Jak przygotować motocykl na zimę?

10 marzec 2019
Jak przygotować motocykl na zimę?

Jak przygotować motocykl na zimę? - poradnik Zima to pora roku, której żaden użytkownik pojazdów nie lubi. To pora, podczas której niszy się dosłownie wszystko co się da. Przygotowanie motocykla do zimy obejmuje 10 najważniejszych czynności, które pozwolą uniknąć wiosną sporych problemów.

Wymiana oleju i filtra

Pozostawienie na zimę starego oleju powoduje zmianę jego odczynu na kwaśny, co może spowodować korozję. dodatkowo, stary olej jest zanieczyszczony, a po kilku miesiącach postoju te zanieczyszczenia stają się bardzo trudne do usunięcia. Oczywiści przy okazji wymiany oleju, należy obowiązkowo wymienić także filtr, oraz szczegółowo skontrolować stan całej maszyny.

Zatankowanie do pełna

Zostawienie w baku jedynie resztek paliwa może doprowadzić do skroplenia się wody na ściankach baku z powodu zmian temperatury. Woda w zbiorniku powoduje jego korozję, a mieszając się z pozostałym paliwem utrudnia rozruch maszyny. Dlatego najlepszym wyjściem jest zatankowanie motocykla do pełna, dodając stabilizator. W przypadku baków niemetalowych tankowanie do pełna nie ma zbyt dużego znaczenia.Zabezpieczenie przed szkodnikami

Przygotowanie motocykla do zimy obejmuje też zabecpieczenie go przed małymi gryzoniami chcącymi schronić się w ciasnych i ciepłych miejscach. Warto więc starannie zabezpieczyć końcówkę wydechu oraz filtr powietrza. Idealnie sprawdzą się do tego reklamówki i woreczki foliowe.

Zabezpieczenie akumulatora

Nieużywany akumulator rozładowuje się szczeóglnie szybko w niskich temperaturach, tym bardziej wtedy gdy akumulator jest podłączony. Najlepiej jest zdemontować akumulator i podłączyć do automatycznej ładowarki, która utrzyma go w optymalnym stanie do następnego sezonu.

Właściwe przechowywanie

Należy pamietać, że przygotowanie motocykla do zimy obejmuje także właściwe jego przechowywanie. Pojazd powinien zostać umieszczony albo na warsztatwocyh stojakach, albo na centralnej podstawce. Jeśli nie dysponujemy takim sprzętem, należy pamiętać o przestawianiu motocykla co dwa tygodnie o kilkanaście centymetrów.

Dokładne czyszczenie

Podstawowym warunkiem przechowywania motocykla, jest bardzo dokładne wyczyszczenie wszystkich jego części, nawet najdrobniejszych zakamarków. Dzięki temu unikniemy korozji i trwałym skutkom osadzenia się zanieczyszczeń, takich jak resztki owadów, które powodują powstanie matowych plam na lakierze. Poprzez bardzo dokładne czyszczenie przedłużamy piękny wygląd lakieru, dodatkowo zauważamy wszelkie pęknięcia, wżery itp. spowodowane jakimikolwiek czynnikami, czy to chemicznymi, czy mechanicznymi.Po umyciu motocykla, należy dokładnie go osuszyć by uniknąć powstania wżerów korozyjnych. Dobrze jest przedmuchać zakamarki sprężonym powietrzem.

Smarowanie ruchomych części

Po wyczyszczeniu motocykla, czas na jego konserwację. Dopełni to przygotowanie motocykla do zimy od strony technicznej. Części o których musimy pamietać, to wszelkie dźwignie, linki, które przez upływ czasu mogą zablokować się nawer całkowicie. Smarowaniu należy poddać także łańcuch, który niesmarowany pokrywa się rdzawą warstewką. Smarowanie można wykonać samemu lub zlecić profesjonalistom, którzy wykonają tę czynność podczas przedzimowego przeglądu.

Kontrola poziomu płynu chłodzącego

Jeśli nie mamy pewności jaki środek znajduje się w zbiorniczku, należy sprawdzić go za pomocą aerometru. Temperatura zamarzania płynu nie może być wyższa niż -30. Jeśli urządenie pokaże inaczej, płyn należy wymienić na nowy, o odpowiedniej do strefy klimatycznej temperaturze zamarzania. Kiedy dobierzemy zły preparat, zamarznięcie płynu chłodniczego może uszkodzić silnik.

Zabezpieczenie przed kradzieżą

Zimą rzadko zaglądamy do naszych motocykli. Złodzieje o tym wiedzą, i mogą chcieć wykorzystać okazję, bowiem motocykl pozbawiony akumulatora łatwiej ukraść, ze względu na brak alarmu. Dobrze zaopatrzyć się w solidny łańcuch oraz kotwę. Należy zadbać o to, by łańcuch nie leżał, a wisiał - trudniej będzie go przeciąć.

Odpowiednie okrycie

Dobrej jakości pokropwiec zapobiegnie osadzeniu sie brudu na świeżo wyczyszczonym motocyklu. Po założeniu pokrowca, musimy zadbać o jego zabezpieczenie przed podwiewaniem, by nie dostał się tam kurz i aby nie został zerwany przez wiatr. Nie należy przykrywać pojazdu zwykłą tkaniną, ponieważ gromadzi ona wilgoć. Złym pomysłem jest także stosowanie nieprzemakalnych plandek - wilgoć grodzadząca się pod nią nie ma jak odparować.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Moll AGM
  • sobota, 30 wrzesień 2017

  Niemiecka firma Moll posiada wieloletnie doświadczenie w konstruowaniu akumulatorów, doskonali dostawcy,rozwój i konstruowanie maszyn do produkcji akumulatorów włączając wyposażenie służące do kontroli jakości,zarządzanie jakością według norm DIN EN ISO 9001 i dodatku VDA 6.1 sprawiają, że akumulatory moll cieszą się doskonałą jakością i zaufaniem czołowych producentów samochodów. Potwierdzają ją rozmaite…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory ciężarowe Tuborg SHD
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulator Tuborg SHD to akumulator, który będzie pewnym kompanem podczas najtrudniejszych podróży. Zapewnia pewny rozruch i zasilanie dodatkowych urządzeń takich jak lodówka, laptop etc., które są niezbędne podczas długich podróży. Idealnie nadaje się do pojazdów użytkowych typu HCV, autokarów, wozów strażackich. Ten zaawansowany, niewymagający żadnej obsługi produkt odznacza się wysoką…

  Czytaj więcej
 • Optima Red Top - akumulator rozruchowy o najwyższej wydajności
  • poniedziałek, 13 listopad 2017

  Akumulatory Optima Red Top już sam wygląd jest ekscytujący. Akumulatory OPTIMA stworzone do samochodów tuningowych, ciężarówek, SUV i 4x4, wytrzymują wysokie temperatury powstające pod maską pojazdów wyposażonych w silniki o wysokiej mocy. Zamknięte ogniwa skutecznie chronią przed rozlaniem, nawet w razie instalacji na boku. Nie ma ryzyka potencjalnego uszkodzenia przez…

  Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-502 6V 0,5A
  • poniedziałek, 02 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-502 6V 0,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 6V i pojemności 2 ÷ 8Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarka Stef-pol EST-502 od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Uszkodzenie auta na dziurawej drodze — jak uzyskać odszkodowanie
  • poniedziałek, 07 październik 2019

  Według prawa ten, kto wyrządził szkodę, powinien ją naprawić. Wydaje się to oczywiste, ale gdy uszkodzimy auto wjeżdżając w dziurę, o tym zapominamy. A szkoda jest tutaj wyrządzona przez zarządcę drogi, który jest zobowiązany o utrzymanie jej w dobrym stanie. Jak starać się zatem o odszkodowanie?

  Czytaj więcej
 • Wsparcie finansowe dla klientów indywidualnych i firm
  • czwartek, 03 październik 2019

  Jeśli myślisz o zakupie nowego auta, na pewno zdajesz sobie sprawę, że to spory wydatek. Warto go dokładnie przemyśleć. Nie chodzi tutaj jedynie o wybór modelu, ale także o znalezienie wsparcia finansowego w przypadku, gdy nie stać nas na kupno od ręki. Z drugiej strony możemy prowadzić działalność gospodarczą i do jej prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest nam samochód służbowy. Szczęśliwie na rynku znajduje się wiele rozwiązań, które można dopasować do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości.

  Czytaj więcej
 • Pielęgnacja samochodu
  • czwartek, 03 październik 2019

  Dbanie o samochód można porównać do troski o buty. Dopóki są nowe, czyścimy je, pastujemy i wstawiamy prawidła. Kiedy przestajemy dbać, buty szybko stają się brzydkie i niewygodne.

  Czytaj więcej
 • Ile się ładuje samochód elektryczny?
  • czwartek, 03 październik 2019

  Stacje paliw na terenie Polski działają w oparciu o markowe sieci. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby po przystąpieniu do współpracy z daną siecią stacji paliw nie postarać się, aby prowadzona przez nas stacja wyróżniała się czymś szczególnym, czego na innych stacjach paliw nie można znaleźć.

  Czytaj więcej

News

 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej
 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej