Kiedy wymienić tarcze hamulcowe?

10 marzec 2019
Kiedy wymienić tarcze hamulcowe?

Kiedy wymienić tarcze hamulcowe? Naturalnym czynnikiem zmuszającym nas do wymiany tarcz hamulcowych jest ich zużycie, objawiające się po prostu utratą ich grubości. Minimalna grubość tarczy, przy której powinno przeprowadzić się jej wymianę, określana jest przez jej producenta. Jazda na w zużytych tarczach powoduje gorszą sprawność układu hamulcowego, w tym złe odprowadzanie ciepła. W przypadku dalszej jazdy na wyeksploatowanych tarczach, może dojść do ich skrzywienia a nawet pęknięcia. Nie trzeba wyjaśniać, jakie skutki może mieć taka sytuacja, dlatego pamiętajmy o częstym kontrolowaniu układu hamulcowego. Do sprawdzania ich grubości posłuży nam mikrometr.

Kiedy wymienić tarcze hamulcowe?

Tarcze hamulcowe nie mają ściśle określonego przebiegu. Moment ich wymiany  jest zależny od rodzaju motocykla, jakości tarcz i klocków, oraz stylu jazdy - ostra i brawurowa jazda spowoduje szybsze ich zużycie. Zwykle tarcze hamulcowe powinny wytrzymać mniej więcej 50 tys. km.Uwaga na uszkodzenia mechaniczne!

Czasem może zdarzyć się uszkodzenie tarczy spowodowane wypadkiem lub niewłaściwym transportem. Najczęściej dochodzi do zwichrowania tarczy, co przejawia się drganiami podczas hamowania, które wyczuwalne są na dźwigni hamulca, albo na całym zawieszeniu. Zwichrowanie tarcz hamulcowych może wystąpić także na skutek jazdy ze zużytymi klockami hamulcowymi! Dlatego ich grubość także warto jest sprawdzać, inaczej można mocno po czasie zauważyć skutki tarcia metalu o metal.

Innym problemem są luzy pomiędzy dwoma elementami tarcz pływających. Gdy usłyszymy głośne stukanie jest to znak, że tarcze należy wymienić.

Jakie tarcze hamulcowe wybierać?

Nie należy kierować się tylko nazwą producenta. Często okazuje się, że zamienniki posiadają te same a czasem lepsze właściwości od części oryginalnych. Warto więc przy wyborze kierować się opiniami innych użytkowników tego samego modelu motocykla. Można wówczas trochę oszczędzić i przy okazji wyposażyć swój jednoślad w tarcze hamulcowe bardzo dobrej jakości.

Jeśli kochamy jazdę na torze, warto dobrać tarcze do zadań specjalnych. Są to modele perforowane o sportowym designie, które znakomicie odprowadzają ciepło. Zależnie od rodzaju, niektóre z nich posiadają homologację drogową, a niektóre przeznaczone są jedynie na tor. Niezależnie czy interesują nas modele do zwykłej, rekreacyjnej jazdy, czy do wyścigów, warto kupować tarcze dobrej jakości. Ta sama rzecz tyczy się klocków hamulcowych.

Jak dbać o układ hamulcowy?

Oprócz wymiany tarcz i klocków należy dbać o pozostałe części układu hamulcowego. Po każdej wymianie klocków powinno się czyścić zaciski i tłoczki, oraz regularnie wymieniać płyn hamulcowy i sprawdzać stan przewodów. Wymiana płynu hamulcowego jest ważniejsza niż myślimy. Płyn ten ma właściwości higroskopijne, czyli przyjmuje wodę z otoczenia. Woda obniża temperaturę wrzenia płynu hamulcowego, a więc długo nie wymieniany płyn może nam się zagotować, co uniemożliwi właściwe działanie hamulców. Ważne jest to głównie przy szybkiej jeździe. Płyn hamulcowy wymieniamy nie tylko z tego powodu, ale także przez powstawanie w nim zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia mogą być także winne powstawaniu tlenków na aluminiowych zaciskach, co może doprowadzić do zablokowania się hamulców. Dlatego dbanie o czystość i poprawne działanie wszystkich elementów układu jest tak ważne.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

Najnowsze porady eksperta

 • Jak kupić auto używane
  • środa, 15 maj 2019

  Samochodów przybywa każdego dnia. Według badań jest ich więcej niż ludzi w dużych miastach. Jednak czy Polacy zarabiają, aż tak dużo, że mogą sobie pozwolić na kupowanie nowych aut z salonu? Odpowiedź niestety nie będzie twierdząca, ponieważ w większości samochody kupowane w Polsce pochodzą z rynku wtórnego. Można nawet znaleźć opinie mechaników, którzy twierdzą, że jak przyjedzie do nich samochód z 2010 roku to jest to nówka. Kupowanie auta używanego wcale nie należy do najprostszych rzeczy i właśnie, dlatego warto zainteresować się tym tematem. Przed czym się ustrzec i co sprawdzić przed zakupem samochodu od handlarza albo z aukcji internetowych. To wszystko…

  Czytaj więcej
 • Jak dbać o kondycję samochodu i nie zbankrutować?
  • środa, 15 maj 2019

  Właściwy stan techniczny samochodu to nie tylko poczucie komfortu i niezawodność pojazdu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Stan ten gwarantuje regularna wymiana części eksploatacyjnych i dopilnowanie podstawowych obowiązków serwisowych. Zaniedbania na tym polu oznaczają skrócenie żywotność pojazdu, a także skutkują zwiększonymi wydatkami.

  Czytaj więcej
 • Do czego służy przetwornica samochodowa i jak ją wybrać?
  • sobota, 11 maj 2019

  Prawie każdy kierowca oraz pasażer zadawał sobie kiedyś pytanie, jak poradzić sobie w sytuacji gdy rozładuje się telefon albo laptop. W aucie znajduje się stale ładowany akumulator, z którego bez problemu korzystają wszelkie samochodowe urządzenia, takie jak światła (w środku i na zewnątrz), klimatyzacja czy radio. Oczywiście można skorzystać ze specjalnych ładowarek samochodowych umożliwiających podłączenie określonych urządzeń. Jednak znacznie prościej byłoby, gdyby można było skorzystać ze zwykłego gniazdka elektrycznego jak w ścianie w domu. Odpowiedzią jest przetwornica samochodowa.'

  Czytaj więcej
 • Zużyte sprzęgło - na co zwrócić uwagę
  • czwartek, 09 maj 2019

  Sprzęgło samochodowe jest to mechanizm służący do połączenia dwóch wałów - czynnego (napędowego) i biernego (napędzanego) - w celu przeniesienia momentu obrotowego. Objawy nieprawidłowo działającego sprzęgła są najczęściej łatwe do zaobserwowania, ale istnieją też takie, które łatwo pomylić z inną awarią.

  Czytaj więcej

News

 • Akumulatory Rocket
  • piątek, 10 maj 2019

  Na polskim rynku pojawiła się ostatnio firma Rocket, producent zespołów baterii, który od 28 lat z powodzeniem tworzy akumulatory samochodowe. Rocket Batt to firma założona prawie 30 lat temu. Długa tradycja i ciągłe dążenie do doskonalenia technologii, a także procesu produkcji, w szybkim tempie pcha do przodu przedsiębiorstwo, które nie spoczywa na laurach, dbając o ciągły rozwój. Akumulatory Rocket można znaleźć między innymi w nowych samochodach marki KIA, która zasłynęła ostatnio z trwałości komponentów i wysokiej jakości produkowanych samochodów. Firma współpracuje również z takimi markami jak Ford czy Samsung. Zaufanie tak dużych klientów, mocno przemawia za jakością oferowanych podzespołów.

  Czytaj więcej
 • Najnowszy sedan Cadillac'a - CT5
  • niedziela, 05 maj 2019

  Salony samochodowe przyciągają wielu miłośników motoryzacji i są okazją do zaprezentowania nie tylko bieżącej oferty koncernów samochodowych czy prototypów, ale także premier nowych modeli. Kwiecień tego roku przyniósł dwie tego typu imprezy. Jedną z nich był salon w Szanghaju, odbywający się w dniach 16-25 kwietnia, a drugą jej amerykański odpowiednik w Nowym Jorku, trwający od 19 do 29 kwietnia. To właśnie amerykańska impreza przyniosła prezentację najnowszego sedana Cadillac’a – CT5.

  Czytaj więcej
 • Najnowsze technologie w służbie motoryzacji
  • czwartek, 02 maj 2019

  Minie jeszcze wiele czasu zanim inteligentne samochody wyjadą na ulicę i zastąpią taksówkarzy i innych kierowców. Nie oznacza to jednak, że cała branża spoczywa na laurach. Wręcz przeciwnie. Nowe technologie są stale rozwijane i powoli wkraczają na drogi. Większość nowinek technologicznych dotyczy powiązań motoryzacji z systemami informatycznymi, ale zdarzają się także odkrycia, które zmieniają coś, co na pozór dopracowane jest już do perfekcji.

  Czytaj więcej
 • Nowy VW Golf 8 - dlaczego możemy być pewni jego sukcesu?
  • czwartek, 02 maj 2019

  Nowy Volkswagen Golf 8 nadchodzi wielkimi krokami! Ostatnio internet obiegły fotografie tego prawdopodobnie najbardziej wyczekiwanego kompaktu na świecie. Golf z pewnością może zostać uznany za prawdziwą ikonę designu i stylu "ewolucji", gdyż niemal nigdy nie wyszedł on poza narzucone ramy stylistyczne. Każda generacja czerpie garściami ze swojego poprzednika, często oczy niewprawnych obserwatorów... mylą nowego Golfa ze starym. Nie inaczej jest i tym razem. Ostatnio opublikowane zdjęcia każą nam sądzić, iż o rewolucji nie mam mowy. Nowy VW Golf 8 to wciąż ten sam uwielbiany przez wszystkich kompakt, symbol klasy średniej i pojazdu niezawodnego, punkt odniesienia dla większości nowo powstających konstrukcji.

  Czytaj więcej