Lokalizatory GPS: 3 zastosowania dla kierowcy i fleet managera

21 luty 2019
Lokalizatory GPS: 3 zastosowania dla kierowcy i fleet managera

Jeszcze do niedawna stanowiły kosztowny przywilej i prestiż, na który pozwolić mogli sobie wyłącznie nieliczni. Dziś większość fleet managerów nie wyobraża sobie zarządzania parkiem pojazdów bez ich udziału. Oto trzy najważniejsze zadania, jakie spełniają lokalizatory GPS we współczesnych flotach.

1. Lokalizatory GPS pojazdów jako narzędzie wszechstronnej kontroli samochodów

Śledzenie bieżącego położenia auta czy prędkości, z jaką się porusza, to bez wątpienia główna kwestia, z jaką większości kojarzy się monitoring samochodów. Dzięki wykorzystywaniu sygnału satelitarnego GPS i sieci GSM, odbiorniki są w stanie określić położenie geograficzne pojazdu z dokładnością do kilku metrów, a następnie odtworzyć przebytą trasę i wszelkie dotyczące jej informacje w formie raportu.

Namierzanie pozycji samochodów to jednak zaledwie jedna z wielu funkcji, jakie oferują lokalizatory GPS. Podłączone do komputera pokładowego pojazdu mogą stać się źródłem cennych informacji o sposobie jego eksploatacji oraz stanie technicznym. Prędkość obrotowa silnika, szybkość jazdy, gwałtowne przyspieszenia, temperatura oleju – takie i wiele innych informacji można zyskać za sprawą nowoczesnych lokalizatorów.

 

2. Skuteczne zabezpieczenie przed kradzieżą

Namierzanie położenia samochodu odgrywa istotną rolę nie tylko pod kątem optymalizacji planowanych tras czy kontroli pracowników. Funkcjonalność ta może mieć niebagatelne znaczenie także w sytuacji kradzieży auta. W jaki sposób lokalizatory GPS pojazdów mogą pomóc uchronić je przed złodziejami?

Umieszczone w trudno dostępnym i niewidocznym miejscu samochodu, ułatwią fleet managerowi jego szybkie namierzenie oraz podjęcie natychmiastowych kroków w celu zapobieżenia kradzieży. Kiedy jednak mimo wszystko do niej dojdzie, system GPS pomoże sprawnie i z dużą dokładnością namierzyć zgubę. O niebagatelnej roli lokalizatorów GPS w odzyskiwaniu straconych pojazdów najlepiej dowodzą statystyki. Wynika z nich jednoznacznie, iż w większości przypadków kradzieży pojazdów to właśnie system monitoringu znacząco wspomógł pracę policji i umożliwił odzyskanie zguby.

 

3. Efektywne narzędzie zarządzania personelem

W rozważaniach na temat przyszłych trendów w zarządzaniu parkiem pojazdów, eksperci w większości pozostają zgodni.

Jednym z większych wyzwań stojącym przed specjalistami ds. floty w najbliższych latach będzie ciągłe podnoszenie poziomu jej bezpieczeństwa. Istnieje kilka sposobów osiągnięcia tego celu, najskuteczniejszym wydają się jednak rozwiązania telematyczne, analizujące dane z monitoringu GPS. Mowa tu przede wszystkim o eco-drivingu.. Dzięki swemu szerokiemu zastosowaniu, eco driving nie tylko pozwala edukować kierowców w zakresie świadomej i bezpiecznej jazdy, ale i stanowi skuteczne narzędzie motywacyjne w rękach fleet managerów – tłumaczy Przemysław Auguścik, Członek Zarządu Flotman.

W jaki sposób lokalizatory GPS mogą skłonić pracowników do podnoszenia efektywności wykonywanych zadań? Rozwiązaniem jest właśnie eco-driving wspomagany inteligentnymi rozwiązaniami telematycznymi. Dzięki temu kierowcy  zyskują wgląd w technikę swojej jazdy oraz możliwość dostrzeżenia najczęściej popełnianych błędów. Motywacją do ich wyeliminowania może być natomiast wdrożenie w firmie zasad grywalizacji, a więc oparcie pracy kierowców na zasadach konkurencji typowej dla gier. Rozbudowany system ocen oraz nagród poprawi nie tylko umiejętności kierowców, ale także wyniki finansowe przedsiębiorstwa.

Wymienione powyżej aspekty to tylko niektóre z licznych korzyści, jakich dostarczają nowoczesne lokalizatory GPS pojazdów. Wdrożenie ich we flocie pomoże usprawnić proces zarządzania nią oraz personelem, a w szerszej perspektywie – przyczyni się do uzyskania świadomej, wykwalifikowanej kadry kierowców.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 34 ÷ 120Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Exide do samochodów ciężarowych
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Porównanie akumulatorów Exide Truck

  Tags: Ogólne Exide
  Czytaj więcej
 • Akumulatory Trojan Deep-Cycle Solar AGM
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Trojan Solar AGM to jeden z nielicznych akumulatorów w technologii AGM do głębokiego rozładowania. Może być z powodzeniem używany w systemach solarnych, zasilaniu awaryjnym oraz do głębokich rozładowań. Kluczową zaletą akumulatorów serii SOLAR AGM jest ich bezobsługowość, nie trzeba już sprawdzać poziomu elektrolitu i uzupełniać wody destylowanej co przekłada…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Varta Professional Deep Cycle
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulator Varta Deep Cycle został zaprojektowany tak, by się głęboko rozładowywał, zanim zacznie proces ponownego ładowania. W przeciwieństwie do niego typowe akumulatory rozruchowe są skonstruowane z myślą o dostarczaniu szybkich, krótkich dawek energii w celu rozruchu silnika. Płyty w akumulatorach VARTA Professional Deep Cycle posiadają gęstszy materiał aktywny niż płyty…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Mieszanie elektrolitu czyli zapobieganie stratyfikacji elektrolitu
  • wtorek, 21 maj 2019

  Przed każdorazowym ładowaniem akumulatora warto sprawdzić poziom elektrolitu, dzięki czemu zapobiegniemy tak zwanemu przeładowaniu napięcia na biegunach. W celu sprawdzenia poziomu elektrolitu wystarczy przechylić akumulator w tył i w przód lub tez użyć specjalistycznego, profesjonalnego miernika poziomu elektrolitu. 

  Czytaj więcej
 • Rozwarstwienie elektrolitu czyli stratyfikacja
  • wtorek, 21 maj 2019

  Rozwarstwienie elektrolitu to pojęcie, które jest bardzo często spotykane podczas pracy z akumulatorami statycznymi w wersji kwasowo-ołowiowej. Taki proces następuje w akumulatorach, które są w stu procentach rozładowane. W wyniku tego elektrolit znajdujący się na dnie akumulatora ulega gęstnieniu, natomiast w górnych warstwach dochodzi do jego rozrzedzenia. To niepokojące zjawisko, któremu należy starać się zapobiegać. Oczywiście najlepiej jest to czynić na co dzień, dbając o swoje akumulatory i regularnie je ładując.

  Czytaj więcej
 • Jak kupić auto używane
  • środa, 15 maj 2019

  Samochodów przybywa każdego dnia. Według badań jest ich więcej niż ludzi w dużych miastach. Jednak czy Polacy zarabiają, aż tak dużo, że mogą sobie pozwolić na kupowanie nowych aut z salonu? Odpowiedź niestety nie będzie twierdząca, ponieważ w większości samochody kupowane w Polsce pochodzą z rynku wtórnego. Można nawet znaleźć opinie mechaników, którzy twierdzą, że jak przyjedzie do nich samochód z 2010 roku to jest to nówka. Kupowanie auta używanego wcale nie należy do najprostszych rzeczy i właśnie, dlatego warto zainteresować się tym tematem. Przed czym się ustrzec i co sprawdzić przed zakupem samochodu od handlarza albo z aukcji internetowych. To wszystko…

  Czytaj więcej
 • Jak dbać o kondycję samochodu i nie zbankrutować?
  • środa, 15 maj 2019

  Właściwy stan techniczny samochodu to nie tylko poczucie komfortu i niezawodność pojazdu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Stan ten gwarantuje regularna wymiana części eksploatacyjnych i dopilnowanie podstawowych obowiązków serwisowych. Zaniedbania na tym polu oznaczają skrócenie żywotność pojazdu, a także skutkują zwiększonymi wydatkami.

  Czytaj więcej

News

 • Baterie, akumulatory, prostowniki - Poradnik
  • wtorek, 21 maj 2019

  Baterie trakcyjne, jak również akumulatory, a co za tym idzie, prostowniki znajdują zastosowanie w wielu branżach. Niestety, nawet najlepsze artykuły czasem odmawiają posłuszeństwa, a wtedy, w zależności od konkretnego przypadku, niezbędne są obsługa serwisowa, regeneracja bądź naprawa, a nawet zakup nowej baterii bądź prostownika.

  Czytaj więcej
 • Wodorowanie, czyli odmładzanie silnika
  • wtorek, 21 maj 2019

  Nagar to nieproszony gość w samochodzie, który wkrada się w momencie spalania mieszanki paliwa z olejem silnikowym. Do rozrostu osadu przyczynia się również "uszlachetnianie" paliwa, czyli stosowanie dodatków redukujących spalanie stukowe. Powstałe substancje osadzają się na silniku, który zaczyna pracować za głośno, a podzespoły, głównie zawory silnika, pierścienie tłokowe i turbosprężarka, zużywają się bardzo szybko. Istnieje jednak bezpieczny i nieinwazyjny sposób, by temu zaradzić.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Rocket
  • piątek, 10 maj 2019

  Na polskim rynku pojawiła się ostatnio firma Rocket, producent zespołów baterii, który od 28 lat z powodzeniem tworzy akumulatory samochodowe. Rocket Batt to firma założona prawie 30 lat temu. Długa tradycja i ciągłe dążenie do doskonalenia technologii, a także procesu produkcji, w szybkim tempie pcha do przodu przedsiębiorstwo, które nie spoczywa na laurach, dbając o ciągły rozwój. Akumulatory Rocket można znaleźć między innymi w nowych samochodach marki KIA, która zasłynęła ostatnio z trwałości komponentów i wysokiej jakości produkowanych samochodów. Firma współpracuje również z takimi markami jak Ford czy Samsung. Zaufanie tak dużych klientów, mocno przemawia za jakością oferowanych podzespołów.

  Czytaj więcej
 • Najnowszy sedan Cadillac'a - CT5
  • niedziela, 05 maj 2019

  Salony samochodowe przyciągają wielu miłośników motoryzacji i są okazją do zaprezentowania nie tylko bieżącej oferty koncernów samochodowych czy prototypów, ale także premier nowych modeli. Kwiecień tego roku przyniósł dwie tego typu imprezy. Jedną z nich był salon w Szanghaju, odbywający się w dniach 16-25 kwietnia, a drugą jej amerykański odpowiednik w Nowym Jorku, trwający od 19 do 29 kwietnia. To właśnie amerykańska impreza przyniosła prezentację najnowszego sedana Cadillac’a – CT5.

  Czytaj więcej