Co zrobić kiedy kierowca, który spowodował kolizję uciekł?

17 styczeń 2019
Co zrobić kiedy kierowca, który spowodował kolizję uciekł? Co zrobić kiedy kierowca, który spowodował kolizję uciekł?

Co robić kiedy kierowca, który spowodował kolizję uciekł z miejsca zdarzenia?

Kłopoty związane z ucieczką z miejsca wypadku, nie  tylko powodują problemy z tytułu ubezpieczenia samochodu. Jeśli sprawca jest nieznany, naprawa będzie finansowana w ramach AC poszkodowanego – to wiąże się z wyższymi składkami i utratą zniżki. Niestety, ucieczka przez innego kierowcę po wcześniejszym spowodowaniu kolizji/obtarcia nie jest tak rzadka, jak mogłoby się wydawać.  W takiej sytuacji ustalenie, w jaki sposób roszczenie ubezpieczeniowe będzie obsługiwane, może być trudną sytuacją.Zawiadomienie policji

Ważne jest, aby w takiej sytuacji jak najszybciej zabezpieczyć się prawnie i finansowo. Dlatego po zabezpieczeniu auta i zjechaniu (jeśli to możliwe) z drogi powiadomić policję o takim zdarzeniu. Policja na miejscu oszacuje szkody pojazdu i spyta o przebieg zdarzenia. Bardzo pomocne informacje, które mogą pomóc w znalezieniu sprawcy to kolor, marka i model pojazdu oraz wszelkie cechy identyfikujące kierowcę, który spowodował kolizję. Warto również sprawdzić czy w okolicy wypadku nie ma zamontowanego monitoringu. Jeśli nie pamięta się numerów tablicy rejestracyjnej sprawcy – nagranie z monitoringu może rozwiązać ten kłopot. Zdarzają się również przypadki, w których kierowca popełniający błąd nie zdaje sobie nawet sprawy, że spowodował uszkodzenie czyjegoś auta. Przykładem takiej sytuacji może być delikatne obicie tylną częścią pojazdu, auta stojącego za nim (bardzo często na światłach) lub nieumyślne zarysowanie na parkingu. Tego typu wypadki mogą być wyjątkowo frustrujące, ponieważ zaistniała sytuacja nie jest bezpośrednią winą właściciela auta a prawie niemożliwe jest znalezienie osoby, która popełniła błąd i udowodnienie jej winy.

Szacowanie uszkodzeń

Uderzenie pojazdu o drugi pojazd z pewnością spowoduje mechaniczne uszkodzenie samochodu. Podwozie samochodu jest również bardzo podatne na uszkodzenia, które mogą wystąpić nawet w przypadku "delikatnej" stłuczki. Jeśli sprawca nie jest znany, a kierowca posiada aktywne AC – wówczas naprawa odbywa się z jego polisy. Warto dokładnie opisać sytuację, w której doszło do zderzenia i zawiadomić policję, chociażby dlatego żeby uzyskać dokumenty, których ubezpieczyciel może potrzebować. Warto również dokładnie znać zakres swojej polisy – AC nie obejmuje naprawy wszystkich uszkodzeń. Jeśli pojazd jest tylko w niewielkim stopniu uszkodzony, ale nie chce się odpalić - przed wezwaniem pomocy drogowej warto spróbować samodzielnego uruchomienia. Do tego niezbędne będą kable rozruchowe, które podłącza się bezpośrednio do jednego sprawnego akumulatora osoby, która zdecydowała się pomóc  i akumulatora pojazdu, który nie chce się uruchomić.

Czy istnieje świadek?

Naoczni świadkowie mogą mieć kluczowe znaczenie w wypadku, gdy  sprawca po spowodowaniu kolizji, oddala się z miejsca zdarzenia co jest jednoznaczne z nie poczuwaniem się do odpowiedzialności. Naoczny świadek pomoże potwierdzić jaki przebieg miały zaistniałe okoliczności, co widział, kto spowodował wypadek. Czasami zdarza się, że świadek dysponuje nawet numerem rejestracyjnym sprawcy, kiedy to poszkodowany z uwagi na silny stres mógł nie mieć głowy na zwracanie na to uwagi. Warto poprosić świadka zdarzenia o dane kontaktowe i poprosić o ewentualną przyszłą współpracę z policją i firmą ubezpieczeniową.

Kogo firma ubezpieczeniowa uzna za winnego?

Niestety w większości przypadków, kiedy nie ma określonych dwóch stron kolizji, taki wypadek uznawany jest za pojedynczy i niejako traktowany jako „wina” poszkodowanego. To jemu w przyszłości będą podwyższone składki i nie otrzyma zniżki za bezszkodową jazdę. Jeśli jednak policja, albo świadek pomogą ustalić sprawcę – naprawa będzie realizowana z już z jego ubezpieczenia.

Ucieczka z miejsca zdarzenia nie tylko jest niebezpieczna (i to dla obu stron), ale również nieodpowiedzialna. Czasami takie zachowanie, w przypadku większego zderzenia może być spowodowane szokiem sprawcy, czasem jest to działanie z premedytacją. Warto wiedzieć, że w razie uszkodzenia jakichkolwiek obrażeń fizycznych i utratę zdrowia poszkodowanego, sprawca – jeśli zostanie znaleziony – będzie traktowany surowiej. Jeśli uciekinier nie zostanie znaleziony – poszkodowany kierowca traci podwójnie – uszkodzeniem pojazdu i podwyższeniem składek ubezpieczeniowych.

Zostaw swój komentarz

Promowane artykuły

Najnowsze porady eksperta

 • Czas ładowania akumulatora
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

  Akumulator pełni istotne funkcje w każdym aucie. W tych wyposażonych w silniki spalinowe jest drugim po alternatorze źródłem energii elektrycznej. Wydaje się więc, że jest mniej ważny, jednakże to właśnie dzięki niemu działa układ zapłonowy i rozrusznik, pozwalające na uruchomienie samochodu. Umożliwia on też chociażby włączenie oświetlenia postojowego, ogrzewania, nadmuchu czy klimatyzacji oraz słuchanie radia przy wyłączonym silniku. Aby pełnić swoje funkcje musi mieć dostarczaną energię, którą akumuluje i później, w razie potrzeby, oddaje. W sprawnie działającej instalacji samochodowej odpowiada za to alternator wspomagany przez regulator napięcia, dzięki któremu jego nominalna wartość jest na stałym poziomie 14,4V. Wystarczy więc regularne…

  Czytaj więcej
 • Tryb parkingowy w kamerach samochodowych – jak działa?
  • wtorek, 22 styczeń 2019

  Kamera samochodowa to intuicyjne oraz funkcjonalne urządzenie. Posiada wiele funkcji, które mają za zadanie ułatwić podróżowanie w każdych warunkach. Jedną z nich jest właśnie tryb parkingowy. Jak działa tak funkcja? W poniższym artykule przedstawimy zalety jej posiadania.

  Czytaj więcej
 • Czy kupując nowy akumulator trzeba oddać stary?
  • piątek, 18 styczeń 2019

  Akumulator to urządzenie rozruchowe, stanowiące olbrzymie zagrożenie dla środowiska naturalnego. Z tego powodu zużytego akumulatora nie można tak po prostu wyrzucić do kosza na śmieci, a w jego miejsce zakupić nowy egzemplarz. Istotne znaczenie dla ograniczenia ryzyka skażenia gleby lub wody przez wyciek substancji w nim zawartych, ma przestrzeganie odpowiednich, regulowanych prawnie zasad ich zbiórki oraz recyklingu. Aktem prawnym, który określa reguły obrotu akumulatorami jest Ustawa z 24 kwietnia 2009r. o bateriach i akumulatorach. Zapoznając się z jej zapisami można uzyskać odpowiedź na pytanie, czy kupując nowy akumulator trzeba oddać stary?

  Czytaj więcej
 • Co zrobić kiedy kierowca, który spowodował kolizję uciekł?
  • czwartek, 17 styczeń 2019

  Co robić kiedy kierowca, który spowodował kolizję uciekł z miejsca zdarzenia? Kłopoty związane z ucieczką z miejsca wypadku, nie  tylko powodują problemy z tytułu ubezpieczenia samochodu. Jeśli sprawca jest nieznany, naprawa będzie finansowana w ramach AC poszkodowanego – to wiąże się z wyższymi składkami i utratą zniżki. Niestety, ucieczka przez innego kierowcę po wcześniejszym spowodowaniu kolizji/obtarcia nie jest tak rzadka, jak mogłoby się wydawać.  W takiej sytuacji ustalenie, w jaki sposób roszczenie ubezpieczeniowe będzie obsługiwane, może być trudną sytuacją.

  Czytaj więcej

News

 • Luksus na miarę samochodów
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

   Samochody luksusowe – pragnienie i rozkosz, która znajduje się w sferze naszych najskrytszych marzeń i na którą tylko wybrani mogą sobie pozwolić. Nie tylko powodują spustoszenie w naszych portfelach, ale i na ulicach. Kto z nas nie zatrzymał się, żeby spojrzeć w oczy takiej prawdziwej bestii?

  Czytaj więcej
 • Najciekawsze polskie projekty samochodów
  • czwartek, 17 styczeń 2019

  Choć na obecnym rynku motoryzacyjnym trudno szukać pojazdu, który byłby oparty na polskim projekcie, nie zawsze tak było. Modyfikacje istniejących projektów, ulepszenia, albo nowatorskie rozwiązania być może wykorzystywane później, choć nieoficjalnie w innych popularnych europejskich pojazdach pojawiały się na przestrzeni lat w dużej ilości. Choć sytuacja Polski jako twórcy i producenta na rynku motoryzacyjnym nigdy nie była znacząca, jest kilka ciekawych prototypów aut, które warto poznać, choć nigdy nie zyskały szansy na seryjną produkcję. Również współczesne polskie projekty samochodów wzbudzają zainteresowanie i być może zaistnieją za jakiś czas na świecie.

  Czytaj więcej
 • Innowacyjny system Kia R.E.A.D
  • poniedziałek, 21 styczeń 2019

  Największe na świecie elektroniczne Targi CES 2019 określają trendy technologiczne, jakie czekają nas już w niedalekiej przyszłości. Jeśli tylko projekty ukazane w Las Vegas na targach CES 2019 dałoby się zrealizować, oznaczałoby to rewolucję w motoryzacji. Uwagę wielu zwiedzających przyciągnął zwłaszcza system R.E.A.D. Projekt zaprezentowany przez firmę Kia przeniósł nas do czasów jazdy w pełni autonomicznej i sprawnej mobilności.

  Czytaj więcej
 • Telewizor w aucie? Byton M-Byte pokazuje, że można. Tylko po co?
  • środa, 16 styczeń 2019

  Telewizor w aucie, czyli kiedy próbujemy wynaleźć koło na nowo Telewizor w aucie wydaje się być średnio trafionym pomysłem. Już 17 calowy wyświetlacz, montowany w samochodach marki Tesla, daje się kierowcom mocno we znaki ze względu na swoje właściwości rozpraszające i oślepiające, ktoś jednak wpadł na pomysł, że jest on... wciąż za mały. Projektanci pojazdu zwącego się Byton M-Byte postawili wszystko na jedną kartę, projektując pojazd wyposażony w 49 calowy ekran, tuż pod przednią szybą. Projekt ten nie tylko wyszedł poza stadium projektu koncepcyjnego, lecz wręcz wkroczył powolnymi, śmiałymi krokami na ścieżkę masowej produkcji. Pytanie brzmi - czy słusznie? Opinie…

  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl