Czy można oszukać fotoradar?
Wyróżniony

05 kwiecień 2019
Czy można oszukać fotoradar?

Fotoradar jest urządzeniem, którego zadaniem jest rejestrowanie prędkości pojazdów, które przekraczają dopuszczalne wartości. Może występować w kilku rodzajach - jako stacjonarny, na słupie, bądź statywie, przenośny lub ręczny. Fotoradar na zdjęciu zapisuje takie dane jak: samochód wraz z numerem rejestracyjnym, miejsce i czas (data, godzina) wykroczenia, wizerunek osoby kierującej, prędkość osiągniętą przez pojazd oraz prędkość dozwoloną na danym obszarze. Niektórzy zastanawiają się czy można oszukać fotoradar. I czy w ogóle warto podejmować takie próby.

CZY MOŻNA OSZUKAĆ FOTORADAR? - POPULARNE SPOSOBY

Niektóre osoby zastanawiają się czy można oszukać fotoradar i jak tego dokonać. Ci, którzy chcą uniknąć zapisania na fotoradarze szukają sposobów, by nie zostało im zrobione zdjęcie. W Internecie dostępne są różnego rodzaju sprzęty, które - według opisu i reklam - mają za zadanie wprowadzenie w błąd sprzętu rejestrującego. Można zakupić rozmaite folie odbijające światło, spray'e czy też nakładki z tworzywa. Są jednak mało skuteczne - nawet lampa błyskowa zwykłego aparatu fotograficznego doskonale sobie radzi z tymi metodami, a co dopiero fotoradar. Jest to tylko niepotrzebna strata pieniędzy oraz nakręcanie firm, które generują zyski na osobach, które chcą szarżować na drodze nadmierną prędkością bez ograniczeń.

JAKIE SĄ KONSEKWENCJE PRÓBY OSZUKIWANIA FOTORADARU?

Część kierowców zastanawiając się czy można oszukać fotoradar ucieka się do kreatywnych sposobów. Brudzenie tablic rejestracyjnych, naklejanie liści jesienią, zasłanianie wybranych numerów czy też stosowanie farb polaryzacyjnych (które odbijają odbłysk lampy) to tylko przykłady takich działań. Każde z nich są jednak nielegalne. W przypadku kontroli drogowej można bowiem zapłacić mandat za nieodpowiednie dostosowanie samochodu do jazdy. Tego typu działania uznawane są przez stróżów prawa za świadomą próbę zmylenia. Tablice rejestracyjne muszą być bowiem - niezależnie do warunków atmosferycznych - czytelne z odległości minimum 20 metrów.

Innym sposobem, stosowanym szczególnie przez kierowców TIRów, samochodów ciężarowych czy innych posiadających CB-radio jest informowanie współtowarzyszy o miejscach kontroli drogowej. Podobną funkcje spełniają różnego rodzaju antyradary oraz aplikacje na urządzenia mobilne (telefon komórkowy lub tablet). W przypadku posiadania takiego urządzenia nie grożą żadne konsekwencje o ile jest ono wyłączone. Za używanie go grozi natomiast mandat w wysokości nawet do 5000 zł.

Dostępne są również zdalnie sterowane roletki, które zostały zaprojektowane po to, by chronić prywatność właściciela samochodu np. podczas postoju przez dłuższy czas w jednym miejscu. Stosowanie ich jednak podczas jazdy do uniknięcia rozpoznania na zdjęciu wykonanym przez fotoradar uznawane jest za wykroczenie podobnie jak w przypadku naklejek czy zabrudzeń tablicy rejestracyjnej.

CZY WARTO OSZUKIWAĆ FOTORADAR?

Od pytania czy można oszukać fotoradar jeszcze ważniejsze jest drugie - czy warto w ogóle to robić? Wydaje się być oczywistym, że nie warto. Lepiej przestrzegać przepisów i jeździć prawidłowo, zwłaszcza w miejscach wymagających szczególnej ostrożności.

Odpowiedź na pytanie czy można oszukać fotoradar jest niejednoznaczna. W zasadzie można próbować szukać skutecznego sposobu... tylko po co to robić? Bardziej rozsądne wydaje się zapoznanie z informacją o fotoradarach stacjonarnych lub możliwości pojawienia się fotoradaru mobilnego (dostępne w nawigacji z opcją wcześniejszej informacji o możliwej kontroli w ten sposób lub mapach online). A najbardziej pożądanym zachowaniem jest po prostu stosowanie przepisów ruchu drogowego z głową i wyobraźnią. Takie działanie sprawia, że nie trzeba pytać czy można oszukać fotoradar, żeby uniknąć konsekwencji. Jest również o wiele bardziej skuteczne, jak również nie obarczone konsekwencjami w postaci mandatów czy "wlepieniem" punktów karnych. Najprościej więc unikać fotoradarów bez szarżowania i rozwijania nadmiernej prędkości podczas jazdy. Szerokiej drogi!

Zostaw swój komentarz

Najnowsze porady eksperta

 • Wymiana szyby przedniej w samochodzie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Szyba samochodowa to pozornie najdelikatniejsza materia w samochodzie, chociaż jednocześnie wytrzymała. Tak naprawdę nie musi dojść nawet do kolizji czy wypadku, aby uległa rozbiciu czy pęknięciu. Wystarczy drobny kamyk, który siłą odrzutu spod innego przejeżdżającego samochodu dotrze do naszej szyby, aby została ona uszkodzona. Szyba może nie zostać w takiej sytuacji zupełnie rozbita, ale nawet pęknięcie czy odprysk są podstawą do jej wymiany.

  Czytaj więcej
 • Prawidłowe ciśnienie w oponach - zbyt niskie, zbyt wysokie
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Okres zmiany klimatu w Polsce to również okres zamiany opon zimowych na letnie. Wiele osób robi to bez chwili pomyślenia, bo tak po prostu trzeba. Jednak, podczas takiej zamiany warto przeanalizować również ciśnienie w oponach. Oczywiście, jeśli korzysta ktoś z serwisu wulkanizacyjnego to z pewnością zostanie ono sprawdzone. W innych przypadkach jak zamiana opon, które mają już parę lat we własnym garażu, ciśnienie nie jest zawsze sprawdzane.

  Czytaj więcej
 • Jak prawidłowo trzymać ręce na kierownicy?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Kiedy zgłębiamy techniki prowadzenia samochodu na kursie prawa jazdy, jednym z elementów jest nauka prawidłowego trzymania kierownicy. Zdarza się jednak, że już jako pełnoprawni kierowcy, bagatelizujemy tę kwestię i nie stosujemy się do zasad, które mają przecież znaczenie jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo „za kółkiem”. Bywa, że przykładamy wagę do takich kwestii jak zapinanie pasów, stosujemy się do zasad tzw. eco-drivingu, zaopatrujemy się w zestaw głośnomówiący, aby nie używać telefonu komórkowego, a zupełnie pomijamy przyswojenie sobie nawyku prawidłowego trzymania kierownicy.

  Czytaj więcej
 • Wideorejestrator samochodowy - jak dobrać optymalny model kamery samochodowej?
  • środa, 17 kwiecień 2019

  Na drodze mogą zdarzyć się różne sytuacje, nie zawsze przyjemne. Kolizje, stłuczki czy wypadki zawsze wiążą się z dużym stresem i wymagają wskazania winnego. Sprawca może oczywiście przyznać się dobrowolnie, lecz jest to rzadkość, dlatego coraz więcej kierowców decyduje się na montaż wideorejestratora samochodowego.

  Czytaj więcej

News

 • Szóste wcielenie Hyundai Elantra już w Polsce
  • środa, 20 marzec 2019

  Hyundai Elantra liczy sobie już niemal 30 lat. Pierwsza generacja tych samochodów na rynku pojawiła się w roku 1990. Obecnie zakupić można już szóste wcielenie tego modelu, który prezentuje się nieszablonowo, a przy tym jest bardzo wygodny. Co warto jeszcze na jego temat wiedzieć? Czym cechuje się najnowszy model Hyundai Elantra, który trafił również do Polski?

  Czytaj więcej
 • Nowy Lexus UX - co trzeba o nim wiedzieć?
  • środa, 20 marzec 2019

  Pod koniec 2018 roku do sprzedaży trafił nowy crossover Lexusa. Liczba zamówień na samochód wyniosła już niemal 9 tysięcy egzemplarzy. To o wiele więcej niż się spodziewano. Wcześniej mówiono o sprzedaży rzędu 900 sztuk w skali miesiąca. Co ciekawe, zdaniem ekspertów japońska firma nie zwiększy produkcji i zrealizuje wszystkie złożone zamówienia, to na auto trzeba będzie czekać nawet 10 miesięcy.

  Czytaj więcej
 • Rivian - Nowość na rynku samochodów elektrycznych
  • środa, 20 marzec 2019

  Choć auta elektryczne w świecie motoryzacji to nie nowość, od momentu premiery pierwszego elektrycznego samochodu bardzo wiele się zmieniło. Nawet najwięksi przeciwnicy akumulatorów zamiast rzędowych V6, muszą przyznać, że nowości, które pojawiają się na rynku potrafią zachwycać osiągami.

  Czytaj więcej
 • Kia Stinger - Gran Turismo w sedanie za rozsądną cenę
  • środa, 20 marzec 2019

  W świecie motoryzacji możemy zaobserwować ostatnio mocną zmianę na liście liderów sprzedaży, a przede wszystkim niesamowitą metamorfozę niegdyś zapomnianych marek. Oczywiście pomimo tego, że w Polsce cały czas królem, a właściwie królową sprzedaży jest niezmienne Skoda Octavia, reszta miejsc na podium jest mocno chwiejna. Można to porównać do zawodów sportowych. W wyścigach Formuły 1 często mówi się o zaletach jazdy na drugim miejscu. Kierowca nie tylko korzysta z tunelu aerodynamicznego zwycięskiego samochodu, ale także może obserwować trasę i unikać błędów, które popełnia jego rywal. Na ostatnim odcinku przystępuje do wyprzedzania i wygrywa wyścig. Podobna sytuacja ma obecnie miejsce na rynku…

  Czytaj więcej