Sprawdź, jak zachować bezpieczeństwo w czasie jazdy

01 marzec 2019
Jak zachować bezpieczeństwo w czasie jazdy

Często jeździsz samochodem, ale nie czujesz się w pełni bezpieczny? Wybierasz się w długą trasę lub planujesz wakacje z rodziną, na które chcecie dojechać samochodem? Przekonaj się, jak drobne zmiany i błahe rozwiązania zmieniają komfort jazdy na lepsze. Zapewnij ochronę sobie i bliskim, wybierając właściwe urządzenia elektroniczne do pojazdu i zastępując nimi obecne.

Jak prowadzić bezpieczne rozmowy telefoniczne w samochodzie?

Zabieranie rąk z kierownicy w trakcie jazdy nie jest wskazane, nawet jeśli czujesz się bardzo dobrym kierowcą. Tym bardziej nie wolno rozmawiać wówczas przez telefon. Trzymanie smartfona przy uchu ogranicza ruchy i spowalnia reakcje. Zamiast uniknąć kolizji, której niewątpliwie uniknąłbyś, mając dwie ręce na kierownicy, staniesz się uczestnikiem.

Tryb głośnomówiący nie jest wystarczającym rozwiązaniem, kiedy w grę wchodzi jazda samochodem. Hałas dochodzący z zewnątrz oraz wytwarzany przez pojazd sprawi, że zarówno Ty nie będziesz dobrze słyszał rozmówcy, jak i on Ciebie. Komfort zapewni Ci za to słuchawka Bluetooth, dzięki której do odbierania i zakańczania rozmów nie będziesz musiał nawet sięgać w kierunku smartfona. Dodatkowy atut to wolne drugie ucho, dzięki czemu będziesz na bieżąco kontrolował warunki jazdy.

 

sprawdzjakzachowacbezpieczenstwowczasiejazdy3 min

 

Dlaczego stacja nawigacyjna jest lepsza od smartfona z mapą?

Kiedy korzystasz z aplikacji nawigacyjnej zainstalowanej w smartfonie, musisz się liczyć z: gorszą czytelnością mapy, możliwością przełączenia i utraty widoku przy przypadkowym kliknięciu, niemożnością skorzystania z telefonu (odebrania połączenia, wiadomości, powiadomienia z mediów społecznościowych), szybkim rozładowaniem telefonu, którego naładowanie w samochodzie zajmie więcej czasu niż w pomieszczeniu z dostępem do prądu z sieci.

W przypadku zamontowania w aucie stacji GPS nie musisz bać się o rozładowanie – jest stale podłączona do zasilania. Ekran jest większy, a dane na nim czytelniejsze. Zachodzi niewielkie ryzyko przypadkowego przełączenia widoku. Do tego Twój smartfon się nie wyładowuje i możesz prowadzić przez niego rozmowy (przypominamy o korzyściach z zakupu słuchawki Bluetooth). Jeśli sparujesz stację GPS z radiem samochodowym, będziesz słuchał komend wygodnie – przez głośniki w aucie.

 

sprawdzjakzachowacbezpieczenstwowczasiejazdy2 min

 

Czy warto zakupić wideorejestrator?

Jednym z popularniejszych w ostatnich latach gadżetów elektronicznych do samochodu jest wideorejestrator. Dzięki niemu możesz – jak wynika z nazwy – rejestrować filmy podczas jazdy. Nagrasz albo pasjonującą trasę, na którą wybrałeś się z paczką znajomych, albo wypadek drogowy. Ten drugi powód sprawia, że na zakup wideorejestratora decyduje się coraz więcej kierowców, którzy jeżdżą przede wszystkim lub wyłącznie w obrębie własnego miasta. W zatłoczonym centrum nie trudno o stłuczkę. Kiedy nagrasz zdarzenie, sprawca nie wyprze się swojej winy przed policją.

Gadżety, które warto wozić w schowku

Podczas długiej podróży lub gdy wyjeżdżasz często, bez wątpienia przydadzą Ci się w aucie naładowany powerbank oraz klasyczna ładowarka samochodowa do telefonu. To drobne przedmioty, które nie zajmą dużo miejsca. Możesz wrzucić je do schowka lub do bocznej kieszeni.

Ponadto warto wozić w schowku niewielką apteczkę, chusteczki i napój energetyczny. Ten ostatni przyda Ci się po wielu godzinach jazdy, gdy nie będziesz miał możliwości lub czasu zatrzymać się na stacji na kawę.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

Najnowsze porady eksperta

 • Jak kupić auto używane
  • środa, 15 maj 2019

  Samochodów przybywa każdego dnia. Według badań jest ich więcej niż ludzi w dużych miastach. Jednak czy Polacy zarabiają, aż tak dużo, że mogą sobie pozwolić na kupowanie nowych aut z salonu? Odpowiedź niestety nie będzie twierdząca, ponieważ w większości samochody kupowane w Polsce pochodzą z rynku wtórnego. Można nawet znaleźć opinie mechaników, którzy twierdzą, że jak przyjedzie do nich samochód z 2010 roku to jest to nówka. Kupowanie auta używanego wcale nie należy do najprostszych rzeczy i właśnie, dlatego warto zainteresować się tym tematem. Przed czym się ustrzec i co sprawdzić przed zakupem samochodu od handlarza albo z aukcji internetowych. To wszystko…

  Czytaj więcej
 • Jak dbać o kondycję samochodu i nie zbankrutować?
  • środa, 15 maj 2019

  Właściwy stan techniczny samochodu to nie tylko poczucie komfortu i niezawodność pojazdu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Stan ten gwarantuje regularna wymiana części eksploatacyjnych i dopilnowanie podstawowych obowiązków serwisowych. Zaniedbania na tym polu oznaczają skrócenie żywotność pojazdu, a także skutkują zwiększonymi wydatkami.

  Czytaj więcej
 • Do czego służy przetwornica samochodowa i jak ją wybrać?
  • sobota, 11 maj 2019

  Prawie każdy kierowca oraz pasażer zadawał sobie kiedyś pytanie, jak poradzić sobie w sytuacji gdy rozładuje się telefon albo laptop. W aucie znajduje się stale ładowany akumulator, z którego bez problemu korzystają wszelkie samochodowe urządzenia, takie jak światła (w środku i na zewnątrz), klimatyzacja czy radio. Oczywiście można skorzystać ze specjalnych ładowarek samochodowych umożliwiających podłączenie określonych urządzeń. Jednak znacznie prościej byłoby, gdyby można było skorzystać ze zwykłego gniazdka elektrycznego jak w ścianie w domu. Odpowiedzią jest przetwornica samochodowa.'

  Czytaj więcej
 • Zużyte sprzęgło - na co zwrócić uwagę
  • czwartek, 09 maj 2019

  Sprzęgło samochodowe jest to mechanizm służący do połączenia dwóch wałów - czynnego (napędowego) i biernego (napędzanego) - w celu przeniesienia momentu obrotowego. Objawy nieprawidłowo działającego sprzęgła są najczęściej łatwe do zaobserwowania, ale istnieją też takie, które łatwo pomylić z inną awarią.

  Czytaj więcej

News

 • Akumulatory Rocket
  • piątek, 10 maj 2019

  Na polskim rynku pojawiła się ostatnio firma Rocket, producent zespołów baterii, który od 28 lat z powodzeniem tworzy akumulatory samochodowe. Rocket Batt to firma założona prawie 30 lat temu. Długa tradycja i ciągłe dążenie do doskonalenia technologii, a także procesu produkcji, w szybkim tempie pcha do przodu przedsiębiorstwo, które nie spoczywa na laurach, dbając o ciągły rozwój. Akumulatory Rocket można znaleźć między innymi w nowych samochodach marki KIA, która zasłynęła ostatnio z trwałości komponentów i wysokiej jakości produkowanych samochodów. Firma współpracuje również z takimi markami jak Ford czy Samsung. Zaufanie tak dużych klientów, mocno przemawia za jakością oferowanych podzespołów.

  Czytaj więcej
 • Najnowszy sedan Cadillac'a - CT5
  • niedziela, 05 maj 2019

  Salony samochodowe przyciągają wielu miłośników motoryzacji i są okazją do zaprezentowania nie tylko bieżącej oferty koncernów samochodowych czy prototypów, ale także premier nowych modeli. Kwiecień tego roku przyniósł dwie tego typu imprezy. Jedną z nich był salon w Szanghaju, odbywający się w dniach 16-25 kwietnia, a drugą jej amerykański odpowiednik w Nowym Jorku, trwający od 19 do 29 kwietnia. To właśnie amerykańska impreza przyniosła prezentację najnowszego sedana Cadillac’a – CT5.

  Czytaj więcej
 • Najnowsze technologie w służbie motoryzacji
  • czwartek, 02 maj 2019

  Minie jeszcze wiele czasu zanim inteligentne samochody wyjadą na ulicę i zastąpią taksówkarzy i innych kierowców. Nie oznacza to jednak, że cała branża spoczywa na laurach. Wręcz przeciwnie. Nowe technologie są stale rozwijane i powoli wkraczają na drogi. Większość nowinek technologicznych dotyczy powiązań motoryzacji z systemami informatycznymi, ale zdarzają się także odkrycia, które zmieniają coś, co na pozór dopracowane jest już do perfekcji.

  Czytaj więcej
 • Nowy VW Golf 8 - dlaczego możemy być pewni jego sukcesu?
  • czwartek, 02 maj 2019

  Nowy Volkswagen Golf 8 nadchodzi wielkimi krokami! Ostatnio internet obiegły fotografie tego prawdopodobnie najbardziej wyczekiwanego kompaktu na świecie. Golf z pewnością może zostać uznany za prawdziwą ikonę designu i stylu "ewolucji", gdyż niemal nigdy nie wyszedł on poza narzucone ramy stylistyczne. Każda generacja czerpie garściami ze swojego poprzednika, często oczy niewprawnych obserwatorów... mylą nowego Golfa ze starym. Nie inaczej jest i tym razem. Ostatnio opublikowane zdjęcia każą nam sądzić, iż o rewolucji nie mam mowy. Nowy VW Golf 8 to wciąż ten sam uwielbiany przez wszystkich kompakt, symbol klasy średniej i pojazdu niezawodnego, punkt odniesienia dla większości nowo powstających konstrukcji.

  Czytaj więcej