Jak używać wyciągarki? Poradnik offroadowca

21 grudzień 2018
Jak używać wyciągarki? Poradnik offroadowca

Dlaczego wyciągarka jest niezbędna? Każdy miłośnik offroadu to przyzna, że im więcej przeszkód, tym lepiej, bo tylko tak można poczuć prawdziwą walkę między siłą koni mechanicznych a wybitnie ciężkimi przeciwnościami, jak głębokie błoto czy strome podjazdy. Bez wyciągarki ta piękna, dzika przygoda skończy się szybko, bo w końcu ugrzęźniemy w jakimś miejscu na dobre. Dlatego jest nieoceniona, co potwierdzą doświadczeni miłośnicy offroadu.

Przyznają też, że do jej obsługi potrzeba wprawy, bo w końcu do cienkiej linki przyczepiamy kilkutonowy samochód terenowy, więc jeden błąd to potencjalnie wielkie niebezpieczeństwo… Żeby więc zminimalizować to ryzyko, musimy z jednej strony stosować się do zasad bezpieczeństwa, z drugiej wybrać sprzęt najwyższej jakości, gwarantujący niezawodność. Taką pewność zapewniają wyciągarki Dragonwinch.com.Nim wyruszymy w poszukiwaniu przygody

Na pewno jak najszybciej chcemy wsiąść za kierownicę i ruszyć w pokonywaniu trudności, ale zanim to zrobimy, musimy dokładnie sprawdzić, w jakim stanie jest sprzęt. To podstawowa czynność, która może nas uchronić przed przykrymi sytuacjami. Oceńmy więc stan liny, bo jak jest połamana, przetarta czy postrzępiona, to oczywiście nadaje się do wymiany. Podobnie wygląda kwestia z innymi elementami, sprawdźmy więc kondycję taśmy zabezpieczającej, szekli, haków i zbloczy. Nie próbujmy też naprawiać “na szybko”, bo takie zabiegi nie prowadzą do niczego dobrego.

Jak używać wyciągarki?

Zasady, które musimy przestrzegać

Kiedy już będziemy pewni, że wszystko jest w najlepszym porządku, możemy ruszyć w trasę. Żeby jednak wrócić w jednym kawałku, bez żadnych widocznych uszkodzeń ciała, stosujmy się zawsze do niżej wymienionych zasad.

 • Najważniejsze to zachować odpowiednią odległość od pracującego sprzętu. To co najmniej 1,5 metra - właśnie z tak oddalonego miejsca najlepiej sterować wyciągarką. Musimy też zadbać, by nikt inny nie znajdował się w tej niebezpiecznej strefie.
 • Praca z wyciągarką to nie przelewki, warto więc odpowiednio zabezpieczyć ciało. Przede wszystkim stosujmy rękawice ochronne. Unikajmy luźnych ubrań, na przykład z szerokimi rękawami.
 • Przed uruchomieniem wyciągarki jeszcze raz upewnijmy się, że wszystkie elementy - każda szekla, zblocze i hak - są dobrze zapięte.
 • Wreszcie sama obsługa wyciągarki wymaga uwagi. Pamiętajmy, aby nie zaczynać nawijania z całkowicie rozwiniętą liną - na bębnie musi pozostać kilka zwojów.
 • Ważne również, by stale kontrolować pracę wyciągarki. Przykładowo, gdy uciąg jest niewystarczający, powinniśmy go zwiększyć, korzystając ze zbloczy. To ważne, bo przeciążenie wyciągarki może ją uszkodzić.

Jak widać, trochę jest tych zasad, ale stosując je, możemy być pewni, że nie tylko zwiększamy swoje i innych bezpieczeństwo, ale jednocześnie przedłużamy życie wyciągarki. Stosujmy się do nich zawsze, aby nasza offroadowa przygoda była fascynująca i niezmącona przykrymi wydarzeniami. Przy takich przeciążeniach i trudnych warunkach o nieszczęście przecież bardzo łatwo.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Centra Strong i Power PRO HVR
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Przy dzisiejszej globalizacji rynków, szybka dostawa towarów to podstawa funkcjonowania wielu biznesów. Dlatego właściciele dużych flot pojazdów, bacznie moniotują koszty stałe, które decydują o konkurencyjności na rynku. Każda przerwa w dostawie towaru spowodowana niesprawnością samochodu to niezadowolenie klientów i lawina dodatkowych problemów związana z karami, zmarnowanym czasem i nie tylko.…

  Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-514 12V 15A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-514 12V 15A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 ÷ 150Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego…

  Czytaj więcej
 • Baterie Panasonic, Twój partner w dziedzinie zasilania
  • niedziela, 29 październik 2017

  Holistyczne podejście firmy Panasonic do produkcji obejmuje cztery kluczowe obszary - badań i rozwoju, produkcji, kontroli jakości i ochrony środowiska – oraz wiele urządzeń na całym świecie opartych na najnowocześniejszych technologiach. . Poszanowanie przewodniej zasady ciągłego doskonalenia produktów i ścisłej kontroli jakości wypływa z naszego pragnienia, aby dostarczyć klientom wysokiej…

  Czytaj więcej
 • Exide Strong PRO & Carbon Boost
  • środa, 01 listopad 2017

  Nowy akumulator Exide Strong PRO cechuje wykorzystanie najnowszej generacji technologii HVR® (wysoka odporność na wstrząsy) oraz technologii Carbon BoostTM, inteligentnego rozwiązania Exide pozwalającego na obniżenie rozwarstwienia elektrolitu oraz umożliwiającego szybsze doładowanie. W związku z wprowadzeniem zbiorników AdBlue® (Euro 5/6), producenci pojazdów przenieśli lokalizację akumulatora na tylną oś, gdzie występują duże…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Jak kupić samochód, który spełni oczekiwania?
  • wtorek, 25 czerwiec 2019

  Zakup samochodu to niełatwe zadanie. Dla wielu osób, nawet pasjonatów motoryzacji, to prawdziwe wyzwanie. Można nawet powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że pasjonaci motoryzacji będą poświęcali wiele godzin na zakup samochodu, który spełni wszystkie ich marzenia.

  Czytaj więcej
 • Jak sfinansować służbowy samochód?
  • wtorek, 25 czerwiec 2019

  Rynek oferuje coraz atrakcyjniejsze formy finansowania firmowych pojazdów. Przedsiębiorcy mogą przebierać wśród kredytów inwestycyjnych, leasingów, a także coraz popularniejszych ofert wynajmu długoterminowego pojazdów. Zatem jak sfinansować służbowy samochód?

  Czytaj więcej
 • Akumulatory motocyklowe - jak przechowywać je po sezonie?
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Akumulatory motocyklowe są narażone na negatywne działanie czynników zewnętrznych, dlatego też warto je po sezonie odpowiednio przechowywać, aby nie skrócić żywotności akumulatora. Nie wszyscy motocykliści zdają sobie sprawę z tego, że akumulatory w ich maszynach mogą się bardzo szybko zużyć, jeśli nie będą po sezonie właściwie przechowywane. Po zakończeniu sezonu najlepszym rozwiązaniem będzie więc zdemontowanie akumulatora i pozostawienie go w ciemnym pomieszczeniu, może to być garaż. Nie powinien być narażony na nadmierne promieniowanie słoneczne oraz skoki temperatur. Najlepiej jeśli będzie to miejsce wentylowane, wtedy też z akumulatorem przed kolejnym sezonem nie stanie się nic złego. Zdecydowanie lepiej wybierać nieco chłodniejsze…

  Czytaj więcej
 • Czynniki negatywnie działające na akumulator
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Akumulator jest elementem niezbędnym w każdym pojeździe. W samochodach, w których najczęściej spotkamy akumulator kwasowo-ołowiowy, służy do rozruchu podczas włączania zapłonu pojazdu. Jak każdy często eksploatowany element, również akumulator ulega stopniowemu niszczeniu, wykazując coraz gorsze parametry. Istnieją także pewne czynniki, negatywnie działające na akumulator, znacząco przyspieszające jego degenerację.

  Czytaj więcej

News

 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej
 • Producenci akumulatorów motocyklowych na polskim rynku.
  • piątek, 31 maj 2019

  Na rynku polskim dostępnych jest wiele modeli akumulatorów do motocykli. Są to niewielkie baterie ze względu na ograniczone miejsce w pojeździe, o napięciu 6V lub 12V. Cechują się zróżnicowanymi technologiami i różnorodnymi rozwiązaniami, jakie zostały w nich użyte, a także pojemnością, prądem rozruchowym i wymiarami. Wśród producentów akumulatorów motocyklowych warto wyróżnić tych, których produkty są sprawdzone i gwarantują długą pracę.

  Czytaj więcej