ciśnienie nie jest zawsze sprawdzane.

  Czytaj więcej
 • Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Kiedy zgłębiamy techniki prowadzenia samochodu na kursie prawa jazdy, jednym z elementów jest nauka prawidłowego trzymania kierownicy. Zdarza się jednak, że już jako pełnoprawni kierowcy, bagatelizujemy tę kwestię i nie stosujemy się do zasad, które mają przecież znaczenie jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo „za kółkiem”. Bywa, że przykładamy wagę do takich kwestii jak zapinanie pasów, stosujemy się do zasad tzw. eco-drivingu, zaopatrujemy się w zestaw głośnomówiący, aby nie używać telefonu komórkowego, a zupełnie pomijamy przyswojenie sobie nawyku prawidłowego trzymania kierownicy.

  Czytaj więcej
 • Wideorejestrator samochodowy - jak dobrać optymalny model kamery samochodowej?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Na drodze mogą zdarzyć się różne sytuacje, nie zawsze przyjemne. Kolizje, stłuczki czy wypadki zawsze wiążą się z dużym stresem i wymagają wskazania winnego. Sprawca może oczywiście przyznać się dobrowolnie, lecz jest to rzadkość, dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na montaż wideorejestratora samochodowego.

  Czytaj więcej

News

 • Szóste wcielenie Hyundai Elantra już w Polsce
  • środa, 20 marzec 2019

  Hyundai Elantra liczy sobie już niemal 30 lat. Pierwsza generacja tych samochodów na rynku pojawiła się w roku 1990. Obecnie zakupić można już szóste wcielenie tego modelu, który prezentuje się nieszablonowo, a przy tym jest bardzo wygodny. Co warto jeszcze na jego temat wiedzieć? Czym cechuje się najnowszy model Hyundai Elantra, który trafił również do Polski?

  Czytaj więcej
 • Nowy Lexus UX - co trzeba o nim wiedzieć?
  • środa, 20 marzec 2019

  Pod koniec 2018 roku do sprzedaży trafił nowy crossover Lexusa. Liczba zamówień na samochód wyniosła już niemal 9 tysięcy egzemplarzy. To o wiele więcej niż się spodziewano. Wcześniej mówiono o sprzedaży rzędu 900 sztuk w skali miesiąca. Co ciekawe, zdaniem ekspertów japońska firma nie zwiększy produkcji i zrealizuje wszystkie złożone zamówienia, to na auto trzeba będzie czekać nawet 10 miesięcy.

  Czytaj więcej
 • Rivian - Nowość na rynku samochodów elektrycznych
  • środa, 20 marzec 2019

  Choć auta elektryczne w świecie motoryzacji to nie nowość, od momentu premiery pierwszego elektrycznego samochodu bardzo wiele się zmieniło. Nawet najwięksi przeciwnicy akumulatorów zamiast rzędowych V6, muszą przyznać, że nowości, które pojawiają się na rynku potrafią zachwycać osiągami.

  Czytaj więcej
 • Kia Stinger - Gran Turismo w sedanie za rozsądną cenę
  • środa, 20 marzec 2019

  W świecie motoryzacji możemy zaobserwować ostatnio mocną zmianę na liście liderów sprzedaży, a przede wszystkim niesamowitą metamorfozę niegdyś zapomnianych marek. Oczywiście pomimo tego, że w Polsce cały czas królem, a właściwie królową sprzedaży jest niezmienne Skoda Octavia, reszta miejsc na podium jest mocno chwiejna. Można to porównać do zawodów sportowych. W wyścigach Formuły 1 często mówi się o zaletach jazdy na drugim miejscu. Kierowca nie tylko korzysta z tunelu aerodynamicznego zwycięskiego samochodu, ale także może obserwować trasę i unikać błędów, które popełnia jego rywal. Na ostatnim odcinku przystępuje do wyprzedzania i wygrywa wyścig. Podobna sytuacja ma obecnie miejsce na rynku…

  Czytaj więcej