Polerowanie samochodu – jak skutecznie nadać blask naszemu pojazdowi

29 marzec 2019
Polerowanie samochodu – jak skutecznie nadać blask naszemu pojazdowi

Polerowanie samochodu staje się obecnie coraz popularniejsze wśród właścicieli czterech kółek. Dlaczego? Jest to prosty sposób na przywrócenie naszemu pojazdowi blasku i świeżości. W tym artykule dowiesz się, jak w najbardziej efektywny sposób samodzielnie wypolerować swoje auto.

Polerowanie samochodu – kiedy?

Obecnie coraz częściej napotkać można ofertę różnorodnych firm detailingowych, oferujących usługę lakierowania pojazdów. Podobnie w sklepach z akcesoriami samochodowymi – kosmetyki służące do polerowania coraz częściej wchodzą w ich asortyment. Bez wątpienia polerowanie samochodu staje się, obok podstawowych czynności związanych z utrzymaniem auta, takich jak regularne przeglądy i konserwacja, coraz częściej wykonywanym zabiegiem samochodowym. Czy jest to chwilowa moda, czy zabieg mający rzeczywisty wpływ na stan naszego pojazdu?

Z pewnością – to drugie. Bez wątpienia należy podjąć decyzję o polerowaniu, gdy na naszym samochodzie pojawią się takie oznaki uszkodzenia lakieru jak hologramy (ślady po poprzednim, nieumiejętnym polerowaniu), rysy, zadrapania czy morka (nierówna powierzchnia lakieru).

Aby zrozumieć, na czym w istocie polega proces polerowania samochodu, warto wiedzieć, co w rzeczywistości kryje się pod pojęciem „lakier samochodowy”. Powłoka lakieru samochodowego zbudowana jest z trzech warstw – podkładu (np. takiego jak tutaj), lakieru bazowego oraz lakieru bezbarwnego. Polerowanie samochodu to nic innego jak ścieranie uszkodzonych fragmentów warstwy zewnętrznej, czyli lakieru bezbarwnego.O czym należy pamiętać, polerując samochód?

Przede wszystkim – nie należy się spieszyć. Przystępując do polerowania, należy mieć świadomość, że jest to czynność czasochłonna – z pewnością zajmie nie mniej niż kilka godzin. Jeśli więc wiesz, że nie dysponujesz wystarczającą ilością czasu, lepiej w ogóle nie przystępować do polerowania, które będziesz musiał przerywać w trakcie.

Przed rozpoczęciem polerowania koniecznie należy zaopatrzyć się w potrzebne narzędzia. Podstawowym wyposażeniem każdej osoby polerującej samochód jest pasta polerska oraz gąbka (tzw. pad). Choć tyle w zasadzie wystarczy, sprawa nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Na rynku obecnych jest bowiem bardzo wiele rodzajów zarówno past, jak i padów – konieczne jest posiadanie minimalnej wiedzy z zakresu techniki polerowania, by móc wybrać takie narzędzia, które najlepiej nadadzą się do naszego auta.

Zarówno wśród past, jak i padów, wyróżniamy różne stopnie tzw. ścierności – od lekkościernych po grubościerne. Jak nietrudno się domyślić, do drobniejszych uszkodzeń lepiej jest użyć tych pierwszych i, analogicznie – do tych większych – drugich. W czasie jednego cyklu polerowania możemy używać też różnych gąbek i padów – w początkowym etapie, gdy zarysowań jest najwięcej, sprawdzą się gąbki i pasty o większej mocy ścierania (np. pasta Fast Cut Plus – sprawdź tutaj), na etapie wykończenia – o mniejszej.

Należy przy tym pamiętać o nieodzownej zasadzie – ścierność past i gąbek powinna być taka sama, zatem do past grubościennych używamy grubościennych gąbek, i odwrotnie. Na początkowym etapie, gdy jeszcze nie jesteśmy zaznajomieni ze specyfiką narzędzi do polerowania, dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na delikatne, lekkościerne preparaty i takie same gąbki.

 

samodzielne polerowanie samochodu

 

Polerowanie samochodu krok po kroku

Będąc wyposażonym w odpowiednie narzędzia oraz odpowiednią ilość czasu, można przystąpić do sedna sprawy, czyli do polerowania. Na początkowym etapie warto zadbać o oklejenie taśmą tych elementów, które nie będą polerowane, aby je zabezpieczyć. Trzeba też pamiętać, że auto, które będziemy polerować, powinno znaleźć się w zacienionym miejscu – promienie słoneczne mogą uszkodzić lakier.

Pierwszym etapem jest glinkowanie, czyli wstępne pozbywanie się z karoserii większych uszkodzeń. Dzięki temu podczas właściwego polerowania będziemy mogli zająć się bardziej wymagającymi uszkodzeniami. Po glinkowaniu konieczne jest ponowne umycie i osuszenie auta – jest to bardzo ważny krok, którego pominięcie może skutkować pozostawieniem drobinek zanieczyszczeń mogących się później przerodzić w większe rysy.

Samo polerowanie samochodu należy wykonywać etapami. Nakładamy pastę na niewielką powierzchnię, a następnie przecieramy ją delikatnymi, kolistymi ruchami. Gdy uznamy, że dany fragment wygląda satysfakcjonująco, możemy przejść do kolejnego – i powtarzać tę czynność do momentu wypolerowania całego pojazdu.

Po wypolerowaniu koniecznie trzeba ponownie umyć i osuszyć auto, najlepiej specjalnym szamponem zawierającym składniki usuwające resztki pasty. Pod sam koniec warto nawoskować samochód – stworzy to na jego powierzchni ochronną warstwę, która zabezpieczy go przed ponownymi uszkodzeniami.

Szczegółowe wskazówki, jak powinno przebiegać polerowanie samochodu, znajdziesz także w artykule Poznaj tajniki polerowania samochodu – kompendium wiedzy dla każdego!.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas polerowania?

Pamiętajmy, że z polerowaniem samochodu nie ma żartów – przeprowadzone umiejętnie, może zdecydowanie zwiększyć walory estetyczne naszego auta, jednak wykonane niewprawnie i niedokładnie, bardziej zaszkodzi niż pomoże. W szczególności o tym, że polerowanie samochodu nie przebiegało tak, jak powinno, świadczą następujące skazy:

 • łuszczenie się felg – oznacza to, że środek myjący mógł zostać spłukany zbyt późno lub niedokładnie;
 • hologramy – najczęściej powstają one wtedy, gdy za długo pocieramy jedno miejsce bądź używamy nieodpowiednich narzędzi do polerowania, czyli np. zbyt mocno ściernych pasty czy pada.

 

woskowanie auta przy uzyciu sciereczki

 

Podsumowanie

Polerowanie samochodu nie jest czynnością trudną, jednak z pewnością – nieco żmudną. Warto mieć jednak świadomość, że niesie ona wiele korzyści – nasze auto wygląda dzięki temu o wiele efektowniej, co wypływa m.in. na podniesienie jego wartości w przypadku chęci jego sprzedaży w przyszłości. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele preparatów, dzięki którym polerowanie samochodu jest o wiele prostsze niż jeszcze jakiś czas temu.

Zostaw swój komentarz

Komentarze

 • VW20 piątek, 29 marzec 2019

Polecane

 • Exide Power PRO Imponująca moc przy każdym starcie.
  • środa, 01 listopad 2017

  Logistyka w czasach, gdy klienci oczekują szybkich i pewnych dostaw, ma znaczenie większe niż kiedykolwiek. Działając w tak konkurencyjnym otoczeniu, właściciele flot bacznie monitorują swoje koszty stałe. Nieplanowana przerwa w użytkowaniu samochodu ciężarowego oznacza: niezadowolenie klienta, niewykorzystanie siły roboczej i kapitału, a nawet potencjalne kary.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Banner Bike Bull AGM pro
  • środa, 27 wrzesień 2017

  Akumulatory Banner Bike Bull AGM Professional - Nowy akumulator Bike Bull AGM PROfessional to topowy produkt o jakości części stosowanych na pierwsze wyposażenie (OE)! Nasze akumulatory AGM klasy premium stosowane są w motocyklach Harley Davidson, BMW, motocyklach z ABS oraz motocyklach z bogatym wyposażeniem dodatkowym. Ich wysoka stabilność w niskich…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Trojan Reliant AGM
  • wtorek, 19 wrzesień 2017

  Akumulatory Trojan Reliant™ Line of U.S. - Reliant™ AGM with C-Max Technology™ jako akumulator głębokiego rozładowania w technologii Absorbed Glass Mat (AGM) z zastosowaniem w maszynach czyszczących, podnośnikach platformowych, pojazdach elektrycznych typu melex, club car, telekomunikacji, energii odnawialnej. Akumulatory Trojan Reliant Mogą być stosowane wszędzie tam gdzie przepisy nie pozwalają…

  Czytaj więcej
 • Prostownik Stef-pol EST-325 12V/24V 90A
  • poniedziałek, 02 październik 2017

  Prostownik Stef-pol EST-323 12V/24V 40A przeznaczony jest do ładowania akumulatorów ołowiowo-kwasowych o napięciu 12V/24V i pojemności 120 ÷ 900Ah oraz do wspomagania rozruchu silnika. Prostownik Stef-pol EST-323 12V/24V 40A Sprawdza się przy ładowaniu akumulatorów montowany w samochodach osobowych i ciężarowych.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Czym zajmuje się mechanik samochodowy?
  • sobota, 25 styczeń 2020

  Mechanik samochodowy to niezwykle odpowiedzialny zawód. Od osoby, która wykonuje tę profesję, zależy stan i bezpieczeństwo pojazdów mechanicznych. Aby objąć posadę mechanika, należy odznaczać się dużą wiedzą na temat motoryzacji, a także odpowiednimi predyspozycjami i cechami charakteru.

  Czytaj więcej
 • Statyczny rozkład masy w samochodzie sportowym.
  • czwartek, 23 styczeń 2020

  Bardzo ważną rzeczą przy samochodu sportowego jest rozkład masy statycznej i procent masy krzyżowej. Dlaczego? Czasami samochód może być nadsterowny lub podsterowny przy skręcie tylko w jedną stronę. To może denerwować. Przy próbach zmiany tego stanu rzeczy nic nie działało. Chociaż wiele różnych konfiguracji mogło spowodować tę sytuację, prawdopodobną przyczyną jest nadmierna waga krzyżowa.

  Czytaj więcej
 • Jak poznać przebieg auta i uniknąć oszustwa?
  • czwartek, 16 styczeń 2020

  Przebieg jest jednym z najważniejszych parametrów pojazdu, na jakie zwracają uwagę potencjalni kupujący. Bardzo często osoby zainteresowane kupnem auta, są w stanie zapłacić bardzo dużo, jeśli samochód nie ma dużego przebiegu. Nic w tym dziwnego, ponieważ niski przebieg oznacza niskie zużycie wielu elementów, mniejsze ryzyko awarii, itp. Niestety takie zainteresowanie przebiegiem stwarza duże pole do popisu dla oszustów, którzy chętnie cofają liczniki po to, aby oszukać kupujących i otrzymać więcej pieniędzy za samochód, który jest wart znacznie mniej.

  Czytaj więcej
 • Zatankowanie nieprawidłowego paliwa - co robić?
  • czwartek, 16 styczeń 2020

  Mimo, że zatankowanie nieprawidłowego paliwa wydaje się być dziwną, a nawet śmieszną sytuacją, zdarzają się przypadki, w których kierowcy w wyniku własnego niedopatrzenia lub roztargnienia, tankują olej napędowy do aut z silnikami benzynowymi czy też benzynę do pojazdów wyposażonych w silniki diesla. Dobrze, jeśli tankujący zorientuje się, że popełnił błąd, jeszcze przed uruchomieniem pojazdu. Dzięki temu koszt naprawy takiego błędu i przywrócenia pojazdu do działania, nie będzie wysoki.

  Czytaj więcej

News

 • Akumulatory Moretti I-GEL z wyświetlaczem
  • wtorek, 21 styczeń 2020

  Firma Moretiti zajmuje się produkcją i sprzedażą części zamiennych oraz tuningowych do motorowerów, skuterów, ouadów i motocykli. A także produkuje i prowadzi dystrybucję akumulatorów do samochodów. Dużym zainteresowaniem klientów cieszą się akumulatory I-GEL (żelowe) i akumulatory z LCD - wyświetlaczem, informujące kierowcę o niskim poziome napięcia. Dostępne są akumulatory Moretti AGM i kwasowo-ołowiowe.

  Czytaj więcej
 • Gdzie zakupić akumulatory Volt?
  • wtorek, 21 styczeń 2020

  Akumulatory Volt  są bardzo dobrze znane na polskim rynku motoryzacyjnym, głównie ze względu na to, iż są produkowane w Polsce. Proceder ten został zapoczątkowany już w 2012 roku, a marka cały czas się rozwija, stawiając na coraz to nowsze wyroby. Akumulatory znajdują zastosowanie w coraz większej ilości pojazdów oraz maszyn. Istotne jest to, iż są produkowane zgodnie z wymogami ekologicznymi, a więc swoją konstrukcją oraz działaniem nie zagrażają środowisku. Na uwagę zasługuje ich łatwy montaż, bezawaryjność oraz różnorodność wyboru.

  Czytaj więcej
 • iParts.pl - Lider na rynku sprzedaży części samochodowych przez Internet
  • poniedziałek, 13 styczeń 2020

  Rynek motoryzacyjny pełen jest sklepów z częściami samochodowymi. Jednak profesjonalizm, szeroka oferta i atrakcyjne ceny, nawet do 40% niższe niż u konkurencji to cechy wyróżniające iParts. Także jeżeli chodzi o sklep iParts, opinie mówią o fachowej obsłudze, sprawdzonej jakości i szybkiej wysyłce. Szeroki wybór kategorii, czytelny proces zakupu, rzetelna i profesjonalna pomoc sprzedawców. Czym jest sieć sprzedaży części samochodowych iParts, jej historia? Jak wygląda kwestia promocji - kiedy iParts kod rabatowy może zadziałać?

  Czytaj więcej
 • Oferta na 102%, czyli atrakcyjny leasing dla klientów marki Dacia
  • środa, 08 styczeń 2020

  Leasing to nadal jedna z najpopularniejszych form wsparcia finansowego, z której korzystają przede wszystkich przedsiębiorcy. Samochody to obok sprzętu komputerowego i maszyn budowlanych najczęściej wybierany produkt przez leasingobiorców. Ponadto na rynku pojawią się nowe warianty, a jednym z nich jest leasing 102%. Przyjrzyjmy się zatem, czym cechuje się to rozwiązanie i dlaczego zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników.

  Czytaj więcej

Nowości na rynku akumulatorów

 • Akumulatory VOLT EFB
  • czwartek, 16 styczeń 2020

  Akumulatory VOLT podzielone są przez producenta na różne serie, które różnią się od siebie poszczególnymi właściwościami oraz parametrami technicznymi. Z racji tego trzeba wziąć pod lupę wszystkie dostępne możliwości, aby mieć pewność, że dany akumulator spisze się poprawnie w nowoczesnych pojazdach, z dostępem do rozbudowanych systemów. Jeśli będzie się szukało odpowiedniego urządzenia rozruchowego do pojazdów z systemami Start-Stop, warto wziąć pod uwagę akumulatory VOLT EFB.

  Odsłony: 54 Czytaj więcej
 • Akumulatory VOLT Silver Premium
  • czwartek, 16 styczeń 2020

  Akumulatory VOLT Silver Premium zostały stworzone przez najlepszych inżynierów, dlatego są przystosowane do pracy w ekstremalnych warunkach pogodowych. Jeśli ktoś wybiera się na długą podróż samochodową w okresie zimowym, powinien wyposażyć swoje auto właśnie w takie urządzenie rozruchowe. Tym samym zwiększa się własne szanse na to, iż w trakcie takiej podróży nie będzie trzeba wymieniać akumulatora na inny. Urządzenia z tej serii cechują się niewyobrażalną solidnością, gwarantują również doskonały rozruch silnika, nawet przy minusowych temperaturach. Jeśli kierowca nie wyobraża sobie sezonu zimowego bez swojego auta, powinien zdecydować się na skorzystanie z takiego rozwiązania.

  Odsłony: 52 Czytaj więcej
 • Akumulatory VOLT High Performance
  • sobota, 18 styczeń 2020

  Marka VOLT Baterrien obecna na rynku polskich akumulatorów od 2012 roku to wynik wieloletniego doświadczenia w branży produkcji i sprzedaży różnego typu baterii. Akumulatory VOLT High Performance są linią produktów przeznaczonych do szczególnie wymagających pojazdów, które potrzebują pewnego i mocnego źródła zasilania. Poznaj właściwości akumulatorów VOLT klasy premium i wybierz produkt w pełni dopasowany do Twoich potrzeb.

  Odsłony: 51 Czytaj więcej
 • Akumulatory VOLT Energy Dual
  • sobota, 18 styczeń 2020

  Firma VOLT to polski producent wysokiej klasy akumulatorów o szerokim spektrum zastosowań, który działa na rynku od 2012 roku. W swojej ofercie ma akumulatory do wszystkich typów samochodów - zarówno osobowych jak i ciężarowych, a także do ciągników i maszyn rolniczych oraz łodzi, przyczep kempingowych czy kamperów. Dzięki zachowaniu najwyższych standardów produkcji, akumulatory VOLT charakteryzują się ponadprzeciętną jakością, wysoką żywotnością oraz bezawaryjnością, co w połączeniu z konkurencyjnymi cenami zapewnia firmie bardzo silną pozycję na rynku.

  Odsłony: 46 Czytaj więcej

Nowości na rynku prostowników

 • Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-518 24V 12,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 24V i pojemności 34 ÷ 120Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 627 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-524 12V 30A - Automatyczna ładowarka EST przeznaczona jest do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo-kwasowych o napięciu 24V i pojemności 74 ÷ 400Ah. Zaletą i wyróżnieniem ładowarki automatycznej EST jest to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia. Ładowanie tymi ładowarkami zapobiega intensywnemu gazowaniu akumulatora przedłużając jego żywotność.

  Odsłony: 633 Czytaj więcej
 • Ładowarki CTEK
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Jest to najlepszy w Europie model ładowarki do akumulatorów, trzykrotny laureat nagrody "Best in Test, używany przez najważniejsze firmy motoryzacyjne, jako podstawowy model ładowarki stosowanej w ich pojazdach. ŁadowarkiCTEK są zalecane do wszystkich rodzajów akumulatorów kwasowo-ołowiowych, w tym elektrolitowych, bezobsługowych, żelowych, wapniowo-wapniowych oraz AGM.

  Odsłony: 619 Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-513 36V 2,5A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-513 36V 2,5A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 36V i pojemności 17 ÷ 30Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego napięcia przez akumulator układ nie rozłącza ładowarki, od tego momentu na akumulatorze podtrzymywana jest stała wartość napięcia, jest to korzystne dla akumulatora. Ładowanie akumulatorów tą ładowarką spełnia oczekiwania użytkownika jak i producenta akumulatorów.

  Odsłony: 642 Czytaj więcej

Dobierz akumulator min

Kupno akumulatora może i specjaliście w tej dziedzinie przysporzy wielu problemów. Ilość marek produkujących akumulatory potrafi szokować. Wiadomo, że ile osób, tyle opinii. Jeżeli chcesz poznać rzetelne, sprawdzone informacje oraz poznać zdanie fachowców w dziedzinie akumulatorów jesteś we właściwym miejscu!

jaki akumulator

Na portalu oprócz tego, jaki akumulator czy prostownik będzie dla nas najlepszy dowiemy się, które sklepy są najbardziej profesjonalne i zawsze służą fachową poradą. Jesteśmy tu po to by kupno nowego akumulatora i prostownika było proste i możliwe w najkorzystniejszej na rynku cenie. 

Prostowniki - Ładowarki - podstrony