Kończy się zima? Pora na zmianę ogumienia na opony letnie

25 luty 2019
Kończy się zima? Pora na zmianę ogumienia na opony letnie

Kończy się zima? Pora na zmianę ogumienia na opony letnie

Polska przoduje wśród innych krajów, jeśli chodzi o świadomość konieczności zmiany opon dwa razy w roku - około 85% kierowców w naszym kraju stosuje się do tych zaleceń. Należy to robić, aby zapewnić sobie komfortową, optymalną i przede wszystkim bezpieczną jazdę przez cały rok. Kiedy jest optymalny moment na zmianę ogumienia z zimówek na opony letnie? Jak to zrobić?

 1. Kiedy założyć opony letnie

 2. Samodzielna zmiana?

 3. Jakość ma znaczenie

 4. Jak czytać etykiety opon?

 5. Gdzie kupić opony letnie?

 Kiedy założyć opony letnie

Specjaliści sugerują, że zmiana opon na letnie powinna następować w momencie, kiedy średnia temperatura nie będzie już spadać poniżej 7 stopni. Nie warto jest więc decydować się na zmianę zbyt wcześnie. Opony letnie różnią się mocno od zimowych i nie będą oferowały pełnej funkcjonalności w warunkach, jakie często występują na drogach jeszcze w marcu czy nawet kwietniu. Użyta do produkcji opon zimowych mieszanka gumy w zbyt wysokich temperaturach będzie się przegrzewać i ulegać szybszemu zużyciu. Z kolei letnie opony będą w niskich temperaturach zesztywniałe (gorsze właściwości jezdne), a ze względu na odmienny wzór bieżnika będą sobie gorzej radziły z napotkanym na drodze błotem lub dużymi ilościami wody.

Samodzielna zmiana?

Samodzielna, bezpieczna zmiana ogumienia na opony letnie jest możliwa, ale tylko w odpowiednich warunkach. Muszą one znajdować się na felgach - dzięki temu nie będziesz potrzebował do wymiany specjalistycznego sprzętu. Oprócz tego, zaraz po odkręceniu (przed sezonem zimowym) muszą one zostać dobrze wyważone, aby po założeniu auto nie boksowało i nie zarzucało na boki. Konieczne jest także prawidłowe przechowywanie - koła muszą zostać odpowiednio ułożone, zabezpieczone preparatami. Musi też zostać zachowana odpowiednia temperatura, a opony nie mogą znajdować się w pobliżu niebezpiecznych substancji i źródeł ciepła. Po zimowaniu należy dokładnie obejrzeć je i sprawdzić, czy nie mają żadnych pęknięć lub odkształceń, a także skontrolować wiek opon i stan bieżnika (według prawa minimum 1,6 mm, bezpiecznie - min. 4 mm). Następnie należy przykręcić je, pamiętając o zasadach bezpieczeństwa, i udać się na stację w celu wyrównania ciśnienia przy kompresorze. Opony to jeden z najważniejszych elementów w samochodzie: może od niego zależeć zdrowie i życie pasażerów oraz innych uczestników ruchu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości albo nie możesz zastosować się do którejkolwiek z zasad, koniecznie udaj się do wulkanizatora. Oszczędzenie niewielkiej kwoty byłoby niewspółmierne do podejmowanego ryzyka.

Jakość ma znaczenie

Decydując się na zakup opon, warto rozważyć wybór tych z najwyższej półki, czyli tak zwanej klasy premium. Produkty firm takich jak Michelin czy Continental charakteryzują się wysoką jakością mieszanki gumy, starannym wykonaniem i doskonałymi bieżnikami, a co za tym idzie - zawsze najlepszymi osiągami. Poza komfortem jazdy (wynikającym między innymi z niskiego poziomu hałasu), najważniejsze cechy przemawiające za nimi to najkrótsza droga hamowania niezależnie od nawierzchni oraz bardzo długa żywotność.

Jak czytać etykiety opon?

Warto zapamiętać kilka ważnych zasad dotyczących odczytu etykiet opony. Lewe górne pole dotyczy oporu toczenia (które wiąże się ze spalaniem) - to parametr mieszczący się między klasą A (6,5 kg/tonę) i klasą G (12 kg/tonę). Prawe górne pole dotyczy skuteczności hamowania na mokrej powierzchni - parametr jest określany w proporcjach do opony porównawczej. Najwyższa klasa A (55%) ma najlepsze osiągi, natomiast klasa G (10%) - najsłabsze. Hałas określony jest w decybelach, ale nawet największy zawsze mieści się w granicach obowiązującej normy. Stopień komfortu jest określony w trzystopniowej skali, której poziom zależny od ilości czarnych kresek.

Gdzie kupić opony letnie?

Jeżeli zbliża się sezon i potrzebne ci będą letnie zamienniki opon - warto skorzystać w tym celu z serwisu Allegro. Zyskasz dzięki temu bardzo szeroki wybór modeli, możliwość zakupu na raty 0%, a bardzo często także darmową dostawę.

undefined

 

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Prostownik Stef-pol EST-W301 12V 6A
  • poniedziałek, 02 październik 2017

  Prostownik Stef-pol EST-W300 12V 4A - przeznaczony jest do samoczynnego ładowania akumulatorów ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 – 60Ah. Prostownik Stef-pol EST-W300 12V 4A Sprawdza się przy ładowaniu akumulatorów montowany w samochodach osobowych z silnikami benzynowymi.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Moll EFB
  • czwartek, 14 grudzień 2017

  Akumulatory Moll EFB - Nowo opracowany typ baterii kwasowo-ołowiowych EFB Enhanced Flooded Battery czyli akumulator kwasowo-ołowiowy o wydłużonej żywotności. Specjalnie dla samochodów ze standardowym systemem Start-Stop bez rekuperacji energii hamowania (Fiat 500 Start-Stop, Toyota Yaris Start-Stop, Ford ECOnetic) i pojazdów z dużą iloscią urządzeń elektrycznych. Płyty w akumulatorze EFB są…

  Czytaj więcej
 • Optima Blue Top - do zastosowań na jednostkach pływających
  • poniedziałek, 13 listopad 2017

  Akumulatory Optima Blue Top umożliwia dłuższą sprawność jednostek pływających. Akumulatory Optima Blue Top będzie zawsze wiernym i niezawodnym towarzyszem - niezależnie od tego, czy pływasz na jachcie, uprawiasz żeglarstwo czy też sporty motorowodne. Opatentowana technologia SpiralCell zapewnia dłuższy czas sprawności, krótsze czasy ładowania i dwukrotnie dłuższą trwałość użytkową niż tradycyjne…

  Czytaj więcej
 • Akumulator Duracell PROfessional
  • środa, 01 listopad 2017

  Akumulator Duracell Professional został zaprojektowany tak, aby dostarczać największą moc rozruchową w każdy warunkach. Dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów, dostarcza nie tylko wysokiego prądu rozruchowego, ale także posiada odporność na wstrząsy i rozładowania. Stosowany jest w pojazdach takich jak ciężarówki, autokary, pojazdy straży pożarnej, maszyny rolnicze oraz do ciężkiego sprzętu budowlanego.…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Zawieszenie gwintowane do Hondy Civic
  • wtorek, 20 sierpień 2019

  Honda Civic to jedno z tych aut, które zbierają świetne opinie zarówno od dziennikarzy motoryzacyjnych jak i zwykłych użytkowników. Niezależnie jednak od tego, jak bardzo kierowca dba o swój samochód, prędzej czy później konieczna będzie wymiana zawieszenia.

  Czytaj więcej
 • Korytarz życia - co to jest, jak go utworzyć?
  • czwartek, 08 sierpień 2019

  Podczas poruszania się samochodem kierowcy nigdy nie powinni zapominać o tym, że mają nad sobą przepisy z zakresu ruchu drogowego, do których muszą dostosować swoje zachowanie. Nieodpowiedzialne zachowanie na drodze może zakończyć się tragicznie, zwłaszcza jeśli nie ustąpi się pierwszeństwa uprzywilejowanym pojazdom, takim jak karetka. Niestety coraz częściej ludzie nie przepuszczają karetek na drogach, przez co są one cały czas spowalniane i na miejsce zdarzenia docierają po czasie, kiedy dla jakiegoś człowieka jest już za późno na ratunek. W związku z tym tak ważne jest utworzenie tzw. korytarza życia, dzięki któremu Pogotowie Ratunkowe może znaleźć się na miejscu wypadku praktycznie…

  Czytaj więcej
 • Przegrzany silnik - jak rozwiązać usterkę, przyczyny i objawy
  • czwartek, 01 sierpień 2019

  Zupełnie naturalne jest to, że każdy silnik, podczas swojej pracy, generuje duże ilości ciepła. Nierzadko z tego powodu dochodzi do przegrzania. Zazwyczaj takie sytuacje zdarzają się podczas wielogodzinnej podróży, podczas gdy silnik pracuje nieustannie na wysokich obrotach. Poniżej opisane są najczęstsze objawy przegrzania się silnika i sposoby, jak z tym problemem sobie radzić.

  Czytaj więcej
 • Awaria automatycznej skrzyni biegów objawy
  • środa, 31 lipiec 2019

  Posiadanie automatycznej skrzyni biegów to bardzo duży komfort. Coraz większa grupa kierowców wyraża swojego zadowolenie z faktu, iż posiada taki element w swoim samochodzie. Bardzo często automatyczna skrzynia wybierana jest przez kobiety, które chcą zapewnić sobie większą wygodę i pełen spokój podczas prowadzenia swojego auta. Taki rodzaj skrzyni posiada wiele zalet, jednak trzeba mieć na uwadze to, że po drodze mogą się przytrafić liczne awarie techniczne. Ich eliminowanie jest dość kosztowne, zapłaci się za to dużo więcej niż za naprawę skrzyni manualnych. 

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej