Tryb parkingowy w kamerach samochodowych – jak działa?

22 styczeń 2019
Tryb parkingowy w kamerach samochodowych – jak działa?

Kamera samochodowa to intuicyjne oraz funkcjonalne urządzenie. Posiada wiele funkcji, które mają za zadanie ułatwić podróżowanie w każdych warunkach. Jedną z nich jest właśnie tryb parkingowy. Jak działa tak funkcja? W poniższym artykule przedstawimy zalety jej posiadania.

Rodzaje trybu parkingowego

Tryb parkingowy składa się z jego trzech rodzajów. W zależności od modelu spotkamy się z ich różną wersją.

Kamera samochodowa służy nie tylko do nagrywania trasy. To również swego rodzaju monitoring wszystkiego, co dzieje się w naszym aucie, jak i wokół niego. Co to oznacza? Wiele rejestratorów posiada tryb pracy. Najczęściej spotykany to parkingowy, który zabezpiecza nas przed różnymi sytuacjami, które mają miejsce na parkingu, gdy pozostawimy tam samochód. Wyróżniamy trzy rodzaje trybu parkingowego:

 • Tryb detekcji ruchu,
 • Tryb parkingowy „pasywny”,
 • Tryb parkingowy „aktywny”.

Warto zatem przyjrzeć się każdemu z nich. Po krótce zatem należy się z nimi zapoznać. Pierwszy z trybów to najpopularniejsza funkcja, jaką możemy spotkać w rejestratorach jazdy. Powinno aktywować się go, dopiero gdy pozostawimy pojazd na parkingu. Nie będzie nam potrzeby podczas nagrywania jazdy. Czym się charakteryzuje? Uruchamia się dopiero w momencie wykrycia ruchu w obszarze widzenia przed obiektywem. Nie działa zatem jak czujnik ruchu poprzez wychwycenie reakcji od razu wokół obiektywu. Drugi rodzaj trybu parkingowego to jego pasywna wersja. Po wyłączeniu rejestratora przechodzi on w stan uśpienia. Jednak w dalszym ciągu pozostaje włączony tryb parkingowy, który reaguje na wstrząsy oraz przeciążenia przed obiektywem. Gdy kamera wykryje obciążenie przed obiektywem, natychmiast się uruchamia i nagrywa całe zdarzenie. Swoje zastosowanie głównie przydaje się podczas parkingowych stłuczek i kolizji. Ostatni rodzaj to tryb parkingowy „aktywny”. Kamera poprzez G-Sensor odczytuje, czy pojazd jest ruchu, czy jest on pozostawiony na parkingu. Po zaparkowaniu automatycznie uruchamia się detekcja ruchu. Niekiedy zamiast tego w nieco zaawansowanych modelach możemy spotkać nagrywanie poklatkowe lub w zwolnionym tempie.

Zalety trybu parkingowego

Gdy wyjaśniliśmy dokładne rodzaje trybu parkingowego, warto zatem przyjrzeć się zaletom tego rozwiązania. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że skutecznie zabezpiecza samochód, gdy pozostawimy go na parkingu. Dlatego możemy śmiało zdecydować się na modele, które posiadają taką funkcję w swoich ustawieniach. Jak już wspomnieliśmy w zależności od rodzaju działa nieco inaczej. Jednak zalety powinny przekonać nas do wyboru urządzenia z takimi parametrami. Przede wszystkim pozwalają nagrać wszystko, co dzieje się na parkingu. Zatem wszelkie stłuczki lub kolizje będą odpowiednio nagrane, a sprawca nie pozostanie bez winy. Nie tylko my możemy znaleźć się w takiej sytuacji, ale również inni. Nagranie stanie się wówczas dowodem, a wobec sprawcy będziemy mogli wyciągnąć konsekwencje. Dużo nieprzyjemnych sytuacji zdarza się na parkingu, dlatego zabezpieczeniem będzie tryb parkingowy. W razie zdarzenia lepiej dysponować odpowiednim materiałem. Z pewnością SmartCams kamerki do samochodu sprawdzą się idealnie podczas każdej drogowej sytuacji. Warto zaopatrzyć się w odpowiedni model takiego urządzenia. 

Źródło zdjęcia: freepik.com

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Ładowarka Stef-pol EST-514 12V 15A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-514 12V 15A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 ÷ 150Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego…

  Czytaj więcej
 • CTEK ON BOARD CHARGING
  • czwartek, 02 listopad 2017

  System ładowania CTEK ON BOARD CHARGING pozwala cieszyć się maksymalną pojemnością baterii, jest również idealną ładowarką dla pojazdów bez dostępu do sieci.

  Tags: CTEK
  Czytaj więcej
 • Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A
  • niedziela, 01 październik 2017

  Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A - Przenośne urządzenie rozruchowe BOOSTER przeznaczone jest do rozruchu silnika w trudnych warunkach a także do zasilania urządzeń na napięcie DC 12V np.: TV, radia, komputera, żarówki itp.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Centra EFB
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Przeznaczona jest do pojazdów mikrohybrydowych wyposażonych w system Start & Stop. Dzięki technologii EFB akumulatory tego typu zapewniają optymalne działanie w ekstremalnych zastosowaniach pracy pojazdu jakim jest system Start & Stop. Auto wyposażone w taki system wykonuje w ciągu doby nawet kilkadziesiąt razy większą ilość rozruchów niż samochodów bez tego…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Serwis klimatyzacji Ciechanów – Kiedy dokonać serwisu w pojazdach.
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Regularne czyszczenie i serwisowanie klimatyzacji to konieczność, jeśli zależy nam na tym, by móc cieszyć się z niższej temperatury w nagrzanym samochodzie. Warto również pamiętać o tym, że oprócz chłodzenia, klimatyzacja oczyszcza powietrze. Jeśli działa sprawnie i jest włączona, może skutecznie zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów. Ponadto dzięki niej w powietrzu nie ma pyłków ani kurzu. Czyste powietrze w samochodzie pozwala uniknąć groźnych chorób, takich jak legionelloza, która bardzo przypomina ciężkie zapalenie płuc.

  Czytaj więcej
 • Korzystanie z samochodu bez jego kupowania
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Korzystanie z samochodu należy do wygodnych rozwiązań. Wsiadając do niego, można w komfortowych warunkach przejechać z miejsca na miejsce. Jeśli nie ma się własnego, można skorzystać z oferty udzielanej w ramach usługi wynajem aut.

  Czytaj więcej
 • Jak często należy wymieniać filtr powietrza?
  • sobota, 15 czerwiec 2019

  Filtry są częściami eksploatacyjnymi pojazdu, ulegającymi codziennym zabrudzeniom, mającym wpływ na pracę silnika. Podczas regularnego serwisu motocykla jednym z elementów, o których trzeba pamiętać, jest filtr powietrza. Mocno zanieczyszczony, może prowadzić do zaburzenia trwałości, a nawet uszkodzenia jednostki napędowej.

  Czytaj więcej
 • Od czego zależy żywotność opony
  • poniedziałek, 08 lipiec 2019

  Dzisiejsze konstrukcje samochodów, a przede wszystkim wyśrubowane parametry techniczne, nastawione są na zapewnienie jak najlepszych osiągów. Dzieje się tak dlatego, że takie są podstawowe oczekiwania podażowe, stąd produkcja aut ukierunkowana jest bardziej na aspekty wizualne i technologiczne, niż na bezpieczeństwo. Klienci zapominają, że jeździe takim autem, towarzyszą olbrzymie przeciążenia, potencjalnie zagrażające bezpieczeństwu. W sytuacji, kiedy pojazd jest nowy, a wszystkie systemy kontrolujące i stabilizujące są w pełni sprawne, to ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji samochodu jest stosunkowo niewielkie. Problem zaczyna być poważny, w momencie, gdy pojazd ma już swoje lata, a na dodatek właściciel nie przywiązuje należytej uwagi do elementów, jakie tak naprawdę mają…

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej