Kodeks motocyklisty - czyli jak zachować bezpieczeństwo na drodze?

01 marzec 2019
Kodeks motocyklisty - czyli jak zachować bezpieczeństwo na drodze?

Kodek motocyklisty - czyli jak zachować bezpieczeństwo na drodze?

Na drogach można spotkać wielu miłośników jednośladów. Jazda na motorze to wielka frajda i przyjemność, jednak nie można zapomnieć, że motocyklista jest takim samym użytkownikiem ruchu jak każdy i musi zachować wielką ostrożność. Jazda motorem może wiązać się z wieloma zagrożeniami i ryzykiem. W przypadku wszelkich kolizji motocyklista jest bardziej narażony na cierpienie niż kierowca samochodu. Dlatego, każdy miłośnik jednośladów powinien stosować się do kilku zasad, które zapewnią jemu i innym kierującym bezpieczeństwo na drodze. 

1. Odpowiednia prędkość:

Aby nie stwarzać zagrożenia na drodze, każdy motocyklista musi pamiętać o dostosowaniu prędkości do aktualnych możliwości i warunków. Powodem większość kolizji i wypadków drogowych z udziałem kierowców jest właśnie zbyt duża prędkość. Motocyklista, który zbytnio się rozpędził nie jest w stanie odpowiednio zareagować na przeszkody na drodze takie jak np. dzikie zwierze, złamana gałąź, czy dziura w jezdni. Aby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze koniecznie trzeba odpowiednio dostosować prędkość.2. Widoczność:

Każdy motocyklista powinien wyposażyć się nie tylko w odpowiedni kask i wygodne, ochronne ubranie, ale również w odblaski i inne elementy, które pozwolą na bycie widocznym z daleka w ciemności. Dobrym rozwiązaniem są kamizelki odblaskowe, które odbijają światło. Na rynku można także znaleźć różne nowoczesne gadżety np. kaski wyposażone w diody LED. Ponadto nie można zapomnieć o sprawnym oświetlaniu motocykla i odpowiedniej jakości żarówek.

3. Przestrzeganie przepisów:

Aby zachować bezpieczeństwo na drodze, każdy motocyklista musi koniecznie przestrzegać obowiązujących przepisów. Może jest to oczywiste, jednak okazuje się, że nie dla wszystkich. Często użytkownicy jednośladów myślą, że mogą wjechać tam, gdzie inni się nie zmieszczą np. przeciskają się pomiędzy samochodami w czasie korku. Nie jest to jednoznacznie zabronione, jednak należy zachować zdrowy rozsądek i przemyśleć, każde swoje działanie na drodze. Zdarza się również przekraczanie linii ciągłej przez kierowców jednośladów, czy wyprzedzanie bez użycia kierunkowskazów. Powinno się wystrzegać tego typu błędów. Ponadto motocyklista musi zachować odpowiedni odstęp od pojazdu, za którym jedzie. 

4. Martwe pole:

Jak powszechnie wiadomo, jest coś takiego jak martwe pole, czyli obszar, który nie jest widoczny dla kierowcy samochodu. Motocyklista, który jedzie równolegle do auta, w niedalekiej odległości od niego, znajduje się właśnie w takim obszarze. Kierowca samochodu nie może go zobaczyć, co może stworzyć niebezpieczeństwo np. kiedy będzie on chciał zmienić pas. Motocykliści powinni unikać takich zagrożeń i przebywać poza martwym polem innych użytkowników ruchu. Z pewnością wpłynie to na bezpieczeństwo na drodze swoja i innych. 

5. Wyprzedzanie:

Motocykliści często wyprzedzają niezgodnie z pojazdami. Próbują przecisnąć się między samochodami stojącymi w korku, nawet jeśli stwarza to niebezpieczeństwo. Często też przekraczają podwójną ciągłą oraz zapominają o sygnalizowaniu zamiaru wykonania manewru za pomocą kierunkowskazów. 

Przestrzeganie powyższych zasad z pewnością przyczyni się do większego bezpieczeństwa na drodze i pozwoli uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji. 

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Ładowarka automatyczna EST–536 36V 25A
  • niedziela, 01 październik 2017

  Ładowarka automatyczna EST–536 36V 25A przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 36V i pojemności 74 ÷ 250Ah. Ładowarka automatyczna EST–536 36V 25A  przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 36V i pojemności 74 ÷ 250Ah. Zaletą i wyróżnieniem ładowarki…

  Czytaj więcej
 • Prostownik Stef-pol EST-322 24V 25A
  • poniedziałek, 02 październik 2017

  Prostownik Stef-pol EST-322 24V 25A rzeznaczony jest do samoczynnego ładowania akumulatorów ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 70 ÷ 250Ah. Prostownik Stef-pol EST-322 24V 25A Sprawdza się przy ładowaniu akumulatorów montowany w samochodach ciężarowych.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Deep Cycle Tuborg AGM
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory do pracy buforowej Tuborg TP - posiadają elektrolit wchłonięty w separatory z włókna szklanego o bardzo dużej porowatości. Eliminuje to niebezpieczeństwo wycieków i umożliwia pracę w dowolnym położeniu (z wyjątkiem pozycji z klemami do dołu). Charakteryzują się niską rezystancją wewnętrzną, co oznacza wyższe napięcie na zaciskach oraz dłuższy czas…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Bosch T3
  • wtorek, 03 październik 2017

  Przed samochodami użytkowymi stawia się najwyższe wymagania odnośnie zasilania. Akumulatory T5, T4 i T3 firmy Bosch są specjalnie zaprojektowane aby sprostać wymaganiom stawianym przez wszystkie odbiorniki elektryczne samochodów użytkowych zapewniając pewny rozruch i komfortową podróż nawet w niekorzystnych warunkach. Akumulatory do samochodów ciężarowych Bosch to oszczędność czasu i pieniędzy. Akumulatory…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Jak kupić auto używane
  • środa, 15 maj 2019

  Samochodów przybywa każdego dnia. Według badań jest ich więcej niż ludzi w dużych miastach. Jednak czy Polacy zarabiają, aż tak dużo, że mogą sobie pozwolić na kupowanie nowych aut z salonu? Odpowiedź niestety nie będzie twierdząca, ponieważ w większości samochody kupowane w Polsce pochodzą z rynku wtórnego. Można nawet znaleźć opinie mechaników, którzy twierdzą, że jak przyjedzie do nich samochód z 2010 roku to jest to nówka. Kupowanie auta używanego wcale nie należy do najprostszych rzeczy i właśnie, dlatego warto zainteresować się tym tematem. Przed czym się ustrzec i co sprawdzić przed zakupem samochodu od handlarza albo z aukcji internetowych. To wszystko…

  Czytaj więcej
 • Jak dbać o kondycję samochodu i nie zbankrutować?
  • środa, 15 maj 2019

  Właściwy stan techniczny samochodu to nie tylko poczucie komfortu i niezawodność pojazdu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Stan ten gwarantuje regularna wymiana części eksploatacyjnych i dopilnowanie podstawowych obowiązków serwisowych. Zaniedbania na tym polu oznaczają skrócenie żywotność pojazdu, a także skutkują zwiększonymi wydatkami.

  Czytaj więcej
 • Do czego służy przetwornica samochodowa i jak ją wybrać?
  • sobota, 11 maj 2019

  Prawie każdy kierowca oraz pasażer zadawał sobie kiedyś pytanie, jak poradzić sobie w sytuacji gdy rozładuje się telefon albo laptop. W aucie znajduje się stale ładowany akumulator, z którego bez problemu korzystają wszelkie samochodowe urządzenia, takie jak światła (w środku i na zewnątrz), klimatyzacja czy radio. Oczywiście można skorzystać ze specjalnych ładowarek samochodowych umożliwiających podłączenie określonych urządzeń. Jednak znacznie prościej byłoby, gdyby można było skorzystać ze zwykłego gniazdka elektrycznego jak w ścianie w domu. Odpowiedzią jest przetwornica samochodowa.'

  Czytaj więcej
 • Zużyte sprzęgło - na co zwrócić uwagę
  • czwartek, 09 maj 2019

  Sprzęgło samochodowe jest to mechanizm służący do połączenia dwóch wałów - czynnego (napędowego) i biernego (napędzanego) - w celu przeniesienia momentu obrotowego. Objawy nieprawidłowo działającego sprzęgła są najczęściej łatwe do zaobserwowania, ale istnieją też takie, które łatwo pomylić z inną awarią.

  Czytaj więcej

News

 • Akumulatory Rocket
  • piątek, 10 maj 2019

  Na polskim rynku pojawiła się ostatnio firma Rocket, producent zespołów baterii, który od 28 lat z powodzeniem tworzy akumulatory samochodowe. Rocket Batt to firma założona prawie 30 lat temu. Długa tradycja i ciągłe dążenie do doskonalenia technologii, a także procesu produkcji, w szybkim tempie pcha do przodu przedsiębiorstwo, które nie spoczywa na laurach, dbając o ciągły rozwój. Akumulatory Rocket można znaleźć między innymi w nowych samochodach marki KIA, która zasłynęła ostatnio z trwałości komponentów i wysokiej jakości produkowanych samochodów. Firma współpracuje również z takimi markami jak Ford czy Samsung. Zaufanie tak dużych klientów, mocno przemawia za jakością oferowanych podzespołów.

  Czytaj więcej
 • Najnowszy sedan Cadillac'a - CT5
  • niedziela, 05 maj 2019

  Salony samochodowe przyciągają wielu miłośników motoryzacji i są okazją do zaprezentowania nie tylko bieżącej oferty koncernów samochodowych czy prototypów, ale także premier nowych modeli. Kwiecień tego roku przyniósł dwie tego typu imprezy. Jedną z nich był salon w Szanghaju, odbywający się w dniach 16-25 kwietnia, a drugą jej amerykański odpowiednik w Nowym Jorku, trwający od 19 do 29 kwietnia. To właśnie amerykańska impreza przyniosła prezentację najnowszego sedana Cadillac’a – CT5.

  Czytaj więcej
 • Najnowsze technologie w służbie motoryzacji
  • czwartek, 02 maj 2019

  Minie jeszcze wiele czasu zanim inteligentne samochody wyjadą na ulicę i zastąpią taksówkarzy i innych kierowców. Nie oznacza to jednak, że cała branża spoczywa na laurach. Wręcz przeciwnie. Nowe technologie są stale rozwijane i powoli wkraczają na drogi. Większość nowinek technologicznych dotyczy powiązań motoryzacji z systemami informatycznymi, ale zdarzają się także odkrycia, które zmieniają coś, co na pozór dopracowane jest już do perfekcji.

  Czytaj więcej
 • Nowy VW Golf 8 - dlaczego możemy być pewni jego sukcesu?
  • czwartek, 02 maj 2019

  Nowy Volkswagen Golf 8 nadchodzi wielkimi krokami! Ostatnio internet obiegły fotografie tego prawdopodobnie najbardziej wyczekiwanego kompaktu na świecie. Golf z pewnością może zostać uznany za prawdziwą ikonę designu i stylu "ewolucji", gdyż niemal nigdy nie wyszedł on poza narzucone ramy stylistyczne. Każda generacja czerpie garściami ze swojego poprzednika, często oczy niewprawnych obserwatorów... mylą nowego Golfa ze starym. Nie inaczej jest i tym razem. Ostatnio opublikowane zdjęcia każą nam sądzić, iż o rewolucji nie mam mowy. Nowy VW Golf 8 to wciąż ten sam uwielbiany przez wszystkich kompakt, symbol klasy średniej i pojazdu niezawodnego, punkt odniesienia dla większości nowo powstających konstrukcji.

  Czytaj więcej