Żarówki H1 - jakie wybrać?

06 marzec 2019
Żarówki H1 - co o nich wiemy? Jakie wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Żarówki H1 - co o nich wiemy? Jakie wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Nocna jazda samochodem nie należy do najprzyjemniejszych czynności, bo musimy bardziej niż w ciągu dnia wytężać wzrok. Koncentracja - tak ważna podczas prowadzenia auta - w ciemności musi stać na najwyższym poziomie. To ważne, bo pozornie mniejszy ruch na drodze sprawia większe zagrożenie wywołane zbyt dużym rozluźnieniem. Innym niebezpieczeństwem jest zmęczenie, co może skończyć się tragicznie, gdy zapadniemy w sen i spowodujemy wypadek. Zawsze więc przed wyruszeniem w taką trasę, musimy być wypoczęci i skupieni, tak samo ważne, aby nasz samochód był wyposażony w porządne oświetlenie, czyli przede wszystkim w żarówkę H1. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Ciemność na drodze - jak się jej nie dać?

Nie jest tak, że to noc przynosi największe żniwo wypadków, bo mają one szczególnie miejsce, gdy na ulicach panuje duży ruch - w ciągu dnia. Po zmroku jednak równie łatwo o kolizje, a czynników, które są za to odpowiedzialne, jest mnóstwo. Nie tylko wspomniany we wstępie brak koncentracji, ale przede wszystkim ciemność. Nie mamy wzroku jak kot, jaki widzi to, co dla nas niedostrzegalne, a co gorsza - ewolucyjnie wcale nie jesteśmy przystosowani do jazdy samochodem w takich warunkach. Jakoś sobie radzimy, ale trzeba pamiętać, że to przez dostosowanie, a nie wrodzoną umiejętność.

Przy dużym zmęczeniu obraz może nam się zlewać, kształty przestają być wyraźne, a na domiar złego, nadjeżdżające z naprzeciwka samochody jeszcze bardziej nas oślepiają. Zdarzają się też podrzędne drogi bez narysowanych na jezdni linii. Gdy ich brak, jest jeszcze trudniej, a gdy dołożymy do tego złe warunki atmosferyczne: obfite opady śniegu, deszczu, mgła, to tym bardziej zrozumiemy skalę problemu. Niemniej, można sobie bardzo pomóc, dobierając odpowiednie żarówki H1. Żeby jednak wybrać właściwie, musimy wiedzieć, co jest ważne. Jakie żarówki H1 rzeczywiście sprawdzą się podczas nocnej jazdy?Żarówki H1 - jakie jest ich znaczenie?

Podstawowa funkcja oświetlenia w samochodzie to rzecz jasna poprawa widoczności na drodze. Dzięki dobrze dopasowanym żarówkom H1 oraz innym świetlówkom możemy szybciej zareagować na różne sytuacje: na pieszych idących poboczem drogi, rowerzystów, dziką zwierzynę czy znaki drogowe.

Dobrze dopasowane, spełniające normy bezpieczeństwa żarówki H1 wydłużają czas reakcji kierowcy i skracają drogę hamowania. Każdy, kto kiedykolwiek musiał szybko zatrzymać samochód, wie, jak istotnych jest tych kilka metrów, a nierzadko centymetrów. To ma ogromne znaczenie w nocy, ponieważ zbliżające się obiekty nie są widoczne z oddali (jak w ciągu dnia), lecz dopiero, gdy są niebezpiecznie blisko. Nie wolno więc nam tego lekceważyć, nawet gdy po zmroku podróżujmy rzadko. Odpowiednio wybrane żarówki mogą wybawić nas z niejednej opresji, a przede wszystkim pozwolą nam się poczuć bardziej pewnie podczas nocnej wyprawy.

Jakie żarówki H1 są warte uwagi?

Żarówka H1 ma pozornie nieskomplikowaną budowę, bo wewnątrz niej znajduje się jeden żarnik o wysokiej wydajności, oferując strumień świetlny na poziomie 1500/3200 lm. To jednak, jak mocny będzie strumień świetlny, zależy od rodzaju żarówki - tradycyjnej halogenowej bądź nowocześniejszej Xenon H.I.D., w jakiej umieszczono dwa gazy o nazwie Xenon i Krypton. Nie dziwi jednocześnie, że są to bardziej żywotne żarówki (większość oferowanych zapewnia oświetlenie od 400 do 600 godzin) od starszych modeli.

Pierwszą wątpliwość z serii - jakie żarówki H1 są lepsze - mamy już rozwianą, żeby jednak mieć pewność, że wybrana świetlówka jest rzeczywiście odpowiednia, zwróćmy uwagę na to, czy jest oryginalna i posiada homologację. Chociaż dostępne są zamienniki, to nie zapewniają one należytej jakości, głównie z tego względu, że są mało wydajne i częściej się przepalają.

Żarówka H1 - ile kosztuje? Jakiej firmy kupić?

Nie ma jednej ceny, bo koszt najczęściej zależy od dwóch czynników: renomy producenta i barwy światła. Najbardziej godne zaufania firmy znane są od lat, niezmiennie zapewniając solidne oświetlenie samochodowe. To głównie Philips, Osram, Bosma, Atlas, Lumiko i Compass. Tak naprawdę, jeśli zdecydujemy się na zamiennik lub żarówkę mniej znanego producenta, to zapłacimy za nią niedużo, około 10 złotych. Zdecydowanie nie warto, bo to pozorna oszczędność.

Lepiej zainwestować raz a dobrze i mieć pewność jakości, żywotności, ale i dobrego rozsyłu światła. Chociaż będzie nas kosztować kilkadziesiąt złotych, to nie pożałujemy. W zależności od tego, czego szukamy, w sklepach - zarówno stacjonarnych, jak i internetowych - zakupimy modele tradycyjne, czyli halogenowe, mniej popularne ksenonowe oraz coraz częściej wybierane żarówki LED H1.

Jakie żarówki H1 zapewniają najwyższej jakości parametry?

Jeśli chcemy mieć pewność, że żarówka H1 zapewnia prawdziwą, a nie tylko deklarowaną jakość, powinniśmy zwrócić uwagę na 4 główne parametry. Na tej podstawie będziemy mieć jak czarno na białym, jakie żarówki H1 są warte swoich pieniędzy, a o których lepiej zapomnieć.

 • Jaka powinna być barwa światła?

Żarówki emitują różne kolory światła - w głównej mierze zależy to od temperatury barwowej, jaką może osiągnąć żarnik wewnątrz bańki. Najlepszą opcją są modele o temperaturze w zakresie 4300 - 6000 K. Te o mniejszej wartości dają przyjemne światło z dodatkiem lekko żółtej poświaty, z wyższą zaś (6000 K) emitują światło białe, gdzie widoczna jest również niebieska poświata. Możemy być pewni, że takie oświetlenie jest przyjemne dla oka, co ma niebagatelne znaczenie podczas nocnych podróży.

 • Strumień świetlny - dlaczego tak ważny?

Podawany jest w lumenach (lm) i mówi nam o ilości generowanego światła przez palnik. Dotyczy to zarówno żarówek LED H1, halogenowych, jak i ksenonów. Zasada jest prosta: większa wartość strumienia świetlnego, to pewność, że żarówka generować będzie więcej światła. Niektórzy sprzedawcy zawyżają te wartości, ale nie dajmy się zwieść. Lepiej wybierać sprawdzone marki (Osram, Philips itd.), bo mamy tu pewność, że podana ilość lumenów będzie się zgadzała ze stanem faktycznym.

 • Moc znamionowa i napięcie - o czym nam mówią te parametry?

Moc żarówki mówi nam o tym, z jaką siłą świeci żarnik. Im większa moc, tym więcej emitowanego światła. Warto jednak zauważyć, że nie dotyczy to żarówek LED H1. Wydaje się, że nie ma tu nic skomplikowanego i warto wybrać modele zapewniające większą moc. Nic z tych rzeczy, gdyż wyższa wartość tego parametru to jednocześnie podwyższone spalanie i krótsza żywotność.

Warto wiedzieć, że w samochodach osobowych moc nie może przekroczyć 68 W, ale najczęściej stosuje się te o wartości 55 W, w ciężarowych zaś - 70 W. Przekroczenie tych wartości (na przykład ponad 100 W) to duże ryzyko uszkodzenia instalacji elektrycznej, a nawet pożaru. Jeśli mowa o napięciu, to w “osobówkach” wynosi ono 12 V, a w ciężarowych 24 V.

 • Żywotność, czyli ile “pożyje” żarówka?

Na koniec kilka słów o żywotności, która określa, ile godzin będzie świecić żarówka, a mówiąc bardziej technicznie - ile jest w stanie wytrzymać żarnik. Tanie modele nie mają tu wiele do zaoferowania, bo żywotność w przedziale od 150 do 200 h to bardzo kiepski wynik. Zdecydowanie wybierajmy więc solidniejsze (300-400 h), a już najlepszą opcją są żarówki, których trwałość waha się od 600 do 700 h!

Dla większego bezpieczeństwa i pewności na drodze, dla spokoju i niezakłóconego niczym dotarcia do celu - po to warto zainwestować w porządne oświetlenie. Niezależnie, czy mowa o żarówce LED H1, czy modelu tradycyjnym, najważniejsze to zwrócić uwagę na przedstawione w artykule parametry, by mieć pewność dobrze dokonanego wyboru. Warto też poczytać więcej na ten temat, zwłaszcza artykuł, który znajdziemy pod adresem https://akustrefa.pl/poradnik-eksperta-2/item/1616-oswietlenie-w-aucie-jakie-zarowki-do-samochodu.

Zostaw swój komentarz

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana opon zimowych
  • środa, 13 marzec 2019

  Obecnie, swój własny samochód posiada już niemal każda rodzina. Bez względu na to, czy jest to zupełnie nowy model czy też kupujemy auto używane, niezwykle ważne jest to, aby pamiętać o regularnej wymianie opon. Nie bez powodu, istnieją ich dwa podstawowe rodzaje, czyli opony letnie i opony zimowe. Każdy z nich jest stworzony z innego rodzaju gumy i posiada inne parametry, dzięki którym jesteśmy bezpieczniejsi na drodze. Co zatem warto wiedzieć na temat wymiany opon na zimowe? Oto kilka najważniejszych wskazówek.

  Czytaj więcej
 • Akumulator żelowy - zastosowanie, jak ładować?
  • poniedziałek, 11 marzec 2019

  Akumulator żelowy jest to jeden z rodzaju akumulatorów kwasowo-ołowianych z żelowym elektrolitem. Elektrolit został wytworzony w procesie zmieszania kwasu siarkowego oraz krzemionki. Akumulatory żelowe pierwszy raz ukazały się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Charakteryzują się przede wszystkim wysoką odpornością na ubytek elektrolitu w trakcie pracy elektrycznej, a także niskim samorozładowaniem. Przeważnie akumulatory żelowe produkowane są jako akumulatory typu VRLA. Do ich produkcji wykorzystywane są kolektory ze stopów ołowiu, niemających w sobie antymonu. Kolejną technologią zastosowaną w akumulatorach typu VRLA jest AGM. W absorptive glass mat elektrolit zostaje zaabsorbowany w separatorze wytworzonym z maty szklanej. Dzięki temu uniemożliwiono występowanie wycieku elektrolity z uszkodzonego mechanicznie akumulatora. Polepszyła…

  Czytaj więcej
 • Kiedy wymienić tarcze hamulcowe?
  • niedziela, 10 marzec 2019

  Kiedy wymienić tarcze hamulcowe? Naturalnym czynnikiem zmuszającym nas do wymiany tarcz hamulcowych jest ich zużycie, objawiające się po prostu utratą ich grubości. Minimalna grubość tarczy, przy której powinno przeprowadzić się jej wymianę, określana jest przez jej producenta. Jazda na w zużytych tarczach powoduje gorszą sprawność układu hamulcowego, w tym złe odprowadzanie ciepła. W przypadku dalszej jazdy na wyeksploatowanych tarczach, może dojść do ich skrzywienia a nawet pęknięcia. Nie trzeba wyjaśniać, jakie skutki może mieć taka sytuacja, dlatego pamiętajmy o częstym kontrolowaniu układu hamulcowego. Do sprawdzania ich grubości posłuży nam mikrometr.

  Czytaj więcej
 • Aby być swym najlepszym doradcą
  • niedziela, 10 marzec 2019

  Jak jeździć coraz szybciej i coraz bezpieczniej? Jak kontrolować i wykorzystywać poślizg? Jak upadać? Sekrety różnych rodzajów nawierzchni, rozwijania precyzji, sztuki hamowania i pokonywania zakrętów. To tylko wybrane zagadnienia, które w swych książkach omawia Keith Code, mistrz techniki jazdy motocyklem. Nawet motocykliści, którzy niezbyt lubią czytać – będą zaskoczeni sposobem przekazywania tajników mistrzowskiej jazdy. Wielu po przeczytaniu pierwszego tomu Przyspieszenia, sięgną po drugi – zawierający zaawansowane techniki jazdy.

  Czytaj więcej

News

 • Ranking akumulatorów 2018/2019
  • poniedziałek, 04 marzec 2019

  Ranking akumulatorów 2018/2019 - Każdy kierowca staje prędzej czy później przed decyzją o zakupie akumulatora do swojego auta. Wybór ten nie jest prosty, ze względu na olbrzymią i zróżnicowaną ofertę konkurencyjnych producentów. Trudne warunki atmosferyczne i intensywna eksploatacja samochodu to najlepszy i najbardziej wiarygodny test akumulatorów, jaki można sobie wyobrazić, ale większość z nas wolałaby nie robić tego samodzielnie. Cennymi wskazówkami są zatem wyniki w rankingach sprzedaży, wskazujące które modele cieszyły się największą popularnością wśród kupujących. Ta wiedza, w połączeniu ze znajomością zasad doboru właściwego dla danego samochodu akumulatora, znacznie zawęża pole wyboru i pozwala podjąć optymalną decyzję.

  Czytaj więcej
 • Luksus na miarę samochodów
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

   Samochody luksusowe – pragnienie i rozkosz, która znajduje się w sferze naszych najskrytszych marzeń i na którą tylko wybrani mogą sobie pozwolić. Nie tylko powodują spustoszenie w naszych portfelach, ale i na ulicach. Kto z nas nie zatrzymał się, żeby spojrzeć w oczy takiej prawdziwej bestii?

  Czytaj więcej
 • Najciekawsze polskie projekty samochodów
  • czwartek, 17 styczeń 2019

  Choć na obecnym rynku motoryzacyjnym trudno szukać pojazdu, który byłby oparty na polskim projekcie, nie zawsze tak było. Modyfikacje istniejących projektów, ulepszenia, albo nowatorskie rozwiązania być może wykorzystywane później, choć nieoficjalnie w innych popularnych europejskich pojazdach pojawiały się na przestrzeni lat w dużej ilości. Choć sytuacja Polski jako twórcy i producenta na rynku motoryzacyjnym nigdy nie była znacząca, jest kilka ciekawych prototypów aut, które warto poznać, choć nigdy nie zyskały szansy na seryjną produkcję. Również współczesne polskie projekty samochodów wzbudzają zainteresowanie i być może zaistnieją za jakiś czas na świecie.

  Czytaj więcej
 • Innowacyjny system Kia R.E.A.D
  • poniedziałek, 21 styczeń 2019

  Największe na świecie elektroniczne Targi CES 2019 określają trendy technologiczne, jakie czekają nas już w niedalekiej przyszłości. Jeśli tylko projekty ukazane w Las Vegas na targach CES 2019 dałoby się zrealizować, oznaczałoby to rewolucję w motoryzacji. Uwagę wielu zwiedzających przyciągnął zwłaszcza system R.E.A.D. Projekt zaprezentowany przez firmę Kia przeniósł nas do czasów jazdy w pełni autonomicznej i sprawnej mobilności.

  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl