Bezpieczna jazda w deszczu

15 styczeń 2019
Bezpieczna jazda w deszczu

Znając nieprzewidywalne warunki atmosferyczne panujące w Polsce można być niemal pewnym, że zimowa aura może jeszcze niejednokrotnie zaskoczyć kierowców. Niemniej jednak, wraz z nieuchronnym zbliżaniem się wiosny – okresu odwilży i pierwszych opadów intensywnego deszczu – warto poznać kilka przydatnych rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort jazdy w takich warunkach. Podczas intensywnych opadów, kierowca jadący z określona prędkością, uderzając w kałużę, może spodziewać się, że pojazd wymknie mu się spod kontroli. Dlatego też, poniższe wskazówki na temat prowadzenia pojazdu w czasie deszczu, pomogą bezpiecznie jeździć po mokrej i śliskiej nawierzchni.

Przygotuj swoje auto na deszczową pogodę

Wycieraczki. Podstawą widoczności podczas jazdy w deszczu jest zapewnienie sobie dobrej widoczności. Warto więc dobrze przygotować odpowiednio pióra wycieraczek samochodowych. Przed ruszeniem w trasę powinno się sprawdzić czy działają one prawidłowo i nie rysują przedniej szyby. Jeśli gumowa część wycieraczki spadnie lub pęknie, należy ją bezwzględnie wymienić. Nieskuteczne i złej jakości pióra przy wyjątkowo intensywnych opadach, mogą po prostu uniemożliwić kierowcy dalszą jazdę samochodem.

Opony. Kolejnym niezwykle istotnym aspektem jest odpowiednie przygotowanie opon. Muszą one mieć właściwe ciśnienie i być w dobrym stanie. Specjaliści zalecają zwiększenie wielkości ciśnienia w oponach o około 0.04 do 0.7 bara aby uniknąć pojawienia się tzw. aquaplaningu, który tworzy się kiedy między powierzchnia jedni a oponą znajduje się warstwa wody. Podniesienie ciśnienia w oponie powoduje delikatne zaokrąglenie jej bocznej części co jednocześnie wpływa na zmniejszenie zakresu odkształcenia. Powoduje to lepszą przyczepność i dzięki utrzymaniu otwartego bieżnika – prawidłowe odprowadzanie wody.

Światła. W przypadku burzy i jazdy w strugach deszczu przed ruszeniem w drogę, odpowiedzialny kierowca zawsze sprawdza reflektory, światła hamowania i sygnalizacyjne, aby upewnić się, że wszystkie działają prawidłowo. Warto zadbać o dobrej jakości żarówki, które podczas mgły i złych warunków atmosferycznych zdadzą egzamin na piątkę.

Hamulce. Zatrzymywanie się, a szczególnie gwałtowne, na dodatek w trakcie deszczu może być niebezpieczne. Dlatego też hamulce muszą działać prawidłowo. Jeśli hamulce wydają jakiekolwiek dźwięki, może to oznaczać, że klocki hamulcowe nadają się do kontroli lub wymiany. Jeśli kierownica lub cały samochód się trzęsie podczas hamowania, może to również oznaczać złe działanie układu hamowania. Drgania kierownicy najczęściej są związane właśnie z hamulcami i zawieszeniem.

Prostownik. Jeśli kierowca wybiera się w długą trasę, warto aby wziął ze sobą booster . Nigdy nie wiadomo co i kiedy może się wydarzyć. Dobrym i bardzo poręcznym rozwiązaniem jest prostownik NOCO genius, dostępny w kilku modelach. To wszechstronne urządzenie nie tylko sprawnie naładuje praktycznie każdy akumulator, ale również naładuje komórkę, laptopa i oświetli drogę. Dodając do tego miniaturowe rozmiary i małą wagę urządzenia można śmiało stwierdzić, że zakup prostownika NOCO jest dobrą inwestycją dla każdego kierowcy.

 Jazda w deszczową pogodę

Jedź wolniej! Aby jechać bezpiecznie, warto zdjąć nieco pedał z gazu i jechać wolniej. Podczas deszczu nie zaleca się również korzystania z tempomatu – automatyczne przyspieszenie może spowodować utratę kontroli nad pojazdem, gdy opony stracą swoją przyczepność.

Zachowaj bezpieczną odległość. Na ruchliwych drogach warto zabezpieczyć się przed ewentualnym uszkodzeniem auta i pozostawić dodatkową odległości między samochodami. Podczas nagłego hamowania – można w ten sposób uniknąć kolizji.    

Wybieraj środkowy pas. Kiedy opady są intensywne, najbezpieczniej poruszają się kierowcy znajdujący na środkowym pasie, boczne pasy z uwagi na konstrukcję drogi (która szczególnie w Polsce pozostawia niejednokrotnie wiele do życzenia) są zazwyczaj najbardziej narażone na zalanie.

 Dla odpowiedzialnego kierowcy każda pora roku i panujące warunki atmosferyczne są odpowiednie do poruszania się autem. Kilka prewencyjnych działań może nie tylko zapobiec kolizji, ale tez sprawić, że nawet trudne warunki na drodze nie staną się przeszkodą.

   

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Ładowarka Stef-pol EST-514 12V 15A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-514 12V 15A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 ÷ 150Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego…

  Czytaj więcej
 • CTEK ON BOARD CHARGING
  • czwartek, 02 listopad 2017

  System ładowania CTEK ON BOARD CHARGING pozwala cieszyć się maksymalną pojemnością baterii, jest również idealną ładowarką dla pojazdów bez dostępu do sieci.

  Tags: CTEK
  Czytaj więcej
 • Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A
  • niedziela, 01 październik 2017

  Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A - Przenośne urządzenie rozruchowe BOOSTER przeznaczone jest do rozruchu silnika w trudnych warunkach a także do zasilania urządzeń na napięcie DC 12V np.: TV, radia, komputera, żarówki itp.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Centra EFB
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Przeznaczona jest do pojazdów mikrohybrydowych wyposażonych w system Start & Stop. Dzięki technologii EFB akumulatory tego typu zapewniają optymalne działanie w ekstremalnych zastosowaniach pracy pojazdu jakim jest system Start & Stop. Auto wyposażone w taki system wykonuje w ciągu doby nawet kilkadziesiąt razy większą ilość rozruchów niż samochodów bez tego…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Serwis klimatyzacji Ciechanów – Kiedy dokonać serwisu w pojazdach.
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Regularne czyszczenie i serwisowanie klimatyzacji to konieczność, jeśli zależy nam na tym, by móc cieszyć się z niższej temperatury w nagrzanym samochodzie. Warto również pamiętać o tym, że oprócz chłodzenia, klimatyzacja oczyszcza powietrze. Jeśli działa sprawnie i jest włączona, może skutecznie zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów. Ponadto dzięki niej w powietrzu nie ma pyłków ani kurzu. Czyste powietrze w samochodzie pozwala uniknąć groźnych chorób, takich jak legionelloza, która bardzo przypomina ciężkie zapalenie płuc.

  Czytaj więcej
 • Korzystanie z samochodu bez jego kupowania
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Korzystanie z samochodu należy do wygodnych rozwiązań. Wsiadając do niego, można w komfortowych warunkach przejechać z miejsca na miejsce. Jeśli nie ma się własnego, można skorzystać z oferty udzielanej w ramach usługi wynajem aut.

  Czytaj więcej
 • Jak często należy wymieniać filtr powietrza?
  • sobota, 15 czerwiec 2019

  Filtry są częściami eksploatacyjnymi pojazdu, ulegającymi codziennym zabrudzeniom, mającym wpływ na pracę silnika. Podczas regularnego serwisu motocykla jednym z elementów, o których trzeba pamiętać, jest filtr powietrza. Mocno zanieczyszczony, może prowadzić do zaburzenia trwałości, a nawet uszkodzenia jednostki napędowej.

  Czytaj więcej
 • Od czego zależy żywotność opony
  • poniedziałek, 08 lipiec 2019

  Dzisiejsze konstrukcje samochodów, a przede wszystkim wyśrubowane parametry techniczne, nastawione są na zapewnienie jak najlepszych osiągów. Dzieje się tak dlatego, że takie są podstawowe oczekiwania podażowe, stąd produkcja aut ukierunkowana jest bardziej na aspekty wizualne i technologiczne, niż na bezpieczeństwo. Klienci zapominają, że jeździe takim autem, towarzyszą olbrzymie przeciążenia, potencjalnie zagrażające bezpieczeństwu. W sytuacji, kiedy pojazd jest nowy, a wszystkie systemy kontrolujące i stabilizujące są w pełni sprawne, to ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji samochodu jest stosunkowo niewielkie. Problem zaczyna być poważny, w momencie, gdy pojazd ma już swoje lata, a na dodatek właściciel nie przywiązuje należytej uwagi do elementów, jakie tak naprawdę mają…

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej