Żarówki H1 - jakie wybrać?

06 marzec 2019
Żarówki H1 - co o nich wiemy? Jakie wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Żarówki H1 - co o nich wiemy? Jakie wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Nocna jazda samochodem nie należy do najprzyjemniejszych czynności, bo musimy bardziej niż w ciągu dnia wytężać wzrok. Koncentracja - tak ważna podczas prowadzenia auta - w ciemności musi stać na najwyższym poziomie. To ważne, bo pozornie mniejszy ruch na drodze sprawia większe zagrożenie wywołane zbyt dużym rozluźnieniem. Innym niebezpieczeństwem jest zmęczenie, co może skończyć się tragicznie, gdy zapadniemy w sen i spowodujemy wypadek. Zawsze więc przed wyruszeniem w taką trasę, musimy być wypoczęci i skupieni, tak samo ważne, aby nasz samochód był wyposażony w porządne oświetlenie, czyli przede wszystkim w żarówkę H1. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Ciemność na drodze - jak się jej nie dać?

Nie jest tak, że to noc przynosi największe żniwo wypadków, bo mają one szczególnie miejsce, gdy na ulicach panuje duży ruch - w ciągu dnia. Po zmroku jednak równie łatwo o kolizje, a czynników, które są za to odpowiedzialne, jest mnóstwo. Nie tylko wspomniany we wstępie brak koncentracji, ale przede wszystkim ciemność. Nie mamy wzroku jak kot, jaki widzi to, co dla nas niedostrzegalne, a co gorsza - ewolucyjnie wcale nie jesteśmy przystosowani do jazdy samochodem w takich warunkach. Jakoś sobie radzimy, ale trzeba pamiętać, że to przez dostosowanie, a nie wrodzoną umiejętność.

Przy dużym zmęczeniu obraz może nam się zlewać, kształty przestają być wyraźne, a na domiar złego, nadjeżdżające z naprzeciwka samochody jeszcze bardziej nas oślepiają. Zdarzają się też podrzędne drogi bez narysowanych na jezdni linii. Gdy ich brak, jest jeszcze trudniej, a gdy dołożymy do tego złe warunki atmosferyczne: obfite opady śniegu, deszczu, mgła, to tym bardziej zrozumiemy skalę problemu. Niemniej, można sobie bardzo pomóc, dobierając odpowiednie żarówki H1. Żeby jednak wybrać właściwie, musimy wiedzieć, co jest ważne. Jakie żarówki H1 rzeczywiście sprawdzą się podczas nocnej jazdy?



Żarówki H1 - jakie jest ich znaczenie?

Podstawowa funkcja oświetlenia w samochodzie to rzecz jasna poprawa widoczności na drodze. Dzięki dobrze dopasowanym żarówkom H1 oraz innym świetlówkom możemy szybciej zareagować na różne sytuacje: na pieszych idących poboczem drogi, rowerzystów, dziką zwierzynę czy znaki drogowe.

Dobrze dopasowane, spełniające normy bezpieczeństwa żarówki H1 wydłużają czas reakcji kierowcy i skracają drogę hamowania. Każdy, kto kiedykolwiek musiał szybko zatrzymać samochód, wie, jak istotnych jest tych kilka metrów, a nierzadko centymetrów. To ma ogromne znaczenie w nocy, ponieważ zbliżające się obiekty nie są widoczne z oddali (jak w ciągu dnia), lecz dopiero, gdy są niebezpiecznie blisko. Nie wolno więc nam tego lekceważyć, nawet gdy po zmroku podróżujmy rzadko. Odpowiednio wybrane żarówki mogą wybawić nas z niejednej opresji, a przede wszystkim pozwolą nam się poczuć bardziej pewnie podczas nocnej wyprawy.

Jakie żarówki H1 są warte uwagi?

Żarówka H1 ma pozornie nieskomplikowaną budowę, bo wewnątrz niej znajduje się jeden żarnik o wysokiej wydajności, oferując strumień świetlny na poziomie 1500/3200 lm. To jednak, jak mocny będzie strumień świetlny, zależy od rodzaju żarówki - tradycyjnej halogenowej bądź nowocześniejszej Xenon H.I.D., w jakiej umieszczono dwa gazy o nazwie Xenon i Krypton. Nie dziwi jednocześnie, że są to bardziej żywotne żarówki (większość oferowanych zapewnia oświetlenie od 400 do 600 godzin) od starszych modeli.

Pierwszą wątpliwość z serii - jakie żarówki H1 są lepsze - mamy już rozwianą, żeby jednak mieć pewność, że wybrana świetlówka jest rzeczywiście odpowiednia, zwróćmy uwagę na to, czy jest oryginalna i posiada homologację. Chociaż dostępne są zamienniki, to nie zapewniają one należytej jakości, głównie z tego względu, że są mało wydajne i częściej się przepalają.

Żarówka H1 - ile kosztuje? Jakiej firmy kupić?

Nie ma jednej ceny, bo koszt najczęściej zależy od dwóch czynników: renomy producenta i barwy światła. Najbardziej godne zaufania firmy znane są od lat, niezmiennie zapewniając solidne oświetlenie samochodowe. To głównie Philips, Osram, Bosma, Atlas, Lumiko i Compass. Tak naprawdę, jeśli zdecydujemy się na zamiennik lub żarówkę mniej znanego producenta, to zapłacimy za nią niedużo, około 10 złotych. Zdecydowanie nie warto, bo to pozorna oszczędność.

Lepiej zainwestować raz a dobrze i mieć pewność jakości, żywotności, ale i dobrego rozsyłu światła. Chociaż będzie nas kosztować kilkadziesiąt złotych, to nie pożałujemy. W zależności od tego, czego szukamy, w sklepach - zarówno stacjonarnych, jak i internetowych - zakupimy modele tradycyjne, czyli halogenowe, mniej popularne ksenonowe oraz coraz częściej wybierane żarówki LED H1.

Jakie żarówki H1 zapewniają najwyższej jakości parametry?

Jeśli chcemy mieć pewność, że żarówka H1 zapewnia prawdziwą, a nie tylko deklarowaną jakość, powinniśmy zwrócić uwagę na 4 główne parametry. Na tej podstawie będziemy mieć jak czarno na białym, jakie żarówki H1 są warte swoich pieniędzy, a o których lepiej zapomnieć.

 • Jaka powinna być barwa światła?

Żarówki emitują różne kolory światła - w głównej mierze zależy to od temperatury barwowej, jaką może osiągnąć żarnik wewnątrz bańki. Najlepszą opcją są modele o temperaturze w zakresie 4300 - 6000 K. Te o mniejszej wartości dają przyjemne światło z dodatkiem lekko żółtej poświaty, z wyższą zaś (6000 K) emitują światło białe, gdzie widoczna jest również niebieska poświata. Możemy być pewni, że takie oświetlenie jest przyjemne dla oka, co ma niebagatelne znaczenie podczas nocnych podróży.

 • Strumień świetlny - dlaczego tak ważny?

Podawany jest w lumenach (lm) i mówi nam o ilości generowanego światła przez palnik. Dotyczy to zarówno żarówek LED H1, halogenowych, jak i ksenonów. Zasada jest prosta: większa wartość strumienia świetlnego, to pewność, że żarówka generować będzie więcej światła. Niektórzy sprzedawcy zawyżają te wartości, ale nie dajmy się zwieść. Lepiej wybierać sprawdzone marki (Osram, Philips itd.), bo mamy tu pewność, że podana ilość lumenów będzie się zgadzała ze stanem faktycznym.

 • Moc znamionowa i napięcie - o czym nam mówią te parametry?

Moc żarówki mówi nam o tym, z jaką siłą świeci żarnik. Im większa moc, tym więcej emitowanego światła. Warto jednak zauważyć, że nie dotyczy to żarówek LED H1. Wydaje się, że nie ma tu nic skomplikowanego i warto wybrać modele zapewniające większą moc. Nic z tych rzeczy, gdyż wyższa wartość tego parametru to jednocześnie podwyższone spalanie i krótsza żywotność.

Warto wiedzieć, że w samochodach osobowych moc nie może przekroczyć 68 W, ale najczęściej stosuje się te o wartości 55 W, w ciężarowych zaś - 70 W. Przekroczenie tych wartości (na przykład ponad 100 W) to duże ryzyko uszkodzenia instalacji elektrycznej, a nawet pożaru. Jeśli mowa o napięciu, to w “osobówkach” wynosi ono 12 V, a w ciężarowych 24 V.

 • Żywotność, czyli ile “pożyje” żarówka?

Na koniec kilka słów o żywotności, która określa, ile godzin będzie świecić żarówka, a mówiąc bardziej technicznie - ile jest w stanie wytrzymać żarnik. Tanie modele nie mają tu wiele do zaoferowania, bo żywotność w przedziale od 150 do 200 h to bardzo kiepski wynik. Zdecydowanie wybierajmy więc solidniejsze (300-400 h), a już najlepszą opcją są żarówki, których trwałość waha się od 600 do 700 h!

Dla większego bezpieczeństwa i pewności na drodze, dla spokoju i niezakłóconego niczym dotarcia do celu - po to warto zainwestować w porządne oświetlenie. Niezależnie, czy mowa o żarówce LED H1, czy modelu tradycyjnym, najważniejsze to zwrócić uwagę na przedstawione w artykule parametry, by mieć pewność dobrze dokonanego wyboru. Warto też poczytać więcej na ten temat, zwłaszcza artykuł, który znajdziemy pod adresem https://akustrefa.pl/poradnik-eksperta-2/item/1616-oswietlenie-w-aucie-jakie-zarowki-do-samochodu.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Ładowarka automatyczna EST–536 36V 25A
  • niedziela, 01 październik 2017

  Ładowarka automatyczna EST–536 36V 25A przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 36V i pojemności 74 ÷ 250Ah. Ładowarka automatyczna EST–536 36V 25A  przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 36V i pojemności 74 ÷ 250Ah. Zaletą i wyróżnieniem ładowarki…

  Czytaj więcej
 • Prostownik Stef-pol EST-322 24V 25A
  • poniedziałek, 02 październik 2017

  Prostownik Stef-pol EST-322 24V 25A rzeznaczony jest do samoczynnego ładowania akumulatorów ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 70 ÷ 250Ah. Prostownik Stef-pol EST-322 24V 25A Sprawdza się przy ładowaniu akumulatorów montowany w samochodach ciężarowych.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Deep Cycle Tuborg AGM
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulatory do pracy buforowej Tuborg TP - posiadają elektrolit wchłonięty w separatory z włókna szklanego o bardzo dużej porowatości. Eliminuje to niebezpieczeństwo wycieków i umożliwia pracę w dowolnym położeniu (z wyjątkiem pozycji z klemami do dołu). Charakteryzują się niską rezystancją wewnętrzną, co oznacza wyższe napięcie na zaciskach oraz dłuższy czas…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Bosch T3
  • wtorek, 03 październik 2017

  Przed samochodami użytkowymi stawia się najwyższe wymagania odnośnie zasilania. Akumulatory T5, T4 i T3 firmy Bosch są specjalnie zaprojektowane aby sprostać wymaganiom stawianym przez wszystkie odbiorniki elektryczne samochodów użytkowych zapewniając pewny rozruch i komfortową podróż nawet w niekorzystnych warunkach. Akumulatory do samochodów ciężarowych Bosch to oszczędność czasu i pieniędzy. Akumulatory…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Jak kupić auto używane
  • środa, 15 maj 2019

  Samochodów przybywa każdego dnia. Według badań jest ich więcej niż ludzi w dużych miastach. Jednak czy Polacy zarabiają, aż tak dużo, że mogą sobie pozwolić na kupowanie nowych aut z salonu? Odpowiedź niestety nie będzie twierdząca, ponieważ w większości samochody kupowane w Polsce pochodzą z rynku wtórnego. Można nawet znaleźć opinie mechaników, którzy twierdzą, że jak przyjedzie do nich samochód z 2010 roku to jest to nówka. Kupowanie auta używanego wcale nie należy do najprostszych rzeczy i właśnie, dlatego warto zainteresować się tym tematem. Przed czym się ustrzec i co sprawdzić przed zakupem samochodu od handlarza albo z aukcji internetowych. To wszystko…

  Czytaj więcej
 • Jak dbać o kondycję samochodu i nie zbankrutować?
  • środa, 15 maj 2019

  Właściwy stan techniczny samochodu to nie tylko poczucie komfortu i niezawodność pojazdu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Stan ten gwarantuje regularna wymiana części eksploatacyjnych i dopilnowanie podstawowych obowiązków serwisowych. Zaniedbania na tym polu oznaczają skrócenie żywotność pojazdu, a także skutkują zwiększonymi wydatkami.

  Czytaj więcej
 • Do czego służy przetwornica samochodowa i jak ją wybrać?
  • sobota, 11 maj 2019

  Prawie każdy kierowca oraz pasażer zadawał sobie kiedyś pytanie, jak poradzić sobie w sytuacji gdy rozładuje się telefon albo laptop. W aucie znajduje się stale ładowany akumulator, z którego bez problemu korzystają wszelkie samochodowe urządzenia, takie jak światła (w środku i na zewnątrz), klimatyzacja czy radio. Oczywiście można skorzystać ze specjalnych ładowarek samochodowych umożliwiających podłączenie określonych urządzeń. Jednak znacznie prościej byłoby, gdyby można było skorzystać ze zwykłego gniazdka elektrycznego jak w ścianie w domu. Odpowiedzią jest przetwornica samochodowa.'

  Czytaj więcej
 • Zużyte sprzęgło - na co zwrócić uwagę
  • czwartek, 09 maj 2019

  Sprzęgło samochodowe jest to mechanizm służący do połączenia dwóch wałów - czynnego (napędowego) i biernego (napędzanego) - w celu przeniesienia momentu obrotowego. Objawy nieprawidłowo działającego sprzęgła są najczęściej łatwe do zaobserwowania, ale istnieją też takie, które łatwo pomylić z inną awarią.

  Czytaj więcej

News

 • Akumulatory Rocket
  • piątek, 10 maj 2019

  Na polskim rynku pojawiła się ostatnio firma Rocket, producent zespołów baterii, który od 28 lat z powodzeniem tworzy akumulatory samochodowe. Rocket Batt to firma założona prawie 30 lat temu. Długa tradycja i ciągłe dążenie do doskonalenia technologii, a także procesu produkcji, w szybkim tempie pcha do przodu przedsiębiorstwo, które nie spoczywa na laurach, dbając o ciągły rozwój. Akumulatory Rocket można znaleźć między innymi w nowych samochodach marki KIA, która zasłynęła ostatnio z trwałości komponentów i wysokiej jakości produkowanych samochodów. Firma współpracuje również z takimi markami jak Ford czy Samsung. Zaufanie tak dużych klientów, mocno przemawia za jakością oferowanych podzespołów.

  Czytaj więcej
 • Najnowszy sedan Cadillac'a - CT5
  • niedziela, 05 maj 2019

  Salony samochodowe przyciągają wielu miłośników motoryzacji i są okazją do zaprezentowania nie tylko bieżącej oferty koncernów samochodowych czy prototypów, ale także premier nowych modeli. Kwiecień tego roku przyniósł dwie tego typu imprezy. Jedną z nich był salon w Szanghaju, odbywający się w dniach 16-25 kwietnia, a drugą jej amerykański odpowiednik w Nowym Jorku, trwający od 19 do 29 kwietnia. To właśnie amerykańska impreza przyniosła prezentację najnowszego sedana Cadillac’a – CT5.

  Czytaj więcej
 • Najnowsze technologie w służbie motoryzacji
  • czwartek, 02 maj 2019

  Minie jeszcze wiele czasu zanim inteligentne samochody wyjadą na ulicę i zastąpią taksówkarzy i innych kierowców. Nie oznacza to jednak, że cała branża spoczywa na laurach. Wręcz przeciwnie. Nowe technologie są stale rozwijane i powoli wkraczają na drogi. Większość nowinek technologicznych dotyczy powiązań motoryzacji z systemami informatycznymi, ale zdarzają się także odkrycia, które zmieniają coś, co na pozór dopracowane jest już do perfekcji.

  Czytaj więcej
 • Nowy VW Golf 8 - dlaczego możemy być pewni jego sukcesu?
  • czwartek, 02 maj 2019

  Nowy Volkswagen Golf 8 nadchodzi wielkimi krokami! Ostatnio internet obiegły fotografie tego prawdopodobnie najbardziej wyczekiwanego kompaktu na świecie. Golf z pewnością może zostać uznany za prawdziwą ikonę designu i stylu "ewolucji", gdyż niemal nigdy nie wyszedł on poza narzucone ramy stylistyczne. Każda generacja czerpie garściami ze swojego poprzednika, często oczy niewprawnych obserwatorów... mylą nowego Golfa ze starym. Nie inaczej jest i tym razem. Ostatnio opublikowane zdjęcia każą nam sądzić, iż o rewolucji nie mam mowy. Nowy VW Golf 8 to wciąż ten sam uwielbiany przez wszystkich kompakt, symbol klasy średniej i pojazdu niezawodnego, punkt odniesienia dla większości nowo powstających konstrukcji.

  Czytaj więcej