Bezpieczna jazda w deszczu

15 styczeń 2019
Bezpieczna jazda w deszczu

Znając nieprzewidywalne warunki atmosferyczne panujące w Polsce można być niemal pewnym, że zimowa aura może jeszcze niejednokrotnie zaskoczyć kierowców. Niemniej jednak, wraz z nieuchronnym zbliżaniem się wiosny – okresu odwilży i pierwszych opadów intensywnego deszczu – warto poznać kilka przydatnych rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort jazdy w takich warunkach. Podczas intensywnych opadów, kierowca jadący z określona prędkością, uderzając w kałużę, może spodziewać się, że pojazd wymknie mu się spod kontroli. Dlatego też, poniższe wskazówki na temat prowadzenia pojazdu w czasie deszczu, pomogą bezpiecznie jeździć po mokrej i śliskiej nawierzchni.

Przygotuj swoje auto na deszczową pogodę

Wycieraczki. Podstawą widoczności podczas jazdy w deszczu jest zapewnienie sobie dobrej widoczności. Warto więc dobrze przygotować odpowiednio pióra wycieraczek samochodowych. Przed ruszeniem w trasę powinno się sprawdzić czy działają one prawidłowo i nie rysują przedniej szyby. Jeśli gumowa część wycieraczki spadnie lub pęknie, należy ją bezwzględnie wymienić. Nieskuteczne i złej jakości pióra przy wyjątkowo intensywnych opadach, mogą po prostu uniemożliwić kierowcy dalszą jazdę samochodem.

Opony. Kolejnym niezwykle istotnym aspektem jest odpowiednie przygotowanie opon. Muszą one mieć właściwe ciśnienie i być w dobrym stanie. Specjaliści zalecają zwiększenie wielkości ciśnienia w oponach o około 0.04 do 0.7 bara aby uniknąć pojawienia się tzw. aquaplaningu, który tworzy się kiedy między powierzchnia jedni a oponą znajduje się warstwa wody. Podniesienie ciśnienia w oponie powoduje delikatne zaokrąglenie jej bocznej części co jednocześnie wpływa na zmniejszenie zakresu odkształcenia. Powoduje to lepszą przyczepność i dzięki utrzymaniu otwartego bieżnika – prawidłowe odprowadzanie wody.

Światła. W przypadku burzy i jazdy w strugach deszczu przed ruszeniem w drogę, odpowiedzialny kierowca zawsze sprawdza reflektory, światła hamowania i sygnalizacyjne, aby upewnić się, że wszystkie działają prawidłowo. Warto zadbać o dobrej jakości żarówki, które podczas mgły i złych warunków atmosferycznych zdadzą egzamin na piątkę.

Hamulce. Zatrzymywanie się, a szczególnie gwałtowne, na dodatek w trakcie deszczu może być niebezpieczne. Dlatego też hamulce muszą działać prawidłowo. Jeśli hamulce wydają jakiekolwiek dźwięki, może to oznaczać, że klocki hamulcowe nadają się do kontroli lub wymiany. Jeśli kierownica lub cały samochód się trzęsie podczas hamowania, może to również oznaczać złe działanie układu hamowania. Drgania kierownicy najczęściej są związane właśnie z hamulcami i zawieszeniem.

Prostownik. Jeśli kierowca wybiera się w długą trasę, warto aby wziął ze sobą booster . Nigdy nie wiadomo co i kiedy może się wydarzyć. Dobrym i bardzo poręcznym rozwiązaniem jest prostownik NOCO genius, dostępny w kilku modelach. To wszechstronne urządzenie nie tylko sprawnie naładuje praktycznie każdy akumulator, ale również naładuje komórkę, laptopa i oświetli drogę. Dodając do tego miniaturowe rozmiary i małą wagę urządzenia można śmiało stwierdzić, że zakup prostownika NOCO jest dobrą inwestycją dla każdego kierowcy.

 Jazda w deszczową pogodę

Jedź wolniej! Aby jechać bezpiecznie, warto zdjąć nieco pedał z gazu i jechać wolniej. Podczas deszczu nie zaleca się również korzystania z tempomatu – automatyczne przyspieszenie może spowodować utratę kontroli nad pojazdem, gdy opony stracą swoją przyczepność.

Zachowaj bezpieczną odległość. Na ruchliwych drogach warto zabezpieczyć się przed ewentualnym uszkodzeniem auta i pozostawić dodatkową odległości między samochodami. Podczas nagłego hamowania – można w ten sposób uniknąć kolizji.    

Wybieraj środkowy pas. Kiedy opady są intensywne, najbezpieczniej poruszają się kierowcy znajdujący na środkowym pasie, boczne pasy z uwagi na konstrukcję drogi (która szczególnie w Polsce pozostawia niejednokrotnie wiele do życzenia) są zazwyczaj najbardziej narażone na zalanie.

 Dla odpowiedzialnego kierowcy każda pora roku i panujące warunki atmosferyczne są odpowiednie do poruszania się autem. Kilka prewencyjnych działań może nie tylko zapobiec kolizji, ale tez sprawić, że nawet trudne warunki na drodze nie staną się przeszkodą.

   

Zostaw swój komentarz

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana szyby przedniej w samochodzie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Szyba samochodowa to pozornie najdelikatniejsza materia w samochodzie, chociaż jednocześnie wytrzymała. Tak naprawdę nie musi dojść nawet do kolizji czy wypadku, aby uległa rozbiciu czy pęknięciu. Wystarczy drobny kamyk, który siłą odrzutu spod innego przejeżdżającego samochodu dotrze do naszej szyby, aby została ona uszkodzona. Szyba może nie zostać w takiej sytuacji zupełnie rozbita, ale nawet pęknięcie czy odprysk są podstawą do jej wymiany.

  Czytaj więcej
 • Prawidłowe ciśnienie w oponach - zbyt niskie, zbyt wysokie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Okres zmiany klimatu w Polsce to również okres zamiany opon zimowych na letnie. Wiele osób robi to bez chwili pomyślenia, bo tak po prostu trzeba. Jednak, podczas takiej zamiany warto przeanalizować również ciśnienie w oponach. Oczywiście, jeśli korzysta ktoś z serwisu wulkanizacyjnego to z pewnością zostanie ono sprawdzone. W innych przypadkach jak zamiana opon, które mają już parę lat we własnym garażu, ciśnienie nie jest zawsze sprawdzane.

  Czytaj więcej
 • Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Kiedy zgłębiamy techniki prowadzenia samochodu na kursie prawa jazdy, jednym z elementów jest nauka prawidłowego trzymania kierownicy. Zdarza się jednak, że już jako pełnoprawni kierowcy, bagatelizujemy tę kwestię i nie stosujemy się do zasad, które mają przecież znaczenie jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo „za kółkiem”. Bywa, że przykładamy wagę do takich kwestii jak zapinanie pasów, stosujemy się do zasad tzw. eco-drivingu, zaopatrujemy się w zestaw głośnomówiący, aby nie używać telefonu komórkowego, a zupełnie pomijamy przyswojenie sobie nawyku prawidłowego trzymania kierownicy.

  Czytaj więcej
 • Wideorejestrator samochodowy - jak dobrać optymalny model kamery samochodowej?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Na drodze mogą zdarzyć się różne sytuacje, nie zawsze przyjemne. Kolizje, stłuczki czy wypadki zawsze wiążą się z dużym stresem i wymagają wskazania winnego. Sprawca może oczywiście przyznać się dobrowolnie, lecz jest to rzadkość, dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na montaż wideorejestratora samochodowego.

  Czytaj więcej

News

 • Szóste wcielenie Hyundai Elantra już w Polsce
  • środa, 20 marzec 2019

  Hyundai Elantra liczy sobie już niemal 30 lat. Pierwsza generacja tych samochodów na rynku pojawiła się w roku 1990. Obecnie zakupić można już szóste wcielenie tego modelu, który prezentuje się nieszablonowo, a przy tym jest bardzo wygodny. Co warto jeszcze na jego temat wiedzieć? Czym cechuje się najnowszy model Hyundai Elantra, który trafił również do Polski?

  Czytaj więcej
 • Nowy Lexus UX - co trzeba o nim wiedzieć?
  • środa, 20 marzec 2019

  Pod koniec 2018 roku do sprzedaży trafił nowy crossover Lexusa. Liczba zamówień na samochód wyniosła już niemal 9 tysięcy egzemplarzy. To o wiele więcej niż się spodziewano. Wcześniej mówiono o sprzedaży rzędu 900 sztuk w skali miesiąca. Co ciekawe, zdaniem ekspertów japońska firma nie zwiększy produkcji i zrealizuje wszystkie złożone zamówienia, to na auto trzeba będzie czekać nawet 10 miesięcy.

  Czytaj więcej
 • Rivian - Nowość na rynku samochodów elektrycznych
  • środa, 20 marzec 2019

  Choć auta elektryczne w świecie motoryzacji to nie nowość, od momentu premiery pierwszego elektrycznego samochodu bardzo wiele się zmieniło. Nawet najwięksi przeciwnicy akumulatorów zamiast rzędowych V6, muszą przyznać, że nowości, które pojawiają się na rynku potrafią zachwycać osiągami.

  Czytaj więcej
 • Kia Stinger - Gran Turismo w sedanie za rozsądną cenę
  • środa, 20 marzec 2019

  W świecie motoryzacji możemy zaobserwować ostatnio mocną zmianę na liście liderów sprzedaży, a przede wszystkim niesamowitą metamorfozę niegdyś zapomnianych marek. Oczywiście pomimo tego, że w Polsce cały czas królem, a właściwie królową sprzedaży jest niezmienne Skoda Octavia, reszta miejsc na podium jest mocno chwiejna. Można to porównać do zawodów sportowych. W wyścigach Formuły 1 często mówi się o zaletach jazdy na drugim miejscu. Kierowca nie tylko korzysta z tunelu aerodynamicznego zwycięskiego samochodu, ale także może obserwować trasę i unikać błędów, które popełnia jego rywal. Na ostatnim odcinku przystępuje do wyprzedzania i wygrywa wyścig. Podobna sytuacja ma obecnie miejsce na rynku…

  Czytaj więcej