Dlaczego akumulator szybko się rozładowuje?

29 grudzień 2018
Autor 
Dlaczego akumulator szybko się rozładowuje?

Zima to część roku, w której awarie akumulatorów przytrafiają się najczęściej. Na pracę akumulatora mróz ma zdecydowanie niekorzystny wpływ. Przy naprawdę dużych mrozach pojemność akumulatora może obniżyć się nawet o kilkadziesiąt procent. Maleje też jego sprawność i zdolność zainicjowania odpalenia samochodu. Sytuacja jest szczególnie niekorzystna jeżeli nastąpiły wcześniej błędy w eksploatacji akumulatora. A zatem co zrobić aby akumulator się nie rozładował?

Dlaczego akumulator szybko się rozładowuje?

Współczesne samochody naszpikowane są elektroniką, która niestety bywa awaryjna oraz zużywa prąd. Warto sprawdzić natężenie postojowe auta, by przekonać się, czy nasz samochód nie pobiera za dużo prądu, gdy jest nieużywany. Gadżety, które montujemy w samochodzie mogą powodować nadmierne czerpanie energii z akumulatora nawet, gdy samochód rzekomo odpoczywa. Marnej jakość alarm samochodowy, wzmacniacz czy dodatkowe lampki mogą w dużej mierze dać odpowiedź na pytanie dlaczego akumulator szybko się rozładowuje

Długość naszych tras również ma wpływ na skuteczność naszego akumulatora. Akumulator pracuje podczas rozruchu, a ładuje się podczas jazdy. Jeżeli odbywamy tylko króciutkie przejażdżki i często włączamy silnik od nowa, akumulator męczy się bez możliwości dobrej regeneracji. Co zrobić aby akumulator się nie rozładował? Według analiz przejażdżki krótsze niż 5 km powodują, że akumulator zużyje więcej energii na rozruch, niż zakumuluje dzięki pracującemu podczas jazdy alternatorowi. Zatem zdecydowanie rozsądniej będzie przejść się po chleb do najbliższej piekarni, niż jechać do niej samochodem z zimnym silnikiem.

 Co zrobić aby akumulator się nie rozładował?

Kontrola napięcia akumulatora to czynnik, który pozwoli nam uniknąć niespodzianki w postaci nieoczekiwanego problemu z odpaleniem samochodu, gdy wstaniemy rano do pracy. Zakupienie woltomierza to nieduży wydatek, który pozwoli w porę przeciwdziałać rozładowaniu akumulatora. Wystarczy, że dwa razy w tygodniu, szczególnie po dłuższym postoju, sprawdzimy stan napięcia w akumulatorze. Prawidłowe wskazanie powinno wynosić pomiędzy 12.5 a 12.8 V. Obserwacja spadku napięcia bliżej dolnej granicy powinna nas zaniepokoić. A co zrobić aby akumulator się nie rozładował całkowicie? Wystarczy podłączyć go na noc do prostownika, aby mieć pewność, że rano bez problemu odpalimy samochód.

Czystość akumulatora i jego stan także ma wpływ na działanie. Zaśniedziałe styki będą słabo przewodził prąd. Brudne klamy mogą powodować zawodne działanie urządzenia. Obserwujmy więc akumulator, wycierajmy go z zanieczyszczeń i dbajmy o niego.

Kiedy już wiemy dlaczego akumulator szybko się rozładowuje i co zrobić aby akumulator się nie rozładował, możemy być znacznie spokojniejsi o jego działanie. Jednakże na wszelki wypadek warto być zawsze przygotowanym na najgorsze i wozić ze sobą kable do awaryjnego rozruchu. Każdy akumulator może w końcu także ulec nieodwracalnemu zepsuciu. Rozwiązaniem może być korzystanie z akumulatora z pakietem assistance. Firmy oferujące taki pakiet zadbają, by dojechać w każde miejsce i każdej porze, jeżeli awarii ulegnie objęty pakietem akumulator.  

Założyciel kilku stron branżowych w tym m.in. akustrefa.pl, strefaładowania.pl, prostowniki-akumulatory.pl, dostawcyprądu.pl, akumar.pl

W branży akumulatorowej od 2008r., prywatnie zapalony rowerzysta.

Zostaw swój komentarz

Komentarze

 • Marta G. sobota, 29 grudzień 2018

  Mam Mercedesa A klasy i muszę powiedzieć, że nie jestem sama w stanie wyjąć akumulatora spod maski.
  Czy są na to jakieś prostsze sposoby? Przez tą zimę co chwile mi się rozładowywuję i muszę prosić sąsiada o pomoc

 • Klementyna sobota, 29 grudzień 2018

  Swego czasu, będąc szczęśliwą posiadaczką CC, co wieczór osobiście nosiłam akumulator do domu i ładowałam przez całą noc, aby rano móc odpalić i jechać do pracy... Teraz jeżdżę już innym autem i akumulator mam potężny (póki co daje rade nawet w mrozy), ale prostownik mam na stanie - jakby co ;-) Woltomierza jeszcze nie mam, ale chyba po lekturze tego artykułu zakupię ;-)

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Optima Yellow Top
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory OPTIMA Yellow Top to gama akumulatorów, wykonana w unikalnej technologii płyt spiralnych SPIRACELL, została zaprojektowana specjalnie do obsługi dodatkowego wyposażenia pojazdów, charakteryzująca się możliwością pracy w cyklach tzw. „ głębokiego rozładowania", będąc jednocześnie źródłem energii rozruchowej. Dzięki swej unikatowej konstrukcji jest odporna na wibracje i przechyły. Akumulatory typu Optima…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory DEKA Sports Power
  • piątek, 28 wrzesień 2018

  Akumulatory DEKA Sports Power - Idealne do Quadów, Motocykli, Skuterów Wodnych i Śnieżnych. Akumulatory z serii DEKA SPORTS POWER zostały zaprojektowane z myślą o entuzjastach i miłośnikach sportów motorowych. Są całkowicie szczelne i niewylewne - nie wymagają częstego wymieniania oraz konserwacji. Wykonanie w technologii AGM zwiększa moc baterii i czyni…

  Tags: Deka
  Czytaj więcej
 • Akumulatory Varta Promotive Blue
  • środa, 20 wrzesień 2017

  To wytrzymały pakiet mocy wyróżniający się dzięki swojej solidności i wydajności. VARTA Promotive Blue to akumulator całkowicie bezobsługowy, wykonany w technologii wapniowo-srebrowej o bardzo wydłużonej żywotności i zwiększonej wytrzymałości na wstrząsy i wibracje. Dzięki tym wszystkich cechom VARTA Promotive Blue jest akumulatorem numer 1 do pojazdów, które zarówno na budowach,…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Duracell Advanced
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Duracell Advanced to znak firmowy jakości produkowanej pod marką Duracell. Idealny wybór do bogato wyposażonych samochodów z wysokim zapotrzebowaniem na energię. Duży wzrost zapotrzebowania na pobór prądu przez urządzenia pokładowe w nowoczesnych samochodach osobowych stawia akumulatorom stale nowe wymagania.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Jak kupić samochód, który spełni oczekiwania?
  • wtorek, 25 czerwiec 2019

  Zakup samochodu to niełatwe zadanie. Dla wielu osób, nawet pasjonatów motoryzacji, to prawdziwe wyzwanie. Można nawet powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że pasjonaci motoryzacji będą poświęcali wiele godzin na zakup samochodu, który spełni wszystkie ich marzenia.

  Czytaj więcej
 • Jak sfinansować służbowy samochód?
  • wtorek, 25 czerwiec 2019

  Rynek oferuje coraz atrakcyjniejsze formy finansowania firmowych pojazdów. Przedsiębiorcy mogą przebierać wśród kredytów inwestycyjnych, leasingów, a także coraz popularniejszych ofert wynajmu długoterminowego pojazdów. Zatem jak sfinansować służbowy samochód?

  Czytaj więcej
 • Akumulatory motocyklowe - jak przechowywać je po sezonie?
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Akumulatory motocyklowe są narażone na negatywne działanie czynników zewnętrznych, dlatego też warto je po sezonie odpowiednio przechowywać, aby nie skrócić żywotności akumulatora. Nie wszyscy motocykliści zdają sobie sprawę z tego, że akumulatory w ich maszynach mogą się bardzo szybko zużyć, jeśli nie będą po sezonie właściwie przechowywane. Po zakończeniu sezonu najlepszym rozwiązaniem będzie więc zdemontowanie akumulatora i pozostawienie go w ciemnym pomieszczeniu, może to być garaż. Nie powinien być narażony na nadmierne promieniowanie słoneczne oraz skoki temperatur. Najlepiej jeśli będzie to miejsce wentylowane, wtedy też z akumulatorem przed kolejnym sezonem nie stanie się nic złego. Zdecydowanie lepiej wybierać nieco chłodniejsze…

  Czytaj więcej
 • Czynniki negatywnie działające na akumulator
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Akumulator jest elementem niezbędnym w każdym pojeździe. W samochodach, w których najczęściej spotkamy akumulator kwasowo-ołowiowy, służy do rozruchu podczas włączania zapłonu pojazdu. Jak każdy często eksploatowany element, również akumulator ulega stopniowemu niszczeniu, wykazując coraz gorsze parametry. Istnieją także pewne czynniki, negatywnie działające na akumulator, znacząco przyspieszające jego degenerację.

  Czytaj więcej

News

 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej
 • Producenci akumulatorów motocyklowych na polskim rynku.
  • piątek, 31 maj 2019

  Na rynku polskim dostępnych jest wiele modeli akumulatorów do motocykli. Są to niewielkie baterie ze względu na ograniczone miejsce w pojeździe, o napięciu 6V lub 12V. Cechują się zróżnicowanymi technologiami i różnorodnymi rozwiązaniami, jakie zostały w nich użyte, a także pojemnością, prądem rozruchowym i wymiarami. Wśród producentów akumulatorów motocyklowych warto wyróżnić tych, których produkty są sprawdzone i gwarantują długą pracę.

  Czytaj więcej