Jak poprawnie rozliczyć zakup samochodu w deklaracji PIT?

02 marzec 2019
Jak poprawnie rozliczyć zakup samochodu w deklaracji PIT?

Zakup samochodu wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w ciągu 14 dni. Brak wypełnienia deklaracji PCC-3 i wpłacenia wyliczonej kwoty do urzędu skarbowego skutkować może grzywną w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wyjątek stanowi m.in. kupno samochodu od podatnika VAT, który wystawi fakturę - dokument zwalniający kupującego z obowiązku opłacenia podatku PCC-3.

 

Podatek od zakupu samochodu - o czym należy pamiętać?

Wysokość podatku PCC-3 PIT 2018 nie uległa zmianom i wynosi 2% wartości kupowanego pojazdu. Najczęściej urząd skarbowy obliczając wysokość podatku PCC-3 od kupna samochodu nie bierze pod uwagę ceny zawartej w umowie, ponieważ strony często zaniżają wartość transakcji w celu zmniejszenia wysokości podatku. W przypadku gdy zachodzą wątpliwości co do ceny widniejącej na umowy pracownik urzędu skarbowego sam ustali faktyczną wartość pojazdu na podstawie katalogu euro-tax i od tej wartości obliczy należny podatek.

Obowiązek zapłaty podatku PCC-3 od zakupu samochodu ciąży wyłącznie na osobach nabywających pojazd od innej osoby fizycznej. Zakup samochodu np. z komisu nie wywołuje konieczności uiszczenia podatku PCC-3. Podobnie wygląda sytuacja, gdy wartość zakupionego samochodu nie przekracza 1000 zł - kupno takiego pojazdu jest zwolnione z obowiązku opłacenia podatku. Także zakup samochodu za granicą zwalnia z konieczności zapłaty podatku PCC-3.

Termin na zapłatę podatku PCC-3 od czynności cywilnoprawnych wynosi 14 dni liczonych od dnia podpisania umowy kupna-sprzedaży. Przed uiszczeniem wyliczonej przez urzędnika kwoty podatku należy wypełnić poprawnie formularz PCC-3 lub PCC-3A - jeżeli jest więcej niż jeden nabywców pojazdu.

Brak uiszczenia należnego podatku na konto urzędu skarbowego wiązać się może z wysoką grzywną - oprócz zapłaty podatku  wymagane będzie również uiszczenie odsetek za zwłokę.

Jak poprawnie wypełnić formularz PCC-3 lub PCC-3/A?

Formularz PCC-3 dotyczy umów, w wyniku zawarcia których nowym właścicielem samochodu jest jedna osoba - jeżeli auto posiada więcej właściciel należy wypełnić zawierający dodatkowe rubryki dokument PCC-3/A. W rubryce oznaczonej jako identyfikator podatkowy należy podać NIP lub PESEL. Należy znać dokładną nazwę modelu samochodu, najlepiej zabrać ze sobą otrzymany od wcześniejszego właściciela dowód rejestracyjny pojazdu, w którym zawarte są wszelkie niezbędne do uzupełnienia formularza informacje.

Należy bezwzględnie uzupełnić rubryki formularza PCC-3 w częściach A, B, C, D oraz H. Część G obowiązuje wyłącznie w przypadku, gdy samochód posiada więcej, niż jednego nowego właściciela.

Często nabywcy samochodów napotykają problem w wypełnieniu części B formularza, w której należy wskazać jedno z pięciu możliwych pól - żadne z nich nie jest określone wprost jako „osoba kupująca”, należy wybrać pole „Podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku” lub "Inny podmiot". W kolejnych częściach dokumentu należy dokładnie, szczegółowo opisać samochód oraz obliczyć wysokość podatku. W polu dotyczącym przedmiotu transakcji tzn. opisu pojazdu należy wskazać markę, model, numer VIN, rodzaj nadwozia, przebieg, rok produkcji oraz pojemność silnika. Warto także wspomnieć w opisie o wszelkich wadach lub usterkach samochodu, dzięki czemu istnieje szansa na obniżenie wartości pojazdu a co za tym idzie wysokości wymaganego podatku.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Deka Ultimate
  • piątek, 28 wrzesień 2018

  Akumulatory DEKA Ultimate - Najwyższa jakość, Maksymalna żywotność Dla wymagających klientów szukających doskonałych akumulatorów bezobsługowych o znakomitych parametrach oraz długiej żywotności przedstawiamy serię ULTIMATE. Wykonane przy użyciu stopu z dodatkiem srebra baterie te idealnie nadają się do pojazdów o większych gabarytach takich jak SUV-y , mini-vany oraz furgonetki.

  Tags: Deka
  Czytaj więcej
 • Prostownik Stef-pol EST-327 12V/24V 100A
  • poniedziałek, 02 październik 2017

  Prostownik Stef-pol EST-327 12V/24V 100A przeznaczony jest do samoczynnego ładowania akumulatorów ołowiowo-kwasowych o napięciu 12V/24V i pojemności 90 ÷ 1000Ah oraz do wspomagania rozruchu silnika. Prostownik Stef-pol EST-327 12V/24V 100A  Sprawdza się przy ładowaniu akumulatorów montowany w samochodach osobowych i ciężarowych.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Trojan Deep-Cycle Solar AGM
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Trojan Solar AGM to jeden z nielicznych akumulatorów w technologii AGM do głębokiego rozładowania. Może być z powodzeniem używany w systemach solarnych, zasilaniu awaryjnym oraz do głębokich rozładowań. Kluczową zaletą akumulatorów serii SOLAR AGM jest ich bezobsługowość, nie trzeba już sprawdzać poziomu elektrolitu i uzupełniać wody destylowanej co przekłada…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory AGM Yuasa NPL
  • wtorek, 25 wrzesień 2018

  W odpowiedzi na zainteresowanie użytkowników akumulatorami standardowej serii NP, ale o wydłużonej żywotności, firma YUASA na początku lat 90-tych rozpoczęła produkcję serii NPL w zakresie pojemności 24-200[Ah] o projektowanej żywotności 10 lat.

  Tags: Yuasa
  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Jak kupić auto używane
  • środa, 15 maj 2019

  Samochodów przybywa każdego dnia. Według badań jest ich więcej niż ludzi w dużych miastach. Jednak czy Polacy zarabiają, aż tak dużo, że mogą sobie pozwolić na kupowanie nowych aut z salonu? Odpowiedź niestety nie będzie twierdząca, ponieważ w większości samochody kupowane w Polsce pochodzą z rynku wtórnego. Można nawet znaleźć opinie mechaników, którzy twierdzą, że jak przyjedzie do nich samochód z 2010 roku to jest to nówka. Kupowanie auta używanego wcale nie należy do najprostszych rzeczy i właśnie, dlatego warto zainteresować się tym tematem. Przed czym się ustrzec i co sprawdzić przed zakupem samochodu od handlarza albo z aukcji internetowych. To wszystko…

  Czytaj więcej
 • Jak dbać o kondycję samochodu i nie zbankrutować?
  • środa, 15 maj 2019

  Właściwy stan techniczny samochodu to nie tylko poczucie komfortu i niezawodność pojazdu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Stan ten gwarantuje regularna wymiana części eksploatacyjnych i dopilnowanie podstawowych obowiązków serwisowych. Zaniedbania na tym polu oznaczają skrócenie żywotność pojazdu, a także skutkują zwiększonymi wydatkami.

  Czytaj więcej
 • Do czego służy przetwornica samochodowa i jak ją wybrać?
  • sobota, 11 maj 2019

  Prawie każdy kierowca oraz pasażer zadawał sobie kiedyś pytanie, jak poradzić sobie w sytuacji gdy rozładuje się telefon albo laptop. W aucie znajduje się stale ładowany akumulator, z którego bez problemu korzystają wszelkie samochodowe urządzenia, takie jak światła (w środku i na zewnątrz), klimatyzacja czy radio. Oczywiście można skorzystać ze specjalnych ładowarek samochodowych umożliwiających podłączenie określonych urządzeń. Jednak znacznie prościej byłoby, gdyby można było skorzystać ze zwykłego gniazdka elektrycznego jak w ścianie w domu. Odpowiedzią jest przetwornica samochodowa.'

  Czytaj więcej
 • Zużyte sprzęgło - na co zwrócić uwagę
  • czwartek, 09 maj 2019

  Sprzęgło samochodowe jest to mechanizm służący do połączenia dwóch wałów - czynnego (napędowego) i biernego (napędzanego) - w celu przeniesienia momentu obrotowego. Objawy nieprawidłowo działającego sprzęgła są najczęściej łatwe do zaobserwowania, ale istnieją też takie, które łatwo pomylić z inną awarią.

  Czytaj więcej

News

 • Akumulatory Rocket
  • piątek, 10 maj 2019

  Na polskim rynku pojawiła się ostatnio firma Rocket, producent zespołów baterii, który od 28 lat z powodzeniem tworzy akumulatory samochodowe. Rocket Batt to firma założona prawie 30 lat temu. Długa tradycja i ciągłe dążenie do doskonalenia technologii, a także procesu produkcji, w szybkim tempie pcha do przodu przedsiębiorstwo, które nie spoczywa na laurach, dbając o ciągły rozwój. Akumulatory Rocket można znaleźć między innymi w nowych samochodach marki KIA, która zasłynęła ostatnio z trwałości komponentów i wysokiej jakości produkowanych samochodów. Firma współpracuje również z takimi markami jak Ford czy Samsung. Zaufanie tak dużych klientów, mocno przemawia za jakością oferowanych podzespołów.

  Czytaj więcej
 • Najnowszy sedan Cadillac'a - CT5
  • niedziela, 05 maj 2019

  Salony samochodowe przyciągają wielu miłośników motoryzacji i są okazją do zaprezentowania nie tylko bieżącej oferty koncernów samochodowych czy prototypów, ale także premier nowych modeli. Kwiecień tego roku przyniósł dwie tego typu imprezy. Jedną z nich był salon w Szanghaju, odbywający się w dniach 16-25 kwietnia, a drugą jej amerykański odpowiednik w Nowym Jorku, trwający od 19 do 29 kwietnia. To właśnie amerykańska impreza przyniosła prezentację najnowszego sedana Cadillac’a – CT5.

  Czytaj więcej
 • Najnowsze technologie w służbie motoryzacji
  • czwartek, 02 maj 2019

  Minie jeszcze wiele czasu zanim inteligentne samochody wyjadą na ulicę i zastąpią taksówkarzy i innych kierowców. Nie oznacza to jednak, że cała branża spoczywa na laurach. Wręcz przeciwnie. Nowe technologie są stale rozwijane i powoli wkraczają na drogi. Większość nowinek technologicznych dotyczy powiązań motoryzacji z systemami informatycznymi, ale zdarzają się także odkrycia, które zmieniają coś, co na pozór dopracowane jest już do perfekcji.

  Czytaj więcej
 • Nowy VW Golf 8 - dlaczego możemy być pewni jego sukcesu?
  • czwartek, 02 maj 2019

  Nowy Volkswagen Golf 8 nadchodzi wielkimi krokami! Ostatnio internet obiegły fotografie tego prawdopodobnie najbardziej wyczekiwanego kompaktu na świecie. Golf z pewnością może zostać uznany za prawdziwą ikonę designu i stylu "ewolucji", gdyż niemal nigdy nie wyszedł on poza narzucone ramy stylistyczne. Każda generacja czerpie garściami ze swojego poprzednika, często oczy niewprawnych obserwatorów... mylą nowego Golfa ze starym. Nie inaczej jest i tym razem. Ostatnio opublikowane zdjęcia każą nam sądzić, iż o rewolucji nie mam mowy. Nowy VW Golf 8 to wciąż ten sam uwielbiany przez wszystkich kompakt, symbol klasy średniej i pojazdu niezawodnego, punkt odniesienia dla większości nowo powstających konstrukcji.

  Czytaj więcej