Łożyska do prowadnic – które są najlepsze?

19 marzec 2019
Łożyska do prowadnic

Wybór łożyska ślizgowego może być dosyć problematyczny. Jeśli nie wiesz, jak je dobrać i które będzie najlepsze w Twoim przypadku, zapoznaj się z poradnikiem, który przygotowaliśmy. Z pewnością pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Zapraszamy do lektury.

 

Jakie łożysko wybrać?

Aż 70% aplikacji wymagających łożyska opiera się na wykorzystaniu elementu tocznego albo łożyska płaskiego. Natomiast przy kolejnych 15% spisze się łożysko toczne, a przy pozostałych 15% – łożysko płaskie. Co jednak z łożyskiem liniowym, które jest dobierane dla segmentu aplikacji zawierającego łożyska toczne i płaskie? Tutaj konieczne jest dobre poznanie prowadnic liniowych, kosztów przedwczesnej wymiany łożysk, początkowego kosztu łożyska oraz ewentualnych kosztów przestojów.

Zanim dobierzesz łożysko, najpierw poznaj wszystkie rodzaje oraz materiały, z jakich są wykonywane, a także które z nich mogą obsługiwać konkretne obciążenie. Zwykle producent podaje takie informacje na opakowaniu lub na karcie produktu w sklepie internetowym. Warto także dowiedzieć się, jaką wydajność sprzętu deklaruje producent i zweryfikować ją samodzielnie lub z pomocą niezależnych źródeł. Po sprawdzeniu wszystkich niezbędnych kwestii i przeanalizowaniu oraz sprawdzeniu łożyska, należy dobrać łożysko liniowe. Na rynku znajdziesz setki modeli, jednak najlepsze z nich to łożysko kulkowe, które sprawdza się w większości przypadków. Różnego rodzaju łożyska w tym kulkowe znajdziesz w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/20-mechanika/technika-liniowa

 

 

zdjecie2

 

Zalety i wady łożysk kulkowych

Najczęściej wybierane łożyska kulkowe, jak wszystko, mają swoje zalety i wady. Są ogólnodostępne, mają bardzo małe tarcie, które jest mniejsze niż 0,1 oraz łatwo przewidzieć czas, w jakim ulegną wyeksploatowaniu. Poza istotnymi plusami, ich wadą jest głośna praca (oczywiście w zależności od tego, gdzie zostaną zastosowane), są dość mocno podatne na korozję, przez co trzeba je bardzo regularnie smarować. Zarówno podczas aplikacji, jak również konserwacji, możliwe jest zbyt szczelne posmarowanie smarem, przez co jeszcze bardziej zwiększy się tarcie robocze. Wzmagają je również uszczelki do ochrony łożyska przed zanieczyszczeniami. Warto także wiedzieć, że łożyska kulkowe nie nadają się niestety do zastosowania w przetwórstwie spożywczym. Więcej o łożyskach przeczytasz pod adresem: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/mechanika-porady/

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Optima Blue Top - do zastosowań na jednostkach pływających
  • poniedziałek, 13 listopad 2017

  Akumulatory Optima Blue Top umożliwia dłuższą sprawność jednostek pływających. Akumulatory Optima Blue Top będzie zawsze wiernym i niezawodnym towarzyszem - niezależnie od tego, czy pływasz na jachcie, uprawiasz żeglarstwo czy też sporty motorowodne. Opatentowana technologia SpiralCell zapewnia dłuższy czas sprawności, krótsze czasy ładowania i dwukrotnie dłuższą trwałość użytkową niż tradycyjne…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory YUASA YBX 3000
  • czwartek, 08 styczeń 2015

  Dzięki nowoczesnej technologii i wieloletniemu doświadczeniu akumulatory Yuasa spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Wysoka jakość, niezawodność pracy i nowatorskie rozwiązania technologiczne gwarantują dłuższą żywotność i komfort użytkowania pojazdów.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Optima Red Top
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Spiralne Optima mają ciaśniej ułożone płytki, co zmniejsza opór wewnętrzny. A mniejszy opór wewnętrzny to więcej mocy, zmieszczonej na mniejszej powierzchni. Dodatkowo, wszystkie spiralne płytki są unieruchomione, co oznacza, że akumulator jest bardziej odporny na wibracje. Czyni go to idealnym do zastosowań w warunkach intensywnego ruchu np. w 4x4,…

  Czytaj więcej
 • Ładowarki CTEK
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Jest to najlepszy w Europie model ładowarki do akumulatorów, trzykrotny laureat nagrody "Best in Test, używany przez najważniejsze firmy motoryzacyjne, jako podstawowy model ładowarki stosowanej w ich pojazdach. ŁadowarkiCTEK są zalecane do wszystkich rodzajów akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w tym elektrolitowych, bezobsługowych, żelowych, wapniowo-wapniowych oraz AGM.

  Czytaj więcej

News

 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej
 • Producenci akumulatorów motocyklowych na polskim rynku.
  • piątek, 31 maj 2019

  Na rynku polskim dostępnych jest wiele modeli akumulatorów do motocykli. Są to niewielkie baterie ze względu na ograniczone miejsce w pojeździe, o napięciu 6V lub 12V. Cechują się zróżnicowanymi technologiami i różnorodnymi rozwiązaniami, jakie zostały w nich użyte, a także pojemnością, prądem rozruchowym i wymiarami. Wśród producentów akumulatorów motocyklowych warto wyróżnić tych, których produkty są sprawdzone i gwarantują długą pracę.

  Czytaj więcej