Co zrobić kiedy kierowca, który spowodował kolizję uciekł?

17 styczeń 2019
Co zrobić kiedy kierowca, który spowodował kolizję uciekł? Co zrobić kiedy kierowca, który spowodował kolizję uciekł?

Co robić kiedy kierowca, który spowodował kolizję uciekł z miejsca zdarzenia?

Kłopoty związane z ucieczką z miejsca wypadku, nie  tylko powodują problemy z tytułu ubezpieczenia samochodu. Jeśli sprawca jest nieznany, naprawa będzie finansowana w ramach AC poszkodowanego – to wiąże się z wyższymi składkami i utratą zniżki. Niestety, ucieczka przez innego kierowcę po wcześniejszym spowodowaniu kolizji/obtarcia nie jest tak rzadka, jak mogłoby się wydawać.  W takiej sytuacji ustalenie, w jaki sposób roszczenie ubezpieczeniowe będzie obsługiwane, może być trudną sytuacją.Zawiadomienie policji

Ważne jest, aby w takiej sytuacji jak najszybciej zabezpieczyć się prawnie i finansowo. Dlatego po zabezpieczeniu auta i zjechaniu (jeśli to możliwe) z drogi powiadomić policję o takim zdarzeniu. Policja na miejscu oszacuje szkody pojazdu i spyta o przebieg zdarzenia. Bardzo pomocne informacje, które mogą pomóc w znalezieniu sprawcy to kolor, marka i model pojazdu oraz wszelkie cechy identyfikujące kierowcę, który spowodował kolizję. Warto również sprawdzić czy w okolicy wypadku nie ma zamontowanego monitoringu. Jeśli nie pamięta się numerów tablicy rejestracyjnej sprawcy – nagranie z monitoringu może rozwiązać ten kłopot. Zdarzają się również przypadki, w których kierowca popełniający błąd nie zdaje sobie nawet sprawy, że spowodował uszkodzenie czyjegoś auta. Przykładem takiej sytuacji może być delikatne obicie tylną częścią pojazdu, auta stojącego za nim (bardzo często na światłach) lub nieumyślne zarysowanie na parkingu. Tego typu wypadki mogą być wyjątkowo frustrujące, ponieważ zaistniała sytuacja nie jest bezpośrednią winą właściciela auta a prawie niemożliwe jest znalezienie osoby, która popełniła błąd i udowodnienie jej winy.

Szacowanie uszkodzeń

Uderzenie pojazdu o drugi pojazd z pewnością spowoduje mechaniczne uszkodzenie samochodu. Podwozie samochodu jest również bardzo podatne na uszkodzenia, które mogą wystąpić nawet w przypadku "delikatnej" stłuczki. Jeśli sprawca nie jest znany, a kierowca posiada aktywne AC – wówczas naprawa odbywa się z jego polisy. Warto dokładnie opisać sytuację, w której doszło do zderzenia i zawiadomić policję, chociażby dlatego żeby uzyskać dokumenty, których ubezpieczyciel może potrzebować. Warto również dokładnie znać zakres swojej polisy – AC nie obejmuje naprawy wszystkich uszkodzeń. Jeśli pojazd jest tylko w niewielkim stopniu uszkodzony, ale nie chce się odpalić - przed wezwaniem pomocy drogowej warto spróbować samodzielnego uruchomienia. Do tego niezbędne będą kable rozruchowe, które podłącza się bezpośrednio do jednego sprawnego akumulatora osoby, która zdecydowała się pomóc  i akumulatora pojazdu, który nie chce się uruchomić.

Czy istnieje świadek?

Naoczni świadkowie mogą mieć kluczowe znaczenie w wypadku, gdy  sprawca po spowodowaniu kolizji, oddala się z miejsca zdarzenia co jest jednoznaczne z nie poczuwaniem się do odpowiedzialności. Naoczny świadek pomoże potwierdzić jaki przebieg miały zaistniałe okoliczności, co widział, kto spowodował wypadek. Czasami zdarza się, że świadek dysponuje nawet numerem rejestracyjnym sprawcy, kiedy to poszkodowany z uwagi na silny stres mógł nie mieć głowy na zwracanie na to uwagi. Warto poprosić świadka zdarzenia o dane kontaktowe i poprosić o ewentualną przyszłą współpracę z policją i firmą ubezpieczeniową.

Kogo firma ubezpieczeniowa uzna za winnego?

Niestety w większości przypadków, kiedy nie ma określonych dwóch stron kolizji, taki wypadek uznawany jest za pojedynczy i niejako traktowany jako „wina” poszkodowanego. To jemu w przyszłości będą podwyższone składki i nie otrzyma zniżki za bezszkodową jazdę. Jeśli jednak policja, albo świadek pomogą ustalić sprawcę – naprawa będzie realizowana z już z jego ubezpieczenia.

Ucieczka z miejsca zdarzenia nie tylko jest niebezpieczna (i to dla obu stron), ale również nieodpowiedzialna. Czasami takie zachowanie, w przypadku większego zderzenia może być spowodowane szokiem sprawcy, czasem jest to działanie z premedytacją. Warto wiedzieć, że w razie uszkodzenia jakichkolwiek obrażeń fizycznych i utratę zdrowia poszkodowanego, sprawca – jeśli zostanie znaleziony – będzie traktowany surowiej. Jeśli uciekinier nie zostanie znaleziony – poszkodowany kierowca traci podwójnie – uszkodzeniem pojazdu i podwyższeniem składek ubezpieczeniowych.

Zostaw swój komentarz

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana szyby przedniej w samochodzie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Szyba samochodowa to pozornie najdelikatniejsza materia w samochodzie, chociaż jednocześnie wytrzymała. Tak naprawdę nie musi dojść nawet do kolizji czy wypadku, aby uległa rozbiciu czy pęknięciu. Wystarczy drobny kamyk, który siłą odrzutu spod innego przejeżdżającego samochodu dotrze do naszej szyby, aby została ona uszkodzona. Szyba może nie zostać w takiej sytuacji zupełnie rozbita, ale nawet pęknięcie czy odprysk są podstawą do jej wymiany.

  Czytaj więcej
 • Prawidłowe ciśnienie w oponach - zbyt niskie, zbyt wysokie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Okres zmiany klimatu w Polsce to również okres zamiany opon zimowych na letnie. Wiele osób robi to bez chwili pomyślenia, bo tak po prostu trzeba. Jednak, podczas takiej zamiany warto przeanalizować również ciśnienie w oponach. Oczywiście, jeśli korzysta ktoś z serwisu wulkanizacyjnego to z pewnością zostanie ono sprawdzone. W innych przypadkach jak zamiana opon, które mają już parę lat we własnym garażu, ciśnienie nie jest zawsze sprawdzane.

  Czytaj więcej
 • Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Kiedy zgłębiamy techniki prowadzenia samochodu na kursie prawa jazdy, jednym z elementów jest nauka prawidłowego trzymania kierownicy. Zdarza się jednak, że już jako pełnoprawni kierowcy, bagatelizujemy tę kwestię i nie stosujemy się do zasad, które mają przecież znaczenie jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo „za kółkiem”. Bywa, że przykładamy wagę do takich kwestii jak zapinanie pasów, stosujemy się do zasad tzw. eco-drivingu, zaopatrujemy się w zestaw głośnomówiący, aby nie używać telefonu komórkowego, a zupełnie pomijamy przyswojenie sobie nawyku prawidłowego trzymania kierownicy.

  Czytaj więcej
 • Wideorejestrator samochodowy - jak dobrać optymalny model kamery samochodowej?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Na drodze mogą zdarzyć się różne sytuacje, nie zawsze przyjemne. Kolizje, stłuczki czy wypadki zawsze wiążą się z dużym stresem i wymagają wskazania winnego. Sprawca może oczywiście przyznać się dobrowolnie, lecz jest to rzadkość, dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na montaż wideorejestratora samochodowego.

  Czytaj więcej

News

 • Szóste wcielenie Hyundai Elantra już w Polsce
  • środa, 20 marzec 2019

  Hyundai Elantra liczy sobie już niemal 30 lat. Pierwsza generacja tych samochodów na rynku pojawiła się w roku 1990. Obecnie zakupić można już szóste wcielenie tego modelu, który prezentuje się nieszablonowo, a przy tym jest bardzo wygodny. Co warto jeszcze na jego temat wiedzieć? Czym cechuje się najnowszy model Hyundai Elantra, który trafił również do Polski?

  Czytaj więcej
 • Nowy Lexus UX - co trzeba o nim wiedzieć?
  • środa, 20 marzec 2019

  Pod koniec 2018 roku do sprzedaży trafił nowy crossover Lexusa. Liczba zamówień na samochód wyniosła już niemal 9 tysięcy egzemplarzy. To o wiele więcej niż się spodziewano. Wcześniej mówiono o sprzedaży rzędu 900 sztuk w skali miesiąca. Co ciekawe, zdaniem ekspertów japońska firma nie zwiększy produkcji i zrealizuje wszystkie złożone zamówienia, to na auto trzeba będzie czekać nawet 10 miesięcy.

  Czytaj więcej
 • Rivian - Nowość na rynku samochodów elektrycznych
  • środa, 20 marzec 2019

  Choć auta elektryczne w świecie motoryzacji to nie nowość, od momentu premiery pierwszego elektrycznego samochodu bardzo wiele się zmieniło. Nawet najwięksi przeciwnicy akumulatorów zamiast rzędowych V6, muszą przyznać, że nowości, które pojawiają się na rynku potrafią zachwycać osiągami.

  Czytaj więcej
 • Kia Stinger - Gran Turismo w sedanie za rozsądną cenę
  • środa, 20 marzec 2019

  W świecie motoryzacji możemy zaobserwować ostatnio mocną zmianę na liście liderów sprzedaży, a przede wszystkim niesamowitą metamorfozę niegdyś zapomnianych marek. Oczywiście pomimo tego, że w Polsce cały czas królem, a właściwie królową sprzedaży jest niezmienne Skoda Octavia, reszta miejsc na podium jest mocno chwiejna. Można to porównać do zawodów sportowych. W wyścigach Formuły 1 często mówi się o zaletach jazdy na drugim miejscu. Kierowca nie tylko korzysta z tunelu aerodynamicznego zwycięskiego samochodu, ale także może obserwować trasę i unikać błędów, które popełnia jego rywal. Na ostatnim odcinku przystępuje do wyprzedzania i wygrywa wyścig. Podobna sytuacja ma obecnie miejsce na rynku…

  Czytaj więcej