Polerowanie samochodu – jak skutecznie nadać blask naszemu pojazdowi

29 marzec 2019
Polerowanie samochodu – jak skutecznie nadać blask naszemu pojazdowi

Polerowanie samochodu staje się obecnie coraz popularniejsze wśród właścicieli czterech kółek. Dlaczego? Jest to prosty sposób na przywrócenie naszemu pojazdowi blasku i świeżości. W tym artykule dowiesz się, jak w najbardziej efektywny sposób samodzielnie wypolerować swoje auto.

Polerowanie samochodu – kiedy?

Obecnie coraz częściej napotkać można ofertę różnorodnych firm detailingowych, oferujących usługę lakierowania pojazdów. Podobnie w sklepach z akcesoriami samochodowymi – kosmetyki służące do polerowania coraz częściej wchodzą w ich asortyment. Bez wątpienia polerowanie samochodu staje się, obok podstawowych czynności związanych z utrzymaniem auta, takich jak regularne przeglądy i konserwacja, coraz częściej wykonywanym zabiegiem samochodowym. Czy jest to chwilowa moda, czy zabieg mający rzeczywisty wpływ na stan naszego pojazdu?

Z pewnością – to drugie. Bez wątpienia należy podjąć decyzję o polerowaniu, gdy na naszym samochodzie pojawią się takie oznaki uszkodzenia lakieru jak hologramy (ślady po poprzednim, nieumiejętnym polerowaniu), rysy, zadrapania czy morka (nierówna powierzchnia lakieru).

Aby zrozumieć, na czym w istocie polega proces polerowania samochodu, warto wiedzieć, co w rzeczywistości kryje się pod pojęciem „lakier samochodowy”. Powłoka lakieru samochodowego zbudowana jest z trzech warstw – podkładu (np. takiego jak tutaj), lakieru bazowego oraz lakieru bezbarwnego. Polerowanie samochodu to nic innego jak ścieranie uszkodzonych fragmentów warstwy zewnętrznej, czyli lakieru bezbarwnego.O czym należy pamiętać, polerując samochód?

Przede wszystkim – nie należy się spieszyć. Przystępując do polerowania, należy mieć świadomość, że jest to czynność czasochłonna – z pewnością zajmie nie mniej niż kilka godzin. Jeśli więc wiesz, że nie dysponujesz wystarczającą ilością czasu, lepiej w ogóle nie przystępować do polerowania, które będziesz musiał przerywać w trakcie.

Przed rozpoczęciem polerowania koniecznie należy zaopatrzyć się w potrzebne narzędzia. Podstawowym wyposażeniem każdej osoby polerującej samochód jest pasta polerska oraz gąbka (tzw. pad). Choć tyle w zasadzie wystarczy, sprawa nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Na rynku obecnych jest bowiem bardzo wiele rodzajów zarówno past, jak i padów – konieczne jest posiadanie minimalnej wiedzy z zakresu techniki polerowania, by móc wybrać takie narzędzia, które najlepiej nadadzą się do naszego auta.

Zarówno wśród past, jak i padów, wyróżniamy różne stopnie tzw. ścierności – od lekkościernych po grubościerne. Jak nietrudno się domyślić, do drobniejszych uszkodzeń lepiej jest użyć tych pierwszych i, analogicznie – do tych większych – drugich. W czasie jednego cyklu polerowania możemy używać też różnych gąbek i padów – w początkowym etapie, gdy zarysowań jest najwięcej, sprawdzą się gąbki i pasty o większej mocy ścierania (np. pasta Fast Cut Plus – sprawdź tutaj), na etapie wykończenia – o mniejszej.

Należy przy tym pamiętać o nieodzownej zasadzie – ścierność past i gąbek powinna być taka sama, zatem do past grubościennych używamy grubościennych gąbek, i odwrotnie. Na początkowym etapie, gdy jeszcze nie jesteśmy zaznajomieni ze specyfiką narzędzi do polerowania, dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na delikatne, lekkościerne preparaty i takie same gąbki.

 

samodzielne polerowanie samochodu

 

Polerowanie samochodu krok po kroku

Będąc wyposażonym w odpowiednie narzędzia oraz odpowiednią ilość czasu, można przystąpić do sedna sprawy, czyli do polerowania. Na początkowym etapie warto zadbać o oklejenie taśmą tych elementów, które nie będą polerowane, aby je zabezpieczyć. Trzeba też pamiętać, że auto, które będziemy polerować, powinno znaleźć się w zacienionym miejscu – promienie słoneczne mogą uszkodzić lakier.

Pierwszym etapem jest glinkowanie, czyli wstępne pozbywanie się z karoserii większych uszkodzeń. Dzięki temu podczas właściwego polerowania będziemy mogli zająć się bardziej wymagającymi uszkodzeniami. Po glinkowaniu konieczne jest ponowne umycie i osuszenie auta – jest to bardzo ważny krok, którego pominięcie może skutkować pozostawieniem drobinek zanieczyszczeń mogących się później przerodzić w większe rysy.

Samo polerowanie samochodu należy wykonywać etapami. Nakładamy pastę na niewielką powierzchnię, a następnie przecieramy ją delikatnymi, kolistymi ruchami. Gdy uznamy, że dany fragment wygląda satysfakcjonująco, możemy przejść do kolejnego – i powtarzać tę czynność do momentu wypolerowania całego pojazdu.

Po wypolerowaniu koniecznie trzeba ponownie umyć i osuszyć auto, najlepiej specjalnym szamponem zawierającym składniki usuwające resztki pasty. Pod sam koniec warto nawoskować samochód – stworzy to na jego powierzchni ochronną warstwę, która zabezpieczy go przed ponownymi uszkodzeniami.

Szczegółowe wskazówki, jak powinno przebiegać polerowanie samochodu, znajdziesz także w artykule Poznaj tajniki polerowania samochodu – kompendium wiedzy dla każdego!.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas polerowania?

Pamiętajmy, że z polerowaniem samochodu nie ma żartów – przeprowadzone umiejętnie, może zdecydowanie zwiększyć walory estetyczne naszego auta, jednak wykonane niewprawnie i niedokładnie, bardziej zaszkodzi niż pomoże. W szczególności o tym, że polerowanie samochodu nie przebiegało tak, jak powinno, świadczą następujące skazy:

 • łuszczenie się felg – oznacza to, że środek myjący mógł zostać spłukany zbyt późno lub niedokładnie;
 • hologramy – najczęściej powstają one wtedy, gdy za długo pocieramy jedno miejsce bądź używamy nieodpowiednich narzędzi do polerowania, czyli np. zbyt mocno ściernych pasty czy pada.

 

woskowanie auta przy uzyciu sciereczki

 

Podsumowanie

Polerowanie samochodu nie jest czynnością trudną, jednak z pewnością – nieco żmudną. Warto mieć jednak świadomość, że niesie ona wiele korzyści – nasze auto wygląda dzięki temu o wiele efektowniej, co wypływa m.in. na podniesienie jego wartości w przypadku chęci jego sprzedaży w przyszłości. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele preparatów, dzięki którym polerowanie samochodu jest o wiele prostsze niż jeszcze jakiś czas temu.

Zostaw swój komentarz

Komentarze

 • VW20 piątek, 29 marzec 2019

  Dobre polerowanie samochodu nigdy nie zaszkodzi ;)

Najpopularniejsze produkty

 • Wodoszczelna i wstrząsoodporna BLUE POWER IP67
  • piątek, 22 wrzesień 2017

  Ładowarka Blue Power Marine IP67 - dedykowana do zastosowania w sektorze marynistycznym. Woda, olej, ani piasek nie są w stanie uszkodzić ładowarki Blue Power IP67. Obudowa jest odlana z aluminium, a elektronika jest zalana w żywicy. dy temperatura osiągnie 60 ° C prąd wyjściowy zostaje zredukowany utrzymując prawidłowe działanie i…

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Jenox SHD
  • środa, 27 wrzesień 2017

  Akumulatory Jenox SHD (Super Heavy Duty) to specjalna gama produktów stworzonych z myślą o pojazdach posiadających silniki o dużej mocy oraz pracujące w trudnych warunkach terenowych. Wykonany w technologii hybrydowej akumulator gwarantuje wysoką wydajność energetyczną i wysoki prąd rozruchowy, przy niskim poziomie samorozładowania. Dzięki tym parametrom akumulatory serii SHD znalazły…

  Czytaj więcej
 • Typy Ukladu Biegunow
  • środa, 01 listopad 2017

  Układy biegunów stosowane w akumulatorach ciężarowych.

  Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-511 12V 6A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-511 12V 6A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 ÷ 60Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Jak kupić samochód, który spełni oczekiwania?
  • wtorek, 25 czerwiec 2019

  Zakup samochodu to niełatwe zadanie. Dla wielu osób, nawet pasjonatów motoryzacji, to prawdziwe wyzwanie. Można nawet powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że pasjonaci motoryzacji będą poświęcali wiele godzin na zakup samochodu, który spełni wszystkie ich marzenia.

  Czytaj więcej
 • Jak sfinansować służbowy samochód?
  • wtorek, 25 czerwiec 2019

  Rynek oferuje coraz atrakcyjniejsze formy finansowania firmowych pojazdów. Przedsiębiorcy mogą przebierać wśród kredytów inwestycyjnych, leasingów, a także coraz popularniejszych ofert wynajmu długoterminowego pojazdów. Zatem jak sfinansować służbowy samochód?

  Czytaj więcej
 • Akumulatory motocyklowe - jak przechowywać je po sezonie?
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Akumulatory motocyklowe są narażone na negatywne działanie czynników zewnętrznych, dlatego też warto je po sezonie odpowiednio przechowywać, aby nie skrócić żywotności akumulatora. Nie wszyscy motocykliści zdają sobie sprawę z tego, że akumulatory w ich maszynach mogą się bardzo szybko zużyć, jeśli nie będą po sezonie właściwie przechowywane. Po zakończeniu sezonu najlepszym rozwiązaniem będzie więc zdemontowanie akumulatora i pozostawienie go w ciemnym pomieszczeniu, może to być garaż. Nie powinien być narażony na nadmierne promieniowanie słoneczne oraz skoki temperatur. Najlepiej jeśli będzie to miejsce wentylowane, wtedy też z akumulatorem przed kolejnym sezonem nie stanie się nic złego. Zdecydowanie lepiej wybierać nieco chłodniejsze…

  Czytaj więcej
 • Czynniki negatywnie działające na akumulator
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Akumulator jest elementem niezbędnym w każdym pojeździe. W samochodach, w których najczęściej spotkamy akumulator kwasowo-ołowiowy, służy do rozruchu podczas włączania zapłonu pojazdu. Jak każdy często eksploatowany element, również akumulator ulega stopniowemu niszczeniu, wykazując coraz gorsze parametry. Istnieją także pewne czynniki, negatywnie działające na akumulator, znacząco przyspieszające jego degenerację.

  Czytaj więcej

News

 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej
 • Producenci akumulatorów motocyklowych na polskim rynku.
  • piątek, 31 maj 2019

  Na rynku polskim dostępnych jest wiele modeli akumulatorów do motocykli. Są to niewielkie baterie ze względu na ograniczone miejsce w pojeździe, o napięciu 6V lub 12V. Cechują się zróżnicowanymi technologiami i różnorodnymi rozwiązaniami, jakie zostały w nich użyte, a także pojemnością, prądem rozruchowym i wymiarami. Wśród producentów akumulatorów motocyklowych warto wyróżnić tych, których produkty są sprawdzone i gwarantują długą pracę.

  Czytaj więcej