Czas ładowania akumulatora

28 styczeń 2019
czas ładowania akumulatora czas ładowania akumulatora

Akumulator pełni istotne funkcje w każdym aucie. W tych wyposażonych w silniki spalinowe jest drugim po alternatorze źródłem energii elektrycznej. Wydaje się więc, że jest mniej ważny, jednakże to właśnie dzięki niemu działa układ zapłonowy i rozrusznik, pozwalające na uruchomienie samochodu. Umożliwia on też chociażby włączenie oświetlenia postojowego, ogrzewania, nadmuchu czy klimatyzacji oraz słuchanie radia przy wyłączonym silniku. Aby pełnić swoje funkcje musi mieć dostarczaną energię, którą akumuluje i później, w razie potrzeby, oddaje. W sprawnie działającej instalacji samochodowej odpowiada za to alternator wspomagany przez regulator napięcia, dzięki któremu jego nominalna wartość jest na stałym poziomie 14,4V. Wystarczy więc regularne korzystanie z samochodu i przebywanie nim więcej niż kilku kilometrów, by utrzymać odpowiedni poziom naładowania.

Czas ładowania akumulatora

Zdarza się jednak, że z powodu roztargnienia (np. pozostawienie włączonych świateł na dłuższy czas przy wyłączonym silniku), okazjonalnej jazdy i to na krótkie trasy (np. do pobliskiego sklepu) lub niesprawnej instalacji elektrycznej czy chociażby mrozu, akumulator rozładowuje się i trzeba dostarczyć mu energii z innego źródła. Służą do tego prostowniki. Aby prawidłowo z nich korzystać należy wiedzieć jakiego natężenia prądu użyć oraz znać czas ładowania akumulatora. Jakie zatem są zasady?

Jak używać prostownika?

Wydaje się, że wystarczy podłączyć przewody i uruchomić go, ale tak można byłoby uogólnić działanie co najwyżej tych nowoczesnych, automatycznych, tzw. inteligentnych. Dbają one o cały proces i nawet przerywają go, gdy odpowiedni czas ładowania akumulatora minie. Inaczej sprawa wygląda w przypadku prostowników wymagających regulacji. Tam trzeba postępować według pewnych zasad. Aby tak było należy ustalić kilka rzeczy. Czas ładowania akumulatora prostownikiem zależy między innymi od tego, w jak dużym stopniu jest on rozładowany, natężenia prądu, wartości napięcia ładowania oraz rodzaju akumulatora. Znając te dane można być spokojnym o prawidłowo przeprowadzony proces oraz zachowanie żywotności baterii. Bez tego natomiast łatwo o popełnienie błędu. Przykładowo zbyt długi czas ładowania akumulatora może nawet go uszkodzić. Niekorzystne jest także zbyt duże natężenie prądu, dlatego też dobrze wiedzieć jak te parametry ustawić.

Jak dobierać parametry ładowania?

Zasady ładowania są różne, w zależności od rodzaju akumulatora. Inne dotyczą tzw. bezobsługowych, czyli szczelnie zamkniętych VRLA (GEL oraz AGM), a inne kwasowych. Dla tych drugich nieprzekraczalnym natężeniem prądu jest 10% wartości stanowiącej ich pojemność, np. przy pojemności 77Ah natężenie powinno wynosić maksymalnie 7,7A. Jeśli chodzi czas ładowania akumulatora kwasowego to przy maksymalnym natężeniu nie może przekraczać 10 godzin. Dla zachowania jego dłuższej żywotności warto jednak natężenie obniżyć, np. o połowę, jednak wtedy ładowanie trwa dwa razy dłużej. Ten czas dotyczy sytuacji od maksymalnego rozładowania do maksymalnego naładowania. Różnił się zatem będzie w zależności od poziomu, z którego się startuje.

Kalkulator czasu ładowania akumulatora

Jeśli ktoś chce ułatwić sobie sprawę i nie zastanawiać się jak obliczyć czas ładowania akumulatora to z pomocą przychodzi Internet. Bez większego problemu można znaleźć w wyszukiwarce kalkulator czasu ładowania akumulatora, dzięki któremu można poznać odpowiednie parametry. Wystarczy podać pojemność, zmierzone napięcie w akumulatorze i natężenie prądu, a następnie kliknąć Oblicz. Po chwili pojawi się odpowiedź z czasem ładowania akumulatora prostownikiem przy podanych założeniach, a nawet zalecane maksymalne dla tej pojemności natężenie prądu. Należy też mieć na uwadze temperaturę akumulatora. Im wyższa tym łatwiej o uszkodzenie, a dopuszczalna to 45 stopni Celsjusza.

Link >> http://marcinmazurek.com.pl/kalkulator-czasu-ladowania-akumulatora

 Inaczej sprawa wygląda w przypadku źródeł prądu typu VRLA. Czas ładowania akumulatora bezobsługowego jest różny w zależności od etapu, a te są dwa. Należy przede wszystkim pamiętać o stałej wartości napięcia na poziomie 14,4V. Można wykorzystać do obliczenia czasu ładowania akumulatora kalkulator. Nie jest niezbędny, szczególnie przy chociażby akumulatorze o pojemności 100Ah, ale ułatwia liczenie.

Jak obliczyć czas ładowania akumulatora bezobsługowego?

Pierwszy etap wymaga, aby maksymalne natężenie prądu nie przekraczało 0,25xPojemność znamionowa (A). Czas ładowania akumulatora prostownikiem w tym przypadku wynosi 20 godzin. Następnie należy przejść do etapu drugiego i zmienić natężenie do 0,025xPojemność znamionowa(A). Tutaj czas ładowania wynosi 4 godziny, co daje łącznie dobę, czyli 24 godziny.

Dla przykładu akumulator o pojemności 80Ah

Pierwszy etap to 0,25x80=20A i z takim natężeniem czas ładowania akumulatora wynosi 20 godzin

Etap drugi trwa 4 godziny, a natężenie prądu to 0,025x80=2A

Jak widać najprostsze jest użycie prostownika inteligentnego, który automatycznie dobierze wszystkie parametry i zadba o cały proces ładowania. Niemniej jednak przy zachowaniu pewnych zasad również posiadacze tych regulowanych mogą sprawnie i bez obaw o uszkodzenie czy zmniejszenie żywotności naładować akumulator swojego samochodu.

Zostaw swój komentarz

Promowane artykuły

Najnowsze porady eksperta

 • Czas ładowania akumulatora
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

  Akumulator pełni istotne funkcje w każdym aucie. W tych wyposażonych w silniki spalinowe jest drugim po alternatorze źródłem energii elektrycznej. Wydaje się więc, że jest mniej ważny, jednakże to właśnie dzięki niemu działa układ zapłonowy i rozrusznik, pozwalające na uruchomienie samochodu. Umożliwia on też chociażby włączenie oświetlenia postojowego, ogrzewania, nadmuchu czy klimatyzacji oraz słuchanie radia przy wyłączonym silniku. Aby pełnić swoje funkcje musi mieć dostarczaną energię, którą akumuluje i później, w razie potrzeby, oddaje. W sprawnie działającej instalacji samochodowej odpowiada za to alternator wspomagany przez regulator napięcia, dzięki któremu jego nominalna wartość jest na stałym poziomie 14,4V. Wystarczy więc regularne…

  Czytaj więcej
 • Tryb parkingowy w kamerach samochodowych – jak działa?
  • wtorek, 22 styczeń 2019

  Kamera samochodowa to intuicyjne oraz funkcjonalne urządzenie. Posiada wiele funkcji, które mają za zadanie ułatwić podróżowanie w każdych warunkach. Jedną z nich jest właśnie tryb parkingowy. Jak działa tak funkcja? W poniższym artykule przedstawimy zalety jej posiadania.

  Czytaj więcej
 • Czy kupując nowy akumulator trzeba oddać stary?
  • piątek, 18 styczeń 2019

  Akumulator to urządzenie rozruchowe, stanowiące olbrzymie zagrożenie dla środowiska naturalnego. Z tego powodu zużytego akumulatora nie można tak po prostu wyrzucić do kosza na śmieci, a w jego miejsce zakupić nowy egzemplarz. Istotne znaczenie dla ograniczenia ryzyka skażenia gleby lub wody przez wyciek substancji w nim zawartych, ma przestrzeganie odpowiednich, regulowanych prawnie zasad ich zbiórki oraz recyklingu. Aktem prawnym, który określa reguły obrotu akumulatorami jest Ustawa z 24 kwietnia 2009r. o bateriach i akumulatorach. Zapoznając się z jej zapisami można uzyskać odpowiedź na pytanie, czy kupując nowy akumulator trzeba oddać stary?

  Czytaj więcej
 • Co zrobić kiedy kierowca, który spowodował kolizję uciekł?
  • czwartek, 17 styczeń 2019

  Co robić kiedy kierowca, który spowodował kolizję uciekł z miejsca zdarzenia? Kłopoty związane z ucieczką z miejsca wypadku, nie  tylko powodują problemy z tytułu ubezpieczenia samochodu. Jeśli sprawca jest nieznany, naprawa będzie finansowana w ramach AC poszkodowanego – to wiąże się z wyższymi składkami i utratą zniżki. Niestety, ucieczka przez innego kierowcę po wcześniejszym spowodowaniu kolizji/obtarcia nie jest tak rzadka, jak mogłoby się wydawać.  W takiej sytuacji ustalenie, w jaki sposób roszczenie ubezpieczeniowe będzie obsługiwane, może być trudną sytuacją.

  Czytaj więcej

News

 • Luksus na miarę samochodów
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

   Samochody luksusowe – pragnienie i rozkosz, która znajduje się w sferze naszych najskrytszych marzeń i na którą tylko wybrani mogą sobie pozwolić. Nie tylko powodują spustoszenie w naszych portfelach, ale i na ulicach. Kto z nas nie zatrzymał się, żeby spojrzeć w oczy takiej prawdziwej bestii?

  Czytaj więcej
 • Najciekawsze polskie projekty samochodów
  • czwartek, 17 styczeń 2019

  Choć na obecnym rynku motoryzacyjnym trudno szukać pojazdu, który byłby oparty na polskim projekcie, nie zawsze tak było. Modyfikacje istniejących projektów, ulepszenia, albo nowatorskie rozwiązania być może wykorzystywane później, choć nieoficjalnie w innych popularnych europejskich pojazdach pojawiały się na przestrzeni lat w dużej ilości. Choć sytuacja Polski jako twórcy i producenta na rynku motoryzacyjnym nigdy nie była znacząca, jest kilka ciekawych prototypów aut, które warto poznać, choć nigdy nie zyskały szansy na seryjną produkcję. Również współczesne polskie projekty samochodów wzbudzają zainteresowanie i być może zaistnieją za jakiś czas na świecie.

  Czytaj więcej
 • Innowacyjny system Kia R.E.A.D
  • poniedziałek, 21 styczeń 2019

  Największe na świecie elektroniczne Targi CES 2019 określają trendy technologiczne, jakie czekają nas już w niedalekiej przyszłości. Jeśli tylko projekty ukazane w Las Vegas na targach CES 2019 dałoby się zrealizować, oznaczałoby to rewolucję w motoryzacji. Uwagę wielu zwiedzających przyciągnął zwłaszcza system R.E.A.D. Projekt zaprezentowany przez firmę Kia przeniósł nas do czasów jazdy w pełni autonomicznej i sprawnej mobilności.

  Czytaj więcej
 • Telewizor w aucie? Byton M-Byte pokazuje, że można. Tylko po co?
  • środa, 16 styczeń 2019

  Telewizor w aucie, czyli kiedy próbujemy wynaleźć koło na nowo Telewizor w aucie wydaje się być średnio trafionym pomysłem. Już 17 calowy wyświetlacz, montowany w samochodach marki Tesla, daje się kierowcom mocno we znaki ze względu na swoje właściwości rozpraszające i oślepiające, ktoś jednak wpadł na pomysł, że jest on... wciąż za mały. Projektanci pojazdu zwącego się Byton M-Byte postawili wszystko na jedną kartę, projektując pojazd wyposażony w 49 calowy ekran, tuż pod przednią szybą. Projekt ten nie tylko wyszedł poza stadium projektu koncepcyjnego, lecz wręcz wkroczył powolnymi, śmiałymi krokami na ścieżkę masowej produkcji. Pytanie brzmi - czy słusznie? Opinie…

  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl