Czas ładowania akumulatora

28 styczeń 2019
czas ładowania akumulatora czas ładowania akumulatora

Akumulator pełni istotne funkcje w każdym aucie. W tych wyposażonych w silniki spalinowe jest drugim po alternatorze źródłem energii elektrycznej. Wydaje się więc, że jest mniej ważny, jednakże to właśnie dzięki niemu działa układ zapłonowy i rozrusznik, pozwalające na uruchomienie samochodu. Umożliwia on też chociażby włączenie oświetlenia postojowego, ogrzewania, nadmuchu czy klimatyzacji oraz słuchanie radia przy wyłączonym silniku. Aby pełnić swoje funkcje musi mieć dostarczaną energię, którą akumuluje i później, w razie potrzeby, oddaje. W sprawnie działającej instalacji samochodowej odpowiada za to alternator wspomagany przez regulator napięcia, dzięki któremu jego nominalna wartość jest na stałym poziomie 14,4V. Wystarczy więc regularne korzystanie z samochodu i przebywanie nim więcej niż kilku kilometrów, by utrzymać odpowiedni poziom naładowania.

Czas ładowania akumulatora

Zdarza się jednak, że z powodu roztargnienia (np. pozostawienie włączonych świateł na dłuższy czas przy wyłączonym silniku), okazjonalnej jazdy i to na krótkie trasy (np. do pobliskiego sklepu) lub niesprawnej instalacji elektrycznej czy chociażby mrozu, akumulator rozładowuje się i trzeba dostarczyć mu energii z innego źródła. Służą do tego prostowniki. Aby prawidłowo z nich korzystać należy wiedzieć jakiego natężenia prądu użyć oraz znać czas ładowania akumulatora. Jakie zatem są zasady?Jak używać prostownika?

Wydaje się, że wystarczy podłączyć przewody i uruchomić go, ale tak można byłoby uogólnić działanie co najwyżej tych nowoczesnych, automatycznych, tzw. inteligentnych. Dbają one o cały proces i nawet przerywają go, gdy odpowiedni czas ładowania akumulatora minie. Inaczej sprawa wygląda w przypadku prostowników wymagających regulacji. Tam trzeba postępować według pewnych zasad. Aby tak było należy ustalić kilka rzeczy. Czas ładowania akumulatora prostownikiem zależy między innymi od tego, w jak dużym stopniu jest on rozładowany, natężenia prądu, wartości napięcia ładowania oraz rodzaju akumulatora. Znając te dane można być spokojnym o prawidłowo przeprowadzony proces oraz zachowanie żywotności baterii. Bez tego natomiast łatwo o popełnienie błędu. Przykładowo zbyt długi czas ładowania akumulatora może nawet go uszkodzić. Niekorzystne jest także zbyt duże natężenie prądu, dlatego też dobrze wiedzieć jak te parametry ustawić.

Jak dobierać parametry ładowania?

Zasady ładowania są różne, w zależności od rodzaju akumulatora. Inne dotyczą tzw. bezobsługowych, czyli szczelnie zamkniętych VRLA (GEL oraz AGM), a inne kwasowych. Dla tych drugich nieprzekraczalnym natężeniem prądu jest 10% wartości stanowiącej ich pojemność, np. przy pojemności 77Ah natężenie powinno wynosić maksymalnie 7,7A. Jeśli chodzi czas ładowania akumulatora kwasowego to przy maksymalnym natężeniu nie może przekraczać 10 godzin. Dla zachowania jego dłuższej żywotności warto jednak natężenie obniżyć, np. o połowę, jednak wtedy ładowanie trwa dwa razy dłużej. Ten czas dotyczy sytuacji od maksymalnego rozładowania do maksymalnego naładowania. Różnił się zatem będzie w zależności od poziomu, z którego się startuje.

Kalkulator czasu ładowania akumulatora

Jeśli ktoś chce ułatwić sobie sprawę i nie zastanawiać się jak obliczyć czas ładowania akumulatora to z pomocą przychodzi Internet. Bez większego problemu można znaleźć w wyszukiwarce kalkulator czasu ładowania akumulatora, dzięki któremu można poznać odpowiednie parametry. Wystarczy podać pojemność, zmierzone napięcie w akumulatorze i natężenie prądu, a następnie kliknąć Oblicz. Po chwili pojawi się odpowiedź z czasem ładowania akumulatora prostownikiem przy podanych założeniach, a nawet zalecane maksymalne dla tej pojemności natężenie prądu. Należy też mieć na uwadze temperaturę akumulatora. Im wyższa tym łatwiej o uszkodzenie, a dopuszczalna to 45 stopni Celsjusza.

Link >> http://marcinmazurek.com.pl/kalkulator-czasu-ladowania-akumulatora

 Inaczej sprawa wygląda w przypadku źródeł prądu typu VRLA. Czas ładowania akumulatora bezobsługowego jest różny w zależności od etapu, a te są dwa. Należy przede wszystkim pamiętać o stałej wartości napięcia na poziomie 14,4V. Można wykorzystać do obliczenia czasu ładowania akumulatora kalkulator. Nie jest niezbędny, szczególnie przy chociażby akumulatorze o pojemności 100Ah, ale ułatwia liczenie.

Jak obliczyć czas ładowania akumulatora bezobsługowego?

Pierwszy etap wymaga, aby maksymalne natężenie prądu nie przekraczało 0,25xPojemność znamionowa (A). Czas ładowania akumulatora prostownikiem w tym przypadku wynosi 20 godzin. Następnie należy przejść do etapu drugiego i zmienić natężenie do 0,025xPojemność znamionowa(A). Tutaj czas ładowania wynosi 4 godziny, co daje łącznie dobę, czyli 24 godziny.

Dla przykładu akumulator o pojemności 80Ah

Pierwszy etap to 0,25x80=20A i z takim natężeniem czas ładowania akumulatora wynosi 20 godzin

Etap drugi trwa 4 godziny, a natężenie prądu to 0,025x80=2A

Jak widać najprostsze jest użycie prostownika inteligentnego, który automatycznie dobierze wszystkie parametry i zadba o cały proces ładowania. Niemniej jednak przy zachowaniu pewnych zasad również posiadacze tych regulowanych mogą sprawnie i bez obaw o uszkodzenie czy zmniejszenie żywotności naładować akumulator swojego samochodu.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Ładowarka Stef-pol EST-514 12V 15A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-514 12V 15A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 ÷ 150Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego…

  Czytaj więcej
 • CTEK ON BOARD CHARGING
  • czwartek, 02 listopad 2017

  System ładowania CTEK ON BOARD CHARGING pozwala cieszyć się maksymalną pojemnością baterii, jest również idealną ładowarką dla pojazdów bez dostępu do sieci.

  Tags: CTEK
  Czytaj więcej
 • Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A
  • niedziela, 01 październik 2017

  Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A - Przenośne urządzenie rozruchowe BOOSTER przeznaczone jest do rozruchu silnika w trudnych warunkach a także do zasilania urządzeń na napięcie DC 12V np.: TV, radia, komputera, żarówki itp.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Centra EFB
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Przeznaczona jest do pojazdów mikrohybrydowych wyposażonych w system Start & Stop. Dzięki technologii EFB akumulatory tego typu zapewniają optymalne działanie w ekstremalnych zastosowaniach pracy pojazdu jakim jest system Start & Stop. Auto wyposażone w taki system wykonuje w ciągu doby nawet kilkadziesiąt razy większą ilość rozruchów niż samochodów bez tego…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Serwis klimatyzacji Ciechanów – Kiedy dokonać serwisu w pojazdach.
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Regularne czyszczenie i serwisowanie klimatyzacji to konieczność, jeśli zależy nam na tym, by móc cieszyć się z niższej temperatury w nagrzanym samochodzie. Warto również pamiętać o tym, że oprócz chłodzenia, klimatyzacja oczyszcza powietrze. Jeśli działa sprawnie i jest włączona, może skutecznie zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów. Ponadto dzięki niej w powietrzu nie ma pyłków ani kurzu. Czyste powietrze w samochodzie pozwala uniknąć groźnych chorób, takich jak legionelloza, która bardzo przypomina ciężkie zapalenie płuc.

  Czytaj więcej
 • Korzystanie z samochodu bez jego kupowania
  • piątek, 12 lipiec 2019

  Korzystanie z samochodu należy do wygodnych rozwiązań. Wsiadając do niego, można w komfortowych warunkach przejechać z miejsca na miejsce. Jeśli nie ma się własnego, można skorzystać z oferty udzielanej w ramach usługi wynajem aut.

  Czytaj więcej
 • Jak często należy wymieniać filtr powietrza?
  • sobota, 15 czerwiec 2019

  Filtry są częściami eksploatacyjnymi pojazdu, ulegającymi codziennym zabrudzeniom, mającym wpływ na pracę silnika. Podczas regularnego serwisu motocykla jednym z elementów, o których trzeba pamiętać, jest filtr powietrza. Mocno zanieczyszczony, może prowadzić do zaburzenia trwałości, a nawet uszkodzenia jednostki napędowej.

  Czytaj więcej
 • Od czego zależy żywotność opony
  • poniedziałek, 08 lipiec 2019

  Dzisiejsze konstrukcje samochodów, a przede wszystkim wyśrubowane parametry techniczne, nastawione są na zapewnienie jak najlepszych osiągów. Dzieje się tak dlatego, że takie są podstawowe oczekiwania podażowe, stąd produkcja aut ukierunkowana jest bardziej na aspekty wizualne i technologiczne, niż na bezpieczeństwo. Klienci zapominają, że jeździe takim autem, towarzyszą olbrzymie przeciążenia, potencjalnie zagrażające bezpieczeństwu. W sytuacji, kiedy pojazd jest nowy, a wszystkie systemy kontrolujące i stabilizujące są w pełni sprawne, to ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji samochodu jest stosunkowo niewielkie. Problem zaczyna być poważny, w momencie, gdy pojazd ma już swoje lata, a na dodatek właściciel nie przywiązuje należytej uwagi do elementów, jakie tak naprawdę mają…

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej