Tryb parkingowy w kamerach samochodowych – jak działa?

22 styczeń 2019
Tryb parkingowy w kamerach samochodowych – jak działa?

Kamera samochodowa to intuicyjne oraz funkcjonalne urządzenie. Posiada wiele funkcji, które mają za zadanie ułatwić podróżowanie w każdych warunkach. Jedną z nich jest właśnie tryb parkingowy. Jak działa tak funkcja? W poniższym artykule przedstawimy zalety jej posiadania.

Rodzaje trybu parkingowego

Tryb parkingowy składa się z jego trzech rodzajów. W zależności od modelu spotkamy się z ich różną wersją.

Kamera samochodowa służy nie tylko do nagrywania trasy. To również swego rodzaju monitoring wszystkiego, co dzieje się w naszym aucie, jak i wokół niego. Co to oznacza? Wiele rejestratorów posiada tryb pracy. Najczęściej spotykany to parkingowy, który zabezpiecza nas przed różnymi sytuacjami, które mają miejsce na parkingu, gdy pozostawimy tam samochód. Wyróżniamy trzy rodzaje trybu parkingowego:

 • Tryb detekcji ruchu,
 • Tryb parkingowy „pasywny”,
 • Tryb parkingowy „aktywny”.

Warto zatem przyjrzeć się każdemu z nich. Po krótce zatem należy się z nimi zapoznać. Pierwszy z trybów to najpopularniejsza funkcja, jaką możemy spotkać w rejestratorach jazdy. Powinno aktywować się go, dopiero gdy pozostawimy pojazd na parkingu. Nie będzie nam potrzeby podczas nagrywania jazdy. Czym się charakteryzuje? Uruchamia się dopiero w momencie wykrycia ruchu w obszarze widzenia przed obiektywem. Nie działa zatem jak czujnik ruchu poprzez wychwycenie reakcji od razu wokół obiektywu. Drugi rodzaj trybu parkingowego to jego pasywna wersja. Po wyłączeniu rejestratora przechodzi on w stan uśpienia. Jednak w dalszym ciągu pozostaje włączony tryb parkingowy, który reaguje na wstrząsy oraz przeciążenia przed obiektywem. Gdy kamera wykryje obciążenie przed obiektywem, natychmiast się uruchamia i nagrywa całe zdarzenie. Swoje zastosowanie głównie przydaje się podczas parkingowych stłuczek i kolizji. Ostatni rodzaj to tryb parkingowy „aktywny”. Kamera poprzez G-Sensor odczytuje, czy pojazd jest ruchu, czy jest on pozostawiony na parkingu. Po zaparkowaniu automatycznie uruchamia się detekcja ruchu. Niekiedy zamiast tego w nieco zaawansowanych modelach możemy spotkać nagrywanie poklatkowe lub w zwolnionym tempie.

Zalety trybu parkingowego

Gdy wyjaśniliśmy dokładne rodzaje trybu parkingowego, warto zatem przyjrzeć się zaletom tego rozwiązania. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że skutecznie zabezpiecza samochód, gdy pozostawimy go na parkingu. Dlatego możemy śmiało zdecydować się na modele, które posiadają taką funkcję w swoich ustawieniach. Jak już wspomnieliśmy w zależności od rodzaju działa nieco inaczej. Jednak zalety powinny przekonać nas do wyboru urządzenia z takimi parametrami. Przede wszystkim pozwalają nagrać wszystko, co dzieje się na parkingu. Zatem wszelkie stłuczki lub kolizje będą odpowiednio nagrane, a sprawca nie pozostanie bez winy. Nie tylko my możemy znaleźć się w takiej sytuacji, ale również inni. Nagranie stanie się wówczas dowodem, a wobec sprawcy będziemy mogli wyciągnąć konsekwencje. Dużo nieprzyjemnych sytuacji zdarza się na parkingu, dlatego zabezpieczeniem będzie tryb parkingowy. W razie zdarzenia lepiej dysponować odpowiednim materiałem. Z pewnością SmartCams kamerki do samochodu sprawdzą się idealnie podczas każdej drogowej sytuacji. Warto zaopatrzyć się w odpowiedni model takiego urządzenia. 

Źródło zdjęcia: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana szyby przedniej w samochodzie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Szyba samochodowa to pozornie najdelikatniejsza materia w samochodzie, chociaż jednocześnie wytrzymała. Tak naprawdę nie musi dojść nawet do kolizji czy wypadku, aby uległa rozbiciu czy pęknięciu. Wystarczy drobny kamyk, który siłą odrzutu spod innego przejeżdżającego samochodu dotrze do naszej szyby, aby została ona uszkodzona. Szyba może nie zostać w takiej sytuacji zupełnie rozbita, ale nawet pęknięcie czy odprysk są podstawą do jej wymiany.

  Czytaj więcej
 • Prawidłowe ciśnienie w oponach - zbyt niskie, zbyt wysokie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Okres zmiany klimatu w Polsce to również okres zamiany opon zimowych na letnie. Wiele osób robi to bez chwili pomyślenia, bo tak po prostu trzeba. Jednak, podczas takiej zamiany warto przeanalizować również ciśnienie w oponach. Oczywiście, jeśli korzysta ktoś z serwisu wulkanizacyjnego to z pewnością zostanie ono sprawdzone. W innych przypadkach jak zamiana opon, które mają już parę lat we własnym garażu, ciśnienie nie jest zawsze sprawdzane.

  Czytaj więcej
 • Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Kiedy zgłębiamy techniki prowadzenia samochodu na kursie prawa jazdy, jednym z elementów jest nauka prawidłowego trzymania kierownicy. Zdarza się jednak, że już jako pełnoprawni kierowcy, bagatelizujemy tę kwestię i nie stosujemy się do zasad, które mają przecież znaczenie jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo „za kółkiem”. Bywa, że przykładamy wagę do takich kwestii jak zapinanie pasów, stosujemy się do zasad tzw. eco-drivingu, zaopatrujemy się w zestaw głośnomówiący, aby nie używać telefonu komórkowego, a zupełnie pomijamy przyswojenie sobie nawyku prawidłowego trzymania kierownicy.

  Czytaj więcej
 • Wideorejestrator samochodowy - jak dobrać optymalny model kamery samochodowej?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Na drodze mogą zdarzyć się różne sytuacje, nie zawsze przyjemne. Kolizje, stłuczki czy wypadki zawsze wiążą się z dużym stresem i wymagają wskazania winnego. Sprawca może oczywiście przyznać się dobrowolnie, lecz jest to rzadkość, dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na montaż wideorejestratora samochodowego.

  Czytaj więcej

News

 • Szóste wcielenie Hyundai Elantra już w Polsce
  • środa, 20 marzec 2019

  Hyundai Elantra liczy sobie już niemal 30 lat. Pierwsza generacja tych samochodów na rynku pojawiła się w roku 1990. Obecnie zakupić można już szóste wcielenie tego modelu, który prezentuje się nieszablonowo, a przy tym jest bardzo wygodny. Co warto jeszcze na jego temat wiedzieć? Czym cechuje się najnowszy model Hyundai Elantra, który trafił również do Polski?

  Czytaj więcej
 • Nowy Lexus UX - co trzeba o nim wiedzieć?
  • środa, 20 marzec 2019

  Pod koniec 2018 roku do sprzedaży trafił nowy crossover Lexusa. Liczba zamówień na samochód wyniosła już niemal 9 tysięcy egzemplarzy. To o wiele więcej niż się spodziewano. Wcześniej mówiono o sprzedaży rzędu 900 sztuk w skali miesiąca. Co ciekawe, zdaniem ekspertów japońska firma nie zwiększy produkcji i zrealizuje wszystkie złożone zamówienia, to na auto trzeba będzie czekać nawet 10 miesięcy.

  Czytaj więcej
 • Rivian - Nowość na rynku samochodów elektrycznych
  • środa, 20 marzec 2019

  Choć auta elektryczne w świecie motoryzacji to nie nowość, od momentu premiery pierwszego elektrycznego samochodu bardzo wiele się zmieniło. Nawet najwięksi przeciwnicy akumulatorów zamiast rzędowych V6, muszą przyznać, że nowości, które pojawiają się na rynku potrafią zachwycać osiągami.

  Czytaj więcej
 • Kia Stinger - Gran Turismo w sedanie za rozsądną cenę
  • środa, 20 marzec 2019

  W świecie motoryzacji możemy zaobserwować ostatnio mocną zmianę na liście liderów sprzedaży, a przede wszystkim niesamowitą metamorfozę niegdyś zapomnianych marek. Oczywiście pomimo tego, że w Polsce cały czas królem, a właściwie królową sprzedaży jest niezmienne Skoda Octavia, reszta miejsc na podium jest mocno chwiejna. Można to porównać do zawodów sportowych. W wyścigach Formuły 1 często mówi się o zaletach jazdy na drugim miejscu. Kierowca nie tylko korzysta z tunelu aerodynamicznego zwycięskiego samochodu, ale także może obserwować trasę i unikać błędów, które popełnia jego rywal. Na ostatnim odcinku przystępuje do wyprzedzania i wygrywa wyścig. Podobna sytuacja ma obecnie miejsce na rynku…

  Czytaj więcej