Kodeks motocyklisty - czyli jak zachować bezpieczeństwo na drodze?

01 marzec 2019
Kodeks motocyklisty - czyli jak zachować bezpieczeństwo na drodze?

Kodek motocyklisty - czyli jak zachować bezpieczeństwo na drodze?

Na drogach można spotkać wielu miłośników jednośladów. Jazda na motorze to wielka frajda i przyjemność, jednak nie można zapomnieć, że motocyklista jest takim samym użytkownikiem ruchu jak każdy i musi zachować wielką ostrożność. Jazda motorem może wiązać się z wieloma zagrożeniami i ryzykiem. W przypadku wszelkich kolizji motocyklista jest bardziej narażony na cierpienie niż kierowca samochodu. Dlatego, każdy miłośnik jednośladów powinien stosować się do kilku zasad, które zapewnią jemu i innym kierującym bezpieczeństwo na drodze. 

1. Odpowiednia prędkość:

Aby nie stwarzać zagrożenia na drodze, każdy motocyklista musi pamiętać o dostosowaniu prędkości do aktualnych możliwości i warunków. Powodem większość kolizji i wypadków drogowych z udziałem kierowców jest właśnie zbyt duża prędkość. Motocyklista, który zbytnio się rozpędził nie jest w stanie odpowiednio zareagować na przeszkody na drodze takie jak np. dzikie zwierze, złamana gałąź, czy dziura w jezdni. Aby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze koniecznie trzeba odpowiednio dostosować prędkość.2. Widoczność:

Każdy motocyklista powinien wyposażyć się nie tylko w odpowiedni kask i wygodne, ochronne ubranie, ale również w odblaski i inne elementy, które pozwolą na bycie widocznym z daleka w ciemności. Dobrym rozwiązaniem są kamizelki odblaskowe, które odbijają światło. Na rynku można także znaleźć różne nowoczesne gadżety np. kaski wyposażone w diody LED. Ponadto nie można zapomnieć o sprawnym oświetlaniu motocykla i odpowiedniej jakości żarówek.

3. Przestrzeganie przepisów:

Aby zachować bezpieczeństwo na drodze, każdy motocyklista musi koniecznie przestrzegać obowiązujących przepisów. Może jest to oczywiste, jednak okazuje się, że nie dla wszystkich. Często użytkownicy jednośladów myślą, że mogą wjechać tam, gdzie inni się nie zmieszczą np. przeciskają się pomiędzy samochodami w czasie korku. Nie jest to jednoznacznie zabronione, jednak należy zachować zdrowy rozsądek i przemyśleć, każde swoje działanie na drodze. Zdarza się również przekraczanie linii ciągłej przez kierowców jednośladów, czy wyprzedzanie bez użycia kierunkowskazów. Powinno się wystrzegać tego typu błędów. Ponadto motocyklista musi zachować odpowiedni odstęp od pojazdu, za którym jedzie. 

4. Martwe pole:

Jak powszechnie wiadomo, jest coś takiego jak martwe pole, czyli obszar, który nie jest widoczny dla kierowcy samochodu. Motocyklista, który jedzie równolegle do auta, w niedalekiej odległości od niego, znajduje się właśnie w takim obszarze. Kierowca samochodu nie może go zobaczyć, co może stworzyć niebezpieczeństwo np. kiedy będzie on chciał zmienić pas. Motocykliści powinni unikać takich zagrożeń i przebywać poza martwym polem innych użytkowników ruchu. Z pewnością wpłynie to na bezpieczeństwo na drodze swoja i innych. 

5. Wyprzedzanie:

Motocykliści często wyprzedzają niezgodnie z pojazdami. Próbują przecisnąć się między samochodami stojącymi w korku, nawet jeśli stwarza to niebezpieczeństwo. Często też przekraczają podwójną ciągłą oraz zapominają o sygnalizowaniu zamiaru wykonania manewru za pomocą kierunkowskazów. 

Przestrzeganie powyższych zasad z pewnością przyczyni się do większego bezpieczeństwa na drodze i pozwoli uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji. 

Zostaw swój komentarz

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana opon zimowych
  • środa, 13 marzec 2019

  Obecnie, swój własny samochód posiada już niemal każda rodzina. Bez względu na to, czy jest to zupełnie nowy model czy też kupujemy auto używane, niezwykle ważne jest to, aby pamiętać o regularnej wymianie opon. Nie bez powodu, istnieją ich dwa podstawowe rodzaje, czyli opony letnie i opony zimowe. Każdy z nich jest stworzony z innego rodzaju gumy i posiada inne parametry, dzięki którym jesteśmy bezpieczniejsi na drodze. Co zatem warto wiedzieć na temat wymiany opon na zimowe? Oto kilka najważniejszych wskazówek.

  Czytaj więcej
 • Akumulator żelowy - zastosowanie, jak ładować?
  • poniedziałek, 11 marzec 2019

  Akumulator żelowy jest to jeden z rodzaju akumulatorów kwasowo-ołowianych z żelowym elektrolitem. Elektrolit został wytworzony w procesie zmieszania kwasu siarkowego oraz krzemionki. Akumulatory żelowe pierwszy raz ukazały się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Charakteryzują się przede wszystkim wysoką odpornością na ubytek elektrolitu w trakcie pracy elektrycznej, a także niskim samorozładowaniem. Przeważnie akumulatory żelowe produkowane są jako akumulatory typu VRLA. Do ich produkcji wykorzystywane są kolektory ze stopów ołowiu, niemających w sobie antymonu. Kolejną technologią zastosowaną w akumulatorach typu VRLA jest AGM. W absorptive glass mat elektrolit zostaje zaabsorbowany w separatorze wytworzonym z maty szklanej. Dzięki temu uniemożliwiono występowanie wycieku elektrolity z uszkodzonego mechanicznie akumulatora. Polepszyła…

  Czytaj więcej
 • Kiedy wymienić tarcze hamulcowe?
  • niedziela, 10 marzec 2019

  Kiedy wymienić tarcze hamulcowe? Naturalnym czynnikiem zmuszającym nas do wymiany tarcz hamulcowych jest ich zużycie, objawiające się po prostu utratą ich grubości. Minimalna grubość tarczy, przy której powinno przeprowadzić się jej wymianę, określana jest przez jej producenta. Jazda na w zużytych tarczach powoduje gorszą sprawność układu hamulcowego, w tym złe odprowadzanie ciepła. W przypadku dalszej jazdy na wyeksploatowanych tarczach, może dojść do ich skrzywienia a nawet pęknięcia. Nie trzeba wyjaśniać, jakie skutki może mieć taka sytuacja, dlatego pamiętajmy o częstym kontrolowaniu układu hamulcowego. Do sprawdzania ich grubości posłuży nam mikrometr.

  Czytaj więcej
 • Aby być swym najlepszym doradcą
  • niedziela, 10 marzec 2019

  Jak jeździć coraz szybciej i coraz bezpieczniej? Jak kontrolować i wykorzystywać poślizg? Jak upadać? Sekrety różnych rodzajów nawierzchni, rozwijania precyzji, sztuki hamowania i pokonywania zakrętów. To tylko wybrane zagadnienia, które w swych książkach omawia Keith Code, mistrz techniki jazdy motocyklem. Nawet motocykliści, którzy niezbyt lubią czytać – będą zaskoczeni sposobem przekazywania tajników mistrzowskiej jazdy. Wielu po przeczytaniu pierwszego tomu Przyspieszenia, sięgną po drugi – zawierający zaawansowane techniki jazdy.

  Czytaj więcej

News

 • Ranking akumulatorów 2018/2019
  • poniedziałek, 04 marzec 2019

  Ranking akumulatorów 2018/2019 - Każdy kierowca staje prędzej czy później przed decyzją o zakupie akumulatora do swojego auta. Wybór ten nie jest prosty, ze względu na olbrzymią i zróżnicowaną ofertę konkurencyjnych producentów. Trudne warunki atmosferyczne i intensywna eksploatacja samochodu to najlepszy i najbardziej wiarygodny test akumulatorów, jaki można sobie wyobrazić, ale większość z nas wolałaby nie robić tego samodzielnie. Cennymi wskazówkami są zatem wyniki w rankingach sprzedaży, wskazujące które modele cieszyły się największą popularnością wśród kupujących. Ta wiedza, w połączeniu ze znajomością zasad doboru właściwego dla danego samochodu akumulatora, znacznie zawęża pole wyboru i pozwala podjąć optymalną decyzję.

  Czytaj więcej
 • Luksus na miarę samochodów
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

   Samochody luksusowe – pragnienie i rozkosz, która znajduje się w sferze naszych najskrytszych marzeń i na którą tylko wybrani mogą sobie pozwolić. Nie tylko powodują spustoszenie w naszych portfelach, ale i na ulicach. Kto z nas nie zatrzymał się, żeby spojrzeć w oczy takiej prawdziwej bestii?

  Czytaj więcej
 • Najciekawsze polskie projekty samochodów
  • czwartek, 17 styczeń 2019

  Choć na obecnym rynku motoryzacyjnym trudno szukać pojazdu, który byłby oparty na polskim projekcie, nie zawsze tak było. Modyfikacje istniejących projektów, ulepszenia, albo nowatorskie rozwiązania być może wykorzystywane później, choć nieoficjalnie w innych popularnych europejskich pojazdach pojawiały się na przestrzeni lat w dużej ilości. Choć sytuacja Polski jako twórcy i producenta na rynku motoryzacyjnym nigdy nie była znacząca, jest kilka ciekawych prototypów aut, które warto poznać, choć nigdy nie zyskały szansy na seryjną produkcję. Również współczesne polskie projekty samochodów wzbudzają zainteresowanie i być może zaistnieją za jakiś czas na świecie.

  Czytaj więcej
 • Innowacyjny system Kia R.E.A.D
  • poniedziałek, 21 styczeń 2019

  Największe na świecie elektroniczne Targi CES 2019 określają trendy technologiczne, jakie czekają nas już w niedalekiej przyszłości. Jeśli tylko projekty ukazane w Las Vegas na targach CES 2019 dałoby się zrealizować, oznaczałoby to rewolucję w motoryzacji. Uwagę wielu zwiedzających przyciągnął zwłaszcza system R.E.A.D. Projekt zaprezentowany przez firmę Kia przeniósł nas do czasów jazdy w pełni autonomicznej i sprawnej mobilności.

  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl