Tryb parkingowy w kamerach samochodowych – jak działa?

22 styczeń 2019
Tryb parkingowy w kamerach samochodowych – jak działa?

Kamera samochodowa to intuicyjne oraz funkcjonalne urządzenie. Posiada wiele funkcji, które mają za zadanie ułatwić podróżowanie w każdych warunkach. Jedną z nich jest właśnie tryb parkingowy. Jak działa tak funkcja? W poniższym artykule przedstawimy zalety jej posiadania.

Rodzaje trybu parkingowego

Tryb parkingowy składa się z jego trzech rodzajów. W zależności od modelu spotkamy się z ich różną wersją.

Kamera samochodowa służy nie tylko do nagrywania trasy. To również swego rodzaju monitoring wszystkiego, co dzieje się w naszym aucie, jak i wokół niego. Co to oznacza? Wiele rejestratorów posiada tryb pracy. Najczęściej spotykany to parkingowy, który zabezpiecza nas przed różnymi sytuacjami, które mają miejsce na parkingu, gdy pozostawimy tam samochód. Wyróżniamy trzy rodzaje trybu parkingowego:

 • Tryb detekcji ruchu,
 • Tryb parkingowy „pasywny”,
 • Tryb parkingowy „aktywny”.

Warto zatem przyjrzeć się każdemu z nich. Po krótce zatem należy się z nimi zapoznać. Pierwszy z trybów to najpopularniejsza funkcja, jaką możemy spotkać w rejestratorach jazdy. Powinno aktywować się go, dopiero gdy pozostawimy pojazd na parkingu. Nie będzie nam potrzeby podczas nagrywania jazdy. Czym się charakteryzuje? Uruchamia się dopiero w momencie wykrycia ruchu w obszarze widzenia przed obiektywem. Nie działa zatem jak czujnik ruchu poprzez wychwycenie reakcji od razu wokół obiektywu. Drugi rodzaj trybu parkingowego to jego pasywna wersja. Po wyłączeniu rejestratora przechodzi on w stan uśpienia. Jednak w dalszym ciągu pozostaje włączony tryb parkingowy, który reaguje na wstrząsy oraz przeciążenia przed obiektywem. Gdy kamera wykryje obciążenie przed obiektywem, natychmiast się uruchamia i nagrywa całe zdarzenie. Swoje zastosowanie głównie przydaje się podczas parkingowych stłuczek i kolizji. Ostatni rodzaj to tryb parkingowy „aktywny”. Kamera poprzez G-Sensor odczytuje, czy pojazd jest ruchu, czy jest on pozostawiony na parkingu. Po zaparkowaniu automatycznie uruchamia się detekcja ruchu. Niekiedy zamiast tego w nieco zaawansowanych modelach możemy spotkać nagrywanie poklatkowe lub w zwolnionym tempie.

Zalety trybu parkingowego

Gdy wyjaśniliśmy dokładne rodzaje trybu parkingowego, warto zatem przyjrzeć się zaletom tego rozwiązania. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że skutecznie zabezpiecza samochód, gdy pozostawimy go na parkingu. Dlatego możemy śmiało zdecydować się na modele, które posiadają taką funkcję w swoich ustawieniach. Jak już wspomnieliśmy w zależności od rodzaju działa nieco inaczej. Jednak zalety powinny przekonać nas do wyboru urządzenia z takimi parametrami. Przede wszystkim pozwalają nagrać wszystko, co dzieje się na parkingu. Zatem wszelkie stłuczki lub kolizje będą odpowiednio nagrane, a sprawca nie pozostanie bez winy. Nie tylko my możemy znaleźć się w takiej sytuacji, ale również inni. Nagranie stanie się wówczas dowodem, a wobec sprawcy będziemy mogli wyciągnąć konsekwencje. Dużo nieprzyjemnych sytuacji zdarza się na parkingu, dlatego zabezpieczeniem będzie tryb parkingowy. W razie zdarzenia lepiej dysponować odpowiednim materiałem. Z pewnością SmartCams kamerki do samochodu sprawdzą się idealnie podczas każdej drogowej sytuacji. Warto zaopatrzyć się w odpowiedni model takiego urządzenia. 

Źródło zdjęcia: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Promowane artykuły

Najnowsze porady eksperta

 • Czas ładowania akumulatora
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

  Akumulator pełni istotne funkcje w każdym aucie. W tych wyposażonych w silniki spalinowe jest drugim po alternatorze źródłem energii elektrycznej. Wydaje się więc, że jest mniej ważny, jednakże to właśnie dzięki niemu działa układ zapłonowy i rozrusznik, pozwalające na uruchomienie samochodu. Umożliwia on też chociażby włączenie oświetlenia postojowego, ogrzewania, nadmuchu czy klimatyzacji oraz słuchanie radia przy wyłączonym silniku. Aby pełnić swoje funkcje musi mieć dostarczaną energię, którą akumuluje i później, w razie potrzeby, oddaje. W sprawnie działającej instalacji samochodowej odpowiada za to alternator wspomagany przez regulator napięcia, dzięki któremu jego nominalna wartość jest na stałym poziomie 14,4V. Wystarczy więc regularne…

  Czytaj więcej
 • Tryb parkingowy w kamerach samochodowych – jak działa?
  • wtorek, 22 styczeń 2019

  Kamera samochodowa to intuicyjne oraz funkcjonalne urządzenie. Posiada wiele funkcji, które mają za zadanie ułatwić podróżowanie w każdych warunkach. Jedną z nich jest właśnie tryb parkingowy. Jak działa tak funkcja? W poniższym artykule przedstawimy zalety jej posiadania.

  Czytaj więcej
 • Czy kupując nowy akumulator trzeba oddać stary?
  • piątek, 18 styczeń 2019

  Akumulator to urządzenie rozruchowe, stanowiące olbrzymie zagrożenie dla środowiska naturalnego. Z tego powodu zużytego akumulatora nie można tak po prostu wyrzucić do kosza na śmieci, a w jego miejsce zakupić nowy egzemplarz. Istotne znaczenie dla ograniczenia ryzyka skażenia gleby lub wody przez wyciek substancji w nim zawartych, ma przestrzeganie odpowiednich, regulowanych prawnie zasad ich zbiórki oraz recyklingu. Aktem prawnym, który określa reguły obrotu akumulatorami jest Ustawa z 24 kwietnia 2009r. o bateriach i akumulatorach. Zapoznając się z jej zapisami można uzyskać odpowiedź na pytanie, czy kupując nowy akumulator trzeba oddać stary?

  Czytaj więcej
 • Co zrobić kiedy kierowca, który spowodował kolizję uciekł?
  • czwartek, 17 styczeń 2019

  Co robić kiedy kierowca, który spowodował kolizję uciekł z miejsca zdarzenia? Kłopoty związane z ucieczką z miejsca wypadku, nie  tylko powodują problemy z tytułu ubezpieczenia samochodu. Jeśli sprawca jest nieznany, naprawa będzie finansowana w ramach AC poszkodowanego – to wiąże się z wyższymi składkami i utratą zniżki. Niestety, ucieczka przez innego kierowcę po wcześniejszym spowodowaniu kolizji/obtarcia nie jest tak rzadka, jak mogłoby się wydawać.  W takiej sytuacji ustalenie, w jaki sposób roszczenie ubezpieczeniowe będzie obsługiwane, może być trudną sytuacją.

  Czytaj więcej

News

 • Luksus na miarę samochodów
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

   Samochody luksusowe – pragnienie i rozkosz, która znajduje się w sferze naszych najskrytszych marzeń i na którą tylko wybrani mogą sobie pozwolić. Nie tylko powodują spustoszenie w naszych portfelach, ale i na ulicach. Kto z nas nie zatrzymał się, żeby spojrzeć w oczy takiej prawdziwej bestii?

  Czytaj więcej
 • Najciekawsze polskie projekty samochodów
  • czwartek, 17 styczeń 2019

  Choć na obecnym rynku motoryzacyjnym trudno szukać pojazdu, który byłby oparty na polskim projekcie, nie zawsze tak było. Modyfikacje istniejących projektów, ulepszenia, albo nowatorskie rozwiązania być może wykorzystywane później, choć nieoficjalnie w innych popularnych europejskich pojazdach pojawiały się na przestrzeni lat w dużej ilości. Choć sytuacja Polski jako twórcy i producenta na rynku motoryzacyjnym nigdy nie była znacząca, jest kilka ciekawych prototypów aut, które warto poznać, choć nigdy nie zyskały szansy na seryjną produkcję. Również współczesne polskie projekty samochodów wzbudzają zainteresowanie i być może zaistnieją za jakiś czas na świecie.

  Czytaj więcej
 • Innowacyjny system Kia R.E.A.D
  • poniedziałek, 21 styczeń 2019

  Największe na świecie elektroniczne Targi CES 2019 określają trendy technologiczne, jakie czekają nas już w niedalekiej przyszłości. Jeśli tylko projekty ukazane w Las Vegas na targach CES 2019 dałoby się zrealizować, oznaczałoby to rewolucję w motoryzacji. Uwagę wielu zwiedzających przyciągnął zwłaszcza system R.E.A.D. Projekt zaprezentowany przez firmę Kia przeniósł nas do czasów jazdy w pełni autonomicznej i sprawnej mobilności.

  Czytaj więcej
 • Telewizor w aucie? Byton M-Byte pokazuje, że można. Tylko po co?
  • środa, 16 styczeń 2019

  Telewizor w aucie, czyli kiedy próbujemy wynaleźć koło na nowo Telewizor w aucie wydaje się być średnio trafionym pomysłem. Już 17 calowy wyświetlacz, montowany w samochodach marki Tesla, daje się kierowcom mocno we znaki ze względu na swoje właściwości rozpraszające i oślepiające, ktoś jednak wpadł na pomysł, że jest on... wciąż za mały. Projektanci pojazdu zwącego się Byton M-Byte postawili wszystko na jedną kartę, projektując pojazd wyposażony w 49 calowy ekran, tuż pod przednią szybą. Projekt ten nie tylko wyszedł poza stadium projektu koncepcyjnego, lecz wręcz wkroczył powolnymi, śmiałymi krokami na ścieżkę masowej produkcji. Pytanie brzmi - czy słusznie? Opinie…

  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl