Polerowanie samochodu – jak skutecznie nadać blask naszemu pojazdowi

29 marzec 2019
Polerowanie samochodu – jak skutecznie nadać blask naszemu pojazdowi

Polerowanie samochodu staje się obecnie coraz popularniejsze wśród właścicieli czterech kółek. Dlaczego? Jest to prosty sposób na przywrócenie naszemu pojazdowi blasku i świeżości. W tym artykule dowiesz się, jak w najbardziej efektywny sposób samodzielnie wypolerować swoje auto.

Polerowanie samochodu – kiedy?

Obecnie coraz częściej napotkać można ofertę różnorodnych firm detailingowych, oferujących usługę lakierowania pojazdów. Podobnie w sklepach z akcesoriami samochodowymi – kosmetyki służące do polerowania coraz częściej wchodzą w ich asortyment. Bez wątpienia polerowanie samochodu staje się, obok podstawowych czynności związanych z utrzymaniem auta, takich jak regularne przeglądy i konserwacja, coraz częściej wykonywanym zabiegiem samochodowym. Czy jest to chwilowa moda, czy zabieg mający rzeczywisty wpływ na stan naszego pojazdu?

Z pewnością – to drugie. Bez wątpienia należy podjąć decyzję o polerowaniu, gdy na naszym samochodzie pojawią się takie oznaki uszkodzenia lakieru jak hologramy (ślady po poprzednim, nieumiejętnym polerowaniu), rysy, zadrapania czy morka (nierówna powierzchnia lakieru).

Aby zrozumieć, na czym w istocie polega proces polerowania samochodu, warto wiedzieć, co w rzeczywistości kryje się pod pojęciem „lakier samochodowy”. Powłoka lakieru samochodowego zbudowana jest z trzech warstw – podkładu (np. takiego jak tutaj), lakieru bazowego oraz lakieru bezbarwnego. Polerowanie samochodu to nic innego jak ścieranie uszkodzonych fragmentów warstwy zewnętrznej, czyli lakieru bezbarwnego.



O czym należy pamiętać, polerując samochód?

Przede wszystkim – nie należy się spieszyć. Przystępując do polerowania, należy mieć świadomość, że jest to czynność czasochłonna – z pewnością zajmie nie mniej niż kilka godzin. Jeśli więc wiesz, że nie dysponujesz wystarczającą ilością czasu, lepiej w ogóle nie przystępować do polerowania, które będziesz musiał przerywać w trakcie.

Przed rozpoczęciem polerowania koniecznie należy zaopatrzyć się w potrzebne narzędzia. Podstawowym wyposażeniem każdej osoby polerującej samochód jest pasta polerska oraz gąbka (tzw. pad). Choć tyle w zasadzie wystarczy, sprawa nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Na rynku obecnych jest bowiem bardzo wiele rodzajów zarówno past, jak i padów – konieczne jest posiadanie minimalnej wiedzy z zakresu techniki polerowania, by móc wybrać takie narzędzia, które najlepiej nadadzą się do naszego auta.

Zarówno wśród past, jak i padów, wyróżniamy różne stopnie tzw. ścierności – od lekkościernych po grubościerne. Jak nietrudno się domyślić, do drobniejszych uszkodzeń lepiej jest użyć tych pierwszych i, analogicznie – do tych większych – drugich. W czasie jednego cyklu polerowania możemy używać też różnych gąbek i padów – w początkowym etapie, gdy zarysowań jest najwięcej, sprawdzą się gąbki i pasty o większej mocy ścierania (np. pasta Fast Cut Plus – sprawdź tutaj), na etapie wykończenia – o mniejszej.

Należy przy tym pamiętać o nieodzownej zasadzie – ścierność past i gąbek powinna być taka sama, zatem do past grubościennych używamy grubościennych gąbek, i odwrotnie. Na początkowym etapie, gdy jeszcze nie jesteśmy zaznajomieni ze specyfiką narzędzi do polerowania, dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na delikatne, lekkościerne preparaty i takie same gąbki.

 

samodzielne polerowanie samochodu

 

Polerowanie samochodu krok po kroku

Będąc wyposażonym w odpowiednie narzędzia oraz odpowiednią ilość czasu, można przystąpić do sedna sprawy, czyli do polerowania. Na początkowym etapie warto zadbać o oklejenie taśmą tych elementów, które nie będą polerowane, aby je zabezpieczyć. Trzeba też pamiętać, że auto, które będziemy polerować, powinno znaleźć się w zacienionym miejscu – promienie słoneczne mogą uszkodzić lakier.

Pierwszym etapem jest glinkowanie, czyli wstępne pozbywanie się z karoserii większych uszkodzeń. Dzięki temu podczas właściwego polerowania będziemy mogli zająć się bardziej wymagającymi uszkodzeniami. Po glinkowaniu konieczne jest ponowne umycie i osuszenie auta – jest to bardzo ważny krok, którego pominięcie może skutkować pozostawieniem drobinek zanieczyszczeń mogących się później przerodzić w większe rysy.

Samo polerowanie samochodu należy wykonywać etapami. Nakładamy pastę na niewielką powierzchnię, a następnie przecieramy ją delikatnymi, kolistymi ruchami. Gdy uznamy, że dany fragment wygląda satysfakcjonująco, możemy przejść do kolejnego – i powtarzać tę czynność do momentu wypolerowania całego pojazdu.

Po wypolerowaniu koniecznie trzeba ponownie umyć i osuszyć auto, najlepiej specjalnym szamponem zawierającym składniki usuwające resztki pasty. Pod sam koniec warto nawoskować samochód – stworzy to na jego powierzchni ochronną warstwę, która zabezpieczy go przed ponownymi uszkodzeniami.

Szczegółowe wskazówki, jak powinno przebiegać polerowanie samochodu, znajdziesz także w artykule Poznaj tajniki polerowania samochodu – kompendium wiedzy dla każdego!.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas polerowania?

Pamiętajmy, że z polerowaniem samochodu nie ma żartów – przeprowadzone umiejętnie, może zdecydowanie zwiększyć walory estetyczne naszego auta, jednak wykonane niewprawnie i niedokładnie, bardziej zaszkodzi niż pomoże. W szczególności o tym, że polerowanie samochodu nie przebiegało tak, jak powinno, świadczą następujące skazy:

 • łuszczenie się felg – oznacza to, że środek myjący mógł zostać spłukany zbyt późno lub niedokładnie;
 • hologramy – najczęściej powstają one wtedy, gdy za długo pocieramy jedno miejsce bądź używamy nieodpowiednich narzędzi do polerowania, czyli np. zbyt mocno ściernych pasty czy pada.

 

woskowanie auta przy uzyciu sciereczki

 

Podsumowanie

Polerowanie samochodu nie jest czynnością trudną, jednak z pewnością – nieco żmudną. Warto mieć jednak świadomość, że niesie ona wiele korzyści – nasze auto wygląda dzięki temu o wiele efektowniej, co wypływa m.in. na podniesienie jego wartości w przypadku chęci jego sprzedaży w przyszłości. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele preparatów, dzięki którym polerowanie samochodu jest o wiele prostsze niż jeszcze jakiś czas temu.

Polecane

 • Akumulatory Banner Energy bull
  • wtorek, 26 wrzesień 2017

  Akumulatory Banner Energy Bull  - Banner prezentuje, specjalny akumulator do zastosowań hobbistycznych oraz alternatywnego zasilania. Właściwości akumulatora Energy Bull sprawiają, że jest on solidnym i idealnym zasobnikiem energii podczas kempingu/karawaningu, na łodzi oraz w wielu innych zastosowaniach jak np. instalacje sygnalizacyjne, czy zasilanie silników elektrycznych.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Trojan Plus
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Trojan Plus Series™- akumulatory klasy premium produkowane z wykorzystaniem technologii Maxguard® Advanced Design Separator i Alpha Plus® Paste. Najczęściej są wykorzystywane w zasilaniu maszyn czyszczących oraz podnośników koszowych. Jest to najlepiej sprzedająca się seria akumulatorów Trojan w historii! Zalety serii Plus: Trojan SureVent™ flip-top vent cap system - zapewnia…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory VOLT Silver Premium
  • czwartek, 16 styczeń 2020

  Akumulatory VOLT Silver Premium zostały stworzone przez najlepszych inżynierów, dlatego są przystosowane do pracy w ekstremalnych warunkach pogodowych. Jeśli ktoś wybiera się na długą podróż samochodową w okresie zimowym, powinien wyposażyć swoje auto właśnie w takie urządzenie rozruchowe. Tym samym zwiększa się własne szanse na to, iż w trakcie takiej…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory DEKA Intimidator
  • piątek, 28 wrzesień 2018

  Biorąc pod uwagę parametry rozruchowe, dużą pojemność rezerwową, elastyczność oraz długotrwałe działanie, nic nie może się równać z akumulatorami serii Deka INTIMIDATOR. Dzięki zaawansowanej technologii AGM oraz wyposażeniu w różne rodzaje biegunów znakomicie nadają się do używania w wielu różnych rodzajach maszyn i urządzeń takich jak pojazdy samochodowe, systemy stereo,…

  Tags: Deka
  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Kurs prawa jazdy w Częstochowie
  • środa, 23 wrzesień 2020

  Wprowadzenie różnego rodzaju restrykcji i ograniczeń w związku z pandemią koronawirusa dotknęło bardzo wiele dziedzin życia społeczno-gospodarczego, w tym także szkoły nauki jazdy oraz Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Ich działalność na pewien okres została zawieszona, szkolenia przerwane, a egzaminy odwołane. Na szczęście sytuacja ta trwała stosunkowo krótko i w maju, po wprowadzeniu szczególnych wymogów i określonych obostrzeń, wszystko zaczęło wracać do normy. Również WORD w Częstochowie 18 maja 2020 roku wznowił przeprowadzanie egzaminów w zakresie wszystkich kategorii prawa jazdy, a ośrodki szkoleniowe ponownie umożliwiły odbywanie kursów na prawo jazdy.

  Czytaj więcej
 • Nieobowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne – co wchodzi w ich zakres?
  • piątek, 18 wrzesień 2020

  Dobrowolne świadczenia stanowią finansową ochronę dla kierowcy na wypadek nieoczekiwanych sytuacji, które mogą wydarzyć się na drodze. Przed zakupem konkretnego pakietu warto dowiedzieć się, jaki zakres mają poszczególne polisy.

  Czytaj więcej
 • Pojemność silnika a wysokość składki OC - wiesz, że to ma znaczenie? Osiem innych rzeczy, które wpływają na to ile zapłacisz
  • czwartek, 17 wrzesień 2020

  Wysokość składki OC często bywa zaskakująca dla właściciela pojazdu. Składa się na nią bowiem wiele czynników, na które na co dzień nie zwraca się uwagi. Sprawdź, jak uzyskać najtańsze OC i kto za składki płaci najwięcej.

  Czytaj więcej
 • Ładowanie samochodu elektrycznego - o czym należy pamiętać?
  • wtorek, 15 wrzesień 2020

  Koncepcja auta elektrycznego wciąż dla wielu osób jest czymś niecodziennym, jednak z drugiej strony możemy obserwować coraz więcej pojazdów tego typu na co dzień na drodze. Jednak do ekologicznej jazdy potrzeba również stacji ładowania, bez której nie jesteśmy w stanie funkcjonować, jeżeli posiadamy elektryka. O czym należy pamiętać w przypadku ładowania pojazdu EV?

  Czytaj więcej

News

 • BMW Brilliance Automotive podwaja wydajność produkcji akumulatorów w Chinach
  • wtorek, 22 wrzesień 2020

  Międzynarodowa grupa BMW wdrożyła kolejne prace rozwojowe w celu zwiększenia elektromobilności swoich pojazdów. Zostały uruchomione nowe struktury mające zajmować się odpowiedzią na wciąż rosnące zapotrzebowanie na pojazdy zasilane prądem. Materializacją tych dążeń jest m.in. otwarcie centrum produkcji akumulatorów w chińskim Tiexi. Placówka ma za zadanie produkować nowoczesne baterie, przeznaczone dla w pełni elektrycznych pojazdów spod znaku BMW iX3.

  Czytaj więcej
 • Pomoc akumulatorowa w Poznaniu
  • poniedziałek, 21 wrzesień 2020

  Pomoc akumulatorowa Poznań to profesjonalna firma, która zajmuje się wymianą akumulatora z dojazdem do Klienta na terenie Poznania i okolic. Wystarczy zadzwonić pod numerem telefonu 728 280 270, gdzie pracownik po krótkim wywiadze, dobierze odpowiedni akumulator, umówi się na konkretny dzień i godzinę. Po tym pozostaje nam juz tylko czekać na pracownika firmy Motofrancuzy który w umówionym terminie pojawi się z nowym akumulatorem pod naszymi drzwiami, a raczej pod naszym samochodem.

  Czytaj więcej
 • Uruchom Black - Akumulatory na każdą kieszeń
  • czwartek, 03 wrzesień 2020

  Na rynku produktów motoryzacyjnych pojawiła się nowa linia akumulatorów znana pod nazwą Uruchom Black. Każda osoba zastanawiająca się jaki akumulator będzie pasować do pojazdu z silnikiem benzynowym czy też wysokoprężnym, powinna zwrócić uwagę na produkty tej marki. Akumulatory produkowane są w oparciu o nowoczesne rozwiązania technologiczne, które gwarantują nie tylko wydajną, skuteczną pracę, ale również bezpieczne użytkowanie. W zamian za dość przystępną cenę, zamawiający otrzyma wysokiej jakości sprzęt, który poradzi sobie w najtrudniejszych warunkach. Uruchom Black  doskonale pasuje on do grona nowoczesnych rozwiązań przystosowanych do rosnących wymagań rynkowych.

  Czytaj więcej
 • Nowa Toyota Yaris 2020
  • piątek, 28 sierpień 2020

  Nowa Toyota Yaris 2020 została stworzona z myślą o jak najwyższym komforcie jazdy. Kierowca dzięki temu może czuć się niezwykle bezpiecznie w pojeździe, o czym świadczy rzesza zadowolonych klientów.

  Czytaj więcej

Nowości na rynku akumulatorów

 • Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop
  • wtorek, 03 październik 2017

  Akumulatory Bosch EFB do Start-Stop - pełna moc we wszystkich modelach rynkowych. Technologia Bosch S5 EFB (Enhanced Flooded Battery) firmy Bosch wypełnia lukę istniejącą między tradycyjnymi akumulatorami rozruchowymi a technologią S6 AGM. Wydajność akumulatorów w tej technologii sprawdza się przy zastosowaniu w samochodach z systemami Start/Stop. Wysoka odporność na pracę cykliczną zapewnia odpowiednie rezerwy mocy przy ponownym rozruchu pojazdu. Wysokie natężenie prądu spełnia także wymagania pojazdów z dużą ilością elektrycznych odbiorników energii.

  Odsłony: 2382 Czytaj więcej
 • Wzmocniony akumulator Uruchom Bike - również do systemów start stop
  • sobota, 04 kwiecień 2020

  Start Stop w motocyklach i skuterach? Tak, na rynkach azjatyckich coraz więcej jednośladów wyposażona zostaje w system start stop. System start-stop w skuterach i motocyklach samodzielnie rozpoznaje zatrzymanie pojazdu i na określony czas dezaktywuje silnik. Zostaje on samoistnie uruchomiony po odkręceniu rączki od gazu. System ten poprzez analizę naszego ruchu zatrzymuje lub uruchamia jednostkę w taki sposób, aby nie było żadnych niedogodności dla kierowcy.

  Odsłony: 1040 Czytaj więcej
 • Porównanie akumulatorów Optima
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Optima, mają bardzo mały opór wewnętrzny, co przekłada się na większą moc startową akumulatora i lepsze charakterystyki ładowania. Dzięki zwartej budowie wewnętrznej, akumulatory Optima są odporne na wibracje i znajdują zastosowanie wszędzie tak, gdzie zwykłe akumulatory nie dałyby sobie rady: 4x4, maszyny budowalne. Poza tym zmniejszone wibracje minimalizują utratę aktywnej powłoki płytek, a w rezultacie oznaczają mniejsze straty energii i dłuższy okres żywotności akumulatora.

  Odsłony: 1861 Czytaj więcej
 • Akumulator Uruchom Silver- potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością
  • wtorek, 28 styczeń 2020

  Zamysłem powstania tej linii był jej montaż w samochodach europejskich. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych podzespołów, możemy liczyć na eliminacje ryzyka wystąpienia wady fabrycznej. W akumulatorach tych zastosowano nowoczesną płytę, której podstawę działania stanowi stop wapnia. Akumulatory Uruchom Silver, potrafią zaskoczyć swoją wytrzymałością, odpornością na wszelkie warunki atmosferyczne. Dokładając do tego idealne parametry techniczne oraz zastosowanie bardzo dobrych podzespołów otrzymujemy naprawdę dobry akumulator, który da sobie radę z wilgocią oraz wahaniami temperatury.

  Odsłony: 1325 Czytaj więcej

Nowości na rynku prostowników

 • Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 34 ÷ 120Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 1721 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A - Automatyczna ładowarka EST przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 24V i pojemności 74 ÷ 400Ah. Zaletą i wyróżnieniem ładowarki automatycznej EST jest to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia. Ładowanie tymi ładowarkami zapobiega intensywnemu gazowaniu akumulatora przedłużając jego żywotność.

  Odsłony: 1745 Czytaj więcej
 • Ładowarki CTEK
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Jest to najlepszy w Europie model ładowarki do akumulatorów, trzykrotny laureat nagrody "Best in Test, używany przez najważniejsze firmy motoryzacyjne, jako podstawowy model ładowarki stosowanej w ich pojazdach. ŁadowarkiCTEK są zalecane do wszystkich rodzajów akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w tym elektrolitowych, bezobsługowych, żelowych, wapniowo-wapniowych oraz AGM.

  Odsłony: 1714 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-513 36V 2,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-513 36V 2,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 36V i pojemności 17 ÷ 30Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 1554 Czytaj więcej

Dobierz akumulator min

Kupno akumulatora może i specjaliście w tej dziedzinie przysporzyć wielu problemów. Ilość marek produkujących akumulatory potrafi szokować. Wiadomo, że ile osób, tyle opinii. Jeżeli chcesz poznać rzetelne, sprawdzone informacje oraz poznać zdanie fachowców w dziedzinie akumulatorów jesteś we właściwym miejscu! Na portalu oprócz tego, jaki akumulator czy prostownik będzie dla nas najlepszy dowiemy się, które sklepy są najbardziej profesjonalne i zawsze służą fachową poradą. Jesteśmy tu po to by kupno nowego akumulatora i prostownika było proste i możliwe w najkorzystniejszej na rynku cenie.

jaki akumulator

Kontakt z Redakcją

Email.: info(at)akustrefa.pl

Tel.: 574 114 005

NIP PL6652807743