Ucando

Mandat za złe oświetlenie pojazdu? Sprawdź światła w swoim samochodzie!

19 luty 2019
Mandat za złe oświetlenie pojazdu? Sprawdź światła w swoim samochodzie!

Coraz więcej firm ubezpieczeniowych odmawia wypłaty odszkodowania kierowcom, którzy spowodowali wypadek samochodem z nielegalnym lub źle ustawionym oświetleniem. Prawidłowa pozycja lamp zapewnia doskonałe doświetlenie drogi oraz zwiększa komfort jazdy i bezpieczeństwo nie tylko Twoje, ale także innych kierowców. Dowiedz się, jak dbać o oświetlenie pojazdu, aby uniknąć wysokiego mandatu i nie stwarzać zagrożenia na drodze.

 

Zadbaj o prawidłowe ustawienie świateł

Jedną z najważniejszych kwestii bezpieczeństwa na drodze jest poprawne ustawienie oświetlenia samochodowego. Musi ono dobrze doświetlać jezdnię przed autem i jednocześnie nie oślepiać innych kierowców. Pozycja lamp sprawdzana jest podczas corocznego przeglądu technicznego, jednak dla pewności kontroluj ją znacznie częściej. Po wymianie żarówek koniecznie ustaw je ponownie, ponieważ niektóre modele samochodów robią to automatycznie, lecz nie zawsze prawidłowo. Regulacji lamp możesz dokonać samodzielnie. W jednym z naszych artykułów wyjaśniamy, jak właściwie ustawić światła w samochodzie. Jeśli nie czujesz się na siłach, by wykonać to zadanie samodzielnie – zleć je mechanikowi. Za oślepianie innych uczestników drogi możesz zostać zatrzymany przez patrol policji, który ukarze Cię mandatem, a nawet zatrzyma dowód rejestracyjny Twojego auta.

 

lampy samochodowe min

 

Kontroluj sprawność i czystość oświetlenia auta

Regularnie kontroluj sprawność oświetlenia w samochodzie. Możesz to wykonać z pomocą drugiej osoby lub samemu. Sprawdź po kolei światła: mijania, drogowe, pozycyjne, przeciwmgielne, odblaskowe, awaryjne, cofania, hamowania oraz kierunkowskazy. Jeśli zauważysz, że któreś z nich nie działa lub świeci słabiej, wymień je na nowe. Pamiętaj też, że widoczność na drodze zależy nie tylko od stanu żarówek, ale również od czystości lamp – przecieraj je, nawet gdy nie myjesz całego auta. Brudne lub zaśnieżone reflektory ograniczają emisję światła nawet o 35% i w razie mandatu mogą kosztować Cię kilkaset złotych.

Żarówki zawsze wymieniaj parami

W trakcie eksploatacji żarówki tracą na mocy i jakości. Zasięg świateł po trzech latach zmniejsza się nawet trzykrotnie w porównaniu z nowo zamontowanymi. Nawet jeśli przepali Ci się jedna żarówka, wymień od razu obie. Dzięki temu uzyskasz jednakowy efekt doświetlenia po obu stronach drogi i zwiększysz swoje bezpieczeństwo. Zaoszczędzisz również czas i (jeśli nie wykonujesz wymiany samodzielnie) pieniądze, które musiałbyś przeznaczyć na ponowną wizytę u mechanika.

Dowiedz się, jak sprawnie wymienić żarówki w swoim aucie

Nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć, kiedy żarówki w Twoim aucie odmówią Ci posłuszeństwa. Nie traktuj podanego na opakowaniu przedziału godzinowego pracy jako jedynego wyznacznika ich trwałości. Oświetlenie może ulec niespodziewanej awarii nawet tuż po jego zmianie. Bądź przygotowany na taką okoliczność i zawsze miej w schowku zapasowy komplet żarówek. Poświęć też chwilę na wcześniejsze zapoznanie się z budową swojego pojazdu, abyś w razie kontroli drogowej mógł szybko i sprawnie wymienić zużytą żarówkę. Jeśli tego nie zrobisz, policjanci mogą zabronić Ci dalszej jazdy i zatrzymać dowód rejestracyjny auta.

 

awaryjny zestawzarowek

 

Światła do jazdy dziennej

Zgodnie z dyrektywą unijną wszystkie auta wyprodukowane po 2011 roku wyposażone są w światła do jazdy dziennej, które można stosować wymiennie ze światłami mijania w warunkach dobrej widoczności. Właściciele starszych samochodów mogą je w nie doposażyć, pod warunkiem, że oświetlenie posiada homologację. Jeśli się na to zdecydujesz, pamiętaj, że lampy muszą być odpowiednio zamontowane w miejscu ściśle określonym w przepisach (maksymalnie 40 cm od bocznego obrysu pojazdu, odległość między nimi nie może być mniejsza niż 60 cm, a wysokość od ziemi musi mieścić się w przedziale 25-150 cm), Wybierz żarówki o białej lub jasnożółtej barwie i ustaw je tak, by nie oślepiały uczestników drogi jadących z naprzeciwka. Wszystkie wymogi potraktuj poważnie, ponieważ niedostosowanie się do nich jest karane wysokim mandatem i odebraniem dowodu rejestracyjnego.

Używaj świateł awaryjnych zgodnie z przepisami

Światła awaryjne, zwane potocznie „migaczami”, to również ważny element oświetlenia pojazdu – zwłaszcza w czasie jego awarii lub nagłego hamowania. Ich złe użycie lub niewłączenie w sytuacji zagrażającej życiu może Cię kosztować nawet kilkaset złotych mandatu. Dlatego zajrzyj na nasz artykuł i dowiedz się, jak nie używać świateł awaryjnych.

Zwróć uwagę na homologację oświetlenia w aucie

LED-owe taśmy na podwoziu i w reflektorach oraz podświetlenie felg, spryskiwaczy, tablicy rejestracyjnej i anteny nadają pojazdowi indywidualny charakter i nowoczesny design. Coraz częściej kierowcy montują je w swoich samochodach, nie zdając sobie sprawy, że ich stosowanie jest karane mandatem i grozi odebraniem dowodu rejestracyjnego auta do momentu usunięcia wszystkich nielegalnych elementów świetlnych. LED-y charakteryzują się bowiem mocnym, białym strumieniem światła, które oślepia innych kierowców i stanowi zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. Jeśli chcesz unowocześnić wygląd swojego auta, udaj się do warsztatu zajmującego się profesjonalnym tuningiem świetlnym – będziesz miał pewność, że wszystkie rozwiązania są legalne i posiadają homologację. Gadżety świetlne możesz bez obaw stosować w kabinie pasażerskiej oraz w samochodach poruszających się po drogach niepublicznych – podczas wyścigów na wyznaczonych torach lub wypraw off-road.

 

oswietlenie led

 

Oświetlenie to jeden z kluczowych elementów samochodu. Aby uniknąć wysokiego mandatu, zadbaj o to, by lampy były czyste i odpowiednio ustawione, a żarówki miały obowiązkową na terenie UE homologację. Tylko sprawne i legalne oświetlenie zapewni Tobie oraz innym uczestnikom drogi należyte bezpieczeństwo i komfort jazdy. Zawsze bądź przygotowany na nagłą awarię żarówek i miej w aucie ich zapasowy zestaw – znajdziesz je w internetowym sklepie motoryzacyjnym nocar.pl.

Zajrzyj na nasz blog, aby dowiedzieć się więcej o bezpiecznej jeździe, przepisach drogowych i naprawie najważniejszych elementów w Twoim samochodzie.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Varta Professional Deep Cycle
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulator Varta Deep Cycle został zaprojektowany tak, by się głęboko rozładowywał, zanim zacznie proces ponownego ładowania. W przeciwieństwie do niego typowe akumulatory rozruchowe są skonstruowane z myślą o dostarczaniu szybkich, krótkich dawek energii w celu rozruchu silnika. Płyty w akumulatorach VARTA Professional Deep Cycle posiadają gęstszy materiał aktywny niż płyty…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Centra Standard
  • środa, 20 wrzesień 2017

  CENTRA STANDARD to akumulatory obecny na rynku od wielu lat. Cenne doświadczenia zdobyte przy jego produkcji wykorzystane zostały przy tworzeniu kolejnych serii akumulatorów . Produkowany zgodnie z międzynarodowymi normami, w oparciu o najlepsze i bezpieczne technologie łączy tradycję z nowoczesnością. Centra STANDARD to akumulator dedykowany autom z podstawowym wyposażeniem.

  Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-509 24V 2,5A
  • poniedziałek, 02 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-509 24V 2,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 17 ÷ 30Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Duracell EXTREME EFB
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Duracell Extreme EFB to idealny wybór do dobrze wyposażonych samochodów lub z podstawowym systemem start stop. Duży wzrost zapotrzebowania na pobór prądu przez urządzenia pokładowe w nowoczesnych samochodach osobowych stawia akumulatorom stale nowe wymagania. Technologia czystego wapnia dla wyższej mocy rozruchu, system Double Top jako ochrona przed wylaniem się…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Mieszanie elektrolitu czyli zapobieganie stratyfikacji elektrolitu
  • wtorek, 21 maj 2019

  Przed każdorazowym ładowaniem akumulatora warto sprawdzić poziom elektrolitu, dzięki czemu zapobiegniemy tak zwanemu przeładowaniu napięcia na biegunach. W celu sprawdzenia poziomu elektrolitu wystarczy przechylić akumulator w tył i w przód lub tez użyć specjalistycznego, profesjonalnego miernika poziomu elektrolitu. 

  Czytaj więcej
 • Rozwarstwienie elektrolitu czyli stratyfikacja
  • wtorek, 21 maj 2019

  Rozwarstwienie elektrolitu to pojęcie, które jest bardzo często spotykane podczas pracy z akumulatorami statycznymi w wersji kwasowo-ołowiowej. Taki proces następuje w akumulatorach, które są w stu procentach rozładowane. W wyniku tego elektrolit znajdujący się na dnie akumulatora ulega gęstnieniu, natomiast w górnych warstwach dochodzi do jego rozrzedzenia. To niepokojące zjawisko, któremu należy starać się zapobiegać. Oczywiście najlepiej jest to czynić na co dzień, dbając o swoje akumulatory i regularnie je ładując.

  Czytaj więcej
 • Jak kupić auto używane
  • środa, 15 maj 2019

  Samochodów przybywa każdego dnia. Według badań jest ich więcej niż ludzi w dużych miastach. Jednak czy Polacy zarabiają, aż tak dużo, że mogą sobie pozwolić na kupowanie nowych aut z salonu? Odpowiedź niestety nie będzie twierdząca, ponieważ w większości samochody kupowane w Polsce pochodzą z rynku wtórnego. Można nawet znaleźć opinie mechaników, którzy twierdzą, że jak przyjedzie do nich samochód z 2010 roku to jest to nówka. Kupowanie auta używanego wcale nie należy do najprostszych rzeczy i właśnie, dlatego warto zainteresować się tym tematem. Przed czym się ustrzec i co sprawdzić przed zakupem samochodu od handlarza albo z aukcji internetowych. To wszystko…

  Czytaj więcej
 • Jak dbać o kondycję samochodu i nie zbankrutować?
  • środa, 15 maj 2019

  Właściwy stan techniczny samochodu to nie tylko poczucie komfortu i niezawodność pojazdu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Stan ten gwarantuje regularna wymiana części eksploatacyjnych i dopilnowanie podstawowych obowiązków serwisowych. Zaniedbania na tym polu oznaczają skrócenie żywotność pojazdu, a także skutkują zwiększonymi wydatkami.

  Czytaj więcej

News

 • Baterie, akumulatory, prostowniki - Poradnik
  • wtorek, 21 maj 2019

  Baterie trakcyjne, jak również akumulatory, a co za tym idzie, prostowniki znajdują zastosowanie w wielu branżach. Niestety, nawet najlepsze artykuły czasem odmawiają posłuszeństwa, a wtedy, w zależności od konkretnego przypadku, niezbędne są obsługa serwisowa, regeneracja bądź naprawa, a nawet zakup nowej baterii bądź prostownika.

  Czytaj więcej
 • Wodorowanie, czyli odmładzanie silnika
  • wtorek, 21 maj 2019

  Nagar to nieproszony gość w samochodzie, który wkrada się w momencie spalania mieszanki paliwa z olejem silnikowym. Do rozrostu osadu przyczynia się również "uszlachetnianie" paliwa, czyli stosowanie dodatków redukujących spalanie stukowe. Powstałe substancje osadzają się na silniku, który zaczyna pracować za głośno, a podzespoły, głównie zawory silnika, pierścienie tłokowe i turbosprężarka, zużywają się bardzo szybko. Istnieje jednak bezpieczny i nieinwazyjny sposób, by temu zaradzić.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Rocket
  • piątek, 10 maj 2019

  Na polskim rynku pojawiła się ostatnio firma Rocket, producent zespołów baterii, który od 28 lat z powodzeniem tworzy akumulatory samochodowe. Rocket Batt to firma założona prawie 30 lat temu. Długa tradycja i ciągłe dążenie do doskonalenia technologii, a także procesu produkcji, w szybkim tempie pcha do przodu przedsiębiorstwo, które nie spoczywa na laurach, dbając o ciągły rozwój. Akumulatory Rocket można znaleźć między innymi w nowych samochodach marki KIA, która zasłynęła ostatnio z trwałości komponentów i wysokiej jakości produkowanych samochodów. Firma współpracuje również z takimi markami jak Ford czy Samsung. Zaufanie tak dużych klientów, mocno przemawia za jakością oferowanych podzespołów.

  Czytaj więcej
 • Najnowszy sedan Cadillac'a - CT5
  • niedziela, 05 maj 2019

  Salony samochodowe przyciągają wielu miłośników motoryzacji i są okazją do zaprezentowania nie tylko bieżącej oferty koncernów samochodowych czy prototypów, ale także premier nowych modeli. Kwiecień tego roku przyniósł dwie tego typu imprezy. Jedną z nich był salon w Szanghaju, odbywający się w dniach 16-25 kwietnia, a drugą jej amerykański odpowiednik w Nowym Jorku, trwający od 19 do 29 kwietnia. To właśnie amerykańska impreza przyniosła prezentację najnowszego sedana Cadillac’a – CT5.

  Czytaj więcej