Czy można uzyskać odszkodowanie za wypadek na śliskiej drodze?

19 grudzień 2018
Czy można uzyskać odszkodowanie za wypadek na śliskiej drodze?

Czy można uzyskać odszkodowanie za wypadek na śliskiej drodze?

Okres zimowy sprawia, że kierowcy są narażeni na większą ilość kolizji i wypadków drogowych. Czynników, które mogą spowodować poślizg, może być kilka i nie wszystkie mogą się kwalifikować do wypłaty niezbędnego odszkodowania. Warto wiedzieć o sytuacjach, kiedy będzie ono wypłacone.

Odszkodowanie a warunki na drodze

Najczęstszą przyczyną powstania wypadków na śliskiej drodze jest niedostosowanie prędkości do panujących warunków, czy zły stan nawierzchni i nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Warunki atmosferyczne panujące na drodze, takie jak: śnieżyca, intensywne opady deszczu czy gołoledź to główni winowajcy. Jeśli Policja uzna, że kierowca nie dostosował się do warunków panujących na drodze, wtedy nie będzie przysługiwać mu odszkodowanie.

W świetle obowiązujących przepisów warunkiem przyjęcia odpowiedzialności przez Ubezpieczyciela, a tym samym wypłata odszkodowania z polisy OC pojazdu, uzależniona jest od wykazania winy sprawcy. Dlatego, jeśli miał miejsce poślizg z winy kierowcy, odszkodowanie mu nie przysługuje. W przypadku pasażerów zostanie ono przyznane, nawet jeśli uszczerbek na zdrowiu powstał na skutek winy kierującego.Zdarzają się przypadki, gdy do zdarzenia dojdzie wskutek przyczyn zewnętrznych. Jedną z takich przyczyn jest zły stan dróg, po których jeżdżą polscy kierowcy. Wtedy obowiązkiem zarządcy drogi jest zapewnienie utrzymania drogi we właściwym stanie, czyli takim, który uniemożliwi np. wpadnięcie w poślizg, czy uszkodzenie pojazdu. Chcąc starać się wtedy o odszkodowanie, konieczne będzie wykazanie winy zarządcy drogi, czyli zaniedbania przez niego obowiązków.

Samo wystąpienie trudnych warunków pogodowych w momencie kolizji czy wypadku nie oznacza jeszcze podstaw do przyznania odszkodowania, tutaj przeczytasz więcej: https://www.helpfind.pl/doplata-do-odszkodowania-oc

By zostało ono wypłacone, należy udowodnić, że jezdnia nie została w należyty sposób zabezpieczona przed poślizgiem np. nie została posypana solą czy odśnieżona.

W tym celu najlepiej zebrać odpowiednią dokumentację- zdjęcia z miejsca zdarzenia, notatkę policyjna, czy oświadczenia świadków. Pomocne może być również przedstawienie przepisów samorządowych, które regulują zasady dotyczące dróg miejskich.

 

Czy mozna uzyskac odszkodowanie za wypadek na sliskiej drodze 2 min

 

Przeszkody na drodze i zły stan dróg

Rzadziej spotykaną sytuacją jest odszkodowanie, które zostaje wypłacone na skutek poślizgu i wylania substancji np. oleju. Niestety nie daje to podstaw do wypłaty, ponieważ jest to zdarzenie nagłe, na które zarządca drogi nie ma wpływu, nawet pomimo systematycznego kontrolowania drogi. W tym przypadku uzyskanie czegokolwiek z polisy OC zarządcy drogi może być trudne. Konieczne będzie wykazanie, że zarządca wiedział o zaistniałej sytuacji i nie podjął żadnych kroków, by zabezpieczyć dany odcinek drogi. Skutkiem niewłaściwego utrzymania drogi może być bezpośrednie niebezpieczeństwo.

Gdy administrator drogi wiedział o wystąpieniu potencjalnego zagrożenia, a nie podjął żadnych kroków to odpowiedzialność pozostaje bezsporna. Dla ubezpieczyciela mogą występować przesłanki o związku przyczynowo-skutkowym, które będą polegać na powstaniu wypadku wskutek złego utrzymania stanu drogi.

Pamiętaj, że masz też inne możliwości

Jeśli poszkodowany chce sprawnie dochodzić należnego odszkodowania: https://www.helpfind.pl/doplata-do-odszkodowania od zarządcy drogi, musi najpierw ustalić, kto drogą zarządza oraz w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym zarządca ma polisę OC. Po zebraniu odpowiednich danych osoba poszkodowana zgłasza szkodę do ubezpieczalni. Jeśli nastąpi odmowa uzasadniona najlepiej skierować się bezpośrednio do odpowiedniego zarządcy drogi.

Należy pamiętać, że poszkodowany zawsze ma możliwość złożenia odwołania, jeśli wciąż nie zgadza się z decyzją ubezpieczyciela. W przypadku podtrzymania stanowiska Ubezpieczyciela, które nie jest satysfakcjonujące, osoba poszkodowana może wystąpić na drogę sądową.

źródło: https://www.helpfind.pl/

Zostaw swój komentarz

Promowane artykuły

Najnowsze porady eksperta

 • Czy kupując nowy akumulator trzeba oddać stary?
  • piątek, 18 styczeń 2019

  Akumulator to urządzenie rozruchowe, stanowiące olbrzymie zagrożenie dla środowiska naturalnego. Z tego powodu zużytego akumulatora nie można tak po prostu wyrzucić do kosza na śmieci, a w jego miejsce zakupić nowy egzemplarz. Istotne znaczenie dla ograniczenia ryzyka skażenia gleby lub wody przez wyciek substancji w nim zawartych, ma przestrzeganie odpowiednich, regulowanych prawnie zasad ich zbiórki oraz recyklingu. Aktem prawnym, który określa reguły obrotu akumulatorami jest Ustawa z 24 kwietnia 2009r. o bateriach i akumulatorach. Zapoznając się z jej zapisami można uzyskać odpowiedź na pytanie, czy kupując nowy akumulator trzeba oddać stary?

  Czytaj więcej
 • 5 objawów śmierci akumulatora – kiedy nadaje się do wymiany?
  • środa, 16 styczeń 2019

  Akumulator to obok alternatora główne źródło prądu w większości samochodów osobowych. W przeciwieństwie do tego drugiego nie wytwarza energii elektrycznej, lecz gromadzi ją i przekazuje do różnych systemów w aucie. Akumulator odpowiada za dostarczanie prądu podczas odpalania silnika oraz po jego zgaszeniu (m.in. radio, oświetlenie wnętrza, gniazdo zapalniczki). Wytwarzaniem energii elektrycznej podczas jazdy zajmuje się natomiast alternator. Stary lub zużyty akumulator może sprawiać wiele problemów. Jest jak serce samochodu, bez którego auto nie ruszy. Mimo to większość z nas przypomina sobie o jego istnieniu dopiero w zimowy poranek, kiedy zły stan techniczny akumulatora uniemożliwia odpalenie silnika. Sprawność akumulatora warto sprawdzić…

  Czytaj więcej
 • Jak kupić korzystnie wymarzony samochód?
  • środa, 16 styczeń 2019

  Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jaki powinien być lub jaki jest Twój wymarzony samochód? Widok, którego auta przyspiesza bicie Twojego serca? Jaka to jest marka, kolor lakieru, tapicerka, silnik, czy jest to wersja sportowa, a może limuzyna? Czy tylko o nim marzysz, czy poczyniłeś już jakieś kroki, by mieć takie wymarzone auto? Pamiętaj, nie musisz rezygnować ze swoich marzeń, myśląc, że to nierealna sprawa. Wystarczy dobrze się zastanowić i rozejrzeć wokół siebie, bo teraz masz nie tylko szeroki asortyment pojazdów, ale też sprawdzony sposób na korzystny zakup samochodu.

  Czytaj więcej
 • Bezpieczna jazda w deszczu
  • wtorek, 15 styczeń 2019

  Znając nieprzewidywalne warunki atmosferyczne panujące w Polsce można być niemal pewnym, że zimowa aura może jeszcze niejednokrotnie zaskoczyć kierowców. Niemniej jednak, wraz z nieuchronnym zbliżaniem się wiosny – okresu odwilży i pierwszych opadów intensywnego deszczu – warto poznać kilka przydatnych rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort jazdy w takich warunkach. Podczas intensywnych opadów, kierowca jadący z określona prędkością, uderzając w kałużę, może spodziewać się, że pojazd wymknie mu się spod kontroli. Dlatego też, poniższe wskazówki na temat prowadzenia pojazdu w czasie deszczu, pomogą bezpiecznie jeździć po mokrej i śliskiej nawierzchni.

  Czytaj więcej

News

 • Innowacyjny system Kia R.E.A.D
  • poniedziałek, 21 styczeń 2019

  Największe na świecie elektroniczne Targi CES 2019 określają trendy technologiczne, jakie czekają nas już w niedalekiej przyszłości. Jeśli tylko projekty ukazane w Las Vegas na targach CES 2019 dałoby się zrealizować, oznaczałoby to rewolucję w motoryzacji. Uwagę wielu zwiedzających przyciągnął zwłaszcza system R.E.A.D. Projekt zaprezentowany przez firmę Kia przeniósł nas do czasów jazdy w pełni autonomicznej i sprawnej mobilności.

  Czytaj więcej
 • Telewizor w aucie? Byton M-Byte pokazuje, że można. Tylko po co?
  • środa, 16 styczeń 2019

  Telewizor w aucie, czyli kiedy próbujemy wynaleźć koło na nowo Telewizor w aucie wydaje się być średnio trafionym pomysłem. Już 17 calowy wyświetlacz, montowany w samochodach marki Tesla, daje się kierowcom mocno we znaki ze względu na swoje właściwości rozpraszające i oślepiające, ktoś jednak wpadł na pomysł, że jest on... wciąż za mały. Projektanci pojazdu zwącego się Byton M-Byte postawili wszystko na jedną kartę, projektując pojazd wyposażony w 49 calowy ekran, tuż pod przednią szybą. Projekt ten nie tylko wyszedł poza stadium projektu koncepcyjnego, lecz wręcz wkroczył powolnymi, śmiałymi krokami na ścieżkę masowej produkcji. Pytanie brzmi - czy słusznie? Opinie…

  Czytaj więcej
 • Detroit Auto Show 2019 - Najciekawsze nowości
  • wtorek, 15 styczeń 2019

  Najciekawsze premiery motoryzacyjne w 2019 Detroit Auto Show Detroit Auto Show, a dokładniej 2019 North American International Auto Show, to niemal najważniejsze wydarzenie motoryzacyjne w ciągu roku. Niemal, ponieważ wciąż istnieje Goodwood Festival of Speed, nieco pozytywniej odbierany przez świat motoryzacji - głównie ze względu na brak wyraźnie zaznaczonej obecności światowych koncernów i dużo luźniejszy, piknikowy klimat. Czego by jednak nie mówić o brytyjskim festiwalu, to jednak Detroit jest czystej krwi pokazem, obfitującym w przeróżne premiery motoryzacyjne, czego smak mieliśmy okazję poznać przez kilka ostatnich dni. Oto kilka najciekawszych nowości w świecie motoryzacji, jakimi przyjdzie się nam zachwycać w rozpoczynającym…

  Czytaj więcej
 • Wysokie ceny paliw na stacjach
  • środa, 02 styczeń 2019

  Kierowcy, którzy regularnie udają się na drogi z pewnością z przestrachem spoglądają na ceny paliw na stacjach benzynowych. Ich rosnący pułap w szczególności w drugiej połowie 2018 roku mocno zaniepokoił fanów motoryzacji, a także przedsiębiorców, których praca mocno zależy od proponowanych cen paliwa. Bezpośredni wpływ na ceny paliw ma zarówno kurs walut, ceny ropy naftowej na międzynarodowych rynkach oraz podatki i opłaty nakładane na kierowców. Często jednak zapomina się, że to także popyt ma duże znaczenie dla kształtowania się ostatecznej ceny paliw. W grudniu 2018 roku można zauważać spadek cen w porównaniu do sytuacji, która miała miejsce jeszcze w niedalekiej przeszłości. Czego spodziewać się w Nowym Roku? 

  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl