Na jakie usługi dodatkowe możesz liczyć wynajmując samochód?

18 marzec 2019
Na jakie usługi dodatkowe możesz liczyć wynajmując samochód?

Wynajem samochodów staje się coraz modniejszym rozwiązaniem, z którego ochoczo korzystają osoby prywatne oraz firmy. W związku z coraz większą konkurencją na rynku wynajmu samochodów, wypożyczalnie samochodów prześcigają się w tworzeniu jak najbardziej atrakcyjnych ofert dla klientów. Niektórzy klienci decydują się na wybór opcji podstawowej, są jednak tacy, którzy poszukują opcji dodatkowych. A szeroki wachlarz takich opcji różni się w poszczególnych wypożyczalniach. O co możemy zapytać przed podpisaniem umowy? Jakie opcje dodatkowe przy wynajmie samochodu są najbardziej pożądane?

 

W podstawowej ofercie zdecydowanej większości wypożyczalni samochodów znaleźć można opcję wynajmu krótkoterminowego oraz średnioterminowego. W niektórych wypożyczalniach istnieje ponadto możliwość wynajmu długoterminowego samochodu, a także leasingu. Ceny podstawowych opcji najmu samochodu różnią się w zależności od wypożyczalni i tego, co wchodzi w pakiet usług podstawowych. Zazwyczaj jest to ubezpieczenie OC, a także takie koszty użytkowania auta jak serwisowanie czy przeglądy. Wynajmujący ponosi natomiast koszty zakupu paliwa. Ale na tym oferta wypożyczalni samochodów się nie kończy. Do wyboru wynajmujących pozostaje bowiem wiele opcji dodatkowych. Zwiększają one koszty wynajmu samochodu, ale jednocześnie mogą ułatwić jego użytkowanie.

Te najchętniej wybierane przez klientów to:

 • wynajęcie fotelika dziecięcego
 • możliwość korzystania z nawigacji samochodowej
 • akcesoria niezbędne w zimie: skrobaczka, zimowy płyn do spryskiwaczy, opony zimowe, łańcuchy śniegowe
 • dodatkowe ubezpieczenia (Assistance, Auto Casco)
 • możliwość wyjazdu zagranicę
 • wynajem i możliwość oddania auta na lotnisku

Oczywiście dodatkowe opłaty mogą  być naliczane za wykroczenia i mandaty, zgubienie kluczyków lub dokumentów, brak uzupełnienia baku do pełna przed oddaniem samochodu. Ponadto większość wypożyczalni samochodów wymaga wpłacenia kaucji.

 

kluczyk

 

Wypożyczanie samochodu staje się powoli atrakcyjną alternatywą dla kupna samochodu, zwłaszcza dla osób nie posiadających zdolności kredytowych lub po prostu nie planujących w najbliższym czasie zakupu auta. Z oferty wypożyczalni samochodów coraz częściej korzystają także firmy. Niekiedy jest to jednorazowe wynajęcie ekskluzywnego, reprezentacyjnego samochodu na spotkanie biznesowe, co podnosi prestiż firmy. Innym razem firma potrzebuje sporej floty aut na dłuższy czas, np. w celach transportowych, a zakup kilku czy kilkunastu aut nie jest możliwy. Wówczas z pomocą przychodzi wypożyczalnia aut, która gwarantuje szybki dostęp do wybranych modeli samochodów. Wynajem auta doskonale sprawdza się także podczas wakacyjnego odpoczynku, gdy np. podróżujemy samolotem, a na miejscu potrzebujemy samochodu na czas trwania pobytu.

 

O czym pamiętać podczas odbioru i oddawania wypożyczonego auta?

Dziś trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez nieograniczonego dostępu do samochodu. Kupujemy coraz więcej samochodów, jednak wciąż jeszcze istnieje spory odsetek osób, dla których zakup samochodu wciąż jest nieosiągalny. Ponadto nie brakuje sytuacji losowych, które ograniczają dostępność do samochodu. Mowa chociażby o usterkach auta, podróżach służbowych czy wakacjach, na które udajemy się samolotem. Wówczas można skorzystać z oferty wypożyczalni samochodów, które oferują możliwość wynajęcia samochodu zarówno na jeden dzień, jak i na wiele miesięcy. Do dyspozycji klientów pozostają zarówno samochody osobowe, jak i dostawcze, różnych marek, o różnej pojemności i mocy silnika. Aby uniknąć nieprzewidzianych kosztów, dobrze jest wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę podczas odbierania samochodu z wypożyczalni, a także podczas jego zwrotu. Oto krótki przewodnik, jak bezpiecznie wynajmować samochód.

Podstawowym krokiem, od którego należy zacząć – jest wybór odpowiedniej wypożyczalni. Powinna to być firma, które oferuje interesujący nas samochód, a jej oferta jest dla nas atrakcyjna cenowo. W Katowicach otwarto nową wypożyczalnię długoterminową aut, która już od początku swojej działalności cieszy się sporą popularnością. Duża w tym zasługa bogatej oferty aut do wynajmu, którą można znaleźć tutaj: https://floteocars.pl/wynajem-dlugoterminowy/ a także atrakcyjnych cen.

Wracając jednak do poradnika, kolejnym krokiem jest uważne przeczytanie umowy – powinna ona zawierać czas trwania wynajmu, koszty wypożyczenia, opcje dodatkowe (o ile zdecydowaliśmy się na którąś). Jeśli jakikolwiek zapis w umowie jest niejasny – należy rozwiać wszelkie wątpliwości, pytając przedstawiciela firmy wynajmującej auta. Tylko uważnie przeczytaną umowę można podpisać. Nie inaczej jest z protokołem odbioru auta. Gdy zauważymy jakąkolwiek rysę na samochodzie czy zabrudzenie wewnątrz auta – należy to zgłosić przed odjechaniem samochodem. Jeśli nie przypilnujemy takich pozornie nieistotnych szczegółów, możemy być niemile zaskoczeni przy zdaniu auta. Jeśli bowiem przeoczymy jakiekolwiek usterki czy uszkodzenia – będziemy obciążeni kosztami ich naprawy.

 

wynajmijsamochod

 

A jak wyglądają procedury zdania auta do wypożyczalni samochodów? Przede wszystkim – koniecznie należy przestrzegać terminu zwrotu określonego w umowie. Jeśli go przekroczymy – musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami. Samochód pozostawić należy w miejscu ustalonym z wypożyczalnią – nie zawsze jest ono takie samo, jak miejsce odbioru auta. Musimy zwrócić baczną uwagę na to, co zawarte jest w protokole zdawczym auta. Samochód powinniśmy zwrócić w takim stanie, w jakim odebraliśmy go z wypożyczalni – oczywiście nie licząc zmian powstałych w wyniku naturalnej eksploatacji samochodu. Bak powinien być zatankowany do wyjściowego poziomu, auto – wyczyszczone w środku i na zewnątrz.

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Prostownik Stef-pol EST-W300 12V 4A
  • poniedziałek, 02 październik 2017

  Prostownik Stef-pol EST-W300 12V 4A - prostownik przeznaczony jest do samoczynnego ładowania akumulatorów ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 17 – 40Ah. Prostownik Stef-pol EST-W300 12V 4A Sprawdza się przy ładowaniu akumulatorów montowany w samochodach osobowych z silnikami benzynowymi.

  Czytaj więcej
 • Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A
  • niedziela, 01 październik 2017

  Urządzenie rozruchowe EST-800 12V 800A - Przenośne urządzenie rozruchowe BOOSTER przeznaczone jest do rozruchu silnika w trudnych warunkach a także do zasilania urządzeń na napięcie DC 12V np.: TV, radia, komputera, żarówki itp.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Varta Professional Deep Cycle
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Akumulator Varta Deep Cycle został zaprojektowany tak, by się głęboko rozładowywał, zanim zacznie proces ponownego ładowania. W przeciwieństwie do niego typowe akumulatory rozruchowe są skonstruowane z myślą o dostarczaniu szybkich, krótkich dawek energii w celu rozruchu silnika. Płyty w akumulatorach VARTA Professional Deep Cycle posiadają gęstszy materiał aktywny niż płyty…

  Czytaj więcej
 • Prostownik Arctic Classic CL30 12/24V 30A
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Prostowniki Arctic Classic - dedykowany jest do ładowania akumulatorów o pojemności od 20Ah do 240Ah oraz przy 24V do 180Ah oraz do konserwacji akumulatorów o pojemności do 300Ah. Zbudowany na wydajnym transformatorze kształtkowym zapewnia wysoki i stabilny prąd ładowania. W tej klasie prostowników jest to jedna z lepszych propozycji na…

  Czytaj więcej

News

 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej
 • Producenci akumulatorów motocyklowych na polskim rynku.
  • piątek, 31 maj 2019

  Na rynku polskim dostępnych jest wiele modeli akumulatorów do motocykli. Są to niewielkie baterie ze względu na ograniczone miejsce w pojeździe, o napięciu 6V lub 12V. Cechują się zróżnicowanymi technologiami i różnorodnymi rozwiązaniami, jakie zostały w nich użyte, a także pojemnością, prądem rozruchowym i wymiarami. Wśród producentów akumulatorów motocyklowych warto wyróżnić tych, których produkty są sprawdzone i gwarantują długą pracę.

  Czytaj więcej