Jak poprawnie rozliczyć zakup samochodu w deklaracji PIT?

02 marzec 2019
Jak poprawnie rozliczyć zakup samochodu w deklaracji PIT?

Zakup samochodu wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w ciągu 14 dni. Brak wypełnienia deklaracji PCC-3 i wpłacenia wyliczonej kwoty do urzędu skarbowego skutkować może grzywną w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wyjątek stanowi m.in. kupno samochodu od podatnika VAT, który wystawi fakturę - dokument zwalniający kupującego z obowiązku opłacenia podatku PCC-3.

 

Podatek od zakupu samochodu - o czym należy pamiętać?

Wysokość podatku PCC-3 PIT 2018 nie uległa zmianom i wynosi 2% wartości kupowanego pojazdu. Najczęściej urząd skarbowy obliczając wysokość podatku PCC-3 od kupna samochodu nie bierze pod uwagę ceny zawartej w umowie, ponieważ strony często zaniżają wartość transakcji w celu zmniejszenia wysokości podatku. W przypadku gdy zachodzą wątpliwości co do ceny widniejącej na umowy pracownik urzędu skarbowego sam ustali faktyczną wartość pojazdu na podstawie katalogu euro-tax i od tej wartości obliczy należny podatek.

Obowiązek zapłaty podatku PCC-3 od zakupu samochodu ciąży wyłącznie na osobach nabywających pojazd od innej osoby fizycznej. Zakup samochodu np. z komisu nie wywołuje konieczności uiszczenia podatku PCC-3. Podobnie wygląda sytuacja, gdy wartość zakupionego samochodu nie przekracza 1000 zł - kupno takiego pojazdu jest zwolnione z obowiązku opłacenia podatku. Także zakup samochodu za granicą zwalnia z konieczności zapłaty podatku PCC-3.

Termin na zapłatę podatku PCC-3 od czynności cywilnoprawnych wynosi 14 dni liczonych od dnia podpisania umowy kupna-sprzedaży. Przed uiszczeniem wyliczonej przez urzędnika kwoty podatku należy wypełnić poprawnie formularz PCC-3 lub PCC-3A - jeżeli jest więcej niż jeden nabywców pojazdu.

Brak uiszczenia należnego podatku na konto urzędu skarbowego wiązać się może z wysoką grzywną - oprócz zapłaty podatku  wymagane będzie również uiszczenie odsetek za zwłokę.

Jak poprawnie wypełnić formularz PCC-3 lub PCC-3/A?

Formularz PCC-3 dotyczy umów, w wyniku zawarcia których nowym właścicielem samochodu jest jedna osoba - jeżeli auto posiada więcej właściciel należy wypełnić zawierający dodatkowe rubryki dokument PCC-3/A. W rubryce oznaczonej jako identyfikator podatkowy należy podać NIP lub PESEL. Należy znać dokładną nazwę modelu samochodu, najlepiej zabrać ze sobą otrzymany od wcześniejszego właściciela dowód rejestracyjny pojazdu, w którym zawarte są wszelkie niezbędne do uzupełnienia formularza informacje.

Należy bezwzględnie uzupełnić rubryki formularza PCC-3 w częściach A, B, C, D oraz H. Część G obowiązuje wyłącznie w przypadku, gdy samochód posiada więcej, niż jednego nowego właściciela.

Często nabywcy samochodów napotykają problem w wypełnieniu części B formularza, w której należy wskazać jedno z pięciu możliwych pól - żadne z nich nie jest określone wprost jako „osoba kupująca”, należy wybrać pole „Podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku” lub "Inny podmiot". W kolejnych częściach dokumentu należy dokładnie, szczegółowo opisać samochód oraz obliczyć wysokość podatku. W polu dotyczącym przedmiotu transakcji tzn. opisu pojazdu należy wskazać markę, model, numer VIN, rodzaj nadwozia, przebieg, rok produkcji oraz pojemność silnika. Warto także wspomnieć w opisie o wszelkich wadach lub usterkach samochodu, dzięki czemu istnieje szansa na obniżenie wartości pojazdu a co za tym idzie wysokości wymaganego podatku.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Bosch T3
  • wtorek, 03 październik 2017

  Przed samochodami użytkowymi stawia się najwyższe wymagania odnośnie zasilania. Akumulatory T5, T4 i T3 firmy Bosch są specjalnie zaprojektowane aby sprostać wymaganiom stawianym przez wszystkie odbiorniki elektryczne samochodów użytkowych zapewniając pewny rozruch i komfortową podróż nawet w niekorzystnych warunkach. Akumulatory do samochodów ciężarowych Bosch to oszczędność czasu i pieniędzy. Akumulatory…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Moll M3plus
  • sobota, 30 wrzesień 2017

  Niemiecka firma Moll posiada wieloletnie doświadczenie w konstruowaniu akumulatorów, doskonali dostawcy,rozwój i konstruowanie maszyn do produkcji akumulatorów włączając wyposażenie służące do kontroli jakości,zarządzanie jakością według norm DIN EN ISO 9001 i dodatku VDA 6.1 sprawiają, że akumulatory moll cieszą się doskonałą jakością i zaufaniem czołowych producentów samochodów. Potwierdzają ją rozmaite…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Deka Ultimate
  • piątek, 28 wrzesień 2018

  Akumulatory DEKA Ultimate - Najwyższa jakość, Maksymalna żywotność Dla wymagających klientów szukających doskonałych akumulatorów bezobsługowych o znakomitych parametrach oraz długiej żywotności przedstawiamy serię ULTIMATE. Wykonane przy użyciu stopu z dodatkiem srebra baterie te idealnie nadają się do pojazdów o większych gabarytach takich jak SUV-y , mini-vany oraz furgonetki.

  Tags: Deka
  Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-511 12V 6A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-511 12V 6A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 ÷ 60Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Zawieszenie gwintowane do Hondy Civic
  • wtorek, 20 sierpień 2019

  Honda Civic to jedno z tych aut, które zbierają świetne opinie zarówno od dziennikarzy motoryzacyjnych jak i zwykłych użytkowników. Niezależnie jednak od tego, jak bardzo kierowca dba o swój samochód, prędzej czy później konieczna będzie wymiana zawieszenia.

  Czytaj więcej
 • Korytarz życia - co to jest, jak go utworzyć?
  • czwartek, 08 sierpień 2019

  Podczas poruszania się samochodem kierowcy nigdy nie powinni zapominać o tym, że mają nad sobą przepisy z zakresu ruchu drogowego, do których muszą dostosować swoje zachowanie. Nieodpowiedzialne zachowanie na drodze może zakończyć się tragicznie, zwłaszcza jeśli nie ustąpi się pierwszeństwa uprzywilejowanym pojazdom, takim jak karetka. Niestety coraz częściej ludzie nie przepuszczają karetek na drogach, przez co są one cały czas spowalniane i na miejsce zdarzenia docierają po czasie, kiedy dla jakiegoś człowieka jest już za późno na ratunek. W związku z tym tak ważne jest utworzenie tzw. korytarza życia, dzięki któremu Pogotowie Ratunkowe może znaleźć się na miejscu wypadku praktycznie…

  Czytaj więcej
 • Przegrzany silnik - jak rozwiązać usterkę, przyczyny i objawy
  • czwartek, 01 sierpień 2019

  Zupełnie naturalne jest to, że każdy silnik, podczas swojej pracy, generuje duże ilości ciepła. Nierzadko z tego powodu dochodzi do przegrzania. Zazwyczaj takie sytuacje zdarzają się podczas wielogodzinnej podróży, podczas gdy silnik pracuje nieustannie na wysokich obrotach. Poniżej opisane są najczęstsze objawy przegrzania się silnika i sposoby, jak z tym problemem sobie radzić.

  Czytaj więcej
 • Awaria automatycznej skrzyni biegów objawy
  • środa, 31 lipiec 2019

  Posiadanie automatycznej skrzyni biegów to bardzo duży komfort. Coraz większa grupa kierowców wyraża swojego zadowolenie z faktu, iż posiada taki element w swoim samochodzie. Bardzo często automatyczna skrzynia wybierana jest przez kobiety, które chcą zapewnić sobie większą wygodę i pełen spokój podczas prowadzenia swojego auta. Taki rodzaj skrzyni posiada wiele zalet, jednak trzeba mieć na uwadze to, że po drodze mogą się przytrafić liczne awarie techniczne. Ich eliminowanie jest dość kosztowne, zapłaci się za to dużo więcej niż za naprawę skrzyni manualnych. 

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej