Czas ładowania akumulatora

28 styczeń 2019
czas ładowania akumulatora czas ładowania akumulatora

Akumulator pełni istotne funkcje w każdym aucie. W tych wyposażonych w silniki spalinowe jest drugim po alternatorze źródłem energii elektrycznej. Wydaje się więc, że jest mniej ważny, jednakże to właśnie dzięki niemu działa układ zapłonowy i rozrusznik, pozwalające na uruchomienie samochodu. Umożliwia on też chociażby włączenie oświetlenia postojowego, ogrzewania, nadmuchu czy klimatyzacji oraz słuchanie radia przy wyłączonym silniku. Aby pełnić swoje funkcje musi mieć dostarczaną energię, którą akumuluje i później, w razie potrzeby, oddaje. W sprawnie działającej instalacji samochodowej odpowiada za to alternator wspomagany przez regulator napięcia, dzięki któremu jego nominalna wartość jest na stałym poziomie 14,4V. Wystarczy więc regularne korzystanie z samochodu i przebywanie nim więcej niż kilku kilometrów, by utrzymać odpowiedni poziom naładowania.

Czas ładowania akumulatora

Zdarza się jednak, że z powodu roztargnienia (np. pozostawienie włączonych świateł na dłuższy czas przy wyłączonym silniku), okazjonalnej jazdy i to na krótkie trasy (np. do pobliskiego sklepu) lub niesprawnej instalacji elektrycznej czy chociażby mrozu, akumulator rozładowuje się i trzeba dostarczyć mu energii z innego źródła. Służą do tego prostowniki. Aby prawidłowo z nich korzystać należy wiedzieć jakiego natężenia prądu użyć oraz znać czas ładowania akumulatora. Jakie zatem są zasady?Jak używać prostownika?

Wydaje się, że wystarczy podłączyć przewody i uruchomić go, ale tak można byłoby uogólnić działanie co najwyżej tych nowoczesnych, automatycznych, tzw. inteligentnych. Dbają one o cały proces i nawet przerywają go, gdy odpowiedni czas ładowania akumulatora minie. Inaczej sprawa wygląda w przypadku prostowników wymagających regulacji. Tam trzeba postępować według pewnych zasad. Aby tak było należy ustalić kilka rzeczy. Czas ładowania akumulatora prostownikiem zależy między innymi od tego, w jak dużym stopniu jest on rozładowany, natężenia prądu, wartości napięcia ładowania oraz rodzaju akumulatora. Znając te dane można być spokojnym o prawidłowo przeprowadzony proces oraz zachowanie żywotności baterii. Bez tego natomiast łatwo o popełnienie błędu. Przykładowo zbyt długi czas ładowania akumulatora może nawet go uszkodzić. Niekorzystne jest także zbyt duże natężenie prądu, dlatego też dobrze wiedzieć jak te parametry ustawić.

Jak dobierać parametry ładowania?

Zasady ładowania są różne, w zależności od rodzaju akumulatora. Inne dotyczą tzw. bezobsługowych, czyli szczelnie zamkniętych VRLA (GEL oraz AGM), a inne kwasowych. Dla tych drugich nieprzekraczalnym natężeniem prądu jest 10% wartości stanowiącej ich pojemność, np. przy pojemności 77Ah natężenie powinno wynosić maksymalnie 7,7A. Jeśli chodzi czas ładowania akumulatora kwasowego to przy maksymalnym natężeniu nie może przekraczać 10 godzin. Dla zachowania jego dłuższej żywotności warto jednak natężenie obniżyć, np. o połowę, jednak wtedy ładowanie trwa dwa razy dłużej. Ten czas dotyczy sytuacji od maksymalnego rozładowania do maksymalnego naładowania. Różnił się zatem będzie w zależności od poziomu, z którego się startuje.

Kalkulator czasu ładowania akumulatora

Jeśli ktoś chce ułatwić sobie sprawę i nie zastanawiać się jak obliczyć czas ładowania akumulatora to z pomocą przychodzi Internet. Bez większego problemu można znaleźć w wyszukiwarce kalkulator czasu ładowania akumulatora, dzięki któremu można poznać odpowiednie parametry. Wystarczy podać pojemność, zmierzone napięcie w akumulatorze i natężenie prądu, a następnie kliknąć Oblicz. Po chwili pojawi się odpowiedź z czasem ładowania akumulatora prostownikiem przy podanych założeniach, a nawet zalecane maksymalne dla tej pojemności natężenie prądu. Należy też mieć na uwadze temperaturę akumulatora. Im wyższa tym łatwiej o uszkodzenie, a dopuszczalna to 45 stopni Celsjusza.

Link >> http://marcinmazurek.com.pl/kalkulator-czasu-ladowania-akumulatora

 Inaczej sprawa wygląda w przypadku źródeł prądu typu VRLA. Czas ładowania akumulatora bezobsługowego jest różny w zależności od etapu, a te są dwa. Należy przede wszystkim pamiętać o stałej wartości napięcia na poziomie 14,4V. Można wykorzystać do obliczenia czasu ładowania akumulatora kalkulator. Nie jest niezbędny, szczególnie przy chociażby akumulatorze o pojemności 100Ah, ale ułatwia liczenie.

Jak obliczyć czas ładowania akumulatora bezobsługowego?

Pierwszy etap wymaga, aby maksymalne natężenie prądu nie przekraczało 0,25xPojemność znamionowa (A). Czas ładowania akumulatora prostownikiem w tym przypadku wynosi 20 godzin. Następnie należy przejść do etapu drugiego i zmienić natężenie do 0,025xPojemność znamionowa(A). Tutaj czas ładowania wynosi 4 godziny, co daje łącznie dobę, czyli 24 godziny.

Dla przykładu akumulator o pojemności 80Ah

Pierwszy etap to 0,25x80=20A i z takim natężeniem czas ładowania akumulatora wynosi 20 godzin

Etap drugi trwa 4 godziny, a natężenie prądu to 0,025x80=2A

Jak widać najprostsze jest użycie prostownika inteligentnego, który automatycznie dobierze wszystkie parametry i zadba o cały proces ładowania. Niemniej jednak przy zachowaniu pewnych zasad również posiadacze tych regulowanych mogą sprawnie i bez obaw o uszkodzenie czy zmniejszenie żywotności naładować akumulator swojego samochodu.

Zostaw swój komentarz

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana szyby przedniej w samochodzie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Szyba samochodowa to pozornie najdelikatniejsza materia w samochodzie, chociaż jednocześnie wytrzymała. Tak naprawdę nie musi dojść nawet do kolizji czy wypadku, aby uległa rozbiciu czy pęknięciu. Wystarczy drobny kamyk, który siłą odrzutu spod innego przejeżdżającego samochodu dotrze do naszej szyby, aby została ona uszkodzona. Szyba może nie zostać w takiej sytuacji zupełnie rozbita, ale nawet pęknięcie czy odprysk są podstawą do jej wymiany.

  Czytaj więcej
 • Prawidłowe ciśnienie w oponach - zbyt niskie, zbyt wysokie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Okres zmiany klimatu w Polsce to również okres zamiany opon zimowych na letnie. Wiele osób robi to bez chwili pomyślenia, bo tak po prostu trzeba. Jednak, podczas takiej zamiany warto przeanalizować również ciśnienie w oponach. Oczywiście, jeśli korzysta ktoś z serwisu wulkanizacyjnego to z pewnością zostanie ono sprawdzone. W innych przypadkach jak zamiana opon, które mają już parę lat we własnym garażu, ciśnienie nie jest zawsze sprawdzane.

  Czytaj więcej
 • Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Kiedy zgłębiamy techniki prowadzenia samochodu na kursie prawa jazdy, jednym z elementów jest nauka prawidłowego trzymania kierownicy. Zdarza się jednak, że już jako pełnoprawni kierowcy, bagatelizujemy tę kwestię i nie stosujemy się do zasad, które mają przecież znaczenie jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo „za kółkiem”. Bywa, że przykładamy wagę do takich kwestii jak zapinanie pasów, stosujemy się do zasad tzw. eco-drivingu, zaopatrujemy się w zestaw głośnomówiący, aby nie używać telefonu komórkowego, a zupełnie pomijamy przyswojenie sobie nawyku prawidłowego trzymania kierownicy.

  Czytaj więcej
 • Wideorejestrator samochodowy - jak dobrać optymalny model kamery samochodowej?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Na drodze mogą zdarzyć się różne sytuacje, nie zawsze przyjemne. Kolizje, stłuczki czy wypadki zawsze wiążą się z dużym stresem i wymagają wskazania winnego. Sprawca może oczywiście przyznać się dobrowolnie, lecz jest to rzadkość, dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na montaż wideorejestratora samochodowego.

  Czytaj więcej

News

 • Szóste wcielenie Hyundai Elantra już w Polsce
  • środa, 20 marzec 2019

  Hyundai Elantra liczy sobie już niemal 30 lat. Pierwsza generacja tych samochodów na rynku pojawiła się w roku 1990. Obecnie zakupić można już szóste wcielenie tego modelu, który prezentuje się nieszablonowo, a przy tym jest bardzo wygodny. Co warto jeszcze na jego temat wiedzieć? Czym cechuje się najnowszy model Hyundai Elantra, który trafił również do Polski?

  Czytaj więcej
 • Nowy Lexus UX - co trzeba o nim wiedzieć?
  • środa, 20 marzec 2019

  Pod koniec 2018 roku do sprzedaży trafił nowy crossover Lexusa. Liczba zamówień na samochód wyniosła już niemal 9 tysięcy egzemplarzy. To o wiele więcej niż się spodziewano. Wcześniej mówiono o sprzedaży rzędu 900 sztuk w skali miesiąca. Co ciekawe, zdaniem ekspertów japońska firma nie zwiększy produkcji i zrealizuje wszystkie złożone zamówienia, to na auto trzeba będzie czekać nawet 10 miesięcy.

  Czytaj więcej
 • Rivian - Nowość na rynku samochodów elektrycznych
  • środa, 20 marzec 2019

  Choć auta elektryczne w świecie motoryzacji to nie nowość, od momentu premiery pierwszego elektrycznego samochodu bardzo wiele się zmieniło. Nawet najwięksi przeciwnicy akumulatorów zamiast rzędowych V6, muszą przyznać, że nowości, które pojawiają się na rynku potrafią zachwycać osiągami.

  Czytaj więcej
 • Kia Stinger - Gran Turismo w sedanie za rozsądną cenę
  • środa, 20 marzec 2019

  W świecie motoryzacji możemy zaobserwować ostatnio mocną zmianę na liście liderów sprzedaży, a przede wszystkim niesamowitą metamorfozę niegdyś zapomnianych marek. Oczywiście pomimo tego, że w Polsce cały czas królem, a właściwie królową sprzedaży jest niezmienne Skoda Octavia, reszta miejsc na podium jest mocno chwiejna. Można to porównać do zawodów sportowych. W wyścigach Formuły 1 często mówi się o zaletach jazdy na drugim miejscu. Kierowca nie tylko korzysta z tunelu aerodynamicznego zwycięskiego samochodu, ale także może obserwować trasę i unikać błędów, które popełnia jego rywal. Na ostatnim odcinku przystępuje do wyprzedzania i wygrywa wyścig. Podobna sytuacja ma obecnie miejsce na rynku…

  Czytaj więcej