Rejestratory jazdy – poznaj parametry, które należy wziąć uwagę podczas zakupu

05 grudzień 2018
Autor 
Rejestratory jazdy

Rejestratory jazdy cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród kierowców. Okazują się niezwykle pomocne w razie trudności z ustaleniem sprawcy wypadku lub kolizji, choć to nie jedyne ich zastosowanie. Jakie rejestratory jazdy są szczególnie warte polecenia i na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu?

Rejestrator jazdy – kiedy się przydaje?

Niemal każdego dnia docierają do nas informacje o kolejnych wypadkach lub stłuczkach. W niektórych tego typu sytuacjach wskazanie sprawcy zdarzenia nie jest jednak oczywiste. W takich przypadkach często pomocne okazują się nagrania wideo, na których widać, w jaki sposób doszło do kolizji. Film ze zdarzenia może stanowić dowód w sądzie lub podczas dochodzenia odszkodowania.

Oczywiście rejestratory jazdy nie przydają się tylko w razie wypadku czy stłuczki. Pozwalają też monitorować samochód podczas postoju na parkingu, a także umożliwiają nagrywanie trasy, jaką pokonujemy samochodem, przykładowo podczas wakacji. Zastanawiasz się, jaki rejestrator najlepiej wybrać, by mógł spełniać wszystkie te funkcje? W dokonaniu wyboru może pomóc ci ranking najlepszych rejestratorów jazdy oraz lista parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu.

 

rejestratoryjazdy poznajparametryktorenalezywziacuwagepodczaszakupu2 min

 

Co wziąć pod uwagę, kupując rejestrator?

Najważniejszym aspektem, który trzeba sprawdzić, wybierając rejestrator jazdy, jest jakość nagrywanego obrazu. To od niego zależy, czy zarejestrowane przez urządzenie nagranie będzie można wykorzystać jako dowód w przypadku wystąpienia spornej sytuacji na drodze.

Rozdzielczość i prędkość klatkowa

W tym celu należy zweryfikować kilka podstawowych parametrów, które decydują o jakości obrazu. Wśród najważniejszych z nich wymienia się rozdzielczość oraz prędkość klatkową – w tym przypadku absolutnym minimum, a obecnie również standardem, jest rozdzielczość Full HD i 30 klatek na sekundę. Kamery o niższych parametrach nie będą właściwie spełniać swojej funkcji, dlatego ich zakup będzie raczej nietrafioną inwestycją.

 

rejestratoryjazdy poznajparametryktorenalezywziacuwagepodczaszakupu3 min

 

Przetwornik obrazu

Jakość nagrania jest determinowana także przez przetwornik obrazu, który jest jednym z najważniejszych podzespołów w urządzeniu. Przetwarza on obraz rzeczywisty na cyfrowy, dlatego w znacznej mierze od niego zależy, jak będzie prezentował się zarejestrowany obraz.

Obiektyw i przysłona

Kolejne aspekty, jakie trzeba wziąć pod uwagę, to obiektyw i wartość przysłony. Sprawdźmy między innymi, z czego wykonany jest obiektyw oraz ile ma warstw. Zweryfikujmy również, jaką dany model posiada przysłonę – im wartość ją określająca jest niższa, tym obraz jest jaśniejszy i zawiera więcej szczegółów. W dobrej jakości rejestratorach wartość przysłony wynosi f/1.8 oraz f/1.6, a w najlepszych modelach nawet f/1.4.

Wśród interesujących nas parametrów rejestratorów wymienić należy także kąt widzenia obiektywu – im jest on większy, tym szerszy obraz jest rejestrowany przez kamerę. Bardzo istotnym elementem urządzenia jest też procesor, do zadań którego należy przetworzenie sygnału cyfrowego czy zapis nagrania na karcie pamięci.

Zostaw swój komentarz

Komentarze

 • mstachow środa, 05 grudzień 2018

  to teraz mam jasność co do wyboru rejestratora dzięki wielkie.

Promowane artykuły

Najnowsze porady eksperta

 • Czas ładowania akumulatora
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

  Akumulator pełni istotne funkcje w każdym aucie. W tych wyposażonych w silniki spalinowe jest drugim po alternatorze źródłem energii elektrycznej. Wydaje się więc, że jest mniej ważny, jednakże to właśnie dzięki niemu działa układ zapłonowy i rozrusznik, pozwalające na uruchomienie samochodu. Umożliwia on też chociażby włączenie oświetlenia postojowego, ogrzewania, nadmuchu czy klimatyzacji oraz słuchanie radia przy wyłączonym silniku. Aby pełnić swoje funkcje musi mieć dostarczaną energię, którą akumuluje i później, w razie potrzeby, oddaje. W sprawnie działającej instalacji samochodowej odpowiada za to alternator wspomagany przez regulator napięcia, dzięki któremu jego nominalna wartość jest na stałym poziomie 14,4V. Wystarczy więc regularne…

  Czytaj więcej
 • Tryb parkingowy w kamerach samochodowych – jak działa?
  • wtorek, 22 styczeń 2019

  Kamera samochodowa to intuicyjne oraz funkcjonalne urządzenie. Posiada wiele funkcji, które mają za zadanie ułatwić podróżowanie w każdych warunkach. Jedną z nich jest właśnie tryb parkingowy. Jak działa tak funkcja? W poniższym artykule przedstawimy zalety jej posiadania.

  Czytaj więcej
 • Czy kupując nowy akumulator trzeba oddać stary?
  • piątek, 18 styczeń 2019

  Akumulator to urządzenie rozruchowe, stanowiące olbrzymie zagrożenie dla środowiska naturalnego. Z tego powodu zużytego akumulatora nie można tak po prostu wyrzucić do kosza na śmieci, a w jego miejsce zakupić nowy egzemplarz. Istotne znaczenie dla ograniczenia ryzyka skażenia gleby lub wody przez wyciek substancji w nim zawartych, ma przestrzeganie odpowiednich, regulowanych prawnie zasad ich zbiórki oraz recyklingu. Aktem prawnym, który określa reguły obrotu akumulatorami jest Ustawa z 24 kwietnia 2009r. o bateriach i akumulatorach. Zapoznając się z jej zapisami można uzyskać odpowiedź na pytanie, czy kupując nowy akumulator trzeba oddać stary?

  Czytaj więcej
 • Co zrobić kiedy kierowca, który spowodował kolizję uciekł?
  • czwartek, 17 styczeń 2019

  Co robić kiedy kierowca, który spowodował kolizję uciekł z miejsca zdarzenia? Kłopoty związane z ucieczką z miejsca wypadku, nie  tylko powodują problemy z tytułu ubezpieczenia samochodu. Jeśli sprawca jest nieznany, naprawa będzie finansowana w ramach AC poszkodowanego – to wiąże się z wyższymi składkami i utratą zniżki. Niestety, ucieczka przez innego kierowcę po wcześniejszym spowodowaniu kolizji/obtarcia nie jest tak rzadka, jak mogłoby się wydawać.  W takiej sytuacji ustalenie, w jaki sposób roszczenie ubezpieczeniowe będzie obsługiwane, może być trudną sytuacją.

  Czytaj więcej

News

 • Luksus na miarę samochodów
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

   Samochody luksusowe – pragnienie i rozkosz, która znajduje się w sferze naszych najskrytszych marzeń i na którą tylko wybrani mogą sobie pozwolić. Nie tylko powodują spustoszenie w naszych portfelach, ale i na ulicach. Kto z nas nie zatrzymał się, żeby spojrzeć w oczy takiej prawdziwej bestii?

  Czytaj więcej
 • Najciekawsze polskie projekty samochodów
  • czwartek, 17 styczeń 2019

  Choć na obecnym rynku motoryzacyjnym trudno szukać pojazdu, który byłby oparty na polskim projekcie, nie zawsze tak było. Modyfikacje istniejących projektów, ulepszenia, albo nowatorskie rozwiązania być może wykorzystywane później, choć nieoficjalnie w innych popularnych europejskich pojazdach pojawiały się na przestrzeni lat w dużej ilości. Choć sytuacja Polski jako twórcy i producenta na rynku motoryzacyjnym nigdy nie była znacząca, jest kilka ciekawych prototypów aut, które warto poznać, choć nigdy nie zyskały szansy na seryjną produkcję. Również współczesne polskie projekty samochodów wzbudzają zainteresowanie i być może zaistnieją za jakiś czas na świecie.

  Czytaj więcej
 • Innowacyjny system Kia R.E.A.D
  • poniedziałek, 21 styczeń 2019

  Największe na świecie elektroniczne Targi CES 2019 określają trendy technologiczne, jakie czekają nas już w niedalekiej przyszłości. Jeśli tylko projekty ukazane w Las Vegas na targach CES 2019 dałoby się zrealizować, oznaczałoby to rewolucję w motoryzacji. Uwagę wielu zwiedzających przyciągnął zwłaszcza system R.E.A.D. Projekt zaprezentowany przez firmę Kia przeniósł nas do czasów jazdy w pełni autonomicznej i sprawnej mobilności.

  Czytaj więcej
 • Telewizor w aucie? Byton M-Byte pokazuje, że można. Tylko po co?
  • środa, 16 styczeń 2019

  Telewizor w aucie, czyli kiedy próbujemy wynaleźć koło na nowo Telewizor w aucie wydaje się być średnio trafionym pomysłem. Już 17 calowy wyświetlacz, montowany w samochodach marki Tesla, daje się kierowcom mocno we znaki ze względu na swoje właściwości rozpraszające i oślepiające, ktoś jednak wpadł na pomysł, że jest on... wciąż za mały. Projektanci pojazdu zwącego się Byton M-Byte postawili wszystko na jedną kartę, projektując pojazd wyposażony w 49 calowy ekran, tuż pod przednią szybą. Projekt ten nie tylko wyszedł poza stadium projektu koncepcyjnego, lecz wręcz wkroczył powolnymi, śmiałymi krokami na ścieżkę masowej produkcji. Pytanie brzmi - czy słusznie? Opinie…

  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl