Dlaczego akumulator szybko się rozładowuje?
Wyróżniony

29 grudzień 2018
Autor 
Dlaczego akumulator szybko się rozładowuje?

Zima to część roku, w której awarie akumulatorów przytrafiają się najczęściej. Na pracę akumulatora mróz ma zdecydowanie niekorzystny wpływ. Przy naprawdę dużych mrozach pojemność akumulatora może obniżyć się nawet o kilkadziesiąt procent. Maleje też jego sprawność i zdolność zainicjowania odpalenia samochodu. Sytuacja jest szczególnie niekorzystna jeżeli nastąpiły wcześniej błędy w eksploatacji akumulatora. A zatem co zrobić aby akumulator się nie rozładował?

Dlaczego akumulator szybko się rozładowuje?

Współczesne samochody naszpikowane są elektroniką, która niestety bywa awaryjna oraz zużywa prąd. Warto sprawdzić natężenie postojowe auta, by przekonać się, czy nasz samochód nie pobiera za dużo prądu, gdy jest nieużywany. Gadżety, które montujemy w samochodzie mogą powodować nadmierne czerpanie energii z akumulatora nawet, gdy samochód rzekomo odpoczywa. Marnej jakość alarm samochodowy, wzmacniacz czy dodatkowe lampki mogą w dużej mierze dać odpowiedź na pytanie dlaczego akumulator szybko się rozładowuje

Długość naszych tras również ma wpływ na skuteczność naszego akumulatora. Akumulator pracuje podczas rozruchu, a ładuje się podczas jazdy. Jeżeli odbywamy tylko króciutkie przejażdżki i często włączamy silnik od nowa, akumulator męczy się bez możliwości dobrej regeneracji. Co zrobić aby akumulator się nie rozładował? Według analiz przejażdżki krótsze niż 5 km powodują, że akumulator zużyje więcej energii na rozruch, niż zakumuluje dzięki pracującemu podczas jazdy alternatorowi. Zatem zdecydowanie rozsądniej będzie przejść się po chleb do najbliższej piekarni, niż jechać do niej samochodem z zimnym silnikiem.

 Co zrobić aby akumulator się nie rozładował?

Kontrola napięcia akumulatora to czynnik, który pozwoli nam uniknąć niespodzianki w postaci nieoczekiwanego problemu z odpaleniem samochodu, gdy wstaniemy rano do pracy. Zakupienie woltomierza to nieduży wydatek, który pozwoli w porę przeciwdziałać rozładowaniu akumulatora. Wystarczy, że dwa razy w tygodniu, szczególnie po dłuższym postoju, sprawdzimy stan napięcia w akumulatorze. Prawidłowe wskazanie powinno wynosić pomiędzy 12.5 a 12.8 V. Obserwacja spadku napięcia bliżej dolnej granicy powinna nas zaniepokoić. A co zrobić aby akumulator się nie rozładował całkowicie? Wystarczy podłączyć go na noc do prostownika, aby mieć pewność, że rano bez problemu odpalimy samochód.

Czystość akumulatora i jego stan także ma wpływ na działanie. Zaśniedziałe styki będą słabo przewodził prąd. Brudne klamy mogą powodować zawodne działanie urządzenia. Obserwujmy więc akumulator, wycierajmy go z zanieczyszczeń i dbajmy o niego.

Kiedy już wiemy dlaczego akumulator szybko się rozładowuje i co zrobić aby akumulator się nie rozładował, możemy być znacznie spokojniejsi o jego działanie. Jednakże na wszelki wypadek warto być zawsze przygotowanym na najgorsze i wozić ze sobą kable do awaryjnego rozruchu. Każdy akumulator może w końcu także ulec nieodwracalnemu zepsuciu. Rozwiązaniem może być korzystanie z akumulatora z pakietem assistance. Firmy oferujące taki pakiet zadbają, by dojechać w każde miejsce i każdej porze, jeżeli awarii ulegnie objęty pakietem akumulator.  

Założyciel kilku stron branżowych w tym m.in. akustrefa.pl, strefaładowania.pl, prostowniki-akumulatory.pl, dostawcyprądu.pl, akumar.pl

W branży akumulatorowej od 2008r., prywatnie zapalony rowerzysta.

Zostaw swój komentarz

Komentarze

 • Marta G. sobota, 29 grudzień 2018

  Mam Mercedesa A klasy i muszę powiedzieć, że nie jestem sama w stanie wyjąć akumulatora spod maski.
  Czy są na to jakieś prostsze sposoby? Przez tą zimę co chwile mi się rozładowywuję i muszę prosić sąsiada o pomoc

 • Klementyna sobota, 29 grudzień 2018

  Swego czasu, będąc szczęśliwą posiadaczką CC, co wieczór osobiście nosiłam akumulator do domu i ładowałam przez całą noc, aby rano móc odpalić i jechać do pracy... Teraz jeżdżę już innym autem i akumulator mam potężny (póki co daje rade nawet w mrozy), ale prostownik mam na stanie - jakby co ;-) Woltomierza jeszcze nie mam, ale chyba po lekturze tego artykułu zakupię ;-)

Promowane artykuły

Najnowsze porady eksperta

 • Czy kupując nowy akumulator trzeba oddać stary?
  • piątek, 18 styczeń 2019

  Akumulator to urządzenie rozruchowe, stanowiące olbrzymie zagrożenie dla środowiska naturalnego. Z tego powodu zużytego akumulatora nie można tak po prostu wyrzucić do kosza na śmieci, a w jego miejsce zakupić nowy egzemplarz. Istotne znaczenie dla ograniczenia ryzyka skażenia gleby lub wody przez wyciek substancji w nim zawartych, ma przestrzeganie odpowiednich, regulowanych prawnie zasad ich zbiórki oraz recyklingu. Aktem prawnym, który określa reguły obrotu akumulatorami jest Ustawa z 24 kwietnia 2009r. o bateriach i akumulatorach. Zapoznając się z jej zapisami można uzyskać odpowiedź na pytanie, czy kupując nowy akumulator trzeba oddać stary?

  Czytaj więcej
 • 5 objawów śmierci akumulatora – kiedy nadaje się do wymiany?
  • środa, 16 styczeń 2019

  Akumulator to obok alternatora główne źródło prądu w większości samochodów osobowych. W przeciwieństwie do tego drugiego nie wytwarza energii elektrycznej, lecz gromadzi ją i przekazuje do różnych systemów w aucie. Akumulator odpowiada za dostarczanie prądu podczas odpalania silnika oraz po jego zgaszeniu (m.in. radio, oświetlenie wnętrza, gniazdo zapalniczki). Wytwarzaniem energii elektrycznej podczas jazdy zajmuje się natomiast alternator. Stary lub zużyty akumulator może sprawiać wiele problemów. Jest jak serce samochodu, bez którego auto nie ruszy. Mimo to większość z nas przypomina sobie o jego istnieniu dopiero w zimowy poranek, kiedy zły stan techniczny akumulatora uniemożliwia odpalenie silnika. Sprawność akumulatora warto sprawdzić…

  Czytaj więcej
 • Jak kupić korzystnie wymarzony samochód?
  • środa, 16 styczeń 2019

  Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jaki powinien być lub jaki jest Twój wymarzony samochód? Widok, którego auta przyspiesza bicie Twojego serca? Jaka to jest marka, kolor lakieru, tapicerka, silnik, czy jest to wersja sportowa, a może limuzyna? Czy tylko o nim marzysz, czy poczyniłeś już jakieś kroki, by mieć takie wymarzone auto? Pamiętaj, nie musisz rezygnować ze swoich marzeń, myśląc, że to nierealna sprawa. Wystarczy dobrze się zastanowić i rozejrzeć wokół siebie, bo teraz masz nie tylko szeroki asortyment pojazdów, ale też sprawdzony sposób na korzystny zakup samochodu.

  Czytaj więcej
 • Bezpieczna jazda w deszczu
  • wtorek, 15 styczeń 2019

  Znając nieprzewidywalne warunki atmosferyczne panujące w Polsce można być niemal pewnym, że zimowa aura może jeszcze niejednokrotnie zaskoczyć kierowców. Niemniej jednak, wraz z nieuchronnym zbliżaniem się wiosny – okresu odwilży i pierwszych opadów intensywnego deszczu – warto poznać kilka przydatnych rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort jazdy w takich warunkach. Podczas intensywnych opadów, kierowca jadący z określona prędkością, uderzając w kałużę, może spodziewać się, że pojazd wymknie mu się spod kontroli. Dlatego też, poniższe wskazówki na temat prowadzenia pojazdu w czasie deszczu, pomogą bezpiecznie jeździć po mokrej i śliskiej nawierzchni.

  Czytaj więcej

News

 • Innowacyjny system Kia R.E.A.D
  • poniedziałek, 21 styczeń 2019

  Największe na świecie elektroniczne Targi CES 2019 określają trendy technologiczne, jakie czekają nas już w niedalekiej przyszłości. Jeśli tylko projekty ukazane w Las Vegas na targach CES 2019 dałoby się zrealizować, oznaczałoby to rewolucję w motoryzacji. Uwagę wielu zwiedzających przyciągnął zwłaszcza system R.E.A.D. Projekt zaprezentowany przez firmę Kia przeniósł nas do czasów jazdy w pełni autonomicznej i sprawnej mobilności.

  Czytaj więcej
 • Telewizor w aucie? Byton M-Byte pokazuje, że można. Tylko po co?
  • środa, 16 styczeń 2019

  Telewizor w aucie, czyli kiedy próbujemy wynaleźć koło na nowo Telewizor w aucie wydaje się być średnio trafionym pomysłem. Już 17 calowy wyświetlacz, montowany w samochodach marki Tesla, daje się kierowcom mocno we znaki ze względu na swoje właściwości rozpraszające i oślepiające, ktoś jednak wpadł na pomysł, że jest on... wciąż za mały. Projektanci pojazdu zwącego się Byton M-Byte postawili wszystko na jedną kartę, projektując pojazd wyposażony w 49 calowy ekran, tuż pod przednią szybą. Projekt ten nie tylko wyszedł poza stadium projektu koncepcyjnego, lecz wręcz wkroczył powolnymi, śmiałymi krokami na ścieżkę masowej produkcji. Pytanie brzmi - czy słusznie? Opinie…

  Czytaj więcej
 • Detroit Auto Show 2019 - Najciekawsze nowości
  • wtorek, 15 styczeń 2019

  Najciekawsze premiery motoryzacyjne w 2019 Detroit Auto Show Detroit Auto Show, a dokładniej 2019 North American International Auto Show, to niemal najważniejsze wydarzenie motoryzacyjne w ciągu roku. Niemal, ponieważ wciąż istnieje Goodwood Festival of Speed, nieco pozytywniej odbierany przez świat motoryzacji - głównie ze względu na brak wyraźnie zaznaczonej obecności światowych koncernów i dużo luźniejszy, piknikowy klimat. Czego by jednak nie mówić o brytyjskim festiwalu, to jednak Detroit jest czystej krwi pokazem, obfitującym w przeróżne premiery motoryzacyjne, czego smak mieliśmy okazję poznać przez kilka ostatnich dni. Oto kilka najciekawszych nowości w świecie motoryzacji, jakimi przyjdzie się nam zachwycać w rozpoczynającym…

  Czytaj więcej
 • Wysokie ceny paliw na stacjach
  • środa, 02 styczeń 2019

  Kierowcy, którzy regularnie udają się na drogi z pewnością z przestrachem spoglądają na ceny paliw na stacjach benzynowych. Ich rosnący pułap w szczególności w drugiej połowie 2018 roku mocno zaniepokoił fanów motoryzacji, a także przedsiębiorców, których praca mocno zależy od proponowanych cen paliwa. Bezpośredni wpływ na ceny paliw ma zarówno kurs walut, ceny ropy naftowej na międzynarodowych rynkach oraz podatki i opłaty nakładane na kierowców. Często jednak zapomina się, że to także popyt ma duże znaczenie dla kształtowania się ostatecznej ceny paliw. W grudniu 2018 roku można zauważać spadek cen w porównaniu do sytuacji, która miała miejsce jeszcze w niedalekiej przeszłości. Czego spodziewać się w Nowym Roku? 

  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl