Oświetlenie w aucie - jakie żarówki do samochodu?

18 luty 2019
Oświetlenie w aucie - jakie żarówki do samochodu?

Oświetlenie w samochodzie to obowiązek. Każdy kierowca powinien regularnie sprawdzać, czy wszystkie światła działają prawidłowo. Nie bez powodu wymagane jest oświetlenie w samochodzie. Powoduje ono, że Twój samochód jest widoczny na drodze, a Ty widzisz rozświetloną trasę i otoczenie. Szczególnie istotne jest to po zmroku - widoczność gwałtownie maleje, a także zimą, gdy przez większość doby na dworze panują ciemności.

 

Samodzielna wymiana żarówki możliwa jest w starszych modelach samochodów, natomiast w nowszych jest z tym większy problem. Dlatego jeśli nie potrafisz samodzielnie jej wymienić bądź znajdujesz się w nocy w środku lasu, to zaufaj pomocy drogowej i wezwij ją na miejsce, a oni wykonają zadanie za Ciebie.

Rodzaje świateł - jakie są?

Światła samochodowe dzielą się na dwie podstawowe grupy świateł. Do pierwszej należą światła oświetleniowe. Wpisują się do nich:

 • światła drogowe,

 • światła mijania.

Drugą grupą są światła mijania. Zaliczają się do nich:

 • światła pozycyjne,

 • światła stopu,

 • światła obrysowe,

 • kierunkowskazy.

Mechanizmy sterujące światłami są proste. Do funkcjonowania potrzebują tradycyjnych żarówek, które posiadają oznaczenia literowe: P, R lub W. Popularnym przykładem dobrych żarówek to W5W używane w kierunkowskazach oraz światłach bocznych. Zwróć uwagę na oznaczenie oraz model, który powinien zawierać analogiczny symbol.

W ostatnich czasach popularnym rozwiązaniem są żarówki w nowoczesnej technologii LED. Posiadają wyższą trwałość i zużywają mniej prądu.

Żarówka - jaką wybrać?

Reflektory przednich świateł zazwyczaj posiadają żarówki halogenowe z oznaczeniami H1, H2 I H7. Ten rodzaj oświetlenia przeznaczony jest do świateł mijania oraz świateł drogowych. Istnieją także inne oznaczenia na ten rodzaj żarówek. Są to określenia takie jak: P43t czy PX26d. Funkcjonują zamiennie, co oznacza, że halogen P34t jest tym samym co halogen H4. Co ważne, halogenowe żarówki posiadają swoje alternatywne modele wykonane w technologii LED. Jednak można je stosować wyłącznie w światłach przeznaczonych do jazdy dziennej. W światłach mijania oraz drogowych wykorzystywane są tylko żarówki halogenowe.

 

ksenony zarowka lampa swiatlo

Możliwość instalacji ksenonowych reflektorów jest przestrzegana bardzo restrykcyjnie

 

Bezpieczeństwo

Kupując żarówki do samochodu, unikaj przypadkowości. Rezygnuj z niemarkowych, przypadkowych lub niepewnych produktów. Użycie takiej niepotrzebnie zwiększa ryzyko awarii i tym samym obniża poziom bezpieczeństwa na drodze sobie oraz innym współpasażerom. Chińskie podróbki żarówek nie posiadają filtrów UV, homologacji, która w Europie jest obowiązkowa. Z tego powodu możesz otrzymać mandat, a także zostanie odebrany Ci dowód rejestracyjny samochodu.

Ważną sprawą jest także instalacja ksenonowych reflektorów w miejscu, w którym powinny znajdować się światła halogenowe. Ten nielegalny proceder występuje także w Polsce. Zawsze możesz kupić halogenowe żarówki wyglądające bardziej designersko dla udoskonalenia wyglądu swojego auta.

Wymiana żarówki we własnym zakresie

Samodzielne wymienienie żarówki nie wydaje się być trudne, jednak wszystko zależy od modelu samochodu. W starszych pojazdach wyjęcie niesprawnej i włożenie nowej żarówki było prozaicznie proste. Inaczej sprawa wygląda w nowszych modelach samochodu. Przy niektórych nowych pojazdach konieczny jest nawet demontaż połowy przedniej części samochodu. Dlatego wymianę warto przećwiczyć kilka razy i to najlepiej w złych warunkach drogowych, przy słabym oświetleniu.

Aby zminimalizować częstotliwość wymian żarówek, powinieneś zadbać o dobry stan instalacji elektrycznej Twojego pojazdu. Bowiem ma ona ogromny wpływ na jakość i trwałość oświetlenia. Samochód osobowy powinien mieć napięcie nieprzekraczające 13,2 V. Przy zbyt wysokim napięciu instalacja elektryczna może obniżać żywotność oświetlenia. Natomiast, jeśli napięcie jest zbyt niskie, następuje słabsze rozgrzanie żarnika, a wiązki światła emitowanej mają dużo mniejszą moc.

Wymiana żarówki - jak to zrobić?

Poniższe rady nie sprawdzą się w każdym modelu samochodu, to zbiór najczęściej stosowanych mocowań świateł.

 

lampy tyl oswietlenie min

Łatwość w wymianie żarówki zależy ściśle od modelu samochodu

 

Jeśli zamierzasz wymienić żarówkę w aucie, powinieneś dotrzeć do tylnej części reflektora. Jeśli przestanie działać żarówka w świetle przednim, zazwyczaj wystarczy podnieść maskę, aby ją wymienić. W wypadku przepalenia się żarówki tylnej, niezbędne będzie podniesienie klapy bagażnika i obicia materiału.

Natomiast przy reflektorach przednich należy zdjąć plastikową osłonę przeciwpyłową, a później namierzyć żarówkę, którą chcesz wymienić.

Dla zabezpieczenia własnego zdrowia, należy zdjąć złącze elektryczne z danego źródła światła. Zrobisz to poprzez stanowcze, ale delikatne szarpnięcie, które odepnie złącze.

Jeśli przepaliło Ci się światło mijania, odbezpiecz metalową zawleczkę, którą jest zabezpieczone. Zrobisz to przyciskając jej górną część i kręcąc w lewo lub w prawo. Jeśli istnieje możliwość, to żarówkę wyjmiesz dzięki zatrzaskowi, w którym jest zamontowana.

Natomiast światła pozycyjne i kierunkowskazy bezproblemowo wykręcisz, ponieważ posiadają obrotowe wtyczki. Żarówki tylne zazwyczaj mocowane są w obudowie z zaślepką. Wystarczy ją zdjąć i w ten sposób uzyskasz dostęp do wnętrza reflektora.

Ważne jest, aby po wyjęciu żarówki i włożeniu w jej miejsce nowej, wszystkie czynności powtórzyć w odwrotnej kolejności.

Wymieniając żarówkę samemu należy zwrócić uwagę na odpowiedni sposób jej trzymania. Nie powinno się dotykać klosza bezpośrednio palcami. Poprzez dotykanie pozostawia się zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do skrócenia się żywotności lampy oraz matowienia szkła.

Staraj się także nie używać zbyt dużej siły, ponieważ duży nacisk może prowadzić do trwałych uszkodzeń zawleczki. Tymczasem przez wibrację żarówka mogłaby się przemieszczać, co uniemożliwiłoby prawidłową pracę reflektora.

W razie jakichkolwiek problemów na drodze, zawsze wybieraj sprawdzoną i pewną pomoc drogową.


Artykuł powstał we współpracy z firmą POA-BOJAN z Łodzi

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory AGM Yuasa NPL
  • wtorek, 25 wrzesień 2018

  W odpowiedzi na zainteresowanie użytkowników akumulatorami standardowej serii NP, ale o wydłużonej żywotności, firma YUASA na początku lat 90-tych rozpoczęła produkcję serii NPL w zakresie pojemności 24-200[Ah] o projektowanej żywotności 10 lat.

  Tags: Yuasa
  Czytaj więcej
 • Ładowarka Telwin DOCTOR CHARGE 130
  • piątek, 06 październik 2017

  Ładowarka Telwin DOCTOR CHARGE 130 12V/24V jest wielofunkcyjnym elektronicznym prostownikiem wykorzystującym technolog POWER STREAM do kompleksowego ładowania akumulatorów typu WET mokrych-kwasowych, GEL żelowych, AGM z matą z włókna szklanego (MF bezobsługowych, spiralnych, do systemów Start-Stop) oraz wspomagania działań w serwisach i salonach samochodowych.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory DEKA Precision Built
  • piątek, 28 wrzesień 2018

  DEKA Precision Built - Akumulatory Heavy Duty dla transportu, rolnictwa, pojazdów zabytkowych, specjalistycznych, sprzętu ciężkiego. Seria Precision Bulit została stworzona z myślą o ciężkich warunkach pracy występujących w pojazdach rolniczych , specjalistycznych, wózkach widłowych, transportu towarowego i osobowego.

  Tags: Deka
  Czytaj więcej
 • Przewody rozruchowe Stef-pol 600A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Uruchamianie samochodu przy użyciu przewodów rozruchowych to obrazek, który w zimowe poranki nie jest niczym szczególnym. Jest to metoda bardzo popularna i skuteczna, choć ze względu na coraz większą ilość elektroniki w samochodach powinna być ostatecznością. Przed przystąpieniem do tej czynności warto dowiedzieć się jak prawidłowo podejść do zadania i…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Korytarz życia - co to jest, jak go utworzyć?
  • czwartek, 08 sierpień 2019

  Podczas poruszania się samochodem kierowcy nigdy nie powinni zapominać o tym, że mają nad sobą przepisy z zakresu ruchu drogowego, do których muszą dostosować swoje zachowanie. Nieodpowiedzialne zachowanie na drodze może zakończyć się tragicznie, zwłaszcza jeśli nie ustąpi się pierwszeństwa uprzywilejowanym pojazdom, takim jak karetka. Niestety coraz częściej ludzie nie przepuszczają karetek na drogach, przez co są one cały czas spowalniane i na miejsce zdarzenia docierają po czasie, kiedy dla jakiegoś człowieka jest już za późno na ratunek. W związku z tym tak ważne jest utworzenie tzw. korytarza życia, dzięki któremu Pogotowie Ratunkowe może znaleźć się na miejscu wypadku praktycznie…

  Czytaj więcej
 • Przegrzany silnik - jak rozwiązać usterkę, przyczyny i objawy
  • czwartek, 01 sierpień 2019

  Zupełnie naturalne jest to, że każdy silnik, podczas swojej pracy, generuje duże ilości ciepła. Nierzadko z tego powodu dochodzi do przegrzania. Zazwyczaj takie sytuacje zdarzają się podczas wielogodzinnej podróży, podczas gdy silnik pracuje nieustannie na wysokich obrotach. Poniżej opisane są najczęstsze objawy przegrzania się silnika i sposoby, jak z tym problemem sobie radzić.

  Czytaj więcej
 • Awaria automatycznej skrzyni biegów objawy
  • środa, 31 lipiec 2019

  Posiadanie automatycznej skrzyni biegów to bardzo duży komfort. Coraz większa grupa kierowców wyraża swojego zadowolenie z faktu, iż posiada taki element w swoim samochodzie. Bardzo często automatyczna skrzynia wybierana jest przez kobiety, które chcą zapewnić sobie większą wygodę i pełen spokój podczas prowadzenia swojego auta. Taki rodzaj skrzyni posiada wiele zalet, jednak trzeba mieć na uwadze to, że po drodze mogą się przytrafić liczne awarie techniczne. Ich eliminowanie jest dość kosztowne, zapłaci się za to dużo więcej niż za naprawę skrzyni manualnych. 

  Czytaj więcej
 • Jak schłodzić auto bez klimatyzacji?
  • środa, 31 lipiec 2019

  Podróżowanie autem w okresie letnim może być bardzo męczące, szczególnie jeśli wewnątrz posiada się niesprawną klimatyzację. Warto pamiętać o tym, że klimatyzacja nie jest jedynym sposobem na schłodzenie wnętrza samochodu. Istnieją inne pomysły, które można zastosować we własnym życiu. Co najważniejsze zadziałają szybko oraz bardzo skutecznie.  Prostym trikiem na pozbycie się ciepłego powietrza z auta jest otworzenie okna od strony kierowcy. Następnie należy chwycić za drzwi znajdujące się po stronie pasażera i gwałtownie je otworzyć oraz zamknąć, przynajmniej kilka razy. Oczywiście cały ten proces powinien odbyć się w momencie, gdy auto będzie stało w garażu lub też na parkingu. Dzięki…

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej