Sklep z akumulatorami online

Czy można oszukać fotoradar?
Wyróżniony

05 kwiecień 2019
Czy można oszukać fotoradar?

Fotoradar jest urządzeniem, którego zadaniem jest rejestrowanie prędkości pojazdów, które przekraczają dopuszczalne wartości. Może występować w kilku rodzajach - jako stacjonarny, na słupie, bądź statywie, przenośny lub ręczny. Fotoradar na zdjęciu zapisuje takie dane jak: samochód wraz z numerem rejestracyjnym, miejsce i czas (data, godzina) wykroczenia, wizerunek osoby kierującej, prędkość osiągniętą przez pojazd oraz prędkość dozwoloną na danym obszarze. Niektórzy zastanawiają się czy można oszukać fotoradar. I czy w ogóle warto podejmować takie próby.

Czy można oszukać fotoradar? - popularne sposoby

Niektóre osoby zastanawiają się czy można oszukać fotoradar i jak tego dokonać. Ci, którzy chcą uniknąć zapisania na fotoradarze szukają sposobów, by nie zostało im zrobione zdjęcie. W Internecie dostępne są różnego rodzaju sprzęty, które - według opisu i reklam - mają za zadanie wprowadzenie w błąd sprzętu rejestrującego. Można zakupić rozmaite folie odbijające światło, spray'e czy też nakładki z tworzywa. Są jednak mało skuteczne - nawet lampa błyskowa zwykłego aparatu fotograficznego doskonale sobie radzi z tymi metodami, a co dopiero fotoradar. Jest to tylko niepotrzebna strata pieniędzy oraz nakręcanie firm, które generują zyski na osobach, które chcą szarżować na drodze nadmierną prędkością bez ograniczeń.Jakie są konsekwencje próby oszukiwania fotoradaru?

Część kierowców zastanawiając się czy można oszukać fotoradar ucieka się do kreatywnych sposobów. Brudzenie tablic rejestracyjnych, naklejanie liści jesienią, zasłanianie wybranych numerów czy też stosowanie farb polaryzacyjnych (które odbijają odbłysk lampy) to tylko przykłady takich działań. Każde z nich są jednak nielegalne. W przypadku kontroli drogowej można bowiem zapłacić mandat za nieodpowiednie dostosowanie samochodu do jazdy. Tego typu działania uznawane są przez stróżów prawa za świadomą próbę zmylenia. Tablice rejestracyjne muszą być bowiem - niezależnie do warunków atmosferycznych - czytelne z odległości minimum 20 metrów.

Innym sposobem, stosowanym szczególnie przez kierowców TIRów, samochodów ciężarowych czy innych posiadających CB-radio jest informowanie współtowarzyszy o miejscach kontroli drogowej. Podobną funkcje spełniają różnego rodzaju antyradary oraz aplikacje na urządzenia mobilne (telefon komórkowy lub tablet). W przypadku posiadania takiego urządzenia nie grożą żadne konsekwencje o ile jest ono wyłączone. Za używanie go grozi natomiast mandat w wysokości nawet do 5000 zł.

Dostępne są również zdalnie sterowane roletki, które zostały zaprojektowane po to, by chronić prywatność właściciela samochodu np. podczas postoju przez dłuższy czas w jednym miejscu. Stosowanie ich jednak podczas jazdy do uniknięcia rozpoznania na zdjęciu wykonanym przez fotoradar uznawane jest za wykroczenie podobnie jak w przypadku naklejek czy zabrudzeń tablicy rejestracyjnej.

Czy warto oszukiwać fotoradar?

Od pytania czy można oszukać fotoradar jeszcze ważniejsze jest drugie - czy warto w ogóle to robić? Wydaje się być oczywistym, że nie warto. Lepiej przestrzegać przepisów i jeździć prawidłowo, zwłaszcza w miejscach wymagających szczególnej ostrożności.

Odpowiedź na pytanie czy można oszukać fotoradar jest niejednoznaczna. W zasadzie można próbować szukać skutecznego sposobu... tylko po co to robić? Bardziej rozsądne wydaje się zapoznanie z informacją o fotoradarach stacjonarnych lub możliwości pojawienia się fotoradaru mobilnego (dostępne w nawigacji z opcją wcześniejszej informacji o możliwej kontroli w ten sposób lub mapach online). A najbardziej pożądanym zachowaniem jest po prostu stosowanie przepisów ruchu drogowego z głową i wyobraźnią. Takie działanie sprawia, że nie trzeba pytać czy można oszukać fotoradar, żeby uniknąć konsekwencji. Jest również o wiele bardziej skuteczne, jak również nie obarczone konsekwencjami w postaci mandatów czy "wlepieniem" punktów karnych. Najprościej więc unikać fotoradarów bez szarżowania i rozwijania nadmiernej prędkości podczas jazdy. Szerokiej drogi!

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Wybierz odpowiedni akumulator ciężarowy Exide
  • środa, 01 listopad 2017

  Exide tak zaprojektował swoje akumulatory, aby obniżyć ryzyko awarii i w ten sposób dać klientowi przewagę nad konkurencją. Klient zyskuje produkt o najwyższej wydajności na rynku, niższe koszty jego użytkowania i wybór produktów do różnych zastosowań.

  Czytaj więcej
 • Akumulatory Yuasa High Performance Maintenance Free
  • czwartek, 11 styczeń 2018

  Akumulatory Yuasa High Performance Maintenance Free - Jeśli potrzebujesz wysokiej mocy rozruchowej to idealnym dla ciebie rozwiązaniem będzie akumulator Yuasa z serii Yuasa High Performance Maintenance Free. Seria YTZ to więcej mocy, mniej konserwacji i dłuższa żywotność. Akumulatory Yuasa High Performance Maintenance Free są najlepszym wyborem do motocykli, pojazdów użytkowych,…

  Czytaj więcej
 • Zabezpieczenie akumulatora przed zbyt szybkim zużyciem Stef-pol EST-805 12V 20A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Zabezpieczenie akumulatora przed zbyt szybkim zużyciem Stef-pol EST-805 12V 20A - Zabezpieczenie zabezpiecza akumulator przed zbyt szybkim zużyciem. Zabezpieczenie kontroluje napięcie na akumulatorze, żeby nie rozładował się poniżej 10,5V. Gdy akumulator osiągnie granicę napięcia 10,5V zabezpieczenie odłączy odbiorniki od akumulatora. Zabezpieczenie zwalnia z obowiązku ciągłego kontrolowania akumulatora, żeby nie rozładować…

  Tags: Stefpol
  Czytaj więcej
 • Prostownik Stef-pol EST-325 12V/24V 90A
  • poniedziałek, 02 październik 2017

  Prostownik Stef-pol EST-323 12V/24V 40A przeznaczony jest do ładowania akumulatorów ołowiowo-kwasowych o napięciu 12V/24V i pojemności 120 ÷ 900Ah oraz do wspomagania rozruchu silnika. Prostownik Stef-pol EST-323 12V/24V 40A Sprawdza się przy ładowaniu akumulatorów montowany w samochodach osobowych i ciężarowych.

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Sposób na szybką sprzedaż używanego samochodu
  • poniedziałek, 09 grudzień 2019

  Musisz szybko sprzedać swój samochód? Nie wiesz co zrobić z powypadkowym, uszkodzonym pojazdem, którego naprawa kosztowałaby więcej, niż kupno nowego? A może właśnie chcesz wymienić auto na nowszy model? W każdym z tych przypadków sprzedaż starego samochodu jest słusznym sposobem na rozwiązanie problemu. Niestety, taka transakcja często bywa bardzo problematyczna. Wiele portali za samo umieszczenie ogłoszenia wymaga opłaty, proces sprzedaży potrafi trwać bardzo długo, a potencjalni nabywcy mają tendencję do negocjowania ceny do możliwie najniższej.

  Czytaj więcej
 • Wtryskiwacz: elektromagnetyczny czy piezoelektryk?
  • piątek, 06 grudzień 2019

  Wtryskiwacze zrewolucjonizowały świat silników wysokoprężnych diesla. Dzięki nim zmieniły się osiągi, moc silnika, jego mniej negatywny wpływ na środowisko. Stało się tak w dużej mierze właśnie przez zmianę sposobu dostarczania paliwa do komory spalania. Uzyskanie jeszcze lepszych wyników stało się możliwe dzięki zastąpieniu wtryskiwaczy elektromagnetycznych piezoelektrycznymi.

  Czytaj więcej
 • Pomoc drogowa – czy i kiedy warto skorzystać z jej wsparcia
  • środa, 04 grudzień 2019

  Kiedy wyjeżdżamy w trasę powinniśmy być zabezpieczeni. Należy mieć wszystkie niezbędne dokumenty, zapas prowiantu, a także kontakt do zaufanej firmy specjalizującej się w pomocy drogowej. Choć zawsze należy myśleć optymistycznie, zawsze może zdarzyć się nam podbramkowa sytuacja i będziemy musieli skorzystać z pomocy. Dobrze, kiedy udzieli nam jej profesjonalista.

  Czytaj więcej
 • Wybieramy pokrowce na siedzenia – jaki materiał będzie najlepszy?
  • środa, 27 listopad 2019

  Pokrowce na siedzenia to coraz popularniejsze rozwiązanie, zwłaszcza wśród tych spośród kierowców, którzy intensywnie eksploatują swoje pojazdy. Wybierając dla siebie określony typ tego akcesorium samochodowego, musimy wziąć pod uwagę (poza naszymi możliwościami finansowymi) przede wszystkim to, z jakiej tkaniny interesujące nas pokrowce zostały wykonane. Na rynku można najczęściej spotkać cztery warianty: okrycia poliestrowe, welurowe, wykonane z alcantary oraz z syntetycznej skóry. Przyjrzyjmy się wadom i zaletom każdego z tych rozwiązań.

  Czytaj więcej

News

 • Ile kosztuje wypożyczenie samochodu w Gdańsku?
  • sobota, 30 listopad 2019

  W Gdańsku działa wiele wypożyczalni samochodowych, które mogą zagwarantować swoim klientom profesjonalną obsługę. Z jakimi cenami musimy się wtedy liczyć?

  Czytaj więcej
 • FORTIS - Nowość na rynku akumulatorów w Polsce!
  • sobota, 16 listopad 2019

  Akumulatory wychodzące z nowoczesnych linii technologicznych cieszą się bardzo dużą popularnością wśród doświadczonych kierowców. Coraz częściej stawiają na nie również osoby początkujące. Nie jest to w żaden sposób dziwne, ponieważ takie akumulatory cieszą się dużą wydajnością, niezawodnością i zmniejszonym zużyciem energii. W związku z tym warto na nie postawić i mieć pewność, że nawet w przypadku bardzo złej pogody silnik w samochodzie osobowym nie odmówi kierowcom posłuszeństwa.

  Czytaj więcej
 • Najpopularniejsze modele samochodów na polskim rynku
  • niedziela, 03 listopad 2019

  Raporty na temat sprzedaży samochodów osobowych w Polsce publikowane są praktycznie każdego roku. Zestawienia te powstają na podstawie informacji pozyskanych z różnych źródeł. Niektóre z modeli pojazdów rejestrowanych przez osoby fizyczne cieszą się szczególną popularnością. Kiedy najbardziej opłaca się je kupić?

  Czytaj więcej
 • Najpopularniejsze modele Mercedesa – przegląd modeli
  • wtorek, 02 lipiec 2019

  Wzbudza pożądanie wielu miłośników luksusu, olśniewa swoją wyjątkową sylwetką, wywołuje podziw sportowym charakterem i zawsze jest w czołówce najbardziej wydajnych samochodów osobowych. Mercedes – reprezentant niemieckiej motoryzacyjnej jakości, który zachwyca nieustannie od lat 80. XIX wieku. Od tamtego czasu firma wyprodukowała miliony samochodów, każdego roku proponuje coraz lepsze modele, wyposażając je zarówno w nowoczesną technologię, jak też wysokiej jakości materiały. A które modele Mercedesa są dzisiaj tymi najpopularniejszymi? 

  Czytaj więcej

Jaki akumulator
 Akustrefa.pl - to artykuły, newsy i porady dotyczące wszystkiego co jest związane z akumulatorami i nie tylko. Swoją wiedzę o akumulatorach zdobywamy w praktyce. Na naszych stronach dowiecie się jaki akumulator kupić oraz gdzie kupić dobry akumulator. Przedstawiamy również ofertę największych producentów akumulatorów i prostowników na rynku.

Kontakt

Sklep stacjonarny
ul. Łozowa 90/94
61-443 Poznań
+48 690 940 134
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny otwarcia
Pn.-Pt. 8:30-19:00
Sobota 9:00-14:00
Niedziela 9:00-14:00

Jak do nas dojechać?