Oświetlenie w aucie - jakie żarówki do samochodu?
Wyróżniony

18 luty 2019
Oświetlenie w aucie - jakie żarówki do samochodu?

Oświetlenie w samochodzie to obowiązek. Każdy kierowca powinien regularnie sprawdzać, czy wszystkie światła działają prawidłowo. Nie bez powodu wymagane jest oświetlenie w samochodzie. Powoduje ono, że Twój samochód jest widoczny na drodze, a Ty widzisz rozświetloną trasę i otoczenie. Szczególnie istotne jest to po zmroku - widoczność gwałtownie maleje, a także zimą, gdy przez większość doby na dworze panują ciemności.

 

Samodzielna wymiana żarówki możliwa jest w starszych modelach samochodów, natomiast w nowszych jest z tym większy problem. Dlatego jeśli nie potrafisz samodzielnie jej wymienić bądź znajdujesz się w nocy w środku lasu, to zaufaj pomocy drogowej i wezwij ją na miejsce, a oni wykonają zadanie za Ciebie.

Rodzaje świateł - jakie są?

Światła samochodowe dzielą się na dwie podstawowe grupy świateł. Do pierwszej należą światła oświetleniowe. Wpisują się do nich:

 • światła drogowe,

 • światła mijania.

Drugą grupą są światła mijania. Zaliczają się do nich:

 • światła pozycyjne,

 • światła stopu,

 • światła obrysowe,

 • kierunkowskazy.

Mechanizmy sterujące światłami są proste. Do funkcjonowania potrzebują tradycyjnych żarówek, które posiadają oznaczenia literowe: P, R lub W. Popularnym przykładem dobrych żarówek to W5W używane w kierunkowskazach oraz światłach bocznych. Zwróć uwagę na oznaczenie oraz model, który powinien zawierać analogiczny symbol.

W ostatnich czasach popularnym rozwiązaniem są żarówki w nowoczesnej technologii LED. Posiadają wyższą trwałość i zużywają mniej prądu.

Żarówka - jaką wybrać?

Reflektory przednich świateł zazwyczaj posiadają żarówki halogenowe z oznaczeniami H1, H2 I H7. Ten rodzaj oświetlenia przeznaczony jest do świateł mijania oraz świateł drogowych. Istnieją także inne oznaczenia na ten rodzaj żarówek. Są to określenia takie jak: P43t czy PX26d. Funkcjonują zamiennie, co oznacza, że halogen P34t jest tym samym co halogen H4. Co ważne, halogenowe żarówki posiadają swoje alternatywne modele wykonane w technologii LED. Jednak można je stosować wyłącznie w światłach przeznaczonych do jazdy dziennej. W światłach mijania oraz drogowych wykorzystywane są tylko żarówki halogenowe.

 

ksenony zarowka lampa swiatlo

Możliwość instalacji ksenonowych reflektorów jest przestrzegana bardzo restrykcyjnie

 

Bezpieczeństwo

Kupując żarówki do samochodu, unikaj przypadkowości. Rezygnuj z niemarkowych, przypadkowych lub niepewnych produktów. Użycie takiej niepotrzebnie zwiększa ryzyko awarii i tym samym obniża poziom bezpieczeństwa na drodze sobie oraz innym współpasażerom. Chińskie podróbki żarówek nie posiadają filtrów UV, homologacji, która w Europie jest obowiązkowa. Z tego powodu możesz otrzymać mandat, a także zostanie odebrany Ci dowód rejestracyjny samochodu.

Ważną sprawą jest także instalacja ksenonowych reflektorów w miejscu, w którym powinny znajdować się światła halogenowe. Ten nielegalny proceder występuje także w Polsce. Zawsze możesz kupić halogenowe żarówki wyglądające bardziej designersko dla udoskonalenia wyglądu swojego auta.

Wymiana żarówki we własnym zakresie

Samodzielne wymienienie żarówki nie wydaje się być trudne, jednak wszystko zależy od modelu samochodu. W starszych pojazdach wyjęcie niesprawnej i włożenie nowej żarówki było prozaicznie proste. Inaczej sprawa wygląda w nowszych modelach samochodu. Przy niektórych nowych pojazdach konieczny jest nawet demontaż połowy przedniej części samochodu. Dlatego wymianę warto przećwiczyć kilka razy i to najlepiej w złych warunkach drogowych, przy słabym oświetleniu.

Aby zminimalizować częstotliwość wymian żarówek, powinieneś zadbać o dobry stan instalacji elektrycznej Twojego pojazdu. Bowiem ma ona ogromny wpływ na jakość i trwałość oświetlenia. Samochód osobowy powinien mieć napięcie nieprzekraczające 13,2 V. Przy zbyt wysokim napięciu instalacja elektryczna może obniżać żywotność oświetlenia. Natomiast, jeśli napięcie jest zbyt niskie, następuje słabsze rozgrzanie żarnika, a wiązki światła emitowanej mają dużo mniejszą moc.

Wymiana żarówki - jak to zrobić?

Poniższe rady nie sprawdzą się w każdym modelu samochodu, to zbiór najczęściej stosowanych mocowań świateł.

 

lampy tyl oswietlenie min

Łatwość w wymianie żarówki zależy ściśle od modelu samochodu

 

Jeśli zamierzasz wymienić żarówkę w aucie, powinieneś dotrzeć do tylnej części reflektora. Jeśli przestanie działać żarówka w świetle przednim, zazwyczaj wystarczy podnieść maskę, aby ją wymienić. W wypadku przepalenia się żarówki tylnej, niezbędne będzie podniesienie klapy bagażnika i obicia materiału.

Natomiast przy reflektorach przednich należy zdjąć plastikową osłonę przeciwpyłową, a później namierzyć żarówkę, którą chcesz wymienić.

Dla zabezpieczenia własnego zdrowia, należy zdjąć złącze elektryczne z danego źródła światła. Zrobisz to poprzez stanowcze, ale delikatne szarpnięcie, które odepnie złącze.

Jeśli przepaliło Ci się światło mijania, odbezpiecz metalową zawleczkę, którą jest zabezpieczone. Zrobisz to przyciskając jej górną część i kręcąc w lewo lub w prawo. Jeśli istnieje możliwość, to żarówkę wyjmiesz dzięki zatrzaskowi, w którym jest zamontowana.

Natomiast światła pozycyjne i kierunkowskazy bezproblemowo wykręcisz, ponieważ posiadają obrotowe wtyczki. Żarówki tylne zazwyczaj mocowane są w obudowie z zaślepką. Wystarczy ją zdjąć i w ten sposób uzyskasz dostęp do wnętrza reflektora.

Ważne jest, aby po wyjęciu żarówki i włożeniu w jej miejsce nowej, wszystkie czynności powtórzyć w odwrotnej kolejności.

Wymieniając żarówkę samemu należy zwrócić uwagę na odpowiedni sposób jej trzymania. Nie powinno się dotykać klosza bezpośrednio palcami. Poprzez dotykanie pozostawia się zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do skrócenia się żywotności lampy oraz matowienia szkła.

Staraj się także nie używać zbyt dużej siły, ponieważ duży nacisk może prowadzić do trwałych uszkodzeń zawleczki. Tymczasem przez wibrację żarówka mogłaby się przemieszczać, co uniemożliwiłoby prawidłową pracę reflektora.

W razie jakichkolwiek problemów na drodze, zawsze wybieraj sprawdzoną i pewną pomoc drogową.


Artykuł powstał we współpracy z firmą POA-BOJAN z Łodzi

Zostaw swój komentarz

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana opon zimowych
  • środa, 13 marzec 2019

  Obecnie, swój własny samochód posiada już niemal każda rodzina. Bez względu na to, czy jest to zupełnie nowy model czy też kupujemy auto używane, niezwykle ważne jest to, aby pamiętać o regularnej wymianie opon. Nie bez powodu, istnieją ich dwa podstawowe rodzaje, czyli opony letnie i opony zimowe. Każdy z nich jest stworzony z innego rodzaju gumy i posiada inne parametry, dzięki którym jesteśmy bezpieczniejsi na drodze. Co zatem warto wiedzieć na temat wymiany opon na zimowe? Oto kilka najważniejszych wskazówek.

  Czytaj więcej
 • Akumulator żelowy - zastosowanie, jak ładować?
  • poniedziałek, 11 marzec 2019

  Akumulator żelowy jest to jeden z rodzaju akumulatorów kwasowo-ołowianych z żelowym elektrolitem. Elektrolit został wytworzony w procesie zmieszania kwasu siarkowego oraz krzemionki. Akumulatory żelowe pierwszy raz ukazały się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Charakteryzują się przede wszystkim wysoką odpornością na ubytek elektrolitu w trakcie pracy elektrycznej, a także niskim samorozładowaniem. Przeważnie akumulatory żelowe produkowane są jako akumulatory typu VRLA. Do ich produkcji wykorzystywane są kolektory ze stopów ołowiu, niemających w sobie antymonu. Kolejną technologią zastosowaną w akumulatorach typu VRLA jest AGM. W absorptive glass mat elektrolit zostaje zaabsorbowany w separatorze wytworzonym z maty szklanej. Dzięki temu uniemożliwiono występowanie wycieku elektrolity z uszkodzonego mechanicznie akumulatora. Polepszyła…

  Czytaj więcej
 • Kiedy wymienić tarcze hamulcowe?
  • niedziela, 10 marzec 2019

  Kiedy wymienić tarcze hamulcowe? Naturalnym czynnikiem zmuszającym nas do wymiany tarcz hamulcowych jest ich zużycie, objawiające się po prostu utratą ich grubości. Minimalna grubość tarczy, przy której powinno przeprowadzić się jej wymianę, określana jest przez jej producenta. Jazda na w zużytych tarczach powoduje gorszą sprawność układu hamulcowego, w tym złe odprowadzanie ciepła. W przypadku dalszej jazdy na wyeksploatowanych tarczach, może dojść do ich skrzywienia a nawet pęknięcia. Nie trzeba wyjaśniać, jakie skutki może mieć taka sytuacja, dlatego pamiętajmy o częstym kontrolowaniu układu hamulcowego. Do sprawdzania ich grubości posłuży nam mikrometr.

  Czytaj więcej
 • Aby być swym najlepszym doradcą
  • niedziela, 10 marzec 2019

  Jak jeździć coraz szybciej i coraz bezpieczniej? Jak kontrolować i wykorzystywać poślizg? Jak upadać? Sekrety różnych rodzajów nawierzchni, rozwijania precyzji, sztuki hamowania i pokonywania zakrętów. To tylko wybrane zagadnienia, które w swych książkach omawia Keith Code, mistrz techniki jazdy motocyklem. Nawet motocykliści, którzy niezbyt lubią czytać – będą zaskoczeni sposobem przekazywania tajników mistrzowskiej jazdy. Wielu po przeczytaniu pierwszego tomu Przyspieszenia, sięgną po drugi – zawierający zaawansowane techniki jazdy.

  Czytaj więcej

News

 • Ranking akumulatorów 2018/2019
  • poniedziałek, 04 marzec 2019

  Ranking akumulatorów 2018/2019 - Każdy kierowca staje prędzej czy później przed decyzją o zakupie akumulatora do swojego auta. Wybór ten nie jest prosty, ze względu na olbrzymią i zróżnicowaną ofertę konkurencyjnych producentów. Trudne warunki atmosferyczne i intensywna eksploatacja samochodu to najlepszy i najbardziej wiarygodny test akumulatorów, jaki można sobie wyobrazić, ale większość z nas wolałaby nie robić tego samodzielnie. Cennymi wskazówkami są zatem wyniki w rankingach sprzedaży, wskazujące które modele cieszyły się największą popularnością wśród kupujących. Ta wiedza, w połączeniu ze znajomością zasad doboru właściwego dla danego samochodu akumulatora, znacznie zawęża pole wyboru i pozwala podjąć optymalną decyzję.

  Czytaj więcej
 • Luksus na miarę samochodów
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

   Samochody luksusowe – pragnienie i rozkosz, która znajduje się w sferze naszych najskrytszych marzeń i na którą tylko wybrani mogą sobie pozwolić. Nie tylko powodują spustoszenie w naszych portfelach, ale i na ulicach. Kto z nas nie zatrzymał się, żeby spojrzeć w oczy takiej prawdziwej bestii?

  Czytaj więcej
 • Najciekawsze polskie projekty samochodów
  • czwartek, 17 styczeń 2019

  Choć na obecnym rynku motoryzacyjnym trudno szukać pojazdu, który byłby oparty na polskim projekcie, nie zawsze tak było. Modyfikacje istniejących projektów, ulepszenia, albo nowatorskie rozwiązania być może wykorzystywane później, choć nieoficjalnie w innych popularnych europejskich pojazdach pojawiały się na przestrzeni lat w dużej ilości. Choć sytuacja Polski jako twórcy i producenta na rynku motoryzacyjnym nigdy nie była znacząca, jest kilka ciekawych prototypów aut, które warto poznać, choć nigdy nie zyskały szansy na seryjną produkcję. Również współczesne polskie projekty samochodów wzbudzają zainteresowanie i być może zaistnieją za jakiś czas na świecie.

  Czytaj więcej
 • Innowacyjny system Kia R.E.A.D
  • poniedziałek, 21 styczeń 2019

  Największe na świecie elektroniczne Targi CES 2019 określają trendy technologiczne, jakie czekają nas już w niedalekiej przyszłości. Jeśli tylko projekty ukazane w Las Vegas na targach CES 2019 dałoby się zrealizować, oznaczałoby to rewolucję w motoryzacji. Uwagę wielu zwiedzających przyciągnął zwłaszcza system R.E.A.D. Projekt zaprezentowany przez firmę Kia przeniósł nas do czasów jazdy w pełni autonomicznej i sprawnej mobilności.

  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl