Lokalizatory GPS: 3 zastosowania dla kierowcy i fleet managera

21 luty 2019
Lokalizatory GPS: 3 zastosowania dla kierowcy i fleet managera

Jeszcze do niedawna stanowiły kosztowny przywilej i prestiż, na który pozwolić mogli sobie wyłącznie nieliczni. Dziś większość fleet managerów nie wyobraża sobie zarządzania parkiem pojazdów bez ich udziału. Oto trzy najważniejsze zadania, jakie spełniają lokalizatory GPS we współczesnych flotach.

1. Lokalizatory GPS pojazdów jako narzędzie wszechstronnej kontroli samochodów

Śledzenie bieżącego położenia auta czy prędkości, z jaką się porusza, to bez wątpienia główna kwestia, z jaką większości kojarzy się monitoring samochodów. Dzięki wykorzystywaniu sygnału satelitarnego GPS i sieci GSM, odbiorniki są w stanie określić położenie geograficzne pojazdu z dokładnością do kilku metrów, a następnie odtworzyć przebytą trasę i wszelkie dotyczące jej informacje w formie raportu.

Namierzanie pozycji samochodów to jednak zaledwie jedna z wielu funkcji, jakie oferują lokalizatory GPS. Podłączone do komputera pokładowego pojazdu mogą stać się źródłem cennych informacji o sposobie jego eksploatacji oraz stanie technicznym. Prędkość obrotowa silnika, szybkość jazdy, gwałtowne przyspieszenia, temperatura oleju – takie i wiele innych informacji można zyskać za sprawą nowoczesnych lokalizatorów.

 

2. Skuteczne zabezpieczenie przed kradzieżą

Namierzanie położenia samochodu odgrywa istotną rolę nie tylko pod kątem optymalizacji planowanych tras czy kontroli pracowników. Funkcjonalność ta może mieć niebagatelne znaczenie także w sytuacji kradzieży auta. W jaki sposób lokalizatory GPS pojazdów mogą pomóc uchronić je przed złodziejami?

Umieszczone w trudno dostępnym i niewidocznym miejscu samochodu, ułatwią fleet managerowi jego szybkie namierzenie oraz podjęcie natychmiastowych kroków w celu zapobieżenia kradzieży. Kiedy jednak mimo wszystko do niej dojdzie, system GPS pomoże sprawnie i z dużą dokładnością namierzyć zgubę. O niebagatelnej roli lokalizatorów GPS w odzyskiwaniu straconych pojazdów najlepiej dowodzą statystyki. Wynika z nich jednoznacznie, iż w większości przypadków kradzieży pojazdów to właśnie system monitoringu znacząco wspomógł pracę policji i umożliwił odzyskanie zguby.

 

3. Efektywne narzędzie zarządzania personelem

W rozważaniach na temat przyszłych trendów w zarządzaniu parkiem pojazdów, eksperci w większości pozostają zgodni.

Jednym z większych wyzwań stojącym przed specjalistami ds. floty w najbliższych latach będzie ciągłe podnoszenie poziomu jej bezpieczeństwa. Istnieje kilka sposobów osiągnięcia tego celu, najskuteczniejszym wydają się jednak rozwiązania telematyczne, analizujące dane z monitoringu GPS. Mowa tu przede wszystkim o eco-drivingu.. Dzięki swemu szerokiemu zastosowaniu, eco driving nie tylko pozwala edukować kierowców w zakresie świadomej i bezpiecznej jazdy, ale i stanowi skuteczne narzędzie motywacyjne w rękach fleet managerów – tłumaczy Przemysław Auguścik, Członek Zarządu Flotman.

W jaki sposób lokalizatory GPS mogą skłonić pracowników do podnoszenia efektywności wykonywanych zadań? Rozwiązaniem jest właśnie eco-driving wspomagany inteligentnymi rozwiązaniami telematycznymi. Dzięki temu kierowcy  zyskują wgląd w technikę swojej jazdy oraz możliwość dostrzeżenia najczęściej popełnianych błędów. Motywacją do ich wyeliminowania może być natomiast wdrożenie w firmie zasad grywalizacji, a więc oparcie pracy kierowców na zasadach konkurencji typowej dla gier. Rozbudowany system ocen oraz nagród poprawi nie tylko umiejętności kierowców, ale także wyniki finansowe przedsiębiorstwa.

Wymienione powyżej aspekty to tylko niektóre z licznych korzyści, jakich dostarczają nowoczesne lokalizatory GPS pojazdów. Wdrożenie ich we flocie pomoże usprawnić proces zarządzania nią oraz personelem, a w szerszej perspektywie – przyczyni się do uzyskania świadomej, wykwalifikowanej kadry kierowców.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Banner EFB
  • wtorek, 26 wrzesień 2017

  Akumulator Banner EFB stosuje się przede wszystkim w przypadku samochodów klasy średniej, małych pojazdów i w systemach start/stop bez rekuperacji energii hamowania. Te odporne na obciążenia cykliczne akumulatory rozruchowe będą w następnych latach w coraz większym stopniu wykorzystywane jako oryginalne wyposażenie samochodów.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Varta Freshpack
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory VARTA Powersports Freshpack odznaczają się dużą mocą, wysoką trwałością oraz prostym montażem. Wśród 41 modeli, każdy pasjonat sportów motorowych znajdzie dla siebie odpowiedni akumulator!

  Czytaj więcej
 • Historia firmy Trojan Batteries
  • piątek, 09 styczeń 2015

  Trojan Battery Company jest wiodącym na świecie producentem akumulatorów głębokiego rozładowania. Po odbyciu służby na łodzi podwodnej podczas I Wojny Światowej, George Godber założył firmę w Los Angeles wraz ze wspólnikiem Carl Speer. Początkowo Trojan produkował akumulatory samochodowe, później produkcję rozszerzono o akumulatory do samochodów ciężarowych. W 1940 roku Dick…

  Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-511 12V 6A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-511 12V 6A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 ÷ 60Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Korytarz życia - co to jest, jak go utworzyć?
  • czwartek, 08 sierpień 2019

  Podczas poruszania się samochodem kierowcy nigdy nie powinni zapominać o tym, że mają nad sobą przepisy z zakresu ruchu drogowego, do których muszą dostosować swoje zachowanie. Nieodpowiedzialne zachowanie na drodze może zakończyć się tragicznie, zwłaszcza jeśli nie ustąpi się pierwszeństwa uprzywilejowanym pojazdom, takim jak karetka. Niestety coraz częściej ludzie nie przepuszczają karetek na drogach, przez co są one cały czas spowalniane i na miejsce zdarzenia docierają po czasie, kiedy dla jakiegoś człowieka jest już za późno na ratunek. W związku z tym tak ważne jest utworzenie tzw. korytarza życia, dzięki któremu Pogotowie Ratunkowe może znaleźć się na miejscu wypadku praktycznie…

  Czytaj więcej
 • Przegrzany silnik - jak rozwiązać usterkę, przyczyny i objawy
  • czwartek, 01 sierpień 2019

  Zupełnie naturalne jest to, że każdy silnik, podczas swojej pracy, generuje duże ilości ciepła. Nierzadko z tego powodu dochodzi do przegrzania. Zazwyczaj takie sytuacje zdarzają się podczas wielogodzinnej podróży, podczas gdy silnik pracuje nieustannie na wysokich obrotach. Poniżej opisane są najczęstsze objawy przegrzania się silnika i sposoby, jak z tym problemem sobie radzić.

  Czytaj więcej
 • Awaria automatycznej skrzyni biegów objawy
  • środa, 31 lipiec 2019

  Posiadanie automatycznej skrzyni biegów to bardzo duży komfort. Coraz większa grupa kierowców wyraża swojego zadowolenie z faktu, iż posiada taki element w swoim samochodzie. Bardzo często automatyczna skrzynia wybierana jest przez kobiety, które chcą zapewnić sobie większą wygodę i pełen spokój podczas prowadzenia swojego auta. Taki rodzaj skrzyni posiada wiele zalet, jednak trzeba mieć na uwadze to, że po drodze mogą się przytrafić liczne awarie techniczne. Ich eliminowanie jest dość kosztowne, zapłaci się za to dużo więcej niż za naprawę skrzyni manualnych. 

  Czytaj więcej
 • Jak schłodzić auto bez klimatyzacji?
  • środa, 31 lipiec 2019

  Podróżowanie autem w okresie letnim może być bardzo męczące, szczególnie jeśli wewnątrz posiada się niesprawną klimatyzację. Warto pamiętać o tym, że klimatyzacja nie jest jedynym sposobem na schłodzenie wnętrza samochodu. Istnieją inne pomysły, które można zastosować we własnym życiu. Co najważniejsze zadziałają szybko oraz bardzo skutecznie.  Prostym trikiem na pozbycie się ciepłego powietrza z auta jest otworzenie okna od strony kierowcy. Następnie należy chwycić za drzwi znajdujące się po stronie pasażera i gwałtownie je otworzyć oraz zamknąć, przynajmniej kilka razy. Oczywiście cały ten proces powinien odbyć się w momencie, gdy auto będzie stało w garażu lub też na parkingu. Dzięki…

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej