Ucando

Oświetlenie w aucie - jakie żarówki do samochodu?

18 luty 2019
Oświetlenie w aucie - jakie żarówki do samochodu?

Oświetlenie w samochodzie to obowiązek. Każdy kierowca powinien regularnie sprawdzać, czy wszystkie światła działają prawidłowo. Nie bez powodu wymagane jest oświetlenie w samochodzie. Powoduje ono, że Twój samochód jest widoczny na drodze, a Ty widzisz rozświetloną trasę i otoczenie. Szczególnie istotne jest to po zmroku - widoczność gwałtownie maleje, a także zimą, gdy przez większość doby na dworze panują ciemności.

 

Samodzielna wymiana żarówki możliwa jest w starszych modelach samochodów, natomiast w nowszych jest z tym większy problem. Dlatego jeśli nie potrafisz samodzielnie jej wymienić bądź znajdujesz się w nocy w środku lasu, to zaufaj pomocy drogowej i wezwij ją na miejsce, a oni wykonają zadanie za Ciebie.

Rodzaje świateł - jakie są?

Światła samochodowe dzielą się na dwie podstawowe grupy świateł. Do pierwszej należą światła oświetleniowe. Wpisują się do nich:

 • światła drogowe,

 • światła mijania.

Drugą grupą są światła mijania. Zaliczają się do nich:

 • światła pozycyjne,

 • światła stopu,

 • światła obrysowe,

 • kierunkowskazy.

Mechanizmy sterujące światłami są proste. Do funkcjonowania potrzebują tradycyjnych żarówek, które posiadają oznaczenia literowe: P, R lub W. Popularnym przykładem dobrych żarówek to W5W używane w kierunkowskazach oraz światłach bocznych. Zwróć uwagę na oznaczenie oraz model, który powinien zawierać analogiczny symbol.

W ostatnich czasach popularnym rozwiązaniem są żarówki w nowoczesnej technologii LED. Posiadają wyższą trwałość i zużywają mniej prądu.

Żarówka - jaką wybrać?

Reflektory przednich świateł zazwyczaj posiadają żarówki halogenowe z oznaczeniami H1, H2 I H7. Ten rodzaj oświetlenia przeznaczony jest do świateł mijania oraz świateł drogowych. Istnieją także inne oznaczenia na ten rodzaj żarówek. Są to określenia takie jak: P43t czy PX26d. Funkcjonują zamiennie, co oznacza, że halogen P34t jest tym samym co halogen H4. Co ważne, halogenowe żarówki posiadają swoje alternatywne modele wykonane w technologii LED. Jednak można je stosować wyłącznie w światłach przeznaczonych do jazdy dziennej. W światłach mijania oraz drogowych wykorzystywane są tylko żarówki halogenowe.

 

ksenony zarowka lampa swiatlo

Możliwość instalacji ksenonowych reflektorów jest przestrzegana bardzo restrykcyjnie

 

Bezpieczeństwo

Kupując żarówki do samochodu, unikaj przypadkowości. Rezygnuj z niemarkowych, przypadkowych lub niepewnych produktów. Użycie takiej niepotrzebnie zwiększa ryzyko awarii i tym samym obniża poziom bezpieczeństwa na drodze sobie oraz innym współpasażerom. Chińskie podróbki żarówek nie posiadają filtrów UV, homologacji, która w Europie jest obowiązkowa. Z tego powodu możesz otrzymać mandat, a także zostanie odebrany Ci dowód rejestracyjny samochodu.

Ważną sprawą jest także instalacja ksenonowych reflektorów w miejscu, w którym powinny znajdować się światła halogenowe. Ten nielegalny proceder występuje także w Polsce. Zawsze możesz kupić halogenowe żarówki wyglądające bardziej designersko dla udoskonalenia wyglądu swojego auta.

Wymiana żarówki we własnym zakresie

Samodzielne wymienienie żarówki nie wydaje się być trudne, jednak wszystko zależy od modelu samochodu. W starszych pojazdach wyjęcie niesprawnej i włożenie nowej żarówki było prozaicznie proste. Inaczej sprawa wygląda w nowszych modelach samochodu. Przy niektórych nowych pojazdach konieczny jest nawet demontaż połowy przedniej części samochodu. Dlatego wymianę warto przećwiczyć kilka razy i to najlepiej w złych warunkach drogowych, przy słabym oświetleniu.

Aby zminimalizować częstotliwość wymian żarówek, powinieneś zadbać o dobry stan instalacji elektrycznej Twojego pojazdu. Bowiem ma ona ogromny wpływ na jakość i trwałość oświetlenia. Samochód osobowy powinien mieć napięcie nieprzekraczające 13,2 V. Przy zbyt wysokim napięciu instalacja elektryczna może obniżać żywotność oświetlenia. Natomiast, jeśli napięcie jest zbyt niskie, następuje słabsze rozgrzanie żarnika, a wiązki światła emitowanej mają dużo mniejszą moc.

Wymiana żarówki - jak to zrobić?

Poniższe rady nie sprawdzą się w każdym modelu samochodu, to zbiór najczęściej stosowanych mocowań świateł.

 

lampy tyl oswietlenie min

Łatwość w wymianie żarówki zależy ściśle od modelu samochodu

 

Jeśli zamierzasz wymienić żarówkę w aucie, powinieneś dotrzeć do tylnej części reflektora. Jeśli przestanie działać żarówka w świetle przednim, zazwyczaj wystarczy podnieść maskę, aby ją wymienić. W wypadku przepalenia się żarówki tylnej, niezbędne będzie podniesienie klapy bagażnika i obicia materiału.

Natomiast przy reflektorach przednich należy zdjąć plastikową osłonę przeciwpyłową, a później namierzyć żarówkę, którą chcesz wymienić.

Dla zabezpieczenia własnego zdrowia, należy zdjąć złącze elektryczne z danego źródła światła. Zrobisz to poprzez stanowcze, ale delikatne szarpnięcie, które odepnie złącze.

Jeśli przepaliło Ci się światło mijania, odbezpiecz metalową zawleczkę, którą jest zabezpieczone. Zrobisz to przyciskając jej górną część i kręcąc w lewo lub w prawo. Jeśli istnieje możliwość, to żarówkę wyjmiesz dzięki zatrzaskowi, w którym jest zamontowana.

Natomiast światła pozycyjne i kierunkowskazy bezproblemowo wykręcisz, ponieważ posiadają obrotowe wtyczki. Żarówki tylne zazwyczaj mocowane są w obudowie z zaślepką. Wystarczy ją zdjąć i w ten sposób uzyskasz dostęp do wnętrza reflektora.

Ważne jest, aby po wyjęciu żarówki i włożeniu w jej miejsce nowej, wszystkie czynności powtórzyć w odwrotnej kolejności.

Wymieniając żarówkę samemu należy zwrócić uwagę na odpowiedni sposób jej trzymania. Nie powinno się dotykać klosza bezpośrednio palcami. Poprzez dotykanie pozostawia się zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do skrócenia się żywotności lampy oraz matowienia szkła.

Staraj się także nie używać zbyt dużej siły, ponieważ duży nacisk może prowadzić do trwałych uszkodzeń zawleczki. Tymczasem przez wibrację żarówka mogłaby się przemieszczać, co uniemożliwiłoby prawidłową pracę reflektora.

W razie jakichkolwiek problemów na drodze, zawsze wybieraj sprawdzoną i pewną pomoc drogową.


Artykuł powstał we współpracy z firmą POA-BOJAN z Łodzi

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Varta Professional Deep Cycle
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulator Varta Deep Cycle został zaprojektowany tak, by się głęboko rozładowywał, zanim zacznie proces ponownego ładowania. W przeciwieństwie do niego typowe akumulatory rozruchowe są skonstruowane z myślą o dostarczaniu szybkich, krótkich dawek energii w celu rozruchu silnika. Płyty w akumulatorach VARTA Professional Deep Cycle posiadają gęstszy materiał aktywny niż płyty…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Centra Standard
  • środa, 20 wrzesień 2017

  CENTRA STANDARD to akumulatory obecny na rynku od wielu lat. Cenne doświadczenia zdobyte przy jego produkcji wykorzystane zostały przy tworzeniu kolejnych serii akumulatorów . Produkowany zgodnie z międzynarodowymi normami, w oparciu o najlepsze i bezpieczne technologie łączy tradycję z nowoczesnością. Centra STANDARD to akumulator dedykowany autom z podstawowym wyposażeniem.

  Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-509 24V 2,5A
  • poniedziałek, 02 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-509 24V 2,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 17 ÷ 30Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Duracell EXTREME EFB
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Duracell Extreme EFB to idealny wybór do dobrze wyposażonych samochodów lub z podstawowym systemem start stop. Duży wzrost zapotrzebowania na pobór prądu przez urządzenia pokładowe w nowoczesnych samochodach osobowych stawia akumulatorom stale nowe wymagania. Technologia czystego wapnia dla wyższej mocy rozruchu, system Double Top jako ochrona przed wylaniem się…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Mieszanie elektrolitu czyli zapobieganie stratyfikacji elektrolitu
  • wtorek, 21 maj 2019

  Przed każdorazowym ładowaniem akumulatora warto sprawdzić poziom elektrolitu, dzięki czemu zapobiegniemy tak zwanemu przeładowaniu napięcia na biegunach. W celu sprawdzenia poziomu elektrolitu wystarczy przechylić akumulator w tył i w przód lub tez użyć specjalistycznego, profesjonalnego miernika poziomu elektrolitu. 

  Czytaj więcej
 • Rozwarstwienie elektrolitu czyli stratyfikacja
  • wtorek, 21 maj 2019

  Rozwarstwienie elektrolitu to pojęcie, które jest bardzo często spotykane podczas pracy z akumulatorami statycznymi w wersji kwasowo-ołowiowej. Taki proces następuje w akumulatorach, które są w stu procentach rozładowane. W wyniku tego elektrolit znajdujący się na dnie akumulatora ulega gęstnieniu, natomiast w górnych warstwach dochodzi do jego rozrzedzenia. To niepokojące zjawisko, któremu należy starać się zapobiegać. Oczywiście najlepiej jest to czynić na co dzień, dbając o swoje akumulatory i regularnie je ładując.

  Czytaj więcej
 • Jak kupić auto używane
  • środa, 15 maj 2019

  Samochodów przybywa każdego dnia. Według badań jest ich więcej niż ludzi w dużych miastach. Jednak czy Polacy zarabiają, aż tak dużo, że mogą sobie pozwolić na kupowanie nowych aut z salonu? Odpowiedź niestety nie będzie twierdząca, ponieważ w większości samochody kupowane w Polsce pochodzą z rynku wtórnego. Można nawet znaleźć opinie mechaników, którzy twierdzą, że jak przyjedzie do nich samochód z 2010 roku to jest to nówka. Kupowanie auta używanego wcale nie należy do najprostszych rzeczy i właśnie, dlatego warto zainteresować się tym tematem. Przed czym się ustrzec i co sprawdzić przed zakupem samochodu od handlarza albo z aukcji internetowych. To wszystko…

  Czytaj więcej
 • Jak dbać o kondycję samochodu i nie zbankrutować?
  • środa, 15 maj 2019

  Właściwy stan techniczny samochodu to nie tylko poczucie komfortu i niezawodność pojazdu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Stan ten gwarantuje regularna wymiana części eksploatacyjnych i dopilnowanie podstawowych obowiązków serwisowych. Zaniedbania na tym polu oznaczają skrócenie żywotność pojazdu, a także skutkują zwiększonymi wydatkami.

  Czytaj więcej

News

 • Baterie, akumulatory, prostowniki - Poradnik
  • wtorek, 21 maj 2019

  Baterie trakcyjne, jak również akumulatory, a co za tym idzie, prostowniki znajdują zastosowanie w wielu branżach. Niestety, nawet najlepsze artykuły czasem odmawiają posłuszeństwa, a wtedy, w zależności od konkretnego przypadku, niezbędne są obsługa serwisowa, regeneracja bądź naprawa, a nawet zakup nowej baterii bądź prostownika.

  Czytaj więcej
 • Wodorowanie, czyli odmładzanie silnika
  • wtorek, 21 maj 2019

  Nagar to nieproszony gość w samochodzie, który wkrada się w momencie spalania mieszanki paliwa z olejem silnikowym. Do rozrostu osadu przyczynia się również "uszlachetnianie" paliwa, czyli stosowanie dodatków redukujących spalanie stukowe. Powstałe substancje osadzają się na silniku, który zaczyna pracować za głośno, a podzespoły, głównie zawory silnika, pierścienie tłokowe i turbosprężarka, zużywają się bardzo szybko. Istnieje jednak bezpieczny i nieinwazyjny sposób, by temu zaradzić.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Rocket
  • piątek, 10 maj 2019

  Na polskim rynku pojawiła się ostatnio firma Rocket, producent zespołów baterii, który od 28 lat z powodzeniem tworzy akumulatory samochodowe. Rocket Batt to firma założona prawie 30 lat temu. Długa tradycja i ciągłe dążenie do doskonalenia technologii, a także procesu produkcji, w szybkim tempie pcha do przodu przedsiębiorstwo, które nie spoczywa na laurach, dbając o ciągły rozwój. Akumulatory Rocket można znaleźć między innymi w nowych samochodach marki KIA, która zasłynęła ostatnio z trwałości komponentów i wysokiej jakości produkowanych samochodów. Firma współpracuje również z takimi markami jak Ford czy Samsung. Zaufanie tak dużych klientów, mocno przemawia za jakością oferowanych podzespołów.

  Czytaj więcej
 • Najnowszy sedan Cadillac'a - CT5
  • niedziela, 05 maj 2019

  Salony samochodowe przyciągają wielu miłośników motoryzacji i są okazją do zaprezentowania nie tylko bieżącej oferty koncernów samochodowych czy prototypów, ale także premier nowych modeli. Kwiecień tego roku przyniósł dwie tego typu imprezy. Jedną z nich był salon w Szanghaju, odbywający się w dniach 16-25 kwietnia, a drugą jej amerykański odpowiednik w Nowym Jorku, trwający od 19 do 29 kwietnia. To właśnie amerykańska impreza przyniosła prezentację najnowszego sedana Cadillac’a – CT5.

  Czytaj więcej