Jak poprawnie rozliczyć zakup samochodu w deklaracji PIT?

02 marzec 2019
Jak poprawnie rozliczyć zakup samochodu w deklaracji PIT?

Zakup samochodu wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w ciągu 14 dni. Brak wypełnienia deklaracji PCC-3 i wpłacenia wyliczonej kwoty do urzędu skarbowego skutkować może grzywną w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wyjątek stanowi m.in. kupno samochodu od podatnika VAT, który wystawi fakturę - dokument zwalniający kupującego z obowiązku opłacenia podatku PCC-3.

 

Podatek od zakupu samochodu - o czym należy pamiętać?

Wysokość podatku PCC-3 PIT 2018 nie uległa zmianom i wynosi 2% wartości kupowanego pojazdu. Najczęściej urząd skarbowy obliczając wysokość podatku PCC-3 od kupna samochodu nie bierze pod uwagę ceny zawartej w umowie, ponieważ strony często zaniżają wartość transakcji w celu zmniejszenia wysokości podatku. W przypadku gdy zachodzą wątpliwości co do ceny widniejącej na umowy pracownik urzędu skarbowego sam ustali faktyczną wartość pojazdu na podstawie katalogu euro-tax i od tej wartości obliczy należny podatek.

Obowiązek zapłaty podatku PCC-3 od zakupu samochodu ciąży wyłącznie na osobach nabywających pojazd od innej osoby fizycznej. Zakup samochodu np. z komisu nie wywołuje konieczności uiszczenia podatku PCC-3. Podobnie wygląda sytuacja, gdy wartość zakupionego samochodu nie przekracza 1000 zł - kupno takiego pojazdu jest zwolnione z obowiązku opłacenia podatku. Także zakup samochodu za granicą zwalnia z konieczności zapłaty podatku PCC-3.

Termin na zapłatę podatku PCC-3 od czynności cywilnoprawnych wynosi 14 dni liczonych od dnia podpisania umowy kupna-sprzedaży. Przed uiszczeniem wyliczonej przez urzędnika kwoty podatku należy wypełnić poprawnie formularz PCC-3 lub PCC-3A - jeżeli jest więcej niż jeden nabywców pojazdu.

Brak uiszczenia należnego podatku na konto urzędu skarbowego wiązać się może z wysoką grzywną - oprócz zapłaty podatku  wymagane będzie również uiszczenie odsetek za zwłokę.

Jak poprawnie wypełnić formularz PCC-3 lub PCC-3/A?

Formularz PCC-3 dotyczy umów, w wyniku zawarcia których nowym właścicielem samochodu jest jedna osoba - jeżeli auto posiada więcej właściciel należy wypełnić zawierający dodatkowe rubryki dokument PCC-3/A. W rubryce oznaczonej jako identyfikator podatkowy należy podać NIP lub PESEL. Należy znać dokładną nazwę modelu samochodu, najlepiej zabrać ze sobą otrzymany od wcześniejszego właściciela dowód rejestracyjny pojazdu, w którym zawarte są wszelkie niezbędne do uzupełnienia formularza informacje.

Należy bezwzględnie uzupełnić rubryki formularza PCC-3 w częściach A, B, C, D oraz H. Część G obowiązuje wyłącznie w przypadku, gdy samochód posiada więcej, niż jednego nowego właściciela.

Często nabywcy samochodów napotykają problem w wypełnieniu części B formularza, w której należy wskazać jedno z pięciu możliwych pól - żadne z nich nie jest określone wprost jako „osoba kupująca”, należy wybrać pole „Podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku” lub "Inny podmiot". W kolejnych częściach dokumentu należy dokładnie, szczegółowo opisać samochód oraz obliczyć wysokość podatku. W polu dotyczącym przedmiotu transakcji tzn. opisu pojazdu należy wskazać markę, model, numer VIN, rodzaj nadwozia, przebieg, rok produkcji oraz pojemność silnika. Warto także wspomnieć w opisie o wszelkich wadach lub usterkach samochodu, dzięki czemu istnieje szansa na obniżenie wartości pojazdu a co za tym idzie wysokości wymaganego podatku.

Zostaw swój komentarz

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana opon zimowych
  • środa, 13 marzec 2019

  Obecnie, swój własny samochód posiada już niemal każda rodzina. Bez względu na to, czy jest to zupełnie nowy model czy też kupujemy auto używane, niezwykle ważne jest to, aby pamiętać o regularnej wymianie opon. Nie bez powodu, istnieją ich dwa podstawowe rodzaje, czyli opony letnie i opony zimowe. Każdy z nich jest stworzony z innego rodzaju gumy i posiada inne parametry, dzięki którym jesteśmy bezpieczniejsi na drodze. Co zatem warto wiedzieć na temat wymiany opon na zimowe? Oto kilka najważniejszych wskazówek.

  Czytaj więcej
 • Akumulator żelowy - zastosowanie, jak ładować?
  • poniedziałek, 11 marzec 2019

  Akumulator żelowy jest to jeden z rodzaju akumulatorów kwasowo-ołowianych z żelowym elektrolitem. Elektrolit został wytworzony w procesie zmieszania kwasu siarkowego oraz krzemionki. Akumulatory żelowe pierwszy raz ukazały się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Charakteryzują się przede wszystkim wysoką odpornością na ubytek elektrolitu w trakcie pracy elektrycznej, a także niskim samorozładowaniem. Przeważnie akumulatory żelowe produkowane są jako akumulatory typu VRLA. Do ich produkcji wykorzystywane są kolektory ze stopów ołowiu, niemających w sobie antymonu. Kolejną technologią zastosowaną w akumulatorach typu VRLA jest AGM. W absorptive glass mat elektrolit zostaje zaabsorbowany w separatorze wytworzonym z maty szklanej. Dzięki temu uniemożliwiono występowanie wycieku elektrolity z uszkodzonego mechanicznie akumulatora. Polepszyła…

  Czytaj więcej
 • Kiedy wymienić tarcze hamulcowe?
  • niedziela, 10 marzec 2019

  Kiedy wymienić tarcze hamulcowe? Naturalnym czynnikiem zmuszającym nas do wymiany tarcz hamulcowych jest ich zużycie, objawiające się po prostu utratą ich grubości. Minimalna grubość tarczy, przy której powinno przeprowadzić się jej wymianę, określana jest przez jej producenta. Jazda na w zużytych tarczach powoduje gorszą sprawność układu hamulcowego, w tym złe odprowadzanie ciepła. W przypadku dalszej jazdy na wyeksploatowanych tarczach, może dojść do ich skrzywienia a nawet pęknięcia. Nie trzeba wyjaśniać, jakie skutki może mieć taka sytuacja, dlatego pamiętajmy o częstym kontrolowaniu układu hamulcowego. Do sprawdzania ich grubości posłuży nam mikrometr.

  Czytaj więcej
 • Aby być swym najlepszym doradcą
  • niedziela, 10 marzec 2019

  Jak jeździć coraz szybciej i coraz bezpieczniej? Jak kontrolować i wykorzystywać poślizg? Jak upadać? Sekrety różnych rodzajów nawierzchni, rozwijania precyzji, sztuki hamowania i pokonywania zakrętów. To tylko wybrane zagadnienia, które w swych książkach omawia Keith Code, mistrz techniki jazdy motocyklem. Nawet motocykliści, którzy niezbyt lubią czytać – będą zaskoczeni sposobem przekazywania tajników mistrzowskiej jazdy. Wielu po przeczytaniu pierwszego tomu Przyspieszenia, sięgną po drugi – zawierający zaawansowane techniki jazdy.

  Czytaj więcej

News

 • Ranking akumulatorów 2018/2019
  • poniedziałek, 04 marzec 2019

  Ranking akumulatorów 2018/2019 - Każdy kierowca staje prędzej czy później przed decyzją o zakupie akumulatora do swojego auta. Wybór ten nie jest prosty, ze względu na olbrzymią i zróżnicowaną ofertę konkurencyjnych producentów. Trudne warunki atmosferyczne i intensywna eksploatacja samochodu to najlepszy i najbardziej wiarygodny test akumulatorów, jaki można sobie wyobrazić, ale większość z nas wolałaby nie robić tego samodzielnie. Cennymi wskazówkami są zatem wyniki w rankingach sprzedaży, wskazujące które modele cieszyły się największą popularnością wśród kupujących. Ta wiedza, w połączeniu ze znajomością zasad doboru właściwego dla danego samochodu akumulatora, znacznie zawęża pole wyboru i pozwala podjąć optymalną decyzję.

  Czytaj więcej
 • Luksus na miarę samochodów
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

   Samochody luksusowe – pragnienie i rozkosz, która znajduje się w sferze naszych najskrytszych marzeń i na którą tylko wybrani mogą sobie pozwolić. Nie tylko powodują spustoszenie w naszych portfelach, ale i na ulicach. Kto z nas nie zatrzymał się, żeby spojrzeć w oczy takiej prawdziwej bestii?

  Czytaj więcej
 • Najciekawsze polskie projekty samochodów
  • czwartek, 17 styczeń 2019

  Choć na obecnym rynku motoryzacyjnym trudno szukać pojazdu, który byłby oparty na polskim projekcie, nie zawsze tak było. Modyfikacje istniejących projektów, ulepszenia, albo nowatorskie rozwiązania być może wykorzystywane później, choć nieoficjalnie w innych popularnych europejskich pojazdach pojawiały się na przestrzeni lat w dużej ilości. Choć sytuacja Polski jako twórcy i producenta na rynku motoryzacyjnym nigdy nie była znacząca, jest kilka ciekawych prototypów aut, które warto poznać, choć nigdy nie zyskały szansy na seryjną produkcję. Również współczesne polskie projekty samochodów wzbudzają zainteresowanie i być może zaistnieją za jakiś czas na świecie.

  Czytaj więcej
 • Innowacyjny system Kia R.E.A.D
  • poniedziałek, 21 styczeń 2019

  Największe na świecie elektroniczne Targi CES 2019 określają trendy technologiczne, jakie czekają nas już w niedalekiej przyszłości. Jeśli tylko projekty ukazane w Las Vegas na targach CES 2019 dałoby się zrealizować, oznaczałoby to rewolucję w motoryzacji. Uwagę wielu zwiedzających przyciągnął zwłaszcza system R.E.A.D. Projekt zaprezentowany przez firmę Kia przeniósł nas do czasów jazdy w pełni autonomicznej i sprawnej mobilności.

  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl