Czy można uzyskać odszkodowanie za wypadek na śliskiej drodze?

19 grudzień 2018
Czy można uzyskać odszkodowanie za wypadek na śliskiej drodze?

Czy można uzyskać odszkodowanie za wypadek na śliskiej drodze?

Okres zimowy sprawia, że kierowcy są narażeni na większą ilość kolizji i wypadków drogowych. Czynników, które mogą spowodować poślizg, może być kilka i nie wszystkie mogą się kwalifikować do wypłaty niezbędnego odszkodowania. Warto wiedzieć o sytuacjach, kiedy będzie ono wypłacone.

Odszkodowanie a warunki na drodze

Najczęstszą przyczyną powstania wypadków na śliskiej drodze jest niedostosowanie prędkości do panujących warunków, czy zły stan nawierzchni i nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Warunki atmosferyczne panujące na drodze, takie jak: śnieżyca, intensywne opady deszczu czy gołoledź to główni winowajcy. Jeśli Policja uzna, że kierowca nie dostosował się do warunków panujących na drodze, wtedy nie będzie przysługiwać mu odszkodowanie.

W świetle obowiązujących przepisów warunkiem przyjęcia odpowiedzialności przez Ubezpieczyciela, a tym samym wypłata odszkodowania z polisy OC pojazdu, uzależniona jest od wykazania winy sprawcy. Dlatego, jeśli miał miejsce poślizg z winy kierowcy, odszkodowanie mu nie przysługuje. W przypadku pasażerów zostanie ono przyznane, nawet jeśli uszczerbek na zdrowiu powstał na skutek winy kierującego.Zdarzają się przypadki, gdy do zdarzenia dojdzie wskutek przyczyn zewnętrznych. Jedną z takich przyczyn jest zły stan dróg, po których jeżdżą polscy kierowcy. Wtedy obowiązkiem zarządcy drogi jest zapewnienie utrzymania drogi we właściwym stanie, czyli takim, który uniemożliwi np. wpadnięcie w poślizg, czy uszkodzenie pojazdu. Chcąc starać się wtedy o odszkodowanie, konieczne będzie wykazanie winy zarządcy drogi, czyli zaniedbania przez niego obowiązków.

Samo wystąpienie trudnych warunków pogodowych w momencie kolizji czy wypadku nie oznacza jeszcze podstaw do przyznania odszkodowania, tutaj przeczytasz więcej: https://www.helpfind.pl/doplata-do-odszkodowania-oc

By zostało ono wypłacone, należy udowodnić, że jezdnia nie została w należyty sposób zabezpieczona przed poślizgiem np. nie została posypana solą czy odśnieżona.

W tym celu najlepiej zebrać odpowiednią dokumentację- zdjęcia z miejsca zdarzenia, notatkę policyjna, czy oświadczenia świadków. Pomocne może być również przedstawienie przepisów samorządowych, które regulują zasady dotyczące dróg miejskich.

 

Czy mozna uzyskac odszkodowanie za wypadek na sliskiej drodze 2 min

 

Przeszkody na drodze i zły stan dróg

Rzadziej spotykaną sytuacją jest odszkodowanie, które zostaje wypłacone na skutek poślizgu i wylania substancji np. oleju. Niestety nie daje to podstaw do wypłaty, ponieważ jest to zdarzenie nagłe, na które zarządca drogi nie ma wpływu, nawet pomimo systematycznego kontrolowania drogi. W tym przypadku uzyskanie czegokolwiek z polisy OC zarządcy drogi może być trudne. Konieczne będzie wykazanie, że zarządca wiedział o zaistniałej sytuacji i nie podjął żadnych kroków, by zabezpieczyć dany odcinek drogi. Skutkiem niewłaściwego utrzymania drogi może być bezpośrednie niebezpieczeństwo.

Gdy administrator drogi wiedział o wystąpieniu potencjalnego zagrożenia, a nie podjął żadnych kroków to odpowiedzialność pozostaje bezsporna. Dla ubezpieczyciela mogą występować przesłanki o związku przyczynowo-skutkowym, które będą polegać na powstaniu wypadku wskutek złego utrzymania stanu drogi.

Pamiętaj, że masz też inne możliwości

Jeśli poszkodowany chce sprawnie dochodzić należnego odszkodowania: https://www.helpfind.pl/doplata-do-odszkodowania od zarządcy drogi, musi najpierw ustalić, kto drogą zarządza oraz w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym zarządca ma polisę OC. Po zebraniu odpowiednich danych osoba poszkodowana zgłasza szkodę do ubezpieczalni. Jeśli nastąpi odmowa uzasadniona najlepiej skierować się bezpośrednio do odpowiedniego zarządcy drogi.

Należy pamiętać, że poszkodowany zawsze ma możliwość złożenia odwołania, jeśli wciąż nie zgadza się z decyzją ubezpieczyciela. W przypadku podtrzymania stanowiska Ubezpieczyciela, które nie jest satysfakcjonujące, osoba poszkodowana może wystąpić na drogę sądową.

źródło: https://www.helpfind.pl/

Zostaw swój komentarz

Komentarze

 • Kazoo środa, 19 grudzień 2018

  Przydatny artykuł. Co do wpadnięcia w poślizg to tak, czy siak może być długa batalia w sądzie, bo zarządca drogi na pewno stwierdzi, że w każdym przypadku to wina kierowcy. "Przecież mógł Pan zwolnić" i tak bez końca... Ale warto wiedzieć o tych dziurach w drodze, bo u nas jest ich pełno! W takiej sytuacji najlepiej wezwać policję, zrobić zdjęcia - dokładne i wszystkiego dookoła, zdjęć nigdy za dużo ;)

Najnowsze porady eksperta

 • Dlaczego warto wynająć auto z wypożyczalni?
  • sobota, 23 marzec 2019

  Wynajęcie samochodu z wypożyczalni jest bardzo rozsądnym i opłacalnym pomysłem w sytuacjach, gdy samochód potrzebny jest na krótki termin. Oczywiście dostępne są również oferty wynajmu średnio i długoterminowego, jednak są o wiele mniej popularne od wynajmu pojazdów na dobę lub tydzień. Samochody z wypożyczalni stanowią zróżnicowaną pod względem klasy, a co za tym idzie ceny wynajmu bazę ofert, spośród której można wybrać pojazd, spełniający wymagania wynajmującego. Wynajem samochodów w wypożyczalni to przede wszystkim możliwość skorzystania z samochodu w sytuacji, gdy jest on niezbędny, bez ponoszenia dużych kosztów.

  Czytaj więcej
 • Naprawa Zamków Samochodowych Warszawa - Jak znaleźć firmę?
  • środa, 20 marzec 2019

  Jeśli zamek samochodowy zacina się, odmawia posłuszeństwa i nie pozwala nam się dostać do auta, jest to nie tylko stresujące, ale też może wiązać się ze sporymi kosztami. Przede wszystkim warto pamiętać, że takiego zamka nie można otwierać samodzielnie na siłę – jest to niebezpieczne i może tylko pogorszyć sytuację. Jak się więc zachować?

  Czytaj więcej
 • Łożyska do prowadnic – które są najlepsze?
  • wtorek, 19 marzec 2019

  Wybór łożyska ślizgowego może być dosyć problematyczny. Jeśli nie wiesz, jak je dobrać i które będzie najlepsze w Twoim przypadku, zapoznaj się z poradnikiem, który przygotowaliśmy. Z pewnością pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Zapraszamy do lektury.

  Czytaj więcej
 • Na jakie usługi dodatkowe możesz liczyć wynajmując samochód?
  • poniedziałek, 18 marzec 2019

  Wynajem samochodów staje się coraz modniejszym rozwiązaniem, z którego ochoczo korzystają osoby prywatne oraz firmy. W związku z coraz większą konkurencją na rynku wynajmu samochodów, wypożyczalnie samochodów prześcigają się w tworzeniu jak najbardziej atrakcyjnych ofert dla klientów. Niektórzy klienci decydują się na wybór opcji podstawowej, są jednak tacy, którzy poszukują opcji dodatkowych. A szeroki wachlarz takich opcji różni się w poszczególnych wypożyczalniach. O co możemy zapytać przed podpisaniem umowy? Jakie opcje dodatkowe przy wynajmie samochodu są najbardziej pożądane?  

  Czytaj więcej

News

 • Szóste wcielenie Hyundai Elantra już w Polsce
  • środa, 20 marzec 2019

  Hyundai Elantra liczy sobie już niemal 30 lat. Pierwsza generacja tych samochodów na rynku pojawiła się w roku 1990. Obecnie zakupić można już szóste wcielenie tego modelu, który prezentuje się nieszablonowo, a przy tym jest bardzo wygodny. Co warto jeszcze na jego temat wiedzieć? Czym cechuje się najnowszy model Hyundai Elantra, który trafił również do Polski?

  Czytaj więcej
 • Nowy Lexus UX - co trzeba o nim wiedzieć?
  • środa, 20 marzec 2019

  Pod koniec 2018 roku do sprzedaży trafił nowy crossover Lexusa. Liczba zamówień na samochód wyniosła już niemal 9 tysięcy egzemplarzy. To o wiele więcej niż się spodziewano. Wcześniej mówiono o sprzedaży rzędu 900 sztuk w skali miesiąca. Co ciekawe, zdaniem ekspertów japońska firma nie zwiększy produkcji i zrealizuje wszystkie złożone zamówienia, to na auto trzeba będzie czekać nawet 10 miesięcy.

  Czytaj więcej
 • Rivian - Nowość na rynku samochodów elektrycznych
  • środa, 20 marzec 2019

  Choć auta elektryczne w świecie motoryzacji to nie nowość, od momentu premiery pierwszego elektrycznego samochodu bardzo wiele się zmieniło. Nawet najwięksi przeciwnicy akumulatorów zamiast rzędowych V6, muszą przyznać, że nowości, które pojawiają się na rynku potrafią zachwycać osiągami.

  Czytaj więcej
 • Kia Stinger - Gran Turismo w sedanie za rozsądną cenę
  • środa, 20 marzec 2019

  W świecie motoryzacji możemy zaobserwować ostatnio mocną zmianę na liście liderów sprzedaży, a przede wszystkim niesamowitą metamorfozę niegdyś zapomnianych marek. Oczywiście pomimo tego, że w Polsce cały czas królem, a właściwie królową sprzedaży jest niezmienne Skoda Octavia, reszta miejsc na podium jest mocno chwiejna. Można to porównać do zawodów sportowych. W wyścigach Formuły 1 często mówi się o zaletach jazdy na drugim miejscu. Kierowca nie tylko korzysta z tunelu aerodynamicznego zwycięskiego samochodu, ale także może obserwować trasę i unikać błędów, które popełnia jego rywal. Na ostatnim odcinku przystępuje do wyprzedzania i wygrywa wyścig. Podobna sytuacja ma obecnie miejsce na rynku…

  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl