Czy można oszukać fotoradar?
Wyróżniony

05 kwiecień 2019
Czy można oszukać fotoradar?

Fotoradar jest urządzeniem, którego zadaniem jest rejestrowanie prędkości pojazdów, które przekraczają dopuszczalne wartości. Może występować w kilku rodzajach - jako stacjonarny, na słupie, bądź statywie, przenośny lub ręczny. Fotoradar na zdjęciu zapisuje takie dane jak: samochód wraz z numerem rejestracyjnym, miejsce i czas (data, godzina) wykroczenia, wizerunek osoby kierującej, prędkość osiągniętą przez pojazd oraz prędkość dozwoloną na danym obszarze. Niektórzy zastanawiają się czy można oszukać fotoradar. I czy w ogóle warto podejmować takie próby.

Czy można oszukać fotoradar? - popularne sposoby

Niektóre osoby zastanawiają się czy można oszukać fotoradar i jak tego dokonać. Ci, którzy chcą uniknąć zapisania na fotoradarze szukają sposobów, by nie zostało im zrobione zdjęcie. W Internecie dostępne są różnego rodzaju sprzęty, które - według opisu i reklam - mają za zadanie wprowadzenie w błąd sprzętu rejestrującego. Można zakupić rozmaite folie odbijające światło, spray'e czy też nakładki z tworzywa. Są jednak mało skuteczne - nawet lampa błyskowa zwykłego aparatu fotograficznego doskonale sobie radzi z tymi metodami, a co dopiero fotoradar. Jest to tylko niepotrzebna strata pieniędzy oraz nakręcanie firm, które generują zyski na osobach, które chcą szarżować na drodze nadmierną prędkością bez ograniczeń.Jakie są konsekwencje próby oszukiwania fotoradaru?

Część kierowców zastanawiając się czy można oszukać fotoradar ucieka się do kreatywnych sposobów. Brudzenie tablic rejestracyjnych, naklejanie liści jesienią, zasłanianie wybranych numerów czy też stosowanie farb polaryzacyjnych (które odbijają odbłysk lampy) to tylko przykłady takich działań. Każde z nich są jednak nielegalne. W przypadku kontroli drogowej można bowiem zapłacić mandat za nieodpowiednie dostosowanie samochodu do jazdy. Tego typu działania uznawane są przez stróżów prawa za świadomą próbę zmylenia. Tablice rejestracyjne muszą być bowiem - niezależnie do warunków atmosferycznych - czytelne z odległości minimum 20 metrów.

Innym sposobem, stosowanym szczególnie przez kierowców TIRów, samochodów ciężarowych czy innych posiadających CB-radio jest informowanie współtowarzyszy o miejscach kontroli drogowej. Podobną funkcje spełniają różnego rodzaju antyradary oraz aplikacje na urządzenia mobilne (telefon komórkowy lub tablet). W przypadku posiadania takiego urządzenia nie grożą żadne konsekwencje o ile jest ono wyłączone. Za używanie go grozi natomiast mandat w wysokości nawet do 5000 zł.

Dostępne są również zdalnie sterowane roletki, które zostały zaprojektowane po to, by chronić prywatność właściciela samochodu np. podczas postoju przez dłuższy czas w jednym miejscu. Stosowanie ich jednak podczas jazdy do uniknięcia rozpoznania na zdjęciu wykonanym przez fotoradar uznawane jest za wykroczenie podobnie jak w przypadku naklejek czy zabrudzeń tablicy rejestracyjnej.

Czy warto oszukiwać fotoradar?

Od pytania czy można oszukać fotoradar jeszcze ważniejsze jest drugie - czy warto w ogóle to robić? Wydaje się być oczywistym, że nie warto. Lepiej przestrzegać przepisów i jeździć prawidłowo, zwłaszcza w miejscach wymagających szczególnej ostrożności.

Odpowiedź na pytanie czy można oszukać fotoradar jest niejednoznaczna. W zasadzie można próbować szukać skutecznego sposobu... tylko po co to robić? Bardziej rozsądne wydaje się zapoznanie z informacją o fotoradarach stacjonarnych lub możliwości pojawienia się fotoradaru mobilnego (dostępne w nawigacji z opcją wcześniejszej informacji o możliwej kontroli w ten sposób lub mapach online). A najbardziej pożądanym zachowaniem jest po prostu stosowanie przepisów ruchu drogowego z głową i wyobraźnią. Takie działanie sprawia, że nie trzeba pytać czy można oszukać fotoradar, żeby uniknąć konsekwencji. Jest również o wiele bardziej skuteczne, jak również nie obarczone konsekwencjami w postaci mandatów czy "wlepieniem" punktów karnych. Najprościej więc unikać fotoradarów bez szarżowania i rozwijania nadmiernej prędkości podczas jazdy. Szerokiej drogi!

Zostaw swój komentarz

Najpopularniejsze produkty

 • Akumulatory Centra Strong i Power PRO HVR
  • środa, 20 wrzesień 2017

  Przy dzisiejszej globalizacji rynków, szybka dostawa towarów to podstawa funkcjonowania wielu biznesów. Dlatego właściciele dużych flot pojazdów, bacznie moniotują koszty stałe, które decydują o konkurencyjności na rynku. Każda przerwa w dostawie towaru spowodowana niesprawnością samochodu to niezadowolenie klientów i lawina dodatkowych problemów związana z karami, zmarnowanym czasem i nie tylko.…

  Czytaj więcej
 • Ładowarka Stef-pol EST-514 12V 15A
  • wtorek, 03 październik 2017

  Ładowarka Stef-pol EST-514 12V 15A - przeznaczone są do samoczynnego ładowania akumulatorów bezobsługowych, żelowych i ołowiowo – kwasowych o napięciu 12V i pojemności 34 ÷ 150Ah. Ładowanie akumulatorów tymi ładowarkami gwarantuje pełne naładowanie akumulatora jak i przedłużenie jego żywotności. Ładowarki EST od innych ładowarek wyróżnia to, że po osiągnięciu właściwego…

  Czytaj więcej
 • Baterie Panasonic, Twój partner w dziedzinie zasilania
  • niedziela, 29 październik 2017

  Holistyczne podejście firmy Panasonic do produkcji obejmuje cztery kluczowe obszary - badań i rozwoju, produkcji, kontroli jakości i ochrony środowiska – oraz wiele urządzeń na całym świecie opartych na najnowocześniejszych technologiach. . Poszanowanie przewodniej zasady ciągłego doskonalenia produktów i ścisłej kontroli jakości wypływa z naszego pragnienia, aby dostarczyć klientom wysokiej…

  Czytaj więcej
 • Exide Strong PRO & Carbon Boost
  • środa, 01 listopad 2017

  Nowy akumulator Exide Strong PRO cechuje wykorzystanie najnowszej generacji technologii HVR® (wysoka odporność na wstrząsy) oraz technologii Carbon BoostTM, inteligentnego rozwiązania Exide pozwalającego na obniżenie rozwarstwienia elektrolitu oraz umożliwiającego szybsze doładowanie. W związku z wprowadzeniem zbiorników AdBlue® (Euro 5/6), producenci pojazdów przenieśli lokalizację akumulatora na tylną oś, gdzie występują duże…

  Czytaj więcej

Najnowsze porady eksperta

 • Jak kupić samochód, który spełni oczekiwania?
  • wtorek, 25 czerwiec 2019

  Zakup samochodu to niełatwe zadanie. Dla wielu osób, nawet pasjonatów motoryzacji, to prawdziwe wyzwanie. Można nawet powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że pasjonaci motoryzacji będą poświęcali wiele godzin na zakup samochodu, który spełni wszystkie ich marzenia.

  Czytaj więcej
 • Jak sfinansować służbowy samochód?
  • wtorek, 25 czerwiec 2019

  Rynek oferuje coraz atrakcyjniejsze formy finansowania firmowych pojazdów. Przedsiębiorcy mogą przebierać wśród kredytów inwestycyjnych, leasingów, a także coraz popularniejszych ofert wynajmu długoterminowego pojazdów. Zatem jak sfinansować służbowy samochód?

  Czytaj więcej
 • Akumulatory motocyklowe - jak przechowywać je po sezonie?
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Akumulatory motocyklowe są narażone na negatywne działanie czynników zewnętrznych, dlatego też warto je po sezonie odpowiednio przechowywać, aby nie skrócić żywotności akumulatora. Nie wszyscy motocykliści zdają sobie sprawę z tego, że akumulatory w ich maszynach mogą się bardzo szybko zużyć, jeśli nie będą po sezonie właściwie przechowywane. Po zakończeniu sezonu najlepszym rozwiązaniem będzie więc zdemontowanie akumulatora i pozostawienie go w ciemnym pomieszczeniu, może to być garaż. Nie powinien być narażony na nadmierne promieniowanie słoneczne oraz skoki temperatur. Najlepiej jeśli będzie to miejsce wentylowane, wtedy też z akumulatorem przed kolejnym sezonem nie stanie się nic złego. Zdecydowanie lepiej wybierać nieco chłodniejsze…

  Czytaj więcej
 • Czynniki negatywnie działające na akumulator
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Akumulator jest elementem niezbędnym w każdym pojeździe. W samochodach, w których najczęściej spotkamy akumulator kwasowo-ołowiowy, służy do rozruchu podczas włączania zapłonu pojazdu. Jak każdy często eksploatowany element, również akumulator ulega stopniowemu niszczeniu, wykazując coraz gorsze parametry. Istnieją także pewne czynniki, negatywnie działające na akumulator, znacząco przyspieszające jego degenerację.

  Czytaj więcej

News

 • Alternatywne źródła zasilania samochodów
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Motoryzacja ciągle się rozwija i wykorzystuje nowe technologie w celu poprawienia cech produkowanych samochodów. Najbardziej w oczy rzucają się liczne elektroniczne elementy wyposażenia, które podwyższają nasz komfort użytkowania samochodu, polecenia głosowe, aplikacje łączące naszego smartfona z samochodem, kamery i czujniki, rezygnacja z tradycyjnych kluczyków itd. Drugim elementem na który zwraca się uwagę to rozwój silników, przede wszystkim w dziedzinie czystości i ilości generowanych spalin, ale także osiągów i sprawności pracy. Z tym ostatnim aspektem związane są alternatywne źródła zasilania.

  Czytaj więcej
 • Auto do dobrej zabawy - najnowsze propozycje
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Auto do dobrej zabawy to z oczywistych względów sprawa dość indywidualna. Każdy ma bowiem inne zapatrywania na temat frajdy z jazdy i tego, czy jazda samochodem jest dobrym przykładem hobby - dla niektórych to wciąż bowiem zwyczajny środek transportu.

  Czytaj więcej
 • Rewolucja w motoryzacji nadejdzie od strony VR
  • piątek, 14 czerwiec 2019

  Choć technologia VR, mimo istnienia na rynku już dobrych parę lat, wciąż nie jest szeroko rozpowszechniona wśród komputerowych graczy i na jej wykorzystanie decydują się tylko nieliczni, może się okazać, że zgodnie z przewidywaniami stanie się ona niezastąpiona w dziedzinie motoryzacji. Unity Technologies to duńska firma odpowiedzialna za stworzenie silnika graficznego Unity, święcącego triumfy w branży gier komputerowych. Efekty osiągnięte przy jego użyciu sprawiają naprawdę imponujące wrażenie, dając złudzenie całkowitego realizmu, a zastosowanie gogli VR pozwala nam poczuć się, jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w wykreowanym świecie. Technologia VR już teraz znajduje zastosowanie w co najmniej kilku dziedzinach motoryzacji.

  Czytaj więcej
 • Producenci akumulatorów motocyklowych na polskim rynku.
  • piątek, 31 maj 2019

  Na rynku polskim dostępnych jest wiele modeli akumulatorów do motocykli. Są to niewielkie baterie ze względu na ograniczone miejsce w pojeździe, o napięciu 6V lub 12V. Cechują się zróżnicowanymi technologiami i różnorodnymi rozwiązaniami, jakie zostały w nich użyte, a także pojemnością, prądem rozruchowym i wymiarami. Wśród producentów akumulatorów motocyklowych warto wyróżnić tych, których produkty są sprawdzone i gwarantują długą pracę.

  Czytaj więcej