Sonda lambda - co to jest, problemy i skutki awarii, jak sprawdzić

06 marzec 2019
Sonda lambda - co to jest, problemy i skutki awarii, jak sprawdzić

Sonda lambda - co to jest, problemy i skutki awarii, jak sprawdzić

Co to jest sonda lambda?

Spora część kierowców nie nawet, iż taki podzespół znajduje się w ich aucie. O tym, że istnieje dowiadują się dopiero, gdy ta wymaga wymiany. Tymczasem sonda lambda to jedna z najważniejszych części układu wydechowego. Od jej poprawnego działania zależy to, ile wydasz na paliwo i jak dużo spalin twój samochód wyemituje do atmosfery.

Co to jest sonda lambda? Wyglądem zwykle przypomina świecę zapłonową, z tym, że są do niej doprowadzone przewody. Znajdziesz ją między kolektorem wydechowym, a katalizatorem (choć dodatkowa sonda lambda może być montowana także w innych miejscach). Jej zadanie to mierzenie zawartości tlenu w spalinach i przekazywanie tych informacji do komputera sterującego pracą silnika w postaci prądu o określonym natężeniu. Dzięki tym danym system może dobrać odpowiednie proporcje mieszanki paliwa i powietrza. Efekt to czystsze spaliny i wydajniejsza praca katalizatora.

Sonda lambda – historia

Początki historii sondy lambda sięgają roku 1974. To właśnie wtedy z taśmy produkcyjnej zjechały pierwsze egzemplarze Volvo 240. Choć z dzisiejszej perspektywy wiemy, że jej użycie było prawdziwym przełomem, wówczas niewielu właścicieli auta wiedziało co to jest sonda lambda i do czego służy.

Nic w tym jednak dziwnego, bo pierwsza sonda lambda nie była urządzeniem doskonałym. Wykonana dwutlenku cyrkonu, do działania wymagała ogrzania do temperatury 300 stopni Celsjusza, a że jedynym źródłem ciepła były spaliny, sonda lambda nie uruchamiała się przy spokojnej, miejskiej jeździe. Konstrukcja urządzenia nie zapewniała jego stabilnego działania, przez co sondy często ulegały uszkodzeniom.

Świadomość co do tego, co to jest sonda lambda rosła stopniowo. Z biegiem lat ten podzespół zaczęło wykorzystywać coraz więcej koncernów motoryzacyjnych, co wyraźnie widać w statystykach producentów sond. Jeden z nich przez pierwsze trzy dekady wprowadził na rynek 500 milionów sztuk, podczas gdy następne 8 lat z jego fabryki wyjechało dwukrotnie więcej urządzeń.Sonda lambda – rodzaje

We współczesnych samochodach montuje się trzy rodzaje sond lambda:

 • zmiennonapięciowa: sama sonda umieszczona jest w dwóch tulejach: ceramicznej i ochronnej. Posiada własną grzałkę, dzięki której może działać po niecałej minucie od uruchomienia silnika;

 • zmiennooporowa: składa się z korpusu z tlenku tytanu i platynowej tulei. Szczególnie ważny jest ten pierwszy materiał – im więcej w spalinach jest tlenu, tym większą przewodność prądu wykazuje;

 • szerokopasmowa: podobnie jak sonda zmiennonapięciowa, również posiada własne ogrzewanie, co zapewnia bezzwłoczne rozpoczęcie jej działania. Składa się z dwóch sond zmiennonapięciowych, z których jedna pełni funkcję komórki pomiarowej, zaś druga – pompującej

Jak sprawdzić sondę lambda?

Wiesz już, co to jest sonda lambda i jak działa. Teraz pora na umówienie objawów, które mogą świadczyć o jej awarii. Jak sprawdzić sondę lambda i dowiedzieć, że konieczna jest wizyta w serwisie? O jej uszkodzeniu świadczą między innymi:

 • duży wzrost zużycia paliwa

 • fakt, że silnik sam zmienia prędkość obrotową;

 • zmiana koloru spalin na czarny;

 • zmiana składu spalin (zwiększa się zawartość tlenków węgla i węglowodorów);

 • włączenie kontrolki CHECK ENGINE (w autach z sondami podłączonymi do układu EOBD to najskuteczniejszy sposób na to, jak sprawdzić sondę lambda)

To, czy sonda działa poprawnie, może stwierdzić jedynie specjalista. Jak sprawdzić sondę lambda w warsztacie? W tym celu serwisant może wykonać testy za pomocą komputera diagnostycznego, ocenić stan jej styków i wtyczek oraz przeprowadzić kontrolę pod kątem uszkodzeń mechanicznych.

Awarie sondy lambda

Sonda lambda pracuje w wysokiej temperaturze, więc po pewnym czasie ulegnie po prostu zużyciu eksploatacyjnemu. Często jednak występują jej inne awarie:

 • zwarcia wewnętrzne i zewnętrzne;

 • stopienie przewodu lub wtyczki;

 • przerwanie przewodu;

 • przegrzanie;

 • zanieczyszczenie nalotem powstałym w wyniku spalania paliwa niskiej jakości, zużyciem silnika, pęknięciem uszczelki głowicy lub awarią układu wtryskowego;

 • uszkodzenie mechaniczne na wskutek uderzenia lub nieprawidłowego montażu;

 • utlenienie styków

 

Ile kosztuje sonda lambda?

Skoro powiedzieliśmy już, jak sprawdzić sondę lambda i jakie awarie mogą jej dotyczyć, wypadałoby powiedzieć też, jak ją naprawić. Tu jednak pojawia się problem, bo w razie usterki ten podzespół można tylko wymienić na nowy. W sklepach internetowych tania sond lambda może kosztować około 50 złotych, ale tanie zamienniki nie są godne uwagi. Jakość ich wykonania jest niska, przez co montaż może być utrudniony, w skrajnych sytuacjach nawet niemożliwy. Poza tym zwykle dokonują błędnych pomiarów, co odbija się na wydajności pracy silnika. Koszt wysokiej klasy sondy lambda zależy od modelu auta i waha się między 200, a 400 złotych.

Jak dbać o sondę lambda?

By uniknąć tego wydatku, warto odpowiednio dbać o sondę lambda – tankować tylko na legalnie działających stacjach benzynowych i regularnie kontrolować jej stan. Według zaleceń producentów, warsztat powinieneś odwiedzić za każdym razem, gdy na liczniku przybędzie 30 tysięcy kilometrów.

Zostaw swój komentarz

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana opon zimowych
  • środa, 13 marzec 2019

  Obecnie, swój własny samochód posiada już niemal każda rodzina. Bez względu na to, czy jest to zupełnie nowy model czy też kupujemy auto używane, niezwykle ważne jest to, aby pamiętać o regularnej wymianie opon. Nie bez powodu, istnieją ich dwa podstawowe rodzaje, czyli opony letnie i opony zimowe. Każdy z nich jest stworzony z innego rodzaju gumy i posiada inne parametry, dzięki którym jesteśmy bezpieczniejsi na drodze. Co zatem warto wiedzieć na temat wymiany opon na zimowe? Oto kilka najważniejszych wskazówek.

  Czytaj więcej
 • Akumulator żelowy - zastosowanie, jak ładować?
  • poniedziałek, 11 marzec 2019

  Akumulator żelowy jest to jeden z rodzaju akumulatorów kwasowo-ołowianych z żelowym elektrolitem. Elektrolit został wytworzony w procesie zmieszania kwasu siarkowego oraz krzemionki. Akumulatory żelowe pierwszy raz ukazały się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Charakteryzują się przede wszystkim wysoką odpornością na ubytek elektrolitu w trakcie pracy elektrycznej, a także niskim samorozładowaniem. Przeważnie akumulatory żelowe produkowane są jako akumulatory typu VRLA. Do ich produkcji wykorzystywane są kolektory ze stopów ołowiu, niemających w sobie antymonu. Kolejną technologią zastosowaną w akumulatorach typu VRLA jest AGM. W absorptive glass mat elektrolit zostaje zaabsorbowany w separatorze wytworzonym z maty szklanej. Dzięki temu uniemożliwiono występowanie wycieku elektrolity z uszkodzonego mechanicznie akumulatora. Polepszyła…

  Czytaj więcej
 • Kiedy wymienić tarcze hamulcowe?
  • niedziela, 10 marzec 2019

  Kiedy wymienić tarcze hamulcowe? Naturalnym czynnikiem zmuszającym nas do wymiany tarcz hamulcowych jest ich zużycie, objawiające się po prostu utratą ich grubości. Minimalna grubość tarczy, przy której powinno przeprowadzić się jej wymianę, określana jest przez jej producenta. Jazda na w zużytych tarczach powoduje gorszą sprawność układu hamulcowego, w tym złe odprowadzanie ciepła. W przypadku dalszej jazdy na wyeksploatowanych tarczach, może dojść do ich skrzywienia a nawet pęknięcia. Nie trzeba wyjaśniać, jakie skutki może mieć taka sytuacja, dlatego pamiętajmy o częstym kontrolowaniu układu hamulcowego. Do sprawdzania ich grubości posłuży nam mikrometr.

  Czytaj więcej
 • Aby być swym najlepszym doradcą
  • niedziela, 10 marzec 2019

  Jak jeździć coraz szybciej i coraz bezpieczniej? Jak kontrolować i wykorzystywać poślizg? Jak upadać? Sekrety różnych rodzajów nawierzchni, rozwijania precyzji, sztuki hamowania i pokonywania zakrętów. To tylko wybrane zagadnienia, które w swych książkach omawia Keith Code, mistrz techniki jazdy motocyklem. Nawet motocykliści, którzy niezbyt lubią czytać – będą zaskoczeni sposobem przekazywania tajników mistrzowskiej jazdy. Wielu po przeczytaniu pierwszego tomu Przyspieszenia, sięgną po drugi – zawierający zaawansowane techniki jazdy.

  Czytaj więcej

News

 • Ranking akumulatorów 2018/2019
  • poniedziałek, 04 marzec 2019

  Ranking akumulatorów 2018/2019 - Każdy kierowca staje prędzej czy później przed decyzją o zakupie akumulatora do swojego auta. Wybór ten nie jest prosty, ze względu na olbrzymią i zróżnicowaną ofertę konkurencyjnych producentów. Trudne warunki atmosferyczne i intensywna eksploatacja samochodu to najlepszy i najbardziej wiarygodny test akumulatorów, jaki można sobie wyobrazić, ale większość z nas wolałaby nie robić tego samodzielnie. Cennymi wskazówkami są zatem wyniki w rankingach sprzedaży, wskazujące które modele cieszyły się największą popularnością wśród kupujących. Ta wiedza, w połączeniu ze znajomością zasad doboru właściwego dla danego samochodu akumulatora, znacznie zawęża pole wyboru i pozwala podjąć optymalną decyzję.

  Czytaj więcej
 • Luksus na miarę samochodów
  • poniedziałek, 28 styczeń 2019

   Samochody luksusowe – pragnienie i rozkosz, która znajduje się w sferze naszych najskrytszych marzeń i na którą tylko wybrani mogą sobie pozwolić. Nie tylko powodują spustoszenie w naszych portfelach, ale i na ulicach. Kto z nas nie zatrzymał się, żeby spojrzeć w oczy takiej prawdziwej bestii?

  Czytaj więcej
 • Najciekawsze polskie projekty samochodów
  • czwartek, 17 styczeń 2019

  Choć na obecnym rynku motoryzacyjnym trudno szukać pojazdu, który byłby oparty na polskim projekcie, nie zawsze tak było. Modyfikacje istniejących projektów, ulepszenia, albo nowatorskie rozwiązania być może wykorzystywane później, choć nieoficjalnie w innych popularnych europejskich pojazdach pojawiały się na przestrzeni lat w dużej ilości. Choć sytuacja Polski jako twórcy i producenta na rynku motoryzacyjnym nigdy nie była znacząca, jest kilka ciekawych prototypów aut, które warto poznać, choć nigdy nie zyskały szansy na seryjną produkcję. Również współczesne polskie projekty samochodów wzbudzają zainteresowanie i być może zaistnieją za jakiś czas na świecie.

  Czytaj więcej
 • Innowacyjny system Kia R.E.A.D
  • poniedziałek, 21 styczeń 2019

  Największe na świecie elektroniczne Targi CES 2019 określają trendy technologiczne, jakie czekają nas już w niedalekiej przyszłości. Jeśli tylko projekty ukazane w Las Vegas na targach CES 2019 dałoby się zrealizować, oznaczałoby to rewolucję w motoryzacji. Uwagę wielu zwiedzających przyciągnął zwłaszcza system R.E.A.D. Projekt zaprezentowany przez firmę Kia przeniósł nas do czasów jazdy w pełni autonomicznej i sprawnej mobilności.

  Czytaj więcej

akumulatory

Portal o akumulatorach - Akustrefa.pl

Na naszym portalu przedstawiamy artykuły, newsy i porady dotyczące akumulatorów. Swoją wiedzę zdobywamy w praktyce, sprzedając akumulatory i prostowniki. Przedstawiamy Państwu ofertę największych producentów akumulatorów na rynku takich jak: Varta, Bosch, Moll, Centra, Exide, Yuasa, Optima, Duracell, Banner, Jenox, Tuborg, Trojan oraz ładowarek: CTEK, Keepower, DECA, Noco, Victron, Telwin, Reco, Ideal. W zakładce "Gdzie kupić?" można znaleźć listę sklepów w których warto zrobić zakupy. Jeśli nie wiedzą Państwo jaki akumulator zakupić, to zapraszamy do działu - jaki akumulator?  w którym można dobrać prawidłowy akumulator do swojego pojazdu.

Kontakt

Biuro czynne Pon.-Pt. 8.00-16.00
Tel. +48 574 114 005
info(at)akustrefa.pl