Kończy się zima? Pora na zmianę ogumienia na opony letnie

25 luty 2019
Kończy się zima? Pora na zmianę ogumienia na opony letnie

Kończy się zima? Pora na zmianę ogumienia na opony letnie

Polska przoduje wśród innych krajów, jeśli chodzi o świadomość konieczności zmiany opon dwa razy w roku - około 85% kierowców w naszym kraju stosuje się do tych zaleceń. Należy to robić, aby zapewnić sobie komfortową, optymalną i przede wszystkim bezpieczną jazdę przez cały rok. Kiedy jest optymalny moment na zmianę ogumienia z zimówek na opony letnie? Jak to zrobić?

 1. Kiedy założyć opony letnie

 2. Samodzielna zmiana?

 3. Jakość ma znaczenie

 4. Jak czytać etykiety opon?

 5. Gdzie kupić opony letnie?

 Kiedy założyć opony letnie

Specjaliści sugerują, że zmiana opon na letnie powinna następować w momencie, kiedy średnia temperatura nie będzie już spadać poniżej 7 stopni. Nie warto jest więc decydować się na zmianę zbyt wcześnie. Opony letnie różnią się mocno od zimowych i nie będą oferowały pełnej funkcjonalności w warunkach, jakie często występują na drogach jeszcze w marcu czy nawet kwietniu. Użyta do produkcji opon zimowych mieszanka gumy w zbyt wysokich temperaturach będzie się przegrzewać i ulegać szybszemu zużyciu. Z kolei letnie opony będą w niskich temperaturach zesztywniałe (gorsze właściwości jezdne), a ze względu na odmienny wzór bieżnika będą sobie gorzej radziły z napotkanym na drodze błotem lub dużymi ilościami wody.

Samodzielna zmiana?

Samodzielna, bezpieczna zmiana ogumienia na opony letnie jest możliwa, ale tylko w odpowiednich warunkach. Muszą one znajdować się na felgach - dzięki temu nie będziesz potrzebował do wymiany specjalistycznego sprzętu. Oprócz tego, zaraz po odkręceniu (przed sezonem zimowym) muszą one zostać dobrze wyważone, aby po założeniu auto nie boksowało i nie zarzucało na boki. Konieczne jest także prawidłowe przechowywanie - koła muszą zostać odpowiednio ułożone, zabezpieczone preparatami. Musi też zostać zachowana odpowiednia temperatura, a opony nie mogą znajdować się w pobliżu niebezpiecznych substancji i źródeł ciepła. Po zimowaniu należy dokładnie obejrzeć je i sprawdzić, czy nie mają żadnych pęknięć lub odkształceń, a także skontrolować wiek opon i stan bieżnika (według prawa minimum 1,6 mm, bezpiecznie - min. 4 mm). Następnie należy przykręcić je, pamiętając o zasadach bezpieczeństwa, i udać się na stację w celu wyrównania ciśnienia przy kompresorze. Opony to jeden z najważniejszych elementów w samochodzie: może od niego zależeć zdrowie i życie pasażerów oraz innych uczestników ruchu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości albo nie możesz zastosować się do którejkolwiek z zasad, koniecznie udaj się do wulkanizatora. Oszczędzenie niewielkiej kwoty byłoby niewspółmierne do podejmowanego ryzyka.

Jakość ma znaczenie

Decydując się na zakup opon, warto rozważyć wybór tych z najwyższej półki, czyli tak zwanej klasy premium. Produkty firm takich jak Michelin czy Continental charakteryzują się wysoką jakością mieszanki gumy, starannym wykonaniem i doskonałymi bieżnikami, a co za tym idzie - zawsze najlepszymi osiągami. Poza komfortem jazdy (wynikającym między innymi z niskiego poziomu hałasu), najważniejsze cechy przemawiające za nimi to najkrótsza droga hamowania niezależnie od nawierzchni oraz bardzo długa żywotność.

Jak czytać etykiety opon?

Warto zapamiętać kilka ważnych zasad dotyczących odczytu etykiet opony. Lewe górne pole dotyczy oporu toczenia (które wiąże się ze spalaniem) - to parametr mieszczący się między klasą A (6,5 kg/tonę) i klasą G (12 kg/tonę). Prawe górne pole dotyczy skuteczności hamowania na mokrej powierzchni - parametr jest określany w proporcjach do opony porównawczej. Najwyższa klasa A (55%) ma najlepsze osiągi, natomiast klasa G (10%) - najsłabsze. Hałas określony jest w decybelach, ale nawet największy zawsze mieści się w granicach obowiązującej normy. Stopień komfortu jest określony w trzystopniowej skali, której poziom zależny od ilości czarnych kresek.

Gdzie kupić opony letnie?

Jeżeli zbliża się sezon i potrzebne ci będą letnie zamienniki opon - warto skorzystać w tym celu z serwisu Allegro. Zyskasz dzięki temu bardzo szeroki wybór modeli, możliwość zakupu na raty 0%, a bardzo często także darmową dostawę.

undefined

 

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Ładowarka automatyczna EST–536 36V 25A
  • niedziela, 01 październik 2017

  Ładowarka automatyczna EST–536 36V 25A przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 36V i pojemności 74 ÷ 250Ah. Ładowarka automatyczna EST–536 36V 25A  przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 36V i pojemności 74 ÷ 250Ah. Zaletą i wyróżnieniem ładowarki…

  Czytaj więcej
 • Prostownik Stef-pol EST-322 24V 25A
  • poniedziałek, 02 październik 2017

  Prostownik Stef-pol EST-322 24V 25A rzeznaczony jest do samoczynnego ładowania akumulatorów ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 70 ÷ 250Ah. Prostownik Stef-pol EST-322 24V 25A Sprawdza się przy ładowaniu akumulatorów montowany w samochodach ciężarowych.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Deep Cycle Tuborg AGM
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory do pracy buforowej Tuborg TP - posiadają elektrolit wchłonięty w separatory z włókna szklanego o bardzo dużej porowatości. Eliminuje to niebezpieczeństwo wycieków i umożliwia pracę w dowolnym położeniu (z wyjątkiem pozycji z klemami do dołu). Charakteryzują się niską rezystancją wewnętrzną, co oznacza wyższe napięcie na zaciskach oraz dłuższy czas…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Bosch T3
  • wtorek, 03 październik 2017

  Przed samochodami użytkowymi stawia się najwyższe wymagania odnośnie zasilania. Akumulatory T5, T4 i T3 firmy Bosch są specjalnie zaprojektowane aby sprostać wymaganiom stawianym przez wszystkie odbiorniki elektryczne samochodów użytkowych zapewniając pewny rozruch i komfortową podróż nawet w niekorzystnych warunkach. Akumulatory do samochodów ciężarowych Bosch to oszczędność czasu i pieniędzy. Akumulatory…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Jak kupić auto używane
  • środa, 15 maj 2019

  Samochodów przybywa każdego dnia. Według badań jest ich więcej niż ludzi w dużych miastach. Jednak czy Polacy zarabiają, aż tak dużo, że mogą sobie pozwolić na kupowanie nowych aut z salonu? Odpowiedź niestety nie będzie twierdząca, ponieważ w większości samochody kupowane w Polsce pochodzą z rynku wtórnego. Można nawet znaleźć opinie mechaników, którzy twierdzą, że jak przyjedzie do nich samochód z 2010 roku to jest to nówka. Kupowanie auta używanego wcale nie należy do najprostszych rzeczy i właśnie, dlatego warto zainteresować się tym tematem. Przed czym się ustrzec i co sprawdzić przed zakupem samochodu od handlarza albo z aukcji internetowych. To wszystko…

  Czytaj więcej
 • Jak dbać o kondycję samochodu i nie zbankrutować?
  • środa, 15 maj 2019

  Właściwy stan techniczny samochodu to nie tylko poczucie komfortu i niezawodność pojazdu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Stan ten gwarantuje regularna wymiana części eksploatacyjnych i dopilnowanie podstawowych obowiązków serwisowych. Zaniedbania na tym polu oznaczają skrócenie żywotność pojazdu, a także skutkują zwiększonymi wydatkami.

  Czytaj więcej
 • Do czego służy przetwornica samochodowa i jak ją wybrać?
  • sobota, 11 maj 2019

  Prawie każdy kierowca oraz pasażer zadawał sobie kiedyś pytanie, jak poradzić sobie w sytuacji gdy rozładuje się telefon albo laptop. W aucie znajduje się stale ładowany akumulator, z którego bez problemu korzystają wszelkie samochodowe urządzenia, takie jak światła (w środku i na zewnątrz), klimatyzacja czy radio. Oczywiście można skorzystać ze specjalnych ładowarek samochodowych umożliwiających podłączenie określonych urządzeń. Jednak znacznie prościej byłoby, gdyby można było skorzystać ze zwykłego gniazdka elektrycznego jak w ścianie w domu. Odpowiedzią jest przetwornica samochodowa.'

  Czytaj więcej
 • Zużyte sprzęgło - na co zwrócić uwagę
  • czwartek, 09 maj 2019

  Sprzęgło samochodowe jest to mechanizm służący do połączenia dwóch wałów - czynnego (napędowego) i biernego (napędzanego) - w celu przeniesienia momentu obrotowego. Objawy nieprawidłowo działającego sprzęgła są najczęściej łatwe do zaobserwowania, ale istnieją też takie, które łatwo pomylić z inną awarią.

  Czytaj więcej

News

 • Akumulatory Rocket
  • piątek, 10 maj 2019

  Na polskim rynku pojawiła się ostatnio firma Rocket, producent zespołów baterii, który od 28 lat z powodzeniem tworzy akumulatory samochodowe. Rocket Batt to firma założona prawie 30 lat temu. Długa tradycja i ciągłe dążenie do doskonalenia technologii, a także procesu produkcji, w szybkim tempie pcha do przodu przedsiębiorstwo, które nie spoczywa na laurach, dbając o ciągły rozwój. Akumulatory Rocket można znaleźć między innymi w nowych samochodach marki KIA, która zasłynęła ostatnio z trwałości komponentów i wysokiej jakości produkowanych samochodów. Firma współpracuje również z takimi markami jak Ford czy Samsung. Zaufanie tak dużych klientów, mocno przemawia za jakością oferowanych podzespołów.

  Czytaj więcej
 • Najnowszy sedan Cadillac'a - CT5
  • niedziela, 05 maj 2019

  Salony samochodowe przyciągają wielu miłośników motoryzacji i są okazją do zaprezentowania nie tylko bieżącej oferty koncernów samochodowych czy prototypów, ale także premier nowych modeli. Kwiecień tego roku przyniósł dwie tego typu imprezy. Jedną z nich był salon w Szanghaju, odbywający się w dniach 16-25 kwietnia, a drugą jej amerykański odpowiednik w Nowym Jorku, trwający od 19 do 29 kwietnia. To właśnie amerykańska impreza przyniosła prezentację najnowszego sedana Cadillac’a – CT5.

  Czytaj więcej
 • Najnowsze technologie w służbie motoryzacji
  • czwartek, 02 maj 2019

  Minie jeszcze wiele czasu zanim inteligentne samochody wyjadą na ulicę i zastąpią taksówkarzy i innych kierowców. Nie oznacza to jednak, że cała branża spoczywa na laurach. Wręcz przeciwnie. Nowe technologie są stale rozwijane i powoli wkraczają na drogi. Większość nowinek technologicznych dotyczy powiązań motoryzacji z systemami informatycznymi, ale zdarzają się także odkrycia, które zmieniają coś, co na pozór dopracowane jest już do perfekcji.

  Czytaj więcej
 • Nowy VW Golf 8 - dlaczego możemy być pewni jego sukcesu?
  • czwartek, 02 maj 2019

  Nowy Volkswagen Golf 8 nadchodzi wielkimi krokami! Ostatnio internet obiegły fotografie tego prawdopodobnie najbardziej wyczekiwanego kompaktu na świecie. Golf z pewnością może zostać uznany za prawdziwą ikonę designu i stylu "ewolucji", gdyż niemal nigdy nie wyszedł on poza narzucone ramy stylistyczne. Każda generacja czerpie garściami ze swojego poprzednika, często oczy niewprawnych obserwatorów... mylą nowego Golfa ze starym. Nie inaczej jest i tym razem. Ostatnio opublikowane zdjęcia każą nam sądzić, iż o rewolucji nie mam mowy. Nowy VW Golf 8 to wciąż ten sam uwielbiany przez wszystkich kompakt, symbol klasy średniej i pojazdu niezawodnego, punkt odniesienia dla większości nowo powstających konstrukcji.

  Czytaj więcej