Łożyska do prowadnic – które są najlepsze?

19 marzec 2019
Łożyska do prowadnic

Wybór łożyska ślizgowego może być dosyć problematyczny. Jeśli nie wiesz, jak je dobrać i które będzie najlepsze w Twoim przypadku, zapoznaj się z poradnikiem, który przygotowaliśmy. Z pewnością pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Zapraszamy do lektury.

 

Jakie łożysko wybrać?

Aż 70% aplikacji wymagających łożyska opiera się na wykorzystaniu elementu tocznego albo łożyska płaskiego. Natomiast przy kolejnych 15% spisze się łożysko toczne, a przy pozostałych 15% – łożysko płaskie. Co jednak z łożyskiem liniowym, które jest dobierane dla segmentu aplikacji zawierającego łożyska toczne i płaskie? Tutaj konieczne jest dobre poznanie prowadnic liniowych, kosztów przedwczesnej wymiany łożysk, początkowego kosztu łożyska oraz ewentualnych kosztów przestojów.

Zanim dobierzesz łożysko, najpierw poznaj wszystkie rodzaje oraz materiały, z jakich są wykonywane, a także które z nich mogą obsługiwać konkretne obciążenie. Zwykle producent podaje takie informacje na opakowaniu lub na karcie produktu w sklepie internetowym. Warto także dowiedzieć się, jaką wydajność sprzętu deklaruje producent i zweryfikować ją samodzielnie lub z pomocą niezależnych źródeł. Po sprawdzeniu wszystkich niezbędnych kwestii i przeanalizowaniu oraz sprawdzeniu łożyska, należy dobrać łożysko liniowe. Na rynku znajdziesz setki modeli, jednak najlepsze z nich to łożysko kulkowe, które sprawdza się w większości przypadków. Różnego rodzaju łożyska w tym kulkowe znajdziesz w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/20-mechanika/technika-liniowa

 

 

zdjecie2

 

Zalety i wady łożysk kulkowych

Najczęściej wybierane łożyska kulkowe, jak wszystko, mają swoje zalety i wady. Są ogólnodostępne, mają bardzo małe tarcie, które jest mniejsze niż 0,1 oraz łatwo przewidzieć czas, w jakim ulegną wyeksploatowaniu. Poza istotnymi plusami, ich wadą jest głośna praca (oczywiście w zależności od tego, gdzie zostaną zastosowane), są dość mocno podatne na korozję, przez co trzeba je bardzo regularnie smarować. Zarówno podczas aplikacji, jak również konserwacji, możliwe jest zbyt szczelne posmarowanie smarem, przez co jeszcze bardziej zwiększy się tarcie robocze. Wzmagają je również uszczelki do ochrony łożyska przed zanieczyszczeniami. Warto także wiedzieć, że łożyska kulkowe nie nadają się niestety do zastosowania w przetwórstwie spożywczym. Więcej o łożyskach przeczytasz pod adresem: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/mechanika-porady/

Zostaw swój komentarz

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana szyby przedniej w samochodzie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Szyba samochodowa to pozornie najdelikatniejsza materia w samochodzie, chociaż jednocześnie wytrzymała. Tak naprawdę nie musi dojść nawet do kolizji czy wypadku, aby uległa rozbiciu czy pęknięciu. Wystarczy drobny kamyk, który siłą odrzutu spod innego przejeżdżającego samochodu dotrze do naszej szyby, aby została ona uszkodzona. Szyba może nie zostać w takiej sytuacji zupełnie rozbita, ale nawet pęknięcie czy odprysk są podstawą do jej wymiany.

  Czytaj więcej
 • Prawidłowe ciśnienie w oponach - zbyt niskie, zbyt wysokie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Okres zmiany klimatu w Polsce to również okres zamiany opon zimowych na letnie. Wiele osób robi to bez chwili pomyślenia, bo tak po prostu trzeba. Jednak, podczas takiej zamiany warto przeanalizować również ciśnienie w oponach. Oczywiście, jeśli korzysta ktoś z serwisu wulkanizacyjnego to z pewnością zostanie ono sprawdzone. W innych przypadkach jak zamiana opon, które mają już parę lat we własnym garażu, ciśnienie nie jest zawsze sprawdzane.

  Czytaj więcej
 • Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Kiedy zgłębiamy techniki prowadzenia samochodu na kursie prawa jazdy, jednym z elementów jest nauka prawidłowego trzymania kierownicy. Zdarza się jednak, że już jako pełnoprawni kierowcy, bagatelizujemy tę kwestię i nie stosujemy się do zasad, które mają przecież znaczenie jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo „za kółkiem”. Bywa, że przykładamy wagę do takich kwestii jak zapinanie pasów, stosujemy się do zasad tzw. eco-drivingu, zaopatrujemy się w zestaw głośnomówiący, aby nie używać telefonu komórkowego, a zupełnie pomijamy przyswojenie sobie nawyku prawidłowego trzymania kierownicy.

  Czytaj więcej
 • Wideorejestrator samochodowy - jak dobrać optymalny model kamery samochodowej?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Na drodze mogą zdarzyć się różne sytuacje, nie zawsze przyjemne. Kolizje, stłuczki czy wypadki zawsze wiążą się z dużym stresem i wymagają wskazania winnego. Sprawca może oczywiście przyznać się dobrowolnie, lecz jest to rzadkość, dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na montaż wideorejestratora samochodowego.

  Czytaj więcej

News

 • Szóste wcielenie Hyundai Elantra już w Polsce
  • środa, 20 marzec 2019

  Hyundai Elantra liczy sobie już niemal 30 lat. Pierwsza generacja tych samochodów na rynku pojawiła się w roku 1990. Obecnie zakupić można już szóste wcielenie tego modelu, który prezentuje się nieszablonowo, a przy tym jest bardzo wygodny. Co warto jeszcze na jego temat wiedzieć? Czym cechuje się najnowszy model Hyundai Elantra, który trafił również do Polski?

  Czytaj więcej
 • Nowy Lexus UX - co trzeba o nim wiedzieć?
  • środa, 20 marzec 2019

  Pod koniec 2018 roku do sprzedaży trafił nowy crossover Lexusa. Liczba zamówień na samochód wyniosła już niemal 9 tysięcy egzemplarzy. To o wiele więcej niż się spodziewano. Wcześniej mówiono o sprzedaży rzędu 900 sztuk w skali miesiąca. Co ciekawe, zdaniem ekspertów japońska firma nie zwiększy produkcji i zrealizuje wszystkie złożone zamówienia, to na auto trzeba będzie czekać nawet 10 miesięcy.

  Czytaj więcej
 • Rivian - Nowość na rynku samochodów elektrycznych
  • środa, 20 marzec 2019

  Choć auta elektryczne w świecie motoryzacji to nie nowość, od momentu premiery pierwszego elektrycznego samochodu bardzo wiele się zmieniło. Nawet najwięksi przeciwnicy akumulatorów zamiast rzędowych V6, muszą przyznać, że nowości, które pojawiają się na rynku potrafią zachwycać osiągami.

  Czytaj więcej
 • Kia Stinger - Gran Turismo w sedanie za rozsądną cenę
  • środa, 20 marzec 2019

  W świecie motoryzacji możemy zaobserwować ostatnio mocną zmianę na liście liderów sprzedaży, a przede wszystkim niesamowitą metamorfozę niegdyś zapomnianych marek. Oczywiście pomimo tego, że w Polsce cały czas królem, a właściwie królową sprzedaży jest niezmienne Skoda Octavia, reszta miejsc na podium jest mocno chwiejna. Można to porównać do zawodów sportowych. W wyścigach Formuły 1 często mówi się o zaletach jazdy na drugim miejscu. Kierowca nie tylko korzysta z tunelu aerodynamicznego zwycięskiego samochodu, ale także może obserwować trasę i unikać błędów, które popełnia jego rywal. Na ostatnim odcinku przystępuje do wyprzedzania i wygrywa wyścig. Podobna sytuacja ma obecnie miejsce na rynku…

  Czytaj więcej