Polerowanie samochodu – jak skutecznie nadać blask naszemu pojazdowi

29 marzec 2019
Polerowanie samochodu – jak skutecznie nadać blask naszemu pojazdowi

Polerowanie samochodu staje się obecnie coraz popularniejsze wśród właścicieli czterech kółek. Dlaczego? Jest to prosty sposób na przywrócenie naszemu pojazdowi blasku i świeżości. W tym artykule dowiesz się, jak w najbardziej efektywny sposób samodzielnie wypolerować swoje auto.

Polerowanie samochodu – kiedy?

Obecnie coraz częściej napotkać można ofertę różnorodnych firm detailingowych, oferujących usługę lakierowania pojazdów. Podobnie w sklepach z akcesoriami samochodowymi – kosmetyki służące do polerowania coraz częściej wchodzą w ich asortyment. Bez wątpienia polerowanie samochodu staje się, obok podstawowych czynności związanych z utrzymaniem auta, takich jak regularne przeglądy i konserwacja, coraz częściej wykonywanym zabiegiem samochodowym. Czy jest to chwilowa moda, czy zabieg mający rzeczywisty wpływ na stan naszego pojazdu?

Z pewnością – to drugie. Bez wątpienia należy podjąć decyzję o polerowaniu, gdy na naszym samochodzie pojawią się takie oznaki uszkodzenia lakieru jak hologramy (ślady po poprzednim, nieumiejętnym polerowaniu), rysy, zadrapania czy morka (nierówna powierzchnia lakieru).

Aby zrozumieć, na czym w istocie polega proces polerowania samochodu, warto wiedzieć, co w rzeczywistości kryje się pod pojęciem „lakier samochodowy”. Powłoka lakieru samochodowego zbudowana jest z trzech warstw – podkładu (np. takiego jak tutaj), lakieru bazowego oraz lakieru bezbarwnego. Polerowanie samochodu to nic innego jak ścieranie uszkodzonych fragmentów warstwy zewnętrznej, czyli lakieru bezbarwnego.

O czym należy pamiętać, polerując samochód?

Przede wszystkim – nie należy się spieszyć. Przystępując do polerowania, należy mieć świadomość, że jest to czynność czasochłonna – z pewnością zajmie nie mniej niż kilka godzin. Jeśli więc wiesz, że nie dysponujesz wystarczającą ilością czasu, lepiej w ogóle nie przystępować do polerowania, które będziesz musiał przerywać w trakcie.

Przed rozpoczęciem polerowania koniecznie należy zaopatrzyć się w potrzebne narzędzia. Podstawowym wyposażeniem każdej osoby polerującej samochód jest pasta polerska oraz gąbka (tzw. pad). Choć tyle w zasadzie wystarczy, sprawa nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Na rynku obecnych jest bowiem bardzo wiele rodzajów zarówno past, jak i padów – konieczne jest posiadanie minimalnej wiedzy z zakresu techniki polerowania, by móc wybrać takie narzędzia, które najlepiej nadadzą się do naszego auta.

Zarówno wśród past, jak i padów, wyróżniamy różne stopnie tzw. ścierności – od lekkościernych po grubościerne. Jak nietrudno się domyślić, do drobniejszych uszkodzeń lepiej jest użyć tych pierwszych i, analogicznie – do tych większych – drugich. W czasie jednego cyklu polerowania możemy używać też różnych gąbek i padów – w początkowym etapie, gdy zarysowań jest najwięcej, sprawdzą się gąbki i pasty o większej mocy ścierania (np. pasta Fast Cut Plus – sprawdź tutaj), na etapie wykończenia – o mniejszej.

Należy przy tym pamiętać o nieodzownej zasadzie – ścierność past i gąbek powinna być taka sama, zatem do past grubościennych używamy grubościennych gąbek, i odwrotnie. Na początkowym etapie, gdy jeszcze nie jesteśmy zaznajomieni ze specyfiką narzędzi do polerowania, dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na delikatne, lekkościerne preparaty i takie same gąbki.

 

samodzielne polerowanie samochodu

 

Polerowanie samochodu krok po kroku

Będąc wyposażonym w odpowiednie narzędzia oraz odpowiednią ilość czasu, można przystąpić do sedna sprawy, czyli do polerowania. Na początkowym etapie warto zadbać o oklejenie taśmą tych elementów, które nie będą polerowane, aby je zabezpieczyć. Trzeba też pamiętać, że auto, które będziemy polerować, powinno znaleźć się w zacienionym miejscu – promienie słoneczne mogą uszkodzić lakier.

Pierwszym etapem jest glinkowanie, czyli wstępne pozbywanie się z karoserii większych uszkodzeń. Dzięki temu podczas właściwego polerowania będziemy mogli zająć się bardziej wymagającymi uszkodzeniami. Po glinkowaniu konieczne jest ponowne umycie i osuszenie auta – jest to bardzo ważny krok, którego pominięcie może skutkować pozostawieniem drobinek zanieczyszczeń mogących się później przerodzić w większe rysy.

Samo polerowanie samochodu należy wykonywać etapami. Nakładamy pastę na niewielką powierzchnię, a następnie przecieramy ją delikatnymi, kolistymi ruchami. Gdy uznamy, że dany fragment wygląda satysfakcjonująco, możemy przejść do kolejnego – i powtarzać tę czynność do momentu wypolerowania całego pojazdu.

Po wypolerowaniu koniecznie trzeba ponownie umyć i osuszyć auto, najlepiej specjalnym szamponem zawierającym składniki usuwające resztki pasty. Pod sam koniec warto nawoskować samochód – stworzy to na jego powierzchni ochronną warstwę, która zabezpieczy go przed ponownymi uszkodzeniami.

Szczegółowe wskazówki, jak powinno przebiegać polerowanie samochodu, znajdziesz także w artykule Poznaj tajniki polerowania samochodu – kompendium wiedzy dla każdego!.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas polerowania?

Pamiętajmy, że z polerowaniem samochodu nie ma żartów – przeprowadzone umiejętnie, może zdecydowanie zwiększyć walory estetyczne naszego auta, jednak wykonane niewprawnie i niedokładnie, bardziej zaszkodzi niż pomoże. W szczególności o tym, że polerowanie samochodu nie przebiegało tak, jak powinno, świadczą następujące skazy:

 • łuszczenie się felg – oznacza to, że środek myjący mógł zostać spłukany zbyt późno lub niedokładnie;
 • hologramy – najczęściej powstają one wtedy, gdy za długo pocieramy jedno miejsce bądź używamy nieodpowiednich narzędzi do polerowania, czyli np. zbyt mocno ściernych pasty czy pada.

 

woskowanie auta przy uzyciu sciereczki

 

Podsumowanie

Polerowanie samochodu nie jest czynnością trudną, jednak z pewnością – nieco żmudną. Warto mieć jednak świadomość, że niesie ona wiele korzyści – nasze auto wygląda dzięki temu o wiele efektowniej, co wypływa m.in. na podniesienie jego wartości w przypadku chęci jego sprzedaży w przyszłości. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele preparatów, dzięki którym polerowanie samochodu jest o wiele prostsze niż jeszcze jakiś czas temu.

Zostaw swój komentarz

Komentarze

 • VW20 piątek, 29 marzec 2019

  Dobre polerowanie samochodu nigdy nie zaszkodzi ;)

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana szyby przedniej w samochodzie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Szyba samochodowa to pozornie najdelikatniejsza materia w samochodzie, chociaż jednocześnie wytrzymała. Tak naprawdę nie musi dojść nawet do kolizji czy wypadku, aby uległa rozbiciu czy pęknięciu. Wystarczy drobny kamyk, który siłą odrzutu spod innego przejeżdżającego samochodu dotrze do naszej szyby, aby została ona uszkodzona. Szyba może nie zostać w takiej sytuacji zupełnie rozbita, ale nawet pęknięcie czy odprysk są podstawą do jej wymiany.

  Czytaj więcej
 • Prawidłowe ciśnienie w oponach - zbyt niskie, zbyt wysokie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Okres zmiany klimatu w Polsce to również okres zamiany opon zimowych na letnie. Wiele osób robi to bez chwili pomyślenia, bo tak po prostu trzeba. Jednak, podczas takiej zamiany warto przeanalizować również ciśnienie w oponach. Oczywiście, jeśli korzysta ktoś z serwisu wulkanizacyjnego to z pewnością zostanie ono sprawdzone. W innych przypadkach jak zamiana opon, które mają już parę lat we własnym garażu, ciśnienie nie jest zawsze sprawdzane.

  Czytaj więcej
 • Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Kiedy zgłębiamy techniki prowadzenia samochodu na kursie prawa jazdy, jednym z elementów jest nauka prawidłowego trzymania kierownicy. Zdarza się jednak, że już jako pełnoprawni kierowcy, bagatelizujemy tę kwestię i nie stosujemy się do zasad, które mają przecież znaczenie jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo „za kółkiem”. Bywa, że przykładamy wagę do takich kwestii jak zapinanie pasów, stosujemy się do zasad tzw. eco-drivingu, zaopatrujemy się w zestaw głośnomówiący, aby nie używać telefonu komórkowego, a zupełnie pomijamy przyswojenie sobie nawyku prawidłowego trzymania kierownicy.

  Czytaj więcej
 • Wideorejestrator samochodowy - jak dobrać optymalny model kamery samochodowej?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Na drodze mogą zdarzyć się różne sytuacje, nie zawsze przyjemne. Kolizje, stłuczki czy wypadki zawsze wiążą się z dużym stresem i wymagają wskazania winnego. Sprawca może oczywiście przyznać się dobrowolnie, lecz jest to rzadkość, dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na montaż wideorejestratora samochodowego.

  Czytaj więcej

News

 • Szóste wcielenie Hyundai Elantra już w Polsce
  • środa, 20 marzec 2019

  Hyundai Elantra liczy sobie już niemal 30 lat. Pierwsza generacja tych samochodów na rynku pojawiła się w roku 1990. Obecnie zakupić można już szóste wcielenie tego modelu, który prezentuje się nieszablonowo, a przy tym jest bardzo wygodny. Co warto jeszcze na jego temat wiedzieć? Czym cechuje się najnowszy model Hyundai Elantra, który trafił również do Polski?

  Czytaj więcej
 • Nowy Lexus UX - co trzeba o nim wiedzieć?
  • środa, 20 marzec 2019

  Pod koniec 2018 roku do sprzedaży trafił nowy crossover Lexusa. Liczba zamówień na samochód wyniosła już niemal 9 tysięcy egzemplarzy. To o wiele więcej niż się spodziewano. Wcześniej mówiono o sprzedaży rzędu 900 sztuk w skali miesiąca. Co ciekawe, zdaniem ekspertów japońska firma nie zwiększy produkcji i zrealizuje wszystkie złożone zamówienia, to na auto trzeba będzie czekać nawet 10 miesięcy.

  Czytaj więcej
 • Rivian - Nowość na rynku samochodów elektrycznych
  • środa, 20 marzec 2019

  Choć auta elektryczne w świecie motoryzacji to nie nowość, od momentu premiery pierwszego elektrycznego samochodu bardzo wiele się zmieniło. Nawet najwięksi przeciwnicy akumulatorów zamiast rzędowych V6, muszą przyznać, że nowości, które pojawiają się na rynku potrafią zachwycać osiągami.

  Czytaj więcej
 • Kia Stinger - Gran Turismo w sedanie za rozsądną cenę
  • środa, 20 marzec 2019

  W świecie motoryzacji możemy zaobserwować ostatnio mocną zmianę na liście liderów sprzedaży, a przede wszystkim niesamowitą metamorfozę niegdyś zapomnianych marek. Oczywiście pomimo tego, że w Polsce cały czas królem, a właściwie królową sprzedaży jest niezmienne Skoda Octavia, reszta miejsc na podium jest mocno chwiejna. Można to porównać do zawodów sportowych. W wyścigach Formuły 1 często mówi się o zaletach jazdy na drugim miejscu. Kierowca nie tylko korzysta z tunelu aerodynamicznego zwycięskiego samochodu, ale także może obserwować trasę i unikać błędów, które popełnia jego rywal. Na ostatnim odcinku przystępuje do wyprzedzania i wygrywa wyścig. Podobna sytuacja ma obecnie miejsce na rynku…

  Czytaj więcej