Mandat za złe oświetlenie pojazdu? Sprawdź światła w swoim samochodzie!

19 luty 2019
Mandat za złe oświetlenie pojazdu? Sprawdź światła w swoim samochodzie!

Coraz więcej firm ubezpieczeniowych odmawia wypłaty odszkodowania kierowcom, którzy spowodowali wypadek samochodem z nielegalnym lub źle ustawionym oświetleniem. Prawidłowa pozycja lamp zapewnia doskonałe doświetlenie drogi oraz zwiększa komfort jazdy i bezpieczeństwo nie tylko Twoje, ale także innych kierowców. Dowiedz się, jak dbać o oświetlenie pojazdu, aby uniknąć wysokiego mandatu i nie stwarzać zagrożenia na drodze.

 

Zadbaj o prawidłowe ustawienie świateł

Jedną z najważniejszych kwestii bezpieczeństwa na drodze jest poprawne ustawienie oświetlenia samochodowego. Musi ono dobrze doświetlać jezdnię przed autem i jednocześnie nie oślepiać innych kierowców. Pozycja lamp sprawdzana jest podczas corocznego przeglądu technicznego, jednak dla pewności kontroluj ją znacznie częściej. Po wymianie żarówek koniecznie ustaw je ponownie, ponieważ niektóre modele samochodów robią to automatycznie, lecz nie zawsze prawidłowo. Regulacji lamp możesz dokonać samodzielnie. W jednym z naszych artykułów wyjaśniamy, jak właściwie ustawić światła w samochodzie. Jeśli nie czujesz się na siłach, by wykonać to zadanie samodzielnie – zleć je mechanikowi. Za oślepianie innych uczestników drogi możesz zostać zatrzymany przez patrol policji, który ukarze Cię mandatem, a nawet zatrzyma dowód rejestracyjny Twojego auta.

 

lampy samochodowe min

 

Kontroluj sprawność i czystość oświetlenia auta

Regularnie kontroluj sprawność oświetlenia w samochodzie. Możesz to wykonać z pomocą drugiej osoby lub samemu. Sprawdź po kolei światła: mijania, drogowe, pozycyjne, przeciwmgielne, odblaskowe, awaryjne, cofania, hamowania oraz kierunkowskazy. Jeśli zauważysz, że któreś z nich nie działa lub świeci słabiej, wymień je na nowe. Pamiętaj też, że widoczność na drodze zależy nie tylko od stanu żarówek, ale również od czystości lamp – przecieraj je, nawet gdy nie myjesz całego auta. Brudne lub zaśnieżone reflektory ograniczają emisję światła nawet o 35% i w razie mandatu mogą kosztować Cię kilkaset złotych.

Żarówki zawsze wymieniaj parami

W trakcie eksploatacji żarówki tracą na mocy i jakości. Zasięg świateł po trzech latach zmniejsza się nawet trzykrotnie w porównaniu z nowo zamontowanymi. Nawet jeśli przepali Ci się jedna żarówka, wymień od razu obie. Dzięki temu uzyskasz jednakowy efekt doświetlenia po obu stronach drogi i zwiększysz swoje bezpieczeństwo. Zaoszczędzisz również czas i (jeśli nie wykonujesz wymiany samodzielnie) pieniądze, które musiałbyś przeznaczyć na ponowną wizytę u mechanika.

Dowiedz się, jak sprawnie wymienić żarówki w swoim aucie

Nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć, kiedy żarówki w Twoim aucie odmówią Ci posłuszeństwa. Nie traktuj podanego na opakowaniu przedziału godzinowego pracy jako jedynego wyznacznika ich trwałości. Oświetlenie może ulec niespodziewanej awarii nawet tuż po jego zmianie. Bądź przygotowany na taką okoliczność i zawsze miej w schowku zapasowy komplet żarówek. Poświęć też chwilę na wcześniejsze zapoznanie się z budową swojego pojazdu, abyś w razie kontroli drogowej mógł szybko i sprawnie wymienić zużytą żarówkę. Jeśli tego nie zrobisz, policjanci mogą zabronić Ci dalszej jazdy i zatrzymać dowód rejestracyjny auta.

 

awaryjny zestawzarowek

 

Światła do jazdy dziennej

Zgodnie z dyrektywą unijną wszystkie auta wyprodukowane po 2011 roku wyposażone są w światła do jazdy dziennej, które można stosować wymiennie ze światłami mijania w warunkach dobrej widoczności. Właściciele starszych samochodów mogą je w nie doposażyć, pod warunkiem, że oświetlenie posiada homologację. Jeśli się na to zdecydujesz, pamiętaj, że lampy muszą być odpowiednio zamontowane w miejscu ściśle określonym w przepisach (maksymalnie 40 cm od bocznego obrysu pojazdu, odległość między nimi nie może być mniejsza niż 60 cm, a wysokość od ziemi musi mieścić się w przedziale 25-150 cm), Wybierz żarówki o białej lub jasnożółtej barwie i ustaw je tak, by nie oślepiały uczestników drogi jadących z naprzeciwka. Wszystkie wymogi potraktuj poważnie, ponieważ niedostosowanie się do nich jest karane wysokim mandatem i odebraniem dowodu rejestracyjnego.

Używaj świateł awaryjnych zgodnie z przepisami

Światła awaryjne, zwane potocznie „migaczami”, to również ważny element oświetlenia pojazdu – zwłaszcza w czasie jego awarii lub nagłego hamowania. Ich złe użycie lub niewłączenie w sytuacji zagrażającej życiu może Cię kosztować nawet kilkaset złotych mandatu. Dlatego zajrzyj na nasz artykuł i dowiedz się, jak nie używać świateł awaryjnych.

Zwróć uwagę na homologację oświetlenia w aucie

LED-owe taśmy na podwoziu i w reflektorach oraz podświetlenie felg, spryskiwaczy, tablicy rejestracyjnej i anteny nadają pojazdowi indywidualny charakter i nowoczesny design. Coraz częściej kierowcy montują je w swoich samochodach, nie zdając sobie sprawy, że ich stosowanie jest karane mandatem i grozi odebraniem dowodu rejestracyjnego auta do momentu usunięcia wszystkich nielegalnych elementów świetlnych. LED-y charakteryzują się bowiem mocnym, białym strumieniem światła, które oślepia innych kierowców i stanowi zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. Jeśli chcesz unowocześnić wygląd swojego auta, udaj się do warsztatu zajmującego się profesjonalnym tuningiem świetlnym – będziesz miał pewność, że wszystkie rozwiązania są legalne i posiadają homologację. Gadżety świetlne możesz bez obaw stosować w kabinie pasażerskiej oraz w samochodach poruszających się po drogach niepublicznych – podczas wyścigów na wyznaczonych torach lub wypraw off-road.

 

oswietlenie led

 

Oświetlenie to jeden z kluczowych elementów samochodu. Aby uniknąć wysokiego mandatu, zadbaj o to, by lampy były czyste i odpowiednio ustawione, a żarówki miały obowiązkową na terenie UE homologację. Tylko sprawne i legalne oświetlenie zapewni Tobie oraz innym uczestnikom drogi należyte bezpieczeństwo i komfort jazdy. Zawsze bądź przygotowany na nagłą awarię żarówek i miej w aucie ich zapasowy zestaw – znajdziesz je w internetowym sklepie motoryzacyjnym nocar.pl.

Zajrzyj na nasz blog, aby dowiedzieć się więcej o bezpiecznej jeździe, przepisach drogowych i naprawie najważniejszych elementów w Twoim samochodzie.

Zostaw swój komentarz

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana opon zimowych
  • środa, 13 marzec 2019

  Obecnie, swój własny samochód posiada już niemal każda rodzina. Bez względu na to, czy jest to zupełnie nowy model czy też kupujemy auto używane, niezwykle ważne jest to, aby pamiętać o regularnej wymianie opon. Nie bez powodu, istnieją ich dwa podstawowe rodzaje, czyli opony letnie i opony zimowe. Każdy z nich jest stworzony z innego rodzaju gumy i posiada inne parametry, dzięki którym jesteśmy bezpieczniejsi na drodze. Co zatem warto wiedzieć na temat wymiany opon na zimowe? Oto kilka najważniejszych wskazówek.

  Czytaj więcej
 • Akumulator żelowy - zastosowanie, jak ładować?
  • poniedziałek, 11 marzec 2019

  Akumulator żelowy jest to jeden z rodzaju akumulatorów kwasowo-ołowianych z żelowym elektrolitem. Elektrolit został wytworzony w procesie zmieszania kwasu siarkowego oraz krzemionki. Akumulatory żelowe pierwszy raz ukazały się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Charakteryzują się przede wszystkim wysoką odpornością na ubytek elektrolitu w trakcie pracy elektrycznej, a także niskim samorozładowaniem. Przeważnie akumulatory żelowe produkowane są jako akumulatory typu VRLA. Do ich produkcji wykorzystywane są kolektory ze stopów ołowiu, niemających w sobie antymonu. Kolejną technologią zastosowaną w akumulatorach typu VRLA jest AGM. W absorptive glass mat elektrolit zostaje zaabsorbowany w separatorze wytworzonym z maty szklanej. Dzięki temu uniemożliwiono występowanie wycieku elektrolity z uszkodzonego mechanicznie akumulatora. Polepszyła…

  Czytaj więcej
 • Kiedy wymienić tarcze hamulcowe?
  • niedziela, 10 marzec 2019

  Kiedy wymienić tarcze hamulcowe? Naturalnym czynnikiem zmuszającym nas do wymiany tarcz hamulcowych jest ich zużycie, objawiające się po prostu utratą ich grubości. Minimalna grubość tarczy, przy której powinno przeprowadzić się jej wymianę, określana jest przez jej producenta. Jazda na w zużytych tarczach powoduje gorszą sprawność układu hamulcowego, w tym złe odprowadzanie ciepła. W przypadku dalszej jazdy na wyeksploatowanych tarczach, może dojść do ich skrzywienia a nawet pęknięcia. Nie trzeba wyjaśniać, jakie skutki może mieć taka sytuacja, dlatego pamiętajmy o częstym kontrolowaniu układu hamulcowego. Do sprawdzania ich grubości posłuży nam mikrometr.

  Czytaj więcej
 • Aby być swym najlepszym doradcą
  • niedziela, 10 marzec 2019

  Jak jeździć coraz szybciej i coraz bezpieczniej? Jak kontrolować i wykorzystywać poślizg? Jak upadać? Sekrety różnych rodzajów nawierzchni, rozwijania precyzji, sztuki hamowania i pokonywania zakrętów. To tylko wybrane zagadnienia, które w swych książkach omawia Keith Code, mistrz techniki jazdy motocyklem. Nawet motocykliści, którzy niezbyt lubią czytać – będą zaskoczeni sposobem przekazywania tajników mistrzowskiej jazdy. Wielu po przeczytaniu pierwszego tomu Przyspieszenia, sięgną po drugi – zawierający zaawansowane techniki jazdy.

  Czytaj więcej

News

 • Ranking akumulatorów 2018/2019
  • poniedziałek, 04 marzec 2019

  Ranking akumulatorów 2018/2019 - Każdy kierowca staje prędzej czy później przed decyzją o zakupie akumulatora do swojego auta. Wybór ten nie jest prosty, ze względu na olbrzymią i zróżnicowaną ofertę konkurencyjnych producentów. Trudne warunki atmosferyczne i intensywna eksploatacja samochodu to najlepszy i najbardziej wiarygodny test akumulatorów, jaki można sobie wyobrazić, ale większość z nas wolałaby nie robić tego samodzielnie. Cennymi wskazówkami są zatem wyniki w rankingach sprzedaży, wskazujące które modele cieszyły się największą popularnością wśród kupujących. Ta wiedza, w połączeniu ze znajomością zasad doboru właściwego dla danego samochodu akumulatora, znacznie zawęża pole wyboru i pozwala podjąć optymalną decyzję.

  Czytaj więcej
 • Luksus na miarę samochodów
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

   Samochody luksusowe – pragnienie i rozkosz, która znajduje się w sferze naszych najskrytszych marzeń i na którą tylko wybrani mogą sobie pozwolić. Nie tylko powodują spustoszenie w naszych portfelach, ale i na ulicach. Kto z nas nie zatrzymał się, żeby spojrzeć w oczy takiej prawdziwej bestii?

  Czytaj więcej
 • Najciekawsze polskie projekty samochodów
  • czwartek, 17 styczeń 2019

  Choć na obecnym rynku motoryzacyjnym trudno szukać pojazdu, który byłby oparty na polskim projekcie, nie zawsze tak było. Modyfikacje istniejących projektów, ulepszenia, albo nowatorskie rozwiązania być może wykorzystywane później, choć nieoficjalnie w innych popularnych europejskich pojazdach pojawiały się na przestrzeni lat w dużej ilości. Choć sytuacja Polski jako twórcy i producenta na rynku motoryzacyjnym nigdy nie była znacząca, jest kilka ciekawych prototypów aut, które warto poznać, choć nigdy nie zyskały szansy na seryjną produkcję. Również współczesne polskie projekty samochodów wzbudzają zainteresowanie i być może zaistnieją za jakiś czas na świecie.

  Czytaj więcej
 • Innowacyjny system Kia R.E.A.D
  • poniedziałek, 21 styczeń 2019

  Największe na świecie elektroniczne Targi CES 2019 określają trendy technologiczne, jakie czekają nas już w niedalekiej przyszłości. Jeśli tylko projekty ukazane w Las Vegas na targach CES 2019 dałoby się zrealizować, oznaczałoby to rewolucję w motoryzacji. Uwagę wielu zwiedzających przyciągnął zwłaszcza system R.E.A.D. Projekt zaprezentowany przez firmę Kia przeniósł nas do czasów jazdy w pełni autonomicznej i sprawnej mobilności.

  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl