Magiczne oczko w akumulatorze

28 marzec 2019
Magiczne oczko w akumulatorze

Działanie ,,magicznego oczka" opiera się na mierzeniu gęstości znajdującego się w nim elektrolitu, dlatego tak ważne jest, aby był on odpowiednio wymieszany w całym akumulatorze. W takiej sytuacji pomiar napięcia, jak i wskazania ,,magicznego oczka" będą możliwie najdokładniejsze. Elektrolit jest mieszany w naturalny sposób podczas jazdy. Można wykonać taką czynność samodzielnie, zanim naładujemy akumulator prostownikiem. Wystarczy parę razy przechylić akumulator do przodu i do tyłu. Dzięki temu unikniemy niedoładowania. Kwas bowiem zbiera się na dnie, co zwiększa gęstość elektrolitu. Górne części płyt położone są w roztworze kwasu, który ma niższą gęstość i dlatego są nienaładowane. Jest to przyczyną zwiększenia napięcia na biegunach, co odczytywane jest przez sterownik prostownika jako pełne naładowanie.

Magiczne oczko w akumulatorze

Miejmy na uwadze, że ,,magiczne oczko" wskaże nam stan naładowania akumulatora z opóźnieniem. Opóźnienie to będzie dużo większe w przypadku naładowania, aniżeli w przypadku rozładowania akumulatora i jest wynikiem działania przyciągania ziemskiego na gęstość elektrolitu. ,, Magiczne oczko" w kolorze czarnym oznacza pełne rozładowanie. Zanim zmieni ono kolor na zielony (pełne naładowanie) upłynie nawet do 16 godzin.

W wypadku, gdy akumulator jest bardzo rozładowany (niemożliwe jest uruchomienie silnika) potrzeba nawet do 14 dni, ażeby akumulator naładował się odpowiednio podczas jazdy i ,,magiczne oczko w akumulatorze" zmieniło się na kolor zielony, a i wtedy nie mamy pewności całkowitego naładowania. Jeśli ładujemy akumulator za pomocą prostownika, ,,magiczne oczko w akumulatorze" zmieni kolor na zielony zwykle po 1-2 godzinach. Dlatego też nie powinniśmy interpretować braku zielonego oczka jako złej jakości akumulatora, albo jego uszkodzenia. 

Oczywiście nie wykluczona jest również wada w przypadku magicznego oczka. W takim przypadku koniecznym będzie udanie się do sklepu, gdzie zakupiliśmy nasz akumulator i sprawdzenie co jest przyczyną problemów z magicznym oczkiem. Warto równiez sprawdzić pobór pradu w samochodzie.

Zostaw swój komentarz

Komentarze

 • Marek czwartek, 28 marzec 2019

  Ja z magicznego oczka nie korzystam, zbędny bajer

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana szyby przedniej w samochodzie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Szyba samochodowa to pozornie najdelikatniejsza materia w samochodzie, chociaż jednocześnie wytrzymała. Tak naprawdę nie musi dojść nawet do kolizji czy wypadku, aby uległa rozbiciu czy pęknięciu. Wystarczy drobny kamyk, który siłą odrzutu spod innego przejeżdżającego samochodu dotrze do naszej szyby, aby została ona uszkodzona. Szyba może nie zostać w takiej sytuacji zupełnie rozbita, ale nawet pęknięcie czy odprysk są podstawą do jej wymiany.

  Czytaj więcej
 • Prawidłowe ciśnienie w oponach - zbyt niskie, zbyt wysokie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Okres zmiany klimatu w Polsce to również okres zamiany opon zimowych na letnie. Wiele osób robi to bez chwili pomyślenia, bo tak po prostu trzeba. Jednak, podczas takiej zamiany warto przeanalizować również ciśnienie w oponach. Oczywiście, jeśli korzysta ktoś z serwisu wulkanizacyjnego to z pewnością zostanie ono sprawdzone. W innych przypadkach jak zamiana opon, które mają już parę lat we własnym garażu, ciśnienie nie jest zawsze sprawdzane.

  Czytaj więcej
 • Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Kiedy zgłębiamy techniki prowadzenia samochodu na kursie prawa jazdy, jednym z elementów jest nauka prawidłowego trzymania kierownicy. Zdarza się jednak, że już jako pełnoprawni kierowcy, bagatelizujemy tę kwestię i nie stosujemy się do zasad, które mają przecież znaczenie jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo „za kółkiem”. Bywa, że przykładamy wagę do takich kwestii jak zapinanie pasów, stosujemy się do zasad tzw. eco-drivingu, zaopatrujemy się w zestaw głośnomówiący, aby nie używać telefonu komórkowego, a zupełnie pomijamy przyswojenie sobie nawyku prawidłowego trzymania kierownicy.

  Czytaj więcej
 • Wideorejestrator samochodowy - jak dobrać optymalny model kamery samochodowej?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Na drodze mogą zdarzyć się różne sytuacje, nie zawsze przyjemne. Kolizje, stłuczki czy wypadki zawsze wiążą się z dużym stresem i wymagają wskazania winnego. Sprawca może oczywiście przyznać się dobrowolnie, lecz jest to rzadkość, dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na montaż wideorejestratora samochodowego.

  Czytaj więcej

News

 • Szóste wcielenie Hyundai Elantra już w Polsce
  • środa, 20 marzec 2019

  Hyundai Elantra liczy sobie już niemal 30 lat. Pierwsza generacja tych samochodów na rynku pojawiła się w roku 1990. Obecnie zakupić można już szóste wcielenie tego modelu, który prezentuje się nieszablonowo, a przy tym jest bardzo wygodny. Co warto jeszcze na jego temat wiedzieć? Czym cechuje się najnowszy model Hyundai Elantra, który trafił również do Polski?

  Czytaj więcej
 • Nowy Lexus UX - co trzeba o nim wiedzieć?
  • środa, 20 marzec 2019

  Pod koniec 2018 roku do sprzedaży trafił nowy crossover Lexusa. Liczba zamówień na samochód wyniosła już niemal 9 tysięcy egzemplarzy. To o wiele więcej niż się spodziewano. Wcześniej mówiono o sprzedaży rzędu 900 sztuk w skali miesiąca. Co ciekawe, zdaniem ekspertów japońska firma nie zwiększy produkcji i zrealizuje wszystkie złożone zamówienia, to na auto trzeba będzie czekać nawet 10 miesięcy.

  Czytaj więcej
 • Rivian - Nowość na rynku samochodów elektrycznych
  • środa, 20 marzec 2019

  Choć auta elektryczne w świecie motoryzacji to nie nowość, od momentu premiery pierwszego elektrycznego samochodu bardzo wiele się zmieniło. Nawet najwięksi przeciwnicy akumulatorów zamiast rzędowych V6, muszą przyznać, że nowości, które pojawiają się na rynku potrafią zachwycać osiągami.

  Czytaj więcej
 • Kia Stinger - Gran Turismo w sedanie za rozsądną cenę
  • środa, 20 marzec 2019

  W świecie motoryzacji możemy zaobserwować ostatnio mocną zmianę na liście liderów sprzedaży, a przede wszystkim niesamowitą metamorfozę niegdyś zapomnianych marek. Oczywiście pomimo tego, że w Polsce cały czas królem, a właściwie królową sprzedaży jest niezmienne Skoda Octavia, reszta miejsc na podium jest mocno chwiejna. Można to porównać do zawodów sportowych. W wyścigach Formuły 1 często mówi się o zaletach jazdy na drugim miejscu. Kierowca nie tylko korzysta z tunelu aerodynamicznego zwycięskiego samochodu, ale także może obserwować trasę i unikać błędów, które popełnia jego rywal. Na ostatnim odcinku przystępuje do wyprzedzania i wygrywa wyścig. Podobna sytuacja ma obecnie miejsce na rynku…

  Czytaj więcej