Kończy się zima? Pora na zmianę ogumienia na opony letnie
Wyróżniony

25 luty 2019
Kończy się zima? Pora na zmianę ogumienia na opony letnie

Kończy się zima? Pora na zmianę ogumienia na opony letnie

Polska przoduje wśród innych krajów, jeśli chodzi o świadomość konieczności zmiany opon dwa razy w roku - około 85% kierowców w naszym kraju stosuje się do tych zaleceń. Należy to robić, aby zapewnić sobie komfortową, optymalną i przede wszystkim bezpieczną jazdę przez cały rok. Kiedy jest optymalny moment na zmianę ogumienia z zimówek na opony letnie? Jak to zrobić?

 1. Kiedy założyć opony letnie

 2. Samodzielna zmiana?

 3. Jakość ma znaczenie

 4. Jak czytać etykiety opon?

 5. Gdzie kupić opony letnie?

 Kiedy założyć opony letnie

Specjaliści sugerują, że zmiana opon na letnie powinna następować w momencie, kiedy średnia temperatura nie będzie już spadać poniżej 7 stopni. Nie warto jest więc decydować się na zmianę zbyt wcześnie. Opony letnie różnią się mocno od zimowych i nie będą oferowały pełnej funkcjonalności w warunkach, jakie często występują na drogach jeszcze w marcu czy nawet kwietniu. Użyta do produkcji opon zimowych mieszanka gumy w zbyt wysokich temperaturach będzie się przegrzewać i ulegać szybszemu zużyciu. Z kolei letnie opony będą w niskich temperaturach zesztywniałe (gorsze właściwości jezdne), a ze względu na odmienny wzór bieżnika będą sobie gorzej radziły z napotkanym na drodze błotem lub dużymi ilościami wody.

Samodzielna zmiana?

Samodzielna, bezpieczna zmiana ogumienia na opony letnie jest możliwa, ale tylko w odpowiednich warunkach. Muszą one znajdować się na felgach - dzięki temu nie będziesz potrzebował do wymiany specjalistycznego sprzętu. Oprócz tego, zaraz po odkręceniu (przed sezonem zimowym) muszą one zostać dobrze wyważone, aby po założeniu auto nie boksowało i nie zarzucało na boki. Konieczne jest także prawidłowe przechowywanie - koła muszą zostać odpowiednio ułożone, zabezpieczone preparatami. Musi też zostać zachowana odpowiednia temperatura, a opony nie mogą znajdować się w pobliżu niebezpiecznych substancji i źródeł ciepła. Po zimowaniu należy dokładnie obejrzeć je i sprawdzić, czy nie mają żadnych pęknięć lub odkształceń, a także skontrolować wiek opon i stan bieżnika (według prawa minimum 1,6 mm, bezpiecznie - min. 4 mm). Następnie należy przykręcić je, pamiętając o zasadach bezpieczeństwa, i udać się na stację w celu wyrównania ciśnienia przy kompresorze. Opony to jeden z najważniejszych elementów w samochodzie: może od niego zależeć zdrowie i życie pasażerów oraz innych uczestników ruchu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości albo nie możesz zastosować się do którejkolwiek z zasad, koniecznie udaj się do wulkanizatora. Oszczędzenie niewielkiej kwoty byłoby niewspółmierne do podejmowanego ryzyka.

Jakość ma znaczenie

Decydując się na zakup opon, warto rozważyć wybór tych z najwyższej półki, czyli tak zwanej klasy premium. Produkty firm takich jak Michelin czy Continental charakteryzują się wysoką jakością mieszanki gumy, starannym wykonaniem i doskonałymi bieżnikami, a co za tym idzie - zawsze najlepszymi osiągami. Poza komfortem jazdy (wynikającym między innymi z niskiego poziomu hałasu), najważniejsze cechy przemawiające za nimi to najkrótsza droga hamowania niezależnie od nawierzchni oraz bardzo długa żywotność.

Jak czytać etykiety opon?

Warto zapamiętać kilka ważnych zasad dotyczących odczytu etykiet opony. Lewe górne pole dotyczy oporu toczenia (które wiąże się ze spalaniem) - to parametr mieszczący się między klasą A (6,5 kg/tonę) i klasą G (12 kg/tonę). Prawe górne pole dotyczy skuteczności hamowania na mokrej powierzchni - parametr jest określany w proporcjach do opony porównawczej. Najwyższa klasa A (55%) ma najlepsze osiągi, natomiast klasa G (10%) - najsłabsze. Hałas określony jest w decybelach, ale nawet największy zawsze mieści się w granicach obowiązującej normy. Stopień komfortu jest określony w trzystopniowej skali, której poziom zależny od ilości czarnych kresek.

Gdzie kupić opony letnie?

Jeżeli zbliża się sezon i potrzebne ci będą letnie zamienniki opon - warto skorzystać w tym celu z serwisu Allegro. Zyskasz dzięki temu bardzo szeroki wybór modeli, możliwość zakupu na raty 0%, a bardzo często także darmową dostawę.

undefined

 

Zostaw swój komentarz

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana opon zimowych
  • środa, 13 marzec 2019

  Obecnie, swój własny samochód posiada już niemal każda rodzina. Bez względu na to, czy jest to zupełnie nowy model czy też kupujemy auto używane, niezwykle ważne jest to, aby pamiętać o regularnej wymianie opon. Nie bez powodu, istnieją ich dwa podstawowe rodzaje, czyli opony letnie i opony zimowe. Każdy z nich jest stworzony z innego rodzaju gumy i posiada inne parametry, dzięki którym jesteśmy bezpieczniejsi na drodze. Co zatem warto wiedzieć na temat wymiany opon na zimowe? Oto kilka najważniejszych wskazówek.

  Czytaj więcej
 • Akumulator żelowy - zastosowanie, jak ładować?
  • poniedziałek, 11 marzec 2019

  Akumulator żelowy jest to jeden z rodzaju akumulatorów kwasowo-ołowianych z żelowym elektrolitem. Elektrolit został wytworzony w procesie zmieszania kwasu siarkowego oraz krzemionki. Akumulatory żelowe pierwszy raz ukazały się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Charakteryzują się przede wszystkim wysoką odpornością na ubytek elektrolitu w trakcie pracy elektrycznej, a także niskim samorozładowaniem. Przeważnie akumulatory żelowe produkowane są jako akumulatory typu VRLA. Do ich produkcji wykorzystywane są kolektory ze stopów ołowiu, niemających w sobie antymonu. Kolejną technologią zastosowaną w akumulatorach typu VRLA jest AGM. W absorptive glass mat elektrolit zostaje zaabsorbowany w separatorze wytworzonym z maty szklanej. Dzięki temu uniemożliwiono występowanie wycieku elektrolity z uszkodzonego mechanicznie akumulatora. Polepszyła…

  Czytaj więcej
 • Kiedy wymienić tarcze hamulcowe?
  • niedziela, 10 marzec 2019

  Kiedy wymienić tarcze hamulcowe? Naturalnym czynnikiem zmuszającym nas do wymiany tarcz hamulcowych jest ich zużycie, objawiające się po prostu utratą ich grubości. Minimalna grubość tarczy, przy której powinno przeprowadzić się jej wymianę, określana jest przez jej producenta. Jazda na w zużytych tarczach powoduje gorszą sprawność układu hamulcowego, w tym złe odprowadzanie ciepła. W przypadku dalszej jazdy na wyeksploatowanych tarczach, może dojść do ich skrzywienia a nawet pęknięcia. Nie trzeba wyjaśniać, jakie skutki może mieć taka sytuacja, dlatego pamiętajmy o częstym kontrolowaniu układu hamulcowego. Do sprawdzania ich grubości posłuży nam mikrometr.

  Czytaj więcej
 • Aby być swym najlepszym doradcą
  • niedziela, 10 marzec 2019

  Jak jeździć coraz szybciej i coraz bezpieczniej? Jak kontrolować i wykorzystywać poślizg? Jak upadać? Sekrety różnych rodzajów nawierzchni, rozwijania precyzji, sztuki hamowania i pokonywania zakrętów. To tylko wybrane zagadnienia, które w swych książkach omawia Keith Code, mistrz techniki jazdy motocyklem. Nawet motocykliści, którzy niezbyt lubią czytać – będą zaskoczeni sposobem przekazywania tajników mistrzowskiej jazdy. Wielu po przeczytaniu pierwszego tomu Przyspieszenia, sięgną po drugi – zawierający zaawansowane techniki jazdy.

  Czytaj więcej

News

 • Ranking akumulatorów 2018/2019
  • poniedziałek, 04 marzec 2019

  Ranking akumulatorów 2018/2019 - Każdy kierowca staje prędzej czy później przed decyzją o zakupie akumulatora do swojego auta. Wybór ten nie jest prosty, ze względu na olbrzymią i zróżnicowaną ofertę konkurencyjnych producentów. Trudne warunki atmosferyczne i intensywna eksploatacja samochodu to najlepszy i najbardziej wiarygodny test akumulatorów, jaki można sobie wyobrazić, ale większość z nas wolałaby nie robić tego samodzielnie. Cennymi wskazówkami są zatem wyniki w rankingach sprzedaży, wskazujące które modele cieszyły się największą popularnością wśród kupujących. Ta wiedza, w połączeniu ze znajomością zasad doboru właściwego dla danego samochodu akumulatora, znacznie zawęża pole wyboru i pozwala podjąć optymalną decyzję.

  Czytaj więcej
 • Luksus na miarę samochodów
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

   Samochody luksusowe – pragnienie i rozkosz, która znajduje się w sferze naszych najskrytszych marzeń i na którą tylko wybrani mogą sobie pozwolić. Nie tylko powodują spustoszenie w naszych portfelach, ale i na ulicach. Kto z nas nie zatrzymał się, żeby spojrzeć w oczy takiej prawdziwej bestii?

  Czytaj więcej
 • Najciekawsze polskie projekty samochodów
  • czwartek, 17 styczeń 2019

  Choć na obecnym rynku motoryzacyjnym trudno szukać pojazdu, który byłby oparty na polskim projekcie, nie zawsze tak było. Modyfikacje istniejących projektów, ulepszenia, albo nowatorskie rozwiązania być może wykorzystywane później, choć nieoficjalnie w innych popularnych europejskich pojazdach pojawiały się na przestrzeni lat w dużej ilości. Choć sytuacja Polski jako twórcy i producenta na rynku motoryzacyjnym nigdy nie była znacząca, jest kilka ciekawych prototypów aut, które warto poznać, choć nigdy nie zyskały szansy na seryjną produkcję. Również współczesne polskie projekty samochodów wzbudzają zainteresowanie i być może zaistnieją za jakiś czas na świecie.

  Czytaj więcej
 • Innowacyjny system Kia R.E.A.D
  • poniedziałek, 21 styczeń 2019

  Największe na świecie elektroniczne Targi CES 2019 określają trendy technologiczne, jakie czekają nas już w niedalekiej przyszłości. Jeśli tylko projekty ukazane w Las Vegas na targach CES 2019 dałoby się zrealizować, oznaczałoby to rewolucję w motoryzacji. Uwagę wielu zwiedzających przyciągnął zwłaszcza system R.E.A.D. Projekt zaprezentowany przez firmę Kia przeniósł nas do czasów jazdy w pełni autonomicznej i sprawnej mobilności.

  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl