Czy można uzyskać odszkodowanie za wypadek na śliskiej drodze?

19 grudzień 2018
Czy można uzyskać odszkodowanie za wypadek na śliskiej drodze?

Czy można uzyskać odszkodowanie za wypadek na śliskiej drodze?

Okres zimowy sprawia, że kierowcy są narażeni na większą ilość kolizji i wypadków drogowych. Czynników, które mogą spowodować poślizg, może być kilka i nie wszystkie mogą się kwalifikować do wypłaty niezbędnego odszkodowania. Warto wiedzieć o sytuacjach, kiedy będzie ono wypłacone.

Odszkodowanie a warunki na drodze

Najczęstszą przyczyną powstania wypadków na śliskiej drodze jest niedostosowanie prędkości do panujących warunków, czy zły stan nawierzchni i nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Warunki atmosferyczne panujące na drodze, takie jak: śnieżyca, intensywne opady deszczu czy gołoledź to główni winowajcy. Jeśli Policja uzna, że kierowca nie dostosował się do warunków panujących na drodze, wtedy nie będzie przysługiwać mu odszkodowanie.

W świetle obowiązujących przepisów warunkiem przyjęcia odpowiedzialności przez Ubezpieczyciela, a tym samym wypłata odszkodowania z polisy OC pojazdu, uzależniona jest od wykazania winy sprawcy. Dlatego, jeśli miał miejsce poślizg z winy kierowcy, odszkodowanie mu nie przysługuje. W przypadku pasażerów zostanie ono przyznane, nawet jeśli uszczerbek na zdrowiu powstał na skutek winy kierującego.Zdarzają się przypadki, gdy do zdarzenia dojdzie wskutek przyczyn zewnętrznych. Jedną z takich przyczyn jest zły stan dróg, po których jeżdżą polscy kierowcy. Wtedy obowiązkiem zarządcy drogi jest zapewnienie utrzymania drogi we właściwym stanie, czyli takim, który uniemożliwi np. wpadnięcie w poślizg, czy uszkodzenie pojazdu. Chcąc starać się wtedy o odszkodowanie, konieczne będzie wykazanie winy zarządcy drogi, czyli zaniedbania przez niego obowiązków.

Samo wystąpienie trudnych warunków pogodowych w momencie kolizji czy wypadku nie oznacza jeszcze podstaw do przyznania odszkodowania, tutaj przeczytasz więcej: https://www.helpfind.pl/doplata-do-odszkodowania-oc

By zostało ono wypłacone, należy udowodnić, że jezdnia nie została w należyty sposób zabezpieczona przed poślizgiem np. nie została posypana solą czy odśnieżona.

W tym celu najlepiej zebrać odpowiednią dokumentację- zdjęcia z miejsca zdarzenia, notatkę policyjna, czy oświadczenia świadków. Pomocne może być również przedstawienie przepisów samorządowych, które regulują zasady dotyczące dróg miejskich.

 

Czy mozna uzyskac odszkodowanie za wypadek na sliskiej drodze 2 min

 

Przeszkody na drodze i zły stan dróg

Rzadziej spotykaną sytuacją jest odszkodowanie, które zostaje wypłacone na skutek poślizgu i wylania substancji np. oleju. Niestety nie daje to podstaw do wypłaty, ponieważ jest to zdarzenie nagłe, na które zarządca drogi nie ma wpływu, nawet pomimo systematycznego kontrolowania drogi. W tym przypadku uzyskanie czegokolwiek z polisy OC zarządcy drogi może być trudne. Konieczne będzie wykazanie, że zarządca wiedział o zaistniałej sytuacji i nie podjął żadnych kroków, by zabezpieczyć dany odcinek drogi. Skutkiem niewłaściwego utrzymania drogi może być bezpośrednie niebezpieczeństwo.

Gdy administrator drogi wiedział o wystąpieniu potencjalnego zagrożenia, a nie podjął żadnych kroków to odpowiedzialność pozostaje bezsporna. Dla ubezpieczyciela mogą występować przesłanki o związku przyczynowo-skutkowym, które będą polegać na powstaniu wypadku wskutek złego utrzymania stanu drogi.

Pamiętaj, że masz też inne możliwości

Jeśli poszkodowany chce sprawnie dochodzić należnego odszkodowania: https://www.helpfind.pl/doplata-do-odszkodowania od zarządcy drogi, musi najpierw ustalić, kto drogą zarządza oraz w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym zarządca ma polisę OC. Po zebraniu odpowiednich danych osoba poszkodowana zgłasza szkodę do ubezpieczalni. Jeśli nastąpi odmowa uzasadniona najlepiej skierować się bezpośrednio do odpowiedniego zarządcy drogi.

Należy pamiętać, że poszkodowany zawsze ma możliwość złożenia odwołania, jeśli wciąż nie zgadza się z decyzją ubezpieczyciela. W przypadku podtrzymania stanowiska Ubezpieczyciela, które nie jest satysfakcjonujące, osoba poszkodowana może wystąpić na drogę sądową.

źródło: https://www.helpfind.pl/

Zostaw swój komentarz

Komentarze

 • Kazoo środa, 19 grudzień 2018

  Przydatny artykuł. Co do wpadnięcia w poślizg to tak, czy siak może być długa batalia w sądzie, bo zarządca drogi na pewno stwierdzi, że w każdym przypadku to wina kierowcy. "Przecież mógł Pan zwolnić" i tak bez końca... Ale warto wiedzieć o tych dziurach w drodze, bo u nas jest ich pełno! W takiej sytuacji najlepiej wezwać policję, zrobić zdjęcia - dokładne i wszystkiego dookoła, zdjęć nigdy za dużo ;)

Najpopularniejsze produkty

 • Ładowarka Stef-pol EST-511 12V 6A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-511 12V 6A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 ÷ 60Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Varta Blue Dynamic
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory Varta Blue Dynamic dynamic to sprawdzony, wysokiej jakości akumulator, bardzo popularny wśród kierowców. Dlatego też pojawia się w nowej, ulepszonej wersji. Teraz akumulator Varta BLUE dynamic jest mocniejszy niż wcześniej i dostępny w zakresie pojemności aż do 95Ah. Nadaje się także do samochodów o dużym zapotrzebowaniu na moc rozruchowa.…

  Czytaj więcej
 • Łatwe ładowanie z CTEK
  • sobota, 14 październik 2017

  Ładowarki CTEK maksymalizują okres trwałości akumulatorów poprzez wykonanie serii 4 do 8 etapów unikalnego procesu ładowania. Ładowarki monitorują w sposób ciągły stan akumulatorów. W razie potrzeby przeprowadzają one odpowiednią akcję: odsiarczanie, przywracanie do użytku, ładowanie, regenerację i podtrzymanie. Ładowarki CTEK dokonują regulacji napięcia ładowania w celu ochrony wrażliwych i kosztownych…

  Czytaj więcej
 • Wodoszczelna i wstrząsoodporna BLUE POWER IP67
  • piątek, 22 wrzesień 2017

  Ładowarka Blue Power Marine IP67 - dedykowana do zastosowania w sektorze marynistycznym. Woda, olej, ani piasek nie są w stanie uszkodzić ładowarki Blue Power IP67. Obudowa jest odlana z aluminium, a elektronika jest zalana w żywicy. dy temperatura osiągnie 60 ° C prąd wyjściowy zostaje zredukowany utrzymując prawidłowe działanie i…

  Czytaj więcej

News

 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej
 • Producenci akumulatorów motocyklowych na polskim rynku.
  • piątek, 31 maj 2019

  Na rynku polskim dostępnych jest wiele modeli akumulatorów do motocykli. Są to niewielkie baterie ze względu na ograniczone miejsce w pojeździe, o napięciu 6V lub 12V. Cechują się zróżnicowanymi technologiami i różnorodnymi rozwiązaniami, jakie zostały w nich użyte, a także pojemnością, prądem rozruchowym i wymiarami. Wśród producentów akumulatorów motocyklowych warto wyróżnić tych, których produkty są sprawdzone i gwarantują długą pracę.

  Czytaj więcej