Bezpieczna jazda w deszczu

15 styczeń 2019
Bezpieczna jazda w deszczu

Znając nieprzewidywalne warunki atmosferyczne panujące w Polsce można być niemal pewnym, że zimowa aura może jeszcze niejednokrotnie zaskoczyć kierowców. Niemniej jednak, wraz z nieuchronnym zbliżaniem się wiosny – okresu odwilży i pierwszych opadów intensywnego deszczu – warto poznać kilka przydatnych rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort jazdy w takich warunkach. Podczas intensywnych opadów, kierowca jadący z określona prędkością, uderzając w kałużę, może spodziewać się, że pojazd wymknie mu się spod kontroli. Dlatego też, poniższe wskazówki na temat prowadzenia pojazdu w czasie deszczu, pomogą bezpiecznie jeździć po mokrej i śliskiej nawierzchni.

Przygotuj swoje auto na deszczową pogodę

Wycieraczki. Podstawą widoczności podczas jazdy w deszczu jest zapewnienie sobie dobrej widoczności. Warto więc dobrze przygotować odpowiednio pióra wycieraczek samochodowych. Przed ruszeniem w trasę powinno się sprawdzić czy działają one prawidłowo i nie rysują przedniej szyby. Jeśli gumowa część wycieraczki spadnie lub pęknie, należy ją bezwzględnie wymienić. Nieskuteczne i złej jakości pióra przy wyjątkowo intensywnych opadach, mogą po prostu uniemożliwić kierowcy dalszą jazdę samochodem.

Opony. Kolejnym niezwykle istotnym aspektem jest odpowiednie przygotowanie opon. Muszą one mieć właściwe ciśnienie i być w dobrym stanie. Specjaliści zalecają zwiększenie wielkości ciśnienia w oponach o około 0.04 do 0.7 bara aby uniknąć pojawienia się tzw. aquaplaningu, który tworzy się kiedy między powierzchnia jedni a oponą znajduje się warstwa wody. Podniesienie ciśnienia w oponie powoduje delikatne zaokrąglenie jej bocznej części co jednocześnie wpływa na zmniejszenie zakresu odkształcenia. Powoduje to lepszą przyczepność i dzięki utrzymaniu otwartego bieżnika – prawidłowe odprowadzanie wody.

Światła. W przypadku burzy i jazdy w strugach deszczu przed ruszeniem w drogę, odpowiedzialny kierowca zawsze sprawdza reflektory, światła hamowania i sygnalizacyjne, aby upewnić się, że wszystkie działają prawidłowo. Warto zadbać o dobrej jakości żarówki, które podczas mgły i złych warunków atmosferycznych zdadzą egzamin na piątkę.

Hamulce. Zatrzymywanie się, a szczególnie gwałtowne, na dodatek w trakcie deszczu może być niebezpieczne. Dlatego też hamulce muszą działać prawidłowo. Jeśli hamulce wydają jakiekolwiek dźwięki, może to oznaczać, że klocki hamulcowe nadają się do kontroli lub wymiany. Jeśli kierownica lub cały samochód się trzęsie podczas hamowania, może to również oznaczać złe działanie układu hamowania. Drgania kierownicy najczęściej są związane właśnie z hamulcami i zawieszeniem.

Prostownik. Jeśli kierowca wybiera się w długą trasę, warto aby wziął ze sobą booster . Nigdy nie wiadomo co i kiedy może się wydarzyć. Dobrym i bardzo poręcznym rozwiązaniem jest prostownik NOCO genius, dostępny w kilku modelach. To wszechstronne urządzenie nie tylko sprawnie naładuje praktycznie każdy akumulator, ale również naładuje komórkę, laptopa i oświetli drogę. Dodając do tego miniaturowe rozmiary i małą wagę urządzenia można śmiało stwierdzić, że zakup prostownika NOCO jest dobrą inwestycją dla każdego kierowcy.

 Jazda w deszczową pogodę

Jedź wolniej! Aby jechać bezpiecznie, warto zdjąć nieco pedał z gazu i jechać wolniej. Podczas deszczu nie zaleca się również korzystania z tempomatu – automatyczne przyspieszenie może spowodować utratę kontroli nad pojazdem, gdy opony stracą swoją przyczepność.

Zachowaj bezpieczną odległość. Na ruchliwych drogach warto zabezpieczyć się przed ewentualnym uszkodzeniem auta i pozostawić dodatkową odległości między samochodami. Podczas nagłego hamowania – można w ten sposób uniknąć kolizji.    

Wybieraj środkowy pas. Kiedy opady są intensywne, najbezpieczniej poruszają się kierowcy znajdujący na środkowym pasie, boczne pasy z uwagi na konstrukcję drogi (która szczególnie w Polsce pozostawia niejednokrotnie wiele do życzenia) są zazwyczaj najbardziej narażone na zalanie.

 Dla odpowiedzialnego kierowcy każda pora roku i panujące warunki atmosferyczne są odpowiednie do poruszania się autem. Kilka prewencyjnych działań może nie tylko zapobiec kolizji, ale tez sprawić, że nawet trudne warunki na drodze nie staną się przeszkodą.

   

Zostaw swój komentarz

Promowane artykuły

Najnowsze porady eksperta

 • Czas ładowania akumulatora
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

  Akumulator pełni istotne funkcje w każdym aucie. W tych wyposażonych w silniki spalinowe jest drugim po alternatorze źródłem energii elektrycznej. Wydaje się więc, że jest mniej ważny, jednakże to właśnie dzięki niemu działa układ zapłonowy i rozrusznik, pozwalające na uruchomienie samochodu. Umożliwia on też chociażby włączenie oświetlenia postojowego, ogrzewania, nadmuchu czy klimatyzacji oraz słuchanie radia przy wyłączonym silniku. Aby pełnić swoje funkcje musi mieć dostarczaną energię, którą akumuluje i później, w razie potrzeby, oddaje. W sprawnie działającej instalacji samochodowej odpowiada za to alternator wspomagany przez regulator napięcia, dzięki któremu jego nominalna wartość jest na stałym poziomie 14,4V. Wystarczy więc regularne…

  Czytaj więcej
 • Tryb parkingowy w kamerach samochodowych – jak działa?
  • wtorek, 22 styczeń 2019

  Kamera samochodowa to intuicyjne oraz funkcjonalne urządzenie. Posiada wiele funkcji, które mają za zadanie ułatwić podróżowanie w każdych warunkach. Jedną z nich jest właśnie tryb parkingowy. Jak działa tak funkcja? W poniższym artykule przedstawimy zalety jej posiadania.

  Czytaj więcej
 • Czy kupując nowy akumulator trzeba oddać stary?
  • piątek, 18 styczeń 2019

  Akumulator to urządzenie rozruchowe, stanowiące olbrzymie zagrożenie dla środowiska naturalnego. Z tego powodu zużytego akumulatora nie można tak po prostu wyrzucić do kosza na śmieci, a w jego miejsce zakupić nowy egzemplarz. Istotne znaczenie dla ograniczenia ryzyka skażenia gleby lub wody przez wyciek substancji w nim zawartych, ma przestrzeganie odpowiednich, regulowanych prawnie zasad ich zbiórki oraz recyklingu. Aktem prawnym, który określa reguły obrotu akumulatorami jest Ustawa z 24 kwietnia 2009r. o bateriach i akumulatorach. Zapoznając się z jej zapisami można uzyskać odpowiedź na pytanie, czy kupując nowy akumulator trzeba oddać stary?

  Czytaj więcej
 • Co zrobić kiedy kierowca, który spowodował kolizję uciekł?
  • czwartek, 17 styczeń 2019

  Co robić kiedy kierowca, który spowodował kolizję uciekł z miejsca zdarzenia? Kłopoty związane z ucieczką z miejsca wypadku, nie  tylko powodują problemy z tytułu ubezpieczenia samochodu. Jeśli sprawca jest nieznany, naprawa będzie finansowana w ramach AC poszkodowanego – to wiąże się z wyższymi składkami i utratą zniżki. Niestety, ucieczka przez innego kierowcę po wcześniejszym spowodowaniu kolizji/obtarcia nie jest tak rzadka, jak mogłoby się wydawać.  W takiej sytuacji ustalenie, w jaki sposób roszczenie ubezpieczeniowe będzie obsługiwane, może być trudną sytuacją.

  Czytaj więcej

News

 • Luksus na miarę samochodów
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

   Samochody luksusowe – pragnienie i rozkosz, która znajduje się w sferze naszych najskrytszych marzeń i na którą tylko wybrani mogą sobie pozwolić. Nie tylko powodują spustoszenie w naszych portfelach, ale i na ulicach. Kto z nas nie zatrzymał się, żeby spojrzeć w oczy takiej prawdziwej bestii?

  Czytaj więcej
 • Najciekawsze polskie projekty samochodów
  • czwartek, 17 styczeń 2019

  Choć na obecnym rynku motoryzacyjnym trudno szukać pojazdu, który byłby oparty na polskim projekcie, nie zawsze tak było. Modyfikacje istniejących projektów, ulepszenia, albo nowatorskie rozwiązania być może wykorzystywane później, choć nieoficjalnie w innych popularnych europejskich pojazdach pojawiały się na przestrzeni lat w dużej ilości. Choć sytuacja Polski jako twórcy i producenta na rynku motoryzacyjnym nigdy nie była znacząca, jest kilka ciekawych prototypów aut, które warto poznać, choć nigdy nie zyskały szansy na seryjną produkcję. Również współczesne polskie projekty samochodów wzbudzają zainteresowanie i być może zaistnieją za jakiś czas na świecie.

  Czytaj więcej
 • Innowacyjny system Kia R.E.A.D
  • poniedziałek, 21 styczeń 2019

  Największe na świecie elektroniczne Targi CES 2019 określają trendy technologiczne, jakie czekają nas już w niedalekiej przyszłości. Jeśli tylko projekty ukazane w Las Vegas na targach CES 2019 dałoby się zrealizować, oznaczałoby to rewolucję w motoryzacji. Uwagę wielu zwiedzających przyciągnął zwłaszcza system R.E.A.D. Projekt zaprezentowany przez firmę Kia przeniósł nas do czasów jazdy w pełni autonomicznej i sprawnej mobilności.

  Czytaj więcej
 • Telewizor w aucie? Byton M-Byte pokazuje, że można. Tylko po co?
  • środa, 16 styczeń 2019

  Telewizor w aucie, czyli kiedy próbujemy wynaleźć koło na nowo Telewizor w aucie wydaje się być średnio trafionym pomysłem. Już 17 calowy wyświetlacz, montowany w samochodach marki Tesla, daje się kierowcom mocno we znaki ze względu na swoje właściwości rozpraszające i oślepiające, ktoś jednak wpadł na pomysł, że jest on... wciąż za mały. Projektanci pojazdu zwącego się Byton M-Byte postawili wszystko na jedną kartę, projektując pojazd wyposażony w 49 calowy ekran, tuż pod przednią szybą. Projekt ten nie tylko wyszedł poza stadium projektu koncepcyjnego, lecz wręcz wkroczył powolnymi, śmiałymi krokami na ścieżkę masowej produkcji. Pytanie brzmi - czy słusznie? Opinie…

  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl