Żarówki H1 - jakie wybrać?

06 marzec 2019
Żarówki H1 - co o nich wiemy? Jakie wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Żarówki H1 - co o nich wiemy? Jakie wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Nocna jazda samochodem nie należy do najprzyjemniejszych czynności, bo musimy bardziej niż w ciągu dnia wytężać wzrok. Koncentracja - tak ważna podczas prowadzenia auta - w ciemności musi stać na najwyższym poziomie. To ważne, bo pozornie mniejszy ruch na drodze sprawia większe zagrożenie wywołane zbyt dużym rozluźnieniem. Innym niebezpieczeństwem jest zmęczenie, co może skończyć się tragicznie, gdy zapadniemy w sen i spowodujemy wypadek. Zawsze więc przed wyruszeniem w taką trasę, musimy być wypoczęci i skupieni, tak samo ważne, aby nasz samochód był wyposażony w porządne oświetlenie, czyli przede wszystkim w żarówkę H1. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Ciemność na drodze - jak się jej nie dać?

Nie jest tak, że to noc przynosi największe żniwo wypadków, bo mają one szczególnie miejsce, gdy na ulicach panuje duży ruch - w ciągu dnia. Po zmroku jednak równie łatwo o kolizje, a czynników, które są za to odpowiedzialne, jest mnóstwo. Nie tylko wspomniany we wstępie brak koncentracji, ale przede wszystkim ciemność. Nie mamy wzroku jak kot, jaki widzi to, co dla nas niedostrzegalne, a co gorsza - ewolucyjnie wcale nie jesteśmy przystosowani do jazdy samochodem w takich warunkach. Jakoś sobie radzimy, ale trzeba pamiętać, że to przez dostosowanie, a nie wrodzoną umiejętność.

Przy dużym zmęczeniu obraz może nam się zlewać, kształty przestają być wyraźne, a na domiar złego, nadjeżdżające z naprzeciwka samochody jeszcze bardziej nas oślepiają. Zdarzają się też podrzędne drogi bez narysowanych na jezdni linii. Gdy ich brak, jest jeszcze trudniej, a gdy dołożymy do tego złe warunki atmosferyczne: obfite opady śniegu, deszczu, mgła, to tym bardziej zrozumiemy skalę problemu. Niemniej, można sobie bardzo pomóc, dobierając odpowiednie żarówki H1. Żeby jednak wybrać właściwie, musimy wiedzieć, co jest ważne. Jakie żarówki H1 rzeczywiście sprawdzą się podczas nocnej jazdy?Żarówki H1 - jakie jest ich znaczenie?

Podstawowa funkcja oświetlenia w samochodzie to rzecz jasna poprawa widoczności na drodze. Dzięki dobrze dopasowanym żarówkom H1 oraz innym świetlówkom możemy szybciej zareagować na różne sytuacje: na pieszych idących poboczem drogi, rowerzystów, dziką zwierzynę czy znaki drogowe.

Dobrze dopasowane, spełniające normy bezpieczeństwa żarówki H1 wydłużają czas reakcji kierowcy i skracają drogę hamowania. Każdy, kto kiedykolwiek musiał szybko zatrzymać samochód, wie, jak istotnych jest tych kilka metrów, a nierzadko centymetrów. To ma ogromne znaczenie w nocy, ponieważ zbliżające się obiekty nie są widoczne z oddali (jak w ciągu dnia), lecz dopiero, gdy są niebezpiecznie blisko. Nie wolno więc nam tego lekceważyć, nawet gdy po zmroku podróżujmy rzadko. Odpowiednio wybrane żarówki mogą wybawić nas z niejednej opresji, a przede wszystkim pozwolą nam się poczuć bardziej pewnie podczas nocnej wyprawy.

Jakie żarówki H1 są warte uwagi?

Żarówka H1 ma pozornie nieskomplikowaną budowę, bo wewnątrz niej znajduje się jeden żarnik o wysokiej wydajności, oferując strumień świetlny na poziomie 1500/3200 lm. To jednak, jak mocny będzie strumień świetlny, zależy od rodzaju żarówki - tradycyjnej halogenowej bądź nowocześniejszej Xenon H.I.D., w jakiej umieszczono dwa gazy o nazwie Xenon i Krypton. Nie dziwi jednocześnie, że są to bardziej żywotne żarówki (większość oferowanych zapewnia oświetlenie od 400 do 600 godzin) od starszych modeli.

Pierwszą wątpliwość z serii - jakie żarówki H1 są lepsze - mamy już rozwianą, żeby jednak mieć pewność, że wybrana świetlówka jest rzeczywiście odpowiednia, zwróćmy uwagę na to, czy jest oryginalna i posiada homologację. Chociaż dostępne są zamienniki, to nie zapewniają one należytej jakości, głównie z tego względu, że są mało wydajne i częściej się przepalają.

Żarówka H1 - ile kosztuje? Jakiej firmy kupić?

Nie ma jednej ceny, bo koszt najczęściej zależy od dwóch czynników: renomy producenta i barwy światła. Najbardziej godne zaufania firmy znane są od lat, niezmiennie zapewniając solidne oświetlenie samochodowe. To głównie Philips, Osram, Bosma, Atlas, Lumiko i Compass. Tak naprawdę, jeśli zdecydujemy się na zamiennik lub żarówkę mniej znanego producenta, to zapłacimy za nią niedużo, około 10 złotych. Zdecydowanie nie warto, bo to pozorna oszczędność.

Lepiej zainwestować raz a dobrze i mieć pewność jakości, żywotności, ale i dobrego rozsyłu światła. Chociaż będzie nas kosztować kilkadziesiąt złotych, to nie pożałujemy. W zależności od tego, czego szukamy, w sklepach - zarówno stacjonarnych, jak i internetowych - zakupimy modele tradycyjne, czyli halogenowe, mniej popularne ksenonowe oraz coraz częściej wybierane żarówki LED H1.

Jakie żarówki H1 zapewniają najwyższej jakości parametry?

Jeśli chcemy mieć pewność, że żarówka H1 zapewnia prawdziwą, a nie tylko deklarowaną jakość, powinniśmy zwrócić uwagę na 4 główne parametry. Na tej podstawie będziemy mieć jak czarno na białym, jakie żarówki H1 są warte swoich pieniędzy, a o których lepiej zapomnieć.

 • Jaka powinna być barwa światła?

Żarówki emitują różne kolory światła - w głównej mierze zależy to od temperatury barwowej, jaką może osiągnąć żarnik wewnątrz bańki. Najlepszą opcją są modele o temperaturze w zakresie 4300 - 6000 K. Te o mniejszej wartości dają przyjemne światło z dodatkiem lekko żółtej poświaty, z wyższą zaś (6000 K) emitują światło białe, gdzie widoczna jest również niebieska poświata. Możemy być pewni, że takie oświetlenie jest przyjemne dla oka, co ma niebagatelne znaczenie podczas nocnych podróży.

 • Strumień świetlny - dlaczego tak ważny?

Podawany jest w lumenach (lm) i mówi nam o ilości generowanego światła przez palnik. Dotyczy to zarówno żarówek LED H1, halogenowych, jak i ksenonów. Zasada jest prosta: większa wartość strumienia świetlnego, to pewność, że żarówka generować będzie więcej światła. Niektórzy sprzedawcy zawyżają te wartości, ale nie dajmy się zwieść. Lepiej wybierać sprawdzone marki (Osram, Philips itd.), bo mamy tu pewność, że podana ilość lumenów będzie się zgadzała ze stanem faktycznym.

 • Moc znamionowa i napięcie - o czym nam mówią te parametry?

Moc żarówki mówi nam o tym, z jaką siłą świeci żarnik. Im większa moc, tym więcej emitowanego światła. Warto jednak zauważyć, że nie dotyczy to żarówek LED H1. Wydaje się, że nie ma tu nic skomplikowanego i warto wybrać modele zapewniające większą moc. Nic z tych rzeczy, gdyż wyższa wartość tego parametru to jednocześnie podwyższone spalanie i krótsza żywotność.

Warto wiedzieć, że w samochodach osobowych moc nie może przekroczyć 68 W, ale najczęściej stosuje się te o wartości 55 W, w ciężarowych zaś - 70 W. Przekroczenie tych wartości (na przykład ponad 100 W) to duże ryzyko uszkodzenia instalacji elektrycznej, a nawet pożaru. Jeśli mowa o napięciu, to w “osobówkach” wynosi ono 12 V, a w ciężarowych 24 V.

 • Żywotność, czyli ile “pożyje” żarówka?

Na koniec kilka słów o żywotności, która określa, ile godzin będzie świecić żarówka, a mówiąc bardziej technicznie - ile jest w stanie wytrzymać żarnik. Tanie modele nie mają tu wiele do zaoferowania, bo żywotność w przedziale od 150 do 200 h to bardzo kiepski wynik. Zdecydowanie wybierajmy więc solidniejsze (300-400 h), a już najlepszą opcją są żarówki, których trwałość waha się od 600 do 700 h!

Dla większego bezpieczeństwa i pewności na drodze, dla spokoju i niezakłóconego niczym dotarcia do celu - po to warto zainwestować w porządne oświetlenie. Niezależnie, czy mowa o żarówce LED H1, czy modelu tradycyjnym, najważniejsze to zwrócić uwagę na przedstawione w artykule parametry, by mieć pewność dobrze dokonanego wyboru. Warto też poczytać więcej na ten temat, zwłaszcza artykuł, który znajdziemy pod adresem https://akustrefa.pl/poradnik-eksperta-2/item/1616-oswietlenie-w-aucie-jakie-zarowki-do-samochodu.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Prostownik Stef-pol EST-W301 12V 6A
  • poniedziałek, 02 październik 2017

  Prostownik Stef-pol EST-W300 12V 4A - przeznaczony jest do samoczynnego ładowania akumulatorów ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 – 60Ah. Prostownik Stef-pol EST-W300 12V 4A Sprawdza się przy ładowaniu akumulatorów montowany w samochodach osobowych z silnikami benzynowymi.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Moll EFB
  • czwartek, 14 grudzień 2017

  Akumulatory Moll EFB - Nowo opracowany typ baterii kwasowo-ołowiowych EFB Enhanced Flooded Battery czyli akumulator kwasowo-ołowiowy o wydłużonej żywotności. Specjalnie dla samochodów ze standardowym systemem Start-Stop bez rekuperacji energii hamowania (Fiat 500 Start-Stop, Toyota Yaris Start-Stop, Ford ECOnetic) i pojazdów z dużą iloscią urządzeń elektrycznych. Płyty w akumulatorze EFB są…

  Czytaj więcej
 • Optima Blue Top - do zastosowań na jednostkach pływających
  • poniedziałek, 13 listopad 2017

  Akumulatory Optima Blue Top umożliwia dłuższą sprawność jednostek pływających. Akumulatory Optima Blue Top będzie zawsze wiernym i niezawodnym towarzyszem - niezależnie od tego, czy pływasz na jachcie, uprawiasz żeglarstwo czy też sporty motorowodne. Opatentowana technologia SpiralCell zapewnia dłuższy czas sprawności, krótsze czasy ładowania i dwukrotnie dłuższą trwałość użytkową niż tradycyjne…

  Czytaj więcej
 • Akumulator Duracell PROfessional
  • środa, 01 listopad 2017

  Akumulator Duracell Professional został zaprojektowany tak, aby dostarczać największą moc rozruchową w każdy warunkach. Dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów, dostarcza nie tylko wysokiego prądu rozruchowego, ale także posiada odporność na wstrząsy i rozładowania. Stosowany jest w pojazdach takich jak ciężarówki, autokary, pojazdy straży pożarnej, maszyny rolnicze oraz do ciężkiego sprzętu budowlanego.…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Zawieszenie gwintowane do Hondy Civic
  • wtorek, 20 sierpień 2019

  Honda Civic to jedno z tych aut, które zbierają świetne opinie zarówno od dziennikarzy motoryzacyjnych jak i zwykłych użytkowników. Niezależnie jednak od tego, jak bardzo kierowca dba o swój samochód, prędzej czy później konieczna będzie wymiana zawieszenia.

  Czytaj więcej
 • Korytarz życia - co to jest, jak go utworzyć?
  • czwartek, 08 sierpień 2019

  Podczas poruszania się samochodem kierowcy nigdy nie powinni zapominać o tym, że mają nad sobą przepisy z zakresu ruchu drogowego, do których muszą dostosować swoje zachowanie. Nieodpowiedzialne zachowanie na drodze może zakończyć się tragicznie, zwłaszcza jeśli nie ustąpi się pierwszeństwa uprzywilejowanym pojazdom, takim jak karetka. Niestety coraz częściej ludzie nie przepuszczają karetek na drogach, przez co są one cały czas spowalniane i na miejsce zdarzenia docierają po czasie, kiedy dla jakiegoś człowieka jest już za późno na ratunek. W związku z tym tak ważne jest utworzenie tzw. korytarza życia, dzięki któremu Pogotowie Ratunkowe może znaleźć się na miejscu wypadku praktycznie…

  Czytaj więcej
 • Przegrzany silnik - jak rozwiązać usterkę, przyczyny i objawy
  • czwartek, 01 sierpień 2019

  Zupełnie naturalne jest to, że każdy silnik, podczas swojej pracy, generuje duże ilości ciepła. Nierzadko z tego powodu dochodzi do przegrzania. Zazwyczaj takie sytuacje zdarzają się podczas wielogodzinnej podróży, podczas gdy silnik pracuje nieustannie na wysokich obrotach. Poniżej opisane są najczęstsze objawy przegrzania się silnika i sposoby, jak z tym problemem sobie radzić.

  Czytaj więcej
 • Awaria automatycznej skrzyni biegów objawy
  • środa, 31 lipiec 2019

  Posiadanie automatycznej skrzyni biegów to bardzo duży komfort. Coraz większa grupa kierowców wyraża swojego zadowolenie z faktu, iż posiada taki element w swoim samochodzie. Bardzo często automatyczna skrzynia wybierana jest przez kobiety, które chcą zapewnić sobie większą wygodę i pełen spokój podczas prowadzenia swojego auta. Taki rodzaj skrzyni posiada wiele zalet, jednak trzeba mieć na uwadze to, że po drodze mogą się przytrafić liczne awarie techniczne. Ich eliminowanie jest dość kosztowne, zapłaci się za to dużo więcej niż za naprawę skrzyni manualnych. 

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej