Co zrobić kiedy kierowca, który spowodował kolizję uciekł?

17 styczeń 2019
Co zrobić kiedy kierowca, który spowodował kolizję uciekł? Co zrobić kiedy kierowca, który spowodował kolizję uciekł?

Co robić kiedy kierowca, który spowodował kolizję uciekł z miejsca zdarzenia?

Kłopoty związane z ucieczką z miejsca wypadku, nie  tylko powodują problemy z tytułu ubezpieczenia samochodu. Jeśli sprawca jest nieznany, naprawa będzie finansowana w ramach AC poszkodowanego – to wiąże się z wyższymi składkami i utratą zniżki. Niestety, ucieczka przez innego kierowcę po wcześniejszym spowodowaniu kolizji/obtarcia nie jest tak rzadka, jak mogłoby się wydawać.  W takiej sytuacji ustalenie, w jaki sposób roszczenie ubezpieczeniowe będzie obsługiwane, może być trudną sytuacją.Zawiadomienie policji

Ważne jest, aby w takiej sytuacji jak najszybciej zabezpieczyć się prawnie i finansowo. Dlatego po zabezpieczeniu auta i zjechaniu (jeśli to możliwe) z drogi powiadomić policję o takim zdarzeniu. Policja na miejscu oszacuje szkody pojazdu i spyta o przebieg zdarzenia. Bardzo pomocne informacje, które mogą pomóc w znalezieniu sprawcy to kolor, marka i model pojazdu oraz wszelkie cechy identyfikujące kierowcę, który spowodował kolizję. Warto również sprawdzić czy w okolicy wypadku nie ma zamontowanego monitoringu. Jeśli nie pamięta się numerów tablicy rejestracyjnej sprawcy – nagranie z monitoringu może rozwiązać ten kłopot. Zdarzają się również przypadki, w których kierowca popełniający błąd nie zdaje sobie nawet sprawy, że spowodował uszkodzenie czyjegoś auta. Przykładem takiej sytuacji może być delikatne obicie tylną częścią pojazdu, auta stojącego za nim (bardzo często na światłach) lub nieumyślne zarysowanie na parkingu. Tego typu wypadki mogą być wyjątkowo frustrujące, ponieważ zaistniała sytuacja nie jest bezpośrednią winą właściciela auta a prawie niemożliwe jest znalezienie osoby, która popełniła błąd i udowodnienie jej winy.

Szacowanie uszkodzeń

Uderzenie pojazdu o drugi pojazd z pewnością spowoduje mechaniczne uszkodzenie samochodu. Podwozie samochodu jest również bardzo podatne na uszkodzenia, które mogą wystąpić nawet w przypadku "delikatnej" stłuczki. Jeśli sprawca nie jest znany, a kierowca posiada aktywne AC – wówczas naprawa odbywa się z jego polisy. Warto dokładnie opisać sytuację, w której doszło do zderzenia i zawiadomić policję, chociażby dlatego żeby uzyskać dokumenty, których ubezpieczyciel może potrzebować. Warto również dokładnie znać zakres swojej polisy – AC nie obejmuje naprawy wszystkich uszkodzeń. Jeśli pojazd jest tylko w niewielkim stopniu uszkodzony, ale nie chce się odpalić - przed wezwaniem pomocy drogowej warto spróbować samodzielnego uruchomienia. Do tego niezbędne będą kable rozruchowe, które podłącza się bezpośrednio do jednego sprawnego akumulatora osoby, która zdecydowała się pomóc  i akumulatora pojazdu, który nie chce się uruchomić.

Czy istnieje świadek?

Naoczni świadkowie mogą mieć kluczowe znaczenie w wypadku, gdy  sprawca po spowodowaniu kolizji, oddala się z miejsca zdarzenia co jest jednoznaczne z nie poczuwaniem się do odpowiedzialności. Naoczny świadek pomoże potwierdzić jaki przebieg miały zaistniałe okoliczności, co widział, kto spowodował wypadek. Czasami zdarza się, że świadek dysponuje nawet numerem rejestracyjnym sprawcy, kiedy to poszkodowany z uwagi na silny stres mógł nie mieć głowy na zwracanie na to uwagi. Warto poprosić świadka zdarzenia o dane kontaktowe i poprosić o ewentualną przyszłą współpracę z policją i firmą ubezpieczeniową.

Kogo firma ubezpieczeniowa uzna za winnego?

Niestety w większości przypadków, kiedy nie ma określonych dwóch stron kolizji, taki wypadek uznawany jest za pojedynczy i niejako traktowany jako „wina” poszkodowanego. To jemu w przyszłości będą podwyższone składki i nie otrzyma zniżki za bezszkodową jazdę. Jeśli jednak policja, albo świadek pomogą ustalić sprawcę – naprawa będzie realizowana z już z jego ubezpieczenia.

Ucieczka z miejsca zdarzenia nie tylko jest niebezpieczna (i to dla obu stron), ale również nieodpowiedzialna. Czasami takie zachowanie, w przypadku większego zderzenia może być spowodowane szokiem sprawcy, czasem jest to działanie z premedytacją. Warto wiedzieć, że w razie uszkodzenia jakichkolwiek obrażeń fizycznych i utratę zdrowia poszkodowanego, sprawca – jeśli zostanie znaleziony – będzie traktowany surowiej. Jeśli uciekinier nie zostanie znaleziony – poszkodowany kierowca traci podwójnie – uszkodzeniem pojazdu i podwyższeniem składek ubezpieczeniowych.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Ładowarka Stef-pol EST-514 12V 15A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-514 12V 15A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 ÷ 150Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego…

  Czytaj więcej
 • CTEK ON BOARD CHARGING
  • czwartek, 02 listopad 2017

  System ładowania CTEK ON BOARD CHARGING pozwala cieszyć się maksymalną pojemnością baterii, jest również idealną ładowarką dla pojazdów bez dostępu do sieci.

  Tags: CTEK
  Czytaj więcej
 • Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A
  • niedziela, 01 październik 2017

  Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A - Przenośne urządzenie rozruchowe BOOSTER przeznaczone jest do rozruchu silnika w trudnych warunkach a także do zasilania urządzeń na napięcie DC 12V np.: TV, radia, komputera, żarówki itp.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Centra EFB
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Przeznaczona jest do pojazdów mikrohybrydowych wyposażonych w system Start & Stop. Dzięki technologii EFB akumulatory tego typu zapewniają optymalne działanie w ekstremalnych zastosowaniach pracy pojazdu jakim jest system Start & Stop. Auto wyposażone w taki system wykonuje w ciągu doby nawet kilkadziesiąt razy większą ilość rozruchów niż samochodów bez tego…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Serwis klimatyzacji Ciechanów – Kiedy dokonać serwisu w pojazdach.
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Regularne czyszczenie i serwisowanie klimatyzacji to konieczność, jeśli zależy nam na tym, by móc cieszyć się z niższej temperatury w nagrzanym samochodzie. Warto również pamiętać o tym, że oprócz chłodzenia, klimatyzacja oczyszcza powietrze. Jeśli działa sprawnie i jest włączona, może skutecznie zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów. Ponadto dzięki niej w powietrzu nie ma pyłków ani kurzu. Czyste powietrze w samochodzie pozwala uniknąć groźnych chorób, takich jak legionelloza, która bardzo przypomina ciężkie zapalenie płuc.

  Czytaj więcej
 • Korzystanie z samochodu bez jego kupowania
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Korzystanie z samochodu należy do wygodnych rozwiązań. Wsiadając do niego, można w komfortowych warunkach przejechać z miejsca na miejsce. Jeśli nie ma się własnego, można skorzystać z oferty udzielanej w ramach usługi wynajem aut.

  Czytaj więcej
 • Jak często należy wymieniać filtr powietrza?
  • sobota, 15 czerwiec 2019

  Filtry są częściami eksploatacyjnymi pojazdu, ulegającymi codziennym zabrudzeniom, mającym wpływ na pracę silnika. Podczas regularnego serwisu motocykla jednym z elementów, o których trzeba pamiętać, jest filtr powietrza. Mocno zanieczyszczony, może prowadzić do zaburzenia trwałości, a nawet uszkodzenia jednostki napędowej.

  Czytaj więcej
 • Od czego zależy żywotność opony
  • poniedziałek, 08 lipiec 2019

  Dzisiejsze konstrukcje samochodów, a przede wszystkim wyśrubowane parametry techniczne, nastawione są na zapewnienie jak najlepszych osiągów. Dzieje się tak dlatego, że takie są podstawowe oczekiwania podażowe, stąd produkcja aut ukierunkowana jest bardziej na aspekty wizualne i technologiczne, niż na bezpieczeństwo. Klienci zapominają, że jeździe takim autem, towarzyszą olbrzymie przeciążenia, potencjalnie zagrażające bezpieczeństwu. W sytuacji, kiedy pojazd jest nowy, a wszystkie systemy kontrolujące i stabilizujące są w pełni sprawne, to ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji samochodu jest stosunkowo niewielkie. Problem zaczyna być poważny, w momencie, gdy pojazd ma już swoje lata, a na dodatek właściciel nie przywiązuje należytej uwagi do elementów, jakie tak naprawdę mają…

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej