Kodeks motocyklisty - czyli jak zachować bezpieczeństwo na drodze?

01 marzec 2019
Kodeks motocyklisty - czyli jak zachować bezpieczeństwo na drodze?

Kodek motocyklisty - czyli jak zachować bezpieczeństwo na drodze?

Na drogach można spotkać wielu miłośników jednośladów. Jazda na motorze to wielka frajda i przyjemność, jednak nie można zapomnieć, że motocyklista jest takim samym użytkownikiem ruchu jak każdy i musi zachować wielką ostrożność. Jazda motorem może wiązać się z wieloma zagrożeniami i ryzykiem. W przypadku wszelkich kolizji motocyklista jest bardziej narażony na cierpienie niż kierowca samochodu. Dlatego, każdy miłośnik jednośladów powinien stosować się do kilku zasad, które zapewnią jemu i innym kierującym bezpieczeństwo na drodze. 

1. Odpowiednia prędkość:

Aby nie stwarzać zagrożenia na drodze, każdy motocyklista musi pamiętać o dostosowaniu prędkości do aktualnych możliwości i warunków. Powodem większość kolizji i wypadków drogowych z udziałem kierowców jest właśnie zbyt duża prędkość. Motocyklista, który zbytnio się rozpędził nie jest w stanie odpowiednio zareagować na przeszkody na drodze takie jak np. dzikie zwierze, złamana gałąź, czy dziura w jezdni. Aby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze koniecznie trzeba odpowiednio dostosować prędkość.2. Widoczność:

Każdy motocyklista powinien wyposażyć się nie tylko w odpowiedni kask i wygodne, ochronne ubranie, ale również w odblaski i inne elementy, które pozwolą na bycie widocznym z daleka w ciemności. Dobrym rozwiązaniem są kamizelki odblaskowe, które odbijają światło. Na rynku można także znaleźć różne nowoczesne gadżety np. kaski wyposażone w diody LED. Ponadto nie można zapomnieć o sprawnym oświetlaniu motocykla i odpowiedniej jakości żarówek.

3. Przestrzeganie przepisów:

Aby zachować bezpieczeństwo na drodze, każdy motocyklista musi koniecznie przestrzegać obowiązujących przepisów. Może jest to oczywiste, jednak okazuje się, że nie dla wszystkich. Często użytkownicy jednośladów myślą, że mogą wjechać tam, gdzie inni się nie zmieszczą np. przeciskają się pomiędzy samochodami w czasie korku. Nie jest to jednoznacznie zabronione, jednak należy zachować zdrowy rozsądek i przemyśleć, każde swoje działanie na drodze. Zdarza się również przekraczanie linii ciągłej przez kierowców jednośladów, czy wyprzedzanie bez użycia kierunkowskazów. Powinno się wystrzegać tego typu błędów. Ponadto motocyklista musi zachować odpowiedni odstęp od pojazdu, za którym jedzie. 

4. Martwe pole:

Jak powszechnie wiadomo, jest coś takiego jak martwe pole, czyli obszar, który nie jest widoczny dla kierowcy samochodu. Motocyklista, który jedzie równolegle do auta, w niedalekiej odległości od niego, znajduje się właśnie w takim obszarze. Kierowca samochodu nie może go zobaczyć, co może stworzyć niebezpieczeństwo np. kiedy będzie on chciał zmienić pas. Motocykliści powinni unikać takich zagrożeń i przebywać poza martwym polem innych użytkowników ruchu. Z pewnością wpłynie to na bezpieczeństwo na drodze swoja i innych. 

5. Wyprzedzanie:

Motocykliści często wyprzedzają niezgodnie z pojazdami. Próbują przecisnąć się między samochodami stojącymi w korku, nawet jeśli stwarza to niebezpieczeństwo. Często też przekraczają podwójną ciągłą oraz zapominają o sygnalizowaniu zamiaru wykonania manewru za pomocą kierunkowskazów. 

Przestrzeganie powyższych zasad z pewnością przyczyni się do większego bezpieczeństwa na drodze i pozwoli uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji. 

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Prostownik Stef-pol EST-W301 12V 6A
  • poniedziałek, 02 październik 2017

  Prostownik Stef-pol EST-W300 12V 4A - przeznaczony jest do samoczynnego ładowania akumulatorów ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 – 60Ah. Prostownik Stef-pol EST-W300 12V 4A Sprawdza się przy ładowaniu akumulatorów montowany w samochodach osobowych z silnikami benzynowymi.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Moll EFB
  • czwartek, 14 grudzień 2017

  Akumulatory Moll EFB - Nowo opracowany typ baterii kwasowo-ołowiowych EFB Enhanced Flooded Battery czyli akumulator kwasowo-ołowiowy o wydłużonej żywotności. Specjalnie dla samochodów ze standardowym systemem Start-Stop bez rekuperacji energii hamowania (Fiat 500 Start-Stop, Toyota Yaris Start-Stop, Ford ECOnetic) i pojazdów z dużą iloscią urządzeń elektrycznych. Płyty w akumulatorze EFB są…

  Czytaj więcej
 • Optima Blue Top - do zastosowań na jednostkach pływających
  • poniedziałek, 13 listopad 2017

  Akumulatory Optima Blue Top umożliwia dłuższą sprawność jednostek pływających. Akumulatory Optima Blue Top będzie zawsze wiernym i niezawodnym towarzyszem - niezależnie od tego, czy pływasz na jachcie, uprawiasz żeglarstwo czy też sporty motorowodne. Opatentowana technologia SpiralCell zapewnia dłuższy czas sprawności, krótsze czasy ładowania i dwukrotnie dłuższą trwałość użytkową niż tradycyjne…

  Czytaj więcej
 • Akumulator Duracell PROfessional
  • środa, 01 listopad 2017

  Akumulator Duracell Professional został zaprojektowany tak, aby dostarczać największą moc rozruchową w każdy warunkach. Dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów, dostarcza nie tylko wysokiego prądu rozruchowego, ale także posiada odporność na wstrząsy i rozładowania. Stosowany jest w pojazdach takich jak ciężarówki, autokary, pojazdy straży pożarnej, maszyny rolnicze oraz do ciężkiego sprzętu budowlanego.…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Zawieszenie gwintowane do Hondy Civic
  • wtorek, 20 sierpień 2019

  Honda Civic to jedno z tych aut, które zbierają świetne opinie zarówno od dziennikarzy motoryzacyjnych jak i zwykłych użytkowników. Niezależnie jednak od tego, jak bardzo kierowca dba o swój samochód, prędzej czy później konieczna będzie wymiana zawieszenia.

  Czytaj więcej
 • Korytarz życia - co to jest, jak go utworzyć?
  • czwartek, 08 sierpień 2019

  Podczas poruszania się samochodem kierowcy nigdy nie powinni zapominać o tym, że mają nad sobą przepisy z zakresu ruchu drogowego, do których muszą dostosować swoje zachowanie. Nieodpowiedzialne zachowanie na drodze może zakończyć się tragicznie, zwłaszcza jeśli nie ustąpi się pierwszeństwa uprzywilejowanym pojazdom, takim jak karetka. Niestety coraz częściej ludzie nie przepuszczają karetek na drogach, przez co są one cały czas spowalniane i na miejsce zdarzenia docierają po czasie, kiedy dla jakiegoś człowieka jest już za późno na ratunek. W związku z tym tak ważne jest utworzenie tzw. korytarza życia, dzięki któremu Pogotowie Ratunkowe może znaleźć się na miejscu wypadku praktycznie…

  Czytaj więcej
 • Przegrzany silnik - jak rozwiązać usterkę, przyczyny i objawy
  • czwartek, 01 sierpień 2019

  Zupełnie naturalne jest to, że każdy silnik, podczas swojej pracy, generuje duże ilości ciepła. Nierzadko z tego powodu dochodzi do przegrzania. Zazwyczaj takie sytuacje zdarzają się podczas wielogodzinnej podróży, podczas gdy silnik pracuje nieustannie na wysokich obrotach. Poniżej opisane są najczęstsze objawy przegrzania się silnika i sposoby, jak z tym problemem sobie radzić.

  Czytaj więcej
 • Awaria automatycznej skrzyni biegów objawy
  • środa, 31 lipiec 2019

  Posiadanie automatycznej skrzyni biegów to bardzo duży komfort. Coraz większa grupa kierowców wyraża swojego zadowolenie z faktu, iż posiada taki element w swoim samochodzie. Bardzo często automatyczna skrzynia wybierana jest przez kobiety, które chcą zapewnić sobie większą wygodę i pełen spokój podczas prowadzenia swojego auta. Taki rodzaj skrzyni posiada wiele zalet, jednak trzeba mieć na uwadze to, że po drodze mogą się przytrafić liczne awarie techniczne. Ich eliminowanie jest dość kosztowne, zapłaci się za to dużo więcej niż za naprawę skrzyni manualnych. 

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej