Lokalizatory GPS: 3 zastosowania dla kierowcy i fleet managera
Wyróżniony

21 luty 2019
Lokalizatory GPS: 3 zastosowania dla kierowcy i fleet managera

Jeszcze do niedawna stanowiły kosztowny przywilej i prestiż, na który pozwolić mogli sobie wyłącznie nieliczni. Dziś większość fleet managerów nie wyobraża sobie zarządzania parkiem pojazdów bez ich udziału. Oto trzy najważniejsze zadania, jakie spełniają lokalizatory GPS we współczesnych flotach.

1. Lokalizatory GPS pojazdów jako narzędzie wszechstronnej kontroli samochodów

Śledzenie bieżącego położenia auta czy prędkości, z jaką się porusza, to bez wątpienia główna kwestia, z jaką większości kojarzy się monitoring samochodów. Dzięki wykorzystywaniu sygnału satelitarnego GPS i sieci GSM, odbiorniki są w stanie określić położenie geograficzne pojazdu z dokładnością do kilku metrów, a następnie odtworzyć przebytą trasę i wszelkie dotyczące jej informacje w formie raportu.

Namierzanie pozycji samochodów to jednak zaledwie jedna z wielu funkcji, jakie oferują lokalizatory GPS. Podłączone do komputera pokładowego pojazdu mogą stać się źródłem cennych informacji o sposobie jego eksploatacji oraz stanie technicznym. Prędkość obrotowa silnika, szybkość jazdy, gwałtowne przyspieszenia, temperatura oleju – takie i wiele innych informacji można zyskać za sprawą nowoczesnych lokalizatorów.

 

2. Skuteczne zabezpieczenie przed kradzieżą

Namierzanie położenia samochodu odgrywa istotną rolę nie tylko pod kątem optymalizacji planowanych tras czy kontroli pracowników. Funkcjonalność ta może mieć niebagatelne znaczenie także w sytuacji kradzieży auta. W jaki sposób lokalizatory GPS pojazdów mogą pomóc uchronić je przed złodziejami?

Umieszczone w trudno dostępnym i niewidocznym miejscu samochodu, ułatwią fleet managerowi jego szybkie namierzenie oraz podjęcie natychmiastowych kroków w celu zapobieżenia kradzieży. Kiedy jednak mimo wszystko do niej dojdzie, system GPS pomoże sprawnie i z dużą dokładnością namierzyć zgubę. O niebagatelnej roli lokalizatorów GPS w odzyskiwaniu straconych pojazdów najlepiej dowodzą statystyki. Wynika z nich jednoznacznie, iż w większości przypadków kradzieży pojazdów to właśnie system monitoringu znacząco wspomógł pracę policji i umożliwił odzyskanie zguby.

 

3. Efektywne narzędzie zarządzania personelem

W rozważaniach na temat przyszłych trendów w zarządzaniu parkiem pojazdów, eksperci w większości pozostają zgodni.

Jednym z większych wyzwań stojącym przed specjalistami ds. floty w najbliższych latach będzie ciągłe podnoszenie poziomu jej bezpieczeństwa. Istnieje kilka sposobów osiągnięcia tego celu, najskuteczniejszym wydają się jednak rozwiązania telematyczne, analizujące dane z monitoringu GPS. Mowa tu przede wszystkim o eco-drivingu.. Dzięki swemu szerokiemu zastosowaniu, eco driving nie tylko pozwala edukować kierowców w zakresie świadomej i bezpiecznej jazdy, ale i stanowi skuteczne narzędzie motywacyjne w rękach fleet managerów – tłumaczy Przemysław Auguścik, Członek Zarządu Flotman.

W jaki sposób lokalizatory GPS mogą skłonić pracowników do podnoszenia efektywności wykonywanych zadań? Rozwiązaniem jest właśnie eco-driving wspomagany inteligentnymi rozwiązaniami telematycznymi. Dzięki temu kierowcy  zyskują wgląd w technikę swojej jazdy oraz możliwość dostrzeżenia najczęściej popełnianych błędów. Motywacją do ich wyeliminowania może być natomiast wdrożenie w firmie zasad grywalizacji, a więc oparcie pracy kierowców na zasadach konkurencji typowej dla gier. Rozbudowany system ocen oraz nagród poprawi nie tylko umiejętności kierowców, ale także wyniki finansowe przedsiębiorstwa.

Wymienione powyżej aspekty to tylko niektóre z licznych korzyści, jakich dostarczają nowoczesne lokalizatory GPS pojazdów. Wdrożenie ich we flocie pomoże usprawnić proces zarządzania nią oraz personelem, a w szerszej perspektywie – przyczyni się do uzyskania świadomej, wykwalifikowanej kadry kierowców.

Zostaw swój komentarz

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana opon zimowych
  • środa, 13 marzec 2019

  Obecnie, swój własny samochód posiada już niemal każda rodzina. Bez względu na to, czy jest to zupełnie nowy model czy też kupujemy auto używane, niezwykle ważne jest to, aby pamiętać o regularnej wymianie opon. Nie bez powodu, istnieją ich dwa podstawowe rodzaje, czyli opony letnie i opony zimowe. Każdy z nich jest stworzony z innego rodzaju gumy i posiada inne parametry, dzięki którym jesteśmy bezpieczniejsi na drodze. Co zatem warto wiedzieć na temat wymiany opon na zimowe? Oto kilka najważniejszych wskazówek.

  Czytaj więcej
 • Akumulator żelowy - zastosowanie, jak ładować?
  • poniedziałek, 11 marzec 2019

  Akumulator żelowy jest to jeden z rodzaju akumulatorów kwasowo-ołowianych z żelowym elektrolitem. Elektrolit został wytworzony w procesie zmieszania kwasu siarkowego oraz krzemionki. Akumulatory żelowe pierwszy raz ukazały się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Charakteryzują się przede wszystkim wysoką odpornością na ubytek elektrolitu w trakcie pracy elektrycznej, a także niskim samorozładowaniem. Przeważnie akumulatory żelowe produkowane są jako akumulatory typu VRLA. Do ich produkcji wykorzystywane są kolektory ze stopów ołowiu, niemających w sobie antymonu. Kolejną technologią zastosowaną w akumulatorach typu VRLA jest AGM. W absorptive glass mat elektrolit zostaje zaabsorbowany w separatorze wytworzonym z maty szklanej. Dzięki temu uniemożliwiono występowanie wycieku elektrolity z uszkodzonego mechanicznie akumulatora. Polepszyła…

  Czytaj więcej
 • Kiedy wymienić tarcze hamulcowe?
  • niedziela, 10 marzec 2019

  Kiedy wymienić tarcze hamulcowe? Naturalnym czynnikiem zmuszającym nas do wymiany tarcz hamulcowych jest ich zużycie, objawiające się po prostu utratą ich grubości. Minimalna grubość tarczy, przy której powinno przeprowadzić się jej wymianę, określana jest przez jej producenta. Jazda na w zużytych tarczach powoduje gorszą sprawność układu hamulcowego, w tym złe odprowadzanie ciepła. W przypadku dalszej jazdy na wyeksploatowanych tarczach, może dojść do ich skrzywienia a nawet pęknięcia. Nie trzeba wyjaśniać, jakie skutki może mieć taka sytuacja, dlatego pamiętajmy o częstym kontrolowaniu układu hamulcowego. Do sprawdzania ich grubości posłuży nam mikrometr.

  Czytaj więcej
 • Aby być swym najlepszym doradcą
  • niedziela, 10 marzec 2019

  Jak jeździć coraz szybciej i coraz bezpieczniej? Jak kontrolować i wykorzystywać poślizg? Jak upadać? Sekrety różnych rodzajów nawierzchni, rozwijania precyzji, sztuki hamowania i pokonywania zakrętów. To tylko wybrane zagadnienia, które w swych książkach omawia Keith Code, mistrz techniki jazdy motocyklem. Nawet motocykliści, którzy niezbyt lubią czytać – będą zaskoczeni sposobem przekazywania tajników mistrzowskiej jazdy. Wielu po przeczytaniu pierwszego tomu Przyspieszenia, sięgną po drugi – zawierający zaawansowane techniki jazdy.

  Czytaj więcej

News

 • Ranking akumulatorów 2018/2019
  • poniedziałek, 04 marzec 2019

  Ranking akumulatorów 2018/2019 - Każdy kierowca staje prędzej czy później przed decyzją o zakupie akumulatora do swojego auta. Wybór ten nie jest prosty, ze względu na olbrzymią i zróżnicowaną ofertę konkurencyjnych producentów. Trudne warunki atmosferyczne i intensywna eksploatacja samochodu to najlepszy i najbardziej wiarygodny test akumulatorów, jaki można sobie wyobrazić, ale większość z nas wolałaby nie robić tego samodzielnie. Cennymi wskazówkami są zatem wyniki w rankingach sprzedaży, wskazujące które modele cieszyły się największą popularnością wśród kupujących. Ta wiedza, w połączeniu ze znajomością zasad doboru właściwego dla danego samochodu akumulatora, znacznie zawęża pole wyboru i pozwala podjąć optymalną decyzję.

  Czytaj więcej
 • Luksus na miarę samochodów
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

   Samochody luksusowe – pragnienie i rozkosz, która znajduje się w sferze naszych najskrytszych marzeń i na którą tylko wybrani mogą sobie pozwolić. Nie tylko powodują spustoszenie w naszych portfelach, ale i na ulicach. Kto z nas nie zatrzymał się, żeby spojrzeć w oczy takiej prawdziwej bestii?

  Czytaj więcej
 • Najciekawsze polskie projekty samochodów
  • czwartek, 17 styczeń 2019

  Choć na obecnym rynku motoryzacyjnym trudno szukać pojazdu, który byłby oparty na polskim projekcie, nie zawsze tak było. Modyfikacje istniejących projektów, ulepszenia, albo nowatorskie rozwiązania być może wykorzystywane później, choć nieoficjalnie w innych popularnych europejskich pojazdach pojawiały się na przestrzeni lat w dużej ilości. Choć sytuacja Polski jako twórcy i producenta na rynku motoryzacyjnym nigdy nie była znacząca, jest kilka ciekawych prototypów aut, które warto poznać, choć nigdy nie zyskały szansy na seryjną produkcję. Również współczesne polskie projekty samochodów wzbudzają zainteresowanie i być może zaistnieją za jakiś czas na świecie.

  Czytaj więcej
 • Innowacyjny system Kia R.E.A.D
  • poniedziałek, 21 styczeń 2019

  Największe na świecie elektroniczne Targi CES 2019 określają trendy technologiczne, jakie czekają nas już w niedalekiej przyszłości. Jeśli tylko projekty ukazane w Las Vegas na targach CES 2019 dałoby się zrealizować, oznaczałoby to rewolucję w motoryzacji. Uwagę wielu zwiedzających przyciągnął zwłaszcza system R.E.A.D. Projekt zaprezentowany przez firmę Kia przeniósł nas do czasów jazdy w pełni autonomicznej i sprawnej mobilności.

  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl